|7ir ti iur geit&djt (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Heel Nederland offerde milddadig I ?°rtTb7,ry I De Italiaansche demonstraties tegen Frankrijk lUbomttmtntsprtjsf: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a Ct Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 NO. 6566 MAANDAG 5 DECEMBER 1938 19e Jaargang ^bberttntieprgjen: Van 1 tot 5 regels f f.171/» Elke regel meerf 022'I, Ingezonden Mededeeijngen van 1—5 regels- 230 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 Opbrengst der Nationale collecte zal alle verwachtingen overtreffen Drie a vier ton verzameld? EEIDEN, 5 Dec. Wat dom eigen lijk, dat we Zaterdag werkeiijk ge meend hebben, dat het ongunstige weer belangrijke invloed zou hebben op de opbrengst van de nationale collecte voor de uitgewekenen om geloof en rasl Dat was een schromelijke vergissing, gelukkig. Zoo ooit, dan heeft het Neder- landsche volk ditmaal wel getoond dat het weet te offeren. Het definitieve eindresultaat is uiteraard nog niet be kend, doch het staat reeds nu vast, dat de opbrengst alle verwachtingen zal overtreffen. Voorloopige gegevens wij zen er op, dat er zeker f 300.000 gecol lecteerd is en er zijn menschen, die beweren, dat het wel vier ton zal wor den. Hoe het ook zij, nog nooit is er een collecte gehouden, die een zóó groot bedrag opbracht. En dat in één dag! Om eens een paar cijfers te noemen voorloopige cijfers uiteraard nog Amsterdam verzamelde f 47.500, Rot terdam f 31.548, Den Haag kon vanmor gen nog geen mededeeling doen, doch vast staat wel dat alleen deze drie groote steden al meer dan een ton ver zameld hebben. Utrecht verzamelde f 12.000, Groningen bijna f 10.000. Doch ook uit kleinere plaatsen be reikten ons reeds berichten over mooie resultaten. Haarlem bracht het tot ruim f 7000. In Apeldoorn leverde de collecte met bussen f 2000 op, doch daarnaast verzamelde men op lijsten een bedrag van f 5000, zoodat het to taal i 7000 werd. Verder Voorburg f 2100.Schie dam f 2000, Hillegersberg f 1200; Vlaar- dingen f 1100, Zeist ruim f 3000, Zaan, dam f 1900. En zoo zouden we nog meer kunnen noemen, doch voor vandaag zullen we het er bij laten. Morgen zijn er wellicht meer definitieve gegevens. Minderwaardige sujetten dachten in Den Haag succes te hebben met een laffe plagerij. Zij deponeerden in de collectebussen waardelooze Duitsche en Oostenrijksche bankbiljetten, met ge- meene en hatelijke kantteekeningen. Weinig zullen ze echter verwacht heb ben, dat de leider van de collecte toen op het goede idee kwam deze biljetten te koop aan te bieden. Verschillende van die biljetten brachten reeds dade lijk f 10.— op. Dit is een waardig ant woord op laffe daden! Ook werden ontroerende giften ont vangen. Een daarvan, in Ams;erdam, willen we speciaal vermelden: deze gift bestond uit een breede gouden trouwring en twee gouden oorhangers van het volgende briefje: „Deze gave is door mij gegeven en is het beste, wat ik doen kan. Moge God het zege nen en den armen vluchtelingen gena dig wezen". Op deze preciosa i9 reeds een bod van honderd gulden gedaan. Het comi té wil ze echter afstaan aan de(n) meestbiedende. Opgaven worden inge wacht aan het bureau Vondelstraat 11, Amsterdam-Zuid. Verbetering De laatste zin van het hoofdartikel van Zaterdag stond niet op zijn plaats. Deze zin had behooren te staan bovenaan in het stuk in dezélfde kolom. Aldus luidt dan deze alinea: Overdreven liefde voor sport, ook voor visch- en duivensport, leidt tot Zondagsontheiliging. Men