VAN RUN'S ^MOSTERD SCHEEPJESWOL PEARL S. BUCK Stekeligheden KNIPPATRONEN ïamesstoffen Zijdenstoffen Heerenstoffen oSéVéTBemr"r?i°°l'lr0aL0o3b„Pls.PO°d! 3 l"""ls »0,,en Emmertjes Inbond 9 pond 3J «r Et' h„j?,"lG,EN' Eaampoortstraat 21, Giro 279760 - Telefoon <3664 - ROTTERDAt UITGAVE DER VIJF SAMENWERKENDE CHRISTELIJKE DAGBLADEN 14—19 NOVEMBER 1938 HET MODEWOORD in de opvoeding ER zijn tijden geweest, dat men in de op voeding alles verwachtte van den aanleg en de aangeboren neigingen van de kinderen: „het vat", zei men, „geeft uit wat het in houdt"; de één wordt een schrander of een betrouwbaar, of een artistiek mensch, om dat hij dat krachtens zijn aangeboren aanleg eigenlijk al is; de ander wordt een domkop, of een huichelaar, of een nuchterling, om dat hij daartoe de familie-trekken nu een- maal geërfd heeft. En aan dat alles ver andert de opvoeding weinig of niets. Maar er zijn ook tijden geweest, waarin men met even groote eenzijdigheid vasthield aan de opvatting, dat alle kinderen met denzeltden aanleg ter wereld kwamen er dat hun ziel wel een blad papier leek, waar op de opvoeder schrijven kan wat hij wil: tijden, waarin men de opvoeding als bijna almachtig beschouwde, en dus alles ver wachtte van 't gezin, 't milieu, de kamera den, de school en het onderwijs, en waarin men zich al heel weinig gelegen liet liggen aan den erfelijken aanleg. Zoo'n tijd beleven we nu eigenlijk weer. Niet in z'n a 1 g e m e e n e e e n z ij di g- h e i d echter; want al lang zijn we overtuigd, dat ook in deze kwesties de gulden midden weg de veiligste is, omdat èn aanleg én milieu samen menschelijkerwijs gesproken de toekomst van den jongen mensch bepa len. Want elke ontwikkeling en ontplooi ing van talenten wordt, zoo opgevat, bepaald door de „wet der convergentie", die inhoudt, dat alle ontplooiing het resultaat is vai samenwerking van innerlijke en uiterlijke invloeden. De eenzijdigheid van onze dagen inzake de opvoeding kan dan ook niet zoo algemeen zijn als vroeger, maar wel zijn er enkele opvoedkundigen in de mode, die veel invloed hebben, en die bijzonder eenzijdig den na druk leggen op het milieu (in z'n ruim ste beteekenis). Ik bedoel Prof. Alfred Adler, die verleden jaar overleden is, en i Dr. Fritz Kiinkel, met hun volgelingen. Van hen is de opvatting afkomstig, dat het milieu en de huiselijke opvoeding al op een kind voorgoed hun stempel zetten, vóór het naar de gewone school gaat. Het is volgens hen voor een kind van zes jaar al vrijwel een uitgemaakte zaak, of het een handig mensch zal worden, of een stumper; een moedig mensch, of een ontmoedigde, die overal tegen opziet; en dat hij zoo wordt ligt grootendeels aan de huiselijke behan deling. Talenten en mogelijkheden heeft elk gezond kind in overvloed, volgens Künkel, en véél kan het dus bereiken, als het maar niet door ouders en grootere broers en zusters, door kindermeisje en kameraadjes, onderdrukt, ontmoedigd, of verweekelijkt wordt. Want in dit geval krijgt zoo'n kind een minder waardigheidsgevoel. Daar hebben we 't modewoord van de op voedkunde voor velen. Zoo'n „gevoel" of besef is aanwezig, wan neer een kind niet tegen het leven óp kan, als het voorgoed de handen in den schoot legt, omdat het niet kan, wat anderen wél kunnen; zich gewonnen moet geven nog vóór eenige actie en strijd begint. Volgens deze opvattingen ontstaat zoo'n min derwaardigheidsgevoel in hoofdzaak uit vier oorzaken. Vooreerst kan 't voorkomen uit organi sche minderwaardigheid, zöoals een vergroeide voet, ziekelijkheid, enz. Voor