$Lwum £ciïtsdjr Guntrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Groote trek en Dingaansdag in Zuid-Afrika RYNBENDE FIRMA D KATZ atjomienuntsprijiS: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/: Ct. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 13 DECEMBER 1938 19e Jaargang gtbbertentieprijjen: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2^0 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend0,10 No. 6573 Schipholnooit! Wat excentrisch ligt, moet niet centraal worden genoemd. IMte, lover- 10.20 Nu het er naar uitziet, dat de Tweede Kamer weldra voor de beslissing aan gaande de kwestie van het centrale vliegveld zal worden gesteld, heeft het zin om de hoofdmomenten van deze zeer belangrijke zaak nog eens naar voren te halen. In gewone gevallen zou men dat, na wat de laatste maanden gepubliceerd is, niet doen, maar mèt het gemeente bestuur van Rotterdam en mèt de Kamers van Koophandel en Fabrieken van Delft, Dordrecht, 's-Gravenhage, Leiden, Rotterdam, Utrecht en Vlaar- dingen, die Zaterdag j.l. nog een ge meenschappelijk schrijven over de kwestie aan de Tweede Kamer hebben gericht, zijn wij er diep van overtuigd, dat de richting, waarin de Regeering deze zaak stuwt, verkeerd is en niet een nationale kan genoemd worden. Voor de oplossing van het vraagstuk js hoewel van beteekenis niet van dóórslaande waarde, hoe de gemeente Rotterdam zich ten aanzien van de ont wikkeling van de burgerlijke luchtvaart gedurende een lange reeks van jaren gehouden heeft. Het zou natuurlijk mogelijk zijn, dat een bepaalde gemeente zich in een paalde aangelegenheid buitengewoon actief had gedragen, maar dat de nor male ontwikkeling er niettemin toe zou leiden, dat de bakens te eeniger tijd 'verzet moesten worden om zulk een 'zaak opnieuw in meer algemeenen zin te regele" Dat Rotterdam de eerste Nederland- sche gemeente is geweest, die (het was iort' na den wereldoorlog, in 1921) het vliegveld Waalhaven opende, kan dus op zichzelf geen gewicht in de schaal leggen, staaö Maar wèl is het van waarde voor de fiiim, beoordeeling van de kwestie, die ons er re. thans bezighoudt, dat er bij een alge- mi<t meene regeling, als welke thans de Re- 1 aaS geering nastreeft, met de belangen van ordieij Rotterdam en het op Rotterdam in de erden zen aangewezen gebied van handel en edege nijverheid terdege wordt rekening ge- e veh houden. Het spijt ons nu buitengewoon te moeten constateeren, dat dit zéér dui- I delijk niet het geval blijkt te zijn. Terzijde kunnen wij hierbij ook la ten de vraag of het Rotterdamsche Ge meentebestuur in den loop van het jaar in deze kwestie wel goed gemanoeu vreerd heeft. Indien het hier om inter nationale vraagstukken ging, waarbij diplomatie te pas komt, zou men ach- a 0—0 teraf misschien kunnen zeggen: „Eigen j! wit schuld Dan hadden de lieeren maar 2 3—7 handiger moeten zijn!" Maar van de [cum j Lands regeering mogen wij verwach- ;<>ndon ten, dat zij zaken als deze breed ziet la^vi- en niet van een eventueel minder ge lukkig „debat" gebruik maakt om een gemeente en een heele streek datgene te onthouden waarop zij recht hebben en dat ze voor hun ontwikkeling boven dien broódnoodig hebben. De door den Minister van Water staat, ondanks de grondige tegenargu menten, volgehouden weg, die leidt naar Schiphol als centrale luchtha- ven, is, naar onze overtuiging, een weg ■■j.l die voert naar de practische uitschake- S ling van een groot deel des lands van het burgerlijk luchtverkeer. Wie wil beweren, dat Schiphol ce n- t r a a 1 ligt, moet wel ziende blind hee- 1 ten. Schiphol ligt in een hoek van het economisch gebied, dat zélf belang m, heeft bij de burgerlijke luchtvaart en waarbij de burgerlijke luchtvaart dus voor zijn normale ontwikkeling, zoowel wat het vervoer van passagiers als het idr^aidj vervoer van goederen betreft dus even- is ais eeng groove