kan helaas bijna het schaken in één adem noemen. Laat ons hopen dat hier nog wat te redden valt. Evenzoo enz. Een „Joden-ban" te Berlijn y erschillende straten en gebouwen voor de Joden verboden De politie-president van Berlijn heeft een verordening uitgevaardigd, inzake het In stellen van „Jodenbandistricten" in de rijks hoofdstad, welke op 6 dezer van kracht wordt. Straten, pleinen, inrichtingen en gebou wen, waarover de Jodenban wordt afgekon digd, mogen krachtens deze verordening door Joden van Duitsche nationaliteit "en staatlooze Joden niet worden betreden. Voor zoover Joden hij het van kracht worden van de verordening nog binnen een district wonen, waarover de Jodenban Is af gekondigd, hebben zij voor het passeeren van de bangrens een vergunning van de politie noodig. Tot bandistricten worden verklaard: alle schouwburgen, bioscopen, concertzalen, mu sea, de Deutschlandhalle, het Sportpaleis, het rijkssportveld, alle sportvelden en alle openbare en particuliere badinrichtingen. Verder de Wilhclmstrasse van de Leipziger Slrasse tot de Linden en het plein van het ReichschrenmaL Fascisme en „burgerlijkheid" Ook meelijden met de Joden hoort daarbij Krachtens een besluit van den secretaris der fascistische partij, zoo meldt Havas uit Rome, zal als onder af deeling van de tentoon stelling voor autarkie een tentoonstelling „tegen de burgerlijkheid" worden georgani seerd. Deze tentoonstelling zal in het bijzon der betrekking hebben op zekere gewoonten, Welke als „burgerlijk" worden beschouwd*, zooals handen geven, hoeden afnemen, ver der: banketten, conferenties, gezelschapsspe len, namiddagthee, een gemakkelijk leven, „Réveillon-viering" en het uiting geven aan gevoelens van medelijden met Joden. Woning tot den grond afgebrand LEEK (Gr.), 4 Dcc. Gisteravond is door tot hu toe onbekende oorzaak brand uitgebro ken in de woni/ig van de familie J. Zwink. eigenaar de heer P. Cazemier, te Lettelberd, gemeente Leek. De bewoners, man vrouw en zes kinderen, die reeds allen ve bed lagen, Moesten in allerijl het perceel verlaten. Van ■den inboedel kon niets gered worden. De brandweer uit Leek, die spoedig ter plaatse was, kon niet verhinderen, dat de woning tot den grond afbrandde. De schade wordt noor verzekering gedekt. Cultureele betrekkingen tusschen Nederland en Zuid-Afrika Men zal zich herinneren, dat de Neder landsche regeering er voor eenige maanden toe overging een commissie in het leven te roepen, welke haar van advies zal hebben te dienen inzake de bevordering van de cultureele betrekkingen tusschen Nederland en Zuid-Afrika. Kort daarop is in Zuid-Afrika een soort gelijke commissie in het leven geroepen door de regeering van de Unie van Zuid- Afrika, welke onder voorzitterschap staat van Prof. Dr M. C. Botha te Pretoria. Aan de instelling dezer lichamen heeft mede ten grondslag gelegen de gedachte, dat het in het belang van de betrekkingen tusschen de beide landen zeer toe te juichen zouden zijn, indien kon worden overgegaan tot het uitwisselen van geleerden, ten einde op die wijze een levende aanraking in stand te houden tusschen de wetenschappelijke kringen van de twee landen. Teneinde dit doel met voortvarendheid te verwezenlijken, heeft de Zuid-Afrikaansche regeering op de staatsbegrooting van de Unie voor 1938/1939 een bedrag uitgetrok ken, dat voor de uitzending van een twee tal Afrikaansche geleerden zal worden aan gewend. Reeds medio December zal hier te lande de komst ran Prof. Dr C. M. van den Heever uit Johannesburg