SCHUDT UW LEVER WAKKER Wm?\ DINSDAG 29 NOVEMBER 1938 TUSSCHEN AMSTEL EN IJ Dc cjoede Sint. Koning Leo polds bezoek. Een vorstelijke begrafenis. (Van onzen Amsterdamschen redacteur) Twee vorsten hebben in de afereloopen veek hun intocht geliouden in de hoodsiad: echte majesteit. Bei den vergezeld van groot gevolg. Indien men op den schijn zou afgaan, dan hebben heiden gelijke belang- langstelling genoten, St. Nicolaas die Za terdagmiddag voet aan wal zette mis schien nog wat meer. Sedert een jaar of vier komt de goede Sint op een Zaterdag middag eCn bezoek brengen aan de jeugd en met stijgend succes Ditmaal was het weer voller langs den weg Hooge Raad van Arbeid brengt advies uit Principiecle en praktische vragen dat ren veel belangstelling toonen voor een tocht van een Sint te paard de heer Ed. Verkade was het ook nu met Spaansche edelen. Pietermanknechten enz. Het jaarlijksch bezoek zouden wij onopge merkt kunnen voorbijgaan, ware het niet, dat de arme jeugd met weldaden bedacht wordt, en het koopen van St. Nicolaas- cadeaux er door gestimuleerd. De blijde inkomst van Koning Leopold was een bijzondere gebeurtenis bij don aan vang der weck. Vreemde vorsten zien wij hier zelden, eii als zich dan een Koning ver toont uit een stamverwant land, die dezelfde taal spreekt, komen lang gekoesterde sym pathieën tot uiting. Leopold, de Koning der Belgen, heeft dan ook door zijn eenvoudige verschijning en openhartig optreden ieders hart gewonnen. De redevoeringen, die Z.M. aan den feestdisch in het Koninklijk Paleis en den daarop vtlgenden morgen op het Prinsenhof heeft uitgesproken, zijn waard om herlezen te worden. Al stond het bezoek van den vorstel ijken gast op den voorgrond, de aanwezigheid van H.M. de Koningin paf toch aan de ont vangst door de bevolking warmte en harte lijkheid De Koningin heeft trouwens zelve getoond het bezoek van den Belgischen Ko ning zeer op prijs te stellen. Z.M. werd met allerlei zorgen omringd en 'de Koningin heeft zich persoonlijk voor de, ontvangst sterk geïnteresseerd. Haar korte begroetingsrede aan den officieclen fecst- disch muntte uit door zeggingskracht. Hoo voortreffelijk is de zelfstandiep buitenland- sche politiek van de Nederlandsche regee- ring gekarakteriseerd door de betuiging, dat ons volk niemands volgeling en niemands belager is. Het was verder een genoegen den Koning te hooren spreken. Zijn zuiver Nederlandsch met het Vlaamsche accent deed de harten opengaan. „Een schat van een man!" fluisterde een journaliste mij toe tijdens Koning Leopolds speech in de Raadszaal. En zij had gelijk, te oordeelen naar gelijke betuigingen van vrou wenlippen in huis.en op straat Persoonlijk won deze rustige democratische persoonlijk heid, met wiens lief en leed wij zoo hebben medegeleefd, de genegenheid, en dan: hij kwam als vredevorst, die zich sterk aange trokken voelt tot het verwante Noordelijke volk. welks plaats in de wereld Z.M. 7.00 schoon heeft eeteekend. Het is maar goed. dat zulke parelende woorden slechts zelden schitteren. We zouden anders hoogmoedig kunnen worden. Overigens heeft het vorstelijk bezoek niet de drukte op straat gebracht, die officieels instanties er van hebben venvacht, ongere kend Maandagmiddag toen het zeer vol .in de stad was. Het weer werkte niet mee, z.oo- als we dat uitdrukken. Novemberdagen zijn niet de meest geschikte tijdstippen voor fees ten buiten do deur. 