VALSCHE NEDERLANDSCHE PASPOORTEN IN OMLOOP Aspirin HOEST FAMEL WOENSDAG 30 NOVEMBER 1938 EERSTE BLAD PAG. s Een Roemeensche generaal afgezet Hij was lid der IJzeren Garde De vroegere Roemeensche minister van oorlog, generaal Antonescu, is ontheven van zijn commando over het derde leger- .corps. In een officieel communiqué wordt medegedeeld, dat de generaal een politieke houding heeft aangenomen welke niet toe laatbaar is. Naar verluidt beteekent dit, dat de minister van binnenlandsche zaken een tweede krachtige veldtocht tegen de IJze ren Garde gaat beginnen. De koninklijke resident te Cernauti, Ales- sianu, en de leider van het militaire ge rechtshof in dezelfde stad, hebben brieven ontvangen, onderteekend door den leider „van het bataljon des doods" van de IJze ren Garde, waarin wordt medegedeeld, dat zij tusschen 1 en 15 Januari vermoord zul len worden. DE MIJNRAMP BIJ WALDENBURG WALDENBURG. 29 November (D.N.B.)', In strijd met hetgoen oorspronkelijk aange nomen werd, worden thans in de „Fuchs"- mijn nog slechts tien mijnwerkers vermist. Een hernieuwd onderzoek heeft uitgeweken, dat in het geheel slechts 20 mijnwerkers In. het brandende gedeelte aan het werk waren.- Vanmiddag heeft men nog een slachtoffer kunnen bergen, waarmede tot dusverre iri het geheel 10 dooden geborgen zijn. Whisky Soda Carameila Van Lonk a ie Breda „Het grootste handelsaccoord van alle tijden" Tijdens een door de kamer van koophan del te Manchester aangeboden dejeuner heeft de Amerikaansche ambassadeur, Ken nedy, een redevoering uitgesproken, waar in hij den nadruk legde op de waarde van den internationalen handel als factor voor het behoud van den Wereldvrede. Kennedy noemde het Amerikaansch-En- gelsche handelsverdrag een der grootste bij dragen, die ooit geleverd zijn aan de stabi liteit der wereld. Hij zeide te gelooven, dat het geen overdrijving is dit verdrag te be schrijven als het grootste handelsaccoord van alle tijden. Terwijl hec uiteraard van groot belang is voor de beide, onmiddellijk betrokken landen, is het van zelfs nog groo- ter belang voor de wereld als geheel. Te veel wordt nadruk gelegd op den politieken kant der internationale betrekkingen en niet voldoende op den economischem kant. Sprekende over de tegenstrijdige opvattin gen ten aanzien van den buitenlandschen handel, zeide Kennedy met nadruk- dat terwijl de totalitaire regimes aanzienlijke vorderingen hebben gemaakt met de orga nisatie van den buitenlandschen handel, twee derde van het internationale zakenle ven ter wereld nog gedreven wordt op een redelijk vrije basis, welk fedt een aanmoedi ging behoort te vormen vot de hoop, dat het type der politiek, dat wij als wenschelijk be schouwen, tooh nog de overhand zal krijgen. Intusschen, aldus voegde Kennedy hieraan toe, blijft het onze taak de wereld te toonen, daï ons systeem beter is, en het zoo aantrekkelijk te maken, dat die landen, die thans gebonden zijn aan ee<n ander systeem, zich bij ons zullen aansluiten in een groote beweging tot herstel van den in ternationalen handel tot de buigzaamheid* die hij eens bezat. Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten hebben een groote gelegenheid voor econo mische samenwerking. Wanneer wij slagen, zullen andere naties ongetwijfeld ons voor beeld volgen. Er is één geneesmiddel dat veilig is en verstandig, met eeuwen van ervaring achter zich, nl. de handel. Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten hebben een grooten stap vooruit gedaan op den weg naar economische ontwapening. Wij hopen, dat wij heel veel goed gezelschap zullen hebben onderweg. België uit de niet-inmengings- commissie Mussolini naar Londen? De mogelijkheid van een bezoek vari u s s o 1 i n i te Londen, in antwoord op het bezoek, dat Chamberlain in Janu ari aan den duce zal brengen, wordt reeds thans in Romeinsche politieke kringen on der het oog gezien. Mussolini zal vergezeld worden door zijn' minister van buitenlandsche zaken, graaf C i a n o. De president der Fransche republieK Lebrun heeft gisteren den nieuwen Itali- aanschen ambassadeur, Raffaele Guara- g 1 i, ontvangen, die hem zijn geloof ^brieven overhandigde. De ambassadeur hield bij deee gelegen* heid een toespraak, waarin hij o.m. zeido; „De duce, die steeds de wedergeboorte van! Europa heeft gewenscht, heeft kortgeleden; ook blijk gegeven van den wil van Italië, aan deze wedergeboorte mede te werken. Ik verzeker u, dat mijn persoonlijke arbeid door dezelfde richtlijnen zal worden be* In zijn antwoord verklaarde Lebrun, dat de ambassadeur zich van zijn steun over tuigd kan houden. één stapl Daarom op gepast en ook bij de ge ringste verkoudheid on- middellijk Aspirin nemenl het beproefde geneesmiddel bij griepii 20 tabletten in een buisje 75 cent. De Belgisdhe minister-president Spaak heeft: in den sp-Tjaat medegedeeld, dat de medewerking van België aan de niet-inmen- gingscommissie zal worden gestaakt. Het tot stand komen van de Britsch-Italiaanscho overeenkomst heeft nl. deze commissie zoo zeer in haar actie beperkt, dat België's me dewerking daarin niet langer gerechtvaar digd is. De Belgische re geering blijft haar verplichtingen naleven wat veibod van wa penleveranties en het zenden van oorlogs materiaal betreft, maar voor hiet overige wensoht zij,'door zich uit de niet-inmen- gings-commissie terug te trekken, een groo- tere vrijheid 'van beweging te krijgen. Voorts zeide Sp'aak, dat België belang er bij heeft- normale betrekkingen t» onder houden met het nationalistische Spanje. Er is voor omstreeks een en een kwart milliard Belgische francs in dit deel van Spanje be legd. Spaak kondigde derhalve aan, dat de regeering onmiddellijk onderhandelingen zou beginnen voor de aanstelling van een vertegenwoordiger van België te Burgos. Aan bet einde van de interpellaties over de betrekkingen met Spanje heeft de senaat met 8S tegen 13 stemmen en 50 onthoudin gen de verklaring van de regeering goedge- De 13 tegenstemmers waren communisten en socialisten; degenen, die zich onthielden, waren voor heï meerendeel socialisten. BRITSCHE STAP TE BURGOS In het Britsche Lagerhuis heeft Butler medegedeeld, dat de Britsche regeering van Franco de onmiddellijke teruggave heeft ge- eischt van twee Grieksche schepen, die op 23 en 26 November naar Palma zijn opge bracht ep die door de Britsche regeeritig gekocht Roemeensch graan vervoerden. Dq Britscihe regeering acht dit incident ernstig. DE TERUGGEROEPEN AMERIKAANSCHE GEZANT President Roosevelt heeft dezer da gen verklaard, dat Wilson, de Ameri kaansche ambassadeur te Berlijn, voorloopig in Amerkia zal ijjijven. De president ejj.f te kennen, dat de terug1- keer van den ambassadeur zou afhangen vari de buitenlandsche gebeurtenissen. OOM EN TANTE VAN GRYNSZPAN VEROORDEELD De oom en tante van Grynszpan, derï jongen