DINSDAG 13 DECEMBER 1938 EERSTE BLAD PAG. a RONDBLIK VRAGEN ROND MEMEL In de kleine en schaars bevolkte republiek Litauen doet zich thans duidelijk de deining nagevoelen van de politieke gebeurtenissen, welke zich elders in Europa hebben afge speeld, en een tijdlang de wereld in adem- looze spanning hebben gehouden. Wij doelen hier op de aansluiting van Oostenrijk bij het Derde Rijk en de verkaveling van een aan zienlijk deel van Tsjechoslowakije, waar door opnieuw de Duitsche macht sterk aan wies. Sindsdien werd schier overal het be sef levendig, dat de actie-eenheid van de as Berlijn-Rome allerminst een fictie, doch een geduchte realiteit is waarmee men dient rekening te houden, om niet door nieuwe feiten, welke in dezelfde lyn zouden lig gen te worden verrast Zooals wy zeiden, Sn den dun bevolkten, agrarischen staat der Litauers is dit inzicht ook doorgedrongen, en heeft daar een begin van veranderden gees testoestand teweeg gebracht. In Kowno of Kaunas, naar gelang men den naam der hoofdstad op zijn Duitsch of Li- tauwsch wenscht te noemen, was sinds een jaar of twintig een vry straf regiem, een verschijnsel, dat nogal eens elders over het hoofd werd gezien, omdat niemand meen de, bijzonder reden te hebben, zich met de politieke aangelegenheden van dit land in tiem te bemoeien. Er heerschte dientenge volge in Litauen nog immer een uitzonde ringstoestand, gelijk men dien pleegt in te voeren in staten, waar recht en wet door woelingen worden bedreigd. Tot voor kort is daaraan nu een einde gemaakt; de nieuwe constitutie is afgekondigd, en er hebben ook verkiezingen plaats gehad. Daarmee kreeg tevens het kleine Duitsche gebied, hetwelk in den Litauschen staat door het verdrag Van Versailles werd ingevoerd en dat naar de Memel-rivier wordt genoemd, een zeer gewenschte gelegenheid, om zich te kunnen Men zal zich nog wel herinneren, dat het Memelland meermalen het tooneel van ge harrewar, van groot-Duitsche actie, en ven felle anti-Duitsche procesvoeringen is ge weest Gelijk begrijpelijk is, konden de Duit- schers het moeilijk zetten, van hun ware vaderland door een buitenlandsche machts- 'daad te zijn afgescheiden; bovendien ach ten zij zich superieur, in cultureel opzicht, in vergelijking met de ongetwijfeld meer achterlijke Litausche omgeving. De verkiezingen, welke Zondag in Memel hebben plaats gehad, met het oog op de nieuwe samenstelling van den Landdag, zijn voor de Duitschers een zóó doorslaand suc ces geworden, dat daaruit de beduchtheid voor een scherpe Duitsche reactie is ge groeid. Een zekere Dr Neumann, veearts van beroep, doch volksleider van roeping, had sedert geruimen tijd het nationalis tische element onder zijn volksgenooten w_ten aan te wakkeren, te groepeeren, en tenslotte te organiseeren volgens nagenoeg dezelfde opvattingen, welke door de N.S.D. A.P. in Groot-Duitschland worden gehul digd .Deze Neumann-organisatie heeft on getwijfeld het hare ertoe bygedragen, de Duitschers tot zulk een eendrachtig élan te vereenigen. Men vraagt zich thans af in de verschillende Europeesche hoofdsteden, wat van deze successen het gevolg zal wezen. Zal Neumann ziah binnenkort ontpoppen als een tweede Henlein, om land en volk van Memel langs den weg van agitatie met de oude Heimat te vereenigen? Het ziet er niet naar uit, of Londen en Parys zich daartegen zouden verzetten; het droevig voorbeeld van Tsjechoslowakije ligt nog te versoh in het geheugen, dan dat men dat nog eens zou willen herhalen! Neumann zelf schijnt te hebben verklaard, dat zyn eischen geen an dere zijn dan zijn overeen te brengen met het Memelstatuut, en ook de Duitsche pers laat zich in