Jlkutur ^fiAsdif (üourtuil Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken (Dtt&e en)t1oaerne$)t|)iltarijen& Paartjes 6«ct;enute£4? let:uw botterdam. Rustige dag in Zevenaar gbonmimntsprijö: Per kwartaal in Leiden en in plaafsefi waar een agenlschap gevesligd is 2^35 Franco per posl 2.35 porlokoslen Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 36936 No. 6559 ZATERDAG 26 NOVEMBER 1938 19e Jaargang atfoertEntieprijjen: Van 1 tot 5 regels1.17'/» Eike regel meer0-22'/j Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 „Berusting in het onweetbare" De wereld vraagt naar godsdienst en zelfs kernpunten der Christelijke geloofs belijdenis komen opnieuw in 't midden l der publieke belangstelling te staan. Wie Izou een halve eeuw geleden vermoed 'hebben, dat b.v. de leer der predestinatie :weer onderwerp van openbare discussie jzou worden? Toch is zulks thans het geval. Een merkwaardig voorbeeld daar van is het jongste werk van den Leid- schen hoogleeraar Huizinga, wiens ge schriften in binnen- en buitenland 'belangstelling wekken en wiens naam vermaard is in de wereld der geleerden. Van de hand van dezen professor verscheen eenige weken geleden bij een uitgever in Stockholm .en in het Duitsch geschreven vlugschrift (eigenlijk: om vangrijke brochure van 36 bladzijden) lover „Der Mensch und die Kultur". De schrijver zet eerst uiteen hoe on- imachtig de cultuur van onze dagen is om het leven inhoud en stijl te geven, hoe :ver zij het ook gebracht heeft in de be- jheersching en bruikbaar-making van de natuur. Het baat niet of we het al ont kennen; „men mist, bij de hedendaagsche .cultuur de harmonie, de waardigheid en de Goddelijke rust"; daarom moeten wij spreken van cultuurcrisis, indien niet van cultuurnood. De verklaring? Het geestelijk verkeer is oppervlakkig geworden door het „proces der cultureele galvaniseering", door de massa-suggestie, de mechanische iropageering van denkbeelden, welke ieerschen willen. Het collectieve treedt efstïnaar voren, de persoonlijkheid is aan getast. plicl! Ook deze cultuur zal zich niet staande kunnen houden; zelfs niet, al bemoeit de Jitiek er zich mee. Dan is het zeker wijsheid op korten termijn; haar uit- :rking of wat men als zoodanig landient, is altijd kort van duur. Voor oogenblik meent men alles te weten, itelltelles te doorgronden en heel het leven te tre8beheerschen, doch het is slechts schijn. hec^Telkens herhaalt zich het woord der ^chrift: „God heeft de wijsheid dezer ^Wereld dwaasheid gemaakt." etitej Neen, zóó zegt Huizinga het niet en toch komt hij tot dezelfde conclusie. De s vajwetensohap zal haar eindigheid moeten eeterkennen. Zij zal moeten toegeven, dat grenzen zijn, waarvoor zij moet blijven erre%taan. Zij kan niet alles verklaren. Of, het met de woorden van den schrijver an 'le zeggen; „Het gaat zeer beslist om een berusting in het onweetbare, om een zjjverzaken van het boren en woelen in aan de andere zijde der men schelijke rede ligt. Noodig is een ascese ^jvan het denken omwille van de levens- ^^pijsheid". 