ABDIJSIROOP r WOENSDAG 7 DECEMBER 1938 EERSTE BEAD PAG. a NVv.h. J. GILTAY 8. ZN BOEKBINDERIJ SPAAK HEEFT SUCCES negentien socialisten stemden voor de regee ring, 38 verklaarden zich tegen haar, en een vijftal onthield zich van stemming. Voor den premier moet dit een ernstige teleurstelling wezen; nog gister verklaarde hij te willen aftreden, zoo dit geval zich zou voordoen. Nadien heeft hij echter gezegd, zich opnieuw te willen beraden; men zal dienen af te wachten, hoe deze overweging zal blijken uit te vallen. Het is een merkwaardige ontmoeting ge weest, welke gistermiddag heeft plaats ge vonden in de Belgische Kamer. Minister president Spaak betrad de sprekerstribune om er het hoofd te bieden aan de invloeden, welke het voortbestaan van zijn regeering bedreigden, en heeft vandaar een rede ge houden, welke aanvankelijk door de afge vaardigden met een soort van besluiteloos heid werd aangehoord. Doch de premier bleek ook ditmaal weder een uitstekend orator, wien men het rustig kan overlaten, een zaak welke zijn hart heeft, ook teger een bontgeschakeerden tegenstand met suc ces te bepleiten. Gelijk men weet, had het huidige kabinet moeilijkheden met leden van de drie partijen, waarop zijn meerder heid steunt. De liberalen hadden bezwaren tegen de economische politiek, o.a. ten op zichte van het deflatievraagstuk; liberalen en katholieken oefenden tezamen tevens Eterken aandrang uit op een handelsverte- fienwoordiging te Burgos; tenslotte waren er de socialisten. Spaaks eigen partijgangers, 'die van zulk een agentschap, gelijk reeds door de regeering in principe was toegezegd, niet wilden weten, en van deze twistvraag «en Schibboleth wilden maken. Onder hen bevond zich, onverzettelijk doctrinair als immer, de roode partijleider Vandervelde, dien men meer en meer zich ziet ontpoppen als Spaaks verklaarden antagonist. Speekt is deze velerlei moeilijkheden met onverstoorbaarheid, doch niet zonder ■warme gevoelsgronden in zijn rede te laten doorklinken, tegemoet getreden. Hij herin nerde er bijvoorbeeld op welsprekende wijze aan. dat het parlement hem, kort na den „Anschluss", als één man had toegejuicht, en stelde vervolgens de vraag: „Is het nu •werkelijk noodig, dat het gevaar voor de deur staat, opdat ge mij begrijpt? Ik ver raad noch de partij, noch de democratie I" Van het begrip democratie, gezond en practisch toegepast, heeft de eerste minister zijn voornaamste en meest inslaande argu ment gemaakt. Met klem wees hy erop, dat men ook dit ministerie wel weder naar huis zou kunnen sturen, doch dat het geen be vordering van de werkelijke landsbelangen ikon beteekenen, elke zes maanden met een nieuwe regeering te moeten beginnen. D( problemen van cnzen tijd zijn te veel om vattend, om deze in zulk een krap toegeme ten tijd te kunnèn aanpakken en oplossen: van te veelvuldig voorkomende regeerings* wisselingen moet een verlammende werking op het land uitgaan. De neiging bestaat onder de volksafge vaardigden, de aanhangige vraagstukken niet naar hun wezenlijke merites te beoor- deelen, gelijk de juiste opvatting van hun taak zou wezen, en daarover vervolgens hun stem, uit te brengen, geheel naar inzicht en 'geweten, doch dm als over de schouders heen te blikken naar wie achter hen staan, namelijk de kiezers. Een volksvertegenwoor diging echter moet, binnen het kader van haar geschonken bevoegdheden, den moree- len moed opbrengen beslissingen te nemen tot heil van het gemeenebest, met voorbij zien van toevallige partijbelangen en van détails, welke in het groote geheel immers weinig ter zake doen. Tot op zekere hoogte heeft de Belgische kamer zich door deze woorden van den mi nister-president tot rede laten brengen. Ka tholieken, de meeste