gjditsdji? (üöuraut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Spaak verwerft in Belgische Kamer groote meerderheid De Fransch-Duitsche toenadering bezegeld Drie dooden bij auto-ongeluk Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in pTaafsef» waar een agentschap gevestigd is 225 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending 550 Alles bij vooruitbetaling tosse nummers 5 ct. met Zondagsblad NO. 6568 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 WOENSDAG 7 DECEMBER 1938 19e Jaargang gtobertentieprijjen: Van 1 tot 5 regels f I.17'/i Elke regel meer 0227» Ingezonden Mededeeü'ngen van 1—5 regels 220 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend- 0.10 De meeste socialisten stemden tegen de regeering Minister-president beraadt zich nog Spa fit, de Belgische minister-president, Heeft .gisteren in de Kamer de toegezegde regeeringsverklaring afgelegd. Hij sprak als volgt: „De Regeering, welke ik voorzit, is langs grondwettelijken weg op 15 Mei gevormd. Ge hebt de methode goedgekeurd, welke ik ge volgd heb, om uit een spoor te geraken, waarin de parlementaire democratie dreig de te verstikken. Indien de regeering valt. moet elkeen weten waarom, en moet elkeen de op hem rustende verantwoording aan vaarden. De Regeering moet ten val komen voor het parlement en nergens anders {Applaus). Vervolgens bracht Spaak hulde aan zijn medewerkers en betrok daarin ook den heer Albert H. Janssen, als nieuwen minister van Financiën. Hij zeide de incidenten te willen verkla ren, welke tot de wijziging in het kabinet hebben geleid en tevens het program der regeering te willen aangeven op het gebied van de buitenlandsche politiek. Ik behoef niets af te doen van de verklaringen, welke ik in den Senaat heb afgelegd. Indien dé socialistische afgevaardigden hun vertrou wen aan de Regeering onthouden, zullen mijn socialistische vrienden en ik daaruit cle noo.dige parlementaire conclusies trekken. Vervolgens zette de heer Spaak uiteen, waarom de heer Gérard gemeend heeft de Regeering te moeten verlaten, Ik daag, om het even welke regeering, uit, een politiek van vrijhandel te voeren. Do vraagstukken, welke zich thans voordoen, zijn volkomen nieuw. De politiek van laisser faire et laisser passer is een onmogelijke politiek. Zij is onmogelijk in een democra tisch regiem. Er zijn hervormingen in de structuur noo dig, om te redden en te behouden hetgeen voor ons regiem noodig is. Daar ik mis schien voor den laatsten keer gelegenheid heb van deze tribune te spreken (geroep: neen, neen) moet ik zeggen, dat het ministe- rieele leven steeds moeilijker wordt, Het lot, dat den ministers deelacMir wordt, die aftreden en die het beste van hetgeen in hen is ten dienste van het land hebben gesteld, maakt, dat de fneest be kwame mannen weigeren de lotsbestemmin gen van het land te leiden. Men kan niet to groote opofferingen opleggen. Wanneer men eon economische politiek van langen duur wenscht, is ministerieele stabiliteit noodig. Men kan .niet iedere zes maanden de regee- zlngen heenzenden; men moet oppassen. De regeering moet krachtige pogingen doen om de verzoening der verschillende standpunten te bewerken. De nationale een heid, welke in den boezem der regeering bestaat, heeft, ongelukkigerwijs, niet de noo- dige verlenging gevonden in den parlemen tairen kring. Mijne heeren, riep Spaak uit: wat gaat gij doen? Tegenover de vraagstukken en de moei lijkheden, welke zich voordoen, blijf ik er bij te gelooven, dat het omverwerpen der regeering niet een redelijke zaak is. De drie groote