De uitgang van 1938 Nieuwe Leidsche Courant DINSDAG 6 DECEMBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. 7 N.V. NIJMEEGSCHE HYPOTHEEKBANK 4 pCt. PANDBRIEVEN a lOP/z RIJNSBURG CHR. GEREF. KERK Voor de Chr. Geref. Kerk hoopt a.s, Woens- {Jagavond 7 uur op te treden Ds. v. d, Ven yan Den Haag. v. u. collecte De ipreciese opbrengst van de inzameling voor de Vrije Universiteit bedraagt f 155.50. oprengst nationale collecte De collecte voor de uitgewekenen om ge loof en ras heeft in onze gemeente ruim 175 opgebracht. kostelooze inenting Woensdagmiddag a.s. bestaat er gelegen- yoor lcostelooze inenting bij Dr. Rijkmans, gASSENHEIM Ned. Chr. Vrouwenbond Ds de Bruyne over: „In 's levens branding" De afdeeling Sassenheim van de N.C.V.B. vergaderde onder leiding van de Presiden te Mevr. Wester beek. Na de gebruikelijke opening werd het woord gegeven aan Mevr. Bergman ,T h ij s, welke een inleiding hield over: „Martha's zonde". In deze inleiding liet spreekster goed uitkomen dat Martha in haar ijverig bezig zijn die zonde koesterde n.l. het medelijden hebben met zich zelf en de jaloerschheid op Maria, die, zooals Christus Zelf zeide, het goede deel gekozen had. Niettegenstaande dit was ook Martha een discipelin van Jezus, maar moest door Jezus haar zonde zien. Een bespreking volgde hierop, waar na het verslag van de Gewestelijke verga dering werd uitgebracht. Na de pauze sprak Ds. I. de Bruyne over: „In 's levens branding". Spr. zette op zeer duidelijke wijze uiteen welk een moei lijken tijd de rijpere jeugd momenteel mee- niaakt. Spr. vergeleek de rijpere jeugd met een schip hetwelk zich voor de kust in de branding bevindt. Veel gebed en toewijding )s noodig bij de opvoeding der kinderen. Ouders moeten zich jong gevoelen en hun kinderen leeren begrijpen. De sfeer in het gezin is van groote betee- kenis en krachtige principieele leiding is noodig. Vooral de huidige toestanden maken de jeugd soms hard en afikeerig van het ge loof. Juist daarom is het noodig dat de ouders de kinderen begrijpen en leiding ge- V Spr. besprak het nut der Christelijke ver- eenigingen om de jeugd geestelijk toe te rusten. Vooral de moeders in het gezin werden K op gewezen hun kinderen gade te slaan en hen als een Monica te omringen met het £cbed. Nadat eenige vragen waren gesteld en uitvoerig beantwoord, werd de vergadering gesloten» VALKENBURG ned. herv. jkerk De verschillende collecten over de miaand November hebben in de Ned. Herv. Kerk opgebracht: voor de diaconie f 6S.35, voor 'de kerk 93.73%, in de bussen 14.36%, en de bijzondere miaandelijksche collecte 'f 16.67%. Tevens werden kerkvoogden ver blijd met een gift groot 75.ontvangen van de Dameskrans en bestemd voor aflos sing van de schuld op het nieuwe aaaltje achter de kerk, VOORHOUT benoeming nieuw gemeenteraadslid In d£ vacature van gemeenteraadslid, ont staan door het overlijden van den heer G. .Witteman, is benoemd de heer B, C. P. Prins alhier. ERNSTIGE TOENEMING om DER WERKLOOSHEID Thans, nu de meeste werkzaamheden in niet" )iet bloembollenhedrij'f hun beslag hebben Kekregen, stijgt het werkloozenaantal ook in onze gemeente in sterke mate. Bij 'het bu reau der arbeidsbemiddeling stonden j.l. 3 December 185 werkzoekenden ingeschreven, Waarvan plxn. 120 steuntrekkend. VOORSCHOTEN chr. hist. jongerengroep De Chr. Hist. Jongerengroep heeft onder leiding van den voorzitter den heer A. Fort- gens vergaderd. Na de gebruikelijke opening kreeg de heer O. R. I. Viveen gelegenheid om te spreken over de debet- en creditzijde Van het Kabinet-Coljijn. Na deze causerie ontspon zich een leven- 