liberalen, de Rexisten zelfs, schaarden zich achter de regeering, in de overtuiging, daarmee by te dragen tot de continuiteit van het regiem. Wat de socia listen aangaat, deze splitsten zich in hoofd zaak ln twee groepen, namelijk de Walen tegen de Vlamingen. De Vlaamsche socia listen schaarden zich achter de regeering, de Walen bleven recalcitrant. De Vlaamsche nationalisten waren de eenige partij, welke zich in haar geheel van partij kiezen wenschte te onthouden. Zoo heeft dan de regeering Spaak met een zeer behoorlijke meerderheid een victorie weggedragen, een resuHaat, dat als een verrassing moet den beschouwd. Stelt men de vraag, of hiermede de crisis bij onze zuiderburen voorloopig weder voor een tijd bezworen is. dan moet daarop op het tijdstip, dat wij dit schrijven, nog ont wijkend worden geantwoord. Spaaks eigen partijgenooten hebben in meerderheid zijn geste inzake Burgos veroordeeld. Slechts President Hasja ontvangt de diplomaten De nieuwe president van Tsjecho-Slowa- kije, dr Hasj a, heeft gister op den Burcht te Praag het diplomatieke corps ontvangen. De deken daarvan, de apostolische nuntius, mgr R i 11 e r, wenschte, namens alle diplo maten, den president geluk met zijn ver kiezing. „ln de historische dagen, welke Europa heeft beleefd", aldus de apostolische nun tius, „hebben de staatslieden van Tsjecho- Slowakije den weg gekozen, dien 't verstand aanwees, den eenig juisten weg, ofschoon hij tot de grootste offers leidde. Maar de offers, die Tsjecho-Slowakije bracht, begin nen reeds vruchten te dragen. De betrekkin gen vooral met de buurstaten, zijn aanmer kelijk verbeterd en de drie naties, die het nieuwe Tsjecho-Slowakije vormen, hebben, om zoo te zeggen, elkaar weer gevonden. Door wederkeerig hun posities vast te stellen, hebben zij de banden, die hen ver eenigen, nader toegehaald". Hasja dankte voor de uitgesproken wen- schen en gaf uiting aan de hoop, dat de offers, door Tsjecho-Slowakije gebracht, niet vergeefsch zullen zijn en dat de nieuwe staat den juisten weg zal vinden naar een beter leven. Pirows politiek pessimisme Berlijn acht het ongegrond In officieele Duitsche kringen te Berlijn is men het niet eens met de pessimistische beschouwingen van den Zuid-Afrikaanschen minister Pi row, over den internationalen toestand. Een woordvoerder merkte o.a. op: „Het is niet verrassend, dat Pirow de bestaande moeilijkheden en tegenstellingen constateert, maar het is wel verrassend, dat hij geen ge wag maakt van de pogingen van Von Rib- bentrop, om nieuwe middelen en wegen te vinden tot het overwinnen van deze moei lijkheden. En zij moeten overwonnen wor den, wil een ramp voorkomen worden, en zij moeten niet zonder meer blijven bestaan, omdat sommige menschen ze te moeilijk vinden om ze onder handen te nemen". Nieuwe arrestaties in de „IJzeren Garde" Studenten, die terreurgroepen vormden In Roemenië hebben opnieuw 25 arresta ties onder de leden van de verboden „IJze ren Garde" plaats gehad, zulks in verband met den aanslag op kolonel Christescu, den president van de militaire rechtbank te Czernowitz, die door schoten werd gewond. Tot de gearresteerden behoort Stane c u, een student in de rechten aan de univer siteit van Jassy, die een ?ooraanstaand.Iid is van het „bataljon des doods" van de „IJzeren Garde", waarvan de leden zich „Broeders in het kruis" noemen. Men zegt, dat Stanescu zich naar Czernowitz had be geven en twee studenten van de hoogeschool heeft trachten over te halen om Christescu te vermoorden. Te Czernowitz zijn dertien personen gearresteerd, die ervan beschul digd worden, aan de samenzwering tegen Christescu te hebben deelgenomen, nl. 12 studenten en een leeraar. Te Cluj zijn 11 studenten gearresteerd, die