KERK EN ZENDING H HENSEN LIFTEN WOENSDAG 7 DECEMBER 1938 i-r- EERSTE BLAD PAG. NED. HERV. KERK A an genomen: Naar Delft, F. J. Pop te pees. Naar Berkenwoude: M. J. W. Ze venboom, cand. te Zierikzee. Bedankt: Voor Sprang, W. Bieshaar Jr. j{e Benthuizen Voor Don,terr'broekHaule en voor MetslawierNiavfier: M. J. W. Ze venboom cand. te Zierikzee. (JEREF. KERKEN Beroepen: Te Gapinge, cand. W. de .Praaflf, hulppred. te Zutphen. Te Vrou wenpolder, cand. J. J. de Vries hulppred. te Almelo. (Deze twee kerken waren dusver gecombineerd, beroepen nu elk afzonderlijk). GEREF. GEMEENTE Tweetal: Te Terneuizen: A. v. Stuyven- fcerg te Benthuizen en M. Heikoop te Utrecht PEROEPINGSWERK De Kerkeraad der Chr. Geref. Kerk te Almelo, die sedert het vertrek van Ds. J. ff. Polman vacant is, heeft besloten het beroepingswerk ter hand te nemen en hoopt binnenkort in deze vacature te kunnen voor alen. (TOEGELATEN TOT DEN H. DIENST Door de Classis Deventer der Geref. Ker- Icèn is de heer G. van 't R i e t, beroepen pre dikant bij de Geref. Kerk te Goor (thans hulpprediker aldaar) peremptoir geëxami neerd en toegelaten tot den Dienst des JVoords en der Sacramenten. (GEREF. KERKEN IN H. V. De algemeene vergadering der Geref. Ker ken in Hersteld Verband, die vandaag te Amsterdam in comité-generaal bijeen was, heeft zich verdaagd tot 20 December a.s., eveneens te Amsterdam. JUBILEUM Ds J. VAN HENTEN Woensdag 14 December as. hoopt ds J. yan Henten Geref. predikant te Enschedé pijn 25-jarig ambtsjubileum te vieren. De jubilaris, die den 3'ftsten October 1888 Jn de Geref. pastorie van Zuid-Beijerland is geboren, studeer- de aan het Gym nasium te Kampen en aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Den 23en Mei 1913 werd hij candi- daat en den 14den Dec. d.a.v. beves tigde ds W. L. Korfker hem in zijn eerste ge meente te Wyckel Balk (Friesland). De interneering van vele Belgen in de gemeente Gaasterland gedu- de mobüisatlejaren bood den jongen llkant veel gelegenheid: om 2ijn werklust je 'toonen. Van Mei 1917 tot October 1903 diende ds ,Pan Henten de kerk van Oldébroek, welke gemeente hij verliet om de roeping uit Nieuw-Vennep op te volgen. Vier jaren was de jubilaris daar werkzaam. In October 1927 bevestigde ds H. Meulink hem te Ensche dé, waar hij kwam als derde predikant. J Ds Van Henten zag zich belast met ver schillende deputaatschappen voor de classis; ook is hij mede-redacteur der Enschedesche Kerkbode en van het Jaarboekje der Ensche- eche Geref. Kerk. Vóór alles is de jubilaris leeraar en her der der gemeente. Zijn troostende, bemoedi gende prediking en zijn zeer nauwgezette herderlijke arbeid in de groote stadswijk, die hem is toevertrouwd, hebben hem de achting Cn liefde van velen doen verwerven. Op den huldigingsavond die Woensdag 14 Dec. as. In de kerk aan de Haaksbergerstraat zal ge houden worden, zal ongetwijfeld ten duide lijkste blijken hoe zeer de Enschedesche ge meente ds Van Henten èn om zijn persoon èn om zijn werk waardeert. NATIONALE SYNODE VAN HONGARIJE Het generaal convent der Geref. (Her vormde) kerk in Hongarije heeft tegen 1 (Februari a.s. de Nationale Synode bijeen geroepen. Deze Synode zal de uit Tsjecho-Slowakije teruggekeerde Hongaren voof In de kerk in te lijven hebben. De kerk i, za! krijgt 256 gemeenten met 293.500 zielen rergej terug. Op Tsjechisch gebied blijven nog 26 'Hongaarsch-Gereformeerde gemeenten met i 17.500 zielen. 