Prins Bernhard bij de mariniers Drijft Europa af naar oorlog? Dr. C. BOUMA ZATERDAG io DECEMBER 1938 DERDE BtAD PAG. ïo Ter gelegenheid van het 273-jarig bestaan Parade en défilé op het Schuttersveld ROTTERDAM, 10 Dcc. Van morgen heeft Z.K.H. Prins Bern hard een bezoek aan Rotterdam ge bracht, ter gelegenheid van het 273- jarig bestaan van het korps Mari niers. In Zijn tegenwoordigheid heeft op het Schuttersveld een para de en défilé plaats gevonden van eer bataljon Mariniers, vervolgens heeft Z. K. H. een bezoek gebracht aan het Scheepvaart-Technisch Mu seum en tenslotte heeft Hij een kort bezoek gebracht aan de kazerne der Mariniers op het Oostplein. Omstreeks tien uur arriveerden op het 'Schuttersveld afdeelingen van het korps Mariniers uit Willemsoord, Vlissingen, Am sterdam en Rotterdam, welke afdeelingen tezamen een bataljon vormden. De troepen .werden in linie opgesteld, met op den rech tervleugel de tamboers en pijpers, in af wachting van de komst van den Koninklij ken Bezoeker. Rondom het terrein bevond Eich achter de hekken een groot aantal be- Hangstellenden. Omstreeks tien over half elf reed de auto van den Prins, met de stan- jdaanl voorop, het terrein op, onder luid gejuich van de wachtenden. Nadat de Prins was uitgestapt, weerklonk Ihet saluut voor leden van het Koninklijk Huis. en daarna begaf Z.K.H., die gekleed was in de uniform van kapitein der Mari niers, zich onmiddellijk op het terrein. De Prins was vergezeld van zijn adjudant, kapitein De Roo van Aider wereld cn de luit. ter zee eerste klasse Jhr v a 11 Holten, adjudant van H.M. de Koningin. Op het terrein bevonden zich in afwach ting van den Prins de chef van het korps ISIariniers, kolonel H. F. J. M. A. v 0 n F re y- jtag Drabbe, de burgemeester van Rot terdam rar P. J. Oud, met den hoofdcom- ■missari van politie mr L. Einthoven, do commandant van de afd. Rotterdam, over ste F. Lugt, die tevens het commando over het detachement voerde, benevens de adju danten van de commandanten. Allen wer den voorgesteld aan Prins Bernhard. Daarna werden alle officieren aan Z.K.H. [voorgesteld, het commando „In orde van in spectie'' werd gegeven en nadat de geweren [vervolgens gepresenteerd waren, inspecteer de Prins Bernhard, vergezeld van de com- ïandeerende officieren het bataljon, In gelederen van 12 man werd daarna ge- Vefüeerd voor den vorstclijken gast, waarbij do geweren over den schouder werden gedragen en niet aan den schouder, zooals 3 ïeer gebruikehjk is bij de Landmacht. Dc [l oniboers en pijpers marcheerden voorop en onberispelijk, op een manier, zooals alleen jde Mariniers maar machtig zijn, trok het gsheele bataljon met het hoofd rechts ge vend aan den Prins en de overige hooge officieren voorbij. Dit was een schouwspel, zooals men niet vaak te zien krijgt! Prins Bernhard heeft Overste Lugt zijn i-oote tevredenheid betuigd, waarna de -vorstelijke gast afscheid nam van den Bur gemeester en enkele officieren. Onder luid gejuich van 't publiek vertrok. Z.K.H. daar op met z'jn auto, om zich naar het Haring- i\ liot te begeven voor een kort bezoek aan het Scheepvaart-Technisch Museum* Om kwart over elf werd Prins Bernhard Oiij l et museum ontvangen door den direc teur, baron J. W. J. van Haersolte, den onder-directeur ir B. v. Cankrien, de hee- ren Ifu d i g, Van der Vorm en irHum- m p I, bestuursleden. De Prins heeft zich' nauwkeurig laten voorlichten door den directeur en heeft alle zalen doorgewandeld. Z.K.H. heeft de biblio theek bezichtigd, waar het bezook gewoon door ging en vertoefde langen tijd in de zalen, die betrekking hebben op de scheep vaart. Hij liet zich verschillende modellen demonstreeren en legde grootc belangstel ling voor het vliegwezen