's Avonds vooral was het stil langs den weg. Het verbod om met autobussen de binnen stad te bezopken bleek overbodig. Na twaal ven profiteerden slechts weinigen van het ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal In Uw Ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel et, het fcederft. U voelt U opgebl: Lopt. Uw ichaam is ïrgiftlgd U rig, voelt U eeste laxeermiddelen t CARTER'S LEVERPILLETJES n. er gal vrij te doen stroomen en U zult weer fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on- Èrogisten. f. 0.75, Carters Leverpilletjes bü apothekers Wijziging Ongevallenwet 1921 De Ilooge Raad van Arbeid, voorge licht door een bijzondere commissie uit zijn midden, heeft den Minister van Sociale Zaken advies uitgebracht over het voorontwerp tot wijziging van de Ongevallenwet 1921. Déze bijzondere commissie bestond uit regeeringsambte- naren, deskundigen op dit gebied en vakvereenigingsbestuurdors. Het thans verschenen rapport is een boek an G7 pagina's folio-formaat, zoodat we r slechts een zeer verkort uittreksel van Minnen geven en direct-belanghebbenden zélf liet rapport, dat de Algemeene Lands drukkerij voor f 1.— per exemplaar besclnk- 3aar stelt, zullen moeten aanschaffen. Dc Raad heeft zijn discussies gevoerd aan :1e hand van een tiental vragen, welke we achtereenvolgens zullen vermelden. I. Is het prinicipeel wenschelijk, werk gevers en werknemers in georganiseerde samenwerking in te schakelen in de uit voering der industrieele Ongevallenwet? De Raad beantwoordt deze vraag eenstem- uiig bevestigend. Het ligt geheel in de lijn van de heerschende opvatting 0111 belang- hebbenden bij de uitvoering van sociale wet- n in te schakelen. 11 Zoo ja, zou dit dienen te geschieden: a hetzij door inschakeling van georgani seerde werkgevers en werknemers in organen der Centrale overheid, met handhaving overigens van den bestaan- den toestand? b hetzij door inschakeling van vereenigin- gen, opgericht door organisaties van werkgevers en werknemers (zgn. TÏO- drijf svereenigingen) Wegens het groote belang, dat de Staat heeft bij een goede uitvoering der Ongeval lenwet, verklaarden zich 21 leden vóór de oplossing sub a en zij inotiveeren zulks in den breede. Reëele medezeggenschap zou verkregen kunnen worden door uitbreidine an het bestuur der Rijksverzekeringsbank met vertegenwoordigers van centrale orea- 'ite'l? leden, die zich vóór de oplossing sub b verklaren, doen zulks op gronden en onder voorwaarden, welke bij de deroe vraag ter sprake komen, III. Indien de oplossing zou gezocht zijn in de richting van lib, moeten de Bedrijts- vereenigingen dan zijn: a verplicht gestelde vakbedrljlsvereenlgin- gen onder toezicht van de Centrale Over- heid? b vrijwillig gevormde bedrijf svereenigin gen, zooveel mogelijk vakbedrijfsvereeni- uurtje extra, dat de tramdirectie de bevol king had toegedacht. De schoone verlichting van het centrum van den grachtengordel trok een enkele bezoeker, de eenzame illumi natie was er intussch<<n te schooner om. Bij het vertrek van dén Koning toonde de bevolking echter wederom op aantrekkelijke1 wijze haar vereering voor den Koninklijken gast. Lang moest men wachten in het gure Novemberweer. Toen men achteraf bemerk te, dat het oponthoud dienstig was gebleken om België'en Nederland nog dichter hij el kander te brengen, begreep m<»n de onge wone be teekenis van het lange tafelen ten Paleize. De dichte menigte, die den Koning uitgeleide deed, heeft er later met groote waardeering van kennis genomen. Wel moest vanwege den storm de stad in derhaast bet feestkleed uittrekken de ver sieringen werden vanwege verkeersgevaar ijlings na het vertrek afgebroken maar gebleven