'dige discussie over het onderwerp. Nadat rtej. C. van Leeuwen een buitenlandsch politiek overzicht had gegeven werd de avond met gebed gesloten. candidaat-ouderling Door den kerkeraad der Geref. Kerk zijn in de nog 'voortdurende vacature van ouder ling, candidaat gesteld de heeren D. Lim burg en D. Roodenburg, kringvergadering geref. mannen vereeniging De kring Leiden van Geref. Mannenvereeni- gingen houdt D.V. a.s. Donderdag 8 Dec. in de achterzaal der Geref. Kerk een kring vergadering. Inleider voor dezen avond is Ds, J. c. Houtzagers, met het onderwerp «De Antichrist". Gasten zijn hartelijk wol kom. I ZOETER WOUDK inlichtingen gevraagd Er komen thans weer klachten in bij de politie, dat er in de gemeente e~m persoen rondloopt met minder goede bedoelingen op 'zedelijk gebied. Zij die hieromtrent eenige inlichtingen kunnen v< t' i 'enden ©oh tot de politie. Ned. herv. gem. Bij de verkiezing voor kerkvoogd in de Ned. Herv. Ketk alhiieu- is in de plaats van r utsui ?en 'Deer A. R. Fooyedioom, d'e wegens ver in. om jfek uit de gemeente had bedankt, gekozen Het vertrek van het K.L.M-vliegtuig Reiger'van Schiphol voor een speciale vlucht naar Zuid-Afrika ter gelegenheid van den lOOstenDingaansdag. - Tijdens de rede van den Zuid-Afrikaanschen gezantZ.Exc. H. D. van Broekhuizen. Daarachter v.l.n.r.; wethouder KropmanMinister Mr J. A. N. Patijn, Z.K.H. Prins BernhardMinister-President Dr H. Co lijn en Jhr. Mr F. Beelaerts van Blokland die als vertegenwoordiger der Nederland sche regeering de reis meemaakt. RIJWIELDIEFSTAL G. R. te Leiden deed bij de pollitie aangifte van diefstal van zijn rijwiel, dat hij een oogenblik onbeheerd op den openbaren weg had laten staan. HAARLEMMERMEER hoofddorp. Met ingang van 16 Decem ber a.s. zal in het Wijkgebouw, alhier, een cursus worden gegeven in huiselijke zieken verpleging. Het is de bedoeling de deelneem sters te onderrichten in thuis-liggende zie ken te verplegen, zooals wassohen, voeden, toedienen van medicijnen, inrichten van zie kenkamer enz. De speldjesdag ten bate van de T.b.c.- bestrijding in Haarlemmermeer, gehouden te Badhoevedorp, heeft opgebracht een som van f 9S.70, RECHTZAKEN Kantongerecht Leiden De beste stuurlui staan aan wal C. v. d. H. uit den Haag moest terecht staan omdat hij op 1 October van dit jaar een ernstige aanvaring had veroorzaakt in dei Zijl nabij de Spanjaardsbrug, te Leiden. Verdachte had den verkeerden walkant be varen en aldus met zijn pleziermotonboot een kleiner dito aangevaren waardoor het schuitje door midden was gebroken. Het had nog ernstiger gevolgen kunnen hebben, want de inzittende; van het kleine motor bootje was de zwemkunst niet machtig maar had het geluk gehad oen zich aan een andere boot vast te kunnen houden. Verdachte gaf toe dat hij verkeerd geva ren 'had. Vertelde dat hij de stuurkunst niet zoo goed machtig was en dat hij an ders een monteur aan boord heeft die over al voor zorgt. Maar tijdens de bewogen Septemberdagen moest de monteur in dienst komen en toen was verdachte toch maar gaan varen. De kantonrechter vond dat verdachte be ter thuis had kunnen blijven. Een echte; schippper van een groote vracht-motorboot als getuige gehoord was niet erg te spreken over het varen van deze „Zondagsivaarder" en verklaarde dat de snelheid veel te groot was geweest, dat ver dachte zig-zag gevaren had en bovendien aan de verkeerde zijde. Hij zelf had nog zijn uiterste best moeten doen om een aan varing met verdachte te voorkomen. Als hij het schip van verdachte had aangevaren dan had deze thans niet terecht kunnen De ambtenaar vond de manier van varen