MAANDAG 5 DECEMBER 1938 EERSTE BLAD PAG. a m Chamberlain op 11 Januari naar Rome Wellicht om een einde te maken aan de geruchten over een mogelijk uitstel van het bezoek der Britsche staatslieden aan Rome, als gevolg van de jongste anti-Fransche incidenten in de Italiaan- sche Kamer, wordt van officieele Brit sche zijde medegedeeld, dat met de Ita- liaansche regeering is overeengekomen, dat Chamberlain en lord Hali fax op 11 Januari a.s. te Rome zullen aankomen. Zij sullen tot den 14den in de Italiaansche hoofdstad blijven. Volgens Havas had de Britsche gezant te Rome opdracht gegeven den datum te be spreken, voordat de aandacht was geves tigd op de incidenten in de Italiaansche Kamer. Het is echter vanzelfsprekend, dat de Engelsche premier met Mussolini alle Middellandsche Zee-kwesties zal behan delen. In regeeringskringen is men zelfs van oordeel, dat, nu de premier bij zijn ver zoeningspogingen voor nieuwe moeilijkhe den komt te staan, het nog dringender en noodzakelijker is, dat hij zich aan die taak wijdt. Men hoopt echter, dat voor 11 Januari geen moeilijkheden zullen ontstaan, die een wijziging in Chamberlains plannen noodig maken. Engeland moet op oorlog yoorbereid zijn De teleurstellingen na München De Britsche minister van Onderwijs, Earl 'de la War r, heeft in een rede Engeland ge waarschuwd, dat het er op voorbereid moet zijn, eventueel oorlog te riskeeren, teneinde den vrede te bewaren. Ik geloof niet, dat iemand er de tegenwoordige regeering van zou willen beschuldigen, oorlogszuchtig te zijn, zoo zeide de Minister, maar toch zijn wij op liet oogenblik genoodzaakt ons volk dit voor oogen te stellen. Sinds München heeft de regeering ge streefd naar een ontspanningspolitiek. Hoe heeft men daarop gereageerd? Nog geen veertien dacen waren na München verloo- pen of wij werden op de heftigste wiijze be lasterd. Er werden aanvallen gedaan op onze (politici, die neerkwamen op een poging om zich te mengen in onze binnenlandsche aangelegenheden. Men tartte iedere code van beschaving door een behandeling van de Joden, die op elke plek van den aardbol verontwaardiging en moedeloosheid ver wekte. Er heeft altijd in ons land een uitgespro ken gevoel van sympathie voor het Duitsche volk geleefd; men besefte ten volle, dat het interne regeeringssysteem, van dat volk geen aangelegenheid was, waarmede wij ons dienden te bemoeien. Doch er is ook een toenemend gevoel, dat niets, wat we doen, de Duitschers kan bevredigen; dat daden en woorden van vriendschap misverstaan worden en beschouwd worden als bewijzen van lafheid; dat slechts de bewapening woorden spreekt, die verstaan worden. De beschaving kan slechts behouden blijven, wanneer wij, die er in gelooven, sterk en vastberaden genoeg zijn om voor die be schaving op de bres te staan. Coördinatie van het Britsche verkeer De „Sunday Chronicle" deelt mede, dat de Britsche verkeersdiensten per rail, op den weg of in de lucht in de nabije toekomst ge coördineerd zullen worden ln een algemeene verkeersmaatschappij onder leiding van Sir John Reith, voorzitter van de Imperail Air ways. De voorgenomen fusie betreft een ka pitaal van ruim 10 milliard gulden. Hertog van Gloucester krijgt jachtongeluk Een sleutelbeen gebroken Tijdens een jachtpartij is de hertog van Gloucester van zijn paard gevallen, waarbij hij een sleutelbeen heeft gebroken. Hij zal (vermoedelijk eefidgê' weken rust moeten houden. Waarschijnlijk zal de hertog van Kent in zijn plaats naar Noorwegen gaan om de uitvaart van koningin Mand bij te wo nen. Hij beeft de