overeenkomstigen zin hooren. Men doet echter goed er rekening mede te houden, dat het vaak de omstandigheden zijn, welke een politieken koers mee helpen bepalen. Te München heeft Hitier tegenover Cham berlain verklaard, dat na de oplossing van het Sudetenvraagstuk Duitschland geen an dere territoriale eischen in Europa restten. Men vraagt zich thans af, of hieruit mag worden afgeleid, dat niet aan territoir en status van Litauen zal worden gemorreld, of dat men een fyn onderscheid dient te maken tusschen eischen en.... rechten. Is dit laatste het geval, dan zou Berlyn wel licht nog kans zien, de Memelkwestie onder de tweede categorie onder te brengen. Zulk een daad zou echter niet het vertrouwen in de politiek van het Rijk kunnen bevorderen. De toestand in het Memelgebied De Duitschers zouden geen Anschluss" eischen Een Britsch-Fransche démarche Na de verkiezingen, die in het Memel- gebied zijn gehouden, blijkt het, dat in den wen landdag vermoedelijk aleohts drie Litauers zullen zitting hebben; de overige mandaten zijn in handen van Duitschers. Volgens de „Dobry Wieczoi" zou de partij van Neumann, den Memelschen Hen lein, geen aanhechting eischen van het Memelland bij het Duitsche Rijk, daar zij olïicieel politieke, economische en cultureel® autonomie en vooral vrijheid voor het pro- oageeren van de nation aal-socialistische denkbeelden vraagt Men verwacht, dat binnenkort met de Litausche regeering een overeenkomst ge sloten zal worden, welke den Duitschers in Memel de verwezenlijking van hun eischen binnen het kader van den Litau schen staat verzekert ln een commentaar op de verkiezingen in het Mamelgebied schrijft de „Diplomatisch- po-itische Korrespondenz" onder meer: „Het zal voor die verdere ontwikkeling van be-lang zijn, welike houding de Litausche egeering zal aannemen tegenover de nieu we wilsuiting in Memelland. De Litausche regeering moet beseffen, dat de fouten, die in het verleden van Litausche zijde ge maakt zijn. niet zonder gevolgen konden bMJven. Behalve dat verschillende waar borgen geen beteekenis hebben gehad, heeft de Litausche regeering door haar systeem ongetwijfeld in belangrijke mate bijgedra gen tot de ontwikkeling, welke thans be gonnen is. Van huis uit koestert het Duit sche volk eohteir geen vijandelijke gevoelens tegenover het Litausche: men blijft begrip hebben voor de eischen van Litauen. In zooverre kan ook de politieke wilsuiting van de Memellanders de kiem zijn voor een vruchtbare en betere ontwikkeling der on derlinge betrekkingen". Britsch-Fransche stap te Berlijn Op een vraag in het Lagerhuis betreffen de den toestand in Litauen en het Memel land, heeft Chamberlain geantwoord, dat er reden is om te denken, dat na de verkiezingen van Zondag door de meerder heidspartijen van den Memelschen landdag eischen kunnen worden gesteld aan de Li tausche regeering, welke niet in overeen stemming zouden zijn met het Memel sta tuut Als onderteekenaarster van de Memel conventie, zoo vervolgde Chamberlain, kan de Britsche regeering deze mogelijk heid niet over het hoofd zien. Met het oog op de bijzondere belangstelling, die de DuiV sche regeering in staat is in deze zaken te toonen, aldus de premier, heeft de Britsche zaakgelastigde te Berlijn opdracht gekre- men, om tezamen met den Fransohen am- adeur uitdrukking te geven aan de hoop, dat de Duitsdhe regeering haar in vloed zal uitoefenen tot verzekering van de eerbiediging van het Memelstatuut, Hedenavond spreekt Chamberlain Hedenavond zal Chamberlain voor de buitenlandsche persvereeniglng te Lon den een tafelrede houden, waarbij naar ver luidt ook een vertrouwensman van H i 11 e r, de perschef van