is de groote voldoening over de vorstelijke visite, De Joodsche bevolking besefte intusschen eens te mepr de waardij van ons gezegend land. toen zij in volle vrijheid uiting geven kon aan haar medeleven in het gevoelig verlies van een harer beste zonen. Eon vorstelijke begrafenis was de laatste groet dien mer. den Joodschen pionier, den heer I. Gans, directeur van de „Joodsche In valide" kon brengen. Zelden heeft het Jo dendom op zoo treffende w"jze zijn saamhoo- righeid gevoeld. Buitengewoon groot was de volksmenigte in de Jodenbuurt. Het was een bijzondere optocht, die het Amsterdamsche Ghetto in zijn karakteristieke beteekenis typeerde, Ondanks donkere lucht en regenvlagen ge noten wij van een zonnige democratie, welke alleen duurzaam haar schijnsel en warmte ontleenen kan aan de Zon der Gerechtigheid, aan den Vredevorst, van Wiens incarnatie de adventsklokken wederom getuigen. FRISO. gingen, aangevuld door overheidsorga nen? c vrijwillig gevormde bedrijf svereenigin gen als bedoeld in het voorontwerp? Deze vragen zijn uitvoerig behandeld. De oorstanders van de oplossing onder sub a gegeven motiveeren dit voornamelijk door te wijzert op de nadeeleii; welke'andere oplos singen met zich brengen. Men voorkomt op deze wijze, een dualistische uitvoering der ic ia 1 e verzekeringswetten. Dc voorstanders van sub b en sub c be- toogen, oat men zoo de historische lijn voort zet. een voortgaande verschuiving van het monopolistische centrale stelsel naar een uitvoering, welke steeds meer- de direct-be- langhebbendcn inschakelt. Voor sub c pleit dc gunstige ervaring opgedaan met Ziekte Land- en .Tuinbouwongevallcn- en Zeeonge- allenwet: al zijn er bij de Ziektewet ook te eel bedrjjfsverecnigingen. Andere leden zijn echter van oordeel, dat bij deze uitvoeringen de rechtszekerheid af neemt. Aangenomen, dat óe oplossing zal gezocht >rden in dc richting van sub lib. verkla- n zich 13 leden vóór sub lila, 14 vóór sub Illb en 11 vóór sub. IIlc IV. Hoe behooren in de gedachte van het voorontwerp de bevoegdheden in de bedrijfsvereniging en haar afdeelingen te worden geregeld? Het antwoord luidt: door vaksgewijze op bouw van de beorijfsvereeniging. Echter, het zal niet.mogelijk zijn bedrijfsverenigin gen voor slechts één vak c.ij. met aanver wante vakken op te richten, 'omdat de Jopn- bedragen wel alle beneden de 50 millioen zullen blijven. Ze zullen dus meer dan één vak moeten omvatten, doch. dan behooreii de afdeelingen der bedrijfsverenigingen, welke in het algemeen zullen samenvallen met. de bestaande vakken een zoo groot mo gelijke autonomie te verkrijgen. V. Hoe verhoudt zich het voorontwerp tot het vraagstuk van den medischcn technischen dienst? Naar aller meening behoort de medische en technische dienst niet de meeste zorg te worden georganiseerd, daar die dienst der moest vitale onderdeel en is van goede regeling. De medische dienst moet van het eerste oogenblik' af worden inge schakeld en voortdurend toezicht blijven uit oefenen. Bij het bepalen van rente behooren de medici bijgestaan te worden door vak technische deskundigen. Uitvoerig is gediscussieerd over de vraag of deze diensten ondergeschikt zullen zijn aan het bestuur van het rente-instituut, dan wel, dat er een centrale dienst zal zijn met beslissende, bevoegdheid. Een conclusie is niet genomen. VI. Hoe verhoudt zich het voorontwerp tot het vraagstuk van de verdeeling van de nettolasten en van de administratie' kosten? De vraag of de nettolasten en de admini stratiekosten naar draagkracht geheven zul len