DINSDAG 6 DECEMBER 1938 EERSTE BLAD PAG. a RONDBLIK VON RIBBENTROP TE PARUS De dag van lieden geeft een schouwspel te zien, hetwelk men tot voor zeer kort niet voor mogelijk zou hebben gehouden. Een Duitsch minister van buitenlandsche zaken bezoekt de Fransche hoofdstad tot liet voe-1 ren van vriendschappelijke besprekingen niet zijn Franschen collega, om vervolgens zijn handteekening te zetten onder een do- j cument, waarin uiting wordt gegeven aan I de Vriendschapsbetrekkingen tusschen beide genahuurde landen, en de verzekering wordt geboekstaafd, dat tusschen hen in de toekomst geen oorlogsgeweld meer zal los breken. Vervolgens zullen zoowel Von Rib bentrop als Bonnet zich voor de microfoon plaatsen, en toespraken tot het Fransche volk richten. Een en ander zal men mogen zien als een uitvloeisel van het accoord van München, dat naar de bedoeling van Chamberlain en Hitler een nieuwen tijd zou moeten inluiden. De verklaring, welke vandaag tusschen Duitschland en Frankrijk tot stand zal ko men. is er een, waarnaar van Duitscho zijde reeds gcruimen tijd is gestreefd. Her haaldelijk lieten de Führer en Goering hun stem hooren, om nogcens opnieuw duide lijk te maken, dat er een einde was geko men aan de eeuwen-oude Fransch-Duitsche tegenstelling. Duitschland, zoo zeiden zij, bezit geen territoriale verlangens meer, .welke tusschen Berlijrt en Parijs scheiding zouden moeten maken. Het heeft voor goed afstand gedaan van zijn aanspraken op de gebieden van Elzas-Lotharingcn, en is te vreden met het herwonnen Saargebied en de opnieuw versterkte Rijnzöne. Dat men aan Franschen kant hierop niet reeds eer der inging, viel slechts te verklaren uit een gebrek aan vertrouwen in de verzekeringen der naburen, nadcmaal de nationaal-socia- ïistisclie politieke dynamiek zich zoo lan gen tijd door het stellen van „verrassingen" gekenmerkt had. Bovendien zat tusschen beide landen, als een lastige, scherpe doorn, de kwestie van Tsjechoslowakije. Dezo staat was onder den invloed der Fransche politiek geconstitueerd als een midden- Europeesch bolwerk tegen Duitschland, en bevond zich in een gevarenzone van den eersten rang. Praag, en verder naar den achtergrond Moskou, waren twee posten, waaruit licht een nieuwe oorlogsaanleiding zou kunnen opdoemen; uit dien hoofde viel mede te verklaren, dat de Ouai d'Orsay niet scheutig was met het vatten der Duitsche hand. De Tsjechische machtsburcht is thans ontmanteld, en de Russische invloed is momenteel vrijwel geneutraliseerd. Hoe zeer men dit in zekere Fransche kringen moge betreuren, het leit moet worden ge accepteerd, en maakt thans des te williger, don strijdbijl officieel te begraven. Als een disharmonie bij dit alles weer klonk dezer dagen in de Italiaansche kamer van afgevaardigden en over de Romeinscho straten de roep: „Corsica en Tunis!", waar mee te kennen werd gegeven, dat men aan den Tiber geen toenadering tot Frankrijk wil. tenzij men eerst zekere voordeelen daarvan in de wacht kan sleepen. Het is, alsof de asgenoot in Rome bevreesd is, dat het Berlijnsche einde der as al te veel voor deelen van de Italiaansch-Duitsche samen werking in zal palmen, en dat Italië ook ditmaal weder niet veel anders dan belof ten en vooruitzichten zal kunnen oogsten. Na Oostenrijk, Sudetenland, en de verbete ring van de Duitsche positie in den Balkan acht Rome het welletjes, en wil het ook zelf aan den buit geraken, ter verbetering van zijn belangen aan de kusten der Mid del landsche Zee, en van de verbinding met 'Abessinië. De anti-Fransche