zijn ministerie van buiten landsche zaken, zal tegenwoordig zijn. Men denkt dat de minister-president van deze gelegenheid gebruik zal maken om een be langrijke verklaring af te leggen over de Britsche buitenlandsche politiek. Men verwacht, dat Chamberlain's redevoe ring veertig minuten zal duren. De rede wordt om 21 uur 40 Greenwidhtijd voor het geheele Britsche rijk uitgezonden, terwijl zij tevens in de Vereenigde Staten en Italië wordt gerelayeerd. Vooral wordt belang ge hecht aan de redevoering in verband met Chamberlain's bezoek aan Rome. Nieuwe Jodenwetten in Hongarije BOEDAPEST, 12 December. (D.N.B.). De bladen melden, dat het ontwerp der nieu we Jodenwetten gereed is en een verscher ping der bepalingen tegen de Joden te ver wachten valt, en wel betreffende de verhou ding tusschen Joodsche en niet-Joodsche Hongaren, waarvan het percentage, tot dus ver 80 tot 20, gebracht zal worden op 03 tot 7. In rechtsche kringen neemt men aan, dat het rasvraagstuk voortaan sterker op den voorgrond zal staan. In Regeerings- kringen verluidt, dat de Regeering de emi gratie der Joden zooveel mogelijk wil be vorderen, DE ANTI-JOODSCHE MAAT REGELEN IN DUITSCHLAND De betaling van den eersten boetetermijn Hoe het D.N.B. den toestand ziet De betaling van het eerste gedeelte van de boete ten bedrage van 1 milliard mark, welke aan de Duitsche Joden en staatlooze Joden, die in Duitschland wonen, is opgelegd, moet voor Donder dag in baar geschieden. Deze Joden moeten bij de Duitsche banken al hun aandeelen en andere ef fecten deponeeren en aan de banken er mededeeling van doen, dat zij tot het Joodsche ras behooren. Den Joodschen bezitter is echter niet toegestaan uit een safe, welke hij mocht hebben, een deel van zijn bezit weg te nemen of er over te beschikken, zonder toestemming van den Minister van Eco nomische fcaken. Indien betaling in baar onmogelijk »ou zijn, kan de bank aandeelen of andere effecten van voldoende waarde door de autoriteiten laten taxeeren, om in betaling aan te nemen. Deze aandeelen zullen niet worden verkocht, doch worden overgedragen aan de Pruisische Staatsbank ^als ge volmachtigde van het ministerie van Buitenlandsche Zaken. De Joden zullen de kosten dezer trans acties moeten dragen. In verband met de verschillende berich ten over de verdere uitschakeling van de Joden uit het Duitsche leven, verklaart het Duitsche Nieuws-bureau het volgende: Het is onjuist te spreken over een „Joden- ban". Van beperking der Joden tot bepaal de woonwijken van Berlijn of instelling van een ghetto te spreken, ls niet juist. Men zal er toe komen in alle aan Joden behoo- rende huizen ook slechts Joden als huur ders te laten wonen. De streng wettelijke uitschakeling van de Joden uit het bedrijfsleven gaat natuurlijk verder, aldus het D.N.B. Maar ook hier vormt het buitenland zich een volkomen onjuist beeld. De verordening van 12 No vember 1938 bepaalt, dat van 1 Januari '39 af Joden geen afzonderlijke zaken, geen inkoopkantoren etc. meer mogen hebben en geen handwerkberoep meer mogen uit oefenen. Maar na 1 Jan. 1939 zullen de Joden ln alle Duitsche zaken kunnen koopen en eveneens vrijen toegang hebben tot Duit sche café's en restaurants. Men zal waar schijnlijk eenlge zaken en café's voor Joden gesloten houden. In het algemeen echter zal den Joden iedere zaak en ieder café open staan. Wanneer het doel van alle maatregelen de emigratie der Joden is, is het natuurlijk, dat de staat de emigratie van zijn kant naar vermogen vergemakkelijkt De moei lijkheid ligt -hier immers uitsluitend alleen in den transfer. Misschien zouden zoo gaat de verklaring verder buiten landsche Joden deviezen ter beschikking kunnen stellen, zooals zij dat gedaan heb ben voor de Oostenrijksche Joden. Iedere rijke emigreerende Oostenrijksche Jood heeft eenigen armen Joden de emigratie mede mogelijk gemaakt. Langs dezen weg ziet men oplossingsmogelijkheden en heeft men in het oude Duitsche rijk gedeeltelijk ook reeds pogingen ln het werk gesteld. Tenslotte moet nog geconstateerd worden, zoo eindigt dit D.N.B.