ücltOJ} BERICHT AAN DE LEZERS! 'n Winter zonder verkoudheden DINSDAG 6 DECEMBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. 5 Wie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt de tot 1 Januari a.s. verschijnende nummers gratis. Met inbegrip van alle Zondagsbladen en het extra verzorgd Kerstnummer. Verder hebben wij besloten, om onze nieuwe abonné's, die, ook dank zij de medewerking onzer trouwe lezers, in flink getal ons toekomen gedurende de Decembermaand, te zenden: al de VROUWENBLADEN vanaf laatste week November, zoodat de nieuwe lezeressen zich direct in deze zoo gewaardeerde rubriek thuis gaan gevoelen. Van het loopend feuilleton zullen wij tweemaal per week een korte inhoud van de reeds geplaatste nummers opnemen, zoodat de nieuwe lezers dit ook rustig kun nen volgen. Wij weten, dat in talrijke kringen nog heel wat te doen is voor ons blad. In elk gezin het Christelijk Dagblad, is de leus. Dat het daarbij gemakkelijk is te werken voor ons goedkoop, veelgevend blad met zijn gevarieerden inhoud, heeft de practijk wel geleerd. Gelijk men weet, wordt thans als premie uitgereikt voor eiken aangebrachten jaar-abonné, de mooie, zware, zilveren Theelepel Wie er zes verworven heeft, ontvangt een fraai étui, ook gratis. Abonné's in te zenden door gebruikmaking van den bon, of per briefkaart aan DE ADMINISTRATIE „U11jn, ook al wordt her eens een keer extra laat en al kunnen sommigen hun haardste den niet meer hereiken. Zonder ons geheel bij de motiveering aan te sluiten erkennen ook wij, dat sommige, indien niet vele Kamerleden 't absenteïsme wel eens wat al te ver drijven. Niemand, die de parlementaire praktijk en gebruiken kent zal vorderen, dat de leden van de opening tot de sluiting als zoete kinderen in hun bankje zitten. Wij zouden ze echter wel, met eerbiedige bescheidenheid willen vermanen om b.v. meer het voorbeeld van wijlen Dr Nolens te volgen, die nooit mankeerde, ook om onaangename verrassingen te voorko- Dat een stemming door een klein verzuim wel eens anders uitvalt, dan men wenscht, heeft het altijd zoo nauwgezette Kamerlid Drees de vorige week ondervonden. DREINENDE KINDEREN De titel (past bij het onderwerp, want we willen iets zeggen over de bewaarschool. Men spreekt wel liever over inrichtingen voor voorbereidend onderwijs of kleuter scholen, maar wettelijk moet het zijn be waarschool. Welke naam beter is, stellen we thans niet aan de orde, het gaat niet om aard en karakter, maar om de regee- ringsbemoeiing met dit onderwijs. De moderne vakbeweging heeft voor de variatie er moet leven blijven in de brouwerij vorige week een demon stratief onderwijs-congres gehouden. Daar is uitgemaakt, dat de kleuterschool onmisbaar is voor alle kinderen van 3 tot 1 jaar (,;het kind moet zich kunnen uit geven") maar met smart constateerde het congres, dat de bewaarschool bijna overal een zaak van particulier initiatief is geble ven. De rijksoverheid bemoeide er zich nauwelijks mee. De spreker over dit onderwerp gaf daar bij bekende cijfers, welke we hier willen .vastleggen. Slechts 10 pCt. der schoolbevol king bezooht in 1868 een overtieidsschool en 81 pCt een bijzondere. Oip 31 December 1930 bezochten 39043 leerlingen 281 open bare en 139644 kinderen 1562 bijzondere scholen, of 22 tegen 79 pCt. De verhouding .was dus nog niet veel gewijzigd. En de ontwikkeling in de crisisjaren? In 1930 waren er 2S8 openbare scholen en eind 1937 slechts 230. Een achteruitgang van 58. tegenover een stijging der protestantsch- christelijke scholen van 376 tot 536, van de roomsch-katholieke van 928 tot 1062 en van de bijzonder-neutrale van 258 tot 456! In deze cijfers ligt een duidelijke ten- denz, welke nog versterkt wordt als men bedenkt, dat