Gemeentelijke inkomsten- torensenbelasting en Ned. Middernachtzending Vereen. De moeilijkheden der Duitsche Joden NORTH STATE DONDERDAG Ï7 NOVEMBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. 5 Wat zijn daarvan de ge volgen voor de belasting schuldigen W,i] hebben een dezer dagen beschouwin- gen g.e\vijd aan de door de Regeering bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerpen betreffende den steun aan noodlijdende ge- meenten en inzake de financieele verhou ding 'tusschen het Rijk en de Gemeente*). Daarbij hebhen wij den financieelen nood der gemeente in groote trekken geschetst, de middelen, die 'het Rijk ter verbetering daarvan aan de hand doet, besproken, en in enkele woorden er op gewezen, dat de voor- gestelde maatregelen, welke naar onze over- k tuiging bij de gemeentebesturen geen onver deelde instemming zullen oogsten, wellicht niet noodig zouden zijn geweest, indien de regeering een anderen weg had ingeslagen. Wij beperkten ons er alzoo toe de maatre- gelen invoering van een gemeentelijke inkomsten- en forensenbelasting te bezien van het standpunt der gemeenten. Thans zullen wij eenige aandacht schen- ken aan de gevolgen dier wetsvoorstellen voor de contribuabelen. I Inkomstenbelasting Indien een gemeente niet in staat is in de kosten barer huishouding te voorzien, kan écn gemeentelijke inkomstenbelasting heffen van hen die in de gemeente worden aangeslagen in de opcenten op de gemeente fondsbelasting. Men verwarre deze nieuwe heffing niet met de eveneens door het Rijk uitzicht gestelde nationale inkomsten- en winstbelasting. De gemeentelijke inkom stenbelasting moet bij een plaatselijke ver ordening worden geregeld. Een dergelijke verordening wordt evenwel door de Kroon niet goedgekeurd, indien deze op verzoek van den gemeenteraad niet tevoren heeft verklaard, dat tegen het invoeren daarvan geen bezwaar bestaat. Indien een gemeen teraad zich door financieele omstandigheden genoodzaakt ziet zijn toevlucht te nemen tot dezen maatregel, zal hïj zich allereerst tot de Kroon moeten wenden. Wordt het verzoek niet afgewezen, dan kan tot invoe ring der belasting worden overgegaan. Hoe moet nu de belasting worden berekend? Tot grondslag daarvan strekt de belastbare som der gemeentefomdsbelasting. Deze wordt, zooals bekend is, verkregen door van het zuiver inkomen- af te trekken bedragen van 100 tot 200 voor minderjarige kinderen en door bij te tellen een bedrag van 100 voor een ongehuwde en eveneens 100 in dien de betrokken gemeente is gerangschikt in de tweede en 200, indien deze is ge plaatst in de derde klasse der gemeente fondsbelasting. Hierbij kunnen dan nog komen bedragen van 100 tot 200 indien de belastingplichtige in gezinsverband met anderen samenwoont. Van het aldus verkre- ihkomen wordt een bedrag van 700 afgetrokken. Van het overblijvende inlkomen wordt een voor eiken aanslag gelijk percen tage geheven. Behoudens de werking van :n onbelastbare aftreksom van 700 is het ■tarief dus niet progressief. I Met een voorbeeld moge dit worden ver- (duid el ijkt. I Een gemeente, gerangschikt in de tweede (klasse der gemeentefondsbelasting wordt ge- een inkomstenbelasting te heffen. het tekort op de begrooting aan te vul len is een heffing van 2noodig. Wat moet hu iemand die gehuwd is zonder kinderen eden,aan deze belasting opbrengen bij een in- tinde komen van 1000? Aangenomen wordt daar- iets" bij dat hij niet in gezinsverband samenwoont andere personen. .G 5 aats Zuiver inkomen Classificatie bijslag 1000 te belasten 1100 700 400 mmm Belasting 