aan den dag. Ook de zaal, waar alles is, wat op de navigatie in de lucht betrekking heeft, werd met een be zoek vereerd. De Prins bekeek nauwkeurig de foto's van de onzinkbare reddingboot van de „Insulinde" en verzocht den directeur hem er het een en ander van te vertellen. Ook de afdeeling, v^ar dc ontwikkeling van den vliegtuigbouw in alle stadia afge beeld is, genoot tijn belangstelling. Tenslotte bezocht de Prins de afdeeling motorbouw. Nadat Z.K.H. in de vestibule den directeur had dank gezegd voor de ont vangst en met een handdruk van het gezel schap afscheid had genomen, stapte hij in zijn auto en reed weg, luide toegejuicht door een groote menigte, die zich voor het ge bouw aan de Haringvliet had verzameld. In de Marinierskazerne Qp het Oostplein was ook weer veel pu blieke belangstelling. Om kwart voor twaalf precies arriveerde de Prins daar, onder luid gejuich van de saamgestroomde menigte, die door de politie op een behoorlijken afstand werd gehouden. De hooge Gast werd hier ontvangen door kol. von Freytag Drabbe en overste Lugt. Ter wijl de Prins de kazerne binnentrad, ging de Prinselijke standaard in de vlaggemast, ter ijl de in de gang opgestelde tamboers en pijpers de Parade-marsoh speelden. Z.K.H. heeft zich onmiddellijk begeven naar het bureau van kolonel Von Freytag Drabbe, aar eenige ververschingen gebruikt wer- Vervolgens werd een rondgang gemaakt door de kazerne, waarbij de Prins een kijkje ging nemen bij den feestmaaltijd, die den manschapen werd aangeboden in verband et het 273-jarig bestaan. Met belanpstel- lin? ging Hij langs de verschillende „bak ken". om daarna in het bureau van den chef van het korps afscheid te nemen. Uitgeleide gedaan door kol. Von Freytag Drabbe en overste I.ugt is Z.K.H. daarna om twintig over twaalf weer naar Den Haag ert rokken. Vanavond zou hij aanzitten aan 't korps diner der officieren, dat in hotel Weimar zou plaats -vinden, DE RAMP MET DE „EKSTER" Levensloop der slachtoffers We geven ihler nog den levensloop van 'de slachtoffers van het .vliegongeval met da „Ekster"; VAN DER SEYDE Arievan der Seyde werd geboren op -bruari 1912 in Dordrecht. Hij bezocht rlp 1 loogere Handelsschool, waarvan hij het ie :iui diploma behaalde. In Augustus 1931 1;ad hij in dienst van de Luchtvaartafdce- 1 ng Soesterberg. Op 15 April 1934 kwam hij in c,:enst van de K.L.M. Van der Seyde bezat de brevetten A", en B. cn het groot militair brevet. Hij was navi gator tweedeklas en trad sedert 1 Mei 1937 nis instructeur op. Voorts was hij tweede luitenant-vlieger van de Luchtvaartafdee- aing Soesterberg. Hij was gehuwd* SCHREY Cornells Menne Schreyis geboren On 2s October 1907 in Rotterdam. Hij volgde «1c eerste twee jaren van de H.B.S., waarna Lij ile Zeevaartschool B. bezocht Hij was in Jiet bezit van het diploma derde en tweede stuurman bij de groote vaart en was in «heust van de N.A.S.M. (H.A.L.). Op 1 Juni 1934 trad hij in dienst van de K.L.M. Hij was in het bezit van de brevetten der F.A.I. (Federation Aeronautique Internationale), was navigator tweede en eerste klasse er vas reserve-luitenant b'j de luchtvaartaf- dueling Soestej-berg. Schrey was gehuwd, BUCKING Antonle Becking Is geboren op 8 Maart 1907 in Amsterdam. Hij doorliep do eerste drie klassen van de vijfjarige H.B.S. en ging vervolgens naar de Kweekschool Voor de Zeevaart, waarvan hij het einddi ploma behaalde. Voorts was hij in het bezit van het diploma tweede en derde stuurman. Let certificaat tweede klasse radio-telegra fist, behaalde in 1935 het diploma van navi gator tweede klasse, werd in hetzelfde jaar iuchtvaart-telegrafist en trad op 1 Juli 1935 in dienst bij de KL.M. JAEDICKE Karl Leo Hans Jaedicke is gebo ren op 9 