1 STILSTAND H. M IN HET BEROEPINGSWERK 3 Niet in de classis Middelburg e? om Wordt in de Geref. Kerk schier algemeen, j_ jJ en terecht, geklaagd over stilstand in het be- roepingswerk, met name ten aanzien van ft del dienstdoende predikanten, deze klacht kan i deel, zeker niet gelden voor de classis Middelburg, i doet Deze classis telt 15 gemeenten met tot dus- (Ver 14 predikanten. Het jaar 1938 bracht i reeds voor 6 gemeenten verandering. In het begin des jaars werd Ds A. B. C. Hofland ia Oostkapelle bevestigd. Veere raakte va cant door het emeritaat van Ds J. van de Guchte; Grijpskerke door het vertrek van Soerabaja; Vrouwen- :n ge- polder en Gapinge die nu afzonderlijk het beroepingswerk aanvatten doordat Ds J. IW. T under man de roeping naar Help man opvolgde en Middelburg kreeg een vaca- iure, daar Ds. D. Bremmer naar Rijssen Vertrok. De mogelijkheid bestaat, dat hier mee deze rij nog niet is afgesloten. Imimers t»p Ds. W. F. M. Lindeboom van Seroos- kerke (W.) werd nu een beroep uitgebracht door de Kerk van Aduard. Wanneer Ds. Lin deboom dit beroep zou aannemen, dan is wel In zeer korten tijd de helft der predikanten Uit Walcheren vertrokken. DE INTERN. ZENDINGS CONFERENTIE TE MADRAS Er zullen meer kleurlingen dan blanken aanwezig zijn Op weg naar de Conferentie De heer D. Crommelin, Nederlandsch afgevaardigde naar de Wereldzendingscon- ferentie te Madras, schrijft ons vanaf de Mar- nix van St. Aldegonde het volgende: Van 12 tot 29 December van dit jaar wordt te Madras (op de Oostkust van Voor- Indië) een InternationaLe Zendingsconferen tie gehouden, waarvan 450 afgevaardigden uit alle deelen der wereld zullen deelnemen. Dergelijke conferenties worden met groote tusschenruimtcn gehouden; zoo in 19-10 te Edinburgh, in 1928 op den Olijfberg bij Jeru zalem, terwijl de nu komende conferentie oorspronkelijk in China zou zijn gehouden, .1. te Hanchow niet ver van Shanghai. De Japansche inval heeft dit natuurlijk ver ijdeld en zoo werd deze bijeenkomst nu ver legd naar Madras, waar de gebouwen van een groot onderwijs-instituut ter beschik king werden gesteld om daarin de afgevaar digden onder te brengen en de vergaderin gen te houden. In de samenstelling dezer conferenties is gaandeweg een groote verandering gekomen. W^s Edinburgh nog een bespreking tusschen zendelingen en zendingsleiders uit Europa en Amerika, terwijl een enkele kleurling, als vertegenwoordiger der volken tot wie de Zending der Westersche Kerken zich richt, daar. min of meer als merkwaardigheid aan wezig was, te Jeruzalem was dit reeds ge heel anders en kwamen de afgevaardigden der inheemsche kerken van China en Japan, van Afrika en Britsch-Indië telkens pan het woord en was er tusschen deze vertegen woordigers der jongere en oudere kerken een levendige gedachtewisseling mogelijk. Nu in Madras zal het weer anders zijn. en er zullen daar meer kleurlingen dan blanken komen; om maar iets te noe men uit Nederland komen 6 afgevaar digden ,maar uit Nederl. Oost-Indië 16, waaronder 12 vertegenwoordigers van de inheemsche kerken van Java, Suma tra, Ambon en de Minahassa. Deze ver schuiving toont duidelijk aan welke groote vorderingen het Zendingswerk heeft gemaakt en welke beteekenis de inheemsche kerken op de Zendingsvel- den gaandeweg hebben gekregen. Wij mogen dan ook verwachten, dat de sa menwerking van blank en bruin, zwart en geel door de samensprekingen die nu gehouden zullen worden aan beteekenis en aan kracht zal winnen. Het onderwerp, dat de conferentie bezig zal houden is: de kerk, en wel allereerst het geloof waaruit de kerk leeft, dan het getui genis, dat de kerk van haar geloof geeft, voorts het leven der kerk in eeredienst en onderwijs, haar werk in scholen en zieken huizen, in woord en geschrift: vervolgens de kerk en haar omgeving, d.w.z. haar economi sche positie, haar houding ten opzichte der maatschappelijke nationale en internationale vragen, en eindelijk het belangrijke onder werp van samenwerking en eenheid der kerken, waarbij weer zal worden aange knoopt bij de conferenties, die in 1937 te Oxford en Edinburgh werden gehouden. Het behoeft nauwelijks te worden gezegd, dat dat program zoo veel omvattend is, dat de zeventien dagen, die daaraan te Madras zullen worden gewijd, zeker nog overvuld zullen zijn. Op de Mairnix