1 Hoe hoort men hierin een schreeuw om EN religie: ja. meer dan dat, een aanvaarden can de leer der predestinatie. Want wie ?schj erkent, dat er onweetbare dingen liggen „aan de andere zijde der menschelijke rede", die belijdt daarin tevens dat er achter alles, wat de wetenschap onder haar-ons begrip brengt een wereld van ge- enIheimenissen en onbegrepen dingen ligt, ■btu. waarin God alleen de heerscher is. Men heeft ons vroeger willen diets maken, dat de boom der kennis, de school der geleerdheid, beschaving en zedelijkheid kon redden; doch Huizinga erkent, dat meer ontwikkeling niet tot de voert; trouwens, wij zien dat dagelijks om ons heen. Maar dan moet hij ook komen tot de erkenning, dat alleen het Christelijk geloof het Avond land kan behouden. „Want onze cultuur blijft, ondanks afval en verloochening, een Christelijke cultuur Velen, zonder confessioneele overtuiging, vinden achter onze menschelijke verhouding tot het Zijn „de ethiek van het christendom en de religieuze grondbeginselen over ge nade en verlossing. Ook al zou die voor hen slechts een vermoeden en een hoop zijn, het geeft hun toch een houding in daar.'het leven". I D«; Wie voor heel zijn leven, geheel en 'l M volkomen, steunt op de Schrift, zal het laatste te weinig positief, te vaag vinden; nog maar niemand miskenne in dit alles de met vraag naar geloof en godsdienst en de brèuk met een wetenschap, welke waande alles te kunnen verklaren, zoodat er geen plaats meer was voor een alwetenden en i/jjfi alles besturenden God, Wiens wijsheid boven alles gaat. Het vlugschrift van Professor Huizinga I predikt „berusting in het onweetbare Dat is veel, maar niet alles. De ziel mpet rust vinden in God. En zij kan dat, >rP wanneer zij gelooft, dat Jezus Christus "jU waardig geacht is om het boek van Gods ,g raadsbesluiten over wereld en mensch- U7610 dom te openen en zijn zegelen te ver- mm breken, y/ant Hij zal als Koning heer- Nationale collecte op 3 December Groote medewerking aan alle zijden AMSTERDAM, 26 Nov. Reeds is meege deeld, dat het Nederlandsch Jeugdleiders instituut op verzoek van het Protestantsch- Christelijk-, het Roomsch-Kathoiiek- en het Joodsche comité voor vluchtelingen op Za terdag 3 December a.s. een groote nationale •o'lecte organiseert ten behoeve van hen, die ter zake van geloof of ras vervolgd worden. In een dezer dagen gehouden persconfe- •entie heeft de voorzitter van het bestuur rnn het Nederlandsch Jeugd'eidersinstituut, Dr C. P. Gunning, enkele mededeelingen gedaan omtrent de organisatie van deze nationale geldinzameling. Woensdag jl. is vanwege het instituut aan :11e burgemeesters een schrijven met een verzoek tot toestemming voor het houden de collecte verzonden en reeds den vo1- genden dag ontving het instituut van burgemeesters een gunstig antwoord. Prac- tisch zijn er geen weigeringen en de weige ringen, die er tenslotte nog zijn, vinden haar oorsprong in het feit, dat in de betreffende gemeenten reeds cp andere wyze gelden zijn of worden ingezame'd. Ook bijna alle aangesloten jeugdvereni gingen hebben spontaan medewerking toe gezegd. Er was zelfs een vereeniging de ALG. FRIESCHE LEVENSVERZ.-MY LEEUWARDEN - BURMAN1AHUIS GROOT N00RDH0LLANDSCHE VAN 1845 AMSTERDAM - VAN BRIENENHUIS DUBBELE GARANTIE VOOR ALLE VERZEKERDEN Unie van Speeltuinen die zich bereid ver klaarde haar leden te verzoeken een week extra contributie te betalen en wanneer men weet, dat het afintal leden van deze Unie 30.000 bedraagt en de wekelijksche contributie 10 cent. dan beteekent deze in zameling een bedrag van 3000. Want wanneer uit alle lagen der bevolking groote fondsen voor de vluchtelingen wor den bijeengebracht en het volk als een groot geheel daardoor het verlangen tot uiting brengt, dat er iets voor de vluchte'ingen moet worden gedaan, is de regeering. die ■het niet op eigen kosten kan doen. naar zijn meening zeker bereid om aan dit ver langen te voldoen en een bepaald aantal vluchtelingen ons land binnen te laten. Het bureau van deze nationale inzame ling is gevestigd in de Vonde'straat 11 te Amsterdam, postgiro «.