jHctttw» £rittsdjf Courant 1 Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Auto door D-trein gegrepen Mn.fRcnn -MOTOROILS^ atjomtetmntsprijé: Per kwarlaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Ixisse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a Cl* Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 53936 WOENSDAG 23 NOVEMBER 1938 19e Jaargang 8bbertentieprij?cn: Van 1 tot 5 regels f I.171/» Elke regel meer 022'h Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 220 EJke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan 1 bureao wordt berekend Qól NO. 6556 Rotterdam 1941 Groot tentoonstellingsplan bij de opening van den Maastunnel Een combinatie van tijdelijke en permanente zaken Burgemeester en Wethouders van Rotterdam stellen den Raad voor in beginsel te besluiten tot het houden van een groote tentoonstelling in 1941, ter gelegenheid van het gereedkomen van den Maastunnel en tevens van tal van andere groote werken in de stad (Hof plein, Diergaarde-verplaatsing, nieuwe station D.P. met toegangswegen, dem ping Schie, nieuwe Beurs, Centraal G.G.D.-Gebouw, nieuwe Doelen). Zij willen daartoe in Dijkzicht, dus bij 'den tunnel-ingang, grootendeels perma nente en representatieve gebouwen stich ten, die na 1941 kunnen dienen als: groote tentoonstellingshal, museumgebouw voor het Technisch Scheepvaartkundig Insti tuut in combinatie met Maritiem Museum en voor het begin van een permanent gebouw voor de Economische Hooge- school. Voor de tentoonstelling denkt men zich voorloopig het motto „Rotterdam 1941, het water als bondgenoot en vij a n d". De kosten van het geheele plan, ge raamd op 4.500.000, denkt men te dek ken als volgt: 500.000 deelneming door de burgerij, f 3.350.000 pCt premie- leening en 650.000 bijdrage van het Rijk, dat reeds medewerking heeft toe gezegd. Burgemeester U. R. Middelberg Thans benoemd te Ede W Gelijk we gisteren in een deel onzer 1' edities nog-1 konden melden, is met in- I gang van 15 December benoemd tot bur gemeester van Ede de heer L. R. Mid delberg, thans burgemeester van Zoe- termeer—Zegwaart. I De heer Middelberg, dlB een zoon is van I wijlen bet 2e Kamérlid, den heer G. A. A. I Middelberg, werd lm 1881 te Amsterdam ge- I boren. Na de lagere school aldaar te heb- ben bezodht vertrok hij naar Pretoria in Ij Transvaal, waar zijn vader directeur was J van de Ned. Z.-Afr. Spoorwegmaatschappij. In genoemde plaats bezocht hij het gym nasium en vertrok daarna naar Zurich in Zwitserland voor de studie van civiel-inge- nieur. Van 19061910 werkte hij achtereen volgens bij den bouw van het westelijk via duct te Amsterdam en als ingenieur bij de Lawah-spoorweg in Suriname. In 1909 werd hij geplaatst bij de S.S. in Indië. Na nog werkzaam te zijn geweest bij den bouw van de Amsterdamsche Superfosfaatfabriek en Vervolgens als procuratiehouder en adjunct directeur van de Houthandel Eindhoven en Zn., vertrok hij in 1910 naar Ned.-Indië als ambtenaar bij de Staatsspoor- en Tramwe gen. In 1930 verliet hij den dienst met pen sioen. Hij was toen werkzaam als secretaris en als hoofd van het Centraal kantoor der S.S., aldaar. 