rook CHIEF WHIP ham U hebt ook recht op meer genotDe oplossing De Fransche premier houdt afrekening ZATERDAG 10 DECEMBER 1938 EERSTE BEAD PAG. a Het Palestijnsch0 vraagstuk Het Engelsche I-ïoogerhuis heeft zich vrij Uitvoerig bezig gehouden met het Palestijn- sche vraagstuk, hetwelk door den bitteren noodtoestand, waarin de Joden in Duitsch- land. Polen en elders vcrkeeren, zulk een extra tragischen kant heeft verkregen. Woordvoerders van de oppositie hebben in scherpe taal het Britsche beleid in 't heilige land aan de kaak gesteld, waarbij zaj op overduidelijke manier te verstaan gaven, dat dit steeds een tactiek van schipperen en van het omzeilen van de moeilijkheden is geweest. Men is in Engelsche en ook in Amerikaansche kringen er momenteel van overtuig, dat 't kabinet op 't oogenblik over weegt, de balans van het recht en van het lot te laten doorslaan ten bate van de Ara bieren, vermoedelijk, omdat deze volksgroep het krachtigst in haar optreden is geweest, en over zeer belangrijke hulpmiddelen be schikt om haar wil ten slotte te laten zege vieren. Lord Snell wees erop met den groot sten nadruk, dat de Balfour-declaratie, waarbij aan de Joden een nationaal tehuis in het land hunner vaderen werd beloofd, nog immer van kracht is, en een rechts grond vormt, waarop de Joden hun aan spraken kunnen gronden. Deze verklaring mag niet worden herroepen, aan verdere in perkingen onderworpen, of op andere wijze worden verzwakt De eer der Britsche natie zou hierbij in het geding komen; reeds al te lang heeft men geaarzeld en het lot van Palestina vajn het beheer van ambtenaren, en van wisselende inzichten en stemmingen afhankelijk gemaakt. Het valt inderdaad niet te loochenen, dat Londen in zijn Palestijnsche (politiek aller minst een rechte lijn heeft gevolgd. Er is geen andere eenheid van beleid te constatee- ren geweest, althans tot voor zeer korten tijd, dan in het volgen van den weg van den minsten weerstand. Men heeft het land als het ware overgelaten aan de Arabische ter reur, en het daardoor gebracht in een toe stand van anarchie, als wel nergens elders in eenig ander Britsch gebied of mandaat kan worden aangetroffen. Weliswaar be vindt zich sedert maanden een aantal van de heftigste Arabische opruiers in balling schap op de Sevchellcn-eilanden, waar En geland een soort van museum van allerlei roerige inlandsche hoofden van diverse schakeering heeft opgezet, doch ook ande ren bevinden zich, onvrijwillig, ver van hun geboortegrond. In Egypte bijvoorbeeld hou den zich een aantal Palestijnsche notabelen van Arabisch origine op, die uit lijfsbehoud op tijdelijke emigratie waren aangewezen. Als tegenstanders, van den gevaarlijken Moefti, die de dradon van den opstand in handen houdt, en ieder door sluipmoord uit den weg laat ruimen, die met hem van in zichten verschilt, restte hun niets anders, dan zich buitenslands in zekerheid te stel len. Op krachtige bescherming van de zijde der mandaatmogendheid, dit wisten zij, be hoefden zij niet te rekenen. Teveel van 's Moefti's politieke tegenstanders, allen aanhangers van een Arabische politiek van matiging en samenwerking, waren reeds door bandieten naar het ontoegankelijk bergland ontvoerd, gebrandschat, of in hun eigen huis vermoord. Dat Groot-Brittannië aan deze rustige, goedwillende elementen geen veiligheid heeft kunnen of willen ver- leenen, is inderdaad een onafwijsbare aan klacht tegen het gevoerde bestuur. Wij zwij gen nog in dit verband van de ontelbare Joodsche kolonisten, die aan verraderlijke aanslagen en moordpartijen ten offer vielen. De Britsche regeering bevindt zich thans aan den vooravond van de groote conferen tie, waarbij de drie bij het heilige land be trokken partijen tot uiteindelijke overeen- stemmine en verzoening zullen moeten komen. Men schrijft haar, gelijk reeds ge zegd, de bedoeling toe, groote conciliantie ten opzichte van de Arabische gevoelens en verlangens te willen betrachten, weinig ge neigd als zij is tot maatregelen, welke in e<?n groot deel der Islamietische wereld hun nadeiningen zouden laten gevoelen. Het getij is haar daarbij momenteel echter geducht tegen. De Jodennood in een goed deel der Europeesche landen komt haar wel bijzon der ongelegen, omdat daardoor nog eens te meer met klem wordt aangetoond, hoe zeer het oude volk behoefte heeft aan een eigen politieke status, aan een vaderland- schen bodem bovendien, waar 't niet langer in de zwakke positie van een minderheid zal verkeeren. Men kan nu wel officieel vast» stellen, dat de Duitsche Jodenvervolging één probleem is, en het Palestijnsche vraag stuk een ander rationeel gezien heeft men trouwens daarin gelijk doch tevens kan niet worden ontkend, dat er tusschen deze beide "wisselwerking bestaat Palestina kan nog duizenden ballingen opnemen, zoo slechts de politiek zich niet hinderend daar- tusschen steekt De wereld ziet momenteel scherp toe, welke houding Engeland hierbij zal innemen, vooral Amerika stelt belang in dit vraagstuk. Het heeft niet voor niets groote ideëeïe en financieele interesse in dit kleine oeverstaatje aan de Middellandsche Zee' Geen vrede met het buitenland zonder vrede in het binnenland „Om de orde te handhaven zal ik voortzetten wat ik begonnen ben" Tijdens de debatten in de Fransche Kamer over de algemeene politiek der Regeering heeft Minister-President D a- 1 a d i e r gistermiddag een groote rede gehouden, waarin hij de revolutionnaire actie van de communisten en socialisten aan de kaak stelde, en een rechtvaardi ging gaf van het door hem gevoerde be leid. In het verloop van zijn rede onder streepte de Minister-President met na druk, dat het zijn voornemen is, de orde in Frankrijk met onverbiddelijkheid te handhaven. Toen het tot stemming kwam bleek de Kamer met 315241 stemmen en 53 blanco haar vertrouwen in het kabinet uit te spreken, D a lad i er begon zijn verklaring met de woorden: „Op dit oogeblik is brutale open» hartigheid meer waard dan alle huichelarij. Ik geloof, dat vandaag beslist moet worden, of ik omvergeworpen zal worden of mijn ar beid zal kunnen voortzetten. Ik ben de ge vangene van geen enkele partij en van geen enkele persoon. De algemeene staking was een staking met politiek karakter als protest tegen de buitenlandsche politiek der regee ring. Reeds op 23 November heeft de secretaris der Parijsche vakvereenigingen gezegd, dat met de regeering moest worden afgerekend en dat men zelfs de C.G.T. moest vragen, indien de eerste actie niet doeltreffend zou zijn, een rebellistische staking af te kondi gen voor de vestiging van een regeering der vak v< reenigingen". T h o r e z, de secretaris der communisti sche partij interrumpeerde hier den premier, om te zeggen, dat deze het had over een do cument, van de politie afkomstig, dat slechts als een provocatie kan worden beschouwd. Daladier antwoordde: „Als dat zoo is, hebt gij veel provocateurs in uw rijen". Toen de linkerzijde protesteerde tegen de methode, toebepast bij de ontruiming van de bezette fabrieken, zeide Daladier: „In een democratie moet de wet gehandhaafd wor den. Ik was het, die bevel gaf tot het ge bruik van traangas. Ik wilde geen buiten landsche staatslieden ontvangen die met ironie of medelijden tot mij gesproken zou den hebben. De 30ste November is een over winning van het Fransche volk geweest". Daladier zeide zich te hebben verheugd over de voldo ning, waarmede de democra tische pers in het buitenland melding maak te van het mislukken der algemeene sta king. Ook de Duitsche pers, aldus de minister, verklaarde zich voldaan, maar gelooft ge, dat zij teleurgesteld zou zijn geweest, als u v beweging geslaagd was? De regeering is be reid den mantel der vergetelheid over de af dwalingen te werpen, doch zij wil de drijvers vervolgen". Daladier oefende vervolgens critiek uit op het communistische standpunt betreffende de buitenlandsche politiek. „Ik kan, aldus zeide hij, niet toestaan, dat men spreekt van een politiek van capitulatie, maar ik stel er prijs op te verklaren, dat de politiek der communisten tot oorlog leidt. Ik wil vrede met Duitschland. Alle oud-strijvters willen vrede met Duitschland. (Applaus). Dat alles is geen kwestie van redevoeringen of betoo gingen, maar van arbeid. Als het land sterk is, lean het verhinderen, dat men zijn gebied aantast. Er is geen buitenlandsche vrede zonder binnenlandschen vrede. Om de repu- blikeinsche orde te handhaven zal ik voort zetten, wat ik ben begonnen, zonder mij door iemand te laten beïnvloeden. Ik wil trouw blijven aan mijn partij en aan de de mocratie". Komende tot de kwestie van de meerder heid zeide Daladier, dat noch dreigementen noch uitnoodigingen „den man, die hier se dert twintig jaar zit" vooral bij de huidige internationale situatie van zijn weg kunnen afbrengen. Derede van iden premier werd luide toegejuicht. Tenslotte las de kamervoorzitter de moties voor, welke door de socialisten en door de radicaal-so cialisten waren ingediend. De door de socialisten ingediende motie ontzegt de regeering het vertrouwen der ka mer. De motie van de radicaal-socialisten daar entegen spreekt het vertrouwen der kamer in de regesring uit. Bij de stemming over de kwestie van ver trouwen heeft de kamer zich met 315 tegen 241 stemmen en 53 blanco zich vóór de hui dige regeering uitgesproken. Belgische regeering blijft aan Thans definitieve verklaring van Spaak De Belgische minister-president Spaak heeft gisteravond, na een vergadering van het kabinet, definitief verklaard, dat de regeering aan het bewind blijft. „De regeering, zoo zeide hij, heeft als steun het vertrouwen van den koning, de Kamers en het volk. Wie durft onder deze omstandigheden zeggen, dat zii door aan de macht te blijven niet democratisch zou han delen? Er moeten nog moeilijkheden uit den EDEN PLEIT TE NEW-YORK VOOR DEMOCRATIE „Voor velen is kracht het eenige werktuig van politiek" „Wij moeten in onszelf gelooven, om te kunnen leven!" Eden, de voormalige Britsche minister van buitenlandsche zaken, heeft de New York een tafelrede gehouden, waarin hij er op wees dat twintig jaren na den wereld oorlog de wereld nog steeds niet is gew den een veilige plaats voor de democratie Andere systemen zijn opgestaan, met auto rileit en een geheel afwijkende filosofie an hebben