<42 000. Emigranten voor Bolivia zonder het vereischte visum (Van een onzer redacteuren) ARNHEM, 25 November DE passencöntróle te'Zevenaar heeft een vrij rustigen dag gehad, of schoon de gerant van de station-restau ratie moest verklaren dat de telefoon niet stilstaat De dag was echter gun stig. Er kwamen verschillende Joden over de grens, doch de meeste van hen konden doorgelaten worden, zij het dan ook na diverse telefoongesprekken. De ambtenaren hebben het druk, zeer druk. Om ons van de waarheid onzer bericht eevine nogmaals te overtuigen, hebben we in den avond eenige uren op het station te Zevenaar vertoefd. Tusschen zes en acht ko men een paar internationale treinen binnen, waarmede m<-n als regel de meeste vluc «- lingen verwacht 't Was er niet druk en toch troffen we in de wachtkamer een tiental personen aan die de grens widen passeeren. Met drie van hen was alles in orde en ze wachtten gemoe delijk, onder het genot van een glas bier. op den volgenden trein, die hen verder het land zou -invoeren. Van Woensdag onderweg Anders was het gesteld met de zeven an deren, die met bedrukte gezichten in hei midden aan de groote tafel zitten. Twee mannen, twee vrouwen en drie kinderen van pl.m. 15. 9 en 3 jaar te samen vormend twee gezinnetjes. Gesproken wordt er niet veel. De twee oudste meisjes onderdrukken hun zachte snikken doch de jongste, een knaapje, huppelt vroolijk rond, spelend met wat'hij ziet, er een deuntje bij fluitend. Het gezelschap is van Woensoag af al on derweg, van een plaatsje in de omgeving vin Breslau. De reis ging via Berlijn, Keu len en Dusscldorf en men heeft ze van hel kastje naar den muur gestuurd om t ver eischte visum op de pas te krijgen. Vanuit Nederland heeft Amsterdamsohe familie hun bericht dat ze hier naar toe kunnen komen, om daarna hun plan om te emigreeren over Peru naar Eolivia in Zuid-Amerika ten uit voer te leggen. Afscheid nemen in Amsterdam is hun be doeling en dan via Antwerpen naar hun nieuwe woonplaats om er opnieuw het leven te beginnen In Zevcnaar kunnen ze evenwel niet ver der, daarvoor hebben ze de vereischte ipapie ren niet in orde De telefoon doet dienst, tal van gesprek ken worden gevoerd; er is niets aan te doen. Terug. De pas geeft aan dat ze via Hamburg pér hooi naar Zuid-Amerika moe ten en deze weg voert niet over Nederland. Praten helpt' hier niet. De bagage wordt weer gepakt en zoo stappen ze in den trein van 19,27 weer naar Emmerich Doch dan komt plotseling de douane chef, de heer van Maas, 't perron opdraven. Zoo juist is het bericht ingekomen dat het gezelschap den nacht in Zevenaar mag door brengen. dan zal morgen getracht worden hen via Nederland tot hun bestemming te brengen. Dat geeft eenige deining en eerst als de menschon weer uit den trein zijn gehaald, en verheugd naar het hotel vertrekken, keert de rust weer. Waarom geen doorgang verleend? Bij navraag bleek ons, dat dit geval een typisch staaltje is van de moeilijkheden en ook de mogelijkheden waarmede regeerin; 'n ambtenaren hebben te rekenen. Aangenomen dat deze menschen werkelijk de bedoeling hebben hun emigratie-plan naar Bolivia via Peru uit te voeren, dan nng kon in dit geval de doorgang niet verleend worden. De pas was n.l. voorzien van het zen. toeristen-visum en het miste het Bel gisch visum dat mogelijk maakte, dat ze van Antwerpen konden vertrekken. Indien ze jr. Nederland 'n goedmoedigen Belgischen con: sul treffen die hun dat laatste visum ver strekt, dan zal de reis vlot voortgang heb ben. Via België en Peru komt men dan in Bolivia. Maar dan? Op het toeristen-visum worden ze al daar een maand toegelaten en dan gaan ze den weg terug. Bolivia zendt ze naar Peru. Peru naar Antwerpen waar de Belgische autoriteiten hen uitwijzen naar Nederland, vanwaar ze gekomen zijn. Kan men ze daarna weer naar het Derde Rijk krijgen? Men behoeft er niet eens aan te denken, want wat van de Jo den daar wee is. komt er heusch niet weer in. In dat geval bliift Nederland er mede zitten. Nederland, dat zelf met menschen en werkkrachten overladen is. Met diepe deernis over het lot van deze vluchtelingen, die er welverzorgd en gued gevoed uitzien, doch die men beroofd heeft an alles (ze kwamen met 1 Mark, wat vreemd geld en bootbiljetten naar Bolivia over de grens), moet men het Regerings standpunt hier toch wel billijken. Zij vraagt dat de stukken in orde zijn en dat de men schen elders een blijvend onderdak vinden of dat ze in Nederland een toekomst hebben en verzorging. In gevallen als deze, waar geen levensgevaar dreigt, moet daaraan wel de hand gehouden worden Overal worden nu verhalen opgehangen an het verschrikkelijk lijden en de Christe lijke naastenliefde, die niet werkt bij de Ne- derlandsche regeering. Vergeet men daarb!j clan niet dat ware liefde juist dit is, dat men de menschen blijvend helpt. Zijn de men- sch.en ,die nu roepen bereid een Joodsch gezin onderdak te verschaffen en te onder houden, niet voor eenige weken, doch voor langen tijd, misschien voor altijd? Wie dat niet is, moet zwijgen en standpunt der Regeering eerbiedigen. T-aat men het toch al harde lot van- de Joden in Duitschland door ongemotiveerde schrijverij niet nog zwaarder maken. schen. van nu aan tot in eeuwigheid. En wij. Zijn knechten, zullen Hem hier op aarde dienen: sterk in het geloof, dat Gods' verborgen raad enkel goedheid, genade en recht is. VEROORDEELINGS- WAARDIGE SPECULATIES De foto van de „grensarrestatie" In ons blad van gisteren deden we mede deelingen over een foto, die in ons land gepubliceerd werd, die ten onrechte den indruk vestigde als zou aan de grens een Duitsohe vluchteling door marechaussees zijn teruggeleid, omdat hij clandestien over de grens was gekomen. Thans blijkt dat deze publicatie liet gevolg was van vero-.r- deelenswaardige practijken van een Neder landsch Fotopersbureau. Dit bureau heeft de betreffende foto aangeboden als zou deze aan de grens genomen zijn in de laatste dagen. Zooals wij gisteren reeds meldden betrof het hier echter een foto, die reeds 20 Juni genomen was en ging het over dronken man, en niet over een Duitschen vluchteling. Zoodat de schuld van deze misleidende publicatie moet neerdalen op het hoofd van de menschen van het betreffende foto-pers- bureau. DE „JAMMERT00NEELEN" TE ZEVENAAR T eruggebracht tot ware proporties Geen aanleiding om tot tranen geroerd te zijn Teruggezonden vluchtelingen Op de vragen van het Tweede Kamerlid Donker betreffende het niet toelaten in Nederland van een aantal op 23 November 1938 te Zevenaar aangekomen Jooc.sche vluchtelingen uit Duitschland, heeft de Minister van Justitie het volgende geant- Het in de eerste vraag gestelde is klaar blijkelijk ontleend aan een bericht, dat dezer dagen in meerdere bladen vrijwel gelijkluidend is opgenomen en dat. evenals vele andere berichten over vluchtelingen- gevallen van den laatsfen tijd. een tenden tieus karakter draagt. De werkelijkh< id is anders. Volgens een onmiddellijk ingezond.