de bijzondere neutrale be- waarschoten eind 1937 reeds 174145 leerlin gen telde: volgens een der sprek^s. Dit cij fer is absoluut onjuist. Het moet 25042 zijn. Bij het openbaar bewaarschoolonderwijs wa ren toen 32785 en bij het confessioneel onder wijs 155371 kinderen. Het neutrale bewaarschoolonderwijs groei de „tegen de verdrukking in"; d.w.z. nu de overheid zich terugtrok, liet het particulier initiatief, ook voor zoogenaamd neutraal bewaarschoolonderwijs, zich gelden. In plaats van nu verheugd te zijn over deze ontplooiing van volkskracht, blijven de sociaal-democraten dreinend zeuren om overheidsscholen voor de nog niet leerplich tige jeugd. Zelfs durven ze in sommige ge meenteraden beweren, dat het confessioneel bewaarschoolonderwijs bevoorrecht wordt En wanneer deze schoolbesturen met tekor ten worstelen, omdat het gemeentelijk sub sidie zooveel verminderd is, dan moeten zij hooren, dat ze blijkbaar onbekwaam zijn voor hun taak. Krommer redeneering is toch niet denk baar. Hier heerscht nu werkelijk gelijkstel ling. Protestantsch-christelijke en roomsch- katholieke ouders zorgen met subsidie van de gemeente voor behoorlijk bewaarschool onderwijs, dat aan vrij zware eisohen wat lo kaliteit, klassebezetting en salarieering vol doet Vrijzinnige ouders zijn tot deze krachtsontplooiing niet in staat en dies spreken roode raadsleden schamper over het confessioneel bewaarschool-onderwijs en eischen zij openbare voorbereidende scho len, „waarop voor ieder plaats is". Van dit praatje behoeven we geen notitie meer te nemen en het is goed de voorstan ders van deze scholen te verzekeren, dat ze precies dezelfde aanspraken kunnen doen gelden als zij, die zich opofferingen getroos ten en vooral getroost hebben voor eigen scholen; maar dat de ervaring, opgedaan met het voor allen toegankelijke openbaar lager onderwijs een ernstige aansporing is voor de gemeenten om niet langer, niet op nieuw of niet voor het eerst zelf bewaar schoolonderwijs te geven. Hier ligt een taak voor de ouders. „VERSLAPT PLICHTSBESEF" Met dit opschrift veroordeelt de „Vlissing- sche Crt." de 95 Kamerleden (natuurlijk met aftrek van de zieken), die Woensdagmiddag, toen de vergadering tot bijna 7 uur duurde, niet tot aan het bittere einde aanwezig wa- Ongeacht of er zeer belangrijke, dan wel onbelangrijke vraagstukken aan de orde zijn de volksvertegenwoordigers behooren op hun post te zijn. De redactie grondt deze stelling op de over weging, dat zij dit verplicht zijn aan hun hooge ambt, aan het hun geschonken ver trouwen en aan de bezoldiging, welke zij ge nieten. Doch bovendien moeten zij wel be denken, dat alleen op deze -wijze het parle mentaire stelsel gaaf en goed en verdedig baar kan blijven. Er schuilt daarom niets onredelijks in het verlangen, dat alle leden, die niet wettig verhinderd zijn, de vergaderingen trouw bij- Vacantie-regeling in het taxi-bedrijf Werkgevers in het gelijk gesteld AMSTERDAM, 6 December. Voor den kantonrechter Mr G. L. de Vries Feijens is behandeld de kwestie van de vacanties in het blakbandtaxibedrijf. De werknemers hadden zich omdat de werkgevers, geor ganiseerd in de Taxi-Centrale, betwistten dat de oude collectieve arbeidsovereen komst, waarin een vacantieregcling was op genomen, nog van kracht was tot den kantonrechter gewend. Deze heeft gisteren uitspraak gedaan en met verwerping van de eischen der werk nemers, de Taxi-Centrale in het gelijk ge steld. Het werk van de stationsjuffrouw De Ned. Vereeniging ter behartiging van de belangen der jonge meisjes (Union) verzoekt ons plaats voor het volgende over zicht van het stationswerk in 1938. Zoowel de R.K. Vereeniging ter Bescher ming van Meisjes als de Ncderiandsche Vereeniging ter