lükttttr? JTritedjr (tToumnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken abonnementsprijs! Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij weketijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 '/2 cl. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 33936 VRIJDAG 18 NOVEMBER 1938 19e Jaargang atfoertentieprnjen: Van 1 tot 5 regelsKI 7 'h Elke regel meer0.22'/- Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels230 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend0.10 NO. 6552 zuiverheid voor alles Ziehier een korte parafrase van een hoofd artikel in „De Metaalbewerker", het orgaan ■van de Christelijk georganiseerde metaal bewerkers. De moderne vakbeweging, hetzij ze rood of „neutraal" is, zet haar deuren wagen wijd open en dringt of dwingt den onge organiseerden arbeider om binnen te gaan. Maar in de Christelijke organisatie is geen plaats voor Jan en alleman. Zeker, het is een prettig ding voor een huisbezoeker om mensohen uit de roode be weging öm te praten en bij de Christelijke organisatie onderdak te brengen. Het is ook goed, dit te probceren; mits maar vaststaat, dat men werkelijk niet in de moderne, maar in de Christelijke organisatie thuis hoort. De dwalenden moeten terecht gebracht wor den en nooit mag deze propaganda verslap pen. Maar, zuiverheid voor alles. Alleen zij, die dan Christus belijden als hun Heer en Koning op elk terrein mogen welkom ge- heeten worden in de Christelijke actie. Om principieel©, ja, maar ook om prak tische redenen. Niet in kleine, maar wel in groote plaatsen dreigt het ge\aar van cellen bouwerij. Het is best mogelijk, dat sommi gen met zeer booze bedoelingen pogen bin nen te dringen. Om nl. de Christelijke or ganisatie van binnen uit in moeilijkheden te brengen. Ook in dit opzicht is dus waakzaamheid gewenscht. Zuiverheid voor alles! De prin cipieele basis moet gezond zijn. Men denke daaraan bij elke propaganda. Niets nieuws, zal de lezer zeggen. Volmaakt juist Maar herhaling kan ook nuttig zijn. En is o.i. zeer gepast in de maand, waarin een exponent gezet wordt op de propaganda voor de Ghristelijke vakbeweging. 3689 controle en verantwoor- i delijkheids gevoel Toezicht houden beteekenit niet hetzelfde als wantrouwen koesteren, zooals vroeger nog al eens gedacht werd, vooral wanneer het 't financieel beheer betrof. Dan keek me- nigeen onthutst, wanneer gemeenteleden de j kerkelijke administratie „inzagen"; en commissies tot het nazien der boeken van ©en penningmeester maakten er maar wat van, want „de man was immers absoluut be trouwbaar". Dat laatste was en Is gelukkig regel, maar is geen argument tegen ernstige controle. Want deze veronderstelt geen wantrouwen, maar bedoelt den administrateur der finan ciën een certificaat van lofwaardig beheer te geven. De contróle van publieke kassen heeft ge durende jaren heel wat te wensohen over gelaten en de gevolgen zijn niet zelden be treurenswaardig geweest Op de groote massa zijn het aantal veroordeelde beheer- Gers van publieke kassen slechts weinigen, maar het volstrekte getal van hen, die voor de verleiding bezweken, is vrij aanzienlijk. Doch opvallend is hij deze processen vaak, dat de rechter niet allen den man, die strui kelde, straft, maar evenzeer een vernietigend oordeel uitspreekt over te slappe of zelfs geheel ontbrekende controle. Toezicht kan echter ook in vitzucht over slaan. En daarover klagen thans vele ge meentebesturen tegenover hoogere colleges: i Gedeputeerde Staten en de Kroon. Men kan dat in menige raadsvergadering hooren; het wordt ook om zoo te zeggen officieel geregistreerd in het orgaan der vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Een hoofdambtenaar yan de verre van noodlijdende gemeente Wageningen geeft in het nummer van 4 November een opsom ming van gevallen, waarin Gedeputeerde Staten van Gelderland z.i. eenvoudig over het hoofd zagen, dat de raad vrijwillig dui zenden guldens had bezuinigd en nochtans gedwongen werd tegen heug