hun schelle uitdaging gezonden. Wij zijn er van overtuigd, dat wij ons zoowel materieel als geestelijk moeten verdedigen tegen den naderenden storm, teneinde zeker te zijn waar wij staan en wat wij willen, en dan stand te houden. Het ergste wat een land in moeilijke tijden kan overkomen, is een onjuiste zelfvoldaan heid. Ook is noodig den omvang van da uitdaging goed te zien en ons onze tekort komingen wel bewust te zijn. Dit wil even wel niet zeggen, dat wij terneergedrukt, nog minder dat wij in verval zijn. Laat mij dit zeggen met alle overtuiging, welke in mij is door mijn eigen ervaring van hetgeen de mannen en vrouwen van Engeland op het oogenblik denken en voelen. Het Britsche volk is nog hetzelfde als in het grootste oogenblik van zijn geschiedenis, het heeft nog hezelfde geloof en dezelfde opvatt'ng van leven en samenleving. De groote oorlog en hetgeen hierna is gekomen heeft de grondslagen van het geloof niet geschokt, noch de kwaliteiten van 't volk ondermijnd. Nog steeds voelen wij diep en sterk ,:oor de zelfde dingen. Soms leveren wij critiek op elkaar, doch in dun grond van ons hart wii- len we allen hetzelfde: We willen allen onze vrijheden bewaren, wij allen willen vrijheid en veiligheid, niet alleen voor ons zelf, doch ook voor onze kinderen en onze kindskinderen. Wij allen wenschen vrede, hoewel we van meening mogen verschillen over de methode, welke wij het beste oordee- len om tot het deel te geraken. Wat in een natie gemeenschappelijk is, ls het belangrijkste. Het ligt in het wezen van de democratie, dat zij voorziet in een voort durende scholing, in 't eindelooze avontuur, dat de kunst van regeeren is. De demcratei is de hoogeschool, waar men elkaar leert, zij kan nooit een kazerne zijn, waar blinde gehoorzaamheid een eerste ver- eischte is. Het iblijven bestaan van de demo cratie hangt tenslotte af van het geloof, dat men er in stelt, en van de resultaten, welke door dit vertrouwtn bereikt kunnen worden. De democratie moet zoo sterk zijn als goed gehard staal, niet onbuigbaar, doch soepel, zij moet de kracht hebben van de hoogs to graad van discipline, nl. zelftucht. Zij moet den moed hebben misstappen te erkennen, alsook onrechtvaardigheden en zij moet krachtig instaan voor het recht Als Engelschman sprekend tot dit groote Amerikaansohe gehoor, zeg ik, dat dit het geloof is van het Britsche volk en dat het hieraan in de komende jaren vast wil hon den. Wij zien een wereld, welke zeer vitaal ls, doch welke ook meedoogenloos en uitdagend is, een wereld, waarin voor velen kracht het eenige werktuig van politiek is. Onder der gelijke omstandigheden weten -wij, dat wij in onszelf moeten gelooven om te kunnen le ven. Met dit in onzen geest, bereiden wij ons voor. weg worden geruimd; de taak van de regee ring is den weg te effenen. De liberale ipartij zal in een gewijzigde regeering de plaats innemen, welke haar toekomt Het is dwaas te beweren, dat geen over eenkomst tot stand zal kunnen komen tus schen de partijen der meerderheid inzake de Spaanscho poliliek, terwijl deze overeen komst wel tot stand kon komen ten aanzien van de andere punten van het programma". Duitschland en het J oden vraagstuk Havas verneemt uit gezaghebbende Duit sche kringen te Berlijn, dat in de toepassing van de onlangs tegen de Joden uitgevaardig de decreten eenige verzachting zal worden gebracht. In de eerste plaats zegt men, «ial geen plannen bestaan voor een speciaal ken- teeken voor de Joden. Er zal order worden gegeven, dat het door de Berlijnscne politie genomen besluit, waarbij Joden de toegane tot zekere straten en wijken verboden wordt, niet tot andere steden zal worden uitgebreid Men gelooft, Jat de maatregelen ven den hoofdcommissaris van politie te Berlijn niet verscherpt zullen worden. Joden, die villa's of groote woningen bezitten, zullen andere Joden, wien de woningen door huiseigenaars zijn opgezegd, mogen opnemen. Dat zou be- teekenen, dat men in beginsel min of meer van de gedachte van ghettovorming zou al- Duitsche winkeliers zullen hun waren aan Joden mogen verkoopen, omdat Joodsche winkels na 1 Januari niet meer zullen kun nen bestaan. Met uitzondering van zekere etablissementen zullen Joden weer toegang tot hotels, restaurants en koffiehuizen hen- ben. Verder zou men overwegen, of het mo gelijk is Joden, die dat wenschen, te laten werken in zekere ondernemingen. Niettemin gelooft men, dat over vijf jaar alle Joden Duitschland zullen hebben ver laten. Geen wangedrag van Britsche troepen in Palestina Rebellengerechtshof gearresteerd Het Britsche departement van koloniën heeft een verklaring uitgegeven, waarin ge zegd wordt, dat de Rritsche regeering met klem de beschuldigingen afwijst over „sy stematisch wangedrag en wreedheid", welke tegen de Britsche troepen en politie in Pa lestina gericht worden door sommige dee- len der buitenlandsche pers. De beschuldigingen schijnen voor het grootste deel afkomstig te zijn uit propa gandistische bronnen in het nabije Oosten. De verklaring gaat als volgt verder: Iedere beschuldiging betreffende onregel matig gedrag wordt onmiddellijk onderzocht en de regeering zal niet aarzelen, op te tre den in ieder geval, waarin de omstandig heden dit blijken te eischcn. Nieuwe arrestaties Nabij een Arabisch dorp ten Noorden van Jeruzalem hebben de Britsche troepen een tweede gerechtshof der rebellen verrast. De voorzitter en vijf leden van dit hof werden gearresteerd, terwijl vele documenten in be slag werden genomen. Nabij Haifa zijn elf bekende leden van gewapende benden gevangen genomen. De Poolsche Oekrainers vragen autonomie Een motie in den landdaa De Oekrainsche afgevaardigden van het Poolsche parlement hebben in den landdag p.en sensationeele motie ingediend, waarbij zij autonomie verlangen voor de Oekrainsch- Poolsche gebieden. De bevolking daar telt ongeveer zeven millioen zielen. De motie bevat een ontwerp-grondwet voor deze gebieden en o.a. de instelling van een autonome regeering en landdag. Het hoofd van deze regeering en de voor naamste ministers zouden eventueel deel uitmaken van de centrale regeering te War schau. De landdag zou gekozen moeten worden volgens algemeen, gelijk, direct evenredig stemrecht De voorzitter van den landdag heeft de voorlezing van dit wetsomverp tot de vol gende bijeenkomst verdaagd. De Spaansche burgeroorlog Godsdienstvrijheid in repnblikeinsch Spanje De Spaanech-republikeinsche regeering te Barcelona heeft, volgens Reuter, een decreet uitgevaardigd, waarbij formeel het beginsel van de godsdienstvrijheid in het republi- keinsche Spanje wordt bekrachtigd. Mislukte overval op zee Een schip der Spaansche nationalisten heeft getracht, om tusschen beide te komen, teneinde te voorkomen, dat een Fransche sleepboot, „Goéland 2", die twee lichters, „Mistari" en „Maroc", met arbeiders, scheeps bouwkundigen en