Behartiging van de Belan gen der Jonge Meisjes (Union) en de Nederlandsche Vrouwenbond tot Verhoo ging van het Zedelijk Bewustzijn, onaei wier leiding het stationswerk in ons lano staat, kunnen met voldoening terugzien op het afgeloopen jaar. Stationswerk werd verricht te: Amste- dam. Arnhem, Breda, 's-Gravenhage, Gro ningen, Haarlem. Heerlen, Nieuwe Schans. Nijmegen, Oldenzaal, Rotterdam, Rozen- daal, Utrecht. Venlo en Zevenaar. In totaal werd ruim 30.000 maal hulp verleend aan personen van verschillende nationaliteit. Hoewel het aantal Duitsche meisjes, dat naar Nederland kwam, aanzienlijk afnam bevinden zich thans toch nog ongeveer 18.000 Duitsche meisjes in ons land. Wij zijn er dankbaar voor, dat steeds mcei Nederlandsche meisjes gebruik maken van het Stationswerk en onze propaganda op het platteland zal er oo gericht blijven met ons werk vooral het Nederlandsche meisye te bereiken. De Unionfilm.. „Lichtende Bakens" werd ruim 70 maal vertoond in' verschillende doelen van ons Iaiid in saméAkomsten van 200 300 meisjes en ook wel voor ouderen en jongeren. Bij de film werd steeds feeri inleiding gehouden om do bedoeling ons werk te verduidelijken. O.m. werd er dan den nadruk op gelegd, dat het Station? werk bedoeld is voor het gewone, normale meisje, in wier leven geen moreele ont wrichting heeft plaats gehad. Telkens werd onderstreept, dat het vanzelfsprekend ih hulp aan de Stationsjuffrouw te vragen als men met iets zit; het „heel gewone"' van deze hulp begint meer en meer door te dringen. Een nieuwe reclameplaat (affiche) de Nederlandsche Vereeniging ter Behar tiging van de Belangen der Jonge Meisjes (Union) kwam gereed. Ze werd in maand Augustus door de Ned. Spoorwegen op 86 plaatsen aangebracht. De nieuwe affiche vraagt alle aandacht voor Stationsjuffrouw. Zij is in het bezit adresboekjes voor binnen- en buitenland. Zij kan deze boekjes verspreiden onde: reizigers (sters). die om goede en ver trouwde adressen vragen. De Ned. Spoorwegen, de Stoomvaart maatschappijen, de politie, de douane beambten en de passencontroleurs en allen die onzen a-beid steunden, danken voor de ondervonden medewerking en voor de belangstelling in ons werk. Dankbaar maken wij nog melding van den financieelen steun van Rijk en Ge meenten, zonder welke wij niet in staat zouden zijn, ons nuttig en noodig werk aan de stations te verrichten tot heil van vele jonge levens. VESTIGINGSVERBOD VERLENGD De Minister van Economische Zaken heeft het tijdelijk vestigingsverbod voor het krui- deniersbedrijf en voor het automobiel- en garagebedrijf met ten hoogste een half jaar verlengd tot 6 Juni 1939. Tien sluisdeuren, te Schiedam vervaardigd, liggen gereed voor transport naar het sluizencomplex te Ravenswaay in de verbinding Amsterdam^Boven-Rijn. Het totaal gewicht dezer deuren bedraagt 450 ton. Dit is misschien te veel gezegd, maar het staat vast, dat bij een regelmatige verzor ging van den mond met de antiseptische Ivorol tandpasta, deze gezuiverd wordt van bacteriën en daardoor het besmettingsgevaar van griep, keelpijn en verkoudheden zeer vermindert. Tube 60, 40, 25 ct. Doos 20 cent. Zijn echtgenoote vermoord Twintig jaar tegen mijnwerker geëischt Vreeselijk familiedrama speelde zich af MAASTRICHT, 5 December. De Maastrichtsche Rechtbank behandelde gisteren de zaak tegen der. 26-jarigen mijnwerker W. J. G., wonende te Ehren- stein-Kerkrade, ten huize van zijn schoon ouders ,als verdacht van schuldig te zijn aan den gewelddadigen dood van zijn 25-jarige echtegenoote M. E. V. In den nacht van Dinsdag 27 op Woens dag 28 September was de verdachte laat in den nacht naar huis gekomen Eenigen tijd later hoorden huisgenooten rumoer in het slaapvertrek van het echtpaar. De