vraagstukken Er moeten drie vraagstukken worden op gelost: de werkloosheid, het economische •vraagstuk en de passieve en actieve verde diging der natie. Indien gij de regeering om- Ver werpt, zal het land, dat niet gelooven. Ik vraag u, u te groepeeren rond de natio nale eenheid. Indien ik vandaag mooht val-, len, zou een levenstaak mij mislukken. Kort na de „Anschluss" hebt gij m^j allen toege juicht Is het nu werkelijk noodig, dat het gevaar voor de deur staat, opdat gij mij be grijpt? (Applaus). Ik verraad niet de partij en ik verraad de democra tie niet, aldus besloot Spaak. De redevoering van den eersten minister "Werd langdurig toegejuicht, Een nnr schorsing De socialistische leider Vandervelde onderbrak op een gegeven oogenblik den spreker, om te zeggen, dat de socialisten het alleen over de kwestie-Burgos niet met de regeering eens zijn. Toen Sip aak daarop aan zijn socialisti sche partijgenooten zeide, dat zij niet onder den druk van hun kiezers mochten hande len, maar naar de stem van him geweten te luisteren hadden, ontstond van die zijde geweldig rumoer tegen hem. Besloten werd toen de zitting gedurende een uur te schorsen, waarna een kort debat over de verklaringen van den minsiter-pre- sident zou plaats hebben. De heer Van Cauivelaert merkte, na hervatting van de zitting, terecht op, dat een diepgaand debat nog niet eens noodig was, omdat het parlement voldoende van de regeeringspolitiek op de hoogte is. De socialisten, die zeer zenuwachtig waren, stelden voor, onmiddellijk over Spaak's verklaring te stemmen, dooh de meerderheid van de Kamer viel deze ziens wijze niet bij en het in het vooruitzicht ge stelde debat nam een aanvang. Tijdens het debat vroeg een socialistisch lid nog aan Spaak, om de kwestie van het zenden van een Belgischen diplomatieken vertegenwoordiger naar Burgos te herzien. Spaak antwoordde hierop, dat het de be doeling der Belgische regeering is, te Ber- celona en te Burgos dezelfde diplomatieke positie te bekleeden als de andere landen. Gaat dat niet, dan zal de Belgische regee ring de kwestie van haar relaties met Span je herzier De Regeering in de meerderheid Toen het tot stemming kwam werd een door Van Cauwelaert, Car ton de Wiart en Pon cel e inge diende motie van vertrouwen in de re geering aangenomen met 111 te gen 49 stemmen bij 21 onthoudingen. Deza motie werd aangenomen met de stemmen der Katholieken, Liberalen en Rexisten. Tegen stemden de Socia listen, op een tiental uitzonderingen na, vier Liberalen en de Communisten. De Vlaamsch-Nationalisten hebben zich van stemming onthouden. Minister President Spaak heeft verklaard, zich over het resultaat der stemming te zullen beraden, en eerst daarna een besluit te willen nemen. Onderteekening der wederzijdsche verklaring Von Ribbentrop en Bonnet richten zich tot de pers Gistermiddag is in de beroemde klok-zaal van het Qnal d'Orsay-paleis de Fransch- Duitsche verklaring geteekend tot regeling van de vreedzame betrekkingen tusschen beide landen. Namens Dultschland plaatste Joachim von Ribbentrop, namens Frankrijk Georges Bonnet zijn handteekening. De plechtigheid werd geleid door den chef van het protocol, den heer Loze en werd bijgewoond door 150 genoodigden, n.l. tal van leden van het diplomatieke corps te Parijs en eenlge Fransche autoriteiten, alsmede door een vrij belangrijke groep Fransche en Dnitsche journalisten. Na de onderteekening hebben von Rib bentrop en Bonnet zich naar de zaal van de Rotonde begeven, waar men zich om de groene tafel heeft geschaard, om een aan- vaiig te maken met de diplomatieke