van St. Aldegonde, waar mede een deel der Nederlandsche delegatie Colombo reist, om van daaruit per spoor Madras te bereiken, kan men reeds e enkleinen indruk krijgen van de samenstel ling der conferentie. Behalve ons gezelschap zijn er afgevaardigden van Duitschland, Bel gië, Zwitserland, Noord-Amerika aan boord, terwijl Afrika wordt vertegenwoordigd door een negerbisschop der Anglicaansche kerk in Sierra Leone en den minister van financiën der negerrepubliek Liberia. De godsdienst oefening, die gister voor de passagiers werd gehouden en geleid door dr W. A. Visser 't Hooft, van Genève was dan ook vier talig: In het Nederlandsch werd gepredikt en gezongen, ,de Schriftlezing was ten deele Engelsch, een liturgisch gebed voor de kerk en in het bijzonder voor de vervolgenden, werd in het Duitsch gesproken, en met het Onze Vader in het Fransch werd gesloten. Zoo gaan wij deze conferentie tegemoet, die van groote beteekenis voor Kerk en Zen ding kan worden. Meinema's Kerstboeken tóch goe NIEUW KERGEBOUW De Evang. Gemeente Wormerveer en Krommenie hoopt a-s. Vrijdag 9 dezer een eigen kerkgebouw in gebruik te nemen. De Pastor loci Ds P. D. v. d. Togt hoopt voor te gasn. Het nieuwe kerkgebouw staat Noordeinde 1. Wormerveer. ONDERWIJS AMBTSAANVAARDING Dr E. G. VAN 'T HOOG In de collegezaal van prof. Snapper in het Wilhelmina-Gasthuis te Amsterdam hield dr E. G. v a n 't H o o g, toegelaten aan de Universiteit aldaar als privaat-docent in de voedingsleer, hedenmiddag, ter opening van zijn colleges, een openbare les over „De marge tusschen hedendaagsche en optimale voeding". Dr F. J. M Off er ijns, toegelaten als privaat-docent in de methodiek en de didac tiek van de biologische wetenschappen aan de Universiteit van Amsterdam, heeft hedenmiddag zijn colleges geopend met een openbare les: „Over de opleiding van den leeraar in de biologie", N.V. MACHINEFABRIEK G. J. O. VERMEER De heer G. J. O. Vermeer, hoofd der Chr. school te Noordeloos, denkt zich, ingaande de aanstaande Kerstvacantie, met pensioen te Gorkum te vestigen. De heer Vermeer, algemeen geacht en be kend in de Alblasserwaard, werd in 1878 te Vianen geboren, waar zijn vader als oefe- rar werkzaam was. In 1890 verhuisden zijn ouders naar Gies- sendaim. Al spoedig kwam de jeugdige Ver meer als kweekeling aan de school van den heer Brouwer. In 1892 werd hij leerling van de Chr. Normaallessen te Dordrecht. Wegens nieuwe verhuizingen van zijn ouders diende hij als kweekeling ook te Schiedam en te Culemborg. Dadelijk na het behalen van de onder wijzersakte in 1698 werd de heer Vermeer aangesteld te Giessen-Oudekerk. In 1900 ging hij naar Hoofddorp en drie jaar later werd hij benoemd aan het medisch-paedago- gisch instituut voor zwakzinnigen te Zeist (directeur Poppes). Hier diende hij ook de jongelingsvereeniging „De Heer is mijn Banier" als voorzitter. Van 1906 tot 1920 was bij eerste onderwijzer aan de Chr. school te Lisse, waar hij ook voorzitter van de antirev. kiesvereeniging en van de afd. Patrimonium, leeraar in natuurkennis aan de Chr. nor maallessen te Hillegom en assistent-leeraar (Hollandsche vakken) aan de Theol. School te Rijswijk, later te Den Haag, is geweest. Uit laatstgenoemde functie kreeg hij eervol ontslag, toen ds Lengkeek docent werd. Te Lisse trad de heer Vermeer in het hu welijk, om in Febr. 1920 naar Noordeloos te vertrekken, waar bij al spoedig voorzitter van de antirev. kiesvereen. en van de Zen ding* vereen. werd. Als ouderling en .voorzit ter van den kerkeraad der Chr. Geref. Ge meente mocht hij veel gemeentelijken arbeid verrichten. Tweemaal werd hij afgevaardigd naar de Generale Synode en aangewezen voor enkele deputaatschappen. Verscheidene jaren was hij medewerker aan „De Wek ker" (rubriek onderwijs en opvoeding), be stuurslid van de Ar ja-gouw en van de Ver- eeniging voor Chr. Nijverheidsonderwijs