demonstraties zouden ertoe hebben moeten dienen, do Duitsch-Fransche toenadering eenigszins te remmen, opdat de fascistische politiek den tijd ervoor zal kunnen nemen, met Parijs tot uitwisseling van belangen te komen. Het verschil in politiek tempo, waardoor Italië zich thans genoopt ziet, een handvol roet in het Duitsche eten te werpen, moet in Berlijn de noodige ontstemming hebben te weeg gebracht. Von Ribbentrop zal thans met weder nieuwe reserve door zijn Fran sche gastheeren worden ontvangen. Deze zullen niet aarzelen, hem de vraag te stel len, hoe de Wilhelmstrasse denkt over de Italiaansche aspiraties, en of de beide as- genooten voornemens zijn, daaraan in de naaste toekomst gezamenlijk te arbeiden. De Duitsche minister zal natuurlijk wel een antwoord weten te vinden, dat in dit ver hand geen ja en geen neen beteekent, en zoo de situatie weten te redden, doch pijn lijk voor beide partijen moet dit toch wel in hooge mate zijn. Het zal Von Ribbentrop moeite kosten, Bonnet ervan te overtuigen, dat de Fransch-Duitsche vriendschapsver klaring niet wordt geteekend in een ver troebelde atmosfeer van ongerustheid en verdenking. Daartoe zou hij in klare taal de Italiaansche oogmerken af moeten wij zen, een houding, die hem aan den anderen kant door de bestaande Duitsch-Italiaan- sche vriendschap zoo goed als onmogelijk wordt gemaakt Roosevelt zegt: „Ik ben geen wildeman" Amerika moet thans den toon aangeven President Roosevelt heeft een rede ge houden voor het Amerikaansche volk, welke voor het grootste deel was gewijd aan bin- ncnlandsche aangelegenheden, en bedoeld was als een verdediging van zijn politiek. Slechts tegen het einde van zijn toespraak begaf spreker zich op breeder terrein, toen hij verklaarde: „Er mogen in de wereld mcnschen zijn. die meenen, dat een gedrild •olk, waarvan alle gedachten en daden ge leid worden door één man, de soort van vei ligheid zal geven, die hun bevalt, doch, welke overtuigingen ik er ook op na houd geen is sterker dan mijn vast geloof, dat do heiligheid en het welzijn van het Ameri kaansche volk het best gediend kunnen worden door de democratische beginselen, welke het land sterk en groot hebben ge maakt Wat Amerika in de komende paar jaren doet of nalaat te doen, zal nog eeuwen lang van veel grooteren invloed op de geschiede nis van het menschdom zijn dan de mees ten van ons. die hier thans bijeen zijn, ooit zullen beseffen. Wij zijn niet slechts de grootsto cn mach tigste democratie in de geheele wereld, doch ele andere democratieën verwachten van ons, dat wij de leiding zullen nemen, opdat de wereld er weer bovenop moge komen. Tn het kort komt de rede van Roosevelt neer op de modedeeling aan het land, dar hij met zijn liberale programma zal door gaan, ondanks het verzet, dat bij de verkie zingen tegen den New Deal tot uiting is ge komen. on ondanks de critiek, die op hem zelf in de pers en elders is uitgeoefend. Saroast'sch wees Roosevelt nog, naar de U.P. meldt op de perscampagne, die van New-York uit tegen hem gevoerd wordt, als 1 hij een weefsel van „laster, valschheid erdorvenheid". Hij verzekerde zijn toe hoorders. dat hij „geen wildeman, aanhan ger van het communisme, vernieler van rijkdom is". I-Iij ontkende, dat hij, zooals ge noemde pers beweert, zes jaar lang het land in een oorlog tracht te dompelen on de Ame rikanen naar do slagvelden van Europa wil zendon. „In feite", zoo zeirfe hij. „bon ik een gematigd persoon, een aanhanger van den binnenlandsehon buitenlandschcn vréde en ik geloof in het kapitalistische systeem". China heeft kort geleden vredesvoorstellen gedaan NEW YORK, 6 Dec. De nieuwe Chineesche ambassadeur in de Vereenigde Staten, Dr. Hoe Sjih, heeft tijdens een lunch, welke hem was aangeboden door den Ghineeschen financier Dr K. C. Li, adviseur van maar schalk T s j a n g K a i S j e k, verklaard, dat China na den val van Kanton en Hankau aan Japan informeele en indirecte vredea voorstellen heeft gedaan. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND Het aantal wcrkloozcn in Engeland be droeg op II November j.I. 1.828.103, hetgeen 46.876 meer is dan op 17 October j.I. Ceteka meldt, dat de Poolsche regoering op verzoek van de Tsjeoho-Slowaakscho rogeering, besloten heeft, het dorp Moravka in Silezië, dat aanvankelijk aan Polen was 'toegekend, aan Xsjecho-Siowakije te. laten. Engeland in geval van oorlog In antwoord op een vraag van den afge aardigde Henderson betreffende den wederzijdschen bijstand van Groot Brittan nië en zijn dominions in geval van een oor log. waarbij een lid van het gemeenebest zou worden betrokken, heeft minister-presi dent Chamberlain verklaard: „Elk lid van de gemeenschap van Brit- sche naties heeft het recht te beslissen over de wijze, waarop het bereid is, deel te nemen aan een oorlog, waarbij een ander lid van het gemeenebest zou worden be trokken. Ik ben nochtans overtuigd uiting te geven aan het verlangen van het volk van Groot-Brittannië met te verklaren, dat, indien eenig lid van het Britsche gemeene best zou worden aangevallen, wij het zon der aarzelen onze hulp zouden verleenen." WALVISCHVAARDER BOTST MET LISBERG De tot de expeditie Thorshammer behoo- rende walvischvaarder „Thorgaut" is in botsing gekomen met een ijsberg en gezon ken. Men gelooft, dat de uit 13 koppen be staande bemanning gered is. Het schip is "erloren gegaan. Verlaten ligt de Norman die aan de kade te Havre in verband met de staking van de équipage. CHAMBERLAIN OVER DE ITAL'AANSCHE VRIENDSCHAP Status quo in de Middelland- sche Zee blijft de basis Dit houdt in veiligheid voor Tunis en Corsica In antwoord op een desbetreffende vraag heeft minister-president Cham berlain in het Lagerhuis verklaard, dat de Britsch-Italiaansche overeen komst van 16 November op geen enkele wijze inbreuk maakt op de Britsche ver plichtingen jegens Frankrijk. De minister verklaarde verder, dat, hoewel Tunis, Corsica cn Nice niet met zooveel woorden genoemd zijn hij de onderhandelingen, welke aan de over eenkomst voorafgingen, zij vallen onder het eerste bijvoegsel dier overeenkomst, dat spreekt over de handhaving van den status quo in het Middellandsche Zee-gebied. Chamberlains verklaring werd met gejuich begroet. Chamberlain deelde verder mede. dat hij naar aanleiding van de belooging in de Italiaansche kamer, den Britschen ambassa deur te Rome heeft ongedragen, er de aan dacht van Ciano op te vestigen.dat inciden ten van deze soort tenzij stappen worden gedaan ter corrigeering van den gewekten indruk een allernadoeligsten invloed heb ben op de vooruitzichten van samenwerking tusschen de vier mogendheden van Mün chen. Hit het antwoord van Ciano, aldus Cham berlain, blijkt, dat de Italiaansche regeering zich niet aansluit hij de demonstratie cn niet voornemens is, af te wijken van de ver nlichtingen, die zij tegenover ons heeft aan vaard. Ik kan, zoo zcide Chamberlain, geen reden zien, om verandering tp brengen in de plan nen voor mijn bez.oek aan Rome. Henderson stelde daarop de vraag, of Chamberlain het de Italiaansche regeering