bespre kingen over den Internationalen toestand. Deze besprekingen duurden tot 18 uur 25. Daarna keerden de ministers naar de klok- zaal terug, waar zij de pers ontvingen. De tekst van de FranschDuitsche ver klaring luidt als volgt: „Georges Bonnet, minister van buiten landsche zaken der Fransche republiek, en Joachim von Ribbentrop, minister van bui tenlandsche zaken van het Duitsche rijk, optredende namens en in opdracht van hun regeeringen, zijn tijdens hun samenkomst op 6 Dècember 1938 het volgende overeen gekomen: Ten eerste: De Fransche en Duitsche regeeringen deelen volkomen de overtui ging, dat vreedzame betrekkingen en goede nabuurschap tusschen Frankrijk en Duitsch- land een der belangrijkste elementen voor de consolidatie van den toestand in Europa en voor de handhaving van den algemeenen vrede vormen. Beide regeeringen verbinden zich derhalve, met al hun kracht de ont- De „Condor", het FocJce Wulf f-vliegtuig, dat na het volbrengen vari de vlucht Berlijn—'Tokio, nabij Manilla verongelukt is. Von Ribbentrop wikkeling der wederzijdsche betrekkingen in dezen zin te verzekeren. Ten tweede: De beide regeeringen constateeren, dat tusschen hun landen geen enkele territoriale kwestie bestaat en er kennen de grens, zooals die thans bestaat als definitieve grens tusschen hun landen. Ten derde: Beide regeeringen zijn vastbesloten, onverminderd hun bijzondere betrekkingen met derde mogendheden, over alle vraagstukken, waarbij beide landen belang hebben, in contact te blijven en overleg te plegen in geval de latere ont wikkeling dezer vraagstukken wellicht tot internationale moeilijkheden zou kunnen leiden. Tot staving hiervan hebben de vertegen woordigers van beide regeeringen deze ver klaring geteekend, die onmiddellijk van kracht wordt. De verklaring is opgemaakt in duplo, In de Fransche en de Duitsche taal. Parijs, 6 December 1938. Joachim von Ribbentrop. George Bonnet Een officieel communiqué Bonnet, de Fransche minister van bui tenlandsche zaken, las den journalisten het volgende communiqué voor, dat in het Fransch en het Duitsch was gesteld: „Het bezoek van den Duitschen rijks minister van buitenlandsche zaken op 6 December aan Parijs gebracht heeft gele genheid gegeven tot een uitgebreide Fransch-Duitsche gedachtenwisseling. Tijdens de besprekingen, welke plaats vonden tusschen von Ribbentrop en Bonnet werden de voornaamste Europeesche vraag stukken en in het bijzonder die, welke di rect betrekking hebben op de politieke en economische betrekkingen tusschen Frank rijk en Duitschland, besproken. Aan beide zijden werd erkend, dat de ontwikkeling der betrekkingen tusschen de beide landen op de basis der formeele erkenning hunner grenzen niet alleen hun gemeenschappe lijke belangen zou dienen, doch een essen tieele bijdrage zou leveren tot de hand having van den vrede. In deze verwachting hebben de ministers van buitenlandsche zaken der beide landen de verklaring geteekend, welke onder voor behoud der bijzondere betrekkingen der beide regeeringen met derde mogendheden, uitdrukking geeft aan hup wil tot vreed zame. samenwerking met wederzijdsche waardeering. Zij beteekent derhalve een belangrijken stap op den weg van alge- meene bevrediging". Verklaring van Von Ribbentrop „Met de verklaring van vandaag zijn Frankrijk en Duitschland, rekening hou dende met de soliede basis, welke de vriendschap, welke Hen met andere staten verbindt, het eens geworden, om een einde te maken aan hun eeuwenoude grenscon flicten en door wederzijds elkanders grondgebied te erkennen, den weg te ver gemakkelijken