belang heeft, ang vas Terecht zeggen dan ook de Kamers van Koophandel in hun schreven aan t hoekje de Tweede Kamer, dat door een besluit ïnder, om Schiphol, ondanks zijn excentri- 1 hoofd sche ligging, tot centraal vliegveld te promoveeren, het vertrou wen in de mogelijkheden van de lucht vaart, dat door de K.L.M. zoo moei zaam is opgebouwd, in breede kringen zal worden ondermijnd. Het is de taak van onze volksverte- genwoordiging om aan deze we zeggen het ronduit fatale voorne mens een duidelijk halt toe te roepen. Zooals wij en talloozen mèt ons, deze zaak kunnen bezien, d.w.z. naar haar eigen mérites, komt de houding, die de Regeering aanneemt neer op bevoordeeling eenerzijds en be nadeeling anderzijds. Dat kan nooit goed zijn. RotterdamSchiphol is niet ver Maar als men naar andere steden zietziet men iets anders De afstand van Rotterdam naar Schiphol is niet zoo ver, zoo meent de minister. Ter vergelijking geven we daarom hier de afstanden van de ver trekplaatsen der autodiensten op de stadscentra naar de vliegvelden voor de voornaamste steden in Europa. Amsterdam 11 K.M. Keulen 7 K.M Athene 18 Kopenhagen 10 Belgrado 12 Lissabon 30 Berlijn 5 Londen 20 Brunswijk 7 Milaan 10 Bremen 3,5 Malmö 3,5 Breslau 5 Mannheim 4 Brussel 10 Ludw.hafen 8 n Boedapest 6 Heidelberg 18 Boekarest 7 Marseille 28 Dantzig 6 München 5.5 Dortmund 8 Munster 9,8 Dresden 12 Neurenberg 4 5 Düsseldorf 9 12 Erfurt 5 6 11 Praag 12 Frankfort 11 Riga 7 Genève 11 7 Oothenborg 17 Sofia 13 Halle 23- Stockholm 10 Leipzig 16 Stuttgart 22 Hamburg 10 Tallinn 5 Hannover 5 Warschau 9 Helsingfors 11 Weenen 15 Kaunas 5 12 Kiel 8. Rotterda tnS c h i p h o 1: 63 K.M. Vervoer van personen met motorrijtuigen De Prot. Ghr. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel heeft den Minister van Water staat een adres doeu toekomen omtrent het wetsontwerp Vervoer van Personen met mo torrijtuigen. In dit adres wordt instemming met het ontwerp betuigd, doch ten aanzien vai gelijkmaking der concurrentie-voorwaarden worden gemist bepalingen met betrekking tot de arbeidsvoorwaarden van het perso neel in dienst van ondernemers die krach tens deze. wet vergunning krijgen. Gevraagd wordt alsnog een bepaling op te nemen, dat de arbeidsvoorwaarden van dit personeel de goedkeuring van den minister behoeven. f 430.000 voor de vervolgden om geloof of ras AMSTERDAM, 13 December. De van wege het Nederlandsche Jeugdleiders Instituut georganiseerde geldinzame ling ten bate van de vervolgden om geloof of ras bereikte gisteren een to taal van -430.000. Van eenige tiental len, meest kleine gemeenten is nog geen opgave binnengekomen. In deze plaatsen is later gecollecteerd. Bekneld geraakt tusschen wal en schip Doodelijk ongeluk te Osscnzijl OLDEMARKT, 13 December. Terwijl de 72-jarige A. J. Braad, uit Ossen zijl, in deze gemeente bezig was met het schoon maken van zijn punter, liggende in het vaar water „De Oudeweg" voor zijn woning, na derde het motorschip van schipper Zoer. Dit schip, een zwaar geladen zolderschuit, bleek in het nauwe vaarwater moeilijk bestuur baar te zijn en begon uit het roer te loopen. De schipper, die een aanvaring vreesde riep B. toe den punter te verlaten. B. wilde echter nog een aanvaring voorkomen door den punter te verhalen. Dit werd hem noodlottig. Met groots kracht liep het motorschip op den punter, die daardoor kantelde, met het gevolg, dat B. bekneld raakte tusschen het schip, det punter en den v/al. Door ijlings toegeschoten hulp werd hij uit zijn benarde positie lost, waarna bleek, dat hij zware verwon dingen aan armen en beenen, benevens in wendige kneuzingen had opgeloopen. On middellijk werd geneeskundige hulp inge roepen, doch dit mocht niet meer baten. B. is korten tijd later aan de bekomen verwon dingen overleden. Steekpartij te Amersfoort Slachtoffer had nog 5 maanden te goed! AMERSFOORT, 13 December. In de