zoon van P. J. V., dus een broer van het slachtoffer, die was gaan kijken wat er aan de hand was. vond de vrouw bij het overhoop ge haalde bed, terwijl in het slaapvertrek een begin van brand was. waarbij ook de vrouw door het vuur was gewond. De vrouw bleek reeds dood te zijn. Het slachtoffer had verschillende brandwonden, o.a. in het gelaat. Bezwarende verklaringen Dokter De Hartog, patholoog-anatoom aan het ziekenhuis te Heerlen, die met dokter Hollman uit Maastricht de sectie op het lijk had verricht, gaf een uitvoerig toelichting op het uitgebreide rapport, waarbij hij conclu deerde, dat de verschijnselen aan den hals ter weerszijden van het strottenhoofd op overlijden. De vrouw is bewusteloos gewor den. De laatste ademstootep hebben n.L Kooloxyde in de longen cn in het bloed ge tracht. De dood is echter niet door gas ver oorzaakt, daarvoor was de hoeveelheid te gering. Verder werden op het slachtoffer tëekenen van stompgeweld aangetroffen op het hoofd, arm en been, hetgeen een vermoe den wettigt dat een worsteling is voorafge gaan. De verklaringen van den broer zijn zeer bezwarend. Verdachte stond aan de andere zijde van het £ed op zijn kamer, alleen maar te roepen, terwijl het beddegoed op en rond het lichaam van de vrouw lag te smeulen en te branden. De Verdachte bleef onder deze zeer bezwarende verklaringen onver schillig alle schuld ontkennen, maakte slechts nu en dan eenige cynische opmer kingen omtrent de verklaringen. Tot alles In staat De vader van het slachtoffer legde vrijwel gelijkluidende verklaringen af als zïijn zoon. Belangrijk was daarbij, dat, toen verdachte zei, dat er een dokter moest komen, luige had gezegd: ,.Neen, niet de dokter maar de politie", waartegen de verdachte zich ernstig verzette. Getuige had een jacht geweer gegrepen en daarmede gedreigd te zullen schieten als verdachte een stap na derbij kwam. „En dat is ons geluk geweest, meneer de president De man was tot alles in staat". De verklaringen van de familieleden om trent de verhouding van het echtpaar zijn niet bepaald ongunstig, maar, vooral den laatsten tijd moet er verandering zijn geko men: andere vrouwen in het spel, oordeelde de moeder. Het O. M, waargenomen door Mr. Fa- bi u s, richtte woorden van deernis tot de familie en tot de twee kinderen van het slachtoffer. Het primair ten laste gelegde, doodslag, achtte het O. M. gezien de des kundigenverklaringen, niet bewezen. Wel de poging tot doodslag. Het O M. achtte het misdrijf zeer ernstig. Waar gedachte halsstarrig elke schuld ont kent, zijn er dus geen verzachtende omstan digheden voor het gebeurde aan te voeren. De verdachte staat ongunstig bekend: vooi- al als hij dronken is gedraagt hij zich tijds als een bruut. Hij werd twee jaar ge leden wegens een ernstig zedenmisdrijf ver oordeeld, zoodat zijn verleden lang niet vlek keloos is. De wet laat eep levenslange ge vangenisstraf voor dit misdrijf open. Het O. M. stelde echter den eisoh van twintig jaar vast De verdediger, Mr. van Breukelen uit Heerlen, heeft daarna uitvoerig gepleit NEDERLANDSCHE VRIJWIL LIGERS UIT SPANJE TERUG Zij hadden het best naar hun zin Van staatsburgerschap vervallen verklaard ROOSENDAAL. 