kunnen worden tegemoet gezien. Met Prof. van den Heever zal een litterator van naam te be groeten zijn, wiens persoonlijk contact met Nederland in verschillend opzicht hartelijk welkom mag worden geacht. Ofschoon de uitzending van Nederland- sdhe zijde van geleerden naar Zuid-Afrika voorshands niet zal kunnen worden bestre den uit daartoe op de rijksbegrooting ter beschikking gestelde gelden, bestaat noch tans gegronde hoop, dat in den aanvang van 1939 zal kunnen worden overgegaan tot het zenden van een Nederlandschen geleer de naar de Unie, waartoe de benoodigde fondsen van verschillende zijden mogen worden vervracht. WATERLEIDING-PECH TE ROTTERDAM Hoofdafsluiter gesprongen De inwoners per radio tot zuinigheid in het gebruik gemaand ROTTERDAM, 5 December. Hedenmorgen om 10 uur heeft de Drinkwaterleiding alhier zich genoodzaakt gezien per radio te laten omroepen, dat de inwoners van Rotterdam vandaag zoo zuinig mogelijk met het leiding water moeten omgaan. De aanleiding hiertoe is geweest, dat gisteravond half elf in de hoofdtoevoer- leiding naar het Westen der stad, in den Mauritsweg by de Aert van Nesstraat, een afsluiter was gesprongen. Teneinde de bewoners van het Westen tijdens de herstellingswerken nog zoo goed mogelijk te kunnen bedienen, was het nood zakelijk dat de overige afnemers van het Waterleidingbedrijf zich zoo veel mogelijk in het gebruik beperkten. De technici van het genoemde bedrijf zijn dadelijk met alle krachten aan het werk getogen om het euvel te herstellen. Men dacht daarmede in de middaguren gereed, te -allen zijn. /X V IA/ociacion de Vinadore/ ibero/ var? af/125 plleic h Peed/ Dehroond lenfoon/leihnq Adam 1683 I H B DE BEER. Aol770 AM/TERDAM. Twintigjarig bestaan der Burgerwachten Huldiging van dc drie oprichters AMSTERDAM, 5 Dec. Zaterdag zijn in de Sociteitslokalen van de Amsterdamsche Vrijwillige Burgerwacht gehuldigd de drie mannen die in November 1918 het initiatief namen tot de oprichting van burgerwach ten in vele gemeenten van ons land. In de eerste plaats gold het huldebetoon gep. lui tenant-generaal R. G. Doorman, evenals gep. luitenant-generaal M. ridder van Rap- pard en gep. kolonel H. R. Boeree, den te- genwoordigen commandant der V.B.A In de hulde werd echter mede betrokken het lid van Ged. Staten van N.-Holland, mr J. B. Bomans, die in de vergadering van de Tweede Kamer van 12 Nov. 1918 ernstige critiek heeft geoefend op de ophitsing van het Nederlandsche volk van zekere zijde. De huldiging vond plaats aan een maal tijd waartoe het initiatief was uitgegaan van een commissie onder voorzitterschap van den heer H. van Bemmelen en met medewerking van Overste C. L. Becking, commandant van de Burgerwacht te Haar- Tijdens den maaltijd heeft kolonel W. F r o g e r, inspecteur der burgerwachten, namens den minister van binnenlandsche zaken mededeeling gedaan van de volgende benoemingen: tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, gep. luit.-gene- raal K.N.I.L., R. G. Doorman, oud-voorzitter van het bestuur van den Nederl. Bond van Vrijw. Burgerwa« hten; en tot officier in de Orde van Oranje Nassau dr J. de Hartogh, geneesheer te Amsterdam, en in 1918 hoofd stafarts van de afdeeling geneeskundigen dienst van de vrijw. burgerwacht te Am sterdam. Infanterïe-schietschool Wordt 2 Januari geopend Op 2 Januari zal te 's Gravenhage wor den opgericht de school voor infanterie- wapens. Een nieuwe inrichting zal dit slechts ge deeltelijk zijn, daar het de voortzetting zal vormen van de z.g. bijzondere