materiaal van Oran naar Gibraltar sleepte, deze laatste plaats zou be reiken. Het schip der nationalisten werd echter door een Franschen torpedojager op de vludht gedreven. Deze lichters, met materiaal en vaklieden, werden naar Gibraltar gesleept, om Je „José Luis Diez", den republikeinschen tor pedojager, die ln een zeegevecht zwaar ge havend werd, te repareeren. Men verwacht, dat hot republikeinsche oorlogsschip spoe dig gereed zal zijn, waarna het, volgens do berichten, aan een blokkade van de havens van nationalistisch Spanje zal deelnemen, in samenwerking met de geheele republi keinsche vloot. Een krachtproef voor horloges! Zi) worden uit vliegtuigen geworpen Een Zwitsersche horlogefabriek heeft dezer dagen belangwekkende proeven ge nomen. Om het weerstandsvermogen van armbandhorloges te onderzoeken, liet zij door vliegers van verschillende hoogten dergelijke horloges omlaag gooien. De hor loges bereikten de aarde met een eindsnel- heid van ongeveer 18 M. per seconde, doch bleven loopen alsof er niets gebeurd was. Slechts van één horloge, dat van een hoogte van 300 M. op een cementen vloer viel, wa ren de wijzers gebroken, terwijl het uurwerk normaal doorliep. Het geheim hiervan ligt in een zeer kleinen schokbreker, die de gevoe lige assen van de kleine radertjes van het uurwerk beschermt. ZONDAG. XI DECEMBER. HILVERSUM 1. 1875 en 415.5 M. 8.30 NCRV. O 30 KRO. 5.00 NCRV. 7.4511.00 KRO. Mo uren wijding. 9.30 Hoogmis. 10.15 0 muziek. 12.15 Causerie K. K. Reel 12.35 Koor „L'Unlon Chorale". MAANDAG, 12 DECEMBER IHILVERSUM I. 1875 en 415.5 M. NCRV-Ult- zending. 8.00 Schrlftlozlng 8.15 Berichten, grs irichten. 12.15 scholen 2.352.55 Grai de keuken. 3.30 Grarr lezing. 4.45 Gram.muz (9 30—S Morgendienst 11.30 Gram. Het Amstei nuzlek. 2.00 Voor itizlek. 3.45 Bijbel- .ondei KRO-Uil Kerk zingt L.00 Literaire 2.00 Gods- 2.30—3.60 ilek. 4.00 Zang met pianobegeleiding. 4.16 ilekenlof. 4.65 Sportnieuws. 5 00 Gewijde nuzlek. (gr.pl.) 6.50 Ned. Herv. Kerkdienst iierna Gewijde muziek (gi. pl.) 7.45 Sport- van 8.16. 9 «t ran 9.00. 10.16 ANP. 10.40— VARA. 12.00 9.59 Spornleuws. 10.00 Viool en Piano. 10.40 Declamatie en gram.muziek 11.00 VARA-Or- kost en gram.muziek. 12.00 Causerie „Le venswaarden die terzake doen". 12.20 Ber 12.25 Omroeporkest en gram.muzlek. 1.80 Causerie „Malelsche dagbladen". 1.50 Gram. muziek. 2.00 Boekenhalfuur. 2.89 Concert gebouw-orkest en solist, ln de pauze: Gra- mofoonmuziek. 4 30 Orgelspel. 4.59 Sport nieuws ANP. 6.00 Gesprekken met luister aars. 6.30 Kinderhalfuur. «.00 Sportpraatje. 6.15 Sportnieuws ANP, gram muziek. 6.2? Berichten. 6.30 Korte Wüdlngsdlenst. 7.00 Ned. Herv. Kerkdienst. 8.00 -richten ANP, Radiojournaal, mededeellng 8 20 AVRO- Amusementsorkest, AVRO-»....- en solist 9.00 Toespraak. 9.05 Radlotooneel. 9.25 hier ii'serle „Met de KLM d Bach-cantates 11.00 B ia: AVRO-Dansorkest. nuzlek. 11.40— DROITWICH, 1500 M. 12 36 Orkest. 1.20 EJn- semhle. 1.60 Band. 2.40 Orkest. 3.40 Mandoline- orkest 4 20 C&userle. 4.40 Orkest. 5.20 Cau serie. 5.40 Strijkkwartet. 6.50 Kwintet 7.20 Declamatie. 7.40 Orkest 8.15 Kerkdienst. 9.25 Radlotooneel. 9.55 idem. 10.50 Epiloog. RADIO—PARIS 1048 M. 10.00 Orkest. 10.60 12.30 Orgel. 1.20 Zang. 1.35 Bachi Orkest 3.20 en 3.50 Zang. 5.26 Accordeon' soil. 5.35 Volksliederen. 7.20 Orkest Zang. 8.50 Opera. 11.20 Orkest KEULEN 456 M. 7.50 Solisten. 10.20 Mannen- 11.20 Orkest. 