reis, die hij de volgende .week in de Midlands zou maken, afgezegd. Fa. H. J. Phaff Winschoten Europeesche staats hoofden voor de microfoon Koningin Wilhelmina spreekt op 22 Januari a.s. Volgens de „Daily Tel." worden, bij gele genheid van de New-Yorksche wereldten toonstelling schikkingen getroffen voor een serie radio-uitzendingen, waarbij verschil lende Europeesche staatshoofden het woord zullen voeren. Reeds zouden de volgende staatshoofden erin hebben toegestemd, daartoe 'mede te werken: Lebrun, president van de Fran- sche republiek, 1 Januari; dr Douglas Hyde, president van Eire en de Valera, eerste mi nister van Eire, 8 Januari; koning Chri3- tiaan van Denemarken, 15 Januari; Ko ningin Wilhelmina, 22 Januari; koning Carol van Roemenië 12 Februari; koning Haakon van Noorwegen 19 Febr.; koning Leopold van België 26 Februari; prins Paul, regent van Joegoslavië 5 Maart; koning Victor Emanuel van Italië 12 Maart; admiraal Horthy, regent van Hongarije, 19 Maart; prins Tsjitsjiboe, broeder van den keizer van Japan, 2 April; koning Gustaaf van Zweden 9 April. Bijzonderheden nopens het uit Groot- Brittannië uit te zenden programma zijn nog niet vastgesteld. Duitsche Joden mogen niet meer autorijden Alle rijbewijzen ingetrokken De rijksleider der S.S. en chef van de Duitsche politie Hi mm Ier heeft een voorloopige politieverordening uitge vaardigd, waarbij de rijbewijzen en rij vergunningen voor motorvoertuigen van Joden worden ingetrokken. Daarin wordt o.a. gezegd: „De laffe moord van den Jood Grynszpan, welke te gen het geheele Duitsche volk was gericht, bewijst, dat Joden onbetrouwbaar en onge schikt zijn voor het houden en besturen van motorvoertuigen. Onder voorbehoud een definitieve regeling wordt bepaald, in Duitschland wonende Joden van Duitsche nationaliteit geen motorvoertui gen, onverschillig van welke soort, mogen besturen en dat hun rijvergunning wordt ingetrokken. Het is in Duitschland wonen den Joden van Duitsche nationaliteit ver boden, personenauto's en motorrijwielen, met of zonder bijwagen, te houden. Voor vrachtauto's wordt een nadere regeling voorbehouden. De in Duitschland wonende Joden van Duitsche nationaliteit moeten de rijbewijzen van alle klassen en de rijver gunningen voor personenauto's en motor rijwielen onmiddellijk, en uiterlijk 31 De cember 1938 bij de bevoegde instanties af leveren. Uitbreiding Belgische kabinet Janssens minister van financiën Na <1© strubbelingen in de Belgische re geering heeft de premier Spaak de porte feuille van financiën aangeboden aan den katholiek Janssens, die haar inmnddels heeft aanvaard. Nu aan Financiën een katholiek een libe raal vervangt, dient de heer Spaak een an dere portefeuille aan een liberaal aan te bieden. De mogelijkheid hiertoe wordt ga- scliapen door een nieuwe distributie der ministerieele bevoegdheden, die de kans biedt, drie ministens meer te benoemen. Er wordt nl. tijdelijk een ministerie van Ruitenlandschen Handel in het leven geroe pen, een afdeeling. die vroeger bij Buiten- landöohe Zaken behoorde. De heer Spaak sou deze portefeuille aan 't liberale kamer- id voor Nyvel, Charles Emmanuel Jan" sens, aanbieden. Het departement van Economische Zaken, Landbouw en Middenstand, dat thans door den heer Paul Heymans word bestuurd, zal worden gesplitst in Economisohe Zaken eenerzijds, Landbouw en Middenstand an derzijds. Laatstgenoemd ministerie zal door dien heer Paul Heymane beheerd worden. Als mogelijk minister van Economische Zaken wordt de heer H i e r n a u x benoemd, die thans koninklijk commissaris