Bee- kensteinschelaan is gisteravond een vecht partij ontstaan tusschen zekeren K-, wonen de te Amersfoort en een tot nu toe onbe kenden man. K., die onder invloed van sterken drank verkeerde, liep een verwonding aan de lin kerhand op, welke naar het schijnt met een mes was toegebracht. De politie arresteer de K. en bracht hem naar het hoofdbureau over. Hier bleek, dat hij reeds meermalen met de justitie wegens inbraak en smokke7 larij in aanraking was gekomen en nog een gevangenisstraf van vijf maanden had te ondergaan. De man is ingesloten en zal ter beschik king van de justitie te Utrecht worden ge steld, Hartelijk welkom voor de Reiger-bemanning Zuid-Afrikaansche studenten naar ons land De herdenking in Nederland 's-GRAVENHAGE, 12 Dec. Na de schit terende ontvangst, welke de „Reiger" giste ren in Pretoria en Johannesburg te beurt is gevallen, vond heden de bijzondere verwel koming plaats der bemanning. Het voor trekkers-comité, waaraan de voorbereiding van de feestelijkheden is- toevertrouwd, die bij de viering van Dingaansdag zullen plaats vinden, had hen voor een receptie uitgenoodigd. Honderden belangstellenden, waaronder tal van autoriteiten gaven van hun be langstelling blijk. De leden van het comité waren gekleed in het oude voortrekkers- costuum, de dames met lange japonnen en hoeden uit den tijd van de groote trek, do fceeren met wijde broeken en gebloemde vesten, terwijl zij, zooals dit op het oogen- blik onder de Zuid-Afrikaansche jongelie den gebruik is, de baard hadden later, groeien om ook in hun uiterlijk, de gelij kenis met hun voorwaarderen zoo ver mo gelijk door te voeren. Een aangenaam samenzijn besloot de ontvangst, waarna de Nederlandsche ver- eeniging in Johannesburg de bemanning een lunch aanbood. De voorzitter bracht de K.L.M. warme hulde voor haar initiatief tot de Dingaansvlucbt, een gebeurtenis vóór Zuid-Afrika, die overal met vreugde en instemming is begroet. Het Wilhelmus en het Zuid-Afrikaansche volkslied besloten de lunch, waarbij zoowel Scholte als Viruly van hun redenaarstalenten blijk hadden moeten geven. De geheele Zuid-Afrikaansche pers wijdt in geestdriftige toon gestelde artikelen aan de aankomst van de „Reiger" .en de betee kenis die haar zending ^or de betrekkin gen tusschen Nederland en de Unie zal hebben. Dietsche Studiereizen Sinds 1933 hebben vier Dietsche studie reizen plaats gevonden, twee vanuit Zuiu- Airika naar Holland en twee vanuit ons land naar Zuid-Afrika. De voorbereiding van deze reizen, die beoogen mede te wer ken aan de ontwikkeling <jer beide yolken op cultureel gebied, is in handen van de „Commissie tot Voorbereiding van Dietsche Studiereizen", die zooveel mogelijk wordt samengesteld uit deelnemers aan .vorige studiereizen. Dit jaar nog, op 21 December, zal een 25-tal Zuid-Afrikaansehe studenten in ons, land aankomen voor de 5de Dietsche studie reis, welke zal duren tot 11 Januari 1939. Volgend jaar zal de zesde reis gehouden worden. Van 30 Juni tot 22 October 1939 zal een aantal Nederlanders naar Zuid- Afrika gaan. Wie daarover inlichtingen wensoht. wende zioh tot den heer J. H. broekman, Stadionkade III. Amsterdam Zuid. De herdenking in Nederland 's-GRAVENHAGE.. 13 Dec. Het eeuw- feest van den grooten trek en van den Dingaansdag wordt buiten de extra K.L.M.-vlucht van de Reiger van Schiphol naar Zuid-Afrika, ter bijwo ning van de herdenking aldaar, als volgt in Nederland herdacht: Toespraak van den Minister-president dr H. C 01 ij n en den gezant van de Unie van Zuid-Afrika. dr H. D. van Broekhui zen voor de microfoon tot Zuid-Afrika op 16 December, den dag van de eerste steen legging van het voortrekkersgedenkteeken te Pretoria. Tentoonstelling „De groote trek" te Am sterdam in het A.M.J.V.