2% van 400 of 8. Zoo iemand, j die b.v. thans te Rotterdam aan. alle belas- tingen naar het inkomen tezamen 21.79 verschuldigd is zal derhalve 8 meer moe ten betalen. Hierbij is dan nog -geen rekening gehouden met de door de regeerimg in uit richt gestelde nationale inkomsten- en Winstbelasting, welke, indien de betrokkene loontrekker is, 2% van het loon of ongeveer [f 20 per jaar bedraagt. Een tweede voorbeeldt j Iemand heeft een inkomen; van 3000 en oor Tja ongehuwd. Dninge' rereeni en, hel iemand betaalt thans b.v. te Rotterdam 4 239.52 en zal deswege 50 meer moeten betalen, ongeacht de nationale- inkomsten- in winstbelasting van Zuiver inkomen 3000 Classi f icati ebij sl ag 100 Ongehuwdepbijslag 100 Belastbare som 3200 Onbelast 700 te belasten- 2500 Belasting 2% vain 2500 50. Zoo In dit verband moge er op worden gewe- m, dat van de nieuwe gemeentelijke hef fing verschoond blijven, zij die in een ge meente wonen, welker financieele draag kracht zoo gunstig is, dat deze de nieuwe belasting niet behoeft in te voeren. Uit deze twee voorbeelden blijkt wel zeer «luidelijk tot welken awaren druk voor de R 'kleinere inkomens deze maatregel in som- mige gemeenten kan voeren. Forensenbelasting rstoriw Gaan wij thans nog na waartoe de tweede an A.tPaa^re®'e^ rï® wederinvoering van de fo- fènsenbelasting, leidt. Indien een belastingschuldige het middel punt van zijn beroeps- of bedrijfswerkzaam- 'beden, of zijn hoofdbetrekking heeft in een andere gemeente dan die, waar hij in de in- e. komsten- en gemeontefondsbelasting wordt aangeslagen derhalve waar hij zijn hoofd A%erbiij| heeft wmrdt hij in de z.g, ivveik- gemeente als forens aangeslagen. Voordat rij er toe over gaan met een enkel voorbeeld aan te toonen hoe deze belasting wordt be rekend en hoeveel zoo'n forens verschul digd kan zijn, moet er allereerst op worden gewezen, dat deze als forens op twee ma nieren kan worden belast. In de eerste plaats in ae gemeentefondsbelasting. Wor den de hier besproken wetsontwerpen tot wet verheven, dan wordt de forens in elk geval als zoodanig belast in de gemeente fondsbelasting, maar of hij zal worden be last in de gemeentelijke inkomstenbelasting, hangt geheel af van de omstandigheid of de werkgemeente tot invoering der laatstge noemde belasting moet overgaan. Heeft iemand die gehuwd is zonder kinde ren een inkomen (belastbare 6om in den zin der gemeentefondsbelasting) van 3000 en heft de gemeente, alwaar hij woont (b.v. Wassenaar), 12 opcenten op de gemeente fondsbelasting, dan is hij thans aldaar ver schuldigd aan inkomstenbelasting in totaal 187.83. Heeft deze zijn hoofdwerkkring in andere gemeente (b.v. Rotterdam), dan zal hij behalve 101.52 aan rijksinkomsten belasting met opcenten in Wassenaar ver schuldigd zijn aan gemeentefondsbelasting met opcenten voor het werkloosiheidssubsi- diefonds en voor de gemeente een bedrag van 61.65 en te Rotterdam 36. Hiervan komt ten goede aan laatstgenoemde gemeen te ƒ13.50**), terwijl Wassenaar minder ont vangt 2.16, zoodat de betrokkene per saldo, aan forensenbei as ti-ng moet betalen 11.34. Woont de belastingschuldige in een gemeente, welke evenveel opcenten heft als de gemeente waar hij zijn hoofdbetrekking vervult dan heeft er slechts een verschui ving van belasting plaats van de woonge- meente naar de werkgemeente en zal de be trokkene hoewel deze forensenbelasting ver schuldigd is in de werkgemeente in totaal niets meer hebben te betalen dan hij reeds verschuldigd was. Hierbij kan zich het eigenaardige geval voordoen in de officieele