voor wederzijdsche erken ning en waardeering van hun vitale, natio nale belangen. Als rechtsgelijke partijen, verklaren de beide groote naties zich, na de ernstige ge schillen in het verleden, bereid voor de toekomst betrekkingen van goede buur schap te vestigen. Met deze verklaring van hun goeden wil geven zij uitdrukking aan de overtuiging, dat in feite tusschen hen geen enkele tegenstelling van vitale orde bestaat, welke een ernstig conflict zou kun nen rechtvaardigen. De economische belangen der beide lan den vullen elkander aan. De Duitsche kunst en het Duitsche geestesleven zijn aan Frankrijk kostbare inspiraties verschuldigd, evenals Duitschland van zijn kant de Fran sche kunst dikwijls heeft verrijkt. De achting, welke de moed van het Fran sche volk en het Duitsche volk gedurende den wereldoorlog wederzijds heeft gevonden kan in vredestijd haar natuurlijke aanvul ling verkrijgen en zij neemt nog toe, dank zij den moed en de krachtsinspanningen, waarvan elk volk bij zijn werk blijk geeft. Ik ben er dan ook van overtuigd, aldus von Ribbentrop, dat de Fransch-Duitsche verklaring van vandaag historische voor- oordeelen zal wegnemen en dat de ontspan ning onzer buurbetrekkingen, welke in deze verklaring tot uitdrukking komt, niet alleen de unanieme goedkeuring der leiders, doch ook die van de volken onzer staten zal vin den. De gevoelens, welke het Duitsche volk koestert ten aanzien van de nieuwe oriën teering der betrekkingen tusschen de beide landen, zijn gebleken uit de hartelijke ont vangst, welke te München is ten deel ge vallen aan den Franschen minister-presi dent Edouard Daladier. De tallooze sympa thiebetuigingen, waarvan ik tijdens de uren van mijn verblijf te Parijs getuige heb kun nen zijn, bewijzen hoezeer deze gevoelens door de Fransche bevolking worden ge deeld. Ik hoop, dat deze verklaring van vandaag een nieuw tijdperk openen zal in «ie betrekkingen tusschen de béide volken." Bonnets verklaring De Fransche minister van buitenlandsche zaken heeft daarop tot de persvertegen woordigers het volgende gezegd: „Ik zou in de eerste plaats den Duitschen rijksminister van buitenlandsche zaken willen begroeten, wiens aanwezigheid hier de beteekenis doet uitkomen van het docu ment. dat wij zoo juist hebben ondertee kend. De inspanning der Fransche regeering en die van al haar voorgangsters hebben steeds de handhaving en organisatie van den vrede beoogd. Het regelen der betrek kingen van goede nabuurschap tusschen Frankrijk en Duitschland, zoomede de uit drukking van hun gemeenschappelijken wil. de vreedzame betrekkingen te ontwik kelen, vormt een essentieel element dezer onderneming. Daarom prijs ik mij zeer ge lukkig met de onderteekening van deze Fransch-Duitsche verklaring, welke plech tig de bestaande grenzen erkent, een einde maakt aan een langdurig historisch geschil en den weg opent tot een samenwerking, welke de overtuiging moet vergemakke lijken, dat tusschen de beide landen geen enkel geschilpunt bestaat, dat de vreed zame basis hunner betrekkingen in gevaar brengt Deze overtuiging wordt versterkt door de wederzijdsche waardeering, de beteekenis der intellectueele uitwisseling, welke steeds tusschen de beide naties heeft bestaan en door de wederzijdsche achting, welke de beide landen, die, nadat zij gedurende den wereldoorlog op heroische wijze tegenover elkander hebben gestaan, voornemens zijn thans te werken in een atmosfeer van we- derzijdsch begrip en vrede, elkaar schuldigd zijn. Overigens twijfel ik er niet aan. of deze gemeenschappelijke verklaring zal een al