voor de Borinage is. Ten slotte is er nog sprake van de op richting van een departement voor Werk verschaffing. De heer Spaak zou voorne mens zijn het socialistische kamerlid voor Brugge, Achille van Acker, deze porte feuille aan te bieden- Spaak heeft reeds poolshoogte bij zijn partijgenooten geno men, die bereid zou zijn de leiding van dit nieuwe departement op zich te nemen. De nieuwe regeering zou dan vijf socialisten, vijf katholieken, drie liberalen, alsmede generaal Dends omvatten. FRIESCHE BOTERDRABBELKOEKEN Oudste adres nan d© i*erscV^e^l loo In bussen 6 st. J 0.50; 10 st- 0ri5, Luxe bussen 10 st 1 0.90; 17 9t f 1.50; Boven 1 2-— franco TeleL 20 Glronnmmei 30584 J. C. REPKO WORKUM De Rijksdagverkiezingen in Sudetenland Slechts 1811 „neen"-stemmers Zondag, toen de bewoners van het Su detenland naar de stembussen togen om hun rijksdagvertegenwoordigers (Hitler, Hess en Henlein) te kiezen en hun vertrou- in Hitier cn het nationaal-socialism'e uit te spreken, zal er wel nauwelijks een muur, telegraafpaal of etalage in het Su detenland zijn geweest, die niet een haken kruis vertoonde of een of andere verkie- ngsleus. De straten van Reichenberg, de hoofdstad an de nieuwe gouw, waren versierd met nationaal-socialistischa banieren. Het stad huis was van het dak tot de straat met vlaggen versierd. Zoodra de stembus open ging, begonnen Duitsche gevechtsvliegtui gen boven de stad te kruisen op hoogten tusschen 100 en 125 meter, terwijl door de straten colonne na colonne rolde van ge motoriseerde eenheden. Op de openbare pleinen speelden fanfarekorpsen. Spoedig vormden zich files voor de stembureaux en bijna alle kiezers hadden vóór het middag- ar hun stem uitgebracht Een omstandigheid, die voor het groote Duitsche publiek verborgen is gebleven en welke zelfs bij het meerendeel van de in woners van Sudetenland onbekend schijnt te zijn, is, dat de kiezers van Tsjechischen ■sprong hun stemmen hebben moeten uitbrengen op speciale groengekleurde stembiljetten, die een anderen tekst hadden dan de witte stombiljetten voor de Sude- teivDuitschers. Een afzonderlijke telling de groene biljetten zal worden gehou den om na te gaan, hoeveel Tsjechen Ja en hoeveel Neen hebben gestemd. De uitslag Om 1 uur hedennacht was de uitslag .J der in totaal 66 kiesdistricten in het Su detenland bekend. Van de 1.466.504 stem gerechtigden hebben er 1.450.638 hun stem uitgebracht. Hiervan waren er 1.447.289 geldig. Het aantal ja-stemmen bedroeg 1.435.478, het aantal „neen"-stemmen 1.811. De Joodsche emigratie 400.000 emigranten naar landen van overzee? Dr. Goldman, voorzitter van den raad van bestuur van het Joodsche we reldcongres heeft een plan voor de emi gratie van de Duitsche Joden opgesteld. Volgens dit plan zouden in vijf jaar tijds 400 000 Joden geëvacueerd kunnen wor den. De Vereenigde Staten zouden 25.000 Joden per jaar moeten opnemen. Pale stina in vijf jaar 100.000. van wie 50.000 onmiddellijk, de Britsche koloniën en Latiinsch Amerika elk 100.000 in b jaar. Volgens het Joodsch. Telegraaf-agentschap heeft een niet met name genoemde republiek Midden-Amerika een gebied van 10.000 vierkante mijl beschikbaar gesteld oor de kolonisatie van 25.000 Joodsche gezinnen- Als voorwaarde wordt echter gesteld, dat 40 pet der kolonisten landbouwers moeten zijn, 40 pet. handwerkslieden en 20 pet. an dere beroepen mogen uitoefenen. Verklaard wordt, dat de onderhandelingen vermoedelijk nrte dezer maand voltooid zullen zijn. De Reuter-correspondent uit Berlijn geeft een uitvoerige beschrijving van de