stukken hebben wij daaromtrent althans niets aangetroffen dat.de invoering dezer forensenbelasting met zich mede kan brengen, dat de forens in totaal in plaats van meer minder be lasting verschuldigd zal zijn. Dit is het ge val wanneer de woongemeente meer opcen ten heft oip de gem.fondsbel. dan de werk gemeente. De woongemeente zal dan welis waar berekend naar een hoog aantal opcen ten aan belastingopbrengst iets verliezen werkgemeente zal wel iets ontvangen, doch hetgeen laatstgenoemde gemeente ont vangt zal naar een lager aantal opcenten worden berekend: Hierbij mag weer niet uit het oog worden verloren, dat daarvan eventueel kunnen profiteeren forensen met een inkomen (belastbare som) van meer dan 1S00, omdat de geheele regeling zoo is ge troffen, dat personen met een lager inkomen niet als forens zullen worden aangemerkt. De tweede vorm vap de forensenbelasting ligt verankerd in de gemeentelijke inkom stenbelasting. Hierbij is in den eigenlijken geen sprake van verdeeling der belas ting tusschen de woon- en werkgemeente. Heft de werkgemeente geen inkomstenbe lasting, dan wordt deswege ook geen foren senbelasting geheven. Heft de werkgemeen te wel een inkomstenbelasting, dan vallen daaronder ook de forensen. De berekening van hetgeen zij dan verschuldigd zijn is vrij ingewikkeld. Heft de werkgemeente b.v. 2% inkomstenbelasting en de woongemeente geen inkomstenbelasting dan moet het in de werkgemeente verschuldigde op de volgen de wijze Worden becijferd. Wij nemen ge makshalve weer dezelfde persoon, uit ons laatste voorbeeld: Inkomen Glass.bijslag (R'dam 2e kl.) 3000 2400 Hiervan komt de helft voor de berekening in aanmerking of 1200, waarvan geheven wordt 2 of 24. Met dit bedrag'zou het in het laatste voorbeeld becijferde bedrag aan forensenbelasting ad 11.34 moeten worden verhoogd, zoodat dan in totaal aan foren senbelasting is verschuldigd 35.34. Nu kan zich nog het geval voordoen, dat de woongemeente ook een éigen inkomsten belasting heft. Om te voorkomen, dat in zoo'n geval dubbele belasting wordt geheven heeft de wetgever een bijzondere regeling getroffen. Heft de woongemeente ook 2% gemeente lijke inkomstenbelasting, dan wordt van deze belasting, die hoewel het percentage van heffing gelijk is aanmerkelijk hooger is, het in de werkgemeente verschuldigde eenvoudig afgetrokken. Ook op dezen regel is weer een uitzonde ring, indien in de werkgemeente een hooger percentage wordt geheven dan in de woon gemeente. Van den aanslag in de woonge meente wordt dan niet afgetrokken het volle bedrag dat in de werkgemeente verschul digd is maar een bedrag dat verschuldigd zou zijn geweest, indien in de werkgemeen te een even hoog percentage zou zijn ge heven als in de woongemeente. Met voorbeelden zullen wij dit niet nader adstrueeren, daar dit teveel ruimte zou vor deren. Wij besluiten met de conclusie, dat de we derinvoering van de tot veler vreugde ;n 1931 afgeschafte forensenbelasting met haar ingewikkelde berekeningen en nadeelen voor de z.g. woongemeenten en de betrokken contribuabelen, ons maar zeer matig kan bekoren. Temeer, omdat, zooals wij in ons eeiste artikel reeds hebben gezegd en uit de becijferingen in de voorbeelden wel blijkt, de vverkgemeenten daarmede niet (noemens waardig zullen zijn gebaat. En niet om de belasting zelf, maar om de financieele voorcleelen daarvan voor deze laatste is het toch alleen maar te doen. Opgenomen in ons nummer van 3 No vember 1938. Over 1930/31 zou deze gemeente aan fo rensenbelasting hebben genoten 61.53. Jaarvergadering te Den