SLsh&'A GtAS De jodenverdrukking in Duitschland DINSDAG 15 NOVEMBER 1938 EERSTE BLAD PAG. s Dlr Wt/Yv VERZEKERING Maahc&aftftif - S*eeh RONDBLIK De wereld-reactie Nu de internationale pers zich in allerlei toonaard heeft uitgesproken over de gruwe lijke anti-Joodsche uitspattingen, welke Duitschland hebben plaats gehad, en tevens over de ongeëvenaard harde maatregelen, welke de nazi-heeren vervolgens nog eens extra tegen de verdrukten hebben afgekon digd, doet zich de vraag voor, op welke wijze de leidende buitenlandsche politici op dit alles zullen reageeren. In de Vereenigde Staten zijn de dagbladen, gelyk men zulks van een in vele opzicthen nog jong land ver wachten mocht, in hun afkeuring en veront waardiging het felst geweest. Een Ameri- kaansch senator heeft zelfs aangedrongen op onmiddellijke verbreking van de diplomatie ke betrekkingen tusschen Berlijn en Was hington. Een Fransche publiciste uit het roode kamp, wier berichtgeving reeds eerder door een fantastisohen inslag werd geken merkt, meldde zelfs, dat Roosevelt Hitler er van zou in kennis stellen, dat in Amerika onmiddellijk repressaille-maatregelen zou den worden genomen, wanneer de Duitsche regeerders erin zouden volharden, hun de creten tegen de Joden te doen toepassen. Dit alles zijn natuurlijk dingen, welke eer van begrijpelijke verontwaardiging over het lot van de zoo onbarmhartig verdrukten, dan van gezond inzicht in de internationale ver houdingen getuigen. Wie in ernst zou mee- nen, dat door de toepassing van zulke plom pe middelen iets goeds zou kunnen worden uitgewerkt, geeft daarmede slechts blijk, een niet zeer ontwikkelden werkelijkheidszin te bezitten. Washington heeft wel degelijk reeds ge reageerd, en op een in het oog loopende manier. Huil, de Amerikaansche staatssecre taris, heeft vrijwel onmiddellijk een lang durig onderhoud met den Duitschen ambas sadeur gehad, en het gevolg daarvan is ge weest, dat Wilson, de Amerikaansche gezant te Berlijn, naar huis is ontboden, om aldaar over de gebeurtenissen der laatste dagen uitvoerig rapport uit te brengen. Een breuk in diplomatieken zin met Duitschland be teekent zulks allerminst, doch wel een zeer bijzondere maatregel, waarvan men de con- sekwenties thans nog niet kan vermoeden. Wat Groot-Brittannië betreft, dit land bevindt zich momenteel, gezien den koers, welken Chamberlain tot op heden heeft gevolgd, in een heel delicate situatie. Hoe kan de premier een verzoenings- en toe- naderingsarbeid, welke zoo hoopvol werd aangevangen, met uitzicht op succes voort zetten, zoo men in leidende Duitsche krin gen niet alleen uiterst weinig toeschiete lijkheid betoont, doch tevens door een onge hoord inhumaan optreden den gemiddelden Brit, wiens ideaal vóór alle dingen „fair play" is, nog meer dan tot op heden het geval was, van zich vervreemdt? In zijn be antwoording van daarop betrekking heb bende vragen is Chamberlain opvallend sober en gereserveerd geweest, maar men mag met recht veronderstellen, dat onder deze zelfbeheersching teleurstelling en ont goocheling nauwlijks waren te verheelen. De weg naar München zal voor langen tyd geblokkeerd blijven, want niemand zal thans eenigen lust gevoelen, den premier daarheen te vergezellen. Men kan ook zelfs den schijn niet riskeeren, dat men zich met het regiem te Berlijn op eenigerlei wyze zou vereen zelvigen. Het is diep te betreuren, dat de door Chamberlain geleide Britsche initiatieven, welke waarlijk een beteren uitslag hadden verdiend, op het grove onverstand van de Berlijnsche heeren zijn vastgeloopen. Wan neer zal zich een tweede gelegenheid voor-, doen, verbroken verbindingen weder aan te knoopen, en een sinds lang teloor gegane internationale verstandhouding te her stellen? Zoo er een lichtzijde is by zooveel nieuwe donkerheid, dan is het wellicht deze. De wereld kan niet langer voortgaan, zich over het harde lot der Jodenheid anders dan met