tooneelen. welke zich dagelijks bij de buitenlandsche consulaten in de Duitsche hoofdstad af«oe len. Di wachtenden, die in een coneentrarie- kamp vertoefd hebben, zijn vaak te herken nen aan hun kaalgeschoren hoofden. Soms vertellen zij op kalmen toon hun wederwaar digheden. De meeste klagen over onvol doen de voedsel, het bijeenbrengen van te veel menschen op een klein oppervlak, geen ee- 'egenheid om hun kleeren te wasschen, eaen behoorlijke hygiëne. Herhaaldelijk, aldus de Reuler-corrpspondent, hoort men klachten over mishandeling door de bewakers. Vele Joden, die in concentratiekampen vertoeid hebben, zeggen, dat. zij lijden aan eers+ui- kingen der armgewrichten, als gevolg van het feit. dat de bewakers hun armen omge draaid hebben Anderen hebben leelijlm kneuzingen aan de polsen en benedenarmer» Het Buchenwald-kamp bdj Weimar heeft nog de ergste reputatie Traditiegetrouw waren de Lord Mayor van Londen en zijn echtgenoote tegen woordig bij de bereiding van de reusach tige kerstpudding in Mansion House, gevuld met ingrediënten uit de Dominions. Duitsche consul te San Francisco op rapport Blijft ook hij te Berlijn? De Duitsche consul-generaal te San Fran- ...soo is plotseling naar Duitschland vertrok ken. Zijn vrouw heeft medegedeeld, dat hij vertrokken is om rapport uit te brengen. Mén weet nipt of het hier om een algemeen rapport gaat, dan wel om een rapport over het onderzoek, dat ingesteld is naar de ont ploffing op de „Vancouver", welke de con sul aan sabotage had toegeschreven. Duitsche Jood te New York vermoord Een politieke misdaad Christian Morgenstern, een Jood van Duitsche afkomst, is te New-York vermoord op den vloer van zijn kamer aangetroffen. Deze misdaad heeft nogal opzien gebaard, daar de politie de daders zoekt onder de nationaal-socialistische agenten in de Ver eenigde Staten. Uit het ingestelde onderzoek is namelijk gebleken, dat het slachtoffer eenige moeilijkheden scheen te hebben met de autoriteiten van het Duitsche rijk, in ver band met de emigratie van zijn twee zusters,, die inmiddels naar Luxemburg gevlucht zijn. Kort voor den moord had men Morgenstern nog in gezelschap gezien van twee geheim zinnige vreemdelingen, die met Duitsch ac cent spraken. Spaansche vrijwilligers op de huisreis Er zijn 117 Nederlanders bij Zondagavond zijn aan 't Spaansche grens station Cerbire, 442 leden der internationale brigade aangekomen, die zich via Parijs naar hun vaderland zullen terug begeven. Er zdjn daarbij 117 Nederlanders, 181 Zweden, 23 Belgen, 22 Finnen en 99 Fran- schen. De vrijwilligers maken de reis onder geleide van een vertegenwoordiger hunner regeering. Zooals men weet is dit voor de Nederlanders de heer Labouchère. Alvorens zij Fransch grondgebied mochten betreden, moesten zij hun identiteit kunnen aantoo- nen en zich aan een medisch onderzoek onderwerpen. DD.D. doet de |eukbedar Polen en het Joden-vraagstuk Landdag zal wetsontwerp bestudeeren Dp Poolsch© Landdag zal nog in de, huidiep zittingsperiode een beslissing moeten nemen over een wetsontwerp, waarbij de .toestand an de Joden in Polen geregeld wordt. Ge neraal S k w a r c z v n s k i, de leider van her ka.mn der nationale eenheid, heeft in den Landdag verklaard, dat het Joodsche vraag stuk thans wettelijk geregeld dient te wor Het kamp ripr nationale eenheid zal zich bij de opstelling van een desbetreffend wetsontwerp laten leiden dooi1 de beginselen die reeds in het programma dezer nationale beweging ziin opgenomen, te weten: lo. Het Joodsche probleem moet worden opgelost door een vermindering van de Jood srhe bevolking in Polen. 