6 December. Met de trein, die te 11.42 uur uit Frankrijk te Roosendaal arriveert, zijn gistermiddag 115 Nederlandsche vrijwilligers, die aan de zijde van de Spaansche regeering hebben gestreden, voor het meerendeei tusschen de 20 en 25 jaar, op Nederland- schen bodem teruggekeerd. Om demonstraties te voorkomen waren van overheidswege strenge maatregelen ge nomen. De belangstellenden werden op ver in afstand gehouden. Na de passencontrole, welke geruimen tijd in beslag nam, werden de aangekomenen ge visiteerd. Daarna werd aan ieder van hen medegedeeld, welke maatregelen de Regee ring te hunnen opzichte had genomen, n.l. dat zij niet van steun zullen zijn uitgeslo- niet zullen worden belemmerd in zoeken naar een werkkring hier te lande, doch wel vervallen zijn verklaard van hun staatsburgerschap en bijgevolg zich van elke politieke activiteit moeten onthouden. In de eerste klasse-restauratie werd hun ra regeeringswege een warme maaltijd aangeboden. In de enkele oogonblikkcn, dat wij met de teruggekeerden konden spreken verklaarden zij het te betreuren, Spanje te hebben moe ten verlaten, hoewel zij natuurlijk verheugd m hun vrienden en kennissen weer te kunnen ontmoeten. De mannen, die er slecht gekleed uitzagen teneinde zich tegen het gure Nederlandsche klimaat te beschermen, hadden zij, bij gebrek aan jassen, wollen doeken om den hals geslagen waren vol lof over de beiegening in het regeerings- Spanje ondervonden. Zij verklaarden over tuigd te zijn van de uiteindelijke ^verwin ning der Spaansche regeering. Volgens deze zegslieden, die gestreden hadden bij Bilbao aan de Ebro, bevinden zich nog 118 Ne derlanders in Spanje. Ook deze zullen spoe dig terugkeeren. Onder de mannen, die vanmiddag waren aangekomen waren ur enkelen, die aan het front waren gewond. Vier Nederlanders wa ren met zware verwondingen in Spanji achter gebleven. Zij worden in een der hos pitalen van Barcelona verpleegd. In den vroegen avond vertrokken de jon gelieden groepsgewijze naar hun onder scheiden woonplaatsen. Moordaanslag op een vrouw Echtgenoot ging haar met een hamer te lijf GRONINGEN, 6 December. Gisteren heeft de 52-jarige arbeider B. L. een moord aanslag gepleegd op zijn echtgenoote, die ernstig werd gewond. Sedert geruimen tijd leefde het echtpaar in onmin. Dientengevol ge was de vrouw bij haar zoon gaan inwo- nen. Gisteren verscheen L. ten huize van zijn schoonzoon. Met een hamer ging hij zijn vrouw, de 52-jarige C. K. te lijf en bracht haar verscheidene verwondingen toe, waar bij de kaak van de vrouw werd stukgesla gen. Onmiddellijk hierop vluchtte de man. Op advies van den politiedokter werd de vrouw naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht Haar toestand is ernstig. De man is in den loop van don dag door de politie opgespoord en gearresteerd, waar na hij ter beschikking is gesteld van den Officier van Justitie. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN NIEUW VENNEP, 6 December. Te Nieuw-Venncp (Haarlemmermeer) is de 22- jarige M. v. d. H. uit Den Haag van een ko- lenschuit gevallen en verdronken. In het Koloniaal Instituut te Am sterdam worden thans de voorbe reidingen getrof fen in verband met de Neder landsche deel name aan de W er eldtentoon- stelling te New- York in 1939. Een kijkje bij de werkzaamheden in de groote zaal der Indische De toeristen op de Vel uwe weten van de groote gevaren, die er verbonden zijn aan het verkeer op den overdrukken, doch zeer smallen Zuiderzeestraatweg. Er wordt nu achter de hoornen aan wperezijden van den weg een geplaveid fietspad aangelegd. Van Putten naar Ermclo nadert dit werk reeds zijn voltooiing. Van Ermelo naar Harder wijk i6 het in vollen gang. Het toerisme zal hiermede ten zeerste gebaat zijn. VIJFTIG JAAR BIJ DEZELFDE FIRMA HAARLEM, 6 December. Op 10 Decem ber hoopt de heer J. F. van W o r t, voor man-drukker bij de bankbiljettendrukkerij der N.V. Grafische inrichting Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem den dag te herdenken, waarop hij voor vijftig jaar bij deze firma in dienst trad. De laatste toebereidselen voor de KLM- vlucht naar Zuid Afrika ter gelegenheid van den lOOsten Dingaansdag. De ..Reiger" wordt op Schiphol in gereedheid gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5