en meug eenige tientallen guldens te besparen. De post „Presentiegelden leden stem- bureaux" moest met 50.verminderd wor den, hoewel sommigen daardoor loonschade i J leden, want: n o o d 1 ij d e n d e gemeenten ana Waren ook tot deze verlaging verplicht. Een bedrag van 570.moest geschrapt worden, waardoor de vacantie der gemeente werklieden geen uitbreiding kan verkrijgen, „gezien de groote financieele moeilijkheden, .waarin de gemeente zich bevindt." Op deze wijze gaat het eentonige verhaal verder. Er kunnen nog meer voorbeelden aan toegevoegd wore en. In andere provin cies beklaagt men zich, dat Ged. Staten ah 6oluut verbieden een kop koffie ter raads vergadering te presenteeren of een sigaar op commissievergaderingen, waarvoor geen cent presentiegeld betaald mag worden. Dit is geen contróle meer, dit wordt cura- teele, „eindelooze critiek op kleine posten". Maar, zegt de schrijver in „Gemeentebe langen". dit moet kwaad bloed zetten; deze .vitzucht leidt onherroepelijk „tot afstomping van het verantwooreelijkheidsgevoel in de kringen der bestuurders." Hetzelfde gevaar ziet de secretaris van Purmerend, die in „De Vrijz. Democraat" schrijft over de financieele verhouding tus- sohen rijk en gemeenten. De regeering dringt terecht op zuinig beheer aan. Maar, zegt de schrijver, „van harte mag zeker met haar worden gehoopt, dat dit zal zijn te bereiken met toepassing van algemeene en objectieve De „Walborg" voor Bayonne gestrand Schip wordt als verloren beschouwd De scheepskok verdronken BAYONNE, 18 Nov. Het Neder landsche stoomschip „Walborg" van de Reederij Baltica te Amsterdam is gistermorgen voor den haveningang van "layonne tegen de Noorder- pier gestrand. Het schip, dat in wilde vaart voer, en met een lading kolen op weg was van Gdynia naar Bay onne, zakt in den weeken zandbo dem weg en wordt als verloren be- schouwd - Toen het schip in nood verkeerde, voer de reddingboot van Bayonne rit, om de uit achttien koppen bestaande bemanning, allen Nederlanders, van boord te halen. Bij het reddingswerk geraakie de ongeveer dertig jarige scheepskok, P. Vader, wonende te Amsterdam aan het Mariniersplein, gehuwd en vader van een kind, die zijn eerste reis aan boord van de „Walborg". maakte, te water. De man verdronk jammer lijk. De „Walborg" was in Maart 1937 uit Zweedsche in Nederlandsche handen overge gaan. Het schip was 1483 bruto en 872 netto ton groot. Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders C. van der Wal jn het hoofdbestuur Als lid van het hoofdbestuur van den Nederl. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders is in de vaeature- Oosterbos benoemd de heer C. van der Wal, die sinds 1931 als districtsbestuur der te Z w o 1 i e werkzaam is. Zestigjarige weduwe ontdobk belasting Tien dagen gevangenisstraf geëlscht HAARLEM. 18 November. Voor de Haar- lerusche Rechtbank stond de 60-jarige wedu we B., thans wonende te Amsterdam, te recht, omdat zij in Mei 1936 de aangiftebil jetten voor de inkomsten- en vermogensbe lasting opzettelijk onjuist had ingevuld. Verdachte toonde veel berouw en zei, dat zij vroeger ook reeds foutieve aangiften had gedaan, zoodat het voor haar moeilijk was geweest, daarvan plotseling af te wijken, daar het bedrog dan terstond aan het licht gekomen zou zijn. De Officier zeide in zijn requisitoir, dat een strenge straf noodzakelijk is. De Offi cier eischte twee maal vijf dagen gevange nisstraf. De verdediger, Mr. B. W. Dulleman, ver klaarde, dat verdachte in een brief aan den Minister heeft aangeboden, f 70.000 ge- wetensgeld te betalen, om het door haar ver oorzaakte nadeel voor het Rijk ongedaan te maken. Met het oog op haar leeftijd ver zocht pleiter geen gevangenisstraf op te leg gen, maar desnoods een flink hooge boete. Uitspraak 1 December. Politie-agent veroorzaakte een aanrijding Behandeling voor de rechtbank AMSTERDAM, 18 November. De recht bank, gepresideerd door Mr Dons, behandel de een strafzaak tegen een Amsterdamschen politie-agent, verdacht van veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld Op 8 Mei 1938 was hij als bestuurder vas een motorrijwiel met zijspan op den hoek van de Raamgracht en Kloveniersburgwal in botsing gekomen met eep anderen motor met zijspan. Beide motorrijtuigen schoven een stuk over den weg tegen de brugleu ning, de bestuurder van het andere motor rijwiel kwam te vallen en hij kwam gedeel telijk onder den motor terecht. Ook de duo rijder viel. De eerste liep een hersenschud ding op. De duo-rijder werd aan het hoofd en het rechterbeen gewond. De Officier van Justitie, Mr B. Kist, be-1 treurde het, dat deze agent niet in alle op. zichten de waarheid spreekt. Rekening moet echter worden gehouden met de disciplinaire straf, die reeds afin verd. is opgelegd en met de ernstige ver wondingen, die verdachte zelf opgeloopen heeft waardoor hij geruimen tijd geen dienst Icon doen. Bovendien is verdachte overge plaatst naar de gewone straat/politie. Spr. vorderde f 300,boete subs, dertig dagen hechtenis. De verdediger Mr J. de Vrieze, fcrong op vrijspraak aan. Vonnis 1 December. ZWARE PLATEN OP HET LICHAAM AMSTERDAM, 18 November. Op het terrein van de Amsterdamsche Dok Maat schappij heeft een 35-jarige arbeider bij hei ophijsehen van ijzeren platen een van deze zware platen op het lichaam gekregen, toen de rinven welke aan de katrol ziin beves tigd, los schoten. De man is nupt gebroken beenen i-n ernstigen toestand in het Bin nengasthuis opgenomen. HERDENKING NEDERLANDS ONAFHANKELIJKHEID Het driemanschap op straat 'S-GRAVENHAGE, 18 Nov. De onaf hankelijkheid van Nederland is gisfjeren voor den 125st enkeer herdacht. Da.artoe hadden het Haagsch Comité voor Volks feesten en de afdeeling Den Haag/ van het Nationaal Jongeren Verbond «Énkele korte plechtigheden georganiseerc"/. Kranslegging Bij het nationale gedenkteeken op het 'lein 1813 legden de leden van 't Comité aller eerst kransen bij het beeld van hel drieman schap en bij den beeldenaar van Koning Willem I. Terwijl de kransen aam den voet het monument werden neergelegd, speelde de Harmonie van de Gemeente-Rei niging het „Wilhelmus" en „Wi lt heden nu treden" uit Valerius' GedenckcLanck. Het driemanschap Te kwart voor één verzg/melde zich voor het gebouw van de Ro tterdamsche Bankvereeniging op den Kneuterdijk, het voormalige woonhuis van v. Hogen-;- dorp, eer groote menscherxinassa, welke den historischen tocht vanihet drieman-; schap wilde meemaken. Toen de drie nakomelingen van het drie manschap, Frederik v. d. 'Duyn van Maas dam, Gijsbert Karei van H'pgendorp en Wil lem graaf van. Limburg Slf'irum het gebouw verlieten, hief een der led/en van het N.J.V. de kreet „Vivat Oranje" li an, welke onmid dellijk door het publiek ygerd overgenomen. Juichend en zingend begaven zich vele hon derden daarna achter -de „drie mannen" door de stad naar den Haagsohen toren, waar een groote oranje-vlag werd uitgesto- Proclamatie gelezen Op het bordes van het stadhuis las de graaf Van Limburg, Stirum de procla matie aan de burgerij uit 1813 voor, waarin het volk zijn trouw uitspreekt aan het Huis van Oranje. Hij besloot met de woorden: „Zoo was het toen, zoo is het nu gebleven in vaste trouw aan het Huis van Otranje". Stil had het publiek naar deze woorden geluisterd, doch ffcan 'net einde werd het „Leve de Koningin" door allen luide her-' haald. De proclamatie werd onder het volk uitgedeeld. Op de graven De drie mannrm begaven zich hierop naar de Algemeene Begraafplaats aan de Kerk hoflaan, om eeni krans te leggen op het graf van Van Hogendorp. Hier sprak de voorzit ter van het N.J.V., mr Th. M. Bautz, een korte rede uit Tenslotte dankte Van Hogenlorp voor het initiatief. NED. BONT/ VAN JONGELINGSVER. OP G.G. Leidersver?