van verdachte hoogst roekeloos. Rekening houdend met den hoogen leeftijd van verdachte, 70 jaar, werd de eisch een geldboete van f 50 subs. 20 dagen. De uitspraak werd f 25 subs. 14 dagen. BURGERLIJKE STAND Th G Straathof 41 j, vhtgen. van Th P v d Meer Ondertrouwd: A P Pelt 36 j en R Kinkel 26 j SASSENHEIM. Bevallen: A M Bovenga—Dou- a d; A van R.ossumPet d; CM Bax—van ;r Eist d Getrouwd: L J van der Meer 24 Jr en J Zou tend flik 21 J UIT DE A.R. PARTIJ statenkieskring-centrale „gouda" Zaterdagmiddag kwamen de afgevaardig- m van de kiesvereenigingen in den Sta- tenkieekring „Gouda" in gebouw „Daniël' te Gouda in vergadering bijeen, onder lei ding aan den voorzitter, dien heer Offrin- ga van Hazerswoude. Er waren 61 personen, vertegenwoordigende 31 kieskringen, aan wezig. De voorzitter sprak een openings woord, waarin hij wees op het belang van de komende verkiezingen en opwekte tot de grootst mogelijke krachtsinspanning. De penningmeester bracht het financieel erslag uit, wat de goedkeuring van de vergadering verwierf. Uitvoerig werden de wijze van candidnat- stelling en de propaganda voor de a.s. Sta tenverkiezingen besproken. De vergadering had een zeer geanimeerd erloop. Aan het slot bracht de heer v. d. Poel don voorzitter dank voor diens uitstekende ending, met welken dank de vergadering door een hartelijk applaus haar instem- fning betuigde. Een Sinterklaas, die dronken was Ook zijn echtgenoote boven haar thee Zwarte Piet ging er vandoor 's-GRAVENHAGE, 5 Dec. Al worden er dagelijks heel wat opgebracht naar een of ander politiebureau, het behoort gelukkig tot de zeldzaamheden dat Zijne Hoogw. Excellentie de bisschop uit Spanje in zulk een omgeving te recht komt. Maar gisteravond, zoo om streeks 8 uur, is het dan toch gebeurd. En niet alleen de goede Sint maar zijn echtgenoote en koetsier incluis, terwijl zijn knecht, donker niet alleen van bin nen doch ook van buiten, een goed heenkomen wist te zoeken. 't Geval speelde zich af in de Nobel- straa t, alwaar een rijtuig passeerde, waarvan de bestuurder moeite scheen te hebben om zijn oogen open te houden. Een politieagent zag dat, hield het paard staan de en kwam toen tot de ontdekking, dat deze koetsier veel te veel aan Bacchus had geofferd. Afstappen dus. Een verdere inspectie wees uit, dat ook de inzittenden, t. w. de man met den langen witten baard, zijn ega en zwarte Piet zeer diep in het glaasje hadden gekeken. Het heele gezelschap, behoudens „Piet", die wist te ontkomen, werd onder groote be langstelling getransporteerd naar de Prin sestraat, waar de koetsier, de 49-jarige J. H. Z. een proces-verbaal kreeg.. De Sint, de pl.m. 32-jarige visscher S. V. was niet als- zoodanig strafbaar. Maar helaas werd zijn vergunning ingetrokken, omdat die pas voor vandaag was bestemd. Als tragische bijzonderheid zij nog mee gedeeld, dat op het bureau eenige burgers kwamen smeeken om den Sint en zijn ge volg toch maar zoo te laten gaan, omdat zij het waren, die hem te gul hadden onthaald Maar daar kon de politie natuurlijk niet aan denken... KUNST Dina Appeldoorn overleden 's-GRAVENHAGE, 5 December. In den af geloopen nacht is hier ter stede overleden de bekende Nederlandsche componiste Dina Appeldoorn. Dina Appeldoorn werd op 26 December 1SS4 te Delft geboren. Zij doorliep daar de H.B.S. en wijdde zich al spoedig aan de be oefening van de muziek. Na het eindexa men werd zij leerlinge van het Kon. Conser vatorium in Den Haag, waar zij haar oplei ding kreeg van verschillende leeraren. Com positieleer studeerde zij achtereen volgens bij Viotta, Koeberg en Wagenaar. In den loop