Jlieuure ^nïisdjr (üourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken De Gröote Trek herdacht —PEREZ 9bonittmtntsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaafsefi waar een agentschap gevestigd is Z35 Franco per post 2.35 portokosten PeT week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad TT* Ct Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 33936 19e Jaargang abtetenticpriptn: Van I tot 3 regels1.177» Elke regel meer<X22'/a Ingezonden Mededeeüngen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 1 bureau wordt berekend0.10 'No. 6576 VRIJDAG 16 DECEMBER 1938 Opening van de Herdenkings tentoonstelling Dr Van Broekhuizen houdt een rede 11 v Rotter tank An: Villi AMSTERDAM. 16 Dec. In een zaal van het A.M.V.J.-gebouw heeft vanmiddag te twee uur de gezant der Unie van Zuid Afrika te 's Graven- hage, Dr H. D. van Broekhui zen, de tentoonstelling „De Groote Trek" geopend, die ter gelegenheid van de honderdste herdenking van Dingaansdag en het eeuwfeest van den Grooten Trek. welk feest van daag met groote plechtigheid in Zuid-Afrika-wordt gevierd, is geor ganiseerd door S.A.S.V.I.A. (Suid Afrikaanse Studente Vereniging Am sterdam). Tot de genoodi^den behoorden de Rector Magnificus der Vrije Universiteit, Prof. Dr 'J. F. Koksma en de secretaris van den Se naat Prof.. Dr A. Sizoo. Prof. Dr J. H. Gun ning Wz uit Hilversum namens het studie fonds voor Zuid-Afrikaansche studenten, vertegenwoordigers van verschillende han delshuizen en soheepvaartondernemingen, die zaken doen met Zuid-Afrika, vertegen woordigers van den senaat van de Amster- 'damsche studentencorpsen, alsmede een zestigtal in Nederland studeerende Afri- kaansche studenten. De voorzitter van S.A.S V.I.A., de heer D. C. S. v. d. Merwe, heette de aanwezigen welkom en gaf na een woord van dank aan 'den heer Oudschaas Dentz, die de tentoonstelling grootendeels heeft ingericht en een belangrijk deel van zijn verzameling er voor in bruikleen heeft afgestaan, het woord aan den Zuid-Afrikaanschen gezant Dr H. D. van Broekhuizen. Rede van Dr van Broekhuizen Deze noemde het treffend dat op het oogen blik. waarop in Zuid-Afrika de hoeksteen wordt gelegd van het voortrekkersmonu- ment, tegelijkertijd hier in Amsterdam een tentoonstel ling wordt geopend van voorwer pen, welke betrekking hebben op de groote gebeurtenis. Waarom dit geschiedde? De gezant gaf zelf het antwoord: „Onge-twijfel met reg dat in hierdie dae heel Suid-Afrika plegtig gedagtenis vier van die Groot Trek, dat ons stamverwante .volk saam met ons deel in hierdie vreugde en dankbaarheid. Want in die eerste plaas (het 'n dapper en versiend Nederlander, Jan van Riebeeok, die hoeksteen in 1652 gele van ons „nasieskamp". In de 2de plek het die Kaap-provinsie van 16521806 'n anderhalwe eeu aan Nederland behoor en het die Nederlandse vlag daar ge wapper. Ten derde was dit die oorgawe deur Nederland en die anneksasie van die Kaap deur Engeland en die onmenskundige optroe yan die koloniale satrape een van die hoofd- oorsake van die groot trek. In die vierde plaas het Nederland bij die tot stand kom van die republiek "Natal probeer het die voortrekkers te help op elke moontlike wijse. En eindelijk het die Nederlandse volk te- same met die Huis van Oranje steeds deur woord en daad blijk gegee van hulle groot belangstelling in die groei en bloei van die Afrikaanse nasie. Ook hier, in hier die dae blijk dit weer duidelijk dat hegte en sterke bande die twee volke saambind. Maar nie alleen is hier die tentoonstelling