worden, is door een aantal leden instem mend en door anderen ontkennend beant woord. De laatste groep staat een verdeelirig overeenkomstig het risico voor. Ook is er een groep leden, die gezien het publiekrech telijk karakter, alle kosten op de gemeen schap van het bedrijfsleven wil leggen. VII. Hoe behoort In de gedachte van het voorontwerp het toezicht te worden gere geld? Vele leden achten den bestaanden toestand onbevredigend en de voorgestelde regeling onvoldoende. Een centraal orgaan van toe zicht schijnt algemeene instemming te 8.15 Berichter 10.30 Morgendienst. 11.00 5 Zang met planobegelel- 7.lek. 13.00 Berichten. 12.IS .30 Orgelspel. 1.30 Gram, ii egler De Sultan van Marokko met zijn gevolg op weg naar zijn paleis ter gelegenheid •an het einde van de Ramadan, dat ieder jaar met groote plechtigheid wordt gevierd. -La tegen verkoudheid, griep, keelont steking zijit (j)anfiovin- VIII. Behoort in de gedachte van het voorontwerp de risico-overdracht resp. het dragen van een eigen risico te worden gehandhaafd? Ook bij de bespreking van deze vraag is oen niet tot een eenstemmige conclu sie gekomen. Verschillende leden zijn van oordcel. dat de risico-overdracht totaal moet verdwijnen, andere achten de regeling vol komen juist. IX. Financieel-technische voorwaarden verbonden aan uitvoering der Ongevallen wet door bedrijfsverecnigingcn. Een bedrijfsvereeniging, welke als orgaan tot uitvoering der Ongevallenwet optrceot. dient te voldoen aan financieel-technische oorwaarden, wier strekking en omvang in ier paragrafen is besproken. De raad heeft daarvoor een deskundig rapport ingewonnen van de heeren Holwerda en Lindner X. Hoe verhoudt zich het voorontwerp tot het streven naar coördinatie van de sociale verzekering? De uitvoering van de Ziekte- en Ongeval lenwet dient, naar aller meening. zooveel mogelijk aan dezelfde organen opgedragen tc worden. Bij deze coördinatie doen zich drie moge lijkheden voor: a volgens den gedachtengang van het voor ontwerp, langs den weg van een „natuur lijke" ontwikkeling; b door imperatief voor te schrijven, dat als bedrijfsverenigingen der Ongevallenwet slechts zullen worden erkend bedriifsv -, eenigingen aer Ziektew et of groepeeringen c door mogelijk te maken de erkenning van bedrijfsvereenigingen der Ziektewet mede als uitvoeringsorgaan der Ongevallenwet Wat sub c betreft, dient nog opgemerkt, dat eenige leden uitvoerig de gedachte ver dedigen om de „Verenigde Raden van Ar beid" als overheidsorgaan ter uitvoering van de Ongevallenwet in te schakelcm. Dc meerderheid kan zich hiermee echter niet ïreenigen. Een aantal leden meent, dat het huidige systeem buitengewoon goed functioneert Op de artikelsgewijze behandeling volgt in het advies het rapport van de heeren Holwerda en Lindner. aangesteld als le haltechef.met standplaats MussclkanaalValthermond. Nadat deze lijn as gesloten, werd hij chef van hét station rmeloVeldwijk. De heer Kenemans is Ermelo een geziene persoonlijkheid en be kleedt in diverse vereenigingen bestuurs functies. Ook is hij lid van het hoofdbestuur van den ..Ned. Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramw egpersoneel. De deputatie van den Soesoehoenan van Soerakarta is Maandag uit Den Haag vertrokken. Het afscheid aan den trein Jubileum A. G. Kenemans Op 2 Dec. a.s. zal het 35 jaar zijn geleden dat de heer A. G. Kenemans, stationschef tc Ermelo, bij de Nederlandsche Spoorwegen i trad. jonge jaren een militaire .loop baan te hebben gehad, werd hij op 2 Dec. 1903 aangesteld als t< legrafist bij d toenmalige S.S De heer Kene mans doorliep vervolgens schillende rangen op onderscheiden standplaatsen en werd, bij de opening der lijn Stadskanaal—Ter Apel l D.E.L.