moties en edelmoedige opwellingen te be kommeren. Achter de regeeringen, die met het kiezen van nood-oplossingen aarzelen, staat een krachtige publieke meening, die op spoedige daden van barmhartigheid aan dringt De op initiatief van Roosevelt sa mengekomen vluchtelingen-conferentie van Evian, welke later te Londen min of meer is verzand, zal uit de impulsen der laatste dagen misschien nieuw leven ontvangen. Zóóveel menschelijke ellende, als Duitsch land thans, waar het zijn Joden betreft te aanschouwen geeft, moet alle partijen wel nopen tot het aan den dag leggen van nieuwe inschikkelijkheid. Niet uitgesloten is eveneens, dat men zich te Londen nog eens extra zal bezinnen over de Palestijnsche kwestie, welke opnieuw in het stadium der bespreking is geraakt. Engeland heeft, waar het de vestiging van een Joodsch Nationaal Tehuis betreft, een oude schuld, welke moeilijk af te betalen is, gezien het Arabisch- Joodsche dilemma, waarin men zich heeft vast gewerkt. Nu de Jood, wien men beloften deed, zoo deerlijk in het nauw is geraakt, zal de goedwilligheid, om hem tege moet te komen, naar wy hopen ook hier nog kunnen toenemen, al stellen wij ons geenszins voor, dat hij het volle pond zal kunnen ontvangen. Doch elke, hoe geringe verruiming ook van Joodsóhe bestaansmo gelijkheid in Palestina, zal overal met in stemming worden begroet. Duitsch-Poolsche besprekingen afgebroken De besprekingen tusschen Duitschland en Polen over den status der Poolsche Joden zijn onderbroken. De Poolsche delegatie heeft nog geen ant woord ontvangen op de voorstellen, welke lij de Duitsche delegatie heeft gedaan. Zij heeft Berlijn verlaten. Zij heeft aan de Duit sche legatie laten weten, dat zij te Warschau op antwoord op haar voorstellen zou wach ten. De zieken zonder verzorging Hongersnood en zuigelingensterfte dreigt Duitschlands houding door Engeland afgekeurd Een beroep op de Nederlanders De Berlijnsdhe correspondent van de Daily Telegraph and Morning Post, meldt aan zijn blad, dat tengevolge van de arrestatie van practisch alle Joodsche artsen te Berlijn er voor het grootste Joodsohe ziekenhuis drie of vier doktere zijn overgebleven voor verscheidene honderden patiënten. Twee Joodsche klinieken met in het heel 100 bedden, hebben heelemaal geen dokters. Te Soden, nabjj Frankfort a. d. Main, is een Joodsch ziekenhuis voor teringlijders ontruimd. De patiënten zijn er uit gezet en moeten maar voor zichzelf zorgen. Voorts meldt dezelfde correspondent, dat hij van betrouwbare zijde heeft vernomen, dat 146 Joden dood geslagen zijn in het con centratiekamp van Buchenwald, tusschen de massa-arrestaties van Juni en half Augustus. De Joodsche perecommissie deelt mede: „Volgens een uit Frankfort a. d. Main om vangen bericht beslaat gevaar voor hongers nood onder de duizenden Joodsche kinderen en vrouwen, wier mannen bijna allen zijn gearresteerd. Reeds thans wordt in een groot aantal ge vallen voor de zuigelingen noch voor de zoogende moeders melk verstrekt, Daarom is hulp direct noodig." In verband met de excessen der laatste dagen wordt thans melding gemaakt van een groot aantal ernstige mishandelingen, o.m. uit Berlijn, Düsseldorf en Neurenberg. Deze berichten zijn van de meest betrouw bare zijde ontvangen. Te Polzin (Pommern) is dr Leo Levyl eigenaar van een meelfabriek, des nachts bij excessen doodgeschoten. Hij was vader van drie kinderen. Uit Frankfort a. d. Main worden nieuwe gevallen van zelfmoord gemeld. Engelsche assurantie-maatschappijen ongerust Het Duitsche decreet, volgens hetwelk de regeering aanspraak maakt op alle schade vergoedingen, die door de verzekeringen worden uitgekeerd, heeft in Engeland onge rustheid gewekt. Lloyds en andere maat schappijen hebben veel Joodsch eigendom in Duitschland tegen dergelijke schade ver zekerd en deze maatschappijen stellen zich op het standpunt, dat zij slechts uit kunnen betalen aan den