2o. De Pool scha cultuur en het economi che leven moeten zich losmaken van de Joodsche invloeden. 3o. In bepaalde werkkringen moet het aan tal Joodsche êmployé's naar verhouding wor den verminderd. Polen zal niet nalaten de aandacht van de internationale openbare meening te vesti gen op de noodzakelijkheid van een radical" snelle oplossing van het Joodsche vraag stuk, aldus besloot de generaal. De generaal heeft voorts nog uiting gege ven aan de hoop, dat de Poolsche regeering energiek haar eischen zal blijven stellen in zake een gemeenschappelijke Poolsch-Hon sraarsche grens. Russische ijsbreker in het Poolijs Gevaar soms zeer dreigend De Russische ijsbreker „Sedof", welke zich voor wetenschappelijke doeleiden ophou li in het Noordpoolgebied, bevindt zien sedert drie dagen in een onafgebroken sneeuw storm De positie van het schip op 30 Nov was 85,29 gr. Noorderbreedte en 123.48 gr Oosterlengte. De ijsbreker bevindt zich op het oogenblik slechts 25 mijl van d"?n hoop- sten breedtegraad, waarop de „Fram", het Poolschip waarmee Nansen en Amundsen hebben gevaren, een record vestigde. Over het geheel genomen drijft de „Sedof op het oogenblik in een richting, welke pa ra.l-lel loopt aan dit van de „Fram", met dien verstande, dat de drijftocht van de „Sedof" begonnen is op een punt, dat veel Oostelijker gelegen is dan dat, waar de „Fram" indertijd haar tocht aanving. Men geeft de „Sedof" een goede kans het record te breken. De Sovjet-Russische radio heeft medege deeld. dat Prof. Schmidt, de directeur van d0,n Noordelijken zeeweg, te Leningrad is aangekomen. Hij is van plan een vliegtuig te zenden om de „Sedof' versterking en wetenschappelijk materieel te brengen. Overigens hee'"t de ijsbreker ruimschoots met moeilijkheden te kampen. Tweemaal was het schip aan een sterken druk van he ijs blootgesteld. Pen keer was het gevaar zelfs zoo dreigend, dat de bemanning uit veiligheidsoverwegingen op 't ijs kampeerde Staking op de „Normandië" Het personeel van de scheepvaartmaat schappij te Le Havre, waartoe de „Norman dië" behoort, is een solidariteitsstaking be gonnen met de nog steeds stakende arbei ders van enkele bedrijven te Le Havre. Dit heeft aldus Havas tot gevolg gehad, dat de directie der „Normandië" op 't laat ste oogenblik heeft besloten het schip de reis niet te laten maken. Een aantal passa giers, o.w. zich ook de Britsche oud-minis ter, Eden, met zijn echtcrenoote bevond, heeft zich te Cherbourg nog kunnen in schepen op de „Aquintania". De Fransche minister van Koopvaardij Chappe delaine, heeft naar aanleiding van incidenten, welke zich dezer dagen te Le Havre hebben voorgedaan, aan een Havas-redacteur de volgende verklaring af gelegd: „Het is niet toelaatbaar, dat dergelijke incidenten zich periodiek herhalen aan boord van schepen van onze maatschappijen, die ten doel hebben internationale verbin dingen te onderhouden of het verkeer tus schen de verschillende rijksdeclen gaande te houden. Ik weiger ten stelligste de maat regelen, welke ik getroffen heb, terug te nemen. Ik acht het mijn plicht, aan boord van onze groote mailschepen orde, discipline en eerbied voor het gezag te herstellen". Een communiqué van het Departement van Koopvaardij deelt mede, dat afge zien van de reeds getroffen disciplinaire maatregelen Chappedelaine het ontslag heeft goedgekeurd van de stakers, volgens de lijst, welke hem door de Compagnie Transatlantique was voorgelegd. Er is bij de maatschappij reeds een honderdtal ont slagen gevallen. De leden der