taak van regiment grenadiers. Nog vroegere voorloopers van de op te richten school zijn de reeds jaren verdwenen normaalsohietschool. wier taak gedeeltelijk ook ia opgenomen in de taak der commissie voor proefneming en de ook reeos verdwenen stormscholen. De school zal gevestigd zijn te 's Graven hage, dodh vele malen zullen de te houden cursussen ook gedeeltelijk of geheel in het infanterieschietkamp te Harskamp worden gegeven en wel betreffende techniek, gebruik en vuurleiding van geweren en karabijnen, pistolen, t.p.geweren, mortieren van 8, pant- serafweergeschut, lichte en zware mitrail leurs. Het bevel zal worden opgedragen aan majoor der infanterie P. Weeda, aan wien als instructeurs worden toegevoegd kapiteins der infanterie W. L. J. Pothast en G. D. van de Pol benevens tweede-luitenant der in fanterie W. A. Young. Wilde bussen mogen rijden Art. 2 R.A.P. is niet verbindend Vervroegd arrest van den Hoogen Raad DEN HAAG, 5 Dec. De Hooge Raad heeft heden bij vervroeging arrest gewezen In de zaak betreffende de „wilde" autobusdien- Zooals men weet, had de ambtenaar van bet O.M. cassatie aangeteekend tegen het vonnis van den Haagschen kantonrechter, die den heer N. Sommeling, terecht staan de wegens het zonder vergunning onder houden van een autobusdienst Den Haag —Amsterdam, van rechtsvervolging heeft ontslagen. De kantonrechter had zich namelijk ver- eenigd met de zienswijze van Mr. G. de Grooth, den raadsman van den heer Som meling, dat art. 2 van het reglement auto vervoer personen waarin verboden wordt herhaaldelijk met een motorrijtuig tegen vergoeding personen te vervoeren o f te doen vervoeren onverbindend is, om dat dit artikel niet overeenkomt met de machtigingswet van 29 November 1935. De advocaat-generaal, Mr. Rombach, heeft op 14 November j.L tot vernietiging van het vonnis van den kantonrechter ge concludeerd. De Hooge Raad heeft thans beslist, dat de kantonrechter terecht artikel 2 niet ver bindend heeft verklaard en heeft het cas satieberoep verworpen. Luchtverbindingen op Groningen en Leeuwarden Tijdens de wintermaanden stopgezet Materieelvoorziening als ook financieele omstandigheden nopen de K.L.M. tot stop zetting met ingang van 15 December a,s. onder voorbehoud van de goedkeuring van den Minister van Waterstaat van de lucht- diensten op Groningen en Friesland. De exploitatie zal in het begin van den volgen den zomer worden hervat. De Zeeuwsche lijn ondergaat geenerlei wijziging en zal. zooals gebruikelijk, den heelen winter gehandhaafd worden. Tragisch sterfgeval AMERSFOORT, 5 Dec. De Amersfoortsche politie werd door buurtbewoners gewaar schuwd, dat in het huisje van een alleen wonende bejaarde vrouw iets vreemds aan de hand was. Er werd onmiddellijk een derzoek ingesteld, waarbij het noodig was een raam te forceexvn om binnen te komen Men vond de vrouw zwaar ziek op den vloer liggen. De oude vrouw, de weduwe van der B., werd naar een ziekenhuis vervoerd, waar zij Zaterdag is overleden. Ook Londen doet stap te Rome Reactie in Tunis en Corsica In antwoord op de démarche van Pon ce t, den Franschen gezant te Rome, heeft Ciano geantwoord, dat de Italiaansche regeering niet de verantwoordelijkheid aan vaardt voor de betoogingen, waarbij „Cor sica en Tunis" geroepen is. H,ij merkte op, dat de rede, welke hij in de Kamer had uit gesproken, niets bevatte, waarover de Fran- sche regeering verstoord kon zijn. Tevens wees hij erop ,dat in de zaken van buiten- landsche ipolitiek, alleen de diplomatieke acüe der