1 In 1931 volgde zijn benoeming als burge- 2 mi» meester van ZoetermeerZegwaart. De heer Middelberg die tot de Anti-Rev. ven,! partij behoort en lid is der Geref. Kerken, is gehuwd met een dochter yan wijlen staats raad A. W. F. Idenburg. De heer I. Gans overleden Directeur van „De Joodsche Invalide" AMSTERDAM, 23 November. De heer L Gans, de directeur van de stichting .,De Joodsche Invalide", is gis- i teren op 48-jarigen leeftijd plotseling overleden. Met dien heer Gans is de stuwkracht dezer vereeniging, welke eenig in haar soort, baanbrekend werk heeft verricht op het ge- bied der verzorging van invaliden, heenge- 1 8^°- Algemeen werden zijn verdiensten waardeerd, hetgeen eenerzijds tot ultdruk- 1 king kwam in de wijze, waarop zijn levens i werk in alle kringen der bevolking van Ne- derland .ongeacht hun rang of stand of godsdienstige overtuiging, wordt beoordeeld, f De Regeering heeft de verdiensten van den heer Gans, die naast zijn functie van direc- teur der „Joodsche Invalide" zitting had in het bestuur van verscheidene Joodsche ver enigingen en instellingen erkend, door hem enkele jaren geleden to benoemen tot P.id- der in de Orde van Oranje Nassau, Houtdiefstal door een raadslid Een aanhouding te Maassluis MAASSLUIS, 24 Nov. De politie alhier heeft aangehouden een Inwoner van Maas sluis, W. van der K, die ervan verdacht Jvordt, ten nadeele van een machinale kui perij in Maassluis hout te hebben gestolen. De aanhouding heeft in Maassluis verwon dering gewekt, omdat van der K. lid van 'den gemeenteraad is. Bij huiszoeking is een gedeelte van het hout in den kelder der woning van van der K. aangetroffen. Een ander gedeelte van het hout was gebruikt voor het maken van een duivenhok. De diefstallen zijn de laatste veertien dagen gepleegd. Het hout werd weggenomen van het terrein achter de fabriek. De Koninklijke Familie poseerde qisteren met Z.M. Koning Leopold UI ten Paleize Soestdijk vóór het vertrek naar Amersfo ort welwillend voor de fotografen. Van links naar rechtsZ. M. Koning Leopold UI. H. K. H. Prinses Juliana met Prinses Beatrix op den arm, Z. K. H. Prins Bern hard en H. M. de Koningin HET VRAAGSTUK DER JOODSCHE VLUCHTELINGEN Reeds een aantal kinderen te Terheide TER HEIDE, 23 November. In de Rot- terdamsohe Gezondheidskolonie te Ter Heide aan Zee zijn zeventien Joodsche kinderen uit Duitschland gearriveerd. De kleinen waren geruimen tijd aan de grens opgehou den en zijn afkomstig uit de omgeving van Hamburg. In den loop van gisteren werden er nog meer verwacht. Krachtige steun in Engeland VGRAVENHAGE, 23 November. De Jewish Colonisation Society schrijft ons: De heer D. Wolff, die voor de Jewish Colonisation Society onderhandelingen voert te Londen heeft daar onmiddellijk krachti- gen steun en instemming gevonden. De lei ders van de Zionistische Organisatie hebben hem hun steun en medewerking toegezegd. De besprekingen met de Joodsche finan ciers hebben aanzienlijk grooter omvang ge nomen dan verwacht werd. Het ziet er naar uit of het Nederlandsche plan tot middel punt gekozen zal worden van de acties, wel- ko de gebeurtenissen in het leven hebben geroepen. Negen kerkeraden adresseeren Namens negen kerkeraden van Ned. Herv. gemeenten in Oostelijk Gelderland (Aalten, Borculo, Breedevoort, Eibergen, Groenlo, Haarlo, Lichtenvoorde, Rekken en Winters wijk) is een schrijven gericht aan den Raad van Ministers, waarin tijdelijke verleening van Asyl-recht aan Joodsche vluchtelingen verzocht wordt. De Bankgarantie voor de vluchtelingen Vragen van den heer Donker DEN HAAG, 22 Nov. Het Tweede Ka merlid Donker heeft aan den Minister van Justitie de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat de Regeering alleen be reid is een beperkt getal Duitsche vluchte lingen toe te laten, wanneer door particu liere bijdragen de kosten te voren zijn ge dekt en dat dientengevolge van het Pro- testantsch Hulpcomité, dat in de eerste plaats tot taak heeft den steun aan ^iet- Arische" Christenen, door de Regeering een bankgarantie van f150.000 gevraagd wordt? 