verzekeringnemer. Indien de Duitsche regeering dan ook aanspraak op de uitkeeringen zou doen gelden, zullen de verzekeraars ongetwijfeld een beroep op de Engelsche regeering doen. Dc boete van een miljard Uiteraard zijn de eventueele gevolgen van den maatregel, waarbij aan de Joden In Duitschland een boete wordt opgelegd van een milliard rijksmark, het onderwerp van veel bespiegelingen, aldus Un. Press. Hoewel men den strafmaatregel als poli- tieken maatregel, die geheel in de lijn van de wenschen van de partij is, scherp moet scheiden van de economische belangen, zoo valt toch niet te ontkennen, dat in dezen tijd een bedrag van een milliard mark voor de schatkist een belangrijke verlichting moet zijn. De financieele problemen van het Derde Rijk kunnen door dit milliard niet worden opgelost, doch de „boete" van een milliard Is voor dc sdiatkist toch aanzienlijk gunsti ger dan een leening van hetzelfde bedrag, welke terugbetaling en rente-uitkeering mee zou brengen. Het milliard boete zal, zoo hoort men thans reeds, slechts van de rijke Joden ln Dnitschland worden opgeëischt Zelfs zal de regeering zoover gaan, dat deze rijken den armen Joden het geld moeten verstrekken, dat noodig is voor het herstellen van dB aangebrachte schade. Naar verluidt zijn tal van gearresteerde Joden, in het bijzonder welgestelden, vrijge laten, om hun financieele aangelegenheden te regelen. Anderen zijn onder politiege- leide naar hun huis gebracht, om daar do noodipe aanwijzingen te geven voor het liquide maken van hun vermogen. In een gister gehouden bijeenkomst van welgestelde Joden, welke door de regeering bijeen geroepen was, heeft elk hunner, vol gens Reuter, een papier ontvangen, waarop het bedrag is aangegeven, dat hij moet be talen voor hef herstellen van de schade, die Donderdag j.l. aan de winkelruiten is toe gebracht. Dit bedrag moet nog vandaag wor den voldaan. Het totale bedrag, dat de Joden voor de ingeworpen ruiten moeten betalen, is niet bekend, doch een rijke weduwe zal 50.000 mark moeten betalen en een Joodsche fabri kant 150.000 mark. De betaling van dit bedrag ontheft de Joden niet van de verpliohting, bij te dra gen in de „boete" van een milliard mark voor den moord op Von Rath. Van neutrale zijde wordt de materieele schade van de Joodsche zakenmenschen door de terreur op rond 400500 millioen mark geschat De meening van de „Angriff" De „Angriff' schrijft onder meer: „Het bedrag der boete, die den Joden Is opgelegd, maakt op het eerste gezicht den indruk, een groot bedrag te zijn. Daarbij moet echter worden opgemerkt dat in Duitschland ongeveer 700.000 Joden in den van de wetten van Neurenberg leven. Daarbij komen nog anderhalf millioen men- schen van gemengd ras. Als men het ver mogen van deze personen op acht milliard mark begroot, is dat niet te hoog geschat. Sedert 1933 zijn ongeveer 180.000 Joden ge- emigreerd. In de groote steden is het per centage Joden echter nauwelijks veranderd. Weenen staat aan de spits met 10 pet, dan volgen Frankfort aan de Main met 4.7 en Berlijn met 3.7 pet. Voor de Joden in Duitschland bestaat geen gedwongen organisatie. De Joden zijn veeleer lid van ontelbare vereenigingen, dio vereenigd zijn in de rijksvertegenwoordi ging der Joden. Er zijn zg. Mozaïsche ge meenten, Zionistische vereenigingen, Jood sche cultuurvereenigingen, enz. De nationaal-sociaiistische staat heeft .de voorwaarden voor een eigen cultureel leven der Joden geschapen. De cultuurbond te Berlijn heeft een eigen theater. In Hamburg is een tooneelgroep voor West- en een voor Zuid-Duitschhind, die op tournee gaan om voor Joden op te treden. In drie steden be zitten de Joden een eigen symphonie-orkest. De Joodsche vereenigingen beschikken over zalen, waarin films over de emigratie, films over Palestina en sedert 1938 ook an dere films vertoond worden. Deze voorstel lingen kunnen ook thans nog, na de afkon diging der nieuwe