^liritwe griitódjf (tTuiirant K.L.M.-vliegramp eischt zes dooden Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Vreeselijke ruïne in den Riekerpolder Ze* dooden, vier zwaar- en tien lichtgewonden RYNBENDE FIRMA D KATZ Abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending540 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a Ct Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 55936 DINSDAG 15 NOVEMBER 1938 19e Jaargang abbertentiepripen: Van 1 tot 3 regels 1.17'/» Elke regel meer0^2'/j Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend(MO JM°. 6549 WIJ EN DE JODEN Vol ontzetting staren de bewoners yan ieder beschaafd én misschien ook wel van onbeschaafde landen naar het geen zich in Duitschland afspeelt. Hoe moet het dan in Christenlanden zijn, waar men gelooft, dat God de onrecht vaardige verdrukking van het oude bondsvolk niet ongestraft zal laten? God zelf heeft immers gezegd, dat de heidenen wel een roede zullen zijn in Zijn hand om Israël te tuchtigen, maar dat zij Zijn geduchte wraak hebben te vreezen, wanneer zij hun booze harts tochten vrij spel laten. Zal de menschheid, zal de Chris tenheid in 't bizonder, bij dit alles lijde lijk toezien? Dat kan en dat mag z\j niet. In de kerk en in het gezin is ge beden voor de verdrukten om gods dienst en om ras en gezongen is van Israël, dat zwart van dienstbaarheid was en tóch op verlossing mag hopen. Maar, het zij met alle eerbied gezegd, dat is toch wel zeer goedkoope hulp, als het daar bij blijft. Dat doet denken aan den priester, die misschien ook een gebed prevelde voor den geslagen jood en aan den leviet, die in Jerusalem zeker een juridische beschouwing wijden zou aan de struikrooversmenta- liteit; maar de half-doode moest wachten op den barmhartigen Samari taan. Echter valt wel te onderscheiden. Het klinkt bijna wreed, maar het is waar: wat in Duitschland gebeurt, be treft een binnenlandsche aangelegen heid. Dat wil zeggen: niemand ver wachte en verlange van onze Regeering dat zij bij de Duitsche machten protes teert tegen de onderdrukking. Daartoe mist zij het recht, maar het zou ook taktisch onjuist zijn. Het is ons bekend, dat in het la der vorige week dit onderwerp druk besproken is in bevoegde kringen. Vooraanstaande Nederlanders hebben overwogen een beroep in dien geest op de Regeering te doen. Maar men kwam al spoedig tot het inzicht, dat déze weg niet ingeslagen moet worden. Zelfs in vloedrijke joden raadden zoodanig treden ernstig af. Het zou de dreiging slechts grooter maken. De regeering moet rekening houden met de grenzen. Maar dat behoeft de liefde niet. Die mag zich altijd en overal laten gelden. En dan mag ook de regeering actief zijn. Zelfs hulpver leening kan kwalijk genomen worden, maar die dwingt ten slotte toch respect af. Mits ze niet overslaat in diploma tieke activiteit. Hier moet dus een taak liggen voor regeering en volk. Wie daarbij voorop moet gaan, kan onbesproken blijven. Gelijktijdig optreden lijkt ons het beste. Hoewel steeds bij ons eenige twijfel geheerscht heeft over de billijkheid van de regeeringsmaatregelen tegen vreem delingen, die zich aan onze grenzen meldden, konden we ze toch verstaan. Ons kleine land kan geen invasie van ongetelde vluchtelingen verdragen zon der de eigen bevolking ernstig te scha den. Maar nu nood en dood een geheele natie bedreigen, moet koele berekening wijken voor de taal en de taak der barmhartigheid. Natuurlijk geldt dit nog veel meer voor de bevolking zelf. Zooals een in zender in dit nummer reeds opmerkt: hulpverleening is Christenplicht. Het is gelukkig onnoodig, daarvoor een nieuw comité te stichten. Het „Pro- testantsch Hulpcomité voor uitgeweke nen om ras en geloof", staande onder de vertrouwde leiding van Prof. Mr V. H. Rutgers is ten deze diligent en zeker nader plannen uitwerken. Vooral wanneer ons Christenvolk toont, dat het steun wil verleenen. Het comité heeft helaas een ernstig tekort aan geldmiddelen. Onze eerste