al de onmogelijkheid, om bij 't kinderspel zich flink te laten gelden, kan 't minder waardigheidsbesef telkens verlevendigen en onderbewust steeds dieper en vaster doen wortelen. Verder- kan onderdrukking en ach teruitstelling van de zijde van ouders, oudere broers en zusters (en later in de school) 't zelfde gevolg hebben. Geen kind is op den duur bestand tegen minachting, vernedering en bespotting door ouderen, 't Verwennen en vertroetelen heeft 't zelfde resultaat; want waar alles vóór een kind en nooit dóór dat kind gebeurt; waar angstige bezorgdheid voor kouvatten, ziek worden, mogelijke verkeerde invloeden den omgang met kameraadjes en dergelijke een kind verweekelijken en bang maken voor allerlei, moet wel 't genoemde besef zich ontwikkelen. Ten slotte kan als vierde oorzaak genoemd worden de een of andere neerdrukkende, beangstigende of beschamende gezins omstandigheid. Zulke omstandigheden kunnen zijn: diepe armoede, twist tusschen ouders en broers, dronkenschap, of gevange nisstraf van den vader, enz. In deze inzichten van mannen als Adler Künkel moge veel overdrijving schuilen, ligt een belangrijke kern van waarheid En waar geen enkel kind berusten kan jiet minderwaardigheidsgevoel, ontwikkelen zich gevaarlijke situaties, waarop we een volgende maal nader hopen terug te komen. Dordrecht. P. VAN DUYVENDIJK Ingekomen boeken en tijdschriften gen verstaan als Van de Hulst de kunst om zóó tot de kinderen te spreken en zoo fijn en teer de bjjbelsbhe verhalen weer te geven. Hoe menig moeder zal zich in liet bezit van dit boek al niet verheugd hebben! AVie deze. door Isings keurig geïllustreerde uitgave nog niet bezit, schrijve dit bovenaan 't verlanglijstje. (H. J. Spruyt's Ui tg. Mij., Amsterdam, f 5.75 geb.) EENZAAMHEID van Dr Gunning kreeg een 4de druk (f 0.95) en: EEJN REDE VOOR ELKES DAG. de 5e druk (geb. f 0,50; geb. linnen f 0.90 geb. leer f 1,50). Wel een bewijs dat ook deze groote belangstelling HUIS. In het i goed als allo gevraagd wordei indei's geworden. Was- redceltelijk over. Hulp hulshouding, llcha: i opvoeding, de vrouv ir veel omvattende ta practlsche lectuu: :el beginnend' f •aardige jaarge- lisvrou- •nig bedreven ishouder igs in vinden. Als we één -aanmer- malcen is het deze. dat van de vele sclie wenken"' die door het geheele ld staan, geen alphabetlsche index i. Maar al met al een boek, dat zijn (Uitgave Nederlandscho im). FOTOGRAFEEïlEN VAN KINDEREN door V. C. v a n D (j k. verscheen met een serie door en schrijver vervaardigde foto's, bil de Uitg. 10. Kosmos te Amsterdam in de serie „Weten s Kunnen" (f 0,75). DAT ik een dagje ouder word en dat ik 's avonds graag rustig mijn krantje lees of af en toe eens met Daatje een potje halma speel, dat wil nog niet zeggendat ik heele- maal de deur niet meer uitkom, want ik heb dan toch ook nog mijn vergaderingen van de kiesvereeniging, van Patrimonium en van de winkeliersvereeniging „Zuider kwartier Vooruit". En zelfs Daatje heeft nog eens in de drie weken haar kransje het arme bewaarschoolkind, terwijl ze ook wel eens een keer naar de lezingen van Vrouwenbond gaat. De vergaderingen zijn anders niet meer wat ze vroeger waren. Dat komt omdat het artikel als 't ware te alge meen is geworden en omdat 't beginsel ge devalueerd is. Wij leven, om zoo te zeggen, in den tijd van de attractie. Zooals je zeep, kruidenierswaren en heerencostuums met attracties hebt, zoo heb je ook vergaderin gen met attracties, met dit verschil, dat ir het eerste geval de zeep, kruidenierswaren en heerencostuums