Jodenwettcn, ongehin derd voortgang vinden''. Voor het gevoel van het Duitsche volk aldus vervolgt het blad, is natuurlijk slechts één oplossing van het Joodsche vraagstuk mogelijk: de emigratie. Het is waar. dat de emigratiemogelijkheden aanzienlijk vermin derd zijn. doordat dc andere staten de Joden niet wenschen op te nemen. De Joden kun nen ongestoord in Duitschland leven, als hun rasgenootcn in het buitenland geen Duitsche vergeldingsmaatregelen noodig maken. Een uiting van wanhoop Naar uit Berlijn wordt gemeld, hebben de gebroeders Dr. A. Goldschmidt en Dr. E. Goldschmidt, die sedert jaren geziene leden waren van de Vereeniging „Nederland en Oranje" te Berlijn, zich in wanhoop van het leven beroofd. De gebroeders Goldschmidt, wier vader het Nederlandsche staatsburgerschap bezat, had den zich i:i 1908 tot Duitschere laten natura- liseeren. Twee maanden geleden hadden zij een verzoek tot rcnaturalisatie als Nederlan ders ingediend. Engeland en de Jodenvervolging Chamberlain heeft in het Lagerhuis gesproken over de te Berlijn ondernomen stappen om te protesteeren tegen het artikel van den „Angriff', waarin Churchill en andere Engelsche politici verantwoordelijk werden gesteld voor den moord op V o n Rath. Hij deelde mede, dat de Britsche zaakge lastigde te Berlijn instructies heeft gekre gen om een krachtig protest in te dienen bij de Duitsche regeering ten aanzien van de recente artikelen in de Duitsche pers, waarin vroegere ministers en leden van het Lager huis in verband gebracht zijn met de recen te gebeurtenissen. Hij Zeide verder, dat hij betreurde, dat de berichten in de dagbladen omtrent het op treden tegen de Joden in Duitschland in hoofdzaak juist schijnen te zijn en in feite tot zekere hoogte bevestigd zijn door Goeb- bels tegenover de buitenlandsche correspon denten te Berlijn. Voortgaande zeide Chamberlain: Niemand zou de zinnelooze misdaad willen verdedi gen, die in Parijs is gepleegd, doch er heerscht hier een diep en wijd verspreid medegevoel met hen, die men daarvoor zoo ernstig laat lijden. Britsche commentaren In een commentaar op de nieuwe anti- Joodsche maatregelen in Duitschland schrijft de „Daily Mail": De wereld staat verstomd bij de verpletterende wreedheid van de nieuwe straffen, die den Joden in Duitsch land zijn opgelegd. Een hulpelooze minder heid van 600.000 menschen straffen voor de daad van een onevenwichtig jongmensch i: een aanfluiting van het recht. De „News Chronicle" schrijft: Deze wree- de pogram zal niet nalaten van grooten in vloed te zijn op de politiek vaiv dit land, want de Britsche politiek wordt bepaald door de Britsche openbare meening en de Britsche openbare meening beschouwt deze uitbarsting van naziwoede met afschuw en verachting. Medeleven met de Duitsche Joden Dringend verzoek om hulp aan de regeering Adres van 1700 Joodsche vrouwen AMSTERDAM, 15 November. Naar aan leiding van de berichten dat de Regeering verlof heeft gegeven 200 kinderen uit Duitsohland de grens te doen ipasseeren, kan worden medegedeeld, dat deze berichten ln dezen vorm onjuist zijn. Het Algemeen Comité, dat in samenwer king met alle hulporganisaties speciaal met de zorg voor buitenlandsche kinderen belast is, is het Comité voor Hulp aan Buitenland sche Kinderen, adj. secretaresse Jkvr. Mr. J. E. van Lennep, N. Amstellaan 15a, Amster dam. Alle verzoeken om inlichtingen inoeten schriftelijk tot dit comité aan bovenstaand adres gericht worden. Regeeringsmaatregelen verzocht De Nederlandsche beweging voor Eenlhetd door Democratie, heeft den volgenden open brief tot de Nederlandsche Regeering ge richt: „Onder den indruk van de gevoelens van haat en wrok, die op een voor een beschaafd volk ongekende wijze het lot van duizenden schier ondragelijk ma ken, wendt de Nederlandsche beweging yoor Eenheid Door Democratie zich tot de Regeering met het verzoek maatrege len van hulpverleening te willen bevor