naar men gelooft deel uitmaakten van een groep, die zou hebben geloot om dengene aan te wijzen, die de schoten op -len rector de universiteit van Cluj moest lossen. ONS FEUILLETON Korte inhoud van het voorafgaande In het gezin Van Dorssen wordt het negen de kindje geboren, een meisje. De inkomsten zijn niet groot. Vader werkt maar vier dagen in de week. Ondanks dat alles gelooven zij toch, dat God met de zor gen ook den zegen zal vermeerderen. De oudste meisjes, Miep en Corry, zijn de ze dagen bij Oma van Dam en tante Geer trui. De laatste, die een zelfstandige positie heeft, lacht smalend om Greet, haar getrouw de stiefzuster, die met haar groote gezin en haar kleine inkomen bovendien nog „vroom" is. Truus, het dochtertje van Marie, een dere zuster van Greet, die met een landbou wer is getrouwd, is erg jaloersch op haar nichtjes, die er zoo'n lief zusje bij hebben eekregen. Miep en Corry zijn dan ook heel blij en ze verheugen zich er al op, het nieu we kindje te mogen vasthouden. Als vader des avonds aan tafel speciaal voor moeder bidt, vraagt Kees zich af, of moeder nu werkelijk ineens zoo ziek is ge worden. NIEUWE ANTI-FRANSCHE BETOOGINGEN IN ITALIË „Tunis! Tunis!" Zes minimum-, en zeven maximum-eischen Niet alleen te Rome, doch ook te Mi laan, Genua en Turijn zijn gisteren op nieuw anti Fransche betoogingen ge houden, waaraan voornamelijk studenten en andere jongelieden deelnamen. De leuze daarbij was weder: Tunisl Tunlsl Te Rome werd de toegang tot de Fransche ambassade streng bewaakt door carabinieri en militairen, waarop de betoogers zich richtten naar 't partij gebouw van de fascistische partij, dat in de nabijheid ligt Hier werd „Tunis" geroepen, tot de secretaris van de partij te Rome, I,ppolito, verscheen en een toe spraak hield. Hij zeide o.a.: „De- fascis ten hebben steeds nog rekeningen te vereffenen. Italië heeft thans een leider, die weet, hoe hij voor de rechten van zijn land op moet komen en eens zal recht worden gedaan aan de eischen van Italië". Naar gemeld wordt sprak de secre taris zeer heftig. De verklaringen van den spreker werden door den telkens herhaalden kreet „Tunisl Tunisl" onder broken. Voorts hebben de studenten nog ge demonstreerd voor het Fransche reis bureau, dat op verzoek van den commis saris van politie een kwartier lang moest worden gesloten. Het program van eischen De anti-Fransche campagne, gevoerd door de fascistische pers, de Italiaansche kolonis ten in Tunis, een groep fascistische afge vaardigden cn door studenten van de uni versiteit te Rome, blijkt 7 maximum en 6 minimum-eischen in haar program te voeren. Rij een onderzoek, dat de U.P.-correspon- dent bij de leiders van deze campagne in stelde, werd hem onthuld, dat de Italiaan sche territoriale eischen een zuivere kwestie tusschen Frankrijk en Italië zijn, waarin, naar men verwacht, Engeland en Duitsch- land zich niet zullen mengen. Een van de leiders der campagne zeide mij: „Indien onze minimum-eischen onmid dellijk worden ingewilligd, zal dit een ver betering in do Fransch-Italiaansche betrek kingen beteekenen, doch indien men er geen acht op slaat, beteekent het, dat het Italiaansche volk slechts met inwilliging van de maximum-eischen tevreden zal zijn". Do minimum-eischen zijn: 1. gelijke rechten, inclusief de administra tieve, tusschen Italië en Frankrijk in Tunis, waarbij de overeenkomst van 1935 op zij wordt gezet 2. Aandeel voor Italië in de contröle over het Suez-kanaal, waarbij Italië superioriteit boven Frankrijk en gelijke rechten met En geland verkrijgt, omdat Italië's tonnage, die het Suez-kanaal passeert, op een na de grootste is. 3. Djibouti moet een vrijhaven worden. 4. Den Italianen moet de domineerende contróle over den DjiboutiAddis Abeba- spoorweg gegeven worden. 