van haar leven componeerde zij vele werken a-oor orkest, koor- en zang stemman. Haar stijl was gematigd modern. Gedurende de eerste jaren werden ver schillende van haar koorwerken uitgevoerd door „Die Haghe Sanghers" hier ter stede. Bij gelegenheid van het 25-jarig regeeringsjubi- leum van H .M. de Koningin werd haar nationale lied bekroond. Haar laatste werk, „De Kalkoen", werd kort geleden uitgevoerd door „Rotte's Man nekoor", onder leiding van Jos, Vranken Jr., aan wien het stuk was opgedragen. LAND- EN TUINBOUW Internationaal Veeteeltcongres Teneinde de belangstelling voor en het be zoek van het IVde internationale veeteelt congres, te houden te Zürich van 811 Aug. 1939, te bevorderen, heeft zich een comité e, vormd onder den naam van: „Nationaal Co mité voor Nederland voor het IVde interna tionale veeteeltcongres 1939 te Zürich. waar- verschillende vooraanstaande personen zitting hebben. Reeds is van een 12-tal Nederlandsche on derzoekers op het gebied der veeteelt, daar toe door het Nat. Comité uitgenoodigd, de toezegging verkregen van een rapport om trent een der vraagpunten van het congres. Bestrijding Coloradokever Bij de Tweede Kamer is ingediend een vetsontwerp tot verhooging van de begroo ting van 1937. Onder meer is een bedrag noodig geweest, voor de bestrijding van den Colorado Kever; Daar deze bestrijdng zoowel voor onze cul tuur als voor onzen handel van het hoogste belang moet worden geacht, werd deze krachtig ter hand genomen. Ten behoeve van de voorbereidings- en bestrijdingsmaat regelen, welke resp. hebben bestaan in het 'erspreiden van afbeeldingen en modellen ran dfn kever en het verstrekken van de noodigo voorlichting bij het onderwijs, het afzoeken va/n, de terreinen, het bespuiten het aardappelgewas met loodarscnaat en het ontsmettan van den bodem in de omge ving van de piaatsen waar de kever zich heeft vertoond, is ongeveer f 2600 noodig geweest. De positie van den landarbeider in Zeeland In de te Goes gehouden vergadering van het district Zuid-Beveland van den Ned. Ghr. Landarbeidersbond, heeft de heer A. Vingerling, lid van het hoofdbestuur dezer organisatie, een lezing gehouden over de positie van den landarbeider. Spr. wees eerst aan de hand van de offi- cieele cijfers op de vermindering van den agrariscihen export. Deze ging van 1927 tot 1935 met 451 millioen achteruit. Het gevolg was: ontslag der arbeiders en lage loonen. Zonder organisatie zou het ongetwijfeld met de loonen nog treuriger zijn. Dan zou den de loonen zonder overleg en meespre ken zijn opgelegd. Van officieele zijde en van de zijde der Z.L.M. is nooit aangedrongen op organisa tie der arbeiders. Toch kwam ze er. En ze mocht reeds resultaat boeken. Volgens spr. kan er aan werkverschaffing nog meer dan tot nu toe gedaan worden. De volgende punten zullen verder in den e.v. tijd de aandacht vragen: Het verschil in belooning tussahen landbouw en indus trie; De overname van crisismaatregelen door de bedrijven; Nauwere samenwerking tussohen de organisaties van de verschil lende bedrijfsgenooten en een ruimere financieele waardeering van den factor arbeid. Verplichte tewerkstelling, op grond van den steun aan het landbouwbedrijf, hetzij per oppervlakte, hetzij per f 1000 steun, blijft vólgens spr. noodzakelijk. In Zeeland wordt nog slechts 10 pet van de bedrijven gecontroleerd tegen 25 pet in do andere provincies. Ook moet een ruimere financieele waar deering van den arbeid komen, speciaal bij de Zeeuwsche werkgevers (gunstige uitzon deringen daargelaten). Uit de officieele cijfers concludeert spr., dat de pacht te hoog is, in