daad kan dus zijn een geldoffer te brengen. Ongetwijfeld zullen dan verdere plan nen beraamd worden, ook in overleg met de Regeering. Iedereen weet thans er moet iets gedaan worden. Men be ginne dan met het eenvoudigste, maar tevens het hoogst noodige en storte een bijdrage op het postgironummer van bovengenoemd Comité Amsterdam no. 278600. Internationale Pluimvee tentoonstelling Op 9, 10 en 11 December a.s. zullen de Kon. Ned. Vereen. „Avicultura" en de Utrechtsche .Vereeniging „Omithophilia" gecombineerd de tweede Avicomi-show houden in den die rentuin te 's-Gravenhage. Het groote succes, dat deze combinatie het vorige jaar had in de Apollohal te Amster dam, deed de beide vereenigingen beslui ten opnieuw een tentoonstelling van een tiergelijk formaat te organiseeren. Een vreeselijke vliegramp heeft ons gisteravond weer doen zien de vergankelijkheid van 's menschen levenIn het zicht van de haven, twee kilometer van Schiphol, is het K.L.M.-vliegtuig de „Usvogel" met twintig inzittenden tegen den grond geslagen. De oorzaak daarvan is voorloopig onbekend, doch de waren ontzettend: zes menschen werden onmiddellijk vier zeer ernstig gewond, de tien overigen licht gewond. Onder de zes dooden bevonden zich vier leden der bemanning. Het ongeval, dat spoedig in Amsterdam bekend was, heeft groote deernis verwekt. Omstreeks elf uur was definitief bekend, dat het ongeval vrijwel zeker zes slachtoffers heeft gemaakt. Er waren op dat moment vijf lijken geborgen, terwijl de commandant van het vliegtuig, J. J. E. D u i m e 1 a a r, van wien vroeger in den avond het gerucht de ronde deed, dat hij zwaar gewond naar het Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam was overgebracht, nog steeds niet in eenig Amsterdamsch ziekenhuis bleek te zijn binnengebracht en ook toen nog vermist werd, zoodat met zekerheid moest worden aangenomen, dat ook hij tot de slachtoffers behoort en zich waarschijnlijk nog onder het wrak van het vliegtuig bevond. Geborgen waren de lijken van de overige zich in de cockpit bevindende leden der bemanning, kapitein W. vanGemeren, de marconist C. J. W S u r b e r en de werktuigkundige W. J. v a n H u u t. De steward E y s werd licht gewond. Van de vijftien passagiers bleken te zijn overleden mevrouw Silberstein, van Duitsche nationaliteit, die zich met haar echtgenoot en haar dochtertje in het toestel bevond. De heer Silberstein werd zwaar gewond. Het dochtertje liep slechts onbeteekenende kwetsuren op. Het tweede slachtoffer onder de passagiers was de Duitsche mevr. Schneide rD esnitzki. Zwaar gewond werd mevr. Vleyman, een Engelsche uit Nw.-Zeeland, die op weg was naar Londen. Eveneens ernstig gewond werd de Engelsch- man Muller. De Engelschman Ingram werd met een beenbreuk opge nomen. Van de Duitsche familie Weidemann, bestaande uit drie per sonen, is de man ernstig gewond. De vrouw en de dochter werden licht ge wond. De Duitsche mejuffrouw Zimmermann en de Engelschman Tairclough werden eveneens licht gewond. Al deze passagiers waren op weg naar Londen. Licht gewond werden verder een Tsjech en zijn broer. Laatstgenoemde werd nagenoeg niet gewond en kon naar zijn woning te Amsterdam worden over gebracht. De Duitsche mejuffrouw Müllerheim, die eveneens op weg was naar Amsterdam, werd ook licht gewond. Onze Amsterdamsche redacteur meldt ons omtrent deze vliegramp het volgende: Ternauwernood waren de eerste berichten binnengekomen omtrent een te vreezen catastrophe in de nabijheid van de Am sterdamsche luchthaven, of wij begaven ons naar de plek des onheils. Want. ,dat er iets heel ernstigs met de JJsvogel" want deze was het. zooals spoedig bleek gebeurd was. werd direct duidelyk toen de auto, waarin we ons naar Schiphol begaven, de stad uit en den Sloter- weg opreed. Dat het zoo mistte, kon men in de stad tusschen de huizen niet waarnemen, maar hoe verder we op den weg vorderden, hoe meer de omtrekken in den totaal donke ren avond vervaagden. Na eenig zoeken begrepen we, den kant van den Riekerpolder op te moeten. Wat was het er donker. Zoekend en tastend, om niet in een sloot terecht te komen, scharrelden we het weiland op, waar, zooals ons blijken zou, Duimelaar, ten einde raad. zijn machine had pogen neer te zetten. Uit het donker doemden koeien op, die rustig als eiken avond in het zachte weer op het gras lagen. Wat verderop duistere ge stalten van menschen, die heen en weer lie pen, en ja, daar. die duistere massa moest het zijn. Het was een droevige aanblik, triester nog omdat bij het naderen van de plek smartkreten weerklonken van de arme passagiers, die hier in het donker waren neergesmakt. Het vliegtuig zat vol met pas sagiers, vijftien in aantal, hadden we ver nomen en de bemanning bestond uit vijf personen. Hoeveel er nog van in leven waren, kon den we niet direct nagaan, maar dat hier weer iets vreeselijks was gebeurd, was zeker. Even verder van de plaats, waar we het eerst de treurige resten van de blanke JJsvogelwaarnamen, voor zoover het in donkerte en mist mogelijk was, had men zoo juist een naar schatting twintig-jarig meisje voorzichtig weggehaald. Een landbouwer, die aan het moeilijke werk had meegehol pen. vertelde het ons. De man was er over stuur van. Zwaar gewond had men de jonge dame het moest een Engelsche zijn. naar hij ons vertelde opgenomen, in afwach ting van de hulp. die zou komen opdagen. Die hulp was toch zoo dringend noodig, want met eiken stap die we deden, werd de omvang van de ramp voor ons besef grooter. Het was intusschen buitengewoon moeilijk dicht bij de plaats van de ramp te komen. Zelf hadden we er reeds iets van ondervon den. Men kon geen hand voor oogen z Het bleek noodig planken aan te sleepen de ziekenauto's een weg de weilanden op te banen. Wakkere mannen hanteerde., zaag en bijl om de in het vliegtuig vastgeklemde men schen te bevrijden. Dit als altijd diep-emstig werk kon slechts betrekkelijk langzaam vor deren, omdat de machine zoo ongelukkig was terecht gekomen. En al werkt men zulke omstandigheden nog zoo vlug en secuur, het gaat nooit snel genoeg Vaardige handen hielden zich gereed om de slachtoffers uit de wrakstukken op te beuren. Doktoren en verplegers van den G.G.D. volbrachten deze delicate taak. De eene gewonde na de andere werd in de zie kenauto's getild. Het was een moeizame beid op deze afgelegen plek, en als de kreu nende of bewustelooze gewonden hier voor loopig een veilige plaats hadden gevonden, waren de voorzichtig manoeuvreer end* chauffeurs het weiland nog niet af. Of deze en andere omstandigheden ongun stig op den beklagenswaardigen toestand van de slachtoffers hébben ingewerkt, is moeilijk te zeggen. Wel viel het helaas toen al niet te betwijfelen, dat er dooden te be treuren vielen. Eén hunner moest een lid der bemanning zijn, te oordeelen naar zijn uniform. Er bleek langzamerhand nog meer. De Duitsche passagiers waren voor het meeren- deel vluchtelingen, die de terreur ontvlucht ten om hier den dood te vinden of wellicht, in het gunstigste geval, hun leven lang de treurige en pijnlijke herinnering van deze dubbele ramp mee te dragen. Het was een uiterst sombere stemming, die zich van ieder, die de gevolgen van het on geluk aanschouwde, meester maakte. Terug gekeerd op den weg, nadat de dooden en gewonden waren weggebracht, ontdekten eer haag van belangstellenden, die stil den kant van de ongeluksplek optuurden of op gedempten toon gesprekken voerden. Ieder was diep onder den indruk. Politie hield de menschen op een afstand en verhinderde ieder, die er niet te maken had, het weiland op te loopen. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Gisteravond is het K.L.M.