mooi om dit te beklemtoon nie, maar ook om sigbaar aan die Nederlandse volk te laat sien iets van die opoffering, van die lye, van die worsteling wat die voortrekker moes deurmaak om die te bewerkstellig." Vervolgens heeft Dr. van Broekhuizen een uiteenzetting gegeven over de beroemde os senwagen, om tenslotte den organisator van 'de tentoonstelling, den heer Oudschans Dentz, dank te zeggen. Vervolgens ging men over tot beziohtiging Van de tentoonstelling. Hl D® tentoonstelling Men ziet op de tentoonstelling afbeeldin- Dr van Broekhuizen gen van de voornaamste trekkers, mannen en vrouwen, van gedenkteekenen, van aan vallen op boerenlagers, van voortrekkers kalenders, van graven en woonhuizen van beroemde trekkers, van den slag aan de Zondagsrivier (16 December 1838, de slag van Bloedrivier), van alle presidenten der Boerenrepublieken met de wapens. Een 400-ta! teekeningen geeft in woord en beeld het leven weer van" de voortrekkers. Een Statenbijbel ontbreekt niet. Op de tentoonstelling is van alles te krij gen als aandenken. De tentoonstelling is geopend tot en met 22 December en wordt dan naar Den Haag overgeplaatst, waar zij van 16 tot 22 Ja nuari in het gebouw van het Algem. Neder- landsch Verbond, Laan 34, wordt voort gezet. Herdenking van Dingaansdag voor de N.C.R.V. In baar avondprogramma van heden geeft N.C.R.V. aan den Dingaansdag een bij zondere plaats. De toespraken van Dr. H. C o 1 ij n onze Minister-President, en Dr. H. D. van Broekhuizen, de gezant van Zuid-Afrika, tot de verzamelden in „Voor- trokkersstad" gericht, zal worden gere- layeerd, terwijl ook de Vóorzitter van Sasvia, de Zuid-Afrikaansche studentenver- eeniging, de heer H. van der Merwe, den Dingaansdag zal herdenken. Het programma, dat van 22.10 tot 23 uur zal worden uitgezonden, wordt gecompb teerd met voortrekkersliederen en decla- Vraagt Uw leverancier „St.Raphaël" QUINQUINA Da fijnste apéritif. p 47 A Joegj Trompenberg's PALACE HOTEL Hilversum Telefoon 7941 (2 lijnen) Het geheele jaar geopend BRACK'S DOELEN HOTEL AMSTERDAM-CENTRUM Kamers incl. Holl. Ontbijt vanaf 11— Rustige sfeer In het centrum van de stad leder modern comfort Telefoon 40661 verbindendverklaring van bedrijfsrechtspraak Bedrijfsgewijze ordening gewenscht Aldus het Convent der Prot. Chr. Patroonsen Arbeiderscentralen Dezer dagen vond ten kantore van het Christelijk Werkgeversverbond de vijfde vergadering van het Convent der Prot.- Christ Patroons- en Arbeiderscentralen in Nederland plaats, waarin, gelijk be kend, zijn vertegenwoordigd het Chr. Nat. Vakverbond in Nederland en het Comité van Samenwerking der drie Prot.-ChrisL Patroonscentrales in Neder land, bestaande uit vertegenwoordigers v^n den Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, den Chr. Middenstands bond ln Nederland en het Chr. Werkge versverbond. In deze vergadering werd uitvoerig van gedachten gewisseld omtrent de plannen van Minister Romme betreffende de jeugd werkloosheid. Ofschoon hiervoor sympathie bestaat, kwam in de vergadering sterk naar voren de wensen cm in geen geval, zij 't ook indirect, tot een verplichten arbeidsdienst te besluiten. Besloten werd overigens de be handeling dezer aangelegenheid ln de be treffende commissies te volgen en eventueele wettelijke voorstellen ter zake nader onder oogen te zien. Voorts werd uitvoerig van gedachten ge wisseld omtrent de toepassing der wet op het verbindend en onverbindend verklaren van bepalingen van collectieve arbeids overeenkomsten, waarbij met name de na volgende punten naar voren kwamen: verbindend verklaring van de bedrijf3 rechtspraak, ook indien deze gekleed'is in den vorm van het bindend advies; de vraag of de verbindend verklaring een beroeps- dan wel een b e d r ij f s gewijze ordening dient te bevorderen; en als derde punt de vraag, in hoeverre een C.A.O. kan worden verbindend ver klaard, waarvan de feitelijke inwerkingtre ding juist afhankelijk is gesteld van de ver bindend verklaring. Wat de beclrijfsrechtspraak betreft kwam het Convent unaniem tot de overtuiging, dat verbindend verklaring daarvan, indien be doelde rechtspraak is gegoten in den vorm van een bindend advies, aanbeveling ver dient. Wat het punt beroeps- of bedrijfsgewijze ordening betreft, sprak het Convent zich voor de laatste uit. Dit neemt niet weg, dat het in concrete gevallen gewenscht kan zijn, de gebondenheid der C.A.O. uit te strekken tot gedeelten van andere ondernemingen. Ten opzichte van het derde punt bleek men in het Convent algemeen de opinie te zijn toegedaan, dat de wetgever bij de tot standkoming der wet aan deze figuur niet heeft gedacht. Inmiddels sluit de wet juri disch de mogelijkheid tot verbindend ver klaring van een nog niet feitelijk toegepaste C.A.O. niet a priori uit. Spoor en bus gaan samenwerken Groote reductie voor abonnementhouders Betreft alleen geconcessioneerd bedrijf UTRECHT, 16 December. Op 15 Januari a.s. zal voor de algemeen abonnementhouders der Nederland» sche Spoorwegen, op vertoon van hun abonnement, de gelegenheid worden opengesteld tegen een tarief van 1 cent per K.M. gebruik te maken van ruim honderd autobus diensten in den lande, aangesloten bij den Nederlandschen Bond van Autobusdienst-ondernemers. In een gistermiddag te Utrecht gehouden Dersconferentie, georganiseerd door het da gelijksch bestuur van den Nederlandschen Bond van Autobusdienst-ondernemers, is dit besluit nader toegelicht Tot recht begrip dat vooral in dezen op vervoersgebied zoo woeligen tijd, noo- dig is. verklaarde de heer G. O. H. WOi l man, voorzitter, dat de Bond geen enkele relatie met de zoogenaamde „wilde busdien sten" onderhoudt. Deze wijze van exploita tie is onordelijk en ondisciplinair. Zooals bekend is. zeide de heer Wortman, zijn ir. dit jaar tal van kleinere stations en stopplaatsen door de Ned. Spoorwegen als bezuinigingsmaatregel opgeheven. Dat die reizigers, welke in hun beroep juist er be lang bij hebben om door middel van deze stations en stopplaatsen, het platteland te bezoeken, daarvan nadeel ondervinden, i: duidelijk. Ter overbrugging nu van deze moeilijk heid heeft de inspecteur-generaal van de Rijksverkeersinspectie toen het initiatief genomen en aan den Ned. Bond van Auto busdienst-ondernemers getvraagd of deze Bond bereid was tezamen met de Nederl. Spoorwegen een regeling te treffen, waar door aan de voornoemde bezwaren der alge- meene abonnementsreizigers grootendeels kon worden tegemoet gekomen. Het daarop gevolgde overleg heeft tot een overeenkomst geleid, waardoor voor de algemeene-abonne- mentshouders der Spoorwegen, naar de heer Wortman veronderstelde, alleszins bevredi gende tegemoetkoming is verkregen. De uetrotfen regeling De getroffen regeling komt tt.I. hierop neer: aan de algemeene-abonnementsh< ders der Nederl. Spoorwegen zal op de auto buslijnen, welker ondernemers zich bereid hebben verklaard tot de overeenkomst toe te treden, een tariet worden toegestaan, dat ongeveer de helft bedraagt van de normaal geldende tarieven. Zij zullen namelijk kun nen reizen tegen een tarief van één cent per K.M., met