te Gorinchem. Hij heeft op heden nog zitting in het bestuur van den Chr. Schoolbond in de Alblaisserwaard c.a. en in de afd. Giessen- streek van het Ned. Bijbelgenootschap. Zijn naam is ook eenige keeren voorgekomen op de candidatenlijst voor de Prov. Staten. Het is dus een belangrijke staat van dienst, door dezen voortrekker op school-, kerkelijk- en politiek gebied al die jaren vervuld. Belangrijke prijsverlaging Bijna dehelft van Meinema's Kerstboeken is in prijs verlaagd. In veel gevallen zelfs zéér belangrijk! Dit is te danken aan het steeds groter wordende aantal Zondags scholen, dat Meinema's Kerstboeken uitdeelt Bestel ze vooral ook! U zult zich afvragen, hoe het mogelijk is zulke boeken voor zo'n prijs te leveren. Meinema's Kerstboeken zijn onbegrijpelijk goedkoop! ONDERWIJSRAAD Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot leden van den Onderwijsraad met de bepaling, dat zij zitting zullen hebben in de afdeeling a. Hooger Onderwijs: dr J. H. Sc holte, hoog leeraar aan de Gem. Universiteit te Amster dam en dr F. L. R. Sassen, hoogleeraax aan de R.-K. Universiteit te Nijmegen; b. Algemeen Vormend Voorbereidend Hoo ger en Algemeen Vormend Middelbaar On derwijs: dr J. van der Eist, rector van het Chr. Lyceum te Haarlem; en c. vakonderwijs: J. Schipper, secretaris van het Chr. Nat. Vakverbond te Utrecht. ONDERWIJSBENOEMINGEN Nieuwerkerk (Zld.): School m. d. Bijbel. Tot onderwijzer: de heer J. E. v. d. Waard, kw. m. a. Rehobothschool te Rot terdam. Serooskerke (W.): Chr. Bewaarschool Tot hoofd (vac. mej. A. de Jager): mej. J, F1 i p s e te St. Laurens. Tuindorp-Maartensdijk (U.): Bil- derdijkschool. Tot tijdel. onderwijzer: de heer M. P. Sc h a e f f e r, onderw. Chr. Inst. Groen van Prinsterer te Hilversum. Utrecht. Gepromoveerd tot doctor in de Geneeskunde de heer C. W. du B o e u f f, greb. te Nieuw-Bejjerland, op een proefschrift „Over juloerschheidswaan". Utrecht. Gesl.: Theologie: kerkel. voorber. ex., A. J. Hovy. Leiden. Gesl.: Geneeskunde: doet. ex., de heei-en W. A. M. Driessen, Den Haag; J. J. Spleirenburg, Overschle. Groningen. Geal.: Theologie: kerkel. voorber. ex., de heer J. Borghardt, N. Weerdlnge Delft. Gesl.: Civiel ingen., pnopaed. ex., de heer A. J. Tjeenk Willink, Batavia, Apothekersassistent. Amsterdam. Gesl.: N. T. G. Poppelbaum, Amsterdam. Stuurlieden. Den Haag. Gesl.: len stuurm. gr. handelsv. H. A. Verger, J M. Grasman, G. die Vries en T. Blok; 2en stuurm. Id. J. J. Wal- poott; 3en stuurm. id. J. v. d. Eljk. Het gebed in den Raad Voorstel ingediend VLAARDINGEN, 7 Dec. De raadsleden M. de Heer (A.R.), J. W. Visser (C.H.), M. den Admiraal (St. Ger.) en L. G. Borsboom (C.D.U.) hebben gezamenlijk een voorstel bij den Raad ingediend, om in het reglement van orde voor de Raadsver gaderingen, de bepaling op te nemen, dat bij den aanvang van de raadsvergaderingen het volgende gebed door den Voorzitter overluid worde gebeden: „Almachtige God. Wij naderen met den diepsten eerbied tot Uw troon en vragen U een zegen bij de volbrenging der werk zaamheden die ons zijn opgelegd. Schenk ons wijsheid en voorzichtigheid, verlevendig in ons het gevoel onzer diepe afhankelijk heid van U en doe onze beraadslagingen strekken tot bevordering van de ware be langen dezer gemeente. Verhoor deze bede om Jezus wil. Amen' DE ZUIDELIJKE POLDERS IN DEN WIERINGERMEER Vóór 1943 kan het werk aanvangen De steunverleening aan Z aid erzee-vissch ers Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van inkom sten en uitgaven van het Zuiderzeefonds voor het dienstjaar 1939 is het volgende ont- In overeenstemming met hetgeen de Minis ter van Algeme>ene Zaken op 3 Juni 1938 in de Kamer mededeelde, is het opmaken van pen plan voor de Zuidelijke polders met kracht ter hand genomen en wordt ook op deze wijze voortgezet. Het geldt hier het maken van nieuw land ter grootte