JUraiue JTrihsrljr GTtwrant m Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Hulp aan de getroffen Joden Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2J5 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekeiijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j Cf. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 WOENSDAG 16 NOVEMBER 1938 '1 19e Jaargang abbertentieprfttn: Van 1 tot 5 regels t.17'/> Elke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer f 0.45 Voor het bevragen aan 't bureao wprdt berekendCL10 NO. 6550 HET VLUCHTELINGEN. VRAAGSTUK Het geweten der beschaafde wereld is ontwaakt en het hart is opengegaan voor de verdrukking, welke het jodenvolk in Duitschland langzaam vermoordt. Er is alom medeleven en medelijden. Maai-, wat doen de regeeringen der onder scheiden landen? Zij houden, naar Minister Co lijn gisteren nadrukkelijk heeft mee gedeeld, de grenzen potdicht. Daartegen over heeft de Nederlandsche regeering, een schoone traditie getrouw, sedert Donderdag zooveelmogelijk vluchtelingen toegelaten. Bovendien heeft zij zich tot eenige regee ringen gericht met de vraag, hoe men denkt over het gezamenlijk zoeken naai' een oplossing van het acute vluchtelingen probleem. Deze houding eert onze Regeering en wij juichen ze, gelijk reeds gisteren bleek, van harte toe. Zooals de leiders van alle poli tieke partijen in de Tweede Kamer giste ren deden, waar expres gelegenheid werd gegeven om het vluchtélingenvraagstuk mèt de Regeering te bespreken. Gelukkig Nederland waar zulks mogelijk is en waar zoo groote eenstemmigheid - heerscht op dit punt. Ook de heer Al bar da, fractieleider der Sociaal-democraten, wier pers ohberede- neerde, schampere critiek oefende op allen, die niet volgens haar smaak zich uitlieten over het nieuwe vraagstuk, moest de Re geering prijzen. Het was zeker een bittere pil voor hem, dat zijD partijgenooten in België en in het veelgeprezen „Roode Noor- den" nog geen stap ten behoeve van de rampzalige vervolgden deden. Bij den heer Rutgers van Rozen burg sprak uitsluitend het goede hart. Hij redeneerde: er kome, wat er van komt, in vertrouwen op God moeten wij allen toe laten, die hunkerend aan de grens staan. i Het is schoon, maar onmogelijk. Ons kleine land zou er onder bezwijken, wanneer het herberg moest verleenen aan een half mil- lioen joden. Echter, ons volk prijst de houding der Regeering, die zegt: „wij zullen zoo ver mo gelijk gaan"; die bovendien bij herhaling andere regeeringen verzocht aandacht aan dit vraagstuk te schenken en ten slotte het goede voorbeeld geeft. Hierin spreken hart .en verstand beide. De moeilijkheden zijn vele; Duitschland vergroot ze nog dagelijks, maar als alle yvestersche mogendheden, Amerika niet te .vergeten, samen naar een bevredigende op lossing zoeken, dan is deze zeker te vinden. Nederland heeft zijn aandeel reeds geno men. Het asylrecht bleef in eere. Wij wil len onze mooiste tradities niet verlooche nen. Bijdragen voor het goede doel kunnen ge stort worden ten name van het „Prote- stantsch Hulpcomité voor uitgewekenen van ras en geloof" te Amsterdam, Post- giro-nummer 278600. ÏÏde- Tweede motorvrachtschip ÏÏTSI yoor de K.N.S.M. d& AMSTERDAM. 