een minimum van 10 cents per af gelegd traject Daartoe zullen op de 200 voor naamste stations der Spoorwegen kilometer- zegelboekjes verkrijgbaar worden gesteld; inhoudende 200 zegels, elk ter waarde van 5 K M. Deze kilometerboekjes worden op vertoon der algemeene abonnementskaarten op de buslijnen der aangesloten ondernemers in betaling aangenomen. De interne organisatie dezer regeling, di< heel wat hoofdbrekens heeft geko3t, is ten slotte opgelost door de oprichting van een centraal verrekenbureau, waaraan de af dracht van de voor den verkoop der kilo meterzegelsboekjes door de Spoorwegen ont vangen gelden plaats vindt en de verrekening der door de busdiensten in betaling geno men zegels geschiedt DE WILLEM VAN DER ZAAN Mijnenlegger-instructie-vaartuig voor de Marine van stapel geloopen AMSTERDAM, 16 Dec. Van een der hellingen der Nederlandsche Dokmaat- schappij N. V. te Amsterdam werd gis termiddag met goed gevolg te water ge laten de mijnenlegger-instructievaartuig „Willem van der Zaan" voor de Konink lijke Nederlandsche Marine. De laatste beletselen werden weggeno men door mevrouw G. A. C. Lindner- S i r k s, echtgenoote van luitenant ter zee, le klasse H. D. Lindner, aangewezen commandant voor dezen oorlogsbodem. De voornaamste bijzonderheden van het schip zijn: lengte over alles 75.25 M., groot ste breedte, 11.20 M., holte tot tentdek 7.35 M., waterverplaatsing bij 3 30 M., diepgang 1415 ton, snelheid 15 mijl, I. P. K. 2 X 1100- De bewapening zal bestaan uit twee ka nonnen van 12 c.M., 2 dubbelmitrailleurs van 40 mm., en 4 mitrailleurs van 12.7 m.m. op dubbel-affuiten, 120 stuks mijnen en 1 watervliegtuig kunnen aan boord worden genomen. Het schip heeft accomodatie voor den commandant op het brugdek, 9 officieren en 10 onderofficieren in het voorschip, 76 man schappen in het volksverblijf achter. Wan neer het schip als instructievaartuig dienst doet kunnen 45 adelborsten in een dag- en een nachtverblijf worden ondergebracht. Het schip is voor een zeer groot gedeelte electrisch gelascht, waardoor een gewichts besparing is verkregen ten behoeve van de artilleristische uitrusting. De geheele machine-installatie is eens vervaardigd door de Nederlandscshe Dok-Maatschappij N.V. De te-water-lating werd door vele marine autoriteiten, commissarissen der Nederland sche Dok-Mij. N.V. met hunne dames en an dere belangstellenden bijgewoond. rijksontvanger te elburg gearresteerd Fraude tot een bedrag van 20.000 ELBURG. 16 December. Op last van den burgemeester van Elburg is door de Rijkspolitie gearresteerd de rijksontvanger der directe belas tingen te Elburg, de heer d. S., wo nende te Nunspeet, die er van verdacht wordt fraude te hebben gepleegd tot een bedrag van onge veer twintigduizend gulden. Hij zal ter beschikking worden gesteld van den officier van justitie te Zwolle. Prins Bernhard als gast bij Koningin Mary •s-GRAVENHAGE, 16 Dec. Naar wij ver nemen heeft Z.K.H. Prins Bernhard tijdens zijn verblijf iu Londen gisteren een bezoek gébracht aan den Nederlandschen gezant bij het Engelsche hof, Mr. J. P. Graaf van Lim burg Stirum. In den namiddag werd Prins Bernhard ontvangen door Koningin Mary, bij wie hij de thee gebruikte. GEEN COLLECTE „ZORG VOOR EIGEN VOLK' Aldus het antwoord van Dr Colijn Op vragen van den heer de Marchant et d'Ansembourg heeft minister Colijn geant woord, dat de overtuiging bestaat, dat het Nederlandsohe volk door hetgeen het ook vrijwillig bij voortduring voor de artnen en noodlijdenden in eigen land doet, bij geen enkel