de hoofdzaak blijve: terwijl in sommige vergaderingen de attrac ties zoo langzamerhand het eigenlijke werkt overwoekerd hebben. Je hebt vele kruidenierszaken in een stad en dan moeten de kruideniers wat doen om van het aantal inwoners een behoorlijk deel in hun winkel te krijgen. Je hebt heel wat vereenigingen in een stad en die moeten wat doen om de belangstelling voor de zaak, die zij voorstaan wakker te houden. Ja. maar de kruideniers gaan voort zoover, dat de kosten van de attracties de winst op de artikelen te boven gaan en bij de vereenigingen is het soms zoodat door de attracties de zaak zelve ten eenenmale verdrongen wordt. De goede niet te na gesproken natuurlijk. Maar men moet ook eens zien welk een schimme tje menschen die goede vereenigingen bij elkaar weten te brengen. Er moet beslist filmvoorstelling, een tooneelstukje, een clamator, en een liedjeszanger bij zijn tegen woordig om volle zalen te trekken en dan weet men tusschen de eene attractie of de andere al heel goed onderscheid te maken, zoodat men telkens weer met iets bijzonders voor den dag moet komen om de belangstel ling gaande te houden. Ik zou wel eens willen weten hoeveel be stuursleden vandaag-den-dag zitten te wur men en te tobben om voor hun „groote" jaarlijksche vergadering zulk een attractief programma samen te stellen, dat ze er nog een overschotje op over houden. De Chr. muziekvereeniging moet op haar uitvoering vooral niet te lang blazen om het muziek- minnend publiek bezig te houden. Er zijn paar nieuwe instrumenten noodig en om den aankoop daarvan mogelijk te maken moet er na de pauze het blijspel „Piet heeft gelijk worden opgevoerd. De Chr. wijkverpleging, die geld noodig heeft, kan een propaganda- avond opzetten met twee sprekers, die het sclioone doel de aanwezigen op het hart binden, maar dan zijn er geen aanwezigen op wier hart iets gebonden kan worden. Zij geeft een bonten avond met klein-kunst een tombola zonder nieten in de pauze en de penningmeester ziet tenminste een voor- deelig saldo van den avond in zijn boeken verschijnen. De menschen moeten tenslotte waar voor hun geld hebben. Zij kunnen een bedrag afstaan voor de exploitatie van het tehuis voor verwaarloosde kinderen, maar is het niet veel gezelliger om het op een bazaar met talrijke attracties te besteden? Men heeft dan tenminste een genoeglijken avond met allerlei kleine en leuke sensatie prikkels. Dat zijn allemaal dingen, die ik thuis ook wel eens opmerk en dan strijkt Katie eens over mijn kale kruin en Ketie brengt mijn sikje in den vorm, terwijl ze ieder op een leuning van mijn stoel zitten, en ze zeggen, dat ik een ouwe beste Kukirol, maar toch ook wel een beetje een zeurpiet ben. Een mensch mag toch wel eens wat hebben. Ik moet niet zoo zwaarmoedig worden, zeggen ze. Ik zeg: ja een mensch mag wel eens wat hebben, maar 't is in de eerste plaats de vraag of hij op die manier ook wat krijgt en in de tweede plaats lijkt het me de vraag of het op den weg van den vere gingsarbeid ligt om op te treden als a sements-leverancier. Dat heb ik toch aardig gezegd voor mijn doen. Enfin, op de kies- vereeniging en Patrimonium zijn we geluk kig nog niet aan de tombola of aan de ver loting van Sinterklaaspoppen toe en als we er met drie man en een paardekop zitten dan troosten we ons er mee, dat men niet moet tellen maar wegen en dat het wel altijd op de kern zal blijven neerkomen en zoo. De spreker heeft dan een klein maar aandachtig gehoor. De afwezigen hebben ongelijk. Enz., enz. Maar intusschen zitten