2 Is de Minister niet van oordeel, dat de toelating van deze Duitsche vluchtelingen onnoodig geremd wordt door den eisch van het te voren gestort zijn van een bankgaran tie tot een zoo hoog bedrag, te meer waar de inzamelingsactie van gemeld comité in vollen gang is en reeds giften en toezeggin gen tot een bedrag van meer dan f 30.000 zijn ingekomehl HET VERWEER DER SPOORWEGEN BESTREDEN Andere zienswijze inzake het bussenvraagstuk Economie der Spoorwegen De directeur van de Bataafeche Import Mij., de heer E. J. Muller, zendt ons een beschouwing, waarin hij het verweer der Spoorwegen inzake het wilde bussenvraag stuk bestrijdt Volgens den heer Muller wil len de busdiensten niets liever dan onder concessie-voorwaarden rijden doch ze krij gen daarvoor de kans niet. De schuld hier van ligt niet bij de bussen doch bij de Spoorwegbesdhermende wetgeving. De Spoorwegen erkennen, dat de passa giers op de loonende trajecten hoogere ta rieven moeten betalen, om het vervoer op de magere trajecten niet te duur te maken. Deze gewrongen economie heeft in dezen tijd', nu de kleine plaatsen gemakkelijk per bus te bereiken zijn, geen bestaansrecht meer. Hiertegenover stellen de bussen de gezonde, normale economie volgens het kostewprincipe. Wanneer gezegd wordt, dat de busdiensten geen magere trajecten heb ben te bedienen, is dit onjuist, want het is algemeen bekend, dat het juist de bus zijn, die de magere trajecten voor hun kening nemen. Stations zaïllen voor de bussen heusdh niet noodig zijn. Het tramverkeer in omze steden, dat toch zeker even druk is, doet het toch ook zonder? Wanneer wachtplaatsen noodig zijn, schept het busverkeer deze zelf in overleg met restaurants enz. Tenslotte wordt er op gewezen, dat de busdiensten niet I om onderstand aankloppen, doch jaarlijks vele millioenen bijdragen in de lasten het wegverkeer. Concludeerend wordt gezegd, dat de ver- voerspolitiek der Regeering, welke tot volg heeft gehad, dat het aantal autobussen in 10 jaar tijds vrijwel stationair bleef n.1. 3159 in 1928 en 3841 in 1937, niet alleen uit fiscaal oogpunt zeer nadeelig is geweest, doch ook in strijd is met het in alle der bevolking levend verlangen naar ver- voersvrijheid, in strijd ook met de vooral dhans zoo noodzakelijke verruiming van oe werkgelegenheid, welke het autoverkeer, zoowel direct als indirect, bieden kan. Ernstig ongeluk op onbewaakte overweg Een doode, twee zwaargewonden ROTTERDAM, 23 November. In den vaal-grauwen morgen, terwijl de regen bij stroomen necrplaste, heeft op den on- bewaakten overweg aan den Teibreg- schenweg, vlak bij de grens van Hille- gersberg een vreeselijk ongeluk plaats gevonden. Een anto met drie kooplieden werd aangereden door een D-trein, en 275 Meter meegesleurd. Een der inzit tenden werd uit den wagen geslagen en op slag gedood. De belde anderen werden zwaargewond en ln zorgwekken- den toestand in het zlekenhnls aan den Bergweg ter verpleging opgenomen. De anto werd totaal vernield. Aan het eind van den Terbregschenweg bevinden zich vlak bij elkaar twee spoor wegovergangen, die onbewaakt zijn en toe gang verleenen tot den Veen weg en den Spiegeinisserweg. De aangereden auto was een luxe-Fordwagen gemerkt M. 32365 en afkomstig uit het nabijgelegen woonwa genkamp. De inzittende kooplieden waren ruim zeven uur uit het woonwagenkamp, dat op 10 minuten