-vliegtuig de „Ijsvogel" nabij Schiphol ter aarde ge stort. Er vallen daarbij zes dooden te be treuren. Verschenen is de Memorie van Ant-< woord aan de Tweede Kamer betreffende de begrooting van Defensie. De Boskoopsche Rijkstuinbouwschool viert binnenkort haar veertigjarig bestaan. Wat er in ons land gedaan wordt en kan worden tot leniging van de nooden der Duitsche Joden. De Jodenvervolging in het Derde Rijk. De Amerikaansche gezant te Berlijn terug naar Washington. Chamberlain en de koloniale kwestie. Het wrak van 't groote Douglas DC3-toestel ijjn de K.L.M., de JJsvogel", in de drassige weilanden van den Riekerpolder, Het was nu niet meer zoo stil op den weg' als toen de ramp. ternauwernood opgemerkt, gebeurde. Tal van auto's, de lichten van de koplampen als even zoovel: vurige oogen door den nevel borende, stonden achter el- De ziekenauto's brachten hun droeven last naar het ziekenhuis. En daar kwamen reeds vrachtauto's en een kraanwagen aan gereden, om de ruïne van hetgeen nog maar kort geleden de ranke JJsvogel" was op te ruimen In de stad werd het ongeval in den ge vorderden avond druk besproken. En veler goede wenschen gingen uit naar de gekneusde' en gewonde menschen, die zoo jammerlijk hun vliegtocht naar Holland moesten beëindigen.... (Zie verder blz. 5) Dienstweigeraars naar Drente Leiding bij den Minister van Sociale Zaken Het is juist, aldus de M. v. A. op de Defensie-begrooting, dat het voornemen bestaat om het kamp voor dienstwei geraars niet op het eiland Rozenburg te vestigen, maar in de prov. Drente (boschwachterijen Gieten-Borger) en om de leiding van dat kamp in handen te stellen van den minister van Sociale Zaken. Het overleg tusschen de ministers van Sociale Zaken en van Defensie deswege ge pleegd, heeft bereids tot overeenstemming geleid De kosten aan de inrichting van dit kamp verbonden worden geraamd op 29.000, ter wijl de exploitatiekosten per man en per jaar zullen bedragen f 625. Een doode bij auto-ongeluk te Putten Verhuis,"into tegen boomen gereden Drie personen licht gewond PUTTEN (Gld.), 15 Nov. In den afge- loopen nacht om half een is nabij het dorp Putton een vrachtauto van de ver- huisonderneming Langstra en van Veen te Rotterdam, welke van Zwartsluis naar laatstgenoemde stad terugkeerde, door onbekende oorzaak van den rijweg geraakt, tegen een kilometerpaaltje en vervolgens tegen eenige boomen gere den en geheel vernield. Van de vier personen, die zich in de ca bine bevonden, werd de heer H. van Veen uit Rotterdam zoo ernstig gewond, dat hij na een kwartier is overleden. De chauffeur, de heer Wuntje uit Rotterdam, kreeg een lichte hersenschudding en onbeteekenende verwondingen, terwijl de echtgenoote van den heer v. Veen en diens dochtertje lichte kwetsuren opliepen. Nadat dokter Vonk uit Putten de eerste hulp had verleend, zijn de drie gewonden naar een pension in de geving overgebracht Het stoffelijk overschot van den heer Van Veen is naar de algemee- ne begraafplaats vervoerd. VIER VINGERS AFGEZAAGD CAPELLE a. d. IJSSEL, 15 Nov. - Gister middag is de 70 jarige scheepstimmerman E. van Vliet! op scheepswerf no 2 der firma A. Vuyk en Zoon, alhier, met zijn linker hand tusschen een zaagmachine geraakt Vier vingers werden hem afgezaagd. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis „Eudokia" te Rotterdam vervoerd. Sommeling voor den Hoogen Raad Volgens den advocaat- generaal is hij toch strafbaar Bevoegdheid der Kroon niet overschreden 's-CRAVENHAGE. 15 November. Ook voor den Hoogen Raad der Nederlanden is gisteren de puzzle der „wilde" auto busdiensten behandèld. Het ging hier om de al of niet verbindend verklaring van artikel 2 van het Reglement Auto vervoer Personen, op welk artikel de ge rechtelijke acties tegen de ongeconces- sionierde busdiensten steunen. Het cassatieberoep, dat vandaag behan deld is, is aangeteekend door den ambtenaar van het O. M. bij het Haagsche Kantonge recht en is gericht tegen een vonnis van den Haagschen kantonrechter, die den heer N. Sommeling. terecht staande wegens het zonder vergunning onderhouden van een autohusdienst Den HaagRotterdam, van rechtsvervolging had ontslagen. De kanton rechter had zich namelijk vereenigd met de zienswijze van Mr G de Grooth, den raadsman