-n ■apport is in den avond van 23 November 938 op het station te Zevenaar het navol gende voorgevallen. Op 23 dezer met den trein van 17.12 aan komst té Zevenaar, arriveerden 5 joodsche Duitschers (dames en hoeren), die voor gaven over België naar een Amerikaanschen staat te emigreeren. Zij werden afgehaald door 2 personen uit Amsterdam. De papieren waren in orde, behoudens óat het door reisvisum voor België ontbrak. Door den controleerenden ambtenaar werd uit dien hoofde doorgang geweigerd. Bij de betrokkenen veroorzaakte dit aanvankelijk groote opwinding. Speciaal een der dames (een meisje van circa 20 jaar) wond zich hevig op, tenvijl een der Duitschers zich op de knieën liet vallen. Nadat de chef van den doorlaat post de zaak rustig uiteen had gezet, keerde spopdig de kalmte terug. In hun paspoorten werd de aanteekening ge steld. dat zij naar Dösseldorf werden teruggezonden, uitsluitend om aldaar het Belgische transit-visum te erlangen. Door een ter plaatse aanwezigen ver tegenwoordiger van het Joodsche vluch telingen comité werd voor het gezel schap telefonisch logies besproken in Emmerich. Rustig en zonder verder pro test is het gezelschap daarna terugge reisd. Van hel voorgevallene was circa *en tiental op het perron aanwezigen getuige. Te 18.42 arriveerden per trein 25 Duitsch- Joodsche vluchtelingen, en te 19.42 een aan tal van 11, allen uit Weenen. Onóer deze 36 vluchtelingen bevonden zich drie vrou welijke, de anderen waren mannen. Zij wa n allen in 't bezit van paspoorten. Als ooel n binnenkomst gaven zij op voornemens t»1 n om verder te emigreeren. zonder dat ook maar een hunner in het bezit was van de daarvoor vereischte documenten. Volgens ontvangen bericht slond er in Emmerich op het station nog een 200-tal gereed. Bij aankomst van beide treinen waren op het perron geen personen uit Zevenaar aanwezig. Slechts was uit Arnhem een tweetal auto's gekomen met menschen om hen af te halen, al zoo, naar is aan te nemen, ten hoogste bevattende een 8-tal personen. De betrokken vreemdelingen vertoonden geen van allen sporen van mishandeling. Niemand van hen heeft zich op de knieën geworpen. Geen meisje is buiten bewustzijn geraakt. Niemand heeft het voornemen om el finoord te plegen geopperd. Er bestond ian ook voor de ambtenaren, volgens him eigen verklaring, geen aanleiding om tot tranen geroerd te zijn. Van „teyug drijven' is geen sprake geweest. Vanzelfsprekend „onder geleide", zijn alle 36 vreemdelingen zonder eenig incident kalm met den trein van 21.22 weder naar Emmerich' teruggereisd. (Zoo men ziet. is dit een bevestiging de ervaringen van een onzer redacteuren, zooals wij die gister publiceerden. Red.) ETHNOGRAFISCH MUSEUM OEF K.M.A. Geopend door dr H. Colijn Verschillende geschenken aangeboden BREDA, 26 Nov. De minister president, Dr. H. C o 1 ij n, heeft gis termiddag in de voor dit doel fees telijk versierde ontspanningszaal der Koninklijke Militaire Academie het inwendig gerestaureerde Ethnografi- sche Museum dier Academie en van den voormaligen hoofdcursus ge opend. De zaal was geheel gevuld met genoodigden onder wie de minister-president, dr. H. Colijn en de minister van Koloniën, de heer