-bericht, dat door de volksche maatregelen niet eenzijdig de Jo den getroffen worden. Men behoeft slechts te denken aan de wet op de bescherming van het bloed of aan het feit, dat niet alleen Joden uit Duitsche huizen, maar eveneens Duitschers uit Joodsche huizen zullen moe ten verhuizen. Al deze maatregelen echter worden slechts genomen om toekomstige wrijvingen te ver mijden en een dragelijk naast elkander leven mogelijk te maken tot de volledige emigratie der Joden uit het Duitsche rijk. Individueele acties, zooals zij hier en daar tegen de Joden nog zijn voorgekomen, zijn al lang definitief verhinderd en zullen streng gestraft worden. Italië en de haven van Dzjiboeti De Spaansche Burgeroorlog Regen belemmert de krijgsverrichtingen Radio-Nacional heeft gemeld, dat de hef tige regens in geheel Spanje de militaire operaties heiemmeren. Volgens berichten uit Mora de Ebro en Saragossa is de Ebro vier meter gestegen dreigt zij buiten de oevers te treden. In de Italiaansche pers wordt thans voor het eerst duidelijk en uitvoerig ge sproken over Dzjiboeti en wel door de „Giornale d'Italia". Dit blad vraagt een grondige en definitieve oplossing van het vraagstuk-Dzjiboeti. Het betoogt, dat Frankrijk zich van een kleine kolonie, Fransch Somaliland, waarvan Dzjiboeti de hoofdstad is, bediend heeft, om door te dringen in Abessinië en te strijden tegen de Italiaansche belangen. Vooral tijdens den Abessijnschen oor log was Dzjiboeti de voornaamste weg waarlangs ae Negus voorraden en wa penen kreeg, hoewel Mussolini en Laval in Januari 1935 waren overeengekomen, dat Italië de vrije hand in Abessynië zou hebben. Sedert toen heeft Frankrijk van Dzjiboeti een werktuig gemaakt voor e«n nog gevaarlijker actie tegen Italië. Thans, aldus de „Giornale", heeft het vraagstuk twee kanten: een economischen en een politieken. Wat de politieke zijde be treft: Dzjiboeti is nog steeds de basis van geheimzinnige operaties tegen de belangen van het Italiaansche keizerrijk. Tot dusver hebben de Fransche autoriteitei geweigerd Italië ln bezit van het Abessijnsche consu laatgebouw te stellen. Onder bescherming van de Fransche vlag is te Dzjiboeti een bond van Abessijnsche vluchtelingen opge richt, die allerlei tegen Italië gerichte pro paganda drijft. Er wordt nog steeds ge smokkeld ln Italiaansche en Abessijnsche deviezen. Zoo, vervolgt het Italiaansche blad, vormt de Fransche Somali-kolonie een voortduren de bedreiging en uitdaging tegen de belan gen van Italië. Een uitdaging, die niet langer geduld kan worden, In economisch opzicht is de toestand in- tusschen nog onverdragelijker, doordat Dzji boeti in- en uitvoerhaven van het Italiaan sche keizerrijk is. De haven is klein, slecht uitgerust en volkomen ontoereikend voor het aanzienlijke Italiaansche verkeer. Bo vendien zijn de scheepvaart- en fiscale rechten zeer hoog en dragen zij het karak ter van rancunemaatregelen. De spoorweg, welks aandeelen bijna geheel in Fransche handen zijn, kan niet voorzien in de groeien de behoeften van het verkeer, daar hij voor historisch materiaal bezit en een langzame administratie heeft, terwijl ook hier de ta- 'even zeer hoog zijn. Italiaansche uitnoodigingen tot bespre king van deze kwestie, bij herhaling