van den heer Sommeling, dat ar tikel 2 van het Reglement Autovervoer Per sonen onverbindend is. omdat dit artikel niet overeenkomt met de machtigingswet van 29 November 1935 Op 7 November is in de cassatiezaak voor den Hoogen Raad pleidooi gehouden. Vandaag was het woord aan den advocaat-generaal, Mr. Rombach, die geconcludeerd heeft tot ver nietiging van het vonnis van den kantonrechter en geëischt heeft, dat de heer Sommeling alsnog straf baar zal worden verklaard en zal worden veroordeeld tot een geld boete van f 5,subs. 1 dag hechte- Enkele overwegingen Dp advoeaat:generaa! overwoog, dat het eerst.' bezwaar van den kantonrechter, dat namelijk artikel 2 van het Reglement Auto- vervoor Personen, houdende 'n ruimer voor- scnrift dan de machtigingswet toelaat niet opgaat. De Kantonrechter meende, dat, nu de machtigingswet van 29 November 1935 aan de Kroon do bevoegdheid gaf het exploiteeren van vervoermiddelen aan eer. vergunning te hinden, het Kon Be-sluit (dit is het R.A Pde machtiging overschreed door in dp nlaats van „exploiteeren" den ruimeren term „vervoeren of doen vervoeren tegen vergoeding" te kiezen. De advocaat-generaal kan echter niet in zien. dat de Kroon daarmede haar bevoegd heid heeft overschreden. Tn het woord ex ploiteeren behoeft niet uitsluitend de be- teekenis te liggen van het najagen van winst Exploiteeren eener zaak bcteekent niets anders dan in werking hebben over eenkomstig haar doel. Het eerste bezwaar van den kantonrech ter kan de advocaat generaal dan ook niet als gegrond erkennen. Het tweede bezwaar van den kantonrech ter, dat alleen de exploitant en niet een andere persoon ook al verricht deze het ver voer of doet hij het verrichten, strafbaar kan worden gesteld, deelt de advocaat-gene raal evenmin. De uitspraak van den Hoogen Raad Is voorloopig bepaald op 12 December. Wat voor weer krijgen we Zwakke wind meest uit zuidelijke richtingen, nevelig tot gedeeltelijk be wolkt, in den nacht en ochtend plaatse lijke dikke mist, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. IK SNAK ER NAAR „BLAUFR1ES" AMSTERDAM ROTTERDAM OPSLAG-EXPEDITIE-CONTROLE HET ADRES voor: VAKKUNDIG VERTROUWENSWERK I VRAAGT TARIEVEN I Spoorstraat 33/37, Dieren, Tel. 4202 DOORLOOPENDE TENTOONSTELLING VAN 17e EEUWSCHE OUD-HOLLAND- SCHE MEESTERWERKEN, ITALIAAN- SCHE en VLAAMSCHE PRIMITIEVEN. Dagelijks geopend van 96 uur. G. Baas Kzn zal zich niet herkiesbaar stellen AMSTERDAM, 15 Nov. De wethou der van Amsterdam voor openbare ge zondheid, de heer G. Baas Kzn, stelt zich bij de e.k. Raadsverkiezingen voor het Raadslid maatschap niet meer herkiesbaar. Door een stier doodgedrukt Landarbeider het slachtoffer ETHEN, 15 November. Toen de lan I arbeider L. Bouman voor den heer J. A. van der Schans een stier in de weide bracht, ge raakte do man bekneld tusschen een hek en het zware lichaam van den stier, welke zijn begeleider tegen het hek gedrukt hield. Het slachtoffer werd de borstkas ingedrukt. Na korten tijd is de man aan de bekomen verwondingen overleden. Hij laat een vrouw en vijf kinderen ach ter. Een tragisch familiedrama Lijk van vermiste gevonden KLOOSTERBUREN, 15 Nov. Midden Octo ber verliet de 35-jarige H. D. na een heftige woordenwisseling de woning van zijn ouders te Een rum. liet gelukte de politie niet hem op te sporen. In verband hiermede ontstond eenige dagen later een hevige ruzie in het gezin B.. waarhij de 28-jarige dochter haar vader met een scheemies aanviel en ernstig verwondde. Gisteren is het lijk van den 35-jarigen zoon uit een klok onder Homhuizen, ge meente Kloosterburen, opeehaald. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN BELASTINGWEZEN De ontvanger der Dir. Belastingen, enz. L. Q J. M. Roes, ls verplaatst van de Inspectie der Dir. Bel. te Lelden, le afd., naar de Inspectie JAPONNENCOMMISSIE De heer M. de Vries van Buuren, te Amster» dam. ls benoemd tot lid der Alg. Japonnen»

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1