vergelijking met arbeidsloon en netto-opbrengst en dat de positie der landarbeiders in Zeeland het slechtst is. Hiermede mogen de arbeiders geen genoegen nemen. Spr. eindigde met te betoogen, dat hierin alleen sterke organisatie verbetering kan bréngen. BINNENLAND Verbond van Prot. Chr. Werkgevers Vergadering Geldersche clnb APELDOORN, 6 Dec. Dezer dagen kwam de Geldersche Christelijke Werkgeversclub alhier in vergadering bijeen. Bij ontstente nis van den voorzitter, den heer J. W. 01- denhof te Apeldoorn, berustte het presi dium bij den secretaris der club, Mr. W. Doom, Dir. N. V. Twentsche Bank te Apel doorn. Nadat deze de aanwezigen had wel kom geheeten en een plan de campagne voor het komend seizoen besproken was, gaf deze aanstonds het woord aan den Verbondssecretaris, Mr. A. H o e k e m a, tot het houden van een causerie, getiteld: „Eenige grepen uit het huidige regeerings- jbeleid met betrekking tot het bedrijfsle ren". Spr. splitste zijn onderwerp in een tweetal deelen, tw. de financieele Regee- ringspolitiek en de Sociaal-economische Re- geeringspolitiek. Uitvoerig werden de financiën nagegaan en de verschillende Regeeringsmaatregelen besproken, terwijl wat de sociaal-economi sche politiek betreft, een overzicht werd ge geven van de regeeringsplannen, die als een geheel moeten worden gezien. Aan de discussie werd door een groot aantal leden deelgenomen. AMSTERDAM P. GROOT Tengevolge van een verkeersongeluk te Haarlem is gistermorgen overleden de heer P. Gioot, wonende te Heemstede, leeraar aan de Kweekschol voor de Zeevaart, alhier. De overledene, die den leeftijd van 50 jaar bereikte, is aan bovenvermelde kweekschool indertijd zelf opgeleid voor de koopvaardij. Van 1907 af heeit hij aoht jaar bij de Stoom vaart-Mij „Nederland" gevaren. Als eerste stuurman heeft de heer de Groot toen de groote vaart verlaten. Daarna is hij vier jaar leeraar aan de Zeevaartschool geweest en vervolgens 17 jaar aan de Amsterdamsche Zeevaartschool. Van 1936 af heeft de hejr Groot ten slotte de Kweekschool voor de Zeevaart gediend, waar hij zoowel kcop- vaardij-officieren als vliegeniers heeft op geleid. UITBREIDING SCHIPHOL B. en W. zullen op Maandag 19 Dec. 1938, des middags te 12 uur, ten Gemeentehuize in liet openibaar aanbesteden: Het vervaardigen en aanbrengen van sta len deuren, ramen en puien, met hijbehoo rende werken, aan de in aanbouw zijnde loods E van de gemeentelijke luchtvaart- haven „Schiphol". Het bestek en voorwaarden met 1 teeke- ning dezer aanbesteding zijn van Zaterdag 10 December 1938 af verkrijgbaar ter Stads drukkerij A. G. Vier gewonden na botsing Schuld van dronken chauffeur DEN HAAG, 5 Dec. Doordat de chauffeur in staat van dronkenschap verkeerde heeft in don afgeloopen nacht oim half één in de Alexanderstraat een zware botsing plaats gehad, waarvan behalve de bestuur^ der nog drie andere inzittenden het slacht offer zijn geworden. Bedoelde chauffeur, die 23-jarige J. L. v. K uit Oegstgeest, reed met zijn auto tegen een lichtmast, hetgeen met zooveel kracht geschiedde, dat de ontmanteling van deze mast werd vernield. Ook de wagen droeg overduidelijk de sporen van het ongeluk en moest met een politie-kraanwagen naar het Hoofdbureau worden getransporteerd. De roekelooze autobestuurder kreeg een verwonding aan den neus. terwijl van de overige imzitenden de 27-jarige H. S., wo nende op den Gevers Deynootweg, even eons een verwonding aan den neus be kv.am en de 24-jarige L. J. S-, van de Laan van Eik en Duimen, benevens d'e 26-jarige H.M.B. uit Rotterdam, over pijn in de boret klaagden. De G.G.D. bracht het