ander volk achterstaat. Daarnevens valt acht te geven op het feit, dat het Nederlandsche volk door regeerings- maatregelen eiken dag van het jaar meer dan 1 millioen aan steun in onderscheidene vormen opbrengt. Indien het particulier initiatief een collecte als bedoeld zou willen organiseeren, dan bestaat daartegen, behou dens de goedkeuring der locale autoriteiten, uiteraard bij de regeering geen enkel be zwaar. Op de opbrengst daarvan kan be zwaarlijk invloed worden uitgeoefend, wijl deze uitsluitend afhankelijk is van hetgeen v r ij willig gegeven wordt. Het aanbod van 10.000 collectanten ls niet ter kennis van den minister gekomen. Hij is niet bereid een inzameling te organisee ren, omdat de regeering nimmer collecten organiseert Wijziging en aanvulling der Hooger Onderwijswet 's-GRAVENHAGE, 15 December. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Ka ter op het Voorloopig Verslag inzake het etsontwerp tot aanvulling en wijziging van de wet van 22 April 1937 tot wijziging aanvulling der Hooger-Onderwijswet zet de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen nader uiteen, hoe in 1 het stelsel van de hooger onderwijswet de wettelijke regeling van het Economisch Hooger Onder wijs is ingevoegd. Indien de wetgever wil overgaan tot het geven van een wettelijke basis aan het Eco nomisch Hooger Onderwijs, is het in 't stel sel van de wet noodzakelijk, dat. dit geregeld wordt voor een aan een der Rijksuniversi teiten gedachte faculteit van economische wetenschappen; ook al ligt het niet in «ie bedoeling van den minister om te bevorde ren. dat aan een der Rijksuniversiteiten een dergelijke faculteit wordt ingesteld. De Minister kan niet voorstellen artikel in te voegen, waarbij artikel .98 der Hooger Onderwijswet uitgebreid wordt tot de bijzondere hoogescholen. Van den aanvang af immers heeft bij de regeering de bedoeling voorgezeten, dat de regeling van het Economisch Hooger Onderwijs geen kosten voor 's Rijks schatkist zou medebrengen. Hier komt nog bij. dat studenten aan de bij zondere hoogescholen evenals tot dusver, indien zij voldoen aan de hiervoor ge stelde eischen, in aanmerking kunnen komen voor een rijksstudiebeurs (ren teloos vooi'schot). De Minister acht het minder juist in dit ontwerp, hetwelk uitsluitend een nadere aanvulling geeft van de wettelijke regeling van het Economisch Hooger Onderwijs, het notarisexamen te betrekken, aangezien de opleiding voor notaris nie* behoort bij net Economisch Onderwijs. De Memorie van Antwoord is vergezeld van een tweede nota van wijziging en van een gewijzigd ontwerp van wet. A. J. TEN HOPE NIET HERKIESBAAR VOOR DE PROV. STATEN VAN 1UID-HOLLAND Naar wij vernemen heeft «Ie heer A. J. ten Hope in verbano met zijn gezondhe «1 ■n wegens het bereiken van den 70 jarigen - f t ïjcl aan de afdecling Rotterdam van le Liberale Staatspartij verzocht hem niet meer candidaat te stellen bij de a.s. verkie zingen voor de Provinciale Staten van Zuid- Holland. De heer ten Hope was gedurende 20 jaar lid van dit college. weer een vliegongeluk in indie Eén doode, twee licht-gewonden Toestel door onvoldoende snelheid afgegleden Bij de uitvoering van een lesvlucht ver ongelukte, tengevolge van een foutieve lan dingsmanoeuvre, hedenochtend te ongeveer 10 nur nabij het vliegveld Simongan te Semarang, de Glenmartin, genummerd 512, waarbij de bestuurder, sergeant-vlieger K. S. Kossen werd gedood. De overige leden van de bemanning van het vliegtuig, ser geant-majoor-monteur Thoonsen en de burger-helper Tutuarima, werden