van een kleine provincie, waarmede wellicht een be drag van 400 millioen of meer gemoeid zal Het droogleggen van het Zuidelijk gedeel te van het IJsselmeer zal diep ingrijpen in het stelsel van onze militaire defensie en be langrijke voorzieningen ten behoeve van de landsverdediging noodzakelijk maken. Over leg hieromtrent zal niet alleen tot een tech nisch, maar ook tot een economisch bevre digende oplossing moeten leiden. Hiermede en met het overleg over talrijke andere vraagstukken is onvermijdelijk veel tijd ge moeid, zoodat nog niet in uitzicht kan wor den gesteld, wanneer de plannen gereed zijn al wordt vertrouwd, dat dit op zoodanig tijd stip zal zijn, dat de beslissing tot de uitvoe ring en het begin van de uitvoering zelf vóór 1943 kunnen vallen. Nota Zuidcrzeesteunwet De Minister heeft aan de Tweede Kamer een nota inzake de Zuiderzeesteunwet doen toekomen, waarin o.m. wordt gezegd: Tot de maatregelen betreffende hulp bij het zich verwerven van een werkkring be hoor en: t. hulp bij opleiding; 2. hulp bij het zich verschaffen van een werkkring in den meest ruimen zin; 3. het verschaffen van crediet voor de verplaatsing of vervorming van bedrijf, dan wel de oprichting van een nieuw bedrijf; 4. het verleenen van voorkeur tot het kos teloos verkrijgen van een vergunning tot uitoefening va nde visscherij op de afgeslo ten Zuiderzee. Artikel 5 der wet spreekt in de eerste plaats van nijverheidsonderwijs, terwijl voorts de mogelijkheid is geopend voor hulp aan belanghebbenden en hunne kinderen, indien zij zich wenschen te bekwamen voor eenig handwerk, ambacht, bedrijf of eenigen anderen werkkring, waarin het nijverheids onderwijs niet kan voorzien. In den loop der jaren is hiervan een ruim gebruik gemaakt. De Minister is van oordeel, dat in de tol nog toe gevolgde toepassing van dit steun- middel geen wijziging behoeft te worden ge bracht. Hulp ter verkrijging van werk Op de keuze van den vorm, waarin tege moetkoming ter verkrijging van werk wordt verleend, is vain grooten invloed, of de be langhebbende verlangt werk in eigen bedrijl dan wel in loondienst van derden. Betreft de aanvrage hulp ter verkrijging van werk in eigen bedrijf, dan wordt in de eerste plaats de mogelijkheid van de ver plaatsing of de vervorming van bedrijf, dan wel oprichting van een nieuw bedrijf onder zocht. Heeft dit onderzoek een gunstig resultaat, dan kan aan den belanghebbende een slag worden verleend op zijn bedrijfsink sten, welke toeslag een afloopend karakter In vele gevallen werd dit steunmiddel Nederland op de wereld tentoonstelling te New York De Indische inzendingen AMSTERDAM, 7 December. Aan de wereldtentoonstelling, die in het volgend jaar te New-York wordt ge houden, zal ook Nederland deelnemen. Wat diit te beteekenen heeft voor de overzeesche gebiedsdeelen, is ons gis termiddag duidelijk geworden, toen de „Commissie voor de overzeeeche gewesten' ons hierover het een en an der heeft medegedeeld. Waar zou dit beter kunnen geschieden dan in het vorstelijk Koloniaal Museum te Amsterdam, waarvan de voorzitter der omimossie, Mr G. H. C. Har t, van 's-Gra- enhage, terecht in een inleidende toe spraak den lof heeft gezongen. Mr Hart verwelkomde in de persconferen tie, voor deze aangelegenheid samengeroe pen, den regeeringscommisaris voor de Ne- ae.riandsche afdeeling, den oud-gouverneur- generaal en oud-minister Jhr de Graeff, en prees verder den arbeid van de overige leden der commissie, de professoren Dr L P. Cosquino de Bussy en Dr B. J. A. Schrieke, alsmede Ir W. L. Utermaf k. Laatstgenoemde heeft een toeliohting op het te exposeeren materiaal gegeven en voorlichting verstrekt bij de rondwandeling langs hetgeen in de ruime lokaliteiten van het Koloniaal Museum is bewerkt en voor een groot deel reeds gereed kwam. De deelname door Nederland aan de ten toonstelling, zette Mr Hart uiteen, is van geestelijk, economisch en politiële belang Het is van groot gewicht, dat de Amerika nen kunnen zien hoe Nederland zijn kolo niën bestuurt Wij moeten aan Amerika toonen, dat ons land reeds drie eeuwen bezig is aan „het bouwen eener nieuwe wereld", onder welk motto de New-Yorksche expositie wordt georganiseerd. Wat Neder Cand doet voor de 65 millioen menschen in de overzeesche gewesten, is het leidend mo tief van het geëxposeerde in de Indische Jdeeling van het Nederlandsch paviljoen. Ook de Amerikaansche bezoeker, aldus str., moet kunnen zien wat dit beteekent ten aanzien van ae groote geestelijke goe deren. die Nederland aan Indië heeft ge bracht in religie, kunst, vrijheid van ge .ve ten, om maar het voornaamste te noemen. Daarbij komt Indië ook voor de aandacht ais ideaal toeristen]and, waar het tropische natuurschoon zoo te genieten is. De Indische Afdeeling Als men het Nederlandsche paviljoen te New-York in 1929 betreedt, komt men aan stonds in de W es t-I n a i s c h e zaal, werd ons medegedeeld aan de hand van een plattegrond. In deze zaaJ zullen o.m. te zien zijn, om maar het een en ander aan te stippen, ma quettes van Willemstad op Curasao, een Betreft de gevraagde hulp niet werk in eigen bedrijf, dooh werk in loondienst, dan wordt deze hulp verleend door werk op te sporen en de plaatsing zooveel mogelijk te bevorderen. Hieromtrent wordt voortdurend voeling gehouden met de overheidsorga nen, die hun bemiddeling verleenen bij de plaatsing van personeel. Vervorming en vernieuwing Nadat van nagenoeg alle belanghebben den, die te kennen hebben gegeven in eigen bedrijf werkzaam te willen zijn, de moge lijkheid van verplaatsing of vervorming van bedrijf, dan wel oprichting van een nieuw bedrijf is onderzocht, is gebleken, dat voor velen een vervorming van bedrijf dan wel de oprichting van een nieuw bedrijf, een gunstig resultaat kan opleveren. Het bepahlde in art. 12 van de Zuider zeesteunwet, volgens hetwelk aan belang hebbenden in den zin dier wet voorkeur kan worden verleend tot het kosteloos vor krijgen van een vergunning tot uitoefening van de visscherij op de afgesloten Zuider zee, heeft ertoe geleid, dat deze door het domeinbestuur, waaronder de afgesloten Zuiderzee thans als binnenwater ressor teert, vrijwel uitsluitend voor de belangheb benden in den zin van de Zuiderzeesteun wet is voorbehouden en dat aan die belang hebbenden, die een vergunning voor de uit oefening van deze visscherij kunnen krij gen, deze vergunningen kosteloos ter be schikking worden gesteld. Installatie J. C. Diepenhorst Als burgemeester van Oud-Beijerland OUD-BEIJERLAND, 7 December. De in stallatie van den heer J. C. Diepenhorst als burgemeester dezer gemeente zal plaats hebben op Donderdag, 15 December a.s., des nam. 2.30 uur in het Gymnastieklokaal der le openbare lagere schooi aan de School straat, in een daartoe speciaal belegde open bare raadsvergadering. De nieuwe burgemeester zal aan de grens der gemeente worden verwelkomd door di wethouders Juoh an Brussaard. DE „REIGER" TE NAPELS 's-GRAVENHAGE, 7 December. Op weg naar Zuid-Afrika is het K.L.M. vJiegtub „Reiger" gistermiddag 4 uur in Napels, de eerste nachthalte, aangekomen. Het traject dat gisteren werd afgelegd is gelijk aan de route welke door de Indië-vliegtuigen wordt gevolgd. De „Reiger" stond gedurende de vlucht in voortdurende radioverbinding met Schiphol en Bandoeng. Vandaag is de reis tot Cairo In de stad van Peter Stuyvesant van de belangrijkste wereldhavens; van een ■koffieplantage in Suriname. Een markt scène geeft een indruk van de verscheiden heid der West-Indische producten, aange bracht door een sterk gevarieerde bevolking. Mijn-, land- en boschlouwproducben uit Suriname zullen aanwezig zijn. Bijzondere belangstelling zullen de Amerikanen alliciit over hebben voor twee oud-Hollandsche tegeltableaux: het tene stelt voor het eerste saluut in 1776 op het eiland St Eustatius aan de Amerikaansche vlag gebracht; het andere een blik op de haven van Curasao ten tijde van Peter Stuyvesant, een van de Hollandsche pioniers in de nieuwe wereld, van 1646 tot 1664 gouverneur was van Curaqao en van Nieuw Amsterdam (het te genwoordige New-York). Ook van de overige Nederlandsche eilan den (Aruba, Bonaire, St Maarten, St Eusta- tius en Saba) zullen producten worden ge- sxposeerd. De afdeeling Oost-I na ië is uitteraard grooter. Een grandioos diarama van den kunstschilder L. J. Eland hetwelk ons getoond is laat het Javaansche landschap bewonderen. De schoonheid hiervan zal door speciale belichting uitkomen. Balineesche houtsnijders hebben voor ae grooto zaal, waar genoemd diarama een plaat6 krijgt, een kunstig bewerkte bordes- railing vervaardigd. Wandschilderingen van den kunstschilder H. Paul id es hebben betrekking op kunstuitingen van Javanen 1 Baliërs. Een groote maquette van den Ned. Indi- sohen Archipel toont aan de mogelijkheden aan verkeer te water, te land en in de lucht Ook zijn er op aangebracht afbeel dingen van de 150 voornaamste kustlichten, modellen van diersoorten enz. Verder zijn er maquettes, voorstellend irrigatiewerken, onderw ijs-mogelijkheden, een medisohe hoogeschool, een ziekenhuis; en ook een van Java, het ddchtst bevolkte ei land,waarbij tevem de veedichtheid is aangegeven. Vooral Midden-Java frappeert Ibitr. Ten slotte nog een groote maquette van Tandjong Priok. de haven van Batavia. Vermelden wij nog dat zal worden ge- iposeerd een fijne collectie Oosterscho kunst, alsmede inzendingen betreffende (ndisohe kunsnijverheid en de voornaamste inheemsche producten. Met het geheel, waarvan wij hier slechts het een en ander terloops en onvolledig konden aanduiden, zal het oude Nederland in de stad van Peter Stuyvesant ongetwij feld eer inleggen. Het Nederlandsche pavil joen zal fraai en degelijk verzorgd zijn. Wij hopen, dat de Amerikanen ook een indruk zullen ontvangen van hetgeen Ne derland doet door midded van de Zending. Bij hetgeen wij te aanschouwen kregen was niets hieromtrent te zien. Ten slotte nog de mededeeling, dat vooi Nederlands deelname aan de New-Yorkscbe tentoonstelling (inbegrepen het specifiek Nederlandsche gedeelte) in totaal ƒ1.550.000 subsidie wordt verleend: ƒ800.000 door de iNederlandsche regeering, ƒ400.000 door het Indische gouvernement ƒ200.000 door het Indische bedrijfsleven, ƒ150.000 door West- Indië. IN DEN HAAG EEN HALVE TON GECOLLECTEERD Opbrengst van de nationale collecte s-GRAVENHAGE, 7 December. De op brengst van de op 3 December alhier ge houden geldinzameling ten behoeve van de uitgewekenen om geloof of ras, zal zich vermoedelijk iets boven de 50.000 gulden verheffen. Den Haag heeft zich door dit bedrag met Amsterdam aan de spits gesteld van alle gemeenten waar zulk een inzame ling is gehouden. Uit andere plaatsen ontvingen we nog de volgende cijfers: Delft f3468; Harderwijk f1393; Rheden f 1S60; Sliedrecht f750; 's-Gra- venzande f700; Zaltbommel f650; Raams- donksveer f121; Barendrecht f355; Krimpen a. d. Lek f122; Streefkerk f83; Moerkapelle f42; Ouddorp f141; Brielle f252; Oud-Alblas fill; Heinenoord f144; Nieuwerkerk a. d IJsel f 180. Brood in plaats van broodgeld Te beginnen met 1939 zal aan alle gehuis veste arbeiders in werkverschaffingen de broodvoeding in natura ■worden uitgereikt Hieruit volgt vanzelf, dat dan geen brood- geld meer zal worden verstrekt. De minis ter van Sociale Zaken heeft hieromtrent een circulaire gezonden aan de gemeentebe sturen. Droevig verdrinkingsgeval KATWIJK, 7 Dec. De heer C. M. Messe nmaker, alhier, matroos op de Katwijksche logger 96 is nabij de Nieuwe brug te Sassen- heim verdronken. De logger, welke vanuit IJanuiden naar Katwijk voer, moest nabij Sacsenheim even voor de nieuwe brug wach