duidelijk zal maken, dat Engeland niet van plan is, de vriendschap met Frankrijk op te offeren, om vriendschap met Italië te kno pen. Attlee vroeg of Chamberlain geloof de, dat onder de bestaande omstandigheden gesproken kan worden van spontane heton- gingen in Italië Chamberlain antwoordde op deze vragen: „Wij hebben verzekeringen van de Italiaansche regeering gekregen, die wij na tuurlijk aanvaarden". Op een aantal verdere vragen gaf de nister-president geen antwoord. Von Ribbentrop naar Parijs Ter onderteekening der Fransch-Duitsche verklaring De Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken, Joachim von Ribbentrop, is gis termiddag, in gezelschap van zijn èchtge noote, van Berlijn naar Parijs vertrokken Met den minister reizen verder mede de perschef van het departement van Buitcnl. Zaken, Aschmann, de „Ministerialdirekto- ren" dr Gauss en Wiehl, de chef van den persoonlijken staf van den Minister, lega- tieraad Hewel, de persoonlijke persreferent van den Minister, dr Schmidt, de leider van de afd. Frankrijk voor buitenlandsche politieke aangelegenheden, Abctz. de gezant Schmidt als tolk en de legalieraad Brueckl- De onderteekening van de Fransch-Duit sche verklaring zal vandaag plaats hebben: zoowel Bonnet als Von Ribbentrop zullen voor de microfoon het woord voeren. Omtrent de Fransch-Duitsche verklaring, welke te Parijs zal worden onderteekeml verneemt Reuter uit officiecle kringen te Parijs slechts, dat op de eerste plaats de grenzen tusschen Frankrijk en Duitschland onaantastbaar zullen worden verklaard, dm vervolgens de tusschen beide landen be staande goede wil bevestigd zal worden en dat tenslotte een overeenkomst zal worden aangesaan. dat de twee landen elkander bij eventueele meeninpsverschillen zullen con sulteeren, op voorwaarde echter, dat een derde partij eveneens geraadpleegd mag worden, d.w.z. dat Duitschland Italië en Frankrijk Groot Brittannië mag raadplegen Het feit evenwel, dat zich onder het ge volg van Von Ribbentrop ook Ga us, van de juridische afdeeling van de Wilhelmstrasse bevindt, doet vermoeden, dat de besprekin gen verder zullen gaan dan uitsluitend over we.derxijdsche verzekeringen van non-agres sie. Slechts de kwestie der Duitsche kolo niale eischen zal niet ter sprake komen, daar deze aangelegenheid beschouwd wordt ais te delicatt voor dit eerste Fransch-Duit sche tête-a tête. Tpn aan/ion vin de toekenning van oor log-rechten aan Franco ?nl Frankrijk onge twijfeld evenals ten aanzien van de jongste Italiaansche aanspraken, verklaren, dat de status quo in de Middellandsche Zee ge handhaafd moet blijven. Berlijn krijgt speciale Jodenwijken Een „ghetto" in de twintigste eeuw Een onderscheidingsteeken voor de Joden (Van onzen Duitschen correspondent) „Wij houden met onverbiddelijke hardheid vast aan onze „Weltan schauung". Wie zich de moeite ge troost, het boek van den Führer, „Mein Kampf" te lezen en wie de wetten van Neurenberg bestudeerd heeft, zal moe ten erkennen, dat alles, wat thans ge beurt, reeds lang van tevoren is aange kondigd. Het is een fout van de joden in Duitschland, dat zij aan de conse quente uitvoering van deze wetten nog altijd getwijfeld hebben. En nu dit on der den drang der omstandigheden met een versneld tempo geschiedt, is men ook in het buitenland verbaasd en zelfs verontwaardigd. Dat begrijpen wij op onze beurt niet, want al deze ingrij pende maatregelen zijn meerdere malen in het openbaar besproken en vroeg of laat moet men nu eenmaal tot een definitieve oplossing in dezen komen!" Zoo