/aderingen Vanwegrt de afdeeling Zuidholland van den Ned. Boncl van Jongelingsvereenigingen op Geref. grondslag zal ook dezen winter wederom een viertal leidersvergaderingen worden gehouden. In al deze vergaderingen zal als spreker optreden de voorzitter der afdeeling, de heer H. de Ruig van Rotter dam, roet het onderwerp „De centrale plaats van ovis J.V. werk". De vergaderingen zullen worden gehouden op Vrijdagavond 25 Nov. te Bodegraven in het gebouw „Rohoboth": op Maandag 28 Nov. in de Geref. Kerk van Meerkerk, op Vrijdag 2 Dec. in het gebouw „Patrimonium" te 's-Gravenhage en op Woensdag 7 Dec. te Rotterdam in het gebouw „De Eendracht". In Rotterdam vindt een middagvergadering plaats om 4 uur en een avondvergadering •normen, want zóó als thans hij wijze van spreken de rijksaccountants de gemeente huizen bestormen dreigt inderdaad verslap ping van het verantwoordelijkheidsgevoel der gemeentebesturen in de noodlijdende gemeenten." Volkomen juist. En blijkbaar geldt het ook voor niet-noodlijdende gemeenten. Wanneer controle in vitzucht ontaa/rdt, dan dreigt hel gevaar van „penny wise and pound foo lish": letten op kleinigheden en de groote lijnen uit het oog verliezen. Vraagt Uw leverancier „St.Raphaël" QUINQUINA 0e fijnste apéritit. Trompenberg's PALACE HOTEL Hilversum - Telefoon 7941 (2 lijnen) Het geheele jaar geopend DOELEN HOTEL AMSTERDAM-CENTRUM Kamers incl. Holt. Ontbijt vanaf-f 4. Rustige sfeer id het centrum van de stad Ieder modern comfort Telefoon 40661 Gistermiddag heeft men op de werf van Corn. Swarttouw een begin gemaakt met het transport van het ijzeren bruggedeelte. bestemd voor de Oranjebrug aan de Nieuwe Haven te Schiedam. Het ijzeren gevaarte wordt op een groote zandschuit geplaatst welke dit bruggedeelte verder zal transporteeren. INTERNATIONALE OPLICHTERS BENDE GEVAT Hoofddaders van oplichting te Arnhem gearresteerd Een wijd vertakte organisatie ARNHEM, 18 Nov. In verband met de oplichtersaffaire die de vorige week te Arnhem werd ontdekt en waarbij een dame voor een bedrag van f 25 f 30.000 werd opgelicht heeft de politie een be langrijke arrestatie verricht Het blijkt, dat een internationaal ver takte bende zich als een horde op goed- geloovige slachtoffers weqpt.en hen be langrijke sommen afhandig maakt Na de ontknooping van het geval in het landelijke cafétje nabij Arnhem waarvan we melding maakten heeft de politie het onder zoek met kracht voortgezet, In Haarlem en Amsterdam werden twee personen gearresteerd, die echter niet als hoofddaders konden worden aangemerkt Zij waren meer de helers, die goeden sier maakten van het geld, dat hen geschonken was en dat de dame door oplichting afhan dig was gemaakt. De hoofddaders bleken minder gemakkelijk te vatten en al spoedig moest worden vastgesteld, dat zij de wijk genomen hadden naar het buitenland. Een van hen werd in Brussel gesignaleerd en ontsnapte daar door een voor hem gelukkige omstandigheid min of meer toevallig aan een arrestatie. Het scheen hem nu echter toch te warm te worden en gisteren vervoegde hij zich bij de Arnhemsche politie om zich vrijwillig aan te geven. Zeer nadrukkelijk liet hij vastleggen, dat hij zich vrijwillig aanmeld de. Hij wilde blijkbaar een goeden indruk maken. Er waren echter nog meer zware jongens, die in het complot betrokken wa ren, en het spoor darvan leidde naar het Zuiden van Frankrijk. Vermoedelijk moes ten zij te Marseille of Nice zich ophouden. In Brussel had de politie namelijk ontdekt, dat de heeren een poste 'restante-adres te Nice hadden opgegeven waar zij dus van tijd tot tijd hun stukken zouden moeten halen om op de hoogte te blijven van den stand van zaken in Nederland. Dit was een pracht-gegeven om een val op te zetten. Op wacht te Nice De Arnhmesche Inspecteur van politie M. Lagen dans vertrok met een rechercheur naar Marseille vanwaar bij naar Nice door reisde. De politiemannen kwamen daar Woensdagavond om twaalf uur aan en heb ben zich onmiddellijk van hun taak gekwe ten door bij het postkantoor de wacht te be trekken. Hun geduld werd niet op te langen proef gesteld. Reeds spoedig versohenen in den loop van gisteren een dame en twee heeren aan het postkanfooi. om de bewuste stukken in ontvangst te nemen. Tnsneeteur