ten. Er werd een sloep uitgezet waarin ook Messemaker was gezeten. Plotseling sloeg de sloep om, waarbij de opvarenden te water geraakten. Messemaker verdween in de diep te, terwijl zijn kameraden naar de kant toe zwommen. Het lijk werd later opgehaald en naar Hoofddorp overgebracht. Auto rijdt postbode en daarna vier meisjes aan Twee ernstig gewonden DOORN, 7 Dec. Hedenochtend is de post bode Kramer, die op de fiets was, aan de Zuidzijde van den Doornschen straatweg door een uit Utrecht komende auto aange reden en zwaar gewond. De auto reed veertig meter door en kwam aan den overkant van den weg terecht, waar de wagen op een groepje van vier meisjes, afkomstig uit Doorn en op weg naar de huishoudschool, inreed. Het meisje C .werd ernstig gewond en is evenals de postbode naar de Rijksklinie ken te Utrecht overgebracht. De drie an dere meisjes werden licht gewond en kon den op eigen gelegenheid naar hun wonin gen terugkeeren. M Een dokter uit Driebergen, die spoedig ter plaatse was, verleende de eerste hulp, NIEUWS OVER DE BUITENLUCHT BAROMETERSTAND Stand vanmorgen half twaalf 762.1. ALGEMEEN WEEROVERZICHT Het toekomstige weersverloop zal in hooge mate worden beïnvloed door een storing over Portugal en de Golf van Biscaye, welke m., j°°P van den nacht verder tot ont wikkeling is gekomen. Deze storing beweegt zich in oostelijke richting en de luchtdruk- dalingen, welke zij over Frankrijk veroor zaakt, zullen den wind ten onzent geleide lijk tot oost doen krimpen. In den afgeloo- pen nacht heeft deze storing zware neerslag gebracht over de kust van Portugal, doch overigens is zy op het weer over het con tinent nog niet rechtstreeks van inv'.oed geweest. Nabij Ierland nadert de reeds gis ter op den oceaan aanwezige voor van lage drukking, welke als een uitlooper van le IJslandsche depressie is te beschouwen. Deze voor brengt krachtigen wind over de Brit- sche eilanden. De invloed van de IJslandsche depressie, die nog steeds verder opvult, doet zich ook nog voor de Noorsche kust gevoelen, alwaar het eveneens nog krachtig blijft waaien. Over centraal-Europa beweegt zich een hoogedruk-gebied in oostelijke richting. Hedennacht kwam in midden-Frankrijk en midden- en zuid-Duitschland lichte vorst voor; hier was ook hedenmorgen de tempe ratuur onder normaal. In het overige gebied blijft het nog steeds vrij zacht. In ons land was de temperatuur 3y2 graad C. boven normaal. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen half twaalf 5.8 C. S Dec. Zon op 7.57 uur, onder 8.46 uur 8 Dec. Maan op nm. 5.22 u. ond. vm. 8.37 u TIETSERS LICHT OP 8 Dec. Van 'sav. 4.16 u. tot 's morg. 7.29 u Engelsch schip aangevaren VLISSINGEN, 7 Dec. In den afgeloopen nacht is hot Engelsche Motorschip „Prowess" aangevaren. Eenige leden van de bemanning zijn gewond. De „Prowess" is de haven van Vlissingen binnengeloopen. De aanvaring geschiedde, naar wij nader vernemen, gisteravond omstreeks zeven uur op ongeveer twaalf mijl van het Noordhin- der-lichtschip. Men weet nog niet, met welk schip de „Prowess" in botsing is geweest. Vanochtend is het schip op eigen kracht le Vlissingen binnengeloopen. Het heeft veel schade aan het achterschip opgeloopen. De kapitein, de heer A. Seaman, wacht op orders van zijn reederij. Hij is aan een der boenen licht gewond. F.en matroos is er ern stiger aan toe. Hij heeft eenige ribben gebro ken en is in het ziekenhuis Betherda oo genomen. Dp ..Prowess" heeeft een bruto in houd van 207 ton en is eigendom van de reederij Ft. Fvernrt and Sons Limited te Londen. DOOR rtL-".—.CT-T™ STR°~M GEDOOD DEN BURG. (Texel). 7 Dec. De machinist D, Bijl van de electrische centrale te Den Burg kwam vanochtend met den electrischen stroom in aanraking en werd op slag ge dood. De ongelukkige laat een vrouw en zes jeugdige kinderen achter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3