Helder DEN HELDER, 17 Nov. Zoowel van over heidswege als uit den kerkeLijken kring is groote belangstelling getoond voor de jaar vergadering der Ned. Middernachtzending- Vereeniging, gisteren alhier gehouden. De ver gadering werd o.a. bijgewoond door den burgemeester, den heer Ritmeester, ver tegenwoordigers der Geref., Ghr. Geref., Lu thers che, R,K. en oud-Kath. kerken, het Leger des Heils, de Evangelisatie en van vele ver- eenigingen en organisaties. Bericht van ver hindering was ingekomen van Ds. O. G. Heldring, Mr. Dr. J. Donner, Ds. C. J. van P a assen, Ds W. G. Harrenstein, Dr. Bouwman e.a. Na een zeer korte inleiding gaf de voorzit ter, Dr. J. Lammerts van Bueren, het woord aan- Mr. H. Bij le veld voor zijn referaat over Het Nieuw-Malthusianisme. Voor de gegoeden, die het invoerden, aldus spr., leek het een prachtig middel om hun gemakzucht te bevredigen en huin genotzucht uit te leven. Het motief dat voor het nieuw malthusianisme werd aangegeven, n.l. om den individueelen nood te lenigen, was voor deze categorie zeker een leugen. Eerst veel later het nieuw-malthusianisme doorgedrongen tot de arbeidersklasse en nu vormt het een gevaar voor gezin en maatschappij. Er wordt door de pr act ijk van het nieuw-malthusianis me een groote oppervlakkigheid gekweekt in het liefdebetoon. Spr. toonde aan de hand van statistische gegevens aan, dat het grootste aantal echt scheidingen voorkomt in de gezinnen zonder kinderen of met een of twee kinderen, terwijl hij op grond van medisch wetenschappelijke lectuur wees op de zedelijke gevaren. Een toeneming van de bevolking brengt levens vernieuwing en levensverrijking en staalt en prikkelt tot energie. De groote figuren uit onze samenleving en in de historie zijn bijna zonder uitzondering voortgekomen uit de groote gezinnen. De waarheid blijft, dat God belooft heeft, dat alleen in den weg van ge hoorzaamheid aan zijn ordonnantiën het leven te vinden is.- DE AVONDVERGADERING Ook voor de avondvergadering bleek weer groote belangstelling te bestaan, getuige de aanwezigheid van tal van autoriteiten uit burgerlijke en militaire kringen. De voorzitter der vereeniging hield hier een rede over De tegenwoordige taak der Middernachtzending. Na dengenen, die de nu 49-jarige vereeni ging hebben gesticht, hulde te hebben ge bracht voor hun onverzettelijken moed en klaar inzicht, wijst spr. met dankbaarheid op ons land in vergelijking met andere landen wat betreft de prostitutie. Al is nu de eisch des tijds een andere geworden t.o.v. het ar beidsveld der vereeniging, de strijd mag niet ophouden. Dit is geen zaak voor de vereeni ging alleen, want dit werk is geen liefheb berij van enkele personen, maar het raakt volksbelang, dat de aandacht vraagt van ieder, wien het heil van ons volk ter harte De naam der vereeniging stamt uit den tijd toen de voornaamste arbeid zich richtte op de gevaren van het middernachtelijk uur. Maar al spoedig verbond zich aan dien arbeid allerlei werk, dat overdag moest geschieden. Alles wat geschiedde werd in het leven ge roepen door den zedelijken nood van den tijd. De prostitutie is nog van zulk een omvang, dat zij onlangs de aandacht der regeering heeft beziggehouden, en dat de vraag van hooger hand gesteld werd: Wat is hierin te doen? Wanneer men zint op „maatregelen" heeft de M.N.Z. een taak, om toe te zien dat de juiste beginselen, die bij de reglementee ring in de klem kwamen, nu worden ontzien. Prostitutie en ontucht zijn zaken, waarin er twee betrokken zijn. Naast deze taak van het waakzaam getui gen, ligt