16 November. Be- halve aan de N, V. Scheepsbouwwerf idius1 Gebrs. Pot te Bolnes heeft de Kon. h; stj Ned. Stoomboot Maatschappij zoo apyi j vernemen wij nog een tweeden order van tot den bouw en levering van een 3.000 Tjout-I 4011 metend motorvrachtschip verstrekt iJseii aan de Nederlandsche Dok Maatschappij imus,. t0 Amsterdam. Fries- Ara ja I ran cis Fusie van B.V.L., Burgerwacht enz. bepleit In een rede van J. C. E. baron van Lynden 's-GRAVENHAGE, 16 Nov. In een feeste- ïj lijke bijeenkomst van de Haagschie Burger ij vacht, gehouden ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan, heeft de voorzitter, J. C. E. baron van Lynden, een rede gehouden,r aar- in hij betoogde voorstander te zijn van een - lusie van al wat, buiten leger, vloot en po li litie, uit de burgerij is opgekomen, ter be- - strijding van een eventueele revolutie en ivan den buitenlandschen vijand en ter be- - scherming daartegen. Spr. bepleitte in dit opzicht fusie, van Bijz. Vrijw. Landstorm, - Vereeniging voor Luchtbescherming, Burger- wacht, Ver. voor Nationale Veiligheid, enz Het portret van Maarten Looten van Rembrandt j Voor f 102.000 naar Amerika verkocht V AMSTERDAM, 16 November. Tijdens de veiling van de collectie van wijlen A. W. M. Mensing in de groote veilingzaal van 1 Fred. Muller en Co. is gistermiddag het be- - kende schilderij van Rembrandt, voorstellem- de het portret van Maarten Looten, dat e Vooral belang inboezemt in verband met 't daarop weergegeven eigenhandig schrift van Rembrandt, voor Amerikaansche parti culiere rekening aangekocht voor een be drag van f 102.000,Men verwachtte, dat dit doek minstens f 300,000,— aoni opbren gen Een internationaal ionds Medeleven met de Joden gevormd Minister Colijns initiatief bij andere regeeringen Reeds toezeggingen voor meer dan een millioen gulden Naar ons medegedeeld wordt, is thans de eerste stap gedaan om te komen tot de stichting van de „In ternational Jewish Colonisation Society", welke organisatie zich ten doel stelt de emigratie van Joden uit Midden-Europa en de kolonisatie in voor vestiging geschikte gebieden te bevorderen. De stichtingsacte van de organi satie, welke te 's-Gravenhage gevts- tigd zal zijn, is gisteren voorbereid. De eerste toezeggingen voor het stichtingsfonds hebben reeds het be drag van 1.000.000,overschre den. De International Jewish Colonisation Society schrijft ter toelichting o.a. het vol gende: Een zoo grootscheepsch probleem als de emigratie van Joden uit Midden-Europa thans vormt, eis ebt een grootscheepsche op lossing volgens moderne methode, die slechts gezocht kan worden in kolonisatie op groote schaal. Alleen op die manier kunnen cultu- reele behoeften bevrediging blijven vinden en kan men het cultu-eele leven der Joden handhaven en zelfs tot verdere ontwikkeling brengen. Men beraamt daarom plannen om te komen tot een groote JoodscLe vestiging daarvoor gunstig gebied. Palestina voldoet momenteel niet aan de te stellen eischen. Daarom wil men een groot kapitaal bijeen zien te krijgen, zoodat verschil'en- de landen aanbiedingen kunnen doen om de Joden landgebied te verstrekken, waar zij zich als een federatief onderdeel van een staat zouden kunnen vestigen. Als deze plannen op positieve grond slagen rusten, zoo verwacht men, zuilen gegadigden zich met ijver aanmelden. De opbouw van Palestina zal iniusschen voortgezet kunnen worden. Sympathie-betuigingen en toezeggingen kunnen gericht worden aan de „International Jewish Colonisation Society", Buitenhof 47, te 's-Gravenhage. De oproep js geteekend door de heeren: A. Asscher, Amsterdam: mr E. Belinfante, Den Haag; H. B. van Leeuwen, Den Haag; dr E. Moresco, Den Haag: D. Wolf, Wassenaar; S. van Zwanenberg, Den Haag. Onze