-Agem Een welkom en nuttig boekje lit oor ons: de zakagenda voor 1939, uitgegc- en door en ten bate van het Fonds tot be strijding der Tuberculose „Draagt Elkanders Lasten", afdceling van het C.N.V. Het zeoals altijd, weer practisch en smaakvol, gebonden in een keurig bandje. Men indt er alles in, wat in een goede agend; huishoort. De gegevens zijn in vcrgelijkin; niet vorig jaar zelfs iets uitgebreider. Intern. Landboirwinstituut Mr. v. Haastert volgt Dr. van Rijn op Als lid van het permanent comité van het Internationaal Landbouwinstituut te Rome is benoemd mr. H. van Haastert, secretaris an den Ivath. Ned. Boeren- en Tuinders hond. Zulks in de plaats van dr. J. J. L. van Rijn, onzen Rijksconsulent te Rome, die on bezoldigd lid was van het comité. De heer van Haastert zal permanent Ned. afgevaardigde worden en optreden als secre taris van den K.B.T.B. CHR. JONGE BOEREN EN TUINDERS Op Zaterdag 3 December hoopt de Chr. inge Boeren en Tuindersorganisatie afd. Zuid-Holland haar jaarvergadering te hou den te Rotterdam in gebouw De Eendracht, Goudsche Weg. Als sprekers zullen optreden de Bonds voorzitter Mr W. Rip, die zal spreken over „deorganisatie van de jonge boeren en tuin ders", terwijl Ir M. B. Smits van 's-Grav hage, Rijkslandbouwconsulent in buitenge wonen dienst zal spreken over het belan; rijke vraagstuk van den „in- en uitvoer van onze bodemproducten". En de sprekers en de onderwerpen moeten onze jonge en ook oudere mcnschen dringen om te komen lui teren. Alle jonge boeren en tuinders worde vriendelijk maar dringend uitgenoorligd deze vergadering mee te maken. Officieele Berichten C. de Wilde. De nleu burgemeester is In 1886 in Tholen greboren is thans secretaris van de gem. VaJkenbu ONDERSCHEIDINGEN Benoemd ls tot ridder in d Nassau. J. Kattenburg te An Toegekend is de aan de Ore" sau verbonden eere-medail mej. J. G. C. Verhoeven te Den Bosch. VREEMDE ONDERSCHEIDING Aan J. den Tox. te Bilthoven. adj.-secreta der Kon. Ned. Jaarbeurs, is verlof verleend het aannemen van het onderscheidingsteek van ridder in de Orde van Ouissam Alaou an Oranje anje-Nas AUDIëNTIES audiëntie van den Minister insten en Wetenschappen, za Dec. a.s. niot plaats hebben. ver leerbewerking. 8.00 Berichten A - P. erhaling S. O. S.-berichten. 8.15 Ketting- vond. m.m.v. sprekers, vocaal solisten-en- emble. het NCRV-Salonorkest. 10.00 Be- ichlen ANP. actueel programma 10.30 Or- relspel. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Het ICR V-S» 1 onorkes t. 11.25 Gram.muziek. 11.50 12.00 Gram.muziek. 12.15 Berichten. 12.17-i 1.45 VARA-Orkest en gram.muziek. 2 00 u* Voor de vrouwen. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 OrgelspeL 6.00—6.30 De Ramblers. 6.33 Gram.muziek. 6.40 Causerie „Verzekering van middenstand en kleine zelfstandigen"*! 7 00 VARA-Kalender. 7.05 - Felicitaties. 7.10 Vocaal concert. 7.30 Causerie „Vernieuwing van opvoeding en onderwijs". 8.00 Herhaling S:O.S.-Berichten. 8.03 -Berichten ANP, VARA- Varia. 8.15 Voor schakers. 8.16 VARA-Or- kest. 9.00 Declamatie. 9.20 Vervolg con<y rt* 9.50 Gram.muziek. 10.00 Berichten ANP, 1ftn5 10.30 Fantasia. 10.0S Philharm. Orkest, da solisten ,(opn.). !L2fW Het Rotter Stem des vo 12.00 Cram.ir 1-.00 M. 11.25 Piano. 1.05 Orkest. 2.35 Zan 5.25 Orkest 6.35 Piar 8.35 Piano. 8.50 Cel 2.10 Orkest, r- 4.05 Zang 5. 