hoorden wij eon aMinisterialdirektor" uit het Ministerie van Justitie zeggen, een man dus. die van nabij betrokken was bij het' ontwerpen van de wetten, welke thans de gansche wereld en stellig ook nog een belangrijk deel van Groot-Duitschland met ontzetting vervullen. Wij begrijpen deze ontzetting volkomen en deelen ze persoon lijk, doch terzelfder tijd vragen we ons af, waarom de vele protesten en inzamelingen, de verschillende plannen en voorstellen niet tot een resultaat hebben geleid, hen welk van practische beteekenls is voor de paar honderdduizend menschen, waar het in dezen om gaat? Nuchtere feiten Practisch gesproken heeft het in dezen weinig doel, zich door zijn gevoel van mede lijden te laten beïnvloeden. Beter doen we derhalve, ons te bepalen tot de nuchtere folton en die zijn op zichzelf al erg genoeg Van 6 December af zijn er verschillende buurten en straten in ue Rijkshoofdstad, waar geen jood zich meer xertoonen magl In de regeeringswijk zoo redeneert men heeft een jood niets te zoeken, want hij behoort niet meer tot de nationaal-socialis- tische volksgemeenschap. Aan den Kur- fürstendam en Unter den Linden zal men voortaan alleen nog maar rein-arische Duit- schers zien en loopt men per ongeluk toch eens een jood tegen het lijf, dan zal het een buitenlander zijn, want kan hij dat aan de hand van zijn pas niet bewijzen, dan loopt hij gevaar, gearresteerd en zwaar jstraft te worden! Maar zoo hoort men terecht vragen wat moeten de vele joden dan beginnen, die nog steeds in de zijstraten van den Kur fürstendamm hun eigen huis bezitten? Het antwoord op deze vraag werd ons door een bejaarde dame gegeven, die haar verslagen heid aldus tot uiting bracht: „Waarom brengt men ons dan niet bijtijds in een be paalde jodenbuurt onder dak?" Het ghetto Met deze vraag werden de plannen der overheid geraakt, want reeds hoort men be weren. dat de Münzstrasse, de Linienstrasse en de Grenadierstrasse binnen afzienbaren tijd als het ghetto dor nog achtergebleven Berlijnsche joden bestemd zullen worden. Voor menschen, die in welstand in het wes ten van Berlijn geleefd hebben is dat wel iswaar niet erg aantrekkelijk, maar de angstpsychose, waaronder zij thans allen gebukt gaan en het feit, dat zij tot uiterlijk 1 Juli 1939 van het politiebureau uit hun wijk een „Erlaubnisschein" moeten halen, om zich over de voor joden verhoden stra ten te bewegen, zal hen er wol toe dwingen, naar do aangegeven volksbuurt te verhui zen! Hun geloofsgenooten in Neurenberg, do stad, waar ieder jaar de Rijkspartijdag on der leiding van Adolf Hitler plaats vindt, zijn er echter nog veel harder aan toe. Da Geheime Staatspolitie heeft namelijk vast gesteld, dat joodsche families uit het Fran kenland, waar ze uit de steden en dorpen verjaagd werden, naar Neurenberg zijn ge vlucht, doch hier worden zij niet geduld. Men heeft maatregelen genomen, om ze „in kürzester Frist" te verdrijvenl Iedere jood, die zich in deze stad ophoudt, moet zich bij de politie melden en als hij Neurenberg verlaat, moet hij precies aangeven, waar hij heengaat. Desnoods zoo besluit deze ver ordening zal de staatspolitie deze joden in „Vorbeugungshaft" nemgn, dat wil zeg gen: ze arresteeren en in een concentratie kamp opsluiten 1 Een insigne Nog scherper is de bepaling, dat de joden in Duitschland voorlaan een insigne zullen moeten dragen, waaruit duidelijk blijkt, dat ze tot. het niet langer gewenschte ras bfe- hooren. Drie plannen zijn tot dit doel worpen en in voorbereiding. Aanvankelijk wilde men