5. Territoriale regelingen moeten getrof fen worden inzake de Zuidelijke grens van Libyë, zoodat de passen van Tibesti voor de Italiaansche karavanen, die tusschen het meer Chad en Libyë reizen, geopend worden. 6. Het toekennen van het recht van oor logvoerende aan Franco. Corsica noch Nice worden genoemd en de leiders van de campagne ontkennen, dat de Italianen ambities in de Fransche provincie Savoie hebben. De maximum-eischen zijn: 1. De annexatie van Nice, welk gebied steeds een gevoelige aantrekking op de Ita lianen heeft gehad. Heet Nice niet in som mige Italiaansche gezegden „het land, dat een troon waard is?" 2. Annexatie van Corsica, welk eiland van zeer groot strategisch belang voor Ita lië is. 3. Annexatie van op zijn minst Tunis, waar „de Italiaansche kolonisten de meer derheid vormen". •i. Annexatie van Djibouti, dat een nood zakelijke uitgang is voor Oostelijk Abessvnië. 6. Domineerende controle over het Suez- kanaal. 7. De erkenning door Frankrijk, dat Franco den Spaanschen burgeroorlog moet Die Hoest bedreigt Uw Kind Neem dan slechts 's Werelds beste Hoestsiroop Zoo noemt men de bekende AKKER-a Abdijsiroop, die reeds zoovele ma len de hevigste hoestbuien overwon, verlichting bracht en de benauwdhe den als't ware wegtooverde bU haar Jonge gebruikers. Daarom als Uw kind hoest geeft het dan evenals veie anderen doen een lepel Abdijsiroop voor het naar schoolgaan. Het is een schild voor hun borst. Abdijsiroop verwijdert de met ziektekiemen be zaaide slijm, zuivert en geneest de ontstoken slijmvliezen en verdrijft i derademhalingsorganen. DE AUSTRALISCHE DEFENSIE De Australische minister van Defensie heeft in het Huis van Afgevaardigden te Canberra een verdere uitbreiding aange kondigd van het defensie-orogramma. De begrooting der defensie-uitgaven wordt met 19 millioen verhoogd tot 63 millioen pond sterling. De uitgaven voor de vloot worden verhoogd met 46 milltoen, die voor het leger met 8 millioen. die voor de lucht macht met 3.9 millioen, die voor de muni tie met 1.8 millioen. Er zal een nieuwe leening uitgeschreven worden van tien millioen pond. welke voor een gedeelte te Londen geplaatst zal wor- Onder meer zullen twee torpedobootjagers en twaalf motor-torpedo-bootcn worden aangeschaft. Slagschepen zullen niet wor den gebouwd, daar Engeland de verzeke ring heeft gegeven, dat de vloot te Singa pore aan de behoeften voldoet Tere „'s-Werelds beste Hoestsiroop" i AKKER 'S velstètAte De Parijsche wereld tentoonstelling Fabelachtig exploitatie-tekort Dat de tentoonstelling van hedendaagscbe kunst en techniek, het vorige jaar te Parijs gehouden, uit financieel oogpunt een ramp geworden is, aldus de N. R. Crt., mag bekend ondersteld worden. Wie bij ons zoo iets zou den willen beginnen zullen zich wel twee maal bedenken, als ze lezen, zooals het Ka merlid Femand Laurent in een hoofdartikel van de Jour schrijft, dat ze een milliard 46$ millioen frank neeft geïnd. In die som figu- reerep de intreegelden voor 130 millioen, de opbrengst van de concessies voor 12en diverse ontvangsten voor 23 millioen 700 000. De rest is gedekt door de subsidies »an den staat (938) en de stad Parijs ten tedrago van 361 millioen. De belastingplichtigen hebben dus éénmilliard 299 millioen bij te passen. 6i millionairs in de Vereen. Staten WASHINGTON, 6 Dec. (Reuter). 