afstand van den overweg gelegen is .vertrokken. De wagen was vol geladen met kleeden en tapijtjes, die zij deaen dag aan den man hoopten te brengen. Omstreeks kwart over zeven naderde op den Spiegelnisserweg een melkwagen, be stuurd door den heer J. v. d. Meer wonen de Ommoordscheweg te Hillegersberg de eenige ooggetuige van de ramp den onbewaakten overweg, toen hij van tegen overgestelde zijde den wagen met kooplieden zag naderen. Beide wagens moesten vaart minderen voor een aankomenden D-trein, die om negen minuten over zeven van het station D. P. was vertrokken en over de Cein tuurbaan in de richting Gouda reed. Het zicht was vrij goed men heeft ter plaatse vrij uitzicht op de spoorbaan ©n de heer van der Meer z>ag dan ook dat de bestuur der van de verongelukte auto vaart min derde. Men had dus blijkbaar den aanko menden trein opgemerkt. Tot zijn groote ontsteltenis zag de heer v. d. Meer echter dat de bestuurder van den wagen op het allerlaatste oogenblik vol gas gaf en met een flinke vaart den overweg opschoot Een botsing was niet te voorkomen en met een hevigen slag, die tot ver in den omtrek te hooren was, werd de wagen door de gestroomlijnde locomotief van den D-trein gegrepen. De gevolgen waren ontzettend. De wagen met kooplieden haakte vast aan de bumpers van de locomotief en hoe wel de machinist onmiddellijk de rem men krachtig aanzette, kon hij toch niet verhinderen dat de auto circa 275 Meter werd meegesleurd. Een van de inzittenden, de 26-jarige koopman J. T. Scheffer, gewoond hebbende in het woonwagenkamp, heeft blijkbaar nog getracht uit den wagen te springen. Daarbij heeft hij een klap van de loco motief opgeloopen, waarbij hij letter lijk doormidden werd gereten. Hij werd op slag gedood. Het stoffelijk overschot werd per auto van den Ge neeskundigen dienst naar het zieken huis aan den Coolsingel vervoerd. De beide andere inzittenden van de auto, de 31-jarigé koopman E. J. Koernap, die den wagen bestuurde, en de 24-jarige koop man A. van Laarhoven, die beiden even eens uit het woonwagenkamp afkomstig zijn, werden bij de botsing zwaar gewond. Er bestaat echter hoop dat men hen nog in het leven zal kunnen behouden. Zij wer den, nadat zij uit den geheel vernielden wagen waren gehaald, per auto van den Geneeskundigen dienst naar het zieken huis aan den Bergweg vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. Onmiddellijk het bekend worden van het ongeluk is de Rotterdamsche politie met een overvalwa gen naar de plaats van de ramp gereden, zoodat men spoedig met een flink aantal manschappen aanwezig was. Uit het onderzoek, dat werd ingesteld on der leiding van den inspecteur van politie van het bureau Hoflaan den heer L. Her mans het ongeluk gebeurde nog juist op Rotterdamsch grondgebied vlak tegen de grens van Hillegersberg aan is wel vast komen te staan, dat de machinist van den trein signalen heeft gegeven. Vermoe delijk heeft de bestuurder van de auto een vergissing begaan door in plaats van te rem men vol gas te geven. Het is althans haast niet aan te nemen dat men den trein niet zou hebben opgemerkt, al is ook niet uitge sloten, dat de ruiten aan de binnenkanv van de auto beslagen zijn geweest tengevolge van het ongunstige weer, waardoor men mo gelijk den indruk heeft gehad dat de baan vrij was. De geheel vernielde auto is, nadat de trein tot stilstand was. gebracht en de. wonden waren weggebracht, met vereende krachten langs den kant van de spoorbaan neergeworpen met de wielen omhoog. Het wrak van den wagen maakt een vreeselij- ken indruk. De trein heeft tengevolge van het ongeluk ongeveer 35 minuten vertra ging ondervonden. Het slachtoffer van de ramp was gehuwd en had drie kinderen. De toestand der gewonden Nader vernemen wjj, dat de koopman E. J. K. met een wervelfractuur, en A. v. L. met een hersenschudding en een armfrac- tuur in het ziekenhuis ter verpleging werden opgenomen. Bij het ter perse gaan van dit blad was hun toestand niet onbevredigend. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Het bezoek van Koning Leopold aafl ons land. De plechtigheid te Amersfoort; het gala-concert in Amsterdam. De Tweede Kamer heeft gister de kwestie van de leprozerie Plantoengan behandeld. Des avonds kwam de begroot tnig van Defensie aan de orde De Eerste Kamer heeft gisteravond ver-» gaderd. De N.S.B. voerde obstructie. Nabij Rotterdam is een auto door een trein gegrepen. Daarbij is één persoon ge dood en zijn twee zwaar gewond. Chamberlain en Halifax op reis van' Londen naar Parijs Dreigende regeeringscrisis in Hongarije Wordt Hacha president van Tsjecho^ Slowakije? De autobusramp bij Arnhem Na twee en een half jaar voor de Rechtbank ARNHEM, 22 Nov. Hét catastrophale auto-ongeluk op 21 Juni 1936 bij café „Do Leeren Doedel" te Arnhem heeft nog een nasleep, ofschoon het 2Yz jaar heeft geduurd alvorens de zaak voor de recht bank kon worden behandeld. Dit lange verstek gaat evenwel buiten de schuid van de rechters om, daar de verdachte nu nog slechts met moeite in staat was de rechtszitting bij te wonen. Toch dien de de kwestie heden voor de rechtbank. Het autobus-ongeval is er een van een omvang geweest als in Nederland slechts zelden voorkomt. Een motorrijder wilde naar links uitwijken en den weg naar Apeldoorn inslaan. Hij schonk niet voldoende aanda "i aan het van rechts komend verkeer en kwam in aanrijding met een gevulde autJ- bus van de fa. Pool, uit Amsterdam, die met een vaart van pl.m. 100 K.M. kwam aan- tuiv&n. De gevolgen waren ontzettend. De bus maakte een zwenking naar links, botste te gen een boom, draaide zich geheel om én werd nog eens naar de overzijde van den weg geslingerd. Vier en twintig gewonden lagen over de straat verspreid, waarvan enkelen ernstig. Een van hen, de chauffeur, is aan de gevol gen overleden. De motorrijder had een been, een arm en verschillende andere ledematen gebroken en ging ook zwaar gewond naar het ziekenhuis in bewusteloozen toestand. De schuldvraag wees hém, den 39-jarigen apotheker M., uit A p e 1 d o o r n. aan en des wege had hij zich te \erantwoorden voor zijn rechters, -wegens dood door schuld. De bos viel uit de lucht Het verhoor voor de rechtbank, dat den verdachte nog moeilijk viel, in verband met zijn lichamelijke gesteldheid, wees deze schuld wel aan. De verdachte wist den weg niet goed en sloeg wat weifelend af. Hij schonk voldoende aandacht aan het van achter hem komend verkeer, dcch de bus. die boven den heuvelkam, waarover de w»g loopt, opdoemde, zag hij niet Plots, als het ware. alsof re uit le lucht kwam vallen, aldus verdachte, was ze er. Als de president hem vraagt of hij de schuld zelf niet voelt, komt er een weife lend: Ja, het ging zoo gauw! Het getuigenverhoor dat volgt, wijst deze schuld ook wel aan. Er ia richting aange- WEER INGEBROKEN IN VROEGERE LL0YDS-H0TEL De buit lag klaar om mee te nemen Reeds groote schade aangericht AMSTERDAM, 23 November. Een bur ger zag dat een tweetal mannen uit het vroegere hotel van den Kon. Holl. Lloyd aan de Handelskade, kwam. Hij