een muts of een pet en een pelerine voorschrijven, voorzien met de Davidsster, maar dat schijnt men toch wat al te kras gevonden te hebben. Daarna wil de men een gelen lap op de borst en op den rug voorschrijven, met hetzelfde sym bool voorzien, doch ten slotte schijnt besloten te hebben, dat de Duitsche en de statenlooze joden een geel lint om hun lin kermouw moeten dragen met de Davidsster in blauwe kleur, zoodat iedereen duidelijk kan zien, dat men met iemand te doen heeft, die officieel uit de samenleving verstooten! Als nieuwste snufje op dit gebied ver rast men ons in de bladen met de mededeeling, dat joden voortaan geen auio mogen bezitten! Een groote verrassing is dat niet, want velen hebben deze maatregel venvacht. In de pers juicht men ook deze drasti sche maatregel toe: „De Duitsche mcnsch heeft het allang als een provocatie onder vonden en zelfs als een gevaar voor het openbare leven, wanneer joden zich aan het stuur van een wagen langs de door Duit sche arbeiders aangelegde wegen van Duitsch grondgebied bewogen, want het ging daarbij om de wegen van Adolf Hit Ier! Aan dezen door het Duitsche volk met lankmoedigheid gedragen toestand is nu een eind gekomenl Joden hebben in Duitschland aan het stuur van een auto niets meer te zoeken!" De nationaal-socialistische staat verzekerde men ons streeft verder in het straatverkeer naar een gemeenschap van Duitsche menschen en daar be hoort de jood allang niet meer bij! Al de/.e dingen en nog veel meer vernemen wij op den tweeden adventzondag voor Kerstmis, het feest van Christus' geboorte. Per radio hoorden wij heden ochtend ook een pro- testantschen geestelijke vertellen, dat men dit jaar in Duitschland pas voor het eerst een zuiver Duitsch Kerstfeest zal kun nen vieren, want de joden zijn thans terug gedrongen op de plaats, waar zij thuis hooren! Is het verwonderlijk, dat men van de anders zoo gezellige stemming, welke in de weken, welke aan het Kerstfeest vooraf gaan, te Berlijn kon vaststellen, dit jaar weinig of niets te merken valt? Berlijn, 5 December 1938. i .(Na4ru& yerboden.); MINISTER PIROW OVER DEN EUR9PEESCHEN TOESTAND „Psychologische factoren drijven naar oorlog" Pi row, óe minister van oorlog der Unie van Zuid-Afrika, die te Londen is teruggekeerd van een reis naar Duitsch land, Nederland, België en Italië, heeft gisteravond een verklaring afgelegd over den Europeeschen toestand. Hij zeide, dat Europa in de richting van een oorlog drijft, een oorlog, welke geen enkele natie wenscht, doch waarop iedere regeering zich voorbereidt Tenzij cr in de volgenoe maanden een volledige wijziging komt in de vooruit zichten zal de internationale spanning volgens Pirow m het a.s. voorjaar haar hoogtepunt bereiken. Het tragische van den toestand is, dat sinds de regeling der Tsjeohoslowaaksche kwestie geen vraagstuk aau de orde i6. dat oorlog zou verontschuldigen, laat staan enuijuclijk maken, liet drijven naar oor log wordt volgens Pirow zuiver veroorzaakt donr psychologische factoren. Zelfs het vluchtelingenvraagstuk is, vol gens den minister, op betrekkelijk gemak kelijke wijze te regelen. Voor zijn oplossing zijn twee dingen noooig: 1. gefd ter vervanging van de bezittin gen. die de vluchtelingen in Duitschland moeten achterlaten. Dit zou kunnen worden geregeld door een internationale leening. .vaarvoor de landen, die zich van hun vluchtelingen wenschtcn te ontdoen, verant .voordelijk moeten zijn. doch welks gewaar borgd zal moeten worden door de andere groote mogendheden; 2. land voor de