deren, althans de organisatie hiervan door Nederlanders mogelijk te maken door een soepele toepassing van de vreemdelingenwet In het aangezicht van deze gevoelens van haat en wrok treden overwegingen van het behoud van eigen stoffelijke welvaart op den achtergrond, om ruimte te laten aan de werking van de meest elementaire Christe lijke gevoelens. Verder zij er met kracht op aangedrongen om, hetgeen is aancckohdigd als geestelijke herbewapening van ons volk, een zoodani- gen inhoud te geven, dat anti-semietischc gevoelens, als waarvan ae wereld thans ge tuige is, zelfs in hun eerste begin in ons volk onmogelijk zullen zijn. Joodsche vrouwen vragen asylrecht AMSTERDAM, 15 November. Het hoofd bestuur van den Joodschen Vrouwenraad in Nederland heeft heden het volgende adres aan den Raad van Ministers verzonden: Excellenties, In diepe verslagenheid over de jongste ge beurtenissen die het Jodendom opnieuw hebben getroffen en honderd duizenden Jo den met ondergang bedreigen. richt het hoofdbestuur van den Joodschén Vrouwen raad in Nederland zich namens zeventien honderd Nederlandsche Joodsche vrouwen tot U met de innige smeekbede te willen be vorderen dat Uwe Regeering aan hen, die in hoogsten nood een toevlucht zoeken in Ne derland het asylrecht zij het ook tijdel'jk, tot gelegenheid voor verdere emigratie /.ai zijn gevonden niet zal onthouden. Onderdak voor Joodsche vluchtelingen ZEIST, 15 Nov. De stichting „Nationaal Centrum" heeft met medewerking van de eigenaars de steunpunten kasteel „Nijcnhuis" te Heino (Overijssel) e,n kasteel „Limpregt" te Sittard, tijdelijk ter beschik king gesteld van de Duitsahe Joodsahe vluchtelingen. Een beroep op de kerken Door het dagelijkseh bestuur van de Broe derschap der Verzoening is een schrijven gezonden aan alle Kerkeraden en Kerkbestu ren, waarin gewezen wordt op de taak der Kerk om in Christus' Naam de Joden op te nemen en op de overheid een ernstig beroep te doen de verdrukten toe te laten. Ons volk moet zich daartoe offers getroos ten, want de Christelijke Kerk en haar leden hebben de plicht do vervolgden te herbergen en te spijzigen, naar het woord van Matth 25 vers 40b. Adres van A.R. Kicsvereenigingen De Anti-Rev. kicsvereeniging „Nederland en Oranje" te Den Dolder heeft het vol gende telegram gezonden aan Dr. H. Colijn. voorzitter van den Ministerraad: „De A.-R. kicsvereeniging te Den Dolder verzoekt U om der wille der Christelijko barmhartigheid en met terugwijzing naai" de historie, maatregelen te willen overwegen voor de Joodsche vluchtelingen uit Duitsch land ook beminden om der Vaderen wil het aloude Nederlandsche Asylrecht te handhaven". Het bestuur van het Burgerweeshuis te Naarden heeft het gebouw, dat reeds vele jaren niet meer in gebruik is, voor Jood sche kinderen uit Duitschland beschik baar gesteld. Ingezonden Stukken (Bulten verantwoordelijkheid van de Redactie) DE TOESTAND DER JODEN IN DUITSCHLAND De heele wereld buiten Duitschland en zijn genooten heeft innig medelijden met de Joden, onze medemens chen. Maar wat dóén wij? Gaan we als tegenover hen voorbij? Dat mag toch niet. Ik ken niet de wegen der hoogere politiek, ik ken ook niet de getallen. Maar de gedachte drong zich bij mij op: als ieder land nu eens wat deed. In dien zin: als ieder land, naar zekere pro portie, aan een of meer duizenden een stukje van zijn land en woningen bood. Zeker, dat is een offer. Maar medelijden zonder offer vaardigheid is ijdele praat. En intusschen komen de geslagenen om. Ik leg deze opmerking en vraag voor U neer. Misschien weet U het hooger adres, waar deze overwogen en beantwoord, het vraagstuk tot onze bevrediging opgelost kan worden. Ik doe dat, rekenende op Uw Christelijke gezindheid, in hope. En hoop dus, allereerst, ook op Uw antwoord in dezen. Met alle hoogachting ik weet, ik spreek namens tallooze medelezers. v. W. De Amerikaansche gezant te Berlijn Naar Washington