houding hangt van andere landen af Aldus Dr Colijn in de Tweede Kamer In de Tweede Kamer heeft de minister president, Dr H. C o 1 ij n, het standpunt der Regeering inzake de hulpverleening aan Duitsche vluchtelingen uiteengezet. Spr. wilde zich over het verschrikkelijke van den toestand van het oogenblik niet uitlaten. Van den beginne af is de Regeering direót actief in het vraagstuk der Joden opgetre den. Het onderzoek aan de grens is bespoe digd. Tegen de grens aangedrongen kinder groepen zijn toegelaten. Onze berichten zijn, dat het buitenland zijn grenzen potdicht houdt. België richt geen kampen in; dat is officieel geant woord dpor iemand, expres daarvoor naar Brussel gezonden. Stelt Nederland alleen zijn grenzen open, dan komt de groote massa der vluchtelingen door het open gat. Dat kan niet Een of tweemaal honderdduizend vluoh telingen kunnen we n i e t toelaten. Waarligt dan wel de grens? Zegt men 10.000 of 5000, dan zijn er nog zooveel meer achtergebleven. De moeilijkheden zijn enorm. Twee kampen De Regeering heeft zich via haar ge zanten gewend tot Denemarken, Londen, Brussel, Parijs en Bern, om gezamenlijk soelaas te brengen. Heden was er geen antwoord. Telegrafisch is op spoed aan gedrongen. Er zullen twee barakkenkampen voor enkele duizenden vluchtelingen worden in gericht. Maar wat we verder kunnen doen, hangt van de hcuding der andere landen af. Meer kunnen we niet doen We kunnen niet meer doen, ook in het belang van de Nederlandsche Joden zelf. Sporen van anti-semietisme zijn er ook in ons land. Lieten we maar ongelimiteerd vluchtelingen toe, de stemming hier te lande zelf zou een ongunstige kentering AMSTERDAM, 16 November. Het be stuur van „Ziekenzorg", het Amsterdam- sche democratische ziekenfonds voor arbei ders en middenstanders heeft, besloten, het eigen koloniehuis „Huis ter Duin" te- Fg- mond aan Zee, voor dein tijd. van drie maanden ter beschikking te steLLen voor de huisvesting van Duitsche kinderen-. Er is daar plaats voor ongeveer, 50, kinderen., Het noodige personeel wordt eveneens kosteloos ter beschikking gesteld. De kolonie arts Dr C. Belonje stelt zich. voor de' medi sche behandeling der kinderen eveneë^is be langeloos beschikbaar. Brief aan kerkelijke instanties De Intern. Vrouwenbond „Vrede en Vrij heid" en de Alg. Ned. Vrouwen Vredesbond hebben aan esn vijftien-tal kerkelijke in stanties een schrijven gezonden, waarin deze bonden, diep onder den indruk van het toe nemend anti-semietisme, er bij de verschil lende godsdienstige organisaties op aandrin gen daartegen krachtig stelling te nemen, zulks al of niet in onderlinge samenwer king. en indien gewenscht, tezamen met Joodsche organisaties. Volksbijcenkomst te Amsterdam AMSTERDAM, 16 November. In een zeer druk bezochte vergadering, uitgeschre ven door den Amsterdamschen Bestuurders Bond en de Federatie Amsterdam van d S.D.A.P., die gehouden werd in het R.A.I. gebouw, is gisteravond geprotesteerd tegen de gebeurtenissen in Midden-Europa. Ver schillende sprekers voerden het woord, waarna tenslotte de vergadering een motie aannam, waarin de Regeering verzocht wordt het Asylrecht zoo ruim mogelijk toe te passen. Uit den Amsterdamschen raad In den Amsterdamschen Raad werd na korte discussie met algemeene stemmen aangenomen een voorstel om B. en W. uit te noodigen. te bfivordere'n, dat, zoodr de regeering besluit tot toi lating van Joodsche vluchte lingen, op groote schaal huisvesting wordt verschaft, on dér meer