7.20 Zang o. 9.20 uur; Orkes S4 M. 32 2 Ml 12.50 en 1.39 no. 7.20 Orkest 8.20 en 9.29 10.30 Zang en Harmonie o 130 °rkest- 5.20 Orkest. 7.08 8.30 EadiotooneeL 9.30 Quatre-malns, LANDSENDER 1571 M. 7.30 Viool, terview. 8.20 Blaa^orkesL 9.50 Celld no. 10.20 Orkest en Citherkwartet* LEGER EN VLOOT ïrleend uit den mil. dleneg, J. A. M. Swenker, van het aan den res.-luit.-kol. C, i het Vr(jw. Landstormkorj landmacht bü het P. J. Villems ichtschip te >ord en C. J. L. Hamel Vlissingen; de kapi- j. M. a ein der inf. ged Berge. b(i de afd."Ma 's J. J. A. Keuchenius bil Willemsoord. De kap. der ter beschikking Marini ekazerne I J. A J. dé Bruv: Holland's welvaren! O Sanostol, het natuurlijke lever traanproduct met sinaasappel- smaak, behoedt hem voor het ln Nederland (óók in den zomer); steeds dreigende vitaminen-tekort. Het eenige levertraan-product dat ook de allerkleinsten dolgraag lusten en dat hun spelenderwijs een ongekend gehalte aan groei- vitaminen toevoert. Ook voor volwassenen is er geen beter tonicum dan Sanostol. Per flacon f. 1.40; voordeeliger is de „familieverpakking", die 2',-4 maal zooveel bevat en slechts f. 2.75 kost. SANOSTOL „Het lekkere levertraan-product BROCADES-STHEEMAN PHARMAC A Terwijl hij brood sneed, voelde hij opnieuw een beklem ming. Zijn vrouw zwak hij maar weinig werk negen kinderen het mandje van Ziekenzorg. Snel vlogen al deze gedachten hem door het hoofd. Terwijl hij naar de kast liep, om de bordjes te halen, viel zijn oog op een wandtekst, door Jaapje van school meegebracht. In kleurige letters stond het voor hem: Roep Mij aan. Ik help. Was dat het antwoord op zijn sombere gedachten? Zijn gebed zooeven, was dat zoo weinig doordacht geweest, dat hij nu alweer alle vertrouwen verloren had? IK help. Hoe vaak hadden ze dat al onder bonden! Met een opgewekt gezicht bracht hij zijn vrouw thee. En nu ook met haar maar meteen over het ziekenmandje praten. Ze moest het toch weten, en het zou zeker goed voor haar zijn. ,,je krijgt het nu zes weken extra goed, moeder", begon hi) met een vroolijk gezicht. ,,Je vroeg zooeven, wat ik met dokter te praten had. Nu dan, dokter vond je wat erg slap, en nu kunnen we eiken dag een van de jongens sturen om iets extra's." ,,'t Mandje", herhaalde Greet zacht. Drie jaar geleden, toen de tweeling geboren was, hadden ze het nog kunnen weige ren. ook al had dokter toen op wat betere voeding aangedron gen. Maar nuweinig werk, weinig verdiensten. Deze gedachten vlogen door haar hoofd, terwijl ze langzaam haar thee dronk. Zij moest erkennen, dat ze heel slap was, en dat het nu van hun inkomen zeker niet afkon. Maar moeilijk was het. Of zou ze ook dit moeten aanvaarden, als uit Gods hand haar toebedeeld? Ineens was het niet moeilijk meer. Opgewekt zei ze: „Dat doen we dan, vader. Stuur vanavond Miep, die kan dan even afspreken voor de volgende keeren en behoorlijk haar woord doen. Kees is de laatste weken heelemaal niet in orde. Hij groeit te hard; misschien kunnen we hem dan wel eens wat extra's geven". „Je bent een dapper vrouwtje", zei hij, haar op haar voor hoofd kussend, „en nu ga ik eerst even met grootmoe rustig eten. Wat fijn, dat de jongens zoo doorslapen, hè". 