de taak om te voorkomen en te helpen. Deze gedachte vindt haar belicha ming bijv. in het zeemanshuis te Den Helder en in de pogingen, die de dames, aan ons werk verbonden, doen om in contact te komen met de vrouwen en meisjes, die zich aan ontucht overgeven. Hiermede hangt ook samen het werk der consultatie" r e a u x. Een ander feit dat tot Verk- en waakzaamheid prikkelt is de geconstateerde toeneming van sexueele misdrijven. Daarom heeft de M.Z.N. te waarschuwen tegen de gevaren, die met name de jeugd in onzen dag bedreigen. Spreker wijst op den vrijeren omgang der sexen, een voorrecht, dat licht wordt misbruikt: op den invloed van het Nieuw Malthusianisme: op onver zorgde kleeding, en velerlei gewaagde experi menten op zoogenaamd hygiënisch- of tot de sport behoorend gebied. Rede oud-minister de Geer In de avondsamenkomst werd ook het woord gevoerd door Jihr. Mr. D. J. d e G e e r, lid der Tweede Kamer, die sprak over i zedelijk gevaar. Hij stelde de vraag: hoe kunnen wij tegen zedelijke gevaren het best op onze hoede zijnf Het antwoord vindt hij in het letten op de verschillende wijzen, waarop we ons hoeden tegen stoffelijke gevaren, waarbij hij achter eenvolgens stilstond bij drie methodes, n.l. een zich niet noodeloos in gevaar begeven, een zich wapenen tegen het gevaar ei oogen wijd' open hebben ter onderkenning van het gevaar. Wat het eerste betreft toonde spr. met verschillende voorbeelden uit het leven dat het niet verantwoord is op zedelijk gebied steeds te vragen wat nóg geoorloofd en niet-zondig is om dan langs de kantjes van de zonde te gaan, in het vertrouwen, dat wij het tenslotte er wel goed zullen afbrengen. Het is beter zich niet in gevaar te b e g e v e n. Inzake het zich wapenen tegen de zedelijke gevaren, die ons blijven omringen, geeft de groote strijder uit den ouden dag, Paulus, ons kostelijke aanwijzingen, waar hij ver maant. de geheele wapenrusting Gods aan te doen om te kunnen staan tegen de listige omleidingen des duivels. Paulus wil zeggen, dat we niet teveel op onszelf moeten vertrou wen, maar de w^t-mid^en, die God in het Evangelie heeft gegeven, moeten gebruiken. [Wij zullen, aldus spr., goed' doen, dezen raad Ze moeten nog geweerd worden aan de grens Hulpcomité's worden gesticht 's-GRAVENHAGE, 17 Nov. De re- geeringspersdienst meldt: Ten onrechte blijkt hier en daar vn het buitenland de meening te hebben I postgevat dat Nederland zijn grenzen voor joodsche vluchtelingen zou hebben j opengesteld. Vanzelfsprekend is dit niet j het geval. Zooals reeds werd bekend gemaakt zal slechts een zeer beperkt aantal vluchtelingen in Nederland kun nen worden toegelaten. Voor elke per soon en voor elk geval afzonderlijk is een speciale beslissing van den Minis ter van Justitie noodig. Elke binnen komst zonder voorafgegane vergunning moet dan ook worden geweigerd. Mo gelijk mede als gevolg van de versprei ding van geruchten in het buitenland als zouden Joodsche vluchtelingen op groote schaal hier worden toegelaten wordt thans zoodanige druk op onze grens uitgeoefend, dat het noodig is ge bleken de grensbewaking opnieuw te versterken. Afgekeurd moet worden het gedrag van Nederlanders die per auto of trein Joodsche kinderen naar Nederland po gen over te brengen. Een dergelijke on geordende aanvoer van vluchtelingen kan uiteraard niet worden geduld. Alleen een geordende toevoer is toe laatbaar en dan nog in zeer beperkte mate. Het Protestantsch Hulpcomité Prof. mr V. H. Rutgers, voorzitter van het Protestantsch hulpcomité voor uitgewe kenen om ras of