in gemeente- gebouwen en mede met behulp van de bur gerij in het eerst noodige voor deze vluch telingen te voorzien. Hiervoor zie men ver der het verslag van de betreffende raads vergadering, elders in ons blad. De voorzitter van het Ned. Comité der Internationale vredescampagne, mr A. B. Cohen Stuart, heeft aan H. M. de Koningin gevraagd inzake opneming van vluchtelin gen in Nederland en zijn overzeesche ge westen een gedragslijn te willen doen vol gen, die als een voortzetting van eervolle Nederlandsche tradities van mildheid ten aanzien van slachtoffers van politieke volging in het buitenland kan worden be schouwd. Van alle zijden steun Van alle kanten komen berichten binnen over daadwerkelijke en moreele steunver- leening aan de getroffen Joden in Duitsch land. 1 Vele adressen worden gezonden om de regeering te bewegen de grenzen voor uit Duitschland vluchtende Joden open te la ten. (Zonder waarschijnlijk rekening te houden met de consequenties van zoo'n vrijgevigheid waaróp minister Colijn zoo juist wees.) Verschillende gebouwen worden beschik baar gesteld. Zoo heeft de Israëlietische ge zondheidskolonie te Rotterdam haar huizen te Etten (N.B.) en Ter Heide (Z.H.) ter be schikking gesteld ter opname van Duitsche joodsche kinderen. Zoo heeft het Hoofdbestuur van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen een be drag van 1000 beschikbaar gesteld, om het leed van de Joodsche vluchtelingen te verzachten. De belangrijke en kostbare schilderijenverzameling van wijlen den heer Ant. W. M. Mensing is gistermiddag bij de fa Frederik Muller Co. te Amsterdam geveild. Rembrandts befaamde portret van Marten Looten, onder den hamerhet ging voor 102.000 naar Amerika. Chamberlains bezoek aan Parijs Chamberlain en lord Halifax zullen in gezelschap van hun echtgenooten in den namiddag van den 23sten November 'e Parijs aankomen. Nog denzelfden avond zal te hunner eere in het ministerie van buitenlandsche zaken een diner worden aangeboden. Den volgenden dag zullen de president en mevrouw Lebrun op het Elysée een noenmaal ter eere van de Britsohé gasten aanbieden. 's Avonds vindt in de Britsohé ambassade een diner plaats, waaraan Daladier en Bonnet zullen aanzritten, Het zal waar schijnlijk worden voorafgegaan door een tihee, aangeboden door de stad Parijs. De gasten zullen den volgenden ochtend Parijs verlaten. De moord op Tetje Hof Geen herziening van den elsch AIMELO, 16 Nov. Met gesloten deuren is gisteravond de tweede behandeling geschied van de moordzaak-Tetje Hof, waarin eenige weken geleden levenslang was geëischt te gen den dader J. F. v. d W., die het woon wagenmeisje op gruwelijke wijze om het leven heeft gebracht. Thans werd de zenuw arts dokter D. J. Beek uit Enschede ge hoord, die bij de eerste behandeling afwe zig was. De arts legde een uitvoerige verklaring af omtrent verd., doch de officier van justi tie vond hierin geen aanleiding zijn eisch. te herzien. Wateringen kreeg nieuw Raadhuis Fraai gebouw in gebruik genomen WATERINGEN, 15 November. Het is een fraai en practisch ingericht raad huis, dat het gemeentebestuur van deze gemeente vanmiddag in gebruik heeft genomen. In October 1937 werd aan den architect, A. J. Kropholler opdracht gegeven, een raadhuis, te bouwen, dat door den loop der ifwen zijn taak waardig zou blijven, en het moet erkend wórden, dat deze bouw meester, die zich steeds betoond heeft te zijn een onvermoeid strijder voor traditioneele bouwvormen, in de vervulling