gemeene kalmeering medebrengen, een bij drage tot den vrede, waarvan de toekomst de beteekenis zal bevestigen. Zij is een bij zonder belangrijke fase in dit werk van verzoening en samenwerking, waarvan Frankrijk vurig wenscht, dat alle volken er aan zullen deelnemen." PARTIJCONGRES EN REGEERING Na Frankrijk, België. Wat er ook uit de regeeringscrisis broeien zal, dit staat vast, dat in België aan de iparlementaire demo cratie duchtig geknauwd wordt. Het gaat er daar niet om, dat een kabinet, waarin sociaal-democraten leiding geven, sterk be zuinigen wil op de Staatsuitgaven; dat de minister van Financiën de gemeenten wil laten opkomen voor de werkloozenzorg en dat hij van de werkloozenkassen der vak bonden de voorgeschoten vier millioen francs terugvordert Dat alles is voor de binnenlandsche poli tiek van België natuurlijk zeer belangrijk, maar het raakt de kern der kwestie niet Die is deze, dat een partijcongres aan de regeering in een positief aangewezen geval een zeer bepaalde gedragslijn voorschrijft Houdt de Regeering vast aan haar voor nemen om een agent naar Burgos te zen den, dan moet op last van de Belgische Werklieden Partij, het kabinet aftreden. Niet het parlement zal door opzegging in vertrouwen het ministerie tot ontslag nopen, dat doet een partij, welke geen regee- ringsverantwoordelijkheid draagt en niet steunt op een aanwijsbare uitspraak der kiezers. Die maakt, evenals het nationaal- socialisme, de stem des volks in het (parle ment tot een leeg gebaar. En nu zegge men niet, dat dit wel de logische consekwentie is uit de besprekin gen van deze dingen in een der grootste organisaties; neen, het wordt met zooveel woorden gezegd. Op het voor deze aange legenheid opzettelijk bijeengeroepen congres der Belgische werkliedenpartij hoorde men de volgende duidelijke uitspraken: „Zoo lang er geen accoord is. mag de Regeering niets doen zonder eerst het congres te raad- ;n". Er werd een meerderheidsresolu tie met groote meerderheid aangenomen, welke het zenden van een agent naar Bur gos eenvoudig verbood. Letterlijk zei deze resolutie, dat de partij „onmogelijk kan toe stemmen in het zenden van een gedelegeer de bij de Junta der opstandelingen". De soc.-dem. Minister-President Spaak heeft een andere opvatting van de verhou ding tusschen partijcongres en Regeering. zooals hij reeds meermalen, ook wat do vaststelling van een Regeeringsproeram be treft, heeft getoond. Ook thans wil hij in die houding volharden. Daarom verklaar de hij na het congres: „Mijn regeering is op grondwettige wijze geboren en ik vind, dat zij ook op grondwettige wijze moet sterven. Ik wensch, dat de Regeering eventueel voor het parlement en naar aanleiding van mijn verklaring valt". (Het parlement koos in- tusschen vóór de regeering, maar de so ciaal-democratische fractie viel uiteen). Dat was gezonde taal. Spaak verloochen de zijn afstamming uit een oud regenten geslacht niet. Al is hij dan ook vakvereeni- gingsleider geweest en sociaal-democraat geworden. Hij wenscht zuivere verhoudin gen. Doch wat baat dat in een omgeving, die ze totaal uit het oog verloor? Maar wat doen we met een parlement, wanneer bij een onverantwoordelijk partij congres de .politieke beslissing ligt en men daar naar welgevallen ministers benoemt en ontslaat en tevens de parlementaire democratie vermoordt? Men ziet de deur op een kier, terwijl de wolf van het fascisme er grijnzend voor staat PONTIER KARREMAN MAKELAARS IN ASSU R ANTI N ROTTERDAM behartigen de belangen van verzekerden VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Bonnet