Poolschen Jood, die te Parijs den moordaanslag op den Duitschen ambassa de-secretaris v. Rath heeft gepleegd, zijn tot 4 maanden gevangenisstraf en een boete van 100 francs veroordeeld wegens het her bergen van hun neef, die het land had moe ten verlaten. DE NOOD MAAKT DE JODEN VINDINGRIJK HOE KAN MEN OVER DE GRENS KOMEN? (Van onzen Duitschen correspondent Jhr. Haersma de With is als op volger van wylen Ridder van Rap- p a r d weliswaar nog niet in Berlijn aanwezig hij wordt pas in Januari 1939 verwacht maar niettemin is het de laatste weken in de Rauchstrasse 10, waar het gezantschap en het consulaat zetelen, een drukte van belang Eenige honderden menschen staan geduldig voor het stevig gesloten hek te wachten en Giek de huisknecht, staatin zijn donkerblauwe uniform met de groote koperen knoopen aan den ande ren kant, om op een gegeven moment, als een bepaald aantal menschen het consulaat verlaten, precies hetzelfde aantal buitenstaanders naar binnen te laten. Sommigen hebben hier van 's morgens zeven uur af in de kou ge staan en al staat er aan den buitenkant van het hek met dikke letters op een bord in de Duitsche taal te lezen, dat de kans voor „Auswanderung" uiterst ge ring is. men geeft den strijd niet op, want, zoo redeneert men, als de nood 't hoogst is, dan is de hulp het dichtst nabij! Het personeel in het consulaat heeft het onder leiding van onzen consul-generaal Van Schreven drukker dan in den in flatietijd. Toen bestond er tenminste voor tienduizenden nog altijd een kansje, om over de grens te komen, maar voor de meesten schijnt thans die kans verkeken. Het om zijn gastvrijheid beroemde Nederland schijnt grondige redenen te hebben, van de tien duizenden verzoeken om toelating tot ons land of tot onze overzeesohe bezittingen slechts eenige honderden met ja! te beant woorden. Is het onder deze omstandigheden een wonder, dat sommigen, die langs den normalen weg geen kans meer zien, het voor oogen gesteld doel te bereiken, langs Illegalen weg erop uit zijn, om toch over de grens te komen? Een Nederlandsoh pas poort! Geen douanier is meer wantrouwend, wanneer hy in de hand van een reiziger zulk een blauw boekje met de geperforeer de letters N.L. ontdekt. Wij hebben nu een maal een goede reputatie in den vreemde, staan als eerlijk en humaan bekend, gooien geen politieke bommen en de Nederlandsche gulden heeft weliswaar zijn historische on aantastbaarheid moeten prijs geven, maar hij staat altijd nog beter dan het Engelsche pond! Onder deze omstandigheden ligt het voor de hand, dat de handelaar in valsche passen een bepaalde voorliefde aan den dag legt voor Nederlandsche paspoorten. Verschil lende in den laatsten tijd ontdekte centra les voor het vervaardigen van valsche pas poorten hielpen hun cliëntèle op clandestie ne wijze op die manier aan de Nederlandsche nationaliteit! Maar ondanks hun spitsvon digheid hebben deze vervalscheis ongelijk. Ze behoeven niet te knoeien. Het schijnt den laatsten tijd langs normalen weg mo gelijk te zijn, om een niet-Nederlander aan 'n Nederlandsche pas te helpen. Dat moge zonderling klinken, maar we zouden het niet beweren, wanneer we niet met zeker heid wisten, dat zulks op het oogenblik her haaldelijk voorkomt! De zaak is betrekkelijk eenvoudig. Ge steld, dat iemand van onverschillig welke VERKOUDHEID BRONCHITIS Sedert meer dan 30 jaar wordt Siroop Famel door doktoren gewaardeerd ala