van zijn taak uitnemend is geslaagd. Een hooge stoep geeft toegang tot het ge bouw. Men schatte de beteekenis van den ingang der raadhuizen niet gering. Dit im mers is de plaats, waar aan de gemeente de belangrijkste gebeurtenissen in de historie werden medegedeeld. Rondom de hal vindt men dan de kamers van den burgemeester en de wethouders. Fraaie spreuken zijn in het trappenhuis aangebracht. Bovenin bevindt zich de ruime raadzaal, terwijl beneden in het forsche gebouw de politie en de gemeente-ontvanger een be hoorlijke werkgelegenheid hebben ontvan gen. Aannemer was de heer B a a t e n uit Was pik, terwijl de inwendige inrichting werd opgedragen aan den interieur-architect Cornelis vanderSluys. van Den Haag. Belangstelling bij de opening Voor de ingebruikneming van het nieuwo raadhuis bestond veel belangstelling, zoowel uit de gemeente Wateringen als daar bui ten. Zoo merkten we op de hoeren Mr. G. v Baren, burgemeester Van Delft, alsmede de burgemeesters van Naaldwijk, Monster (deze vertegenwoordigde tevens den burgemees ter van Rijswijk), Maasland, De Lier en Schipluiden, wethouder Van Luipen van Maassluis, Ir. van Ilelcma, directeur dei Electrisohe Bedrijver, te Delft, Zwarthwont de Hoog, directeur van het gasbedrijf, even eens te Delft. A. Pastoor, opzichter van den Prov. Waterstaat, P. Vis, voorzitter van de Coöp. Centr. Westlandsche Snijbloemen vei ling en verschillende plaatselijke kerkelijke autoriteiten, o.a. den Geref. predikant. Dr. K. Schouten. Van den burgemeester van Den Haag, Mr de Monchy, was bericht van ver hindering binnengekomen. In welgekozen bewoordingen heeft de bur gemeester. de heer A. J. Verhoeven, het gemeentehuis namens het bestuur der meente in gebruik genomen, wa'a/rbij hij de geschiedenis van den bouw in herinnering bracht Woorden van dank werden gericht tot al len, die bij den bouw betrokken waren. Spr. eindigde zijn rede met de beste gelukwen- schen bij de totstandkoming van dit scnoone hechte en doelmatige gebouw, te richten tot het gemeentebestuur en de ingezetenen >'cr gemeente en de hoop uit te spreken, dat Gods zegen moge rusten op het gebouw en de te nemen besluiten. Als oudste raadslid sprak de heer J. V i waarna Mr G. van Baren, burgemeester van Delft, het woord voerde namens de bur gemeesters uit den omtrek. Onder de col lega's heerscht een prettige geest, en gaarne wordt hiervan gewaagd. Een raadhuis is toch wel in de eerste plaats het huis van den burgemeester, en het is dan ook te ver klaren, dat het hart van den heer Verhoeven bij uitstek van vreugde klopte bij de ope ning. Sinds vroeger is er veel veranderd. Het be- 9tuurswezen neemt een centrale plaats i] meer dan anders De werkzaamheden in c gemeente zijn uitgebreid en de verantwoor delijkheid nam toe. Spr. achtte het een voor recht te zijn, dat in het nieuwe raadhuis schoonheid aan aangenaamheid kon worden gepaard. Het woord werd nog gevoerd namens de academisch gevormden, door pastoor .T. II. Visser, door den heer Th. J P. Eisen burgemeester van Naaldwijk, door don heer P. Vis namens de Coöp Centr. Westland sche Sniibloemenveiling en den heer Schaaf, commandant van de Burgerwacht. Verschillende geschenken waren a l>oden. Onder anderen was door de aca demisch gevormden e«n fraai tegeltableau gegeven door do raadsleden gebrandschil derde ramen en door de gemeentenmbtena r<en een soortgelijk geschenk. De Chr. School zorgde voor bloemen. A. W. ROELOFS SCHORTENINDUSTRIE GEMERT riet befere