April 1915. Hij trad op 24 Augustus 1Ü?9 in dienst bij de K.L.M., waar hij alle inngen doorliep. Hij was thans in dienst als boordwerktuigkundige Europa, d.w.z. dat hij niet op de Indiëlijn vloog Jaedicke was in lu i bezit van alle bevoegdheden van zijn rang. Ererimin alp Becking was hij gehuwd. MOREELE EN GEESTELIJKE HERBEWAPENING Adres van het Roode Kruis aan H. M. de Koningin Het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft in zijn vergadering van gisteren, die onder leiding van H.K.H. Prinses Juliana stond, een resolutie aange nomen, die in den vorm van een adres aan H.M. de Koningin gezonden is. Hit adres luidde als volgt: „Mevrouw, Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft met groote waardeering en instemming kennis genomen van den op roep van uwe majesteit tot morecle en gees telijke herbewapening. Overtuigd dat de arbeid van het Roode Kruis, die beoogt zoowel in vrede als in tijd van oorlog de menschheid te dienen door hulp te verleenen aan zieken, gewonden, zwakken en hulpbehoevenden, steeds en overal moet gegrondvest zijn op en gedre ven worden door naastenliefde gepaard met zelfopofferingen, eerlijkheid en moe wil deze arbeid slagen; Vreeselijk drama te Goirle Twee lijken in bosch gevonden Jongeman vermoordde meisje en hing zichzelf op GOIRLE, 10 December. In de bosschen van deze gemeente heeft de gemeente werkman Swinkels gisteren de lijken aangetroffen van een 18-Jarig meisje, en een 24-jarigen jongeman, beiden uit Goirle. Het meisje was door middel van messteken om het leven gebracht. De jongeman had zich in de onmiddellijke nabijheid aan een boom opgehangen. Het drama moet zich gisteravond hebben afgespeeld. De jongeman had' sinds korten tijd om gang met het meisje. Hij was reeds lang werkloos en het 6taat vrijwel met zekerheid vast dat men hier te doen heeft met moord en zelfmoord. Het meisje woonde bij haar vader in en had geen moeder meer. De man. die werk zaam is op een weverij te Goirle had de ge meentepolitie 's morgens op de hoogte ge bracht \an de vermissing van zijn dochter. Deze is daarop op onderzoek uitgegaan. Inmiddels vervoegden zich omstreeks half tien twee mannen bij den burgemeester van Goirle, die mededeelden langs den Rielschen dijk, die door bossohen omgeven is, de stof felijke overschotten van twee jonge men- schen te hebben aangetroffen. De burge meester begaf zich onmiddellijk met den gemeenteveldwachter en een marechaussee naar .de plek van den moord. In den vroe gen middag werd het parket uit Breda van het gebeurde op de hoogte gebracht dat eenigen tijd later eveneens te Goirle ver scheen, en een onderzoek instelde, dat van middag om drie uur nog gaande was. Het mc e vertoonde aan den hals eenige sne den. Op vijf meter afstand werd het stoffelijk overschot van den jongen aan een kleinen boom aangetroffen. De vader van het om het leven gebrachte meisje heeft reeds gisteravond, nadat hij van zijn werk thuis kwam, zijn dochter ver mist. Hij begaf zich op weg om zijn dochter te zoeken, doch kon haar niet vinden. De moord is gepleegd met een broodmes. De stoffelijke resten der beide omgekome- nen zijn naai- het ziekenhuis te Goirle over gebracht. Het meisje is gisteravond met een anderen jongeman uitgeweest, met wien zij naar de aangrenzende gemeente Poppel is gegaan. Daarna schijnt zij den jongeman te hebben aangetroffen, die den moord moet hebben gepleegd. Erkennend dat een aldus moreel en gees telijk herbewapend volk in staat zal zijn den zegen van den vrede te bewaren en mede »e werken aan den wereldvrede, geeft hierbij a&n uwe Majesteit de verze kering, dat het van ganscher harte cn on voorwaardelijk wenscht mede te werken- om dc vervulling van 'dezen oproep zoovéél