tot de Fransche regeering gericht, zijn onbeant woord gebleven. De Franschen blijven ver der ln het bezit van de spoorwcgaandeelen, die den Negus hebben toebehoord. Aan dit alles, zoo besluit de „Giornale", moet een einde komen. Italië kan niet toe staan, dat deze iparasiet leeft op kosten van het verkeer en den arbeid in het Italiaan sche rijk. Het vraagstuk Dzjiboeti moet bij den wortel aangevat worden, ter opheldering van de Fransch-Italiaansdhe betrekkin gen, De Japansch- Chineesche oorlog Japansche uitdaging aan Tsjang Kai Sjek Luitenant-generaal Rikitsj An do, de op perbevelhebber van het Japansche expeditie- leger in Zuid-Chlna heeft, volgens een be richt aan Domei uit Kanton, een uitdaging gezonden aan Tsjang Kai Sjek, waar in hij de misdaden opsomt, waarom Tsjang den dood verdient, zooals zijn tyranniekc dictatuur en het bezorgen van een afschu welijke ellende aan millioenen onsohuldigen. De Japansche generaal wijst erop, dat een paar Japansche bataljons voldoende waren om Kanton in te nemein, maar dat er nu in Zuid-China 300.000 man van Japans beste troepen t'e staan, die er naar haken te vech ten. Ando daagt nu Tsjang uit met zijn mil lioenen manschappen over te gaan tot een beslissenden slag in de Zuid-Chineesche laagvlakte. Tsjang, zegt hij, laadt zich slechts verwijten van lafheid op den hals door onder alle omstandigheden de takliek van terugtrekken te velgen, onder het voorwend sel van een gerekten oorlog tegen Japan. Daarom noodigt hij hem uit zijn krijgsmans eer te redden door hem te ontmoeten in een beslissenden slag en zich dan bij de uit spraak van het zwaard neer te leggen. Japan verhoogt den belastingdruk Op het Japansche ministerie van financiën is onder voorzitterschap van den minister een departementale conferentie gehouden voor een gelijke verdeeling van de nationale lasten inzake China de beperking van het verbruik, het voorkomen van een noodlotti ge inflatie en het verhoogen van de staats inkomsten. Naar men zegt, zou besloten zijn den be lastingdruk in het komende begrootingsjaar met 200 millioen yen te verhoogen. O.a. zou een belasting op extra-winsten, een weelde belasting, een verhooging van verschillende accijnzen te verwachten zijn, terwijl voorts de amusementsbelasting voortaan niet meer aan de gemeenten, maar aan het rijk ten goede zou komen. Ook zouden nieuwe belas tingen worden geheven op het grootgrond bezit en op kostbare maaltijden. .JtaaiteAaftfif - Sntet Wanneer krijgt Franco oorlogsrechten De „Times" pleit ervoor De „Times" blijft de aandacht vestigen op de wenschelijkheid van toekenning van de rechten van oorlogvoerende aan Fran co, o.a. omdat de wensch van het meeren- deel van het Spaansche volk tot verbree ding van den grondslag van zijn Europee sche vriendschappen thans verijdeld wordt, en het rechtsche Spanje daardoor wordt ge dreven tot bijna uitsluitende samenwerking met zijn huidige bondgenooten. Op een vraag, of hij de verzekering wilde geven, dat hij tijdens zijn bezoek aan Rome niet zal toestemmen in eenigerlei wijziging van de niet-inmengingsovereenkomst van Juli 1937, welke de terugtrekking eischte van alle Italiaansche en Duitsche troepen uit Spanje, voordat de rechten van oorlog voerende aan Franco zouden worden toege kend, heeft Chamberlain geantwoord, dat hij niet bereid was tevoren verzekerin gen te geven omtrent hetgeen hij al of niet zal doen. Echter, zoo voegde hij hieraan toe, dit moet niet zoo worden opgevat, dat ik bereid ben, in te stemmen met de veronder stelling, die in de vraag opgesloten ligt. sommige bedrijven, vooral in den landbouw, dat wellicht 500.000 jeugdige Duitsche vrou wen zullen