-gebouw, Stadhou derskade 9, van 16 teot 22 December 1938 en te 's-Gravenhage van 16 tot 22 Januari 1939 in hc-t gebouw van Alg. Ned, Verbond, Laan 34. Inrichting van een postkantoor op do tentoonstellingen, waarop de brieven een bijzonderen stempel van den grooten trek zijn voorzien. Receptie van den buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van de Unie van Zui.l-Afrika, en mevrouw van Broek huizen van 46 uur, Alex Gogelweg 4, VGravenhage op 16 December. Gedachtenisrede van dr H. D. van Broek huizen in de Duinoordkerk te 's-Graven- hage, des avonds 8 uur. Uitzending door de A.V.R.O. van de rede van dr H. D. van Broekhuizen gevolgd door het zingen van „die stem van Suid- Afrika" door de Koninklijke Zangvereeni- ging te 's-Gravenhage op den avond van 15 December. Herdenkingsbijeenkomsten van verschil lende vereenigingen te: Sneek, Rotterdam: Den Haag; Amsterdam; Arnhem en Utrecht. Behandeling van Den grooten Trek op 16 December op Middelbaar en Voorberei dend Hoogere Scholen in Nederland. Verkoop van voortrekkerszegeIs en voor trekkerskommetjes op de tentoonstellingen, ten bate van het voortrekkersgedenkteeken, alsmede van vele voortrekkersartikelen. Zich wel bewust van zijn belangrijke rol als Dirk van Duyne, die Prins Willem van Oranje 125 jaar geleden met een wagen van boord haalde, en waarvan men Woensdag a.s. een reconstructie zal geven, oefent C. A. Tuyt met een met drie paarden bespannen wagen op het strand te Scheveningen, Uitgegleden en verdronken Gisteravond omstreeks half zes wilde de 34-jarige garagehouder Boersen te Den Oever van zijn motorvlet op den wal stap pen. Hij gleed uit en geraakte te water. Voorbijgangers stelden onmiddellijk pogin gen in het werk om den drenkeling te hulp te komen, doch de duisternis belemmerde dit ten zeerste. Eerst na twintig minuten kon men den man qp het droge brengen. De levensgees ten waren toen evenwel reeds geweken. Boersen was gehuwd en. vader van één BIJ EEN VAL UIT EEN RAAM GEDOOD ARNHEM. 12 December. Hedenmorgen ls de 26-jarige dienstbode Greetje Horn, dl* zich bij het ruiten lappen waarschijnlijk te ver uit het raam heeft gebogen, van een .groote hoogte naar beneden gevallen en op het plaveisel van het trottoir langs den Zij péndaalscheweg terecht gekomen. Zwaar ge wond werd zij met een sohedelbasis-fractuur opgenomen en naar het Gemeente-Zieken huis vervoerd. In den loop van den middag is zij aan de bekomen verwondingen over- De hoofdbesturen van de Nederlandsche Zuid Afrikaansche Vereeniging en het ai- gemeen Nederlandsch verbond, de besturen van het fonds h?n behoeve van het Hol- lansch onderwijs in Zuid-Afrika, de stich ting tot bevordering van de studie van taal, letterkunde, cultuur en geschiedenis van Zuid-Afrika, het studiefonds voor Zuid-Afri kaansche studenten en organisator van ie tentoonstelling „De groote trek" zonden een fraaie op perkament gecalligraveerde en met de wapens van de Unie van Zuid-Afri ka en Nederland versierde oorkonde aan het Centrale Voortrekker-eeuwfeestcomitó te Pretoria, De S.A.S.V.I.A. (Suid-Afrikaansche stu denten vereeniging te Amsterdam) zond een door alle in Nederland studeerende Afrikaners geteekende oorkonde aan het bovengenoemde comité* Een onderhoud met Prof. Van den Heever 's-GRAVENIIAGE, 13 December. Naar aanleiding van zijn bezoek aan Neder land heeft Prof. van den Heever in een persgesprek medegedeeld, dat hgit plan van de Zuid-Afrikaansche regee ring om nauwere betrekkingen op cul tureel gebied tusschen Nederland en Zuid-Afrika te verkrijgen door middel van uitruiling van geleerden in breede kringen in Zuid-Afrika met instemming is begroet. Hoe stelt u zich zulk een samenwer king voor? Hierop moet ik direct antwoorden en verduidelijken, dat wat Nederlandsch en Afrikaansch betreft, wij nog te veel bezig zijn met abstracte formules en toestanden van een kwarteeuw of meer geleden. Soms wordt de meening nog verkondigd dat'n ge vierde Afrikaansche schrijver zooals Langen- hoven gepleit heeft voor Afrikaansche