mogelijk te benaderen" LAATSTE NIEUWS Twee vliegtuigen verongelukt Zeven militairen gedood Een Italiaansch militair watervliegtuig an de basis Tarente, met een bemanning an twee personen aan boord, is gisteren ln de nabijheid van het arsenaal in zee gestort. Dc beide inzittenden lieten daarbij net leveu Ook bij de Fransche vliegbasis Nancy Is gisteren een vliegtuig verongelukt. Hei loog terstond in brand. Alle vijf leien der bemanning schoten het leven daarbij in. Cycloon teistert de stad Sidney Een tram en een trein uit de rails geworpen SYDNEY, 10 Dec. (Reuter). Gister avond is Sydney geteisterd door een van de ergste cyclonen, die men hier ooit heeft meegemaakt. Op de beroem de brug over de haven werden 'n tram en een trein door hevige windvlagen uit de rails geworpen. Muren stortten in, daken werden afgernkt en dozijnen luxe jachten werden op den wal ge worpen. De schade loopt in de tiendal- zenden guldens. De telefonische- en te legrafische verbindingen met Sydney zijn verbroken. Algemeen weerbericht De gisteren vermelde Oceaandepressie be vindt zich nog steeds ten westen van de Britsche eilanden. Zij heeft vooral over Zuid- Engeland zware regen gebracht, zoo tapte Croydon hedenmorgen 23 m.m. af. Het regen front drong echter niet verder dan het lichtschip Noorclhinder door en het ligt thans stationair over de Noordzee. De hooge- drak in het oosten nam weer een weinig beteekenis toe, zoodat de luchtdrukverschil- len in onze omgeving weer grooter werden en hedenmorgen stormachtige tot krachtige zuidelijke wind langs onze kust en over de oostelijke Noordzee wera waargenomen. Over de Golf van Biscaye ontwikkelt zich een nieuwe secundaire storing, welke ve mocdelijk op het weer ten onzent geen ii vloed kan uitoefenen. De oude IJslandsche depressie is naar de Poolzee verdwenen. De ochtendtemperaturen blijven vrijwel overal boven normaal, in ons land bedraagt de af wijking nog 1 tot 2 graden, terwijl in Scan dinavië afwijkingen van 15 graden voor komen. In de Noorsche Kerk aan den Westzeedijk te Rotterdam werd een rouwdienst ge-K houden, in verband met het overlijden van Koningin Maud van Noorwegen. Tijdens de rede van Ds Salvesen Financieel Weekoverzicht Een pessimistisch oordeel van Pirow Kapitaal repatrieert naar Frankrijk De moeilijkheden bij de Insulaire Hypotheekbank Doodelijk ongeval SCHIEDAM, 10 Dec. De 50-jarige Duitsche schepeling J. K. N. uit Hamburg, viel bii het aan boord gaan van zijn schip de „Adolf Leenlhardt" dat bij de werf -Wilton-Fijenoord lag, gisteravond van een hoogte van 16 me ter in het dok. De man was vrijwel onmid dellijk dood. Het lijk is naar het lijkenhuisje op de Alg. Begraafplaats overgebraoht, ECONOMIE EN FINANCIEN De clearing met Duitschland Stand per 8 December s-12- zs so-n-'j [(in guldens) Algemeene Clearlngrek. 1. Stortingen in Nederland a, achterst, vorderingen en. Young-leaning, Ooa Stilhalte; d. NI. clearing vall. vorder. 1. Stortingen in Dultsoh- 286.938.300 279.638.400 1.162.000 1.126.600 Staats!, tentetransf. ek. Reichsbank 3. Uitbetalingen land op nleu' ringen (l.d.) La a 1st ulthbtaa tegen gulienavorderlng 666.054. Retchsm.vord. 111.179/117.745 tegen afgegeven rels- cheques Uitbet. in Nederland 251.805.600 245.359.400 280.405.200 273.320.300 250,540k500 243.780.900 2.638.600 2.595.400 2.297.400 2.297.200 341.200 301.20) iQ!3 28 December 1938 Er bestaat (nog) geen theorie voor het jubilaat. Derhalve: zooveel jubilarissen, zoo veel soorten. Daar is de officieele, de wel willende, de stugge, de afwijzende (d.w.z... nu ja), de prettige jubilaris we zijn er al, want Ds. Bouma van den Haag-Oost is zelfs in zijn jubilaat de gezellige causeur, wien alle statigheid vreemd en alle gewoonheid