Italiaansche regeering iets te be teekenen heeft. Ook de Britsche gezant, lord Perth, heeft aan Ciano gevraagd, welke beteeko- nis men aan het gebeurde in de Italiaan sche Kamer moet toekennen. Naar men aan neemt, heeft de Britsche ambassadeur daar bij gewezen op het Italiaansch-Britsche accoord, waarbij beide mogendheden ver klaarden, dat zij geen verandering in den status quo in het Westelijk deel der Mid- dellandsche Zee wenschen. De diplomatieke correspondent van Reuter vernam Zondag avond, dat er geen reden is om te veronder stellen, dat Italië de bedoeling zou hebben, zich niet aan de artikelen van dat accoord te houden. Genoemde correspondent verneemt voorts, dat graaf Ciano lord Pfrth evenals den Franschen ambassadeur heeft medegedeeld, dat hij bereid is, eenige passages van zijn redevoering nader toe te lichten, doch dat hij niet in staat is de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor de uitroepen, die enkele afgevaardigden daarop lieten volgen. Onrust te Tunis Te Tunis was het Zondagmorgen nogal onrustig, daar niet alleen de Franschen, doch ook de Italianen er betoogingen hiel den, die hier en daar op gewelddadigheden uitliepen. Tusschen tien en twaalf uur trok een groep van circa 2000 Fransche jongelui onder het zingen van de Marseillaise door de hoofdstraten van Tunis. Bij een Italiaan- sóhen boekwinkel werden de ruiten inge worpen, weldra ondergingen andere Ita liaansche winkels hetzelfde lot. Voorts trok men naar het Italiaansche consulaat Dc .politie had de omgeving afgezet; niettemin slaagden 300 betoogers er in het cordon te verbreken en begonnen zij vlak voor het ge bouw tegen de betooging in de Italiaansche Kamer te protesteeren en „leve Frankrijk" te roepen. Van Italiaansche zijde liet zich niet onbetuigd; een Italiaan trok mes en trachtte eenige Franschen te lijf te gaan, doch hij werd gearresteerd. Demonstraties op Corsica Op een der groote pleinen van B a s t i a, de havenstad in N.O. Corsica, verzamelden zich Zondag eenige duizenden personen, vanwaar een indrukwekkende stoet, met den burgemeester, de leden van den ge meenteraad en een aantal oud-strijders aan het hoofd, doo- de straten trok, waar van alle huizen de Fransche vlaggen wapper den. Voor het eere-teeken der gevallenen op de Place Saint-Nicolas werd een minuut stilzwijgen in acht genomen, waarna Fer rari, de voorzitter van de vereeniging der oud-strijders, een geestdriftig toegejuichte rede hield, die eindigde met den eed: „Ten aanschouwe van geheel de wereld, zweren wij, bij onzen roem, bij onze wiegen en onze graven, als Franschen te leven en te sterven". Na het zingen van de Marseillaise begaf een delegatie van de betoogers zich naar den prefect om hem een motie te overhan digen, waarin gezegd wordt, dat 40.000 Cor- sicanen voor Frankrijk gevallen zijn en men het als een belcediging beschouwt, wanneer de trouw aan Frankrijk in twijfel wordt getrokken. Corsica is bereid, zich te verdedigen en wijst alle aanspraken op dit land met verontwaardiging af. Ook te A j ac c i o werd een dergelijke be tooging gehouden. Een kilometer lange stoet volgde de autoriteiten bij een optocht door de met Fransche vlaggen getooide stra ten, terwijl voortdurend de Marseillaise ge zongen werd en men herhaaldelijk de kre ten hoorde: „Leve Corsica, leve Frankrijk". Ook hier werd een motie aan den prefect overhandigd, waarin betoogd wordt, dat Cor sica Fransch is en Fransch blijft ei wensch wordt uitgesproken, dat incidenten als die, welke zich in de