bemanningen en het. wal personeel van de Compagnie te Le Havre zullen eveneens hun ontslag krij gen. Diegenen onder de stakers, die weei aan het werk wenschen te gaan, moeten daartoe een verzoek indienen. Chedeville (secretaris van een vakver eeniging te Le Elftvre) Gruenais en Torra- cinta, voormalig secretaris van den zeelie- denbond. worden gezocht, doch konden nog niet worden gearresteerd, aldus het com muniqué. Jean Ledour, die zich naar Diepne begeven had en daar tevergeefs trachtte een aantal zeelieden en visschers te verhinderen zich aan boord van hun schepen te begeven, werd in hechtenis nomen. De Japansch-Chineesche oorlog Japanners bezetten Kanton-delta Een zware brand te Shanghai Het doel van het tweede Japansche offen- siet ten Zuiden van Kanton is voor een groot gedeelte reeds bereikt. De geheele Kaukong-delta (bij den linkeroever van de Westrivier) is thans door de Japansche troepen bezet, met het gevolg, dat de voor naamste wegen, waarlangs de Chineesche troepen hun munitie aanvoer kregen, in Japansche handen zijn. Naar Domei meldt, is nu een Chineesche tegenaanval op Kan- het Zuiden uit onmogelijk gewor-i den. Reuter verneemt van Chineesche zijde, dat de Chineesche troepen die aan den KantonHankau-spoorweg opereeren, aam merkelijke vorderingen hebben gemaakt. O.m. hebben zij ten Zuiden van Tsoengnoea belangrijke stellingen veroverd. De stad Tapingsjang, die op 40 K.M. ten Noorden van Kanton ligt, is op de Japanners her overd. Ten Zuiden van de Parelrivier zijn de Chineesche guerillatroepen op het oogen blik zeer actief. Zeshonderd hotten in de asch Een hevige brand in het Westen van do internationale concessie van Sjanghai heeft ongeveer 600 hutten, bewoond door arme Chineezen, totaal in de asch gelegd. Twaalf personen zijn omgekomen, twintig gewond- Door den brand zijn drie duizend personen dakloos geworden. 5000 dooden te Kweilin? De Japansche vliegtuigen hebben ruim driehonderd bommen laten neerkomen op Kweilin in Noord Kwangsi, 700 kilometer van het dichtstbijzijnde front gelegen, in twee luchtaanvallen. Naar raming zijn ec 5000 slachtoffers; verder zijn er zeshonderd huizen verwoest en liggen de hoofdstraten der stad in puin. De brandbommen hebben enorme brani den veroorzaakt. In verband met de moge lijkheid, dat. de Japanners Kwangsi binnen* trekken, hebben de generaals Lit Soeng yen, opperbevelhebber der Chineesche troepen aan den Noordelijken oever van de Jangtse, en Pai Tsjoeng si, afgevaardigde van den Chineeschen generalen staf, een beroep gei daan op tet volk, zich als een man te heffen om hun grond te verdedigen. Op een groote militaire conferentie, welke „ergens in Zuid China" is gehouden, zijn maatrege* len besproken om den Japanschen op* marsch te stuiten. Rheumatiek bestrijden terwijl U slaapt! Wanneer U lijdt aan Rheumatiek. Rugpijn, Gewrichtspijn, 's Nachts te moeten opstaan, Irriteerende zuurafschelding. Zenuwachtig heid, Duizeligheid, Kringen onder de oogen, Branden op de maag, Gezwollen enkels en U zich uitgeput voelt, dan moet U eens CYSTEX gebruiken. CYSTEX, het nieuw «---Tintdir r de medicijn, De anti-Joodsche politiek van Roemenië Joden krijgen geen visum Ofschoon met den dood van Codre den leider der „IJzeren Garde", een heftig bestrijder van den Joodsohen Invloed ia Roemenië la heengegaan, hebben de Jodei toch weinig red^n om zich door de radical onderdrukking van de IJzeren Garde vai regeer in gswege gerustgesteld te gevoelen Want wilde de IJzeren Garde een onmiddel lijke verdwijnen van de Joodsche invloedea in Roemenië, de