welkom is. Hij praat niet over het recht van al of niet jubileeren, hij wenscht noch opge merkt noch onopgemerkt voorbijgegaan te worden en hij vertelt eenvoudig, dat hij Maandag a.s. jarig is en dan receptie houdt, voorts 25 jaren getrouwd is en binnen een paar weken 25 jaren dominee. Och, dat komt allemaal wel meer voor. Zulk een jubi laris „ontvangt" niet en zet zich niet schrap, maar steekt een pijp op en kijkt z'n bezoe ker aan met zoo'n ondeugende twin keling in de oogen van: ik kèn dat. En dus komt prompt op elke vraag een precies passend antwoord, maar „geen vraaggesprek, dat vind ik zoo'n aan stellerij, dat doe je met Colijn of zoo, minee. Dus geen vraaggesprek. Maar een levens- geschiedenls-in-afdeelingen. De jeugd: een geboren Fries (Ureterp), als jongen van 7 jaar een Groninger (Hoogkerk), als dominee een Drenth (Schoonebeek 28 Dec. 1913), een Noordhollander (Hoofddorp), een Over ijsselaar (Zwolle) en een Zuidhollander (Den Haag). De weg naar de preekstoel liep van de kantoorkruk: in Groningen als jongen van 13 jaar op 't kantoor van 88 uur, en lessen nemen, en op 22-jarigen leef tijd de acte M O. boekhouden (dat komt zijn economischen zoon nog ten goede!) Van lessen nemen kwam lessen geven, want er moest verdiend worden. Toen scheen de weg naar de accountancy te zullen loopen. Ja maar zóó wordt men geen dominee. Hoe dan wel? Och, dat is zoo maar van zelf gekomen. Ds. Bouma's vader reisde ln boeken. Daar ziet de knaap een oude Griek- sche Grammatica en denkt: dat zou ik we! eens willen leeren. En een generatie verder ?f: zijn grootvader had graag dominee wilier met een do- worden en dus had hij er vaak over hooren spreken. Bovenal: de begeerte, om het Evangelie te verkondigen, rijpte al meer, en toen Ds Westerhuis bereid bleek, hem les in 't Latijn, en Ds Vogelaar les in 't Grieksch te willen geven, ging de boekhouding ten- onder aan de theologie; in 1908 was de wee naar Kampen open, werd toelatingsexamen gedaan voor de 5e klas van 't Gymnasium en een jaar later marcheerde de leergierige jongeman via het Staatsexamen naar de Kamper school. In 1913 'was deze studie af. in Juli candidaat, in December predikant (wachten op een beroep kende men toen nog niet). Nu, ln het mooie Drentsche dorpje Schoo nebeek was volop tijd voor studie, en werri de promotie voorbereid. Deze volgde in 1921, nadat in 1916 het doctoraal was gedaan. Het proefschrift, „De literaire vorm der Evan geliën" is gedrukt ter plaatse, waar deze courant gedrukt wordt, zoodat er tusschen „Libertas" en dit jubileum banden liggen. Er zijn meer boeken gekomen, want Dr. Bouma, hoezeer ook practicus, heeft zijn liefde voor de studie van het N. Testament niet verloochend. Maar boeken schrijven in een grootestadsgemeente valt niet mee (over het laatste der 2 deeltjes van de korte verklaring deed hij 5 jaren!) en „ik wil niet, dat ze later zeggen: wat een lange lijst van boeken en hij kwam nooit eens op huisbe- Toch is er nog wel een en ander gekomen: een bundel meditaties „Uit de Levensbron" een bundel dito over Lukas, „Genade ge neest", het geschrift „Geen algemeene ver zoening", dan „Een quaestie van recht" (hoe zou Dr. Bouma Kampen het promotierecht kunnen ontzeggen?), maar allengs werden het artikelen in kerkboden, actueel en levendig, zooals hun schrijver is. Want 's middags met de fiets de wijk in is dezen predikant bijzonder lief; dan ook zijn catechisanten, en de jeugdverenigin gen (30 December zullen de laatsten hem dat in folio duidelijk maken), en de. school (Geref. Schoolverband, Schoolraad en Wie- ringermeer-scholen) en voorts: het volle, rijke leven van de grootstad, waarin hij zich met hart en ziel gedompeld heeft. In 't preeken is