een betrouw baar geneesmiddel ter bestrij ding van aandoeningen der ademhalingsorganen SIROOP Kleine flacon f 1.15 Groote flacon f 1.90 NIEUWE BRITSCHE DEFENSIE-LEENING OP KOMST In antwoord op eem vraaq over do finan ciering van het Britsche bewapeninsgpro- gramma heeft minister Simon verklaard, dat aan het einde van het loopende finan- cieele jaar een bedrag van ongeveer 180 millioen pond geleend zal zijn, zoodat daar na nog machtiging bestaat voor het leenen van 220 millioen Met het oog op de nieuwe uitgaven voor de defensie, die overwogen worden, ben ik, aldus Simon, tot de slotsom gekomen, dat nieuwe leeningsvolmachten noodig zijn en het volgende jaar zal ik het parlement een dergelijke machtiging vragen. VERWOED GEVECHT NABIJ HAIFA Ten Zuiden van Haifa hebben Britsche troepen gisteren een verwoed gevecht met Arabische opstandelingen geleverd. Twee Britsche soldaten sneuvelden, zeven wer den min of meer ernstig gewond. In een gevecht van man tegen man werden 26 Arabieren gedood. Later is de strijd op nieuw ontbrand. Door het ontploffen van een landmijn ten noorden van Toelkarem is een Britsch soldaat ernstig gewond. nationaliteit naar het bureau van den bur gerlijken stand gaat in een Nederlandsche stad. Hij vraagt daar een pas aan op naam van iemand, van wien hij weet, dat hij on geveer even oud is als hijzelf. Hy levert een paar portretten, betaalt de diverse leges en een paar dagen later kan hij een pas af halen, die alle voorgeschreven stempels en zegels plus zijn goedgelykend portret draagt. De man, op wiens naam op deze wijze pas een pas werd afgegeven, merkt zulks niet, zoolang hij zelf geen paspoort aanvraagt. En dan zal het in den regel heel moeilijk zijn, om dengene die zich wederrechtelijk met zijn personaliën getooid heeft, op te sporen! Zoo ziet het er naar uit, dat hier en daar in ons land passen verstrekt worden, ter wijl de gegadigde of althans degene, die daarvoor uitgaat -e persoonlijk niet aanvraagt. Ons zijn althans gevallen bekend, dat in Nederland paspoorten verstrekt wer den, terwijl de Joodsche emigrant, wiens portret erop geplakt stond, nog rustig in Duitsch'and zat en angstvallig het moment tegemoetzag, waarop hij 't stof van het voor hem ongastvrije Derde Rijk van zijn voeten kon schudden. De begeerde pas werd dan door bereidwillige helpers naar Duitsch- land gebracht en de vluchteling ging er hals over kop mee op reis, natuurlijk niet naar Nederland, want daar zou het feit, dat hij onze taal niet machtig is, al aan de grens den man verraden. Onze douaniers hebben namelijk sedprt kort de gewoonte om met iederen passant een paar woorden te wisselen. Is het hun wellicht reeds be kend, dat niet elke houder van een Neder landsche paspoort Nederla.ndsch spreekt? De Joodsche emigranten, die op deze wijze tot onze landgenooten gebombardeerd wor den ,krijgen op hun reis, die veelal naar Frankrijk of Zwitserland gaat, nog verschil lende andere dingen mee. Bij voorbeeld waarschuwingen als deze: initialen uit den hoedl Monogrammen uit zakdoeken! Duit sche firmanamen uit kleedingstukken ver wijderen! Geen brieven of documenten met een anderen naam bedoeld wordt na tuurlijk de eigenlijke naam van de persoon in kwestie dan die op de pas voorkomt, onder zich houden! In den regel krijgt de clandestiene emigrant nog een paar brieven of kaarten mee, welke op zyn nieuwen naam geadresseerd zyn. Men bezorgt hem