we met de gebakken peren. Zoo teeken ik dan MIJNHEER DE MAN. Wal eien we volgende week Tomatensoep Brusselsch lof met ham") - Gek. aardap. Caramelvla MAANDAG Lamscoteletten Andijvie - Aardappelen - Warme griesmeelpudding Gebakken bokking met gesmolten boter Roodekool - Aardappelen Appelmoes DONDERDAG Varkensrollade Bloemkool - Aard.purée Gevulde Beschuitbollen VRIJDAG Koud vleesch - Worteltjes Rijst met bessensap ZATERDAG Stamppot v. groene kool en Geld. Worst BRUSSELSCH LOF MET HAM 1*4 K.G. brusselsch lof, 200 gram ham, 1 d.L. bouillon, 40 gr. boter, paneermeel. Schrap de struikjes en snijd een stukje van den stronk. Wasch ze en kook ze gaar met 10 gram zout per liter water. Laat de struikjes uitlekken, omwikkel ze met ham en plaats ze in een vuurvasten schotel. Overgiet ze met den bouillon. Maak het schoteltje af met weinig paneermeel en veel kleine klontjes boter en plaats het plm. y2 uur in een matig warmen oven. Bedruip het lof zoo nu en dan. LAMSCOTELETTEN. Schrap en zout de coteletten, bestrooi ze met weinig peper en bak ze 5 minuten in bruine boter, maak daarna de jus af met heet water. Te lang doorbraden maakt het vleesch droog. GEVULDE BESCHUITBOLLEN. 8 beschuitbollen, 40- gr. krenten of rozij nen, 500 gr. zure appelen, 40 gr. suiker, i/2 theelepeltje kaneel, 50 gr. boter. Kook appelmoes met de krenten of rozijnen. Snijd van de beschuitbollen een kapje af en hol ze voorzichtig uit. Bestrijk ze van binnen met gesmolten bbter. Vul ze met de appelmoes en leg het kapje er weer op. Besmeer ze met gesmolten boter, bestrooi ze met een mengsel van suiker en kaneel en laat izë plm.' 5 min'! in een heeten oven. Vragenrubriek Mej. K. te N. a. d. IJ. Uw pitrieten wieg kan weer goed schoon worden, door haar te be handelen met een lauw zeepsopje, waarin wat salmiak-water is gedaan. Daarna met schoon water flink afspoelen en vervolgens goed droog wrijven. Het gebruik van warm zemelenwater is ook aan te bevelen. Andere vragen, van minder algemeen be lang, werden per brief beantwoord. Denken onze lezeressen er steeds aan een 5 ets. post zegel voor antwoord in te sluiten? CORSET DAT KNELT 6189 Dames lachen er om. Want zij dragen een C.C. Maatoorset dat past als aangegoten, zoodat het zeer pret tig zit. Het maakt opvallend slank. Het steunt volkomen. Het is oersterk. Daarom voldoet het C.C. Maatcorset beter dan U denkt en beter dan ieder ander corset. Maatnemen door het geheele land. Boekje No. 21 gratis. CORSET CENTRALE Diergaardelaan 23, Tel. 12836, ROTTERDAM ClllV -&MV31&UUI yajnolotojo Het model voor deze meisjesjurk kan gedra gen worden door den leeftijd van 6 tot 14 jaar. Het is geteekend voor fluweel, doch ook een zachte wollen stof kan hiervoor worden gebruikt. Zwart fluweel, met een kraagje en stropdas of strik van effen of gewerkte witte zijde, zal het hierbij goed doen en maakt de jurk tot een gekleed geheel. Eveneens blauw fluweel met de nieuwe kfeur rood, of rood met de juiste kleur korenblauw. Ook bruin fluweel met kant. Wil men geen das maken, dan kan men een mooie vlinder maken, b.v. van taf-lint, wat op het oogenblik zeer mooi in den handel is, met een modern streeppatroontje van wit, rood, geel en groen op een zwart fond. Zoo noodig kan voor den strik het model worden aangevraagd bij het bestellen van het. patroon. De volgende zeven maten moeten voor deze meisjesjurk worden gemeten: De halve bovenwijdte ,van middenachter, even onder den arm doormeten tot midden voor op het breedste gedeelte. De lengte, van het hoogste punt bij den schouder, zoo