geloof, schrijft ons: „Ook het Protestantsch hulpcomité ziet zijn taak door de gebeurtenissen der laatste dagen aanzienlijk uitgebreid. Men bedenke, dat een niet gering deel dergenen, die in Duitschland onder de jodenvervolging lij den, christenen zijn, die wegens hun af komst of huwelijk mede verdrukt worden. Het comité is door toezeggingen van ver schillende zijden in staat gesteld, aan de regeering te verklaren, dat bi t ace? 400 tot 500 bedden beschikt. Vóór verpleging in af wachting van emigratie, zijn nu groote som met? noodig. L'e regeering verbindt aan de. verruimde toelating de voorwaarde, dat het levensonderhoud der toegelatenen, tot hun emigratie, verzekerd is. Daarom moet het comité om toelating te verkrijgen, voor vluchtelingen, die te zijnen laste komen, on verwijld de beschikking verkrijgen over groote bedragen. Het gironummer van den. penningmees ter van het comité, (de heer H. P. Doode- heefver), is 278600 Amsterdam. Prinsen gracht 730/36. Kerkeraden, diaconieën en vereenigingen den geloofsheld, die uit ervaring wist, hoe we altijd weer geneigd zijn het kwade te doen dat wij niet willen en het goede te ver zuimen, dat wij willen, indachtig te blijven 1 op te volgen. En wat ten derde de onderkenning van de gevaren betreft, wees spr. erop, dat op ze delijk gebied maar al te dikwijls gevaren aan het oog onttrokken worden, die daarom niet minder reëel zijn. Bedriegelijke doctrines stellen dan als onschuldig voor, wat blijvende schade zal doen aan onze ziiel, in welk ver band spr. als sterk sprekend voorbeeld wees op de ondermijning van de huwelijksinstel ling. Het aloude beginsel van de levenslange monogamie wordt thans op noodlottige wijze aangetast, practisch door zedelijke verslapping en theoretisch door in geleer den vorm gegoten drogredenen, die noch voor het Chr. geweten noch zelfs voor een juist verstandelijk inzicht kunnen bestaan. In dit verband stond spr. nader stil bij een studie van Prof. Albert H e i m in Zürich, aanhanger van het natuurwetenschappelijk materialisme, die in zijn inleiding zegt dat „de zedelijkheid, ook van het standpunt van den ongeloovigen natuuronderzoeker be schouwd, een heilig gebod is en dat de na tuur vorscher hierin tot dezelfde eischen komt als de geloovige". We kunnen niet zonder be trouwbaren gids. We ervaren dat het „wie staat zie toe dat hij niet valle" een hoogst ernstig gebod is. Indien wij echter de hand van onzen trouwen Vader en Gids stevig vasthouden, komen wij veilig door de bergen en dalen van ons leven heen. Na een slotwoord van Ds. F. Tollenaar, plaatselijk Geref. predikant, werd de samen komt gesloten. AMSTERDAM, 17 Nov. Het „Comité voor hulp aan buitenlandsche kinderen", waar in de geheele actie voor hulp aan buiten landsche kinderen gecentraliseerd is, deelt mede, dat vanaf Woensdag 16 November het bureau gevestigd is te Amsterdam, Oost einde 24 huis, telefoon 49922. Het bestuur van het centraal genoot schap voor kinderherstellings- en vacantie- kolonies heeft het koloniehuis „Rivierhuis" te De Steeg beschikbaar gesteld voor de opneming van uit Duitschland gevluchte kinderen. 