en Von Ribbentrop onderteeke* nen te Parijs de Fransch-Duitsche vriend* schapsverklaring. Het kabinet-Spaak heeft in de Belgi* sche Kamer een groote meerderheid be* haald. De Eerste Kamer heeft gister verschei* dene wetsontwerpen behandeld. Verschenen is de Memorie van Anti woord aan de Eerste Kamer over het ont4 werp tot wijziging der Tariefmachtigings* wet. Verschenen is de Memorie van Ant* woord aan de Tweede Kamer betreffend^ de begrooting van het Zuiderzeefonds. Beslissing van den Minister inzake de teeltregeling voor de pluimveehouderij. Bij een auto-ongeluk te Hoogerheide zijn drie personen gedood De Nederlandsche en de Indische in-, zendingen op de tentoonstelling te New York. De Internationale Zendingsconferentie te Madras. De anti-Fransche betoogingen in Rome, Turijn en Genua. Aanzienlijke verhooging van het Austra* lische defensie-budget. Wat voor weer krijgen we Het geheele land: Kouder. Half tot zwaar bewolkt tot betrokken. Geen neerslag van beteekenis. Matige, tijdelijk krachtige, zuidelijke tot oostelijke wind. pAinceU ONZE NIEUWSTE NAJAARSMODELLEN H.J. VAN BLADEL, Waalwijk RESTAURANT DIKKER THIJS - AMSTERDAM DINER vanaf f 1.75 LUNCH 1 125 ZEEUWSCHE HOEK 12—2 nnr: Speciale Plats du Jour vanal 0.50 Koffie 1 0.15. In snelle vaart tegen een boom gereden De gevolgen waren ontzettend HOOGERHEIDE, 7 Dec. In snelle vaart is omstreeks middernacht In de buurtschap de Korte Ven onder de gemeente Hoogerheide op den rijksweg een auto tegen een boom gereden. De drie inzittenden, een dame en twee hee* ren, werden hierbij gedood. Het was jnist 12 nnr geweest, toen de gemeente-veldwachter van Woensdrecht de heer G. Schijvenaars, en de rijks veldwachter van Hoogerheide, de heer J. A. Lens, die nabij het vliegveld van Hoogerheide op patrouille waren, ln de verte een harden slag hoorden. Zij be gaven zich derwaarts en vonden op zeer korten afstand van de steenlabriek „De Vijver" een totaal vernielde auto tegen een boom. Een der Inzittenden, een dame, hing hall nit het wrnielde voertnig. Zij moet bij de botsing op slag gedood zijn. Ach ter in den wagen vond men nog een passagier, eveneens reeds overleden, terwijl de bestuurder, die bekneld zat, nog teekenen van lqven gaL recteur van de steenfabriek „De Vijver", welke woning aan den anderen kant van den weg is gelegen. De heer K. heeft onmiddellijk den bur* meester, een dokter en den geestelijke go« waarschuwd. De stoker van de fabriek, da heer Koning, ging met den veldwachter te* rug naar de plaats van het ongeval. Met een breekijzer heeft men eerst den bestuurder uit zijn benardo positie bevrijd. Hulp mocht echter niet meer baten. Da man overleed spoedig. Een harde slag Voorzoover aan worden nagegaan moei de auto in snelle vaart in de borht tegen den zwaren boom zijn gereden. De slag waa zoo hard. dat de veldwachters die zich op ongeveer 1300 M. afstand bevonden, dezen hebben gehoord. De burgemeester van Woensdrecht en Hoogerheide, de heer A. B. v. d. Mculen, was spoedig nadat hij gewaarschuwd was ter plaatse. Ook de dokter, de heer J. v. d, Kar arriveerde spoedig, doch kon geen hulp meer verleenen. De drie slachtoffers van het ernstige on geval zijn de 28-jaripe mej. R. M. uit Ben gen op Zoom, de 33 jarige C W. ulC Dinteloord en de 30-jarige M. V uit D i n t e I o o r d. De lijken der slachtoffers zijn op last van de justitie naar Bergen op Zoom overge bracht Wat de oorzaak van het ongeval is, is niet bekend. Het was goed weer en niet mistig. Wel was de weg, een keiweg, iets .vochtig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1