't Was vreemd voor vader aan tafel. Zijn eigen moeder was den vorigen avond gekomen om te helpen, 't Was altijd druk en rumoerig aan tafel, en nu zat hij alleen met z'n moeder. Zwijgend werd ontbeten. Grootmoeder was moe, en Chris zat er toch weer over te piekeren, hoe het zijn zou, wanneer Miep met het in heel de buurt bekende mandje de straat zou inloopen. Z'n moeder zag het wel, want bijna onvrien delijk zei ze: „Prakkizeer nou maar niet over dat mandje. Chris, Greet heeft het noodig en jij kunt het haar niet geven. Je moet nog leeren ook die dingen uit Gods hand aan te nemen, jongen". Hij antwoordde niet, maar zei: ..Zullen we vóór. bij Greet, uit den Bijbel lezen, moeder?" Hij nam den Bijbel in de hand, en liep door de tusschenkamer. De jongens lagen nu klaarwakker» „Gaat u nou lezen vader?" vroeg Huug verbaasd. En bang, dat hij te laat was voor z'n ontbijt, voegde hij er aan toe „hebben we dan al gegeten?" „Ja. grootmoeder en ik hebben al gegeten. Wees nu nog even stil, dadelijk zorg ik voor jullie. Nog even in bed blijven, hoor jongens". „Wat ruikt het hier raar", fluisterde Theo tegen Huug. Die opende alweer halfslapend opnieuw de oogen. „Ruik jij het niet Huug?" vroeg Theo weer, „Wat dan?" „Nou die lucht, net een ziekenhuis**» „Laat me nog effe" weerde Huug opnieuw af. „Slaapkop", plaagde Theo, klaar wakker. Onmiddellijk volgde er een stoeipartij. Huug probeerde Theo uit bed te gooien. Alles zonder één woord of geluid. Want vader las in den Bijbel, voor, bij moeder, en Grootmoeder was er ook bij. Oneerbiedig zijn verdroeg vader niet. dan volgde er zeker straf. Maar zoo zachtjes, dat kón. Zoodra zij vaders „Amen" hoorden, barstten hun stemmen los. Het stoeien uit gekheid was allang ernst geworden. Huug trapte en sloeg en Theo bonkte met zijn kleine stevige vuisten er hardhandig op los. „Wat is dat nou?" Met een paar groote stappen was vader bij het ledikant. Theo sprong met een tevreden gezicht uit bed. Huug had er flink van langs gehad, hoewel hijzelf z'n dijbeen goed voejde. Huug had hem tegen den rand van-het ledikant geklemd, ook gemeen. „Hij begon", verdedigde Theo zich. „Nietwaar, hij," meende Huug. „Weet ik nou, wat die rare lucht in huis is". Theo stond nu weer naast Huug. en wilde hem weer te lijf. Vader bleef zoo kalm luisteren. Er was ietsdat was zeker. Anders had hij allang een pak slaag van vader gehad. „Moeten jullie nou altijd vechten, jongens", vroeg vader kalm. „En dat, terwijl moeder ziek is". Moeder ziek! De jongens waren meteen hun ruzie verge ten. Op bloote voeten schoven ze onhoorbaar langs vader, en stonden voor moeders bed. Toch kon Theo het niet nalaten triomfantelijk te roepen: „Zie je wel. uit moeders kamer kwam die rare lucht". „Moeder wat is er, bent u erg ziek?" Moeder lachte en wees naar het wiegje. „Doe het gordijn tje maar open, jongens". Voorzichtig sloeg Huug het de kentje op. Een roze kindje, heel kleine handjes met garnalen- vingertjes. „Weer zoo n klein kind zei hij onverschillig. Toen keek hij in moeders oogen, en schaamde zich. „Toch wel leuk", zei Theo. Hij dacht hetzelfde als Huug, doch zei het maar niet. „Hoe heet hij, moeder?" „Christiaan, net als vader zeker", dacht Huug hardpp. „Waarom denk je, dat het een broertje is?" vroeg moeder lachend. „De tweetjes zijn toch meisjes", verdedigde Huug zich. ,,'t Is weer een meisje", vertelde moeder. „Maar ecu beet je heb je toch gelijk, ze krijgt vaders naam, ze heet Christine" „Dat is een mooie naam", zei Huug. als wilde hij wat goed maken. De jongens liepen nu weer naar de kamer, waar de twee lingen in hun bedjes stonden te kraaien. Even stoeiden de groote broers met de kleintjes. Tot grootmoeder tusschen- beide kwam, en tot kalmte maande. „Zoo'n leven te maken, terwijl je pas n lief zusje hebt gekregen" bestrafte ze. „Nogal lief dacht Huug, maar hij paste wel op het nü niet hardop te zeggen. Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9