lichl gewond. Bij aanraking met den grond brak het toestel in tweeën en verbrandde. Morgenochtend hall acht zal van het mili taire vliegveld Andir de begrafenis plaats hebben. De gewonden zijn in de C.B.Z. te Sema rang opgenomen. Naar nader wordt meegedeeld is het Glen-Martin-toestei op geringe hoogte door onvoldoende snelheid afgegleden. Het maakte deel uit van een escadrille, hetwelk een oefenvlucht maakte met leer lingen van de luchtvaartschool. De groep, welke uit vier vliegtuigen bestond, vloog on der leiding van luitenant Boot Als een min of meer gelukkig gevolg van de manier, waarop het toestel brak werden twee der inzittenden slechts licht gewond. Uit Semarang meldt men nog, dat per soneel van de K N.I.LM. alsmede de beman ning van de andere Glenmartins, terstond bij de plaats des onheils aanwezig waren De felle vuurgloed maakt het echter onmo gelijk, het toestel te naderen. Belangrijk werk bij de Maaskanalisatie Naar wij vernemen, is door den Rijkswa terstaat een zeer belangrijk werk aanbesteed. Het betreft n.l. het verruimen van het rivler- vak tusschen Mook en Grave en bet verlen gen van het boventoeleidingskanaal naar de sluis bij Grave met bijkomende werken, een en ander behoorende tot de werken van de Maasverbetering. De laagste insrhrijfster voor dit omvangrijke werk is de N.V. Am- sterdamsche Ballast-Mij, voor de aanne mingssom van f 1.195.000. Opheffing van beslag op autobus 's-GRAVENHAGE, 16 Dec. Op grond van het zonder vergunning exploiteeren van een autobusdienst was van de Coöperatieve Ver. tot het vervoer van mijnwerkers „Gliick auf" te Maastricht een autobus in beslag genomen. Nadat de kantonrechter te Maastricht het gelegde beslag gehandhaafd had, kwam Mr L. Vooys te Heerlen namens genoemde vereeniging van deze beslissing in cassatie. In tegenstelling met de opvatting van den procureur-generaal, die tot verwerping van het ingestelde cassatieberoep uad ge concludeerö. heeft de Hooge Raad de be schikking van den kantonrechter vernie tigd en het op de autobus gelegde beslag opgeheven. Hierbij werd overwogen, dat de klacht, dat artikel 2 van het Reglement Autover voer Personen, zooals het thans luidt en op welks overtreding blijkens de beschikking de strafvervolging steunt, ten behoeve waar van de autobus in beslag is genomen, ver bindende kracht mist, gegrond is. TEGEN BOOMEN GEBOTST Twee ernstig gewonden bij auto-ongeval WEERT, 16 December. Omstreeks mid dernacht is op den Rijksstraatweg Weert- Eindhoven een ernstig auto-ongeluk ge beurd, waarbij twee personen zeer ernstig gewond zijn. Een viespersoons D.W.K., be stuurd door den 56-jarigen heer E. S. uit Eindhoven, naast wien de 29-jarige Duit- sche juffrouw H. K. uit Gilze-Rijen was gezeten, is even vóór den overweg Weert- Maarheeze, door tot nu toe onopgehelderd' oorzaak tegen een tweetal langs den weg staande boomen gebotst. Naar het autospoor uitwees moet de wagen van rechts in schuine richting naar links zijn gereden en is toen na met de boomen in aanraking te zijn gekomen, in een greppel gekante'd. Bewoners van het hoenderpark in nabijheid, hoorden een zwaren slag en toen zij zich daarop naar de plaats waar de auto lag spoedden, hoorden zij gekerm. Zij trof fen de beide inzittenden in deerwaardigen toestand aan. In afwachting van de inmid dels ontboden geneeskundigen hulp legden zij beide slachtoffers langs den weg. Spoe dig daarop arriveerde Dr Venmans uit Weert, die een noodverband aanlegde. De Duïtsche dame b'eek er erg aan toe te zijn Zij had een diepe hoofdwonde