STADSNIEUWS M. S. DE JONG N.V. WOENSDAG 9 NOVEMBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. 6 Van het Stadhuis Openbare bekendmaking in verbanii met luchlbeschermingsoeiening op Woensdag 16 November 1938, in de gemeente Leiden De Burgemeester van Leiden; Overwegende, dat de op Woensdag 16 No vember a.s. te houden oefening in de lucht bescherming het voorschrijven van alge- meeno gedragsregels noodzakelijk maakt; Gezien de namens den Minister van Bin- nenlandsche Zaken door den Inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen bij schrijven van 28 Septem ber 1938, No. 5677.0-1, verleende opdracht ten l.et doen houden van een oefening in het doovcn èh afschermen van de verlichting; Gelet op artikel 12 der wet betreffende bescherming tegen luchtaanvallen; I. Bepaalt, dat de oefening zal omvatten het dooven c.q. afschermen van de verlich ting (..verduisteringsoefening") in het ge deelte der gemeente Leiden, gelegen binnen een kring gevormd door: Nieuwe Rijn, Gangetje, Stecnschuur, Ra penburg (tot aan de Vliet), De Vliet en Trek vliet en de grens der gemeente (de wateren zelve daarbij inbegrepen), op opgemelden dalum van des namiddags 9.30 uur tot des namiddags 11 uur. II. Stelt vast de vblgende gedragsregels, welke zullen gelden in het onder I omschre ven gedeelte der gemeente tusschen de on der I vermelde tijdstippen: a. Het is verboden overbodig lawaai te maken. b. Ieder is verplicht aan de in het belang van ae oefening door de politie of hulppoli tie te geven bevelen of aanwijzingen gevolg te geven. Het personeel van de hulppolitie is kenbaar aan eon witten band, waarop het woord „hulppolitie" om den linkerarm. c. Eigenaren, bewoners of gebruikers van woningen en andere- gebouwen, alsmede van schuren, getimmerten, woonwagens, woon schepen en vaartuigen, of zij, die zich daar in bevinden, zijn verplicht zorg te dragen, dat het daarbinnen aanwezige licht op gee nerlei wijze naar buiten straalt, nocih naar do voor- of achterzijde daarvan, noch door de dakvensters, alsmede, dat voorwerpen, welke aan den buitenkant van gebouwen zijn bevestigd of zich bevinden op de bij die gebouwen be-hoorende erven, geen licht uit stralen. Bij het openen van deuren van woningen enz. mag geen licht naar buiten schijnen. De lichten der benzinepompen en soort gelijke lichten moeten worden gedoofd. d Het is aan eigenaren, houders of ho- stuurders van motorrijtuigen op meer dan twee wielen verboden te rijden anders dan met gedoofde verlichting en deugdelijk af geschermde stoplichten. e. Motorrijwielen, rijwielen bakfietsen inbegrepen moeten aan de hand worden medegevoerd terwijl bespannen voertuigen aan de hand moeten worden geleid. Al deze vervoermiddèlen alsmede onhespannen voerviigen (handwagens) mogen geen licht .voeren. f. Het is aan eigenaren, houders of be gtuurders van alle motorrijtuigen, rijtuigen op meer dan twee wielen en andere rij- of voertuigen veiboden deze buiten noodzaak in stilstand tc hebben op de navolgende wegen: Ilooge Rijndijk, Utrechtsche Brug, Plan tage, Plantagelaan, Levendaal, Korevaar straat en Zoeterwoudscheweg. g. Het is verboden zich in de open lucht te bevinden in het bezit van een brandende lantaarn, fakkel, of ander lichtgevend voor werp, alsmede aldaar eenig vuur te ontste ken. h. Het is verboden op den openbaren weg met motorrijtuigen of bespannen voertuigen te rijden met een zoodanige snelheid, dat zulks in verband met de sub d en e vermei de voorschriften gevaar oplevert en in iedei geval met een snelheid grooter dan 15 K.M. per uur. i. Van de tramwagens moet de verlichting met inbegrip van de inwendige verlichting zijn gedoofd; deze wagens mogen aan de voor- cn achterzijde één, zoo goed mogelijk afgeschermde lamp voeren. j. Eigenaren of schippers van vaartuigen en woonschepen zijn verplicht zorg te dra gen, dat de daarop aanwezige verlichting is gedoofd. k. Het is voetgangers veitioden buiten noodzaak op de rijbaan van wegen te loopen of te vertoeven. Opzettelijke overtreding of niet-nakoming van deze voorschriften wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Hij aan wiens schuld te wijten is, dat deze voorschriften worden overtreden of niet na gekomen, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste één jaar of geldboete van ten hoogste vijf honderd gulden. De ambtenaren van Rijks- en Gemeente politie, naar wier oordeel iemand een feit pleegt, waardoor het welslagen van ae oefe ning in gevaar wordt gebracht, zijn bevoegd na aanmaning, op kosten van den overtre der, de noodige maatregelen te treffen of te doen treffen. Zij zijn in dat' geval bevoegd zoo noodig te allen tij-de een woning tegen den wil van dep bewoner te betreden. III. Maakt voorts algemeen bekend: a. In het tijdvak van des namiddags 9.30 tot des namiddags 11 uur zal de straatver lichting in het sub. I omschreven gedeelte der gemeente zijn gedoofd. b. Geenerlei aansprakelijkheid wordt aan vaard voor schade, welke uit de onder II vermelde voorschriften kan voortvloeien. Ieder, die zich gedurende voormeld tijd vak op straat bevindt, doet zulks geheel voor eigen risico. c. Het verdient aanbeveling het rijden met motorrijtuigen tot het strikt noodzake lijke te beperken. Leiden, 8 November 1938. De Burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANiDE BAKHUYZEN. Is optimisme mogelijk? Prof. Dr. G. v. d. Leeuw beantwoordt deze vraag Aan de Leidsche Universiteit worden deze maand door de profesoren dr. G. v. d. Leeuw (Groningen); dr. J'hr. D. G. Rengers Hora Siccama (Utrecht); dr. F. W. A. Korff (Leiden); dr. H. Kraemer (Leiden) lezingen rar zeer actueele onderwerpen gehouden. Deze „Vier avonden in de Academie", ge lijk de titel luidt, werden gisteravond ge opend met een lezing van prof. dr G. v. d. Leeuw, die de vraag beantwoordde: „Is er nog optimisme mogelijk?" In de academische sfeer verwachten wij, aldus 9pr., het antwoord op de vraag: „Is er nog optimisme mogelijk?" allereerst van de wