llirtuur £>iitsij)r (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Het Rotterdamsche Vliegveldcomité zet zijn standpunt uiteen Schiedamsche molen in vlammen „MALLEJAN", Vierhouten, tel, 7 «EAGERC GIN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in pfaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Pct week0.18 Voor het Buitenland bij wekeliikscïie zending4.50 Bij dagelijksche zending. 550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 et. met Zondagsbfad 7'/j No. 6571 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 39936 ZATERDAG 10 DECEMBER 1938 19e Jaargang 2ttfoertenticprij?cn: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer0.22'/j Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 Kwaal en medicijn SE1 •ale Het is een bekende waarheid, welke nooit veroudert, dat het stellen van de diagnose, het omschrijven van het ziek teverschijnsel en het aanwijzen van de oorzaak, van groote beteekenis is; doch dat zich daarbij de gepaste medicijnen moeten voegen. Een maatsdhappelijk-godsdienstige kwaal van ons volk, welke steeds verer gert, is, dat de Zondag al minder dag van rust wordt, waardoor de Zondags heiliging al meer in 't gedrang komt. Wij zagen in ons vorig artikel hoe voor dit kwaad in Roomsch-Katholieke kringen de oogen beter opengaan en mutatis mutandis konden wij ons bij de diag nose van de kwaal volkomen aansluiten. Daarom nu iets over het medicijn. Laten wij daarbij buiten beschouwing wat specifiek kerkelijk Roomsch is, dan zien wij in de beschouwing in „de Maas bode", waarop we reeds de aandacht vestigden, een verblijdende heenbuiging naar het standpunt der orthodox-protes tanten. Wij doelen hier natuurlijk op bij komstige maatregelen en middelen, wel ke de Zondagsheiliging kunnen bevorde ren; de uiterlijke steunpunten voor een Christelijke levenswandel. Dat een Christelijke levenswandel niet mogelijk is zonder een diepe, godsdienstige le vensovertuiging staat van te voren vast en is in confesso. Zooals de schrijver in genoemd blad zegt: „achter de directe oorzaken van het kwaad, ligt de groote indirecte oorzaak, dat n.l. het diepe ge loof, de innige geloofsovertuiging bij ve len ontbreekt en heeft plaats gemaakt voor godsdienstig indifferentisme. Daar ligt het hart van de kwestie; geef den mensohen het diep geloof weeren 'de Zondagsheiliging zal vanzelf terug komen!" De prediking moet daarop dan ook steeds gericht zijn. Maar ook uiterlijke iteunsels zijn onmisbaar en de vruchten faoeten gezien worden. Tusschen beide heerscht steeds een onophoudelijke wis selwerking. Op enkele middelen door den schrijver genoemd, vestigen we kortelijks de aan dacht. Buiten bespreking laten we die, welke in de zuiver kerkelijke sfeer lig gen. .Volle nadruk wordt terecht gelegd op „verspreiding van goede lectuur en van platen met propagandistische strek king. Van de neutrale pers is in dezen natuurlijk niets te verwachten". Dat moet helaas telkens weer naar vo ren gebracht worden. Want al te velen Vergeten steeds weer, dat de Christelijke pers, ondanks haar gebreken en tekort komingen, recht heeft op een plaats in het gezin boven de z.g. maar nooit in wezen neutrale pers. Men zou bij het aanhooren van catechismuspreeken over Welk gebod ook, soms denken, dat de prediker meer gevaar ziet in onchriste lijke boeken-, dan in neutrale dagblad- lectuur. En dat is een schromelijke ver gissing. Moge het, zoo noodig, anders worden. Dat „inperking van de reisgelegenheid en vermaken op Zondag, speciaal in de ochtend -en voormiddaguren, zoo noodig met medewerking van de overheid"; on ze volkomen instemming heeft, behoeft niet gezegd. De steun van deze zijde zal door hen, die sinds jaar en dag op deze inperking aandringen, gaarne worden aanvaard. En dat het den schrijver ernst is, blijkt uit zijn aansporing om te breken met de huidige praktijk, „dat R.K. orga nisaties des Zondagsmiddags het kerkbe zoek praktisch belemmeren". Wij wezen daar reeds op. Indien de opvatting in gang vindt, dat men vrijelijk over den Zondag beschikken kan, als men des morgens slechts „zijn godsdienstplichten beeft vervuld", dan loopt het mis met de Zondagsheiliging. In verband daarmee is ook noodig »,een betere regeling van de sportbeoefe ning, want de bezwaren tegen de hui dige sportbeoefening (sportmanie) zijn overtalrijk en klinken van alle kanten op. Een priocipieele sportorganisatie sta voorop, maar is op zich zelf nog niet vol doende." Neen, dat is het zeker niet. als deze ondanks haar principieel karakter, toch over den Zondag beschikt. Ons principieel verzet tegen wedstrijden op Zondag vond in Roomsch-Katholieke kringen niet dikwijls weerklank. „Wij hebben wat „ruimer" opvattingen, dan gij", werd ons meermalen toegevoegd. Moge die verdediging voortaan wat min der gehoord worden. Steeds meer moet de waarheid voor opgesteld worden, dat de Zondag het karakter van rustdag draagt. Rust dag nu niet in die beteekenis. dat men moet aflaten van slaafschen arbeid de begeerte daartoe is algemeen maar dat wij rust enmoeten van onze booze wer ken om den eeuwig enSabbat reeds in dit leven aan te yangeni De G.A.O. in de Typografie Herdenking vljl-en-twintig-]arig bestaan. AMSTERDAM, 10 December. Ter herden king 'van het feit, dat op 1 Januari 1914 het eerste collectief contract in de typografie in werking trad en sindsdien sedert vijf-en- twintig jaar onafgebroken een collectieve overeenkomst in dezen bedrijfstak van kracht is geweest, alsmede ter herdenking van vijf-en-twin tig jaren bedrijfsrechtspraak van de oentrale commissie in de typografie, zal op Donderdag 12 Januari 1939 des na- mi dags van twee tot vier uur een openbare zitting van genoemde commissie worden ge houden in de aula van het Koloniaal Insti tuut te Amsterdam. Deze plechtige herdenking zal bestaan in het uitspreken van een redevoering door Prof. Mr. Paul Scholten, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amster dam, en den heer H. Diemer, voorzitter van de centrale commissie. Verschillende autoriteiten en vooraanstaan de personen uit het juridische, sociale en economische leven zullen tot bijwoning van deze openbare zitting worden uitgenoodigd. ALG. FRIESCHE LEVENSVERZ.-MY LEEUWARDEN - BURMANIAHUIS GROOT N00RDH0LLAN0SCHE VAN 1845 AMSTERDAM - VAN BRIENENHUIS DUBBELE GARANTIE VOOR ALLE VERZEKERDEN Vervroegd ontslag voor oudere arbeiders Steungeld beschikbaar In de Memorie van Antwoord op de Be grooting van Sociale Zaken wordt hierom trent het volgende opgemerkt: Indien de iplannen tot vervroegd ontslag van oudere arbeiders, als waarvan thans sprake is in het grafisch bedrijf, verwerke lijkt kunnen worden door de beschikbaar stelling van dientengevolge bespaarde steun gelden, is de Minister tot de bevordering van zoodanige beschikbaarstelling in begin sel bereid. Cuhi etOltto We^tH^^yenX).Paadies «Jlomtüaia Dreigende gevolgen, indien Schiphol Centraal Vliegveld wordt Leiderdorp ware een aan vaardbare oplossing ROTTERDAM, 10 Dcc. Hoewel zulks aanvankelijk nog niet in de be doeling lag, heeft het Rotterdamsch vliegveldcoraité thans een brochure uitgegeven, waarin de toekomstige ontwikkeling van het luchtverkeer in Nederland in verband met de be langen van de groote bevolkings centra wordt bezien. Aanleiding daartoe was het feit, dat het ge meentebestuur van Amsterdam kort geleden een brochure en een boekje heeft verspreid, waarin deze kwestie wordt bezien, zoodat het Rotter damsche Comité zijn aanvankelijk ingenomen standpunt heeft laten va ren en ook een publicatie het licht doet zien. Voor Rotterdam, de eerste handelsstad des lands, behoort een eigen luchthaven tot de onontbeerlijke outillage, zoo vangt de brochure aan. Even goed als uit den con currentiestrijd op scheepvaartgebied twee havencomjplexen met groote welvaart zich hebben ontwikkeld, kunnen de twee lucht havens tot grooten bloei geraken. Uiteraard zal een toekomstige internationale luchtlijn zich richten naar diegene van de twee havens, die voor haar de meeste attractie biedt. Het gaat echter niet aan, thans een dezer centra te bevoordeelen boven het an dere, door aan dit laatste een verkeersmid del' te ontnemen, dat in toenemende mate invloed zal uitoefenen op de economische weerbaarheid van de nijvere bevolking van dit gewest. Het zou onrechtvaardig zijn aan een groot centrum van bedrijfsleven internatio nale lucihtverbindingen te ontnemen en deze eenvoudig te centraliseeren op een luchthaven, welke in de onmiddellijke nabij heid is gelegen van een ander centrum van handel en verkeer. Met nadruk wordt in de brochure ook gewezen op de dreigende ge volgen, die de vestiging van een centraal vliegveld op Schiphol zou hebben voor Rot terdam ten opzichte van de vestiging van buiteiilandsche huizen, die niet aan een be paalde plaats binnen de landsgrenzen zijn gebonden. Vanzelfsprekend zal dan Amster dam gekozen worden, Geheel industriegebied in de knel Doch: niet alleen Rotterdam, zou de na- deelen ondervinden. Ook het geheele indus trie-gebied langs IJssel en Noord, langs de Nieuwe Waterweg en rondom Delft, alsook Den Haag als zetel van de' directies van wereldbedrijven, zouden de gevolgen van hun benadeelde positie in toenemende mate aan den lijve gevoelen. Is het wel algemeen bekend, zoo wordt gevraagd, dat in dit ge deelte van Nederland ongeveer 21 procent van 's lands bevolking woont, dat zich over de aldaar gelegen zeehavens 83 pet van 's lands goederenvervoer van en naar zee beweegt? ïs het wel algemeen bekend, dat een groot gedeelte van 's lands nijverheid hier is geconcentreerd? Slechts met groote moeite en kosten sla gen de industrieën er in aan de buitenland- sche concurrentie het hoofd te bieden. Oogenblikkelijke decisies worden eiken dag verlangd en het is dikwijls een kwestie van minuten of een buitenlandsche order kan worden veroverd. Snelle communicatiemid delen zijn daarvoor noodig. Als de minister voor den afstand RotterdamSchiphol 50 minuten becijfert, stelt hij de zaak veel te optimistisch voor. Men kan, zelfs bij gun- fltfgg wsersomstandigheden wel bijna het dubbele rekenen. En dat de afstand van Rotterdam naar Schiphol niet grooter is, dan die van de belangrijkste Europeesche steden naar hun luchthavens, is, naar aangetoond wordt, niet juist.. Daaromisde beslis sing „Schiphol centrale vliegha- ven" nu en voor de toekomst on aanvaardbaar. Een waardeloos compromis Wat betreft de gesuggereerde oplos sing, waarbij met Schiphol als centrale luchthaven, aan Rotterdam een paar buitenlandsche verbindingen zouden toebedeeld worden, wordt gezegd, dat hiervan in de practijk niets zal terecht komen. Het vliegveld Rotterdam zou dan de mogelijkheid missen zich de outillage voor internationaal luchtver keer te verschaffen, terwijl daarnaast de K.L.M. kostbare pendeldiensten zou moeten onderhouden. De gemeente Rotterdam zou dan. bovendien zich de exploitatiekosten moeten getroosten van een vliegveld, met een aantal wei nig frequente luchtverbindingen, dat niet voldoende zou zijn om een gere geld passagiers- en goederenverkeer aan te trekken. Zulk een vliegveld zou dus voor Rotterdam van geen belang zijn. Rotterdam behoort dan ook dit waardelooze compromis met de meeste beslistheid van de hand te wijzen. Leiderdorp is aanvaardbaar Centralisatie zou in ieder geval op een werkelijk centraal gelegen plaats moeten geschieden. Leiderdorp zou dan de aange wezen oplossing zijn. Bij die oplossing blijft Rotterdam ook in het komende we- reldluchtverkeer opgenomen. Het comité acht bet dan ook niet uitgesloten, dat Rotr terdam dit werkelijk centraal gelegen vliegveld daadwerkelijk zou willen steunen Mocht de regeering echter uitvoering ge ven aan haar voornemen om Schiphol tot Centrale vlieghaven te maken, dan zou aan Rotterdam een groot onrecht aange daan worden. Men mag hopen, dat de volksvertegenwoordiging den minister op dezen weg niet zal volgen. Nog altijd zijn er met goede wil en bereidheid tot samen werken oplossingen te vinden, die aan al len recht laten wedervaren. Maar onaanvaardbaar is het, dat Rotterdam en het heele gebied van de Maasdelta feitelijk van het Internationale luchtverkeer zou worden afgesneden. Rotterdam en omgeving zullen, het geldt een levensbelang hierin nimmer kunnen berustenl Het inwendige grooten- deels verwoest Brandweer streed met twaalf stralen Schade ca vijf a zesduizend gulden Schiedam, 10 December. 1~^E bekende windrnolen „De Wal- visch" staande aan de Westvest hier ter stede, is gisteravond door brand grootendeels verwoest. In deze molen is gevestigd een maalderij van ertsen en chemicaliën, benevens een drogerij van kunstmeststoffen. De brand Is om streeks half zes nitgebroken. In weinige oogenblikken stonden vier van de aoht verdiepingen In lichter laaie. Op ener gieke wijze heeft de Schiedamsche brandweer het vuur met twaalf stralen bestreden. In den donkeren avond leverde de brand een fantastisch schouwspel op, dat door duizenden werd gadegeslagen. De brandweer smaakte het genoegen, na twee uur hard werken het vuur mees tor te worden, zoodat uitwendig de mo len gespaard bleef. Het inwendige werd voor een belangrijk deel verwoest. De schade wordt op vijf zes duizend gul den geschat De machines en gereed schappen zijn grootendeels verwoest De ontdekking van den brajnd was heel simpel: omstreeks half zes bemerkten voor bijgangers op de Westvest, dat er rook krin gelde uit een van de raampjes van den mo len. Een paar minuten later werd men ter hoogte van den tweeden en derden zolder een lichtgloed gewaar, die het ergste deed vreezen. Vooral toen ook de rook door de kap omhoog begon te stijgen, wees alles er op, dat Schiedam dezen avond een brand van zeer ernstigen omvang zou gaan lavett In allerijl werd die brandweer gewaar schuwd, die met groot materiaal uitrukte en spoèdig ter plaatse was. De beide Magyrus- ladders (verden uitgezet tegen den breeden omgang met de bedoeling het vuur van bo venaf te bestrijden. Tegelijkertijd ving men aan de fel oplaaiende vlammen met vier stralen te bestrijden door de raampjes boven den deuringang. Geen houden aanl Het had er echter veel van weg dat al deze maatregelen vergeef&ch zouden zijn. In de iin den molen aanwezige droge stoffen vond 't vuur overvloedig voedsel. Er ontwik kelde zich een geweldige vuurhaard en tegen zes uur sloegen dan ook de vlammen door vrijwel alle openingen in den molen naar buiten. Aan de zijde van de Westvest en de Nieuwe Haven daalde een regen van vonken neer. Een uur lang zijn de vlammen er in geslaagd den zegetocht door den molen vol te houden. In dien tijd stortte zolder na zolder in, zoodat het vuur meer en meer vrij spel kreeg. Het was in den donkeren avond een fantastisch schouw spel, dat door duizenden langs den wa terkant, waaraan de molen staat, werd gadegeslagen, Daarbij verwachtte men, dat ook de kaïp en de wieken vlam zou den vatten. Zoover kwam H intusschen "niet, want de brandweer slaagde erin onder leiding van Ir A i k e m a en ar chitect Alexander tenslotte het vuur onder de knie te krijgen. Aan de achterzijde vein den molen werd een deur ingeslagen om de aanwezige petro- leumbussen uit den molen te halen. Oogen- schijnlijk baatte dat geen zier, want naar mate de trok in den molen grooter werd, stegen ook de vlammen meer omhoog. De brandweer stond daarhij voor het uiterst moeilijke geval, dat men door de kleine ope ningen van den molen zoo weinig water k wij t kon Toch hield men dapper vol, en het zwoe gen en slaven van de Schiedamsche brand weermannen vond tenslotte toch zijn be kroning in de volledige overwinning. Tegen half zeven woedden de vlammen op het al lerfelst en heeft men een oogenblik gedacht de heele molen er aan zou gaan. Het ging er echter om den maalzolder voor het te vrijwaren. Een kwartier energieke krachtsinspanning bracht uitkomst en om kwart voor zeven zag men den vlammen gloed al minderen. Een half uur later kon men zeggen dat het gevaar practisch was bezworen. Tnwendig grootendeels verwoest Dat neemt intusschen niet weg, dat de mo len inwendig grootendeels is verwoest. Dit betreft vooral de eerste vier zolders. Dat het vuur niet honger is gekomen is vooral te danken aan het krachtig en oordeelkundig optreden van de Schiedamsche brandweer. De schade die op beurspolis is verzekerd bedraagt naar ruwe schatting ongeveer f 5000,Hieronder is gerekend de aanwezi ge voorraad materiaal, de machinerie en bet interieur van den molen. Van buitenaf is van de schade niet veel te zien. De molen heeft aan de buitenzijde weinig geleden. De omgang die geheel van hout is, de kap van de molen en de wieken zijn onaange tast gebleven, Een historische molen „De Walviscih"-molen is een van de weini ge molens, die uit een vorige eeuw nog zijn overgebleven. De ongeveer 35 k 40 meter hooge, geheel van steen opgetrokken molen maakt een massalen indruk en is gebouwd in 1867. Dit