een reisboekje, dat in Nederland bij een Ne- derlandsch reisbureau gekocht is. De reis- coupons van Nederland naar Duitschland worden er uitgescheurd en weggegooid. En om zijn bagage een min of meer Neder- landsch aanzien te verstrekken, bezorgt men hem toiletartikelen met Nederlandsche op schriften, terwijl dan nog een paar Neder landsche kranten het uiterlijk effect ver- hoogen! Het Joodsche vraagstuk in Duitschland heeft door de recente gebeurtenissen een zóódanig'aspect gekregen', dat men" eigenlijk' geneigd is, om alle wettelyke overwegingen op den achtergrond te dringen en uitslui tend zyn menschelijk gevoel te laten spre ken. Men is geneigd om te zeggen: die men schen moeten toch ook iets beginnen! In Duitschland kunnen ze niet langer blyven, dusDoch de harde werkelijkheid be wijst, dat ze tot nader order elders al even min een kans hebben als in Duitschland. Langs dezen weg wordt dus het beoogde doel stellig niet bereikt en het nadeel zal grooter blijken dan het behaalde voordeel! Origin flesschen SO -Jo 1jo 2.40 3.50 Qeschenkdoonen vanaf 1.25 tot 10.- (3 „Ja jongens, een beetje stil" smeekte moeder. Ze was wel veel drukte van haar troepje gewoon, maar nu duizelde het haar toch even. „Je moeder is doodmoe", vervolgde grootmoeder. En dat sloeg toch wel even in. 't Was waar, moeder zag wel erg bleek. Plots verstilde hun opgewonden stemming. Toch, met nu en dan een harden uitroep, hielpen de jon gens hun grootmoeder, om de tweelingen aan te kleeden. ,Vlug hadden ze zichzelf gekleed. Ook op zolder hoorde moe der beweging. Wat zou Kees, haar oudste jongen straks zeggen, wanneer hij het nieuwe zusje zag? Hadden de ruwe woorden van Huug over het kindje haar dan zóó gehinderd, dat ze hunkerde naar de waardeering van Kees voor het kleintje? Grootmoeder kon best met het stelletje opschieten. Hier een duwtje,, daar een knoop vast. Handig werd het heele stel ge- wa'sschen en gekamd. Met voldoening keek moeder naar haar stevige jongens: heerlijk gezond waren ze. Heel veel zegen hadden ze. ook al was het de laatste maanden maar matig met de verdiensten. w De klok ia de huiskamer sloeg acht uur, Ze hoorde vaders stem op de trap en achter hem volgden Kees en Jaap je. Stil sloop Kees naar het wiegje, voelde voorzichtig met z'n vinger langs het zachte gezichtje. Dan draaide hij zich om, keek even naar moeder en zei dankbaar: „Gelukkig dat ze er is, heerlijk hè moeder". „Ja jongen, 't is heerlijk", zei moeder met een dankbaren blik op haar oudsten jongen. „Vraag of vader eerst jullie weghelpt", zorgde moeder toen. „Zorg jij dat Huug en Theo op tijd naar school komen?" „Ja moeder". Kees liep naar achter, Jaapje, die aldoor niets gezegd had, aan een hand meenemend. „Vraag aan moeder, of ze trek in een paar eieren heeft", droeg vader Kees op. 't Was of hij zelf niet met déze vraag wilde komen. „Er zijn toch geen eieren", sprak moeder tegen. „Jawel", wist Kees. „Vader heeft toch een heeleboel Zondagen niet gerookt enTranen sprongen in moeders oogen. Ver schrikt zweeg Kees. Hij had toch geen kwaad gezegd? „Graag jongen", zei moeder zacht. Hoe vaak hadden zij samen voor de komst van dit nieuwe kindje ook over de nieuwe zorgen gesproken. Zooveel baby- goed moest vernieuwd worden. De tweelingen hadden zoo veel gebruikt. ,,'k Kon er best buiten hoor moeder", riep Vader lachend. Hij kon Greet toch niet zeggen, hoe hij soms naar een sigaar of pijp