1 Procent van de maandomzet Naar men ons mededeelt, heeft de direc tie van een sigarenfabriek te T e g e 1 e n besloten 1 procent van haar maandomzet aan het comité van steunverleening voor joodsche vluchtelingen uit te keeren, Namelooze ellende Waarschijnlijk door een valsch geruoht als zou de Nederlandsche grens voor de Jood sche vluchtelingen opengesteld zijn, kwam plotseling een groot aantal Duitsche Joden vanuit Aken voor Vaals met het plan, daar het gastvrije Nederland binnen te gaan. Vele Joden uit Rijnland waren na de moeilijke dagen, die ze beleefd hadden naar Aken of omgeving getrokken om, naar de Tel., waaraan we dit ontleenen, van daar uit de Belgische of Nederlandsche grens over te gaan. Dat mislukte want reeds de Duitsche grensbeambten lieten hen niet door tot aan de grens, zoodat ze naar Aken en omgeving terugkeerden. Maar op het onjuist bericht, dat de grens opengesteld werd kwa men- Dinsdagavond groepen vluchtelingen, bepakt en beladen, aan de Vaalser grens; in totaal ongeveer 200 Joden mannen, vrou wen en kinderen. Ilirr moesten zij echter er varen dat de grens gesloten bleef, zelfs nu de Duitsche grensposten hen bereids hadden doorgelaten. Het was een zware taak voor de mare chaussee en de militaire politie haar plicht te doen en dc vluchtelingen terug te wijzen. Hartverscheurende tooneelen speelden zich af Mannen vielen op de knieën en smeek ten om toegelaten te worden, vrouwen vielen flauw. Niet alleen de Nederlan ders, maar ook de Duitschers, die hier van toevallig getuige waren, trachtten de mensehen tot kalmte te brengen door hun de verzekering te geven, dat hun binnen enkele dagen vermoedelijk wel toegang tot Nederland zou worden ver leend. Men slaagde er evenwel niet in, de menschen weer in evenwicht te brengen. Nog was deze groep niet gekalmeerd of een tweede tram en daarna een derde uit Aken, kwam, beladen met vluchtelingen, aanrijden. Opnieuw speelden zich dezelfde tooneelen af. De Vaalser bevolking was uit- geloapen en zag met deernis wat zich hier aan de grens afspeelde. Hoe moeilijk 't ook viel, men kon en mocht de nvenschen niet toelaten en moest opname weigeren. Onder hen bevonden zich eenige families uit Keu len en Dusseldorp, die geen onderdak had den kunnen krgen en zich de laatste dagen in de boschen hadden schuilgehouden. Het was reeds middernacht voor de menschen weer naar Aken terugkeerden. Dit droef gebeuren heeft aanleiding gege ven tot onjuiste geruchten, als zou de Neder landsche politiemacht te hardhandig zijn opgetreden, maar inwoners van Vaals ver klaarden, aldus de N.R.C., dat de marechaus see steeds humaan is opgetreden en dat van een ranselpartij geen sprake is geweest. Toch is het hartverscheurend te zien en te hooren. zoo vertelde men, hoe de arme opgejaagde Joden in wanhoopskreten uit barstten als ze aan de grens werden tegen gehouden. De menschen smeken op de knieën, werpen zich ter aarde,- ja zelfs bid den zij, dat men hen toch zou arresteeren. Liever wensehen ze doodgeschoten te wor den dan teruggejaagd- In een bosehje bij Vaals waren twee be jaarde Joodsche vrouwen met een kind tot over de grens kunnen komen. De militairen moesten hen terugdrijven. „Het hart brak ons van woede en schaamte, maar onze in structies zijn onverbiddelijk.' Aan de Locht, evenals te Kerkrade, heer- sc.hen dezelfde toestanden. Aan eerstge noemde plaats kwam een JoodsChe arts met ziin vrouw en kind aan. Het onverbidde lijke parool was „Terug'.. De vrouw stortte zich met haar kind in een. greppel en begon hartverscheurend te jammeren. Een oude Jood, zwaar gewond aan arm en hoofd, die uitgeput de grens bereikte, moest terug. Zoodra deze ongelukkigen enkele schreden in Duitsche richting doen, worden zij door de Gestapo gearresteerd. Bij de grens te Kerkrade woonde een Joodsch gezin, vader, vrouw en zeven kinde ren in een klein huisje. Dit huis werd in brand gestoken. De grensbewoners weten niet wat er van de bewoners geworden is. ROFFELRIJMEN ZOMERKUREN Mijn brave