antieke bouwwerk is eigendom van de Ned. Vereeniging voor Hollandsche Molens en stond op de lijst van Monumentenzorg. Met subsidie van de gemeente wordt dit histori sche bouwwerk in stand gehouden. De heer G. Jansen heeft in deze molen gevestigd een maalderij voor ertsen en che micaliën en een drogerij en maalderij voor kunstmeststoffen. Dit is de tweede maal, dat in dezen mol^n brand is uitgebroken. Op 29 Maart van dit jaar brak in de be nedenverdieping eveneens brand uit. De brand was toen spoedig gebluscht en de schade was gering. Ditmaal heeft het maar weinig gescheeld of dit historische monument was in zijn geheel een prooi der vlammen geworden. Qp het terrein van den brand troffen we o.m. aan den burgemeester en wethouder Slavenburg, met verschillende leden van den Raad. Een 15-tal leden van de Rotter damsche brandweer toonde belangstel ling, doch behoefde geen dienst te doen. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen en het ZONDAGSBLAD Verschenen is de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer betreffende de begrooting van Sociale Zaken. De Tweede Kamer heeft de begrooting van Economische Zaken verder behandeld Gister is aan de Vrije Universiteit tot doctor in de letteren gepromoveerd de heer H. Smilde te Groningen. Finanti eel Weekoverzicht Daladier houdt krachtige rede in de Fransche Kamer; het kabinet behoudt de meerderheid. Oud-minister Eden verdedigt de instel* lingen der democratie. Spaak verklaart definitief dat zijn re* ge^-ing aan blijft Republikeinsch Spanje bekrachtigt de godsdienstvrijheid. DE INBRAAKPOGING TE VLAARDINGEN-OOST De derde dader gearresteerd VLAARDINGEN, 10 December. De Vlaar- dingsche recherche heeft gister in den loop van den dag, in samenwerking met de Rot terdamsche politie, den derden man, die met twee anderen had gepocgd de brandkast in het station Vlaardingen-Oost te plunderen, gearresteerd. Het is de 30-jarige T. A. K. uit Rotterdam. Alle drie zitten nu achter slot en grendel. De tras3es3e molen N.V. GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK VOOR NEDERLAND gevestigd te GRONINGEN De Bank geeft uit: 31/2 Pandbrieven a 100% (Koers van om wisse line 100V? lf> at voor weer krijgen we Voor het geheele land: Matige, tij delijke krachtige, zuid-oostelijke tot zuide lijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, geen regen van beteekenis, zelfde tempera tuur. KERSTWEEK-END of KERSTDINER Oesters - Forellen - Kalkoen - Paté Wildschotels onze Spécialité BOEKHOUDINGEN BELASTINGZAKEN J. M. VAN OSNABRUGGE KRO OS WIJK (bij Oud-Beijerland) Telef. O.-B'land 108 AS SURAN TIE'S EFFEOTEM SPECIAL DRY K/% Generaal Agent ANDRE KERSTENS. Tilburs RJJKS-TCLETOON STROOMEND WARM öAft EN KOUD WATER OP AUE KAMERS KAMERS MET ONTBOT-f-3-MET BADKAMER -f-4- Geschenk voor H.M. de Koningin Van Indische gemeenten 's-GRAVENHAGE, 10 December. Gister middag is ir, E. A. Voorneman, burgemeester van Batavia, thans met verlof in Nederland, in particuliere audiëntie ontvangen door H. M. de Ko ningin, ten einde den burgemeester van Indië's hoofdstad in de gelegenheid te stellen H. M. het geschenk der Indische gemeenten bij het regeeringsjubileum aan te bieden. Dit geschenk is een fraaie klok, waar van de wijzerplaat is versierd met de wa pens van verschillende Indische gemeenten, Tevens was een oorkonde aan het geschenk Ridderkerk krijgt geen Ambachtsschool RIDDERKERK, 10 December. In de gister gehouden Gemeenteraadsvergadering heeft de herstemming plaats gehad over het ad vies van B. en W. betreffende He wensche- lijkheid van een Ambachtsschool alhier. In de vorige vergadering staakten de stemmen hierover. Bij de tegenstemmers waren er Hio hun tegenstemmen motiveerden uit hezui- nigingsoogpunt terwijl anderen dit deden' uit vrees dat er een Chr Ambachtsschool zou komen Het voorstel tn «tewv— ec- bracht, werd nu verworpen met 9 tegen 5 stemmen, zoodat Ridderkerk geen Am bachtsschool krijgt. De burgemeester de heer T TT Crpzoe, deelde mee, dat hij het gewenscht vond dez.e zaak toch niet los te fi,.f p?, ;n zijn bedoeling tot de geheele burgerij een oproep te richten, om op die manier een school te krijgen*

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1