worden opgeroepen, om een jaar lang werk te verrichten overal waar hun hulp gewenscht is, voornamelijk in landbouw en in groote gezinnen. MUSSOLINI NAAR SARDINIË Mussolini zal het as. weekeinde een bezoek a.an Sardinië brengen. Verwacht wordt, dat hij Zaterdag uit Rome zal vertrekken. Waarschijnlijk zal de duce Zondag een redevoering houden, welke over alle Italiaansche radiozenders zal worden verspreid. Engeland en de Tunis-kwestie Londen en Parys pieren overleg In het Lagerhuis heeft men Chamber lain gevraagd of de Britsche regeering in kennis is gesteld van den inhoud der be sprekingen tusschen de Fransche regeering Von Ribbentrop en of de regeermg te Londen overleg pleegt met Parijs over de Italiaansche aanspraken op Tunis, Corsica en Nice, welke den status quo in de Mid id landsohe Zee zouden verstoren, indien ïtj verwezenlijkt werden. Chamberlain beantwoordde beide vragen bevestigend. De premier heeft er tevens op gewezen, dat er voor Groot-Brittannië geen speciale verplichting uit hoofde van een verdrag of pact bestaat, om eventueel aan Frankrijk militaire hulp te verleenen. Op een verdere vraag betreffende de Ita liaansche betoogingen tegen Frankrijk ant woordde Chamberlain met te herhalen, dat de Britsche regeering de Italiaansche regee ring er op gewezen heeft, dat betoogingen van dezen aard een nadeelige uitwerking moeten hebben, ten zij stappen genomen worden om den erdoor gewekten indruk te herstellen. Voor het oogenblik had de pre mier hier niets aan toe te voegen. Een provocateur gevat? Maandagavond heeft de Fransdie politie te Tunis den Italiaanschen staatsburger Antonio Larosa gearresteerd onder ver denking, dat hij brand gesticht heeft in het gebouw van den Dopolavoro. Volgens de Fransche politie zou uit de papieren van Larosa blijken, dat hij lid is van de fascis tische partij. Er wordt thans een onderzoek ingesteld naar de waarde van de geruchten, volgens welke Larosa ergens in het gebouw van den Dopolavoro een bom verborgen had. Tekort aan werkkrachten in Duitschland Gepensionneerden moeten zich aanmelden KEULEN, 12 Dec. (Reuter)'. Aan gepen- sionneerde ambtenaren tot den leeftijd van 70 jaar i3 medegedeeld, dat zij zich moeten aanmelden om weer van hun diensten ge bruik te maken, teneinde te voorzien in het tekort aan personeel in Oostenrijk en het Sudetengebied, Vrouwen moeten tekort aanvullen Op een vergadering van landbouwers te Flensburg in Sleeswijk-Holstein heeft een partijleider verklaard, dat de autoriteiten besloten hadden het volgende jaar den dienstplicht tot jonge vrouwen uit te brei den. Het tekort aan arbeidskrachten in Duitschland wordt blijkbaar zoo nijpend in UIT OOST- EN WEST-INDIE „Tegen de compenie is niets bestand Voor de Lebaran wilde men te Pangk! lan Soesoe, evenals elders, eenige karboi wen slachten. Onder de beesten, die naar d slachtbank werden gevoerd, was ook rei karbouw, die een witte plek op den kop had Deze witte plek zou volgens de bevolkini een teeken van heiligheid zijn, vertelt d Sum. Post. De karbouw met de witte vlek op den ko| wist zich los te rukken, waarna hij dl vlucht nam; gelukkig kon een ieder zich tij dig in veiligheid stellen. Inmiddels werd de veldpolitie gewaar schuwd. Een patrouille toog op onderzoel naar het beest, welks heiligheid door zij' ontvluchting van de slachtbank voor de b i volking was toegenomen. Men was niet w«f nig nieuwsgierig, hoe de politie het er zou brengen. De patrouille zag eindelijk het beest op o sawah. De karbouw kreeg ook de politit mannen in de gaten en rende naar hen tot j gereed tot den aanval. Doch ook de patrouü le stond gereed, met het geweer in den aan slag. Toen het beest dicht genoeg was gena derd, werd vuur gegeven; in den kop ge troffen, juist op de witte vlek, stortte de kar bouw neer. „En waar ïs nu zijn Heiligheid?" vroe( i de commandant van de patrouille aan d< i menschen, die pas naderbij durfden te ka men, toen de karbouw reeds geveld waa. i „Ja", zoo antwoordde één der personen „tegen de „compenie" is niets bestand"- S Ingezonden Stukken (Bulten >rdelükheld 1 i de Redact!»