regeering hoewel zich tegen gewelddaden verzettend voert even* zeer een anti-.Toodsche politiek. Het doel van deze politiek is de Joodsche invloeden in Roemenië evenredig te maken ,n dm omvang van de Joodsche bevolking. Tegelijkertijd poogt men de immigratie vau buitenlandsche Joden tegen te gaan. Voor buitenlandsche Joden is het dan ook vrijwel onmogelijk een visum voor Roemenië te krij gen, zelfs wanneer zij slechts een bezoek aani dit land willen brengen. Bovendien schijnt aan deze politiek niet vreemd te zijn het streven om het meer gematigde deel van -le IJzeren Garde voor de regeering te winnen! United Press verneemt, dat als gevolg van deze tendenzen een aantal vermogende Jo den reeds maatregelen getroffen heeft om hun bezittingen liquide te maken en 't land te verlaten. RECTIFICATIE Ve Tn de laatste pagina van „Van en Voot de Vrouw" kwam door het uitvallen een regel in het stuk „Knippatronen" een onduidelijk gedeelte voor. De vierde alinea van onderen af, gelievè he men als volgt te lezen: Gc De rugbreedte van den schouderknokkelj fcy' links tot den schouderknokkel rechts} m( precies deze maat en niet te breed meten pn ^AnulC VA/GIlDTS SOPHIE WOUDTS HOOFDSTUK IV Moeder en dochter Den avond van den eersten dag na de geboorte van Greets dochtertje, stond Marie Staalberg bij het inrijhek, en tuurde den langen landweg af. De avondzon wierp over het dorpje voor haar een gulden gloed, boven de sloot waren witte nevelslierten, die langzaam heentrokken over het land. Morgen weer mooi weer, dacht ze. Dan zou ze morgen maar naar de stad gaan, om naar Greet te kijken. Waar bleef Truus toch. Na schooltijd had ze pianoles, en dan zou ze bij .Oma van Dam theedrinken. Vreemd, dacht ze, vaders tweede vrouw was slechts een tiental jaren in hun leven geweest, en tóch was er een band gebleven. Truus kwam graag bij Oma, en kon zelfs wel met Geertrui opschieten. Vreemd was Geertrui toch altijd; slechts eenmaal, toen Truus ziek was, had ze een bezoek op Holland hoeve gebracht, 't Was toch maar een klein uur fietsen, en de autobus hield vlak voor de boerderij stil. Marie dacht aan haar vroeger leven, 't heen en weer fiet sen, yaa het dorp paar de schoolt Toen haar huwelijk met Hendrik. Was ze gelukkig met hem? Na de geboorte van Truusje was er een goede en innige verstandhouding ge komen, een elkaar beter leeren begrijpen en waardeeren. 't Geluk en welzijn van hun dochter, dat was hun levensdoel ge worden. Ze vond Hendrik soms te streng; als Kerkvoogd stelde hij eischen, en de plichten, die hij daarmede zijn gezin oplegde, waren vaak moeilijk. Dan dacht Marie aan haar moeder, nam moeders Bijbel en vocht om tot klaarheid te komen! Kon zij met haar kind bidden, zooals moeder met hen gebeden had? Toen Truusje klein was, scheen het zoo ge makkelijk. De kindergebedjes, die zij haar klasse-kinderen had geleerd, zegde zij ook haar dochtertje voor. Maar bij het op groeien kwamen de vragen. Toen voelde zij, dat zij als moeder niet in dichte gemeenschap met God leefde. Wanneer zij probeerde daarover met Hendrik te spreken wees hij het af. Een forsch gebaar, nee vrouw, wat jij bedoelt, is geen ge loof, dat is overdreven gezeur. Neem een voorbeeld aan mij. Dan zweeg Marie, 't Was ook bij Greet andersGreet. Ze schrok op. Wat stónd ze daar te droomen aan het hek. Ze had nauwelijks erg, dat Garmt langs haar ging, beleefd groette. Wat had ze het goed hier, 'n modelboerderij, vol doende personeel en de zaken gingen toch lang niet slecht, dacht ze. Ze wist niet, Hendrik, gesloten, eerzuchtig haar niet bekennen