viertal cben Centralen Po6t, vanwaar zij na ver- bondien te zijn, hun weg konden vervolgen. Een onverbeterlijke waaghals Nog een inbraak van den inbreker-geveltoerist Slechts één sigaret buitgemaakt ROTTERDAM, 5 Dec. Men zal zich nog herinneren het sensationeele avon tuur van den inbreker-geveltoerist die onlangs een gewaagde strooptocht on dernam door de Rotterdamsche Bijen korf, doch bij zijn poging om een goed heenkomen te zoeken de beide enkels brak en zoodoende in handen van de politie viel. Dit heerschap, de 25-jarige zeeman K. W. de L., is j.l. Donderdag uit het ziekenhuis aan den Coolsingei ontslagen en naar het Hoofdbureau van Politie overgebracht. Thans is gebleken dat de man in den nacht van 27 op 28 October nog een gevaarlijke inbraak heeft gepleegd, welke eveneens met halsbrekende waagstukjes is gepaard gegaan. In bedoelden nacht werd ingebroken in het kantoorgebouw van de Handels-Com pagnie aan de Boompjes. Het onderzoek, dat van politiewege werd ingesteld wees uit, dat de inbreker niet van de straatzijde af het pand kon zijn binnengekomen en dat hij het gebouw ook niet aan de straat zijde kon hebben verlaten. De dader moest via een van de panden 1, 3 of 4 aan de Groote Draaisteeg zich toegang hebben ver schaft. Een andere weg was onmogelijk, want tusschen het gebouw van de Handels- Compagnie en de andere panden bevindl zich een diepe gaping. Het onderzoek liep op niets uit, totdat de inbraak in de Bijenkorf plaats vond. Do rechercheurs kwamen nu op de gedachte dat de L. van de inbraak in de Handels Ci ook wel eens iets meer kon afweten, vooral toen bleek dat de man in de Groote Draai- steeg woonde, zij het enkele huizen verder dan nummer vijf. Nu wilde het geval dat men bij het onderzoek in de Handels Cie een voetafdruk had gevonden van een eerdgszins zonderling karakter: het was niet de afdruk van een schoen en al even min van een schoenzool. De inbraak in de Bijenkorf wees echter uit dat de man daar keurige schoensokjes had gedragen. De fi guur van deze sokjes en de afdruk van het voetspoor aan de Boompjes werden verge leken en het resultaat was verrassend: alles klopte precies! Toen nu de L. j.l. Donder dag op het Hoofdbureau van politie arri veerde werd hij onm'ddellijk aan den tand gevoeld. Ziende dat er geep kans was op uitvluchten, gaf hij direct toe de dader te zijn van de inbraak in de Handels Cie. Nieuwsgierig werd den man gevraagd, hoe hij dan toch wel kans had gezien in het gebouw te komen. De geveltoerist vertelde dat dit heel eenvoudig was: hij was over zeven panden heengeklauterd, nu eens naar boven dan weer naar beneden, hetgeen een halsbrekende tocht moet zijn geweest doch welke hij tot een goed einde heeft gebracht, 'en slotte was hij voor enkele ruiten te recht gekomen die hem den weg versper den naar het naastgelegen pand. Deze heeft hij ingeslagen en zoo wist hij ten slotte in een van de panden 1, 3 of 5 te komen, van waar het niet moeilijk viel in het gebouw van de Handels Cie te komen. Daar was het eerste doel van zijn tocht de brandkast, doch deze was zoo zwaar en massief, dat hij er maar direct van afzag om deze i te breken. Vervolgens werden alle lesse naars opengebroken doch evenals bij zijn tocht in de Bijenkorf had de man pech op een reuze manier. Hij kon niets van zijn gading vinden. Ten slotte vond hij ergens een cigaret en na deze te hebben opgerookt heeft hij den weg terug zonder incidenten afgelegd. De pechvogel-inbreker-geveltoerist is naar het Huis van Bewaring overgebracht. LAATSTE NIEUWS Het ongeval met de „Condor" Defect aan benzineleiding zou de oorzaak zijn. MANILA, 