bekomen alsmede een beenbreuk en verscheidene ver wond;neen in het gelaat. De bestuurder, di< tusschen de stuurinrichting bekneld wa geraakt, had eveneens ernstige verwon -»:n gen opge'onpen. Dr V kon ter plaatsp h' gebroken h~en spalker in afwachting van d komst van de ziekenauto en vervoerde m«- zijn eigen wagen den gewonden bestuurder Beide gewonden zijn naar het ziekenhui: in Weert overgebracht, waar hun toestand zorgwekkend bleek. voornaamste nieuws Dit Nummer bestaat uit DRIE bladert Nadere bizonderheden over het tekort bij de Boerenleenbank te Roswinkel. De Tweede Kamer heeft de begrootin gen van Sociale Zaken en het Verkeers-i fonds behandeld. Een Rijksontvanger te Elburg is gear resteerd verdacht van verduistering. Bij een vliegtuig-ongeval in Indië is één persoon gedood en zijn twee gewond. Er is een regeling getroffen tusschen de Spoorwegen en de geconcessioneerde autobus-bedrijven, waarbij abonnement houders een belangrijke reductie op de autobus-tarieven kunnen krijgen. Te Amsterdam is vanmiddag een her-i denkingstentoonstelling betreffende de Groote Trek geopend. Rechtsch spionnage-complot te Barcei lona ontdekt. Chamberlain richt verkapte waarschuw wing aan Duitschland. In Roemenië voortaan slechts één po litieke partij. de weersomstandigheden Wat voor weer krijgen we Voor Zeeland en West-Brabant: kon. der, geen neerslag van beteekenis, betrok, ken tot zwaar bewolkte, matige tot krach* tige zuidoostelijke tot oostelijken wind. Voor Groningen, Friesland, Dren te, O verij se 1 en den Achterhoek; lichte vorst, geen sneeuw van beteekenis, afwisselend bewolkt, meest krachtige zuid oostelijke tot oostelijken wind. Voor het overige gedeelte van ons land: temperatuur om het vriespunt, geeu nparslag van beteekenis, betrokken tot zwaar bewolkt, meest krachtige zuidooste lijke tot oostelijke wind. BAROMETERSTAND Stand vanmorgen half twaalf 764.8. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen half twaalf 4.0 C. 17 Dec. Zon op 8.07 uur, onder 3.45 uur 17 Dec. Maaan op vm. 3,33 u. ond. nm. 1,13 u FIETSERS LICHT OP 17 Dec. Van 's av. 4,15 u. tot 's morg. 7,38 U perzische iapij1 s-GRAVENHAGE NOORDEINHE Kussens en kleine kleedjes zijn welkome geschenken 1 en| C HOC I djes I iken I De nieuwe burgemeester van Hellevoetsluis Dc heer C. J. van Bommel, die, zooals werd gemeld, met in gang van 14 De cember is be- noemd tot burge meester van Helle- voe'sluis. De nieuwe bur gemeester is thano gemeente-ontvan ger en eerste ambte aar ter se- cretare aldaar. Tevens ls de be noemde ontvanger van Nw. Helvoet, Machineschade op een proeftocht De „Zaandam" drijft rond TERSCHET.T.TNO, 16 Deromher. Het S.S. ..Zaandam" drijft bij het Terschellinger vuurschip m<-t machineschade. Do „Hol- and van de reederij Doeksen is Intusschen vertrokken De „Zaandam' is het ni'mve motorschip van de Holland -Amerikalijn en een zuster schip van de „Noordnm". Het schip houdt momenteel een Iweedanpschen technischen iroeflocht op de Noordzee. ONREGELMATIGHEDEN BIJ MAATSCH. HULPBETOON TF. ZWOLLE ZWor.T F., 16 Dec mhe.r. Do rechtbank Zwolle '."-f' rtt-n klerk H B van Vant- "•wmvpliik Hulpbetoon Zwolle, die do orige week foreelit lie I gestaan, wegens -pptopgde nnie-*e«ni"t«slierten, ten nadeelo an de gemeente tot tune maanden nnvoor- vaardelijke gevangenisstraf veroordeeld, en lot. twee maanden voorwaardelijke, an der bijzondere voorwaarden en met drié ianr proeftijd De officier van insfitio had zes maanden gevangenisstraf geëischt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1