wilde, dat alles achteruit vloog. Marie zou het goed bij hem hebben, dat was zijn eerewoord, daaraan zou hij zich houden. Weer tuurde ze over den weg. Truus zou toch niet naar Greet zijn? Ze wist wel, dat tante dezer dagen een kindje wachtte. Truus was zoo dol op kleine kinderen, had zelf vele malen gevraagd, waarom zij geen broertjes of zusjes had. Eindelijk, daar kwam Truus. Ze zwaaide met haar arm, fietste pog wat steviger door, en zoodra ze haar moeder onder het bereik van haar stem wist, juichte ze: „Moeder, tante Greet heeft een kindje". „Gelukkig, dat is alweer voorbij", zei ze meer tot zichzelf dan tot Truus. „Ben Je er geweest?" vroeg moeder, terwijl Truus van haar fiets sprong en gearmd met moeder op het huis aanliep. „Ja ook", zei Truus, en dan al, om zich te verdedigen. ,,'t mocht van oom Christiaan, en ik ben niet druk geweest, hoor". „Heb je oom Christiaan gesproken?" vroeg moeder be nieuwd. „Vanmorgen zag ik eerst Corry. Die vertelde, dat ze van nacht met Miep bij Oma van Dam gelogeerd had." „Bij Oma Van Dam gelogeerd?" herhaalde moeder ver baasd. „Ja, ik vond het ook gek", vertelde Truus verder. „Toen ik om vier uurjpit school bij Oma kwam, was Oom Christiaan er ook net. Het kindje is vannacht geboren,'t is een meisje. Oom Chris vroeg dadelijk, of ik mee ging kijken, maar dat kon niet, want ik moest eerst naar pianoles. Uit pianoles ben ik éven geweest". Truus legde allen nadruk op dat éven. „Heb je tante Greet zelf gesproken?" vroeg Marie nu, vol bezorgdheid over het jongere zusje. „O moeder, het is zoo'n heerlijk kindje", antwoordde Truus heelemaal er naast „Dat geloof ik graag, maar hoe was het met tante Greet?" „Goed geloof ik, de dokter was geweest". „De dokter?" schrok Marie nu. „Geeft dat wat, moeder, waarom schrikt U daarvan?" „Och tante Greet laat alleen maar een cj°kter komen, als het hoog noodig is. Maar laten we 't beste maar hopen. Morgen vroeg ga jk er heen, en ga jij nu aap je huiswerk. Maar eerst een kopje thee. „Buiten?" „Ja, dat is best". Onder den grooten boom stond een flinke tafel. Truus legde haar boeken uit, boog zich meteen over haar werk. Moeder was binnen, om thee te schenken. Toen moeder weer bij haar kwam zitten, en opnieuw wilde praten, was het, of Truus niet antwoorden kón. Wat was toch ineens dat vreemde, beklemmende, nu ze bij moeder was Ze was den heelen weg zoo licht, zoo blij geweest, om Oma Van Dam om tante Greet en vooral om het kindje. En nu moeder ei over praten wilde met haar, kón ze niet antwoorden. Marie begreep haar dochtertje weer niet. Wat had dal kind toch telkens; 't was opmerkelijk, dat ze in een teleurge stelde stemming thuis kwam, zoodra ze bij Greet was geweest' Wat zou ze hebben? Stil zaten ze nu samen onder den grooten boom, die hel voor het huis heerlijk koel gehouden had. Truus dééd, of V werkte, om verder vragen van moeder te voorkomen, dal voelde moeder best. Plots stond moeder op, ging naar binnen „Ik zal nog een kopje thee halen, Truus". „Vlot het nogal?' probeerde moeder, maar zonder antwoord af te wachten, liep ze naar binnen. Truus kón niet werken. Lusteloos liet ze haar handen land haar stoel slingeren, terwijl ze peinzend den witten weg af] keek. Daér in de stad. daar was alles; Oma. prettige winkels de school, de nichtjes, tante Greethet kleine kindit Waarom had tante Greet zoovéél, waarom had Miep zusje en broertjes, en nu weer dit heerlijke kleine kindje? Zélf zoo'n kindje te hebben, ervoor te zorgen, het te mogei liefhebben. Worélt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2