genre schort Kleurecht Waschecht Bij alle goede manufacturenzaken VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaal uit TWEE bladen Versdienen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Sociale Zaken. De Tweede Kamer heeft de algemeene beschouwingen voortgezet. Dr. Colijn heeft over het Jodenvraagstuk gesproken* In de avondvergadering is de Postbe- grooting aangenomen. De Amsterdamsche politie heeft de daders van vijftien inbraken gearresteerd* De eerste zitting van de Algemeene Synodale Commissie der Ned. Herv* Geruchtmakende verduistering ROTTERDAM, 16 November. De Cen trale Recherche is op het spoor geko men van een geruchtmakende verduis tering, waarbij een IndiscHman is opge licht voor een bedrag van c.a. 117000 f18000. Het onderzoek, dat in deze zaak werd ingesteld, heeft geleid tot de aanhouding van den 58-]arigen gewezen marktmeester A. K., ambtenaar van do afdeeling wachtgelders ten stadhuize. Deze man heeft op zeer geraffineerde wijze mishruik gemaakt van het in hem gesteliïte vertrouwen. Niet alleen is de Indischman al zijn geld kwijt, doch ook verschillende ambtenaren van het stad huis zijn de dupe van het heerschap geworden. Het onderzoek in deze zaak is nog niet ten einde, want telkens ko men nieuwe verduisteringen aan het licht. A. !K. Is inmiddels reeds naar het Huis van Bewaring overgebracht. Paard en wagen door Dieseltrein aangereden Mist was de oorzaak NOOTDORP, 16 November. Gister middag omstreeks half twee heeft een van Den Haag komende extra-diessel- trein met leeg materiaal nabij Nootdorp op den onbewaakten overweg een daar passeerenden met een paard bespannen wagen aangereden. De galanterie-handelaar N. uit Delft stak loopend den overweg over, terwijl hij het paard aan de teugels leidde. Plotseling werd de wagen door den trein gegrepen. N. werd tegen den grond gesmakt en de wagen met inhoud eenige honderden meters meege sleurd en totaal verbrijzeld. De man, die per ziekenauto naar zijn wo ning is overgebracht, had eenige kneuzin gen opgeloopen, terwijl hij bovendien een zenuwschok heeft gekregen. Geneeskundige hulp, alsmede de burge meester en veldwachters van Nootdorp, wa ren spoedig ter plaatse. Het paard werd licht gekwetst N. had bii het oversteken van den over- wp7 de grootst mogelijke voorzichtigheid betracht zoodat dit ongeluk alleen Is toe te schrijven aan den mist. De trein, waarvan het voorste treinstel aan den neus werd beschadigd, had een kwartier vertraging. De ramp van de „Ijsvogel" Het jaarverslag van de N.V. Mij VaÜ Berkels Patent stelt 3Vz pet dividend voor* Gisteren is in de gemeente Wateringen een nieuw Raadhuis in gebruik genomen* Een rede van Pirow over Zuid-Afrika's houding in geval van een oorlog. te Londen over gastvrij heid voor Joodsche vluchtelingen. Carol van Roemeni te Londen aange komen. AMSTERDAM, 16 November. Naar wij gistermiddag vernamen laat de toestai.d van de slachtoffers van de ramp van 'de „Ijsvogel", die in het Wilhelminagasthuis zijn opgenomen, zich over het algemeen gunstig aanzien. Dit neemt niet weg, dat eenigen hunner er nog steeds zeer érnstig aan toe zijn, doch onmiddellijk levensgevaar bestaat er op het oogenblik voor hen niet. Het spreekt vanzelf, dat velen, vooral degenen, die fracturen hebben opgeloopen, geruimen tijd in het ziekenhuis zullen moe ten worden verpleegd. Huzaar staat terecht Diefstal in verschillende kerken 's GRAVENHAGE. 