Dr. Bouma, dat weten er duizenden in en buiten Den Haag, de prac ticus allermeest. Geen dor betoog, maar, zooals hij dat noemt, preeken is distribu- eeren van brood en licht. Van zijn leermees ter Prof. Lindeboom, heeft hij het wel goed begrepen; die zei: je moet zóó preeken, dat je keukenmeid zegt: zoo kan ik het ook wel. Maar: er moet lijn in zitten; enne kwam snaaks even tusschen door: weet u 't ver- „Wel, als de tram de draad kwyt raakt, staat ze dadelijk stil, maar als een dominee dat overkomt, komt er geen eind aan." Edoch het zou geen vraaggesprek worden, dus hebben we te boeken: dat Dr. Bouma dankbaar overziet de evolutie in het type zijner gemeenten: eerst het stille heide- dorpje, toen de al actiever Haarlemmermeer, dan de provinciestad, nu de groote stad, de Residentie (Daar ben jij niet deftig genoeg voor, had men hem gezegd en mijn gastheer heeft er nóg pret van). Met dat al voelt hij zich in de Hofstad volkomen thuis, werkt er met lust en liefde en verblijdt zich in het bestand der jeugd, die z.i. niet zóó veel vuldig de kerk den rug toekeert als men dat wel in de kranten leest. We hebben ook nog even gepoogd, den jubilaris los te krijgen over de geestelijke structuur der Haagsche gemeente, maar Dr. Bouma is niet een man, die in woorden struikelt. Laten we 't liever zóó zeggen: zij is het voorwerp van zijn overtuigde zorg en toewijding, en deze leeraar is herder genoeg om te weten, dat de opening der grazige weiden van Gods Woord van meer belang is dan de psychologische bestudeering van zijn hoorders. Meer resultaat konden wij boeken, toen Dr. Bouma gevraagd werd, een vergelijking te maken tusschep 1913 en 1938, wat betreft het geestelijk peil in het algemeen. Dit heeft z.i. geleden onder den invloed der moderne verzakelijking, gevolg waar van de theologische bezinning en de ge loofspraktijk zwakke plekken vertoonen. Inzonderheid heeft de na-oorlogsche periode het geestelijke leven der ouderen onder den druk der materieele zorgen gebracht. Maar zoo werd aanstonds toegevoegd: „Laten we vooral niet generaliseeren, want er treedt ook menigmaal een spankracht des geloofs aan het licht, welke het hart ver kwikt. En vooral doet dat het blijmoedige geloofsleven, dat ik bij de jongere generatie zoo vaak aantref." Wie nu Maandagmiddag (of -avond) de Roelofsstraat in. Den Haag trekt, heeft geen huisnummer noodig: de vrienden van den jubilaris en c^t zijn er zeer vele zeggen het met bloemen, zoodat de vensters u toeroepen: hier is het. Dr. Bouma wordt dan 54 jaar en er is eenige inspanning noodig om dat zoo maar te gelooven, als men hem hoort en vooral ziet praten. Een opgewekte geest is niet alleen een ge durige maaltijd, maar houdt ook het hart jong en het is dat jonge, warmkloppende hart, dat de jubilaris den toegang tot veler hart opent en open houdt, niet het minst op den kansel, die straks zilver-omlijst zal wezen en waarmee we hem van harte geluk- wenschen. In de rij der „menschelijke' dominees heeft Dr. Bouma een plaats heel vooraan en men zal hem dat op 12 en op 28 December graag bewijzen. De week, die zich" ten einde spoedt, heeft een niet onbewogen verloop gehad. In het koersverloop ter beurze heeft zich dat weer spiegeld. Nu eens was de stemming aan den gedrukten kant, dan weer brak een meer gunstige tendens zich.baan. Over het oeheel genomen is er echtei geen reden om over het koersverloop zoo bijzonder tevre den te zijn. Daarvoor mangelt er in Europa c«g te veel in de politieke verhoudingen. De nieuwe Italiaansche eischen (Corsica, Tunis en Nice) liggen de Amsterdamsche beurs zwaar in de maag en de onomwon den verklaring van Mac Donald over het koloniale vraagstuk heeft duidelijk aange toond dat de controverse