lang als men de jurk wenscht. De taillewijdte, glad om de taille. De heupwijdte, 12 a 15 cM. beneden de taille, eveneens glad, doch niet strak, meten. De schouderbreedte, van den hals tot den schouderknokkel. UW ADRES voor: v. DAM-BOOD ALLEEN: Weste Wagenstraat 64, Telefoon 10452 ROTTERDAM (bil de Meent) STALEN FRANCO De armwijdte, om het dikst van den bove De mouwlengte, van den schouderknokli tot den pols. De hoeveelheid stof die men noodig het wordt op het patroon aangegeven. De prijs van het op maat gernaai patroon bedraagt 40 cent plus 5 cent port toe te zenden aan de Redactie van „Van i Voor de Vrouw", adres: Administratie v( ons blad. GENEESKRACHTIG - HOESTWEREND BIJENHONINt Èn ■"'"irproducl. dal sterk maakt en kracht geeft aan üi V? R'00',6 ma,,eA0"61 voor GEIDEN en Omslrokem Relorahuls Liolhm Terweeweg 64, Oepstgeest. Telefoon 1010; Depót v. DEN HAAG: Westeinde 194,Tel. 336M Een bijzonder aardig garnituur van hoed, tasch, shawl en handschoenen. Buitengewoon smaakvol en vlot, zoowel door de zeer ge slaagde modellen als door de verrassend-goede- kleurencom binatie. Men gebruikt voor dit garnituur 325 gram Scheepjes Stewardesswol No. 1152 en 110 gram Stewardesswol No. 1156. U ziet met hoe weinig wol en dus met hoe weinig kosten hier iets zeer aparts te bereiken is. En werkelijk iets zeer bijzonders, want Scheepjes Stewardesswol is een soort frotté- wol, waardoor een werk nooit den indruk heeft van „zelf gemaakt" te zijn. Het is een heerlijk zachte, warme wol, die erg gemakkelijk verwerkt wordt en een prach tig effect geeft. Vraag voor dit garnituur, patroon 109. Voor beter breiwerk betere wol, dus: WED. D. S. VAN SCHUPFEN - VEENENDAA L "da IDotópecialtitsm Winnares van den Nobelprijs Zij leerde ons China kennen Dezer dagen men heeft het in ons blad kunnen lezen is de Nobelprijs voor letter kunde van dit jaar toegekend aan de schrijf ster Pearl S. Buck, en zoo is dan nu, sinds deze prijs voor het eerst in 1901 werd uit gereikt, voor de vierde maal aan een vrouw de eer te 'beurt gevallen, de hooge onder scheiding in ontvangst te mogen nemen. Haar drie voorgangsters waren: Selma Lagerlöf (1909), de Italiaansche Grazia Deledda (1926) en Sigrid Undset (1928). Het is een romantisch leven, dat Pearl S. Buck heeft geleid en nog leidt, en dat leven is 't, het welk haar bij het schrijven van haar boeken niet weinig heeft geholpen. We voegen er evenwel ter stond aan toe, dat het meest avontuurlijke leven haar in haar schrijfstersloopbaan niet zou hebben geholpen, zoo ze niet tegelijkertijd het vermo gen en den aanleg had bezeten, alles wat er om haar heen gebeurde en voorviel, scherp te zien en onder woorden te brengen. Pearl Buck is de typische verschijning van de Westersche, die in aanraking komt met de eeuwen en eeuwen-oude beschaving van het bijkans on eindige Chineesche ryk; en de wondere en stille bekoring, dat kalm voort-ebbén van het dage- lijksch beweeg in de onmetelijke gebieden van den „Hemelschen" staat hebben op haar zulk een intensen indruk gemaakt, dat zij ervan heeft ge tuigd en gesproken in bijna elk van haar boeken. Van Nederlandsche afkomst Merkwaardig is wel, dat de schrijfster Neder- landsch bloed in de aderen heeft. Haar moedér is namelijk een afstammelinge van de -protestant- sche Utrechtsche familie Stuiting, die geruimen tijd geleden naar het Verre Westen vertrok. Carry Stuiting zoo heette haar moeder trouwde in Amerika met den zendeling Absalom Syden- stricker, en waar deze zijn taak wist in de zen ding in China, volgde zij haar