61 ie- rikanen hebben het vorige jaar een inkomen opgegeven van 1 millioen dollar of meer. In 1936 waren er slechts 41, doch in 1929 waren er 513. De gemiddelde belasting door de millionairs het vorige jaar betaald was 71.66 procent. Het grootste opgegeven inkomen was d§t van een bewoner van New-York (zijn naam wordt niet vermeld), die een inkomen had van „tuschen de 4 en 5 mil lioen dollar". In totaal waren er vijf inko mens van hoven de 3 millioen dollar. Mijnongeval maakt vijftig slachtoffers Gisteren heeft zicüï in de Princess-inijn bij Sydney (Nieuw Schotland) een ernstig on geluk voorgedaan, dat aan dertig mijnwer kers het leven heeft gekost. Een wagen op rails, waarmede de mijn werkers zich onder den grond begaven, brak los, tengevolge waarvan het voertuig met steeds grooter wordende snelheid een onge veer IV2 K.M. lange helling afreed. Behalve dat 30 mijnwerkers gedood war den. werden er nog 20 gewond. GANDHI OVER DE JODENVERVOLGING IN DUITSCHLAND BOMBAY. 6 Dec. (Reuter). In zijn week blad „Harijan" bespreekt G a n d"h i de po sitie van de Joden in Duitschland. Hij ichrijft: Indien er ooit een rechtvaardige oorlog uit naam der menschheid gostrêdcn kon worden, zou een oorlog tegen Duitsch land. ter verhindering van de mcedoogen- looze vervolging van een geheel ras, volko men gerechtvaardigd zijn. De Duitsche Jo denvervolging schijnt zonder voorbeeld 'e zijn in de geschiedenis. De tyrannen zijn nooit zoo verdwaasd geworden als met Hitier het geval is. Gandhi raadt vervolgens den Duitschen loden aan, weerstand te bie den zonder geweld te plegen en z-jgt dat ook de Joden in Palestina zulk een houding moeten aannemen, en de hulp der Britsche bajonetten moeb'-n weren. Whisky Soda C ar amella Van Lonk a te Breda Uit Oosten WesUlndi'è Landen Tuinbouw TEELTREGELING PLUIMVEEHOUDERIJ 1939 Machinaal broeden van 1 Januari6 Mei DEN HAAG, 7 Dec. Naar ons van bei I voegde zijde wordt medegedeeld, heeft de te Minister van Econ. Zaken een beslissing j en genomen ten aanzien van de lep'tregeling Jrer voor de pluimveehouderij voor 1939. Deze regeling omvat in hoofdzaak hef volgende: DE JOODSCHE AUTO'S UIT HET VERKEER Met Ingang van 6 December moeten de aan de Duitsche Joden toebehoorende auto's, die op omstreeks 2000 stuks worden geschat, uit het Duitsche wegverkeer verdwijnen. Sinds twee maanden hadden de aan Joden toebehoorende auto's speciale nummers bo ven de 350.000. Het zal dus niet moeilijk zijn. ze te herkennen. Bovendien mogen de Joden geen biosco pen en schouwburgen meer bezoeken en is het hun verboden, bepaalde wijken te be treden. Een drama op den Salak Tounsten laten inlandschen gids ziek achter De man van ontbering en koude omgekomen Zaterdag 26 November j.L, na kantoortijd, zijn vier heeren uil Buitenzorg van de thee- onderneming Tjiomas, 10 K.M. van Buiten zorg, naar Tjiapoes vertrokken, met het doel om van hieruit den Goenoeng Salak te beklimmen, aldus schrijft Aneta uit Luiten-, >rg. Op de onderneming werden 5 inlanders, o. w. 2 gidsen, aangeworven. De nacht werd halverwege den berg doorgebracht en den volgenden och ten o ging men verder naar de toppen. Op top Salak 2 gekomen, ging de heer de V. met een gids en koelies naar oen anderen top. daarbij echfer niet het ge wone pad volgerde. Do an cere 3 heeren gingen met een gids zonder koelies het be kende pad op. Een der heeren was Zondagmiddag iaat met de 4 inlanders terug op do onderneming, zonder het andere gezels'hao meer te heb ben gezien. Dit kwam eerst zondagnacht in Warongloa (boven Tj'apoes) aan, echter zonder gids. Geen van hen heeft noch de veldpolitie of h"! B B over ilea achterge bleven gids gerapporteerd. Toen den volgenden ochtend de 4 inlan ders. die met den heer V. waren teruggeko men, merkten, dat hun kameraad in den loop van den dag nog niet terug was, werden zijn ongerust en meldden dit aan don heet R hem rev, employé van de onderneming, die hun opdracht gaf direct weder den Lerg op te gaan en den bewuste op te sporen. Hieraan konden zij niet voldoen, door hun pijnlijke voeten. Andere personen werden toen voor