haastte zich hiervan de politie in kennis te stellen. Dit gebouw staat reeds langen tijd leeg en is al eerder het terrein van werkzaamheid van dieven geweest, toen er in de kelder ruimte naar men zich zal herinneren een kortbare inboedel van een particulier was opgeslagen. Deze heeren zitten reeds eenige maanden achter slot en grendel. Hetzelfde systeem is thans toegepast door andere broeders van het vak. Ook deze leg den blijkbaar regelmatig bezoeken af in het gebouw, waarin vroeger een hotel was vestigd, want de politie die onmiddellijk de kennisgeving een onderzoek ter plaatse instelde, trof een ware ravage aan. Zij vond voor het meenemen gereed gelegd een partij koper en lood, afkomstig van groote kope ren kookketels, waschbakken en dergelijke, welke tot de outillage van het hotel hadden behoord en waren ingebouwd in keuken en spoelkamers. Al deze waren gedemonteerd en losgerukt om het bruikbare koper en lood te vergaren. Ofschoon al veel gereed lag, waren de hee ren blijkbaar nog niet geheel met hun af braak klaar en wenschten zij eerst alles van hun gading bijeen te hebben alvorens de partij weg te sleepen. De schade is echter aanzienlijk, daar het herstellen van een en ander in zijn ouden vorm met groote kosten gepaard zal gaan. geven, etc., maardoch dan komt al meer neer een ander element op. Te snel gereden? Eensluidend zijn de verklaringen over u< snelheid van de bus, die in elk geval tus schen 90 en 110 K.M. moet hébben gelegen Remsporen zijn er voor het ongeluk niet ont dekt, hebben ook de passagiers niet waar genomen. Signalen zijn niet gegeven op u 4 gevaarlijke punt Zoo komen de zaken voor den verdachte wat gunstiger te staan. De getuige-deskundige Dr. Hulst, die doodsoorzaak vaststelde, is verhinderd te tuigen. Daarom kunnen requisitoir en - dediging niet plaats vinden. De zaak wordt dan "aangehouden 14 December a.s. PONTIER KARREMAN MAKELAARS IN ASSURANTIËN ROTTERDAM behartigen de belangen van verzekerden Wat voor weer krijgen we Stormachtige krachtige noordwestelij ke tot westelijke wind, zwaar bewolkt met opklaringen, regen of hagelbuien. Vooral aan de knst, iets kouder. KAN MAAR DE BESTE ZIJN N.V. „TWENTOL" - DEVENTER pAinceU ONZE NIEUWSTE NAJAARSMODELLEI H.J. VAN BLADEL, Waalwijk RESTAURANT DIKKER THIJS - AMSTERDAM DINER vanaf f L75 LUNCH f 125 ZEEUWSCHE HOEK 12—2 aar: Speciale Plats du Jour vanaf 0.50 Koffie f 0.15. De autobestuurder vrijgesproken Nu de lachende meisjes? ARNHEM, 22 November. De 31-jarige W« v. d. G., inspecteur van een hypotheekbank te Uitgeest, die op den weg Ede—Renewou- de een auto-ongeval veroorzaakte, doordat hij krachtig remde voor een fietsend meisje, dat al stoeiend plotseling op zijn rijbaan kwam, is heden door de rechtbank alhier vrijgesproken. De officier van justitie had ock vrijspraak gevraagd. Door deze uitspraak Ls toch bijna zeker komen vast te staan, dat niet de heer v. d. G., doch de lachende en stoeiende meisjes hier een ernstig auto-ongeval veroorzaakten, dat aan twee dames het leven kostte. De vraag is nu of deze niet zullen terecht staan in dit gevaL In de zaal van de Eerste Kamer ztfn de Provinciale Staten van Zuid-Hol'and gister in tweede gewone zitting van dit jaar, bij eengekomen. Na het trekken der -fdee'ingen worden de overige onderwerpen op de agenda voor kennisgeving aangenomen of naar de afdee- lingen verzonden of in handen eener com missie gesteld. De vergadering wordt verdaagd tot Dins* dag 13 December.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1