6 Dec. Drie leden van de beman ning en da eenige passagier van de ..Con dor" zijn door visschers gered, terwijl het amphibievliegtüig van de Amerikaansche marine de twee overige leden van de be manning aan boord genomen heeft. Na^r thans nog vernomen wordt, was het toestel tot dalen gedwongen door e.en defect aan de benzineleiding. De machine ligt in ondiep water en men gelooft, dat het mogelijk zal zijn haar te bergen. De „Condor" is neergestort ter hoogte van de populaire badplaats, bekend als Sunset Beach, gelogen op 24 K.M. van Manila, waar een groot aantal leden der Duitsche kolonie vergeefs wachtte tot het toestel over zou komen. Bij dit ongeval zijn gelukkig geen men- schenlevens te betreuren. Maar toch is ook dit ongeval een ernstige slag voor de Duit sche luchtvaart omdat het verkeersvliegtuig Focke WuLff „Condor" als moderne z*er snelle verkeersmachine de groote belangstel ling van bijna alle luchtvaartmaatschappij en had. De hoen- en weervlucht naar Tokio, waarvan de terugreis thans mislukt is, was dan ook bedoeld als een demonstratie van het nieuwste Duitsche verkeerstoestei. Opbrengst der collecte AMSTERDAM, 6 Dec. Vanmiddag één uur aren in het gebouw van het Nederlandsche Jeugdleidersirieituut in totaal van 4ï6 ge meenten de opbrengsten der collece bv 3;end. In totaal brachten deze gemeenten, waarbij ook alle groote plaatsen moe en a orden gerakend, ruw geschat op een be drag van 325.000. Van nog 450 gemeenten zijn de resultaten nog niet bekend. TWEEDE KAMER De Kamer besluit tot toelating van den heer mr. K. Bijlsma (v.d.) benoemd tot lid der Kroner in de vacature van mr. P. J. Oud. De heer Bijlsma legt in handen van den voorzitter de voorgeschreven verklaringen en beloften af en neemt zitting. MATROOS VERDRONKEN SCHIEDAM, 6 Dec. Hedennacht is de Noor sche schepeling B. A. P. thuisbehoorende op het s.s. „Ringwood" bij het aan boord gaan van een zes meter hooge ladder gevai- len en verdronken. Het schip lag ter repa ratie op de werf Wilton-Fijenoord. Het on geluk is vermoedelijk te wijten aan een mis stap. Men heeft een paar uur naar het lijk gedregd, waarna het personeel van Wilton er in slaagae het op te halen. De man was 27 jaar oud en ongehuwd. PRINS BERNHARD IN DEN RAAD VAN STATE 's-G ravenhage, 6 Dec. Prins Bernhard heeft vanmiddag de wekclijksche vergade ring van den Raad van State bijgewoond. AMSTERDAM, 6 December. De rechtbank veroordeelde een jongen man, die op 9 April j.l. te Maarssen eenige revolverschoten had gelost op het meisje, waarmee hij vroeger verloofd was geweest en die de verloving had verbroken, wegens poging tot doodslas tot drie jaar gevangenisstraf. De rechtbank te Utrecht had hem twee en een half jaar gevangenisstraf opgelegd. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Gaping®, cand. W. da Graaff, hulpprediker te Zutfen. universiteit van leiden Geslaagd: Doet. ex. Gunecskunde: de heeren W. A. M. Drlessen, Den Haag en J. J. Spieren burg. Overschle. Een laatst vaarwel aan de „Reiger", v.l. Thomson en Z.K.H. Prins Bernhard. wethouder Kropman, havenmeester Ondergeteekende verzoekt de Administratie van den hierna te noemen nieuwen lezer wel te willen inschujsea voor minstens één jaar. De per kwartaal lezer wil- per week betalen en gratis ontvangen al de nummers tot 1 Januari a.s. Ondergeteekende heeft dus recht op de mooie zilveren Theelepel. Aanbrenger: Nieuwe abonné: Naam: Naam: Woonplaats: Woonplaats: Adres; Adres: Dit formulier op te zenden aan de Administratie van de N. Leidsche Courant. Doorhalen wat niet verlangd wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7