Italiaansche Kamer hebben voorgedaan, niet meer herhaald zul len worden, Groningsche kustvaarder krijgt machineschade Veilig te Kopenhagen binnengebracht KOPENHAGEN, 5 December. Visschers uit Gilleleje (Nordseeland) troffen Zondagmid dag ter hoogte van Raagelejke een kleine, van een zeil voorziene roeiboot aan, waarin zich twee Nederlandsche zeelieden bevon den, die mededeelden, dat het motorschip „Europa" uit Groningen vier mijlen ten noorden van Kullen een krukas had gebro ken waardoor het schip onbestuurbaar was geworden. Beide mannen, die proviand bij zich hadden, hadden getracht de kust te be reiken om assistentie in te roepen. Zij had den van des nachts twee uur af geroeid en waren doodop van vermoeidheid. De vis schers brachten hen naar Gelleleje. In den loop van den dag is de „Europa" door eenige kotters uit laatstgenoemde plaats naar Ko penhagen gesleept en daar veilig in de ha- :n binnengebracht. De „Europa" is e»_n kustvaarder met een bruto inhoud van 339 ton en behoort toe aan de reederij T. Tammes re Groningen. Het schip, dat zes opvarenden aan boord heeft, en onder commando staat van kapitein E. Smit, was op weg van Liverpool naar Riga. Wielrijder aangereden en gedood Was onder den Invloed van sterken drank LANDSMEER, 5 Dec. Zondagavond om kwart voor zeven is op den Oostzanerdijk onder de gemeente Landsmeer een 45-jarige wielrijder, die onder invloed van alcohol ver keerde, aangereden door een autobus. De man zwaaide met zijn fiets over den weg en reed bovendien zonder licht Hij liep een schedelfractuur en verschillende ernstige verwondingen op. Nadat dr. J. Odinot de eer ste hulp had verleend werd de man, die in hoogst zorgwekkenden toestand verkeerde, door den Amsterdamschen geneeskundigen dienst naar het gemeenteziekenhuis te Pur- merend vervoerd, waar hij spoedig na aan komst is overleden. Het slachtoffer woonde te Landsmeer. Slippende auto maakt ongelukken Kind gedood, verschillende personen gewond BEST, 5 Dec. Zaterdagmiddag heeft zich op den Rijksstraatweg tusschen Best en Boxtel een ernstige autobotsing voorgedaan, welke aan een vijfjarig kind het leven heeft' gekost. Vermoedelijk doordat met te groote snelheid gereden werd in een huurauto uit Eindhoven aan het slippen geraakt en daar bij in botsing gekomen met een bestelauto uit Eindhoven, waarna de huurauto tot staan kwam tegen de pui van een huis. Bij de botsing werd een 5-jarig kind, gezeten in een der auto's, vrijwel op slag gedood. Ver scheidene andere inzittenden werden ge wond en zijn overgebracht naar het zieken huis te Best Beide auto's werden zwaar be schadigd, terwijl ook het huis, waartegen de huurauto terecht gekomen was, eenige scha de had opgeloopen. Schadevergoeding van den Staat geëischt Wegens stopzetting van wilde bus AMSTERDAM, 5 December. Naar wij ver nemen heeft mr R. H e e g namens den auto busdienst van A. Koch, die een dienst Am sterdamBussum v.v. onderhoudt en die eenigen tijd geleden door de politie is hinderd den dienst uit te oefenen, den Staat thans aangesproken tot vergoeding van de door de stopzetting geleden en nog te lijden schade. Betreffende de schade heeft mr Heeg in de dagvaarding gesteld, dat tal van cliënten nog niet weten, dat de bus na stopgezet te zijn thans weer rijdt. Bovendien zijn er vele menschen, die niet met de bus rijden, omdat zij bevreesd zijn wederom optreden van de politie te moeten duchten. Autobus in sloot gereden Slechts twee licht gewonden WINSCHOTEN, 5 December. Gistermid dag is een autobus van de