M. kende twee van'ben en de derde was van een foto gemakkelijk te kennen omdat een groote wrat op een van zijn wangen hem kenbaar maakte. De arrestatie was spoedig geschied en het blijkt nu dat de hoofddaders van deze bende wel achter slot en grendel zitten Er zijn nu acht personen gearresteerd, die zich ver- sipreid hadden over geheel Nederland. De vrouw van een der mannen, die het laatste gearresteerd zijn kozen domicilie in een cafétje aan den Nieuwen Dijk te Amsterdam. De ander was zwervende en vertoonde zich nu eens hier, en dan weer daar. Het onderzoek in deze zaak wordt nog voortdurend voortgezet. Het is niet uitgesloten, dat deze zaak ver band houdt met de andere groote oplich- tingsgevallen, die den laaetsten tijd zijn zijn ontdekt, bijv. die to Ginneken. Dr. H. Sap 70 jaar Dr. H. Sap, zenuwarts te Dein Haag en oud-gen.-directeur van „Bloemendaal" te Loosduinen, heeJt gisteren zijn zeventig sten verjaardag gevierd, waarbij het hem aan belangstelling van de zijde van de vele vereenigingen en instellingen, bij welke hij eenige functie heeft vervuld, niet heeft ontbroken. Reeds des ochtends kreeg Dr. Sap bezoek van afgevaardigden van ver schillende instellingen en des middags volgde een druk bezochte receptie. Tot de aanwezigen, die Dr. Sap hun ge- lukwenschen hebben aangeboden, behooren Generaal Duymaer van Twist, oud- Mi nister Donner, lid van den hoogen raad en Mr. Bos namens de stichting .-Bloemendaal" te Loosduinen; Ds. Ku ij- per namens het blinden-instituut „Sonne- heerd" te Ermelo-Veldwijk; de officier van justitie Mr. Nysingh; de directeur van de strafgevangenis te Scheveningen, de beer S a v e u r, de directeur van de bijzon dere strafgevangenis, de heer Wester terp, de heer Mooi en aar, directeur yan het huis van bewaring, de heer Hoe- jenbosch, directeur publieke werken te Den Haag, Dr. de Nobel, dir.-geneeeheer sanatorium „Mascotte" te Scheveningen, Mr. Lunsing Tonckens, Notaris; Mr. Van Lier en Jhr. Quarles van U f- ford namens het college van regenten van de strafgevangenis te Scheveningen, Jhr. Mr. H. O. Feith en eenige anderen na mens den reclasseeringsraad, Dr. Gerrit sen namens de stichting „Oud-Rosenburg" de burgemeester van Delft, Mr. van Ba- r e n namens de Chr. vereeniging tot ver zorging van krankzinnigen. Dr. van An- del dir.-geneesheer van „Bloemendaal' Mr. W. J. Berger, proe.-generaal van den hoogen raad, verscheidene andere leden van c.e rechterlijke macht, vele collega's van Dr Sap en anderen. Later op den middag kwamen nog Dr. Pameier, inspecteur van het staats toezicht op het kran/kziunigenwezen, vice- acim. B au du in en de heer Norel lid van do algemeene rekenkamer. Zeer velen, hadoen als blijk van belane- gelling en waardeering bloemen en schrif telijke of telegrafisohe griukwenschen ge- Hoofdconducteur uit trein gevallen Ernstig ongeval te Geleen GELEEN, 18 Nov. Vannacht kort na twaalf uur is te Lutterade-Geleen de 42- jarige hoofdconducteur Mewissen uit Maastricht, vermoedelijk doordat hij een verkeerde deur opende, uit den diesel- trein, die om 12.15 uur uit Sittard van Maastricht vertrekt, gevallen. De man liep een gecompliceerde beenbreuk, als mede ernstige hoofdwonden op. Hij is naar het ziekenhuis te Sittard overge bracht, waar terstond operatief is inge grepen. Vanmorgen was de toestand van M. nog steeds ernstig. v ?eii trein' waar o.a. ook de vrouw van het slachtoffer gezeten was, had men niets van het ongeluk gemerkt, zoodat deze was doorgereden Omstreeks half een hoorden omwonenden hulpgeroep en toen men ging kijken vond men M. in heLstruikgewas langs den spoor weg liggen. In dien tijd had men hem te Maastricht vermist en alle stations langs den lijn gewaarschuwd. SCHIP AAN DEN GROND MAASSLUIS, 18 Nov. Het Italiaansohe s.s „Assuzione", op weg van Rotterdam naar Italië en geladen met kolen, is gistermiddag tijdens mist nabij Poorfprshaven ter ^oog- te van ducdalf wit nr. 6. hij het wrak van de „Chryssi". aan den Zuidwtfl aan den grond gevaren. De „Assunzione" meet 4500 ton KWALITEIT en LIJN harmonieeren volkomen in de W.L.D. Schoen Heeren die het ge- ioegen kennen van het beste te dragen, kie zen daarom steeds W.L. D. SCHOENEN VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladert De Tweede Kamer heeft de begrooting van Jusittie behandeld. In de avondverga dering kwam Financiën aan de orde. Gister is te Den Haag de 125ste ver- /-ardag van Nederlands onafhankelijke heid herdacht. De derde zitting van de Alg. Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk. Een Nederlandsch stoomschip is voor Bayonne gestrand. Het schip wordt; als verloren beschouwd. De scheepskok is verdronken. Overleden is Ds W. Bijleveld. predie kant der Chr. Geref. gemeente te Haar-« lera. Te Arnhem is een internationale oplich tersbende gearresteerd. Te Washington is het Engelsch-Ame- rikaansche handelsverdrag onderteekend, Syrovy leest de regeeringsverklaring iiï het Tsjechoslowaaksche parlement. Reynaud en Daladier over de Fran-: sche herstelplannen. Wat voor weer krijgen we Matige, later waarschijnlijk krachtige zuidelijke tot zuidwestelijke wind, neve lig tot zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk eenige lichte regen, zach ter in het oosten, in het westen iets zachter. Een fout na 70 jaar hersteld Haar leven lang twee dagen te vroeq jarig geweest. Een oude, ongetrouwde juffrouw in één der Noord-Brabantsche stadjes kwam dezer dagen tot een merkwaardige ontdekking. Ze mag behooren tot de „sterken". Reeds bijna zeventig keer werd op den 16den No- dacht Van haaT Reboorte her" Tot op dien hoogen leeftijd heeft de juf- rouw haar klanten in haar winkeltje mo gen bedienen. Jaar in. jaar uit heeft ze daar gewerkt, geploeterd en ondanks alle slechte tijden heeft ze door vlijt en zui- spaarderl8R aardiR kaftitaaltje opge- Daarom werd het winkeltje met al wat er m was, verkocht. De juffrouw ging naar Rotterdam verhuizen, ging daar samenwo nen met een zuster. Daarvoor was een verhuisbiljet noodig. Scnnkbarende ontdekking „Nee juffrouw, U bent niet den 16den November geboren. Ziet u maar, 18 November 1868 steld Jaar iS de verJ'aarda2 2 dagen uitge- Betooging tegen Nieuw- Malthusiaanschen bond Studenten-relletjes te Arnhem ARNHEM, 18 Nov. Gisteravond zijn alhier ordeverstoringen voorgekomen in ver band met een vergadering van den Nieuw Malthusiaanschen Bond. Een honderdtal Roomsch-Katholieke studenten, afkomstig uit Nijmegen. Wageningen en Utrecht, dat zich van te voren van toegangskaarten had voorzien, trachtte de zaal binnen te komen. Dit werd hun belet door de politie, die zoo wel binnen als buiten de zaal uitgebreide maatregelen had genomen. De studenten trokken hierop naar de bin nenstad, waar zij een betooging hielden voor een sanitas-winkel in de Ketelstraat, welke zij met rotte eieren bekogelden. Later op den avond werd een ruit van een sanitas-winkel in de Koningstraat ingewor pen. De politie ondernam verschillende chargés met den gummistok, waarbij rake klappen vielen. Ondanks het scherpe politietoezicht had een viertal studenten toch in de zaal weten te komen. Tijdens een rede van dokter Tuyt stonden zij plotseling op en hieven een spreekkoor ?.an. Zij werden terstond uit de zaai gezet. Ook tijdens de vertooning van een film protesteerde een in de zaal aanwezige, ook hij werd verwijderd. De politie heeft in den loop van den avond een tiental hetoogers naar het politiebureau 5Jde'd WeR8ns verstorinK van de openbare Belastingregeling voor forensen Gooische gemeonten wenden zich tot de Tweede Kalmer HILVERSUM, 18 November. De Gooi sche Belangencommissie, waarin vertegen woordigd zijn de colleges van burgemeester en wethouders der gemeenten Hilversum, Bussum, Baarn, Huizen, Naarden, Laren! "Blancum en 's-Graveland. heeft in een uit voerig adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaa! haar bezwaren kenbaar Ge maakt tegen de voorgestelde belastingregel ling voor forensen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1