de opsporing aangewezen. Dit je- schiedde Maandagmiddag. Intusscheu werd de veldpolitie van Buitenzorg onmiddellijk met een en ander in kennis gesteld. Deze heeft een Europeeschen hoofdagent en drie agenten gezonden. Met hen heeft verder nog een 30 man van de dessapolitie volking aan de opsporing de el genome: De toedracht der zaak Van het gebeurde moeten de drie Heeren de volgende lezing hebben gegeven: Op een gegeven oogen blik is de gids over ziekte gaan klagen, hetgeen door hen werd betwijfeld en als simulatie werd beschouwd (hiertoe bestond geen reden, omdat men op den terugweg was). Toen de man niettemin niet verder wilde, werd besloten hem ach ter te laten. Zijn gololc (kapmes) werd hem afgenomen voor het banen van den weg. De gids werd achtergelaten zonder eenige dekking, het noodige voedsel of drinkwater dat op een hoogte van ongeveer 2000 M. Het zoeken door de menschen. met de op sporing belast, had eindelijk den volgenden dag succes, nadat ongeveer 24 uur onder zeer slechte weersomstandigheden was ge zocht. Tegen 12 uur werd de man in zitten de houding tegen een helling der bergtoppen dood gevonden. Hij was enkel gekleed ln een baadje en ec<n kort broekje. Onmiddellijk werd geconstateerd, dat de man nog niet lang gestorven kon zijn en wel uit het feit, dat waarschijnlijk door patjets (bloedzui gers) veroorzaakte wondjes nog bloedden Vermoedelijk hebben de doorgestane ont beringen, waarbij in aanmerking moet wor den genomen de slechte weersomstandig heden en de felle koude, den dood tengevol- had. Het stoffelijk overschot werd naar het Roode Kruisziekenhuis te Buitenzorg ver voerd, alwaar, naar vernomen wordt, de be handelende geneesheer als doodsoorzaak hartverlamming hoeft geconstateerd. Aangeteekend zij hierbij, dat de genoemde drie heeren eerst kort in het land zijn en een van hen slechts een weinig Maleisch kent. BATAVIA, 7 December (Aneta). De regee ring van Zuid-Afrika heeft te Batavia een ..administratieven senior-ambtenaar" ge plaatst, nl. den heer L. F. Joubert, die GEI B Het tijdvak, waarin het machinaal ^-en broeden van eieren wordt toegestaan, is vastgesteld op dat van 1 Jan. a.s. t.m. 6 Mei. Alleen diegenen, aan wie een broedvergunning is uitgereikt, mogen eieren van kippen en/of eenden in hun broedmachines uitbroeden. Het aantal eieren, dat uitgebroed mag worden, is in de broedvergunning vermeld. Bij de be paling van het aantal voor ieder wordt onderscheid gemaakt tusschen degenen, die uitsluitend broeden voor eigen be drijf en hen, die kuikens aan anderen afleveren. de eerste groep wordt de broedvergunning voor 1939 astgesteld op 100 pet van die r 1938. De regeling biedt de mogelijkheid tot ver* hooging van de broedvergunning, wanneer de basis voor de berekening door bijzondere handigheden te laag Is geweest Dit zal echter wel zeer hooge uitzondering zijn, daar de broedvergunning in 1938 gebaseerd was op de vergunning in de voorafgaande jaren, waarbij eventueel noodige rectificatie reeds was aangehracht. Aan hen. die in 1938 geen broedvergunning hadden, kart slechts dan een vertninning worden uitge* reikt, wanneer zij bij het inwerkingtreden der tceltregeling in 1933 in het bezit varf een of meer broedmachines waren en deta bij de verplichte inventarisatie van broed machines hebben aangegeven. Voor de tweede groep wordt de broed vergunning berekend naar het aantal schriftelijke bestellingen van kuikens door de afnemers van 1938. Elke af nemer mag niet meer dan hetzelfde aan tal kuikens hestellen, dat hij in 1938 be trokken heeft. De regeling voorziet in de mogelijkheic at een-afnemer zijn kuikens bij een ande ren leverancier betrekt dan in 1938, teneind het mogelijk te maken, dat de kuikens doo den desbetreffonden