barometer heeft Bepaald nog zomerkuren: Hij kan zelfs midden in de herfst De grootste stoot verduren. Het waaithet regent en het mis Zoo op gezette tijden, Maar 't pijltje van mijn weerglas blijft Voortdurend voomvaarts schrijden. Gevolg: de oude zon probeert De wolken te verdrijven En op het blauwe hemelveld De herfst de baas te blijven. En dat gelukt zóó menigmaal Dat kacheltjes en haarden Soms twee, drie dagen lang vergeefs Naar brandstof likkebaarden. Ik schrijf dit waarlijk niet temeer Om onze kolenboeren Met deze zachte tegenslag In hun bedrijf te „voeren", Maar voor den armen drommel is Zulk heerlijk weer je ware, En voor zijn vrouw een goede kans Om kolen uit te sparen. (Nadruk verboden) LEO LENS 1 V AMERICAN «^CIGARETTES De „Bremen" onder gejoel vertrokken Hoe de gezindheid van de Amerikanen jegens de Duitschers is moge blijken uit het feit, dat het vertrek van de „Bremen" uit New-Yórk plaats had onder het gejoel van een groote menigte, naar schatting wel tienduizend, die door de zeer sterke politie macht maar nauwelijks in bedwang kon worden gehouden. Vóór het vertrek, dat overigens precies op tijd geschiedde, werd het schip nauwkeurig onderzocht of er ook bommen waren aangebracht De patrijspoor-, ten moesten gesloten blijven. Door poli tie- boot en werd het schip de haven uitgeleid, onder vervaarlijk gejoel der massa. De Bre men beantwoordde het gejoel met spottend drie korte stooten te geven op de stoom fluit. Alom sympathie Verschillende andere berichten c|it/mt de hulpverleening aan Duitsche joden be reikten ons nog. Zoo meldt men ons dat voor de petitie aan den Minister van Justi tie reeds 50.000 adhaesiebetuigingen ont vangen zijn. De kerkeraad der Portugeesch- Israëlietische gemeente te Amsterdam heeft een bedrag van 10.000 aan de regeering aangeboden voor het goede doel. Het Co mité voor Hulp aan buitenlandsche kinde deren krijgt ontelbare aanbiedingen van particulieren en organisaties, die daadweri kelijk willen steunen. Tot nu toe is toe« stemming verkregen voor het binnenbren gen van een dertigtal kinderen. Engelsche waardeering voor Dr Colijn Eden heeft gisteren in een rede omtrent het Joodsche vraagstuk gezegd, dat de re- geering zich ervan overtuigd mocht houden dat zij den steun had bij iedere actie van alle deelen der openbare meening. Waar deering uitte Eden over de woorden van Roosevelt en de actie van dr Colijn, beide hadden veel weerklank gevonden in Enge land. De houding der Vereenigde Staten en van Nederland en van zoo vele andere lan den zijn karakteristiek voor de groote tra dities van deze landen. s-GRAVENHAGE, 17 November. Na op ning van de raadsvergadering van heden morgen heeft de bui-gemeester mondeling het voorstel gedaan, om, als Joodsche vluch telingen uit Duitschland, met wie allen deer nis hebben, hier mochten komen, te helpen, en wel snel te helpen. Mocht massale hulp noodig zijn, dan willen B. en W. ter beschik king stellen het buiten „Ockenburg" „do Voorde", „Overvoorde" en „Cronvliet", zulks in de verwachting, dat de bekende Haagsche liefdadigheid zich niet onbetuigd zal laten. De woorden van den burgemeester werden met applaus ontvangen. De heer Vliegen dankte voor dit voorstel, en de heer Joëls deed zulks, al had hij daar« toe geen opdracht gekregen, namens zijn ge- loofsgenooten. De Geref. Jongelings-vereeniging Mijn zoongeef Mij uw hart" 4e 's-Hertogenbosch herdacht gisteren haar 50-jarig bestaan. Groepsfoto van. de leden, die opgewekt dit jubileum hebben gevierd

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 11