16 November. De 21 jarige M. S. huzaar in garnizoen te D e v e n- ter, thans gedetineerd in het Huis van Be waring alhier, heeft in verschillende Katho lieke Kerken geld gestolen. Hij werd ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis, met ontslag uit den militairen dienst. De audi teur-militair ging van dit vonnis in honger beroep. Voor het Hoog Militair Gerechtshof be kende S. hetgeen hem ten laste is gelegd. Hit het verhoor blóek. dat hij dikwijls al lerlei misdrijven heeft begaan. De advocaat fiscaal vroeg vernietiging van het gewezen vonnis, behalve ten aanzien van de straf, die hij wenschte bepalen op een jaar en zes maanden gevangenisstraf, zonder aftrek van preventief. De verdedigster Mej. Mr .T. B. A Marcus, vond do geëischte straf te hoog. Zij stekif voor een gevangenisstraf, waarvan een ge deelte voorwaardelijk, in ieder^geval niet hooger dan een jaar. De uitspraak volgt laten W at voor weer krijgen we Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuidelijke wind, plaatselijk mistig in den nacht en den' ochtend, overdag nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt, weinig oi geen neerslag* iets kouder. RESTAU RANT DIKKER THIJS - AMSTERDAM DINER vanaf1.75 LUNCH f 1.25 ZEEUWSCHE HOEK 12—2 nar: Speciale Plats du Jour vanaf 0.50 Koffie 0.15. Ongeluk met een kraan Bankwerker gewond en overleden AMSTERDAM, 16 November. Op de ter* reinen van de Amsterdamsche Droogdok! Maatschappij is gisteren een doodelijk onge luk gebeurd. Een 61-jarige bankwerker was hier bezig met het met behulp van een kraan omhoogdraa'en van een zware ma-, chine. Plotseling knapte de staaldraad af, als gevolg waarvan de arbeider geraakt werd. De man liep verschillende verwondin gen op en kreeg bovendien een inwendige verbloeding. De ongelukkige werd naar het Binnen» gasthuis vervoerd, waar bij korten tijd na aankomst is overleden. BLERICK, 16 Nov. Gisteravond om streeks acht uur, fietsten op den Horsterweg drie dames, moeder, dochter en hun huis» houdster, terugkomend van een bezoek aan den notaris. Nabij „Californië" kwamen de sturen van de rijwielen van moeder en dochter met elkaar in aanraking, hetgeen de aandacht van de huishoudster trok. Hier door maakte zij een zwenking naar links, waardoor zij juist voor een met snelle vaart naderende personenauto kwajri. Zij werd tegen den grond gesmakt en btfeef met een ernstige hoofdwond liggen. Hot slachtoffer, de 40-jarige mej. W. Arts, w*s vrijwel op slag dood. DOODELIJIK GEVAL VAN KINDERVERLAMMING AMERSFOORT, 16 November. Een 7-ja- rig jongetje, leer'ing van een lagere school te Amersfoort is in de barakken van liet ziekenhuis „De Lichtenberg" alhier tenge volge van kinderverlamming, overleden. Op advies van den Gemeentelijken Ge neeskundigen Dienst, is de betreffende klasse voor veertien dagen gesloten AMERSFOORT, 16 Nov. Op Zaterdag 7 Januari 1939 zal het feit, dat 125 jaar gele den het le (half regiment huzaren werd opgericht, feestelijk worden herdacht Alle oud-onderofficieren, waaronder mili ciens en dienstplichtige onderofficieren zul len hierbij zeer welkom zijn. Zij, die hierbij tegenwoordig wenschen te zijn, worden verzocht zich op te geven bij den opperwachtmeester-administrateur H, B. van Varik. Puntenburglaan 13 te Amers- Officieele berichten ONDERSCHEIDINGEN Benoemd ls tot officier - met de zwaarden ln de Orde van Iranje-Nas.uiu (bU bevordering-# de lult.-kol. P. Dlngemnnse. van den stof der 17e tnf.brlgade, toegevoegd aan den Inspecteur

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1