vluchtelingen, die geen geld hebben óf door immigratiewetten wor den helemmerd. F,r 13 volgens Pirow meer dan voldoende nbewoond geschikt gebied, waar tweemaal oovecl vluchtelingen zullen kunnen kolo- isopren als er in aanmerking voor zullen komen. Wat ontbreekt is evenwel de bereidheid, eenige werkelijke onoffering te doen. Dit Is zoowel aan de zijde der landen, die hun vluchtelingen kwijt willen als aan de zijde dergenen. die hun gevoelens van sympathie laten hooren, het geval. Pirow voegde hieraan toe. dat de inter nationale houding ten aanzien van de vluch- telingenkwestie op zichzelf geen reden is oorlog, doch aat zij symptomatisch is de geestesgesteldOieid, welke niet be reid is, werkelijke opofferingen te doen voor den vrede Zoolang die geestesgesteldheid aanhoudt, zal Europa naar oorlog drijven. De verdwijning van generaal Miller Het proces tegen mevrouw Skoblin Voor het assizenhof te Parijs staat than* terecht de echtgenoote van den verdwenen Russischen generaal Skoblin, dia ervati verdacht wordt diem wit-Russischen generaal Miller uit Frankrijk te hebben ontvoerd, en naar Rusland te hebben doen brengen. De president nerinnerde er aan, dat ten tijde van het verdwijnen van generaal Mi' Ier, te Havre de aanwezigheid van een Sovjet-Russisch schip werd opgemerkt, dat tegen alle gebruiken ter zee in, door middel van een kortegolfzender opdracht kreeg op een bepaalde plaats te blijven. Men kan niet nalaten hierin een merkwaardigen samen loop van omstandigheden Ie zien. O >k wees de president op de groote uitgaven van het huishouden-Skobiin en resumeerde als volgt do aanklacht: „In overeenstemming met haar echtgenoot heeft de beklaagde zich schuldig gemaakt aan medeplichtigheid aan de misdaad vari ontvoering, welke door haar echtgenoot is begaan". Met scherpe stem legde vervolgens ver dachtc in het Russisch de volgende verkla ring af: „Ik ben nooit op de hoogte van de zaken van mijn echtgenoot geweest. Ik kan hpm niet beschuldigen, hij was een zeer goed man". De advocaat van de civiele partij vroep hierna beklaagde, waarom zij op den avond van het verdwijnen d~or Parijs rondzwiert en er niet aan dacht mevrouw Miller te tHefoneeren. Hierop antwoordde beklaagde dat zij slechts aan haar echtgenoot dacht en dat zij zeer van streek was. Hierna werden nog enkele getuigen, oa politiemannen gehoord, waarna de zitting werd verdaagd. Telefoondeskundigen uit veertien landen, o.a. uit Nederland, zijn gisteren te Lon den bijeengekomen, om particuliere bespre kingen to voeren inzake de mogelijkheden van de televisie. De conferentie, welke wellicht twee weken zal duren, zal o.a. trachten, overeenstem ming te bereiken over de standaardiseering van internationale telefoon- en televisie-uit- zondtoestellen. De eventueele heshiiten dezer deskundi gen moeten in 1940 op de aldaar dan te houden groote conferentie geratificeerd worden. Joodsch bezit nog verder „geariseerd" Eigendomsrechten die vervluchtigen De Duitsctie minister van economische zaken, Funk, heeft een verordening oven „de totale ariseering van het Duitsche eco* nomische leven, van het Duitsche grondbe- zit en van andere gewichtige bestanddeelefl van het volksvermogen" uitgevaardigd. In de verordening worden de hoogere be- stuursautoriteiten gemachtigd, een Jood te ge asten tot vervreemding of liquidatie van zijn onderneming of tot vervreemding van zijn grondbezit en andere vermogensbe* standdee'en over te gaan. Voor het voorloopige beheer van Joodsch vermogen kunnen trustees worden aange steld. Verder bepaalt