tabak kon verlangen. Moeder lachte alweer, 't Was alles zoo wonderlijk. Chris had de afgeloopen maanden minder verdiend, dan hij had, toen ze trouwden, en toch waren ze er van gekomen. Toen vader het zacht gekookte eitje bij haar bracht, zei ze deze gedachteQ tegen hèm ook. „Dat is Gods verborgen zegen over het groote gezin, mijn dapper wijfke", antwoordde hij, en legde de kussens wat gemakkelijker. Daar kwam grootmoeder met een blad, een kop thee, een glas melk en een paar beschuiten. „Jullie verwennen me schandelijk", zei Greet dankbaar. „Dat komt je toe", meende grootmoeder resoluut. „Jij zorgt altijd voor anderen, nou zorgen wij eens voor jou". Heldere stemmen aan de ontbijttafel deden hem weer naar achter loopen. Vreemd was het ook voor de jongens, dat moeder niet aan tafel was. En dat Miep en Corry er niet waren, dat was ook ongezellig, vond Kees. „Eet maar zooveel je lust", moedigde grootmoeder aan. Huug en Theo glunderden. Dat zei moeder nooit, al kregen ze wel altijd genoeg. De „tweetjes" aten bijna niet. In span ning keken ze telkens naar de deur. Kwam moeder maar, het eten smaakte niet zonder moeder. Vader merkte het wel. 't Zou wel beter gaan, wanneer Miep en Corry er weer waren. Maar vanmiddag zouden ze er weer allemaal zijn. Dan zou grootmoeder op beschuit met muisjes tracteeren. Een Indianengehuil steeg op bij deze mededeeling van grootmoeder. Moeder luisterde met een tevreden lachje naar het ge snater. Na het ontbijt hoorde ze vader danken. Héél mooi bad vader vandaag, vond Kees. Vader dankte voor het nieuwe kindje, en bad voor moeder. Toen klonken opnieuw alle stemmen dooreen. M'n schooltasch, waar is mijn rekenboek, jij hebt mijn penhouder. Nietwaar jö schiet op. Dan Huug z'n stem tegen Elsje. „Nee, je krijgt geen drinken meer; voordat ik jullie op school heb, ben ik toch te laat. Ik ben altijd te laat door jullie." „Is dat wéar, Huug?" riep moeder. „Nou ja", verontschuldigde Huug zich, „als ik die kleine kinderen naar school moet brengen, kan ik nooit spelen." „Dus te laat ben je nooit", constateerde moeder tevreden. De meisjes gingen moeder een kusje geven. Jongens zoen den niet. Ongeduldig trappelend wachtte Huug, tot de kleintjes op het portaal stonden. „Opschieten jullie!" zei hij. „Kalm hoor, Huug!", riep moeder nog na. Toen werd het eindelijk rustig in de kamer. „Wat een drukte!" zuchtte grootmoeder nu toch ook. „Och, we zijn er langzaam aan gewend", zei Greet en viel, toch dankbaar voor de rust, in slaap. HOOFDSTUK II In dienzelfden morgen heerschte er in het huis van Oma van Dam volkomen rust De oude Mevrouw sliep nog en Geertrui, haar dochter, liep in den tuin en verzorgde in het vroege morgenuur haar planten. 't Was volop zomer en gekleed in een luchtige kimono, genoot ze van het vroege zonnetje. Er was een lachje op haar gezicht om dezen feestelijk mooien ochtend, en dat maakte haar mooi, maar onvriendelijk gezicht prettig. Ze keek naar boven, waar de dochters sliepen van Greet, haar stiefzusje. Tante Geertrui noemden de meisjes haar. ofschoon ze niet eens een tante was. En dat liet ze maar zoo. vond het zelfs wel aardig, al wilde ze het zelf niet graag bekennen. Haar moeder was tien jaar met Greets vader getrouwd geweest. Greets vader was ambtenaar en had een heel goede positie. Toen stierf na een korte ongesteldheid zijn vrouw. I Wjor'di vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2