N.V. Grado, die op weg was van Groningen naar Winscho ten, tusschen Noordbroek en Scheemda in een sloot geraakt. In de bus zaten ongeveer twintig passagiers. Tusschen Noordbroek en Soheemda wilde de chauffeur een auto in halen. Tengevolge van den mist zag hij echter niet, dat van tegenovergestelde rich ting een auto naderde. Hij moest toen krachtig remmen, waardoor de autobus de langs den weg loopende sloot gleed. Het ongeluk is echter vrij goed afgeloo- pen. De conductrice, mej. L. G. uit Scheem da, is in bewusteloozen toestand naar haar huis vervoerd. Een der passagiers, de heer L. B. uit Nieuwwolda, werd naar het r.k. ziekenhuis te Winschoten overgebracht. Na verbonden te zyn is hij naar zijn woning getransporteerd. De andere inzittenden kre gen geen noemenswaardig letsel. Kolendampvergiftiging te Apeldoorn Vrouw om het leven gekomen APELDOORN. 5 Dec. Zondagmiddag ont dekte men, dat het echtpaar M. Vosselman en zijn tweejarig kind door kolendamp ver giftigd bewusteloos op bed lagen. Per zie kenauto heeft men de slachtoffers onmid dellijk naar het Juliana-ziekenhuis overge bracht De vrouw is hier in den loop van den overleden. De man en het kind zijn i opgeknapt VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen De opbrengst van de nationale collecte heeft alle verwachtingen overtroffen. Vervroegd arrest wijzende, heeft de Hooge Raad vanmorgen beslist dat art. 2 R. A. P. niet verbindend is. Hieruit volgt, dat de wilde busdiensten niet ver-: boden kunnen worden. Te Utrecht is de jaarvergadering van de Chr. Ned. Wandelsportorganisatie gehouden. Bij Landsmeer is een wielrijder aange-: reden door een autobus en gedood. Te Apeldoorn is een vrouw overleden, tengevolge van kolendampvergiftiging. Verbod voor Berlijnsche Joden om be paalde stadswijken te bezoeken afgekon- digd. Kweilin geteisterd door een moordda dig Japansch luchtbombardement. De reactie tegen de Italiaansche betoom gingen inzake Corsica en Tunis. Spaak geeft uitbreiding aan het Belgi sche kabinet. ff at voor weer krijgen we Voor het geheele land: Krachtige, in den nacht tot matig afnemende wind tnsschen zuid en west. Morgen overdag wel licht weer toenemend onstuimig weer met regenbnien. Aanvankelijk betrokken, in den nacht opklarend. Voor morgen overdag: hall tot zwaar bewolkt, in den avond en nacht zach ter, morgen overdag dezelfde temperatuur. BLOM VOOR BANDEN ROTTERDAM TEL/28000 DEN HAAG TEL. 770038 TECHNISCHE- EN SCHEEPSVERVEN Vloeibaar Aluminium „PARAPYR" Brandwerende materialen Ss~th. en CelL Lakken Glanslakken BATES MEERWANDIGE PAPIEREN ZAKKEN GEVEN O GEMAK en BESPARING BATES CEPRO ZAKKEN MLJ. N V. MAASTRICHT luitenant Mar. res. J. H. bü den onderzeedlem ifflcler van gezondheid der 2e n Swelm a.b. H. Ms. wnrhts. de officier van admi-il tslng heven: G. J. B. W1llemso( der 2e klasse H. A. Westerc toegevoegd aan den intendant der zeemacht te Willemsoord: de officier vnn gezondheid der 2e klasse P J van Waegeningh a„b. H Ms. wachtschip te Willemsoord. Gelijk bekend zijn de herhalingsoefenin gen van het personeel der lichtingen 1927 :i 1928 zoover die in October 1938 zouden plaats hebben, door de noodzaak der omstandig heden uitgesteld en wel. naar later bep«a.:<l werd, tot 1939. Thans is vastgesteld dat de korporaals en soldaten der infanterie dier beide lichtin gen op 16 Maart 1939 onder de wapenen zul len komen en wel voor 10 dagen. De onder officieren zullen 17 dagen oefenen en dus 9 Maart onder de wapenen komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1