de verordening, dat Joden in hot vervolg geen grond of rechten op grond in Duitschland kunnen verwerven, Voor verkoop van grond door een Jood moet toestemming verleend worden. Voorts moeten de Joden hun papieren van vaarde, aldus wordt in een ander deel dei verordening bepaa'd, op de banken depo« neeren. Duitsche en staat'.ooze Joden mogen geen voorwerpen van goud, zilver of platina edelsteenen en paarlen verwerven, verpan den of vrij verkoopen. Slechts bijzonder! officieele instanties mogen dergelijke voor werpen uit Joodsch bezit verkrijgen. Tegen beschikkingen op grond van deza verordening kan binnen twee weken be- ir worden ingediend. Koning Boris gediplomeerd machinist Een bijzondere delegatie van zeven ledei van den bond van Joego-Slavische machi nisten is naar de Bulgaarsche hoofdstad ge komen, om koning Boris het machinisten- ..diploma" aan te bieden. Tijdens het laatst gehouden congres van den bond werd ko ning Boris nl. gekozen als eerelid. Bij de delegatie was een vertegenwoordi ger van den Joego-Slavischen minister van spoorwegen en de voorzitter van den bond an machinisten. Na persoonlijke overhan diging van diploma en begeleidend adres heeft koning Boris aan het ecre comité on derscheidingen uitgereikt. Zooals bekend, heeft koning Boris groote liefhebberij voor locomotieven en doet hij niets liever dan een overall aantrekken en een proefrit maken met een nieuwe locomo tief. In 1934. toen een ontploffing ontstond op de locomatief van den koninklijken trein, begaf de koning zicih naar de machine, droeg den gewonden machinist naar het koninklij ke rijtuig, en reed den trein zelf verder de plaats van bestemming. Nieuwe moordaanslag in Roemenië Kolonel Cristescu, voorzitter van het mi litaire gerechtshof te Cernautzi (Roem.), werd licht aan den schouder gewond, toen twee jongelieden op straat vier revolver schoten op hem losten. Een der daders is gearresteerd, de andere kon ontvluchten. De kolonel is een week geleden door de ijzeren garde met den dood bedreigd in een brief, waarin aangekondigd werd, dat hij tusschen 1 en 15 Januari zou worden om gebracht. De Spaansche burgeroorlog Franco en de Britsche scheepvaart Naar Reuter uit Londen meldt heeft Franco aan de Britsche regeering de ver zekering gegeven, dat voortaan sohepen voorkomende op een gespecificeerde lijst welke graan en andere levensmiddelen naat Groot-Brittannië vervoeren, ongemoeid zul len worden gelaten. Toen twee schepen, welke graan van Roe menië naar Groot Brittannië brachten, wer den aangehouden en later weer werden vrij gegeven, na stappen door de Britsche regee ring, werd een lijst overhandigd aan de rechtsche autoriteiten met de namen van schepen, welke voor hetzelfde doel gechar terd waren. Franco heeft beloofd aeze te zullen hinderen. Er worden thans stappen overwogen in zake alle schepen, welke levensmiddelen naar Groot Brittannië vervoeren. Onder stroomenden regen zijn de voor trekkers te Johannesburg aangekomen. Aac den ingang der stad en langs don geheele» weg, welken de stopt zou volgen, stonde» vele duizenden, die hen hartelijk toejuich ten. De voortrekkers werden officieel begroet door den burgemeester Page die een goi den plaatje bevestigde aa-n een der os* wagens, welke den naam van Andries Pre- torius (den boerencommandant, die den Zoeloekoning Dingaan op 16 December 183! versloeg) droeg. De wagens blijven hier eenige dagen, alvorens aan het laatste stuk van hun „trek" (Kaapstad-Petroria) te be- ginnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2