12.30 Orkest 1.20 Con- 3.29 Orkest 6.50 Zang Orken i plai 8.35 7.80 BRUSSEL ble. 11.20 Zang en plano. 12.20 en 1.80 Or kest 7.20 Flultkw&rtet 8.20 Orkest en Ge mengd koor. 10.30 Concert 4 84 Mi 10.20 Concert 11.50 Cello. 12.03 Orkest 12.35 Orkest 1.05 en 1.39 Concert 2.50 Opeo-ette. 8.20 Orkest 8.50 Radlotooneel 6.40 Concert 10.30 Orkest dek. 6.30 Berichten, 90 Berichten. 7.15 Ver 7.45 Gram.muzlek. 7.50 -eldadlgheidspnstzegels. 8.0i Heils. 9.15 Gram.muzlek. 9.39 Apollo-kwin- tet 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10 30 Vervolg kwlntetooncert. 10.45 Gym nastiekles. 11 00 planovoordracht en gram. muziek. 11.30 Gram.muzlek. 11.6012.00 Sch-lftleslng. HILVERSUM II 301.5 M. AUtei ig. 10.15 Gram.muzlek. 10.30 Voor de vróuw. 10.35 Ensemble Jetty Cantor. 11.00 Declamatie. 11.25 Vervolg concert (Om 12 Berichten). 12.15 AVRO-Ami Glno ziek. 1.30 S. irdracht. 3.30 Omroep orkest en soliste. 4.30 Dlsco-causerli AVRO-Aeollanorkest. 6.25 Berichten. Twilight Sei ding. 8.00 Bt bouworkest en solisten. 9.16 Radlotoom met muziek. 10.35 AVRO-Amusementsi kest en solisten. 11.00 Berichten ANP, hl. na tot 12.00 dansmuziek (Gr. pi.). DROITWICH, 1500 M. 11.29 Zang. 12.20 Caui rle. 12.45 Orgel. 1.20 Muziekkorps. 2.00 De- clamatle. 4.15 Vlooi en plano. 4.50 Cl rle. 5.20 Zang met plano. 6.60 Orkest. 6.40 Causerie. 7.20 Variété. 8.10 Cau. Sextet, (8.40—9.00 Operette). 9.45 Politiek Overzicht. 19.00 Orkest. 11.06 Declaona' 11.20 Orkest. RADIOPARIS 1648 M. 11.20 Orkest. 12 Zang. 1.05 Orkest. 2.35 Zang. 3.35 Zang. 3.S0 Cello. 4.50 Zang. 5.05 Plano. 6 35 Pli Viool en Plano. 7.20 Orkest. 8.35 Zang. 8.61 KEULEN 456 M. 6.30 Orkest. 7.50 Trio. 11.20 12.35 Orkest. 1.30 ConoerU 3.20 Orkest. 6.Ü Concert 7.30 Trompettercorps en koren 8.20 Weekoverzicht. 8.40 Concert. 9.50 Or kest planoduó en vocaal BRUSSEL 322 en 484 Ml 322 Ml 12.50 Orkest 1.30 Salonorkest. 6.35 Zang. 6.50 Salonorkeit 7.20 Concert. 8.60 Orkest 10.30 Orki 48 4 Mi 1.00 en 1.39 Orkest 6.20 Orkesj 6.35 Zamg. 7.05 Orgel. 8 20 Orkest 8.50 baret 9.35 Orkest 10.30 Plano. DKUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Berl Phllh. Orkest, f8.10—8.30 Boekbespreking)] 10.20 Orkest N.V. Timmerfabriek „VIOS" Dir.: J. KASTELEIN J.Psn. Westdam 2, WOERDEN, Tet 119 VERZUIM NIET alvorens U afsluit 00K ONS PRIJS aan te vragen. Gayda over Italie's eischen Nog steeds betoogingen en tegen-demonstraties In de „Giornale d'Italia" schrijft Vir- ginio Gayda, dat de Italiaansche eischen vooral betrekking hebben op Tunis, het Suez-lcanaal en Djiboeti. De regeling van de Franscih-Italiaan- sche betrekkingen is thans aan de orde gesteld en deze kwestie zal geregeld moeten worden! Dit is een juridische en politieke realiteit, waar geen sub tiele politiek iets aan zal kunnen ver anderen. Het Italiaansche imper.um is een werkelijkheid. Het heeft nieuwe groote belangen geschapen aan de Roo- de Zee en aan den daarheen leidenden weg. De „Giornale d'Italië" schrijft verder, dat het Fransch-Italiaansche verdrag van 7 Jan. 1935 de problemen tusschen heide landen geenszins definitief heeft geregeld, zooals de Fransche pers beweert JDit verdrag, dat door Mussolini werd gc- teekeod, om een einde te maken aan de lange periode van Fransche vijandigheid tegenover Italië en om de betrekkingen te plaatsen op den grondslag van eerbiediging van beiderzijdsche belangen, bestaat niet meer, juridisch noch practisch. Frankrijk zelf heeft het geannuleerd! Het verdrag