ontboden De Amerikaansche minister van buiten landsche zaken, Cordell Huil, heeft Wilson, den Amerikaanschen ambassadeur te Berlijn, naar Washington ontboden om. rapport uit te brengen en geraadpleegd te worden. Dit beteekent geen verbreken van de diplomatieke betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland, doch In welingelichte kringen wijst men er op, dat dit een ongewoon gebaar is in zeer ongewone omstandigheden. In officieele kringen te Washington wordt izegd, dat dit terugroepen van Wilson in verband staat met de ontwikkeling der ge beurtenissen in Duitschland: men doelde hierbij op de hevige Jodenvervolging. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft geen communiqué gepubliceerd, doch heeft alleen de pers medegedeeld, dat Wil son opdracht was gegeven naar Washington te komen. Reynaud en de Fransche arbeidsweek Het Fransche wetsdecreet betreffende den duur van den arbeidstijd bepaalt, dat deze wettelijk vastgesteld blijft op 40 uur weck. Een week van zes arbeidsdagen vormt oe basis van den wekelijkschen arbeidstijd. De leiders der ondernemingen moeten kie zen tusschen een gelijke verdecling over zes dagen en een ongelijke verdeeling tusschen de werkdagen om een halven dag rust te verzekeren. De verdeeling over vijf dagen zal slechts toegepast kunnen worden in de bedrijven, waarvoor dit bij decreet van minister van anbcia is toegestaan. De leiders der bedrijven zijn gerechtigd, de noodige overuren te laten maken ingeval van groote drukte, tot een maximum 50 uur. Bovendien kunnen zij vergunning vragen voor extra-uren tot een maximum van 80. De extra-uren kunnen den al gemeen en arbeidstijd niet opvoeren boven de negen uur Der dag. speciale gevallen uitgezonderd. Weigering om te werken in extra-uren voor de nationale defensie vormt van den kant van den loontrekkende een ongerecht vaardigd verbreken van het arbeidscontract en brengt verlies van de rechten op de vast gestelde schadeloosstellingen met zich mee. De loontrekkend»1, wiens arbeidscontract onder deze omstandigheden verbroken wordt kan gedurende zes maanden geen werkloos heidssteun genieten, noch in dienst geno men worden, door een onderneming, die voor de landsverdediging werkt. Wat ae vacantie met behoud van loon betreft is bepaald, dat tusschen de onder nemingen gerouleerd zal worden, teneinde te voorkomen, dat ondernemingen van dezelfde branche tegelijkertijd zouden sluiten. Ten aanzien van de opleiding voor nieuwe beroepen vam werkloozen is vastgesteld, dat oeze ten doel heeft fabrieken, die voor de nationale verdediging werken, en in het bijzonder voor de luchtmacht, geschoolde arbeiders te leveren. Gasontploffing vernielt een woonhuis Reeds vijf dooden In de Duiteohe stad Offenbach heeft zich gisteren een even ernstig als merkwaardig ongeluk voorgedaan. Een dame in een huis, dat door verscheiden menschen bewoond werd, wilde zich door middel van gas van het leven berooven. Het gas in haar ka/ner kwam tot ontploffing, doordat de electrisohe bel overging, die vonken verwekte. De ge volgen waren verschrikkelijk. Het huis stortte voor het grootste deel met donderend geweld in elkander en verschillende bewo ners werden onder de puinhoopen bedolven. Meubelstukken werden door de straat ver spreid. Vijf dooden en vier gewonden kon tot nog toe geborgen worden. De brandslachtoffers ter aarde besteld Enkele incidenten te Marseille Te Marseille heeft gisteren de begrafenis plaats gehad van een 48-tal slachtoffers van den warenhuis-brand. Er waren niet minder dan 10.000 militairen opgecomman deerd om den ordedienst te handhaven. Enkele malen, toen paarden begonnen te steigeren, en ook tj>en een lichte ontplof fing bij het nemen van een persfoto plaats had, ontstond er een geweldig gedrang, waarbij vrouwen en kinderen werden ge wond. De thans gepubliceerde lijst van de slachtoffers wijst uit, dat vijf-en-zeventig personen bij den verschrikkelijken brand om het leven zijn gekomen. Eenigen daar van, 'die in de ziekenhuizen zijn overleden aan de verwondingen, bij hun vlucht uit het. brandende gebouw opgedaan in het geheel een zestal personen werden reeds individueel begraven. De slachtoffers, waaraan een gemeen schappelijke uitvaart kon worden gegeven, waren echter slechts acht-en-veertig in ge tal. Van de overigen heeft men de over blijfselen niet eens kunnen verzamelen. Chamberlain en de koloniale kwestie In antwoord op een hem in het Engelsche Lagerhuis gestelde vraag ten aanzien van het koloniale probleem heeft Chamber lain een verklaring afgelegd, waarin hij verwees naar des door Baldwin op 18 Dec. 1935 afgelegde verklaring. In die verklaring zeide Baldwin, dat geen Britsch gebied of gebied onder Britsche bescherming of Britsch mandaat zou worden overgedragen uit de Britsche souvereiniteit of het Britsche gezag, zonder dat de meest volledige aan- dacht zou worden besteed aan de belangen van alle deelen der bevolking ir. de betrok ken gebieden. Op verdere vragen verklaarde Chamber- tain, dat de Britsche regeering zich niet zal binden aan eenigerlei regeling in verband met dit bijzondere probleem (koloniale of mandaatsgebieden) zonder dat volledige ge legenheid zou worden gegsven tot debatten in het Lagerhuis. UIT OOST- EN WEST- INDIE Voor spoed-operatie naar Nederland BATAVIA. 14 Nov. (Aneta). De heer W. C. ten Cate, gezaghebber bij het binnen- landsch bestuur, zal morgen op medisch advies met de K.L.M. naar Nederland wor den vervoerd, voor het. ondergaan van een spoedoperatie. Hij zal hiertoe van zijn standplaats in Borneo op de meest snelle wijze eerst naar Batavia worden gebracht. Opheffing van verboden lidmaatschap BATAVIA, 14 Nov. (Aneta). Het vólks- raadslid Boelen (Vad. club) heeft een schrif telijke vraag ingediend of de opheffing van het verbod tot lidmaatschap van de S.D.A.P. en het N.V.V. voor de Nederlandsche weer macht, ook van kracht is voor de marine, zoolang deze in Nederlandsch-Indië is ge- stationneerd. Voorts vroeg de heer Boelen of de Nederlandsche regeering omtrent die opheffing tevoren overleg heeft gepleegd met de Indische regeering en, zoo neen, waarom dit niet is geschied. De Boskoopsche Rijkstuinbouwschool i het Viert haar veertigjarig bestaan reis i huisz BOSKOOP. 15 Nov. In verband met he' zjjn 40-jarig jubileum der Rijkstuinbouwschool aan welk feit op 23 en 24 Nov. e.k. feestelijk herdacht zal worden, had in Gebouw ..Flora' _et een persconferentie plgats onder leiding var ^en den heer W. de Ruyter, voorz. van <k j ae perecommis6ie. Ditm; De heer N. F. Weyer. voorz. van „Ar dienti boricultura" (vereen, van leerlingen en oud- je'm leerlingen der Rijkstuinbouwschool te Bos jjn koop) gaf een uitvoerig overzicht van d< werkzaamheden der vereeniging (die thans ook haar 6e lustrum hoopt te herdenken). Spr. gewaagde van het vele, dat door „Ar 1 boricultura" wordt en is gedaan om der band te versterken, o. a. door het houdeE wees van winterlezingen, verschillende spelen eu andere nuttige zaken. Ook heeft „Arbori" moei een informatiebureau gesticht voor afgestu- z°° deerde jongelui die een werkkring, zoowel Bleu1 in binnen- als buitenland zoeken, hetgeen al vaak met succes werd bekroond. Voorts te ZÜ deelde spr. mede, dat, evenals bij het 25 Mar jarig jubileum der school, Arbori" ook vertil thans het initiatief heeft genomen voor een Haar luisterrijke viering van het 40-jarig bestaan On der school. Ien h De heer B. Kremer, leeraar aan dt in R: school, die nu het woord verkreeg, gaf eer te b( uiteenzetting van de geschiedenis en dj een ontwikkeling der school in de vervlogen 40 van jaren. Op 12 December 1898 werd in de raad] maal zaal van het Gemeentehuis de school gei beid opend met 16 leerlingen en 3 toehoorders. Na Directeur was.de heer C. H. Claassen, Rijks hadd tuinibouwleeraar voor Zuid-Holland. Dooi loopi den Raad der gemeente Boskoop werd eer naar bedrag van 25.000.gevoteerd voor der aja j bouw eener school met schooltuin. Daar Op 9 September 1899 werd het nieuwe mee. schoolgebouw door den toewmaligen burge^ w_ meester E. G. C. de Groot van Embden offt t- cieel geopend en werd alzoo het werk van m 30 jaar bekroond, waarvoor de Pomologi sche Vereeniging gedurende genoemd tijd- perk geijverd had. Vooral de heeren A. Kos- 6 ter Mz., K. J. W. Ototlander en C. de Vos ™00} hadden hieraan een grooten stoot gegeven. Begonnen werd met 3 tijdelijke leeraren, r' t.w. Dr L. Vuyck, plantkunde, J. Vellinga, t°orl: handelsvakken. Duitsch en Engclsch. en J. en d( W. E. Ebbinge, bloemisterij. tvvee De commissie van toezicht op de school ven bestond uit de heeren: E. G. C. de Groot van papi" Embden. burgemeester, Prof. Dr J. Ritzema Hij s Bos, A. Koster Mz. en P. A. Ottolander, resp. ken, voorz. en secr. van de Pomol. Vereen., J. gen Maarschalk, voorz. en C. B. Lünnemann, De onder-voorz. van de afd. Boskoop van de Êerh Ned. Mij. v. Tuinb. en Plantk., en J. Wal* bedil raad. voorz. Boom- en Plantenbeure. daar Aanvankelijk werd op de school, behalve pier boomkweekerij en bloemisterij, ook onder werk wijs gegeven in fruit- en groenteteelt. paali Tn 1903 werd de eerste leeraar, de heer G er g Ph. Moerlands, aan de school verbonden, de zoodat het onderwijs nu geregeld kon plaats vast vinden, daar de buitenleeraren vaak afwezig avon waren, mede een gevolg van de in die dagen num slechte verbinding met Boskoop. van In 1906 werd het onderwijs in groenteteelt 'de b opgeheven, en werd de school een inrichting tran, uitsluitend voor boomkweekers en tuinarchi- tectuur. Sedert 1901 was de heer C. L. 3. js Sckaum als tuinarchitect aan de school ver- ,vnn, bonden. ™aaj In 1916 werd de directeur der school, de heer C. H. Claassen. benoemd tot directeur van het marktwezen to Amsterdam. De heer C. Ph. Moerlands, leeraar te Boskoop, Lisse Af en Naaldwijk, trad nu als directeur op. V® In de school werd ook de Russische taal onderwezen door den heer B. Raptschinsky. c In 1917 volgde het onderwijs in de Zweed- dl.e 3 sche taal door den heer J. Bernström, later A door den heer C. B. Lombar Petri. In 1922 u|tS( werd het onderwijs in beide talen, uit een aldu oogpunt van bezuiniging, afgeschaft. In 1917 1 werd de heer B. Kremer benoemd als tweede 8>ng vaste leeraar voor talen en handelsvakken. sPre In 1920 werd een Indische cursus jngelascht; nade onderwijs werd gegeven in Maleisdh, aard- tenv rijkskunde, volkenkunde, geschiedenis en auto bestuursinrichting van Ned.-Indië. 't Oor- wete spronkelijk doel van dezen cursus was „Out- den let" voor zonen van Boskoopsche kweekers. In 1925 werd voor 't eerst een aanvang ge- maakt met een cursus van 2 volle jaren, ter wijl ia 1926 voor het eerst dubbelklassen werden gevormd. In 1927 had de verbouwing der school plaats en werden 4 nieuwe loka* aangebouwd, zoodat thans beschikt wordt over 4 eerste en 4 tweede klassen. Het leer lingen-aantal, dat in 1936 sterk terugliep, is in 1938 weder belangrijk gestegen, zoodat de 6chool thans in bloeienden toestand verkeert. De heer W. de Ruyter memoreerde de Uil vele en goede hoedanigheden van het tuin- bouwonderwijs aan de school te Boskoop, ZlL' terwijl hij uitvoerig stilstond en met nadruk Bi wees op den invloed, die de tuinbouwschool Rei heeft gehad op den vooruitgang en de ont- BUI wikkeling van Boskoop. yAI Als laatste spreker voerde het woord de n£ heer Doorenbos, oud-leerling der school, directeur der gemeente plantsoenen te 77, 's-Gravenhage. die eveneens een uitgebreid overzicht gaf van het onderwijs aan do school; het onderwijs, dat voor velen ten zegen is geweest, waardoor talrijke oud-leer- JYif* lingen thans een goede positie bekleeden, niet alleen in Nederland, maar ook in dq et overzeesche gewesten en in andere landen^

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2