isola tie en zich afkeurend zou hebben uitgelaten over gedweep met „Dietsche banden". Ik meen dat ik de tolk ben van alle intel- lectueele Afrikaners als ik beweer, dat der gelijke voorvallen en meeningen tot het ver leden behooren en dat de Afrikaner, nu zijn taal erkend is en deze nieuw terrein ver overt, behoefte aan Nederlandsch heeft als nimmer te voren. Op technisch gebied ontplooit Zuid-Afrika in de laatste jaren zich met ongeloofb'ke aanpassingskracht en dit wordt alleen mo gelijk door gebruik te maken van den rijken Nederlandsehen woordenschat, welke kant en klaar op Afrikaansche inburgering wacht Ik ben er mij volkomen wan bewust, hoe ontzaglijk veel de Afrikaners nog van de degelijke Nederlandsche geleerden en de Nederlandsche wetenschap kunnen leeren. Mijn doel is ook om vooral te leeren, om te assimileeren en te zien hoe een geregelde doorstrooming van den Nederlandschen geest en de Nederlandsche gedachte ook naar Zuid-Afrika kan geschieden. Wat ik zelf heb aan te bieden is hoofdzakelijk een voorstel ling van problemen in zoo'n jong land. Het stemt mij échter tot dankbaarheid, dat er reeds zooveel belangstelling in Nederland is voor het moderne Zuid-Afrika en vooral voor wat daar op cultureel gebied gebeurt. De O 15 en de O 12 te Den Helder Terug van Curagao DEN HELDER, 13 December* Vanochtend zijn twee onderzeebooten, de O 15 en de O 12 welke 20 September naar Curacao vertrok ken. in de haven van Nieuwediep terugge keerd. Ondanks het vroege uur bestond' er voor deze aankomst veel belangstelling. De fami lieleden waren van het uur van aankomst verwittigd en stonden in blijde afwachting van. het oogenblik der aankomst. Uitkeering ineens voor de mijnwerkers gevraagd De Nederlandsche mijnwerkerelbond Heelt een brief naar de con tact-commissie voor het mijnbedrijf gezonden waarin de aan dacht der mijndirecties er nog eens op ge vestigd wordt, dat de Nederl. Mijnwerkers- bond reeds eenige malen beeft voorgesteld om in verband met de gunstige ontwikke ling van den toestand in het mijnbedrijf, met Kerstmis aan de mijnwerkers een flin ke uitkeering ineens te verstrekken. In dit verband wordt er aan herinnerd dat de mijnwerkers over 1938 geenerlei ioonsverhooging hebben ontvangen, terwijl evenmin aan het voorstel van den Neder landschen mijnv.erkersbond ten aanzien van verkorting van arbeidstijd is tegemoet Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Mij nu e rkersbond vertrouwt, dat de direc ties althans door een behoorlijke uitkeering met Kerstmis aan de mijnwerkers het hun toekomende deel van de goede be- drijfsuitkomsten over 1938 zullen toeken nen. Schietpartij te Ruwiel berecht Veehouder krijgt anderhalf jaar UTRECHT, 13 December. Heden deed de Utrechtsche rechtbank uitspraak inzake de schietpartij te Ruwiel De officier van justitie, Mr Jhr J. E. W. Twiss Quarles van Ufford, had tegen den 58-jarigen veehouder A. van M. bij de be handeling van deze vrijwel unieke straf zaak, rekening houdende met de omstandig heden, daar bovendien doodslag niet kon worden bewezen, een gevangenisstraf ge- eischt van twee jaar. De rechtbank veroordeelde thans den vee houder tot een gevangenisstraf van één jaar zes maanden, met aftrek van den tijd, voorarrest doorgebracht. Burgemeester van Hellevoetsluïs De heer C. J. van Bommel benoemd Met ingang van 14 December is be noemd tot burgemeester van Hellevoet- sluis de heer C. J. van Bommel, die thans gemeente-ontvanger en eerste ambtenaar ter secretarie aldaar is. Te vens is de benoemde ontvanger van Nieuw Helvoet De heer van Bommel is op 27 Maart 1900 geboren te 's Gravendeel. Hij volgde eenige jaren de cursussen aan de Rijksnormaal school te Klaaswaal, fot hij op 1 Mei 1918 benoemd werd tót volontair ter secretarie te 's Gravendeel. Van 1 Oct 1919 tot 1 Mei 1922 was de heer van Bommel tweede ambtenaar ter secretarie, en daarna was hij in dezelfde functie te Hellevoetsluis werkzaam. Op 1 Juli 1928 werd hij daar tevens benoemd tot ontvanger, op 1 Juni 1929 volgde zijn bevor dering tot eerste ambtenaar op S Aug 1931 werd hij tevens ontvanger van Nieuw Hel voet Tenslotte werd de heer van Bommel op 17 Februari 1938 belast met de waarneming van de functie van gemeente-secretaris. Thans wordt de betrekking van burgemees ter en secretaris gecombineerd. De heer van Bommel, die lid is van den Vrijheidsbond, behoort1 tot do Ned. Herv. Kerk. Hij is bestuurslid van verschillende vereenigingen. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Groote belangstelling voor de herden-: king van Dingaansdag. In de zaak van de schietpartij te Ruwiel heeft de rechtbank een veehouder tot an derhalf jaar veroordeeld. Chamberlain zal hedenavond een poli* tieke radio-rede houden. De politieke ontwikkeling in het Me- melland. De Italiaansche pers over de positie van Dzjiboeti. Het D.N.B. over de anti-Joodsche maatregelen. W at voor weer krijgen we Voor de kuststrook: zacht weer* meest zwaar bewolkt, geen regen van be teekenis, meest matige zuidelijke wind. Voor het binnenlandi zacht weer( des ochtends nevelig, overdag gedeeltelijk be wolkt, geen regen van beteekenis, rwakkt tot matige zuidoostelijke tot zuidelijke wind. IK SNAK ER NAAR „BLAUFRIES" AMSTERDAM ROTTERDAM OPSLAG - EXPEDITIE -CONTROLE HET ADRES voor: VAKKUNDIG VERTROUWENSWERKI VRAAGT TARIEVEN I Spoorstraat 33/37, Dieren, Te!. 4202 DOORLOOPENDE TENTOONSTELLING VAN 17e EEUWSCHE OUD-HOLLAND- SCHE MEESTERWERKEN, ITALIAAN SCHE en VLAAMSCHE PRIMITIEVEN, Dagelijks geopend van 96 uur. Schacht gaat naar Engeland Officieel wordt gemeld, dat Dr Schacht, de president van de Duitsche Rijksbank, in aansluiting met de bijwoning van de maan- delijksche vergadering der Bank voor inter nationale betalingen te Bazel, zich naar Londen zal begeven voor een bezoek aan den gouverneur van de Bank van Enge land. Prins Bernhard te Utrecht UTRECHT, 13 Dec. Z.K.H. Prins Bern, hard heeft gisteravond alhier een vergade ring bijgewoond van den Raad van Beheeï der Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs. GEEN REORGANISATIE VAN BLOEMBOLLENCULTUUR Na de openingsrede van Dr. A. J. Ver ba g e (zie ons blad van gisteren) kwam In de te Haarlem gehouden algemcene vergade ring van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur de bestuursverkiezing aan de orde. In de vacature-J. W. A. Lefeber werd de heer M. Veldhuyzen van Zante. uit Lisse, gekozen. In de vacature Th. M. vac Waveren word gekozen de heer S. Verde- gaal, uit Sassenheim en in de vacature-Jac. do Brabander de heer C H. Kramer, uit Bloemendaal. Daarna kwamen de reeds van 19:16 af be sproken reorganisatievoorstellen en de daar op ingediende amendementen aan de orde. Geen enkel voorstel of amendement ver wierf echter de verplichte 75 pet van het aantal uitgebrachte stemmen, zoodat de re organisatie van de baan is. Na eenige besprekingen werd de begroo ting voor 1939, sluitende op t 54.630, goed gekeurd. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN UTRECHT. 13 December. Ir. A. G. 'de Koningh, hoofdingenieur chef der een trale werkplaats te Haarlem, is benoemd tot hoofdingenieur, chef van materieel en werk plaatsen te Utrecht hgb. Ernstig ongeluk ALPHEN a.d. RIJN, 13 Dec, Door niet- bekende oorzaak is hedenmorgen een paard van den landbouwer V., gespannen voor een driewielige kar, bij de begraafnlnots aan den Oud-Hoornschen weg op hol geslagen. Na een dolle ren van het hppst. is de slin gerende kar tegen een lantarenpaal gesla gen. waarop de bestuurder J. O., wonende aan de Aarkade. van den wagen werd ge slingerd. Hij bleef bewusteloos liggen. Nadat hij door twee doktoren was behandeld, is hij in hoogst-zorgwekkenden toestand naar •het Academisch Ziekenhuis te Leiden ver voerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1