kuikenbroeder geleven kunnen worden, is de Centrale bevoegd, zijl broedvergunning, die berekend is aan dl hand van de binnengekomen bestellingei de afnemers van 1938, te verhoogen tol een maximum van 20 pet boven de vergun ning van 1938. Pluimveehouders, die van meening zijn dat het aantal kuikens, hetwelk zij in 193 hebben betrokken, door bijzondere omstan digheden beneden het normale aantal blee dat zij voorheen kochten, evenals zij, die 1938 een landbouwbedrijf begonnen, hetwe door zijn aard mede op de pluimvpeboudi is aangewezen, kunnen een verzoek om aantal kuikens van een bepaalden kuikei ue j broeder te betrekken, bij de Centrale u foevi dienen. I tfé, Ten behoeve van de piepkuikenfokkerij ii J Ds voor het uitbroeden van eieren van Noord- 8Chi; Hollandsche blauwen een speciale regeling ook getroffen. j ^erl Evenals in voorafgaande jaren moeten 6che de eieren, die worden uitgebroed om de v<: daaruit verkregen kuikens te verkoopen, i °er worden betrokken van fok- en/of ver- j^er<j meerderingsbedrijven, dus van bedrij-jjjem ven, die onder toezicht staan van de en li Centrale. huid Deze verplichting geldt niet:jj0l^ voor kuikenbroeders, die in '38 1 Ujksi op rechtmatige wijze eieren meei van niet gecontroleerde be- èn c drijven hebben ingelegd. NAl He ■vroeger te Montreeal en te Londen werfcgeroi zaam is geweest Tsje< De tegenwoordige trade-commissioner voor In d Zuid-Afrika, de heer Grant Smith, m! krijg in Januari naar Singapore worden overga teruj plaatst. 1 Honj 17.5< DE VLIEGRAMP BIJ ANDIR g-ji BUITENZORG. 7 December (Aneta). H. M IN nageiaten betrekkingen van di slachtoffers, welke gevallen zijn bij het on geval met beide militaire vliegtuigen op hel en vliegveld Andir op 3 December. Ook de Minister van Koloniën heeft dei dien. Gouverneur-Generaal verzocht van zijn deel. 2eke neming tegenover de nabestaanden te doet Deze blijken. De beschuit met muisjes. Miep en Corry hadden handig op ven platte schaal de beschuiten geschikt. Heerlijk met boter, en witte en rose muisjes. „We hebben toch geen zusje èn een broertje gekregen" vroeg Huug. „Want rose zijn voor meides en witte voor ons!" „Voor ons" herhaalde Corry. 't Is net andersom. De witte voor de dames". Corry zei dit laatste met een uithaal. Moeder hoorde het gebabbel, en schoot in den lach. Corry en Huug waren wel aan elkaar gewaagd. „Nu mond houden en genieten" commandeerde vader. Een uurtje later waren ze allemaal in bed. Alleen Miep en Corry waren nog op. Grootmoe van Dorssen was vertrokken en Corry had haar feest beleefd en het kindje uit de wieg ge haald. Nu sliep het kindje weer; vader hielp Corry lakens op rekken. Miep probeerde de wasch nog te strijken. Zacht kraakte de boventrap. „Kees komt naar beneden" zei Corry. Begreep vader, dat hij beter deed, met het niet te merken? Hij hoorde zachtjes de voorkamerdeur open en dicht doen. „Kees gaat naar moeder" zei Corry nu. „Hij wil zeker moeder wat vragen" zei vader. Hij is wel erg vroeg naar bed ook vanavond, 't Is pas half acht „Moeder". Greet opende de oogen. Ze had een beetje gedut, en niet gehoord, dat Kees binnenkwam. „Kees, wat kom jij doen, m'n jongen?" „Moeder bent U toch ziek?" Er was angst en twijfel in zijn stem, en moeder begreep, dat dit niet alleen was om haar ziekzijn. „Een beetje wel, jongen, maar gelukkig niet erg". „Oo „Wilde je dat alleen vragen Kees, of is er nog meer?" polste ze voorzichtig ,,'k Weet het niet" aarzelde hij" en dan, toch een antwoord zoekend op zijn vragen, vervolgende hij, „als U niet ziek bent waarom is dan alles zoo raar in huis en ehwaarom heb ben wij dat zusje?" „Ben je er niet blij mee, Kees" vroeg ze, alleen om een aan loopje te hebben. Ze had den geheelen dag met dankbaarheid