tusschen het Britsoh Imperium en het Derde Rijk nog zoo groot is, dat zij voorloopig wel niet te overbruggen zal zijn. Wie daarbij nog ken nis neemt: van de wel zeer sombere uitla tingen van den Züid-Afrikaanschen Minis ter Pirow, die na zijn bezoek aan diverse landen in ons werelddeel zeide, dat Europa afdrijft naar oorlog, moet wel tot de over tuiging komen dat de vooruitzichten nog allerminst florissant zijn. Nu neme men Pirow niet al te zeer au sérieux. Men kan veilig aannemen dat de Minister in Europa weinig minder dan een politiek échec heeft opgoloopen enin zoo'n geval ziet men dan de dingen van zelf wat door een gekleurde bril. Want er zijn toch ook nog wel lichtpunten, als b.v. de onderteekening van het Fransch-Duitsch accoord, al kan men niet zeggen dat het enthousiasme hierover bijzonder groot is schijnen meerendeels in Zeeland te wonen en daarom is het begrijpelijk dat meri reeds de hoofden bij elkander heeft gesto- ken ten einde te beraadslagen hoe aan' deze iii dreigende aderlating kan worden ontkomen. Men heeft althans besloten niet aan den wensch lot bijstorting te voldoen voor en aleer a.s. Woensdag op de vergadering te Amsterdam duidelijk is Uiteengezet waarvoor deze bijstorting nu eigenlijk moet dienen. Veel zal dat wel niet helpen, want, zooals de zaken nu staan, za! wel een bedrag van 40 a 50 moeten' worden bijgestort! Duitschland heeft de sportbetrelckingen met Nederland verbroken. Men zal mis schien vragen waarom dit in een financieel eelcpraatje ter sprake moet komen. Dit is üieel eenvoudig: onze geprikkelde Ooster- buren willen maar niet aannemen, dat Bu-ï tomeester Oud bij het nomen van zijn be slissing zuiver objectief te werk is gegaan. Het is te hopen, dat de Rotterdamsche ha- yen van dit alles niet de wrange vruchten zal gaan plukken. Mogelijk kan de Burge meester de verhitte gemoederen in Duitsch land persoonlijk eens tot bedaren bren* gen, wat niet wegneemt, dat we ons als, het er op aankomt niet behoeven te laten; intimideeren. Wij zijn een vrij volk en wen- echten baas te blijven in eigen huis. Wam r.eer men dat aan de overzijde van de grens eens wat berter in het oog hield, zou ook de goede verstandhouding tusschen beide janden want beiden hebben elkan der noodig er niet onder behoeven te lijden. 'Hit' Kapitaalrepatriatie naar Frankrijk Daar komt nog bij dat onze beurs onder invloed heeft gestaan van de kapitaalre patriatie naar Frankrijk. Volgens de uit latingen van den Franschen Minister van Financiën is sinds 1 Nov., dus vlak na de algemeene staking, .voor zes milliard francs vluchtkapitaal naar het land teruggekeerd. Nog altijd vormt dit bedrag 6lecht6 een bescheiden percentage van het in den loop der jaren weggevluchte kapitaal, maar het doet toch uitkomen, dat er iets verbeterd is. Parijs heeft bij Kon. Olies altijd een belangrijk belang gehad en nu dit belang voor oen niet gering deel wordt gelikwi- deerd, ondervindt het Damrak daarvan den druk. Als ons leidend Oliefonds een veer moet laten, oefent dat onwillekeurig ook een ongunstige tendens op de andere afdee lmgen, zoodat men zich per saldo er niet over moet bevreemden dat het koersniveau deze week een aderlating heeft ondergaan. Over Amerika behoeft men zich anders nog niet bezorgd te maken. De berichten over den economischen toestand daar te lande blijven werkelijk niet ongunstig. Naar verhouding weet de staal productie zich voor dezen tijd van het jaar vrij aardig op peT te houden. Daarnaast vertoont de po- s.'ite van de spoorwegen een verbetering, hetgeen dan vooral geldt voor die Mijen die aangewezen zijn op een belangrijk vervoer van steenkool. Voorts heeft de productie van electrischen stroom de erootste hoogte bereikt sedert