Ch. Weiter. De gouverneur der Kon. Mil. Academi-'. generaal-majoor H C. G. baron van La- vick. heette de aanwezigen welkom. De gouverneur betreurde het. dat de minister an Defensie niet aanwezig kon zijn om dit museum te openen en uitte zijn dankbaar heid jegens der\ minister-president, die be reid is gevonden deze taak op zich te nemen Dr. H. Colij'n spreekt De minister-president nam hierna hei woord en noemde het ren gelukkig samm treffen, dat, nu de vorige dag het 110-jarig bestaan der Academie was herdacht, thans Je opening van liet EMinografisrhe Museum kon geschieden. Spr. hcrdach* het werk van Prof. Spat en van kapitein van l.fsseldijk. die beiden resp. te Breda en te Kampen een ethnocrafisehp verzameling in het leven hebben geroepen, niet in opdracht van de Regeering. maar op eigen initiatief. Van de twee samengevoegde verzamelin gen was de heer Voskuil de eerste beheer der. Nog oen naam wilde Dr. Colii-n noemen kapitein Dr. J. M. Somer, den tegenwoordi- gen conservator. Spr. arhtte het van groot belang, dat heide verzamelingen ontstaan en geregeld uitgebreid zijn door vrijwillig- schenkingen. Flier hebben we de vrucht van een arbeid voortgekomen uit individueel streven voor een belangrijk doel: het onder wijs aan de K.M.A., moeilijk denkbaar zon der materiaal dat de cadetten kan voorbe reiden voor hun latere Indische werkzaam heden Voor hen. die niet naar Indië gaan, is het een onmisbare gelegenheid om zich ujt aanschouwing in te denken in de betee- lcenis van de overzoesrhe gewesten van het Koninkrijk der Nederlanden Kapitein Somer onderscheiden De Minister-President deelde tenslotte mede, dat het H. M. de Koningin heeft be haagd aan kapitein Somer toe te kennen Ie eere-medaille in zilver, de zoogenaamde seummedaille, als erkenning voor zijn v diensten voor dit museum (applaus). De gepensionneerde generaal-majoor <an het Indische leger, P. J. A. van M our ik, zeide, dat er een fonds gevormd is Joor gepensionneerde Indische officieren ten be hoeve van dit museum, welk fonds hij voor zoover niet reeds aan de verfraaiing van de academie en het museum besteed aan den gouverneur aanbood. De kapitein van den generalen staf van het Indische leger, E Eng les, bood na mens de officieren van dat leger, gedeta cheerd bij bij K.M.A. en namens alle voor dat leger bestemde cadetten, een gedenk raam voor het museum aan. Namens officie ren en burger-I eerare-n, werkzaam aan de academie, bood Prof. J. W. N. lelleux een glas-in-lood-raam aan. De gouverneur der academie, generaal- majoor van Lawick. betuigde zijn erkente lijkheid voor de aangeboden geschenken. De conservator van het museum, kapitein Somer, heeft hierna een korte inleiding ge houden over het museum, waarna de voor naamste aanwezigen een rondgang hebben gemaakt. De overige genoodigden hebben toen thee gedronken. De bomaanslag op den Coolsingel te Rotterdam Moord in Noorwegen voorbereid Volgens het Noorsche blad „Aftenposten" heeft, naar uit Oslo wordt gemeld, de Ne- derlandsche politie de bemiddeling ingeroe pen van het Noorsche departement van Justitie voor opheldering van de zaak-Kono- valec, den Oekrainsohen luitenant-kolonel en nationalist, die op 23 Mei te Rotterdam door een bomaanslag om het leven is geko men. Volgens genoemd blad heeft een passagier van het Russische schip „Shilka" een tele fo-nisch onderhoud gehad met Kono.valeo te Rome, toen dit schip de Iiaiven aandeed van Harst ad in Noordelijk Noorwegen, op reis van Archangel naar Rotterdam. Deze pas sagier zou geweest zijn de Gepeoe-ageut Wahich, verdacht van den bomaanslag op Tpriéns hef telefonisch onderhoud werd een dag afgesproken, waarop men elkander te Rotterdam zou aantreffen De Gepeoe agent is daarom naar Rotterdam vertrokken en trof daar de noodige voorbereidingen voor den aanslag. De agent verliet ons land met hetzelfde schip, dat hem van Rusland naar Noorwegen had gebracht en vandaar naar Rotterdam. Het Britsch-Amerikaansch Handelsverdrag Roosevelt heeft medegedeeld, naar uil Washington wordt gemeld, dat Duitschland zal worden uitgesloten van de voordeelec die de meestbegunstigingsclausale in de han delsverdragen van Amerika met Engeland en Canada aan dat land eventueel zouden opleveren, wat verlaging van invoerrechtten betreft. Minister Morgenthau heeft verklaard, dat de toestand zoo is, dat de handel van Amc rika mei Duitschland niet op gelijken Cet behandeld kan worden als die mei andorc lauden. N.V. GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK VOOR NEDERLAND geveslig'i te GRONINGEN De Bank geeft uit: 3V2 Pandbrieven a 10034 (Kners van omwisseling-IMP* Wijziging Ongevallenwet 1931 Advies van den Hoogen Raad van Arbeid. Wij ontvingen het advies van den Hoogen Raad van Arbeid inzake wijziging Ongeval lenwet 1921. Volgende week hopen we een en ander hieruit te publiceeren. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit VIER bladen en het ZONDAGSBLAD De Tweede Kamer heeft de begrooting van Buitenlandsche Zaken goedgekeurd. De minister heeft geantwoord op de vragen van het Kamerlid Mr. Donker betreffende wat er te Zevenaar zou zijn gebeurd. Nog een bezoek van een onzer redac teuren aan de douaneposten te Zevenaar. Minister Colijn heeft te Breda het Etbnografisch Museum van de Kon. Mil. Academie geopend. Financieel Weekoverzicht. Poolsche troepen hebben het Slowaak- sche Czaca bezet. Chamberlain en Halifax te Londen teruggekeerd. Tegen Woensdag a.s. is in Frankrijk de algemeene werkstaking afgekondigd. M at voor weer krijgen we Krachtige tot matige meest westelijke wind, zwaar bewolkt met opklaringen, regenbuien, kouder. RESA - VELP Bekende Schriftelijke Cursus BOEKHOUDINGEN BELASTINGZAKEN J. M. VAN OSNARRUGGE KROOSWIJK (bij Oud Beijerland) Telef. O.-B'land 108 ASSURANTIE'S EFFECTEN FIOTÉL TEL.3I660 CAFÉ PIJKS-mCFOON STBOOMEND VARM Wijnhandel André Kerslens Tilburg Fijne Bordeaux Wijnen f etter/Certr De Storm Binnen de pieren van IJmuiden gestrand IJMUIDEN, 26 Nov. Het Nederlandsch motorschip „Vida", van Antwerpen op weg naar Amsterdam, is hedenmorgen c.a. 5 uur tijdens den zuidwester storm op den kop van de Noorder Strekdam binnen de pieren gestrand. Het schip zit niet gevaarlijk. Sleepboot-assistentie is aanwezig en zal trachten het schip vlot te krijgen. Engelsch scheepje gestrand IJMUIDEN, 26 Nov. Tengevolge vain den hevigen storm is hedennacht bij paal 27 tus schen Bergen en Petten, een Enge'sch scheepje „Drancion" gestrand. Het scheepje is zonder bemanning. Men vermoedt dat het is losgeslagen. Een wandelaar aangereden en gedood ZUIDWOLDE (Dr.) 26 Nov. Gisteraivond ls de twintigjarige wagenmaker I. Scho tel b a n k, die met een vriend in het dorp Mep te wandelen, door een hem achlcrop- rijdende personenauto uit F.mmercornpas- cuum, die de lichten dempte voor tesemoet- komende fietsers, aangereden en op slag gedood. De auto had slechts matig© yoart.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1