man naar die verre streken. Het geslacht der Sydenstrickers had zich reeds lang op de evangelisatieverkondiging onder vreemde volken toegelegd, en zoo behoefde het zeker niet te verbazen, dat dezelfde wensch voor zat bij hem, die later de vader van Pearl zou worden. Ook deze laatste, geboren in 1892 in Vir ginia, liet zich in het zendingswerk niet onbe tuigd, maar later begonnen de dogmatische lijnen bedenkelijk bij haar te vervlakken. Haar geloof werd langzaamaan gelijk aan een liefde-jegens- alle-menschen, zonder nadere omlijning, met het geVolg, dat zij steeds meer van de georganiseerde zending losraakte en hieruit dan ook in 1933 voor goed ontslag nam. Intusschen was het jarenlange wonen in afge legen streken van het geweldige rijk, temidden van de eenvoudige Chineesche bevolking, welke nog zoozeer hecht a'an eeuwenoude gebruiken en in welker bestaan van groei of ontwikkeling zoo weinig te bemerken valt, voor Pearl S. Buck van groote beteekenis geworden. Zij had nu namelijk een gelegenheid gehad, te blikken in het dage- lijksche leven van het volk rondom haar. Zij zag het arbeiden op de schamele akkers, zij zag het worstelen tegen natuurrampen, zij zag de drei ging van benauwende sprinkhanenplagen, zij zag de verschrikking van de uitmergelende droogte, zij zag ook de gedweeë berusting van de men schen in haar omgeving, en van dat alles heeft zij verhaald, vol besef, vol van helder inzicht, in haar boeken, boeken, die misschien niet dadelijk uitmunten door fijn gestyleerde zinnen, door kun stige' woordgroepeeringen, maar die van bladzijde tot bladzijde ons den Chinees toonen en de Chi neesche vrouw, het volk van simpelheid en van de wonderlijke wijsheid tevens. Opgegroeid onder Chineezen Het is van al deze dingen, dat men in de boeken van-Pearl S. Buck lezen kan. Zij groeide op te midden van haar nieuwe omgeving, en toen z| led op 15-jange leeftijd naar de kostschool te Shane wa hai vertrok, voelde zij zich feitelijk één met dl E ?Sé^LmT'e\En toen zy la,er v°°r «'J i'M wo tijd naar Amerika vertrok, voelde zij zich vreemi we W „,'n f8" andev wereId' Zü begreep, dat hie haar plaats nauwelijks meer was. "8 Dat laakte brengt ons op nog een ander gegeve: mt t'V dEZe schrÜfster- Zij heeft name lyk ook geteekend de verhouding van de Wes vei tersche cultuur tegenover de Oostersche en d aai wijze, waarop de eerste op de laatste inwerkt. Nic dei zelden immers gebeurt het. dat b.v. een Chinee «>1 sche jongeman naar Amerika of Europa vertrek! vei om daar aan een universiteit of andere inrichtin: op zich te laten inschrijven of ook wel om daai eer. werk te zoeken. Hij ondergaat dan onmiskenbaa: t den invloed van den vreemde, en als hij daaro] naar zijn eigenlijke land, naar China, terugkeer! dan voelt hij gezien de ervaring iets va: 8 roeping in zich, om van de nieuwe gebruiken e: gewoonten ook te leeren aan de eenvoudige bevol' ,v^ king, ver in het wijde land. Dan komen natuurlijl vai de conflicten, en deze botsing tusschen Oost e: kri West, tusschen „Oostenwind" en „Westenwind' I zooals Pearl S. Buck het kenmerkerd noemt, heen Pu de nieuwe Nobelprijswinnares treffend en klaa: sch geschetst. Zoo heeft Pearl S. Buck talrijken aan zich ver- !1 plicht door den kijk, dien zij op verre landen ge .„v geven heeft, en wat dat aangaat, heeft zij rech! op onze waardeering. hetgeen beaamd zal worden W0 door ieder die haar boeken waarvan er ver- me schillende ook in het Nederlandsch vertaald zijn ter hand genomen heeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 16