September 1937 en dit wil heel wat zeggen. De koperrestrictie Het besluit van de koperproducenten bui ten Amerika om de touwtjes van de res trlctie weer wat strakker aan te halen bleef ook niet zonder invloed. De prijs van het product kon verbeteren al moest la ter een deel van het behaalde avans weer worden prijsgegeven. Overigens toont het besluit aan, dat men misschien wel wat al te overijld ingrijpende maatregelen wil treffen om de prijs op peil te houden. De cnnstellatie is niet zoo eenvoudig dat men maar op de knop heeft te drukken en.... ne prijs gaat naar boven 1 Dat zou al te mooi zijn. Toch werkte het bericht wel sti muli erend waarbij zich bovendien als gun stige factor deed gelden dat de rubber- en Kntocnprijzcn aan den vasten kant waren. F.en dissonant blijft echter de Ameri- kaansche petroleumsituatie vor men. Men is bevreesd dat nieuwe prijsver lagingen voor ruwe petroleum voor do deur staan. Binnen onze eigen landsgrenzen heeft h t ongunstige rapport over den toestand aer Insulaire Hypotheekbank te 7ierikzee 6terk de aandacht getrokken Aandeelhouders zullen in den zak moeten tasten en voorloopig 20 pCt. op de aandee- len moeten bijstorten. Eer. prettig berichl ^is dit natuurlijk niet. Ds ■aandeelhouder *13 A\ K. U, Philips I i Unilever Kon. Petroleum! H. V. A. Amsterdam Rubber H. A. L. U. S. Steel Anaconda Copper General Motors Shell Union 3 (3%) Ned. 1936 3 Ned. 1937 21/2 N. W. S. 1 .#1 2 Dec, 1 0 Dec, I 393^ 377/g 223 2121/3 144 Yi 142% 25Vg 37óri 11 Ar) 101% 218% 11034 48 Al 10»! 101 Al 99 IR 83% 2V2 pet Leening Haarlem Uitgifte van ƒ2.055.000 obl. tegen 100% De Incasso-Bank, de Twentsche Bank', Nod. Indische Handelsbank, Ned. Handel- Mij, R. Mees en Zoonen, Lippmann, Rosen thal Co, berichten, dat zij de inschrijving op 2.055.000, 2Va obligatiën leening 1938, niet een looptijd van uiterlijk 10 jaren, in stukken van 1000, aan toonder, ten laste der gemeente Haarlem, tot den koers van 100% openstellen op Donderdag 15 De cember 1938, alsmede bij den Gemeente» ontvanger te Haarlem. De 'eening is pari aflosbaar in uiterlijk 40 jaar. Bij versterkte of algeheele ver vroegde aflossing gedurende het tijdvak \an 1 Dec. 1941 tot 29 Dec. 1941 zal bij de hoofdsom worden bijbetaald 1/3 gedeelte van het door den geldgever betaalde agio, Betaaldatum 29 Dec. 1938. Doel van de leening is consolideering van een deel dei) vlottende schuld. Omtrent den finanoieelten toestand der ge meente wordt medegedeeld, dat de vaste schuld ƒ45.665.154.99 bedraagt, of wel 333 (rond) per inwoner. Hiervan is voor de productieve bedrijven 10.S00.331.45, voor de niet-productieve be drijven 469.481.09. andere productieve doel einden ƒ19.222.706.29, onderwijs ƒ6.074.059.56 en overige 6chuid ƒ9.098.576.68. De gemeente hoeft een vlottende schuld van ca. ƒ6.500.000. De gewone dienst voor 1937 sloot met een tekort-van ƒ744.514.76. Dit bedrag zal, te beginnen met 1939, over 10 jaar verdeeld, ten laste van den gewonen dienst worden gebracht. Ten aanzien van de uitkomsten van dert dienst 193S kunnen uiteraard nog niet met ocnige zekerheid mededeeJingen worden gedaan. De begrooting voor den dienst 1939 6luit, wat den gewonen dienst betreft, met een totaal aan inkomsten en uitgaven van 18.439.993.04, waarbij rekening is gehouden met een belastingbij<Jrage van ƒ758.972 en een extra-bijdrage uit het Werkloosheids- subsidiefonds van ƒ525.248. KALEIDOSCOOP De N e w-Y orksche effecten be urs was gister lusteloos gestemd cn de koersen brokkelden bij tragen handel langzaam af. De markt verkeerde onder invloed van de politieke berichten uit Europa. Dc omzet was gering en bedroeg slechts 700.000 aan- dcrien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10