voorzag in onderhandelingen over een conventie, waarbij de kwestie-Tunis geregeld zou worden. Deze besprekingen zijn echter nooit aangeknoopt zoodat de kwestie- Tunis nog open is. Het verdrag bepaalde verder, dat het in werking zou treden op den dag van uitwis seling der ratificatieoorkonden, doch zoover is het nooit gekomen". Fransch aanbod aan den Duc«? In verband met een persbericht volgens hetwelk Mussolini een Fransch aanbod in zake zekere concessies aan Italië verwor pen zou hebben, wordt in Fransche kringen te Londen ten stelligste verklaard, d-t er niet de minste waarheid schuilt in het be richt over eenig aanbod, dat Frankrijk aAn Italië zou hebben gedaan. Het z.g. aanbod zou o.a. ingehouden heb ben een evenredig aandeel van Italië bij he* beheer van het Suez-Kanaal, waardoor de weg zou worden gebaand voor een vermin dering van de «anaalrechten voor Italiaan sche schepen, verder den afstand van den spoorweg Addis Abe/baDjiboeti aan Italië en een waarborg voor het intrekken van de Fransche hulpverleening aan Spanje. Mussolini zou echter, zoo me:dt bot pert- hericht verder, gezegd hebben, dat Italië zal blijven staan op territoriale concessies in Tunis als eenige basis voor een blijvenien "rede tusschen Rome en Parijs. zou hij «reëischt hebben, dat Frankrijk De toestand in Tunis In de stad Tunis is thans alles rustig. Van de personen, die tijdens de betoogingen in hechtenis zijn genomen, bevinden zich er nog zes in arrest, onder wie twee leden van het personeel van het Italiaansche consuls it en Ubaldo Rey, voorzitter van de vereeni' ging „Dopolavoro' te Tunis. Zij worden be schuldigd van ophitsing tot rassenhaat, uit] dagingen, opstandige uitlatingen en bclee- diging van Frankrijk. Uit Sousse wordt gemeld, dat de betoogin' gen tegen de Italiaansche eischen daar voort'! duren. Het consulaat ontvangt van alle zij den aanhankelijkheidsbetuigingen. Te Bastia, op Corsica, l-cbben studenteö voor het Italiaansche consulaat betoogd. Met steenen hebben zij de ruiten ingeworpen, Politie en gendarmerie joegen de betoogers uiteen. Het consulaat wordt thans bewaakt Reeks van betoogingen in Italia In het geheele Italiaansche schiereilandj worden door studenten en door de be vol' king tegenbetoogingen gehouden tegen del Fransche anti-Italiaamsche betoogingen. De laatste Italiaansche manifestaties worden! gemeJ.d uit Triest. Milaan. Gorizia en Pes- cara. Ook in Syracusa, Foggia, Littorio,] Zara, Siene. Ravenna, Campobasso en Cro- tone is betoogd voor aansluliting van Tunis, Corsica en Nice. Voor het volksgerecht te Berlijn is vol-: gens Havas een proces gaande tegen twintig; personen, die worden beschuldigd van het in gevaar brengen van de veiligheid van den staat Een zekere Dr. Julius Philip son is daarbij veroordeeld tot levenslang! verbanning. Zes beklaagden kregen straffen, gaande tot tien jaar dwangarbeid. Tw« vrouwen werden tot vijf jaar dwangarbeid en een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Waar gaat u zich vestigen? IN AMSTERDAM P Dan naar het kantoor van L. BOOMSMA, Makelaar Bouwkundige Expert Nassaukade 118—119 - Tel. 82521—85421 Wij hebben div. winkelhuizen te huura Ag. Dekenstraat 4 60.- p.m. m. woning Krugerplein 31. 15.- p. w. met dagverbl. Kinkerstraat 79, 25p. w. met woning Hoofdweg 249 60.p. m. met woning Direct te aanvaarden. Woninglijst en inlichtingen GRATIS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2