aan Kees gedacht. Wat was hij dien morgen lief geweest, toen hij het zusje zag. „Ja moeder. „Ziezoo, en nu een dikke nachtzoen en dan slapen hoor. „Nacht moeder. U moet maar een heeleboel dagen uitrus ten, hoor. Wij zullen wel op de tweetjes passen". „Prachtig m'n jongen". Voor het slapen gaan kwam vader bij moeders bed zitten. Toen dankte vader voor alles, wat ze dien dag hadden ont vangen, vroeg om een verkwikkenden slaap, bad voor al de kinderen om wijsheid en kracht bij hun opvoeding. Toen las Gelijk zich een vader ontfermt over zijn kinderen, alzoo ontfermt zich de Heere over al degenent die Hem vreezen. HOOFDSTUK VI Nieuwe zorgen. De eerstvolgende dagen had Miep het druk. Grootmoeder van Dorssen kwam af en toe eens helpen, de zuster kwam voor moeder en het kindje, en vader had weer een paar dagen werk. Het was Vrijdagmorgen, het kindje was drie dagen oud, en vader had weer „wandelen" gekregen. Moeder voelde zich sterker worden. Vader en Miep waren zoo druk in de weer, dat zij zich werkelijk nergens toe behoefde in te spannen. „Heerlijk rustig, dat ik alles zoo aan mijn oudste kan over laten" had ze tegen Miep gezegd, en met verdubbelden ijver was deze aan het werk gegaan. Ze was zoo druk bezig, dat ze het lichte tikje op de deur niet gehoord had. Ook vader had er geen erg in, en zoo stond dien Vrijdagmorgen plots de wo- ninginspectrice in de vroolijk keurig opgeruimde huiskamei. Met een paar zware passen was ze de kamer al door en stond in den ingang van het kleine keukentje plots voor de verschrik te oogen van Miep. De woninginspectrice! Miep staarde verbluft in het donkere gezicht van de dame, die met het toezicht op de woningen was belast in deze wijk. De meeste bewoners waren bang voor haar. Zij had de macht: wanneer er iets niet in orde was. dan constateerde zij het dadelijk. „De kamer is nog niet heelemaal opgeruimd" stamelde zij verward. In de kamer stonden een emmen aardappelen en een mand groenten. Dan een groote schaal kersen, door tante Marie vanmorgen gestuurd. De bode bracht de mand net, toen ze naar school gingen. „De kersen worden schaarsch, zijn de laatste wel dit Jaar" schreef tante. Ze hadden dit Jaar héélemaal geen kersen gi had, en ze waren er allemaal verrukt over. 't Was zoo feestelijk gezicht, vond Miep, en daarom had ze de mand c tafel laten staan. En nu de Inspectrice. „Ja, dat zie ik" constateerde de inspectrice onvriendelijk. „Het is een beetje drukker dan anders", probeerde Miep li F1*11 redden „we hebben weer een nieuw kindje, ziet U." Mitf^®! meende dat voor zulk een argument de onvriendelijke damj toch wel moest zwichten. Maar even barsch kwam het ari t>p i woord: „Dat heb ik gehoord, daarom kom ik eens hiq kerk 't Houdt hier niet op, geloof ik". door Miep frommelde nu zenuwachtig ontdaan aan haar schon-^eb< Dat mensch kwam altijd op ongelegen uren, en dan kreeg natuurlijk opmerkingen. Kwam vader nu maar naar benedei Maar die was boven, hielp grootmoeder aan de wasch. t De juffrouw keek onderzoekend rond. „Doe je die deure met zeep af?" vroeg ze nu vinnig. Bij het slot is alle verf er af „Nooit" zei Miep stug en onwillig, en met zóó'n dreigen gezicht, dat de dame even onmerkbaar lachte. „Zoo, nou ik geloof je hoor. Want dat de verf slijt, is eigi lijk geen wonder met zoo'n gezin. „Zoo juffrouw, komt U mijn schoondochter geluk' schen?" Meteen stond grootmoeder van Dorssen. die laatste deel van het gesprek gehoord had. in de kamer. Mil zuchtte opgelucht en verdween in de keuken. Er twinkelt iets in grootmoeders oude oogen achter de brilleglazen. Gro moeder kon dat mensch wel aan. dacht Miep met voldoenii „Gelukwenschen!" De inspectrice keek geërgerd. Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2