! KERSTFEEST IN VLEDDERVEEN (DR.} n S. Het gezegend Kerstfeest breekt dra weer aan, Wilt u denken aan de Zondagachoolklnderen op de Drentsche helde? Helpt een weinig llchl en vreugde te brengen ln het leven der armen. Dat wij een warm kleedlngstuk, een boekji en een versnapering kunnen geven aan dl i deez" droeve wereld, Is veel leed en smart, Zön zoo vele nooden. Treurt zoo menig hart. Breng wat troost en vreugde, Den geboog'nen aan. Strooi een handvol liefde, Wdlt u een bUdrage storten op het girt)' nummer 184652 van den penningmeester <W Herv. Evang. „Ebien-Haezer" te Vledder (Dr.) Kleeding. boekjes, psalmboeklea, wordec gaarne aan onderstaand adres ontvangen. Namens het bestuur van Evangellsa-ti] en Zondagsschool, H. VAN RH E ENEN. Evangelist Vledder. SOPHIE WOUDTS V (M De gedachten van Greet gingen naar Miep, die nu naar Oma van Dam was. Zou héar kind daar bij Oma haar te wijzen op den Heiland, Dien Oma ook moest kennen, als ze straks opgeroepen zou worden. Ze dacht ook aan de vlotte, levenslustige Corry, den rustigen Kees en den wilden onbesuisden Huug, aan Jaapje en aan haar schattige tweetjes, wier komst haar drie jaar geleden vreugde gaf en toch ook weer met angst voor de toekomst vervulde. Was ze niet rijk? Rijk, maar met welke verplichtingen. Negen kinderen, haar toevertrouwd. Greet zuchtte. Grootmoeder keek bezorgd; hier schoten opwekkende en bemoedigende woorden tekort, zouden hier zelfs niet op hun plaats zijn. Hier konden menschen niet helpen, zij kon alleen bidden, met Greet: „God des Verbonds, help Gij". In de straat hoorden zij kinderstemmen. „De school is uit", zei Grootmoe en zij goot flink warm water op de thee. De kinderen kregen uit school altijd een kopje thee. Vonden het héérlijk. Vooral Huug. Maar Huug kreeg het niet. Dat was zijn straf, door vader hem opgelegd voor het breken van de ruit. Drie weken geen thee. Van- 'daag was het zijn laatste strafdag. Grootmoeder had één maal erg medelijden gehad en hem 's middags bij haar thuis een kopje thee willen geven. Ook daar had hij fier gewei gerd. Grootmoe had het 's middags aan Greet verteld, en haar jongen was er haar nog liever om, doch ze had Huug niets laten merken. En Greet volgde, nu ze 's middags op was, onvoorwaardelijk vaders bevel. Het kindergejoel in de straat groeide. Daar was Corry, die de tweetjes uit school had gehaald. Dadelijk leunden zij aan moeders knie en gaven het kleine kindje een kusje. Corry nam toen de baby handig over, en legde haar in het wiegje. Moeder zag, hoe de wilde Cor het kindje zachtjes tegen zich aan knuffelde. Wat waren ze er alle maal blij mee, en zij zelf? De kinderen vroegen nu Greets aandacht, en toch was het schijnbaar onmogelijk haar aandacht bij de kinderen te bepalen. Het gesnap van de tweetjes ontging haar. Toen kwam Huug binnen, stil en zonder de gewone drukte. Dat gebeurde meer de laatste dagen. De straf van „geen-thee" trof hem vooral 's middags, als ze uit school kwamen, zwaar, merkte Greet op. Zwaarder dan Chris in de verte vermoedde. Huug stond alleen, en hij zag het aan dat grootmoeder de kopjes vulde. Wanneer hij wel eens een enkelen dag deze straf had gekregen, dan liep hij demonstratief naar de kraan, liet het spetterende water over zijn handen en in zijn mond loopen. Nu, tijdens deze straf had hij het nog niet één keer gedaan. Ook nu stond hij stil, keek naar moeder, die zoo bleek en treurig er uit zag. Moeder, die hij zoo had laten schrikken, toen hij de ruit stukgooide. Moeder, die daardoor erger ziek was, en de ruit moest betalen. Allemaal door hem. Opeens vergat hij, dat ze allemaal in de kamer waren: Grootmoeder, Kees en Corry. Cor, de altijd vinnige plaag geest. Hij zag alleen maar moeder, bleek en zwak door zijn schuld. „Moeder, moedertje", snikte hij opeens: „Wilt U het mij vergeven". Met heel zijn stevige jongenslijf leunde hij nu tegen moeder aan, het hoofd gebogen, den arm over haar rug en schouders. Moeder trok zijn hoofd tegen haar gezicht, kuste hem en zei zacht, innig en bijna vroolijk: „Zéker, Huug, mijn jon gen. mijn jongen". „Mijn jongen!!!" Het was dat ééne woord, dat verlossend klonk in Huugs ooren en hart. Moeders jongen, ondanks alles. ..HierHuug". Moeders kopje thee stond net inge schonken. Nu schoof zij het Huug toe. Even aarzelde Huug; dan was er alleen maar blijdschap. „Heerlijke bruine thee, groote menschenthee. Moeders jongen!!!" Geen der kinderen in de kamer, die dat lekkere kopje thee Huug niet gunde. Zij allen waren gedrukt geweest, eiken middag opnieuw door de straf van Huug. Nu ontspande er iets in allemaal. En zelfs even was uit moeders oogen het verdiet, dat er de laatste weken zoo vaak in was, heelemaal weg. Het was weer goed met Huug. Huug! Hoe deed dit voorval haar ook haar eigen leven anders zien. Hoe trok haar moederhart met bijna angstig geweld haar kind, haar jongen naar zich toe. Hoe wist zij, onvolkomen menschenkind. in te grijpen, toen het nóódig was voor haar kind. En zou Gods hart zich dan niet ontfer men over haar, die Hem zocht met een angstige ziel? Een lichtstraal was gevallen in de kamer, in Huugs, maar ook in moeders hart. „Wat is alles nou weer fijn", zei Corry. Ze moest iets zeggen, want grootmoeder lachte en Huug lachte en moeder keek weer echt blij. Het was alles zoo naar geweest de laatste weken, en nu was alles weer gewoon. Even later kwam ook Miep van haar bezoek aan Oma thuis. Ook zij voelde dadelijk de sfeer in de huiskamci anders, blijder aan. Huug lag op zijn knieën, genietend van moeders thee, et vooral van moeders liefde. Corry glunderde en speelde oj den grond met de tweetjes. En moeder, moeder, die zoo zwak en stil was de laatste weken, zat tusschen haar ni drukke stelletje, gewoon, zooals altijd en ze lachte. Nu zou alles weer prettig worden. De jubel doorstroom de Miep. toen ze moeder vertelde van haar bezoek aan Oma „En moeder vervolgde Miep, „ik ben dominee tegei gekomen. Hij vroeg mij wanneer Tinneke gedoopt werd". „Wat heb je toen gezegd?" vroeg moeder nieuwsgierig „Dat ik het niet wist", zei Miep, „en toen zei dominei ik begrijp het wel, Miepje". Moeder lachte, wist welke vraag nu komen zou. „Wèt begrijpt dominee wel, moeder?" „Jullie behooren als onze kinderen God toe", ze! inoedd zacht. „En samen met vader wil ik graag ook Tineke aaf den Heere overdragen, en nu moesten we even wachten tot Moeder dat kón doen". Terwijl zij sprak, daalde de volle troost en vrede in haal ziel, en Corry vulde vlug aan: „Ja wachten, tot moeder bete) en blij was?" Verrast keek moeder op. Oók haar rumoerige Cor hal gevoeld, waar het haperde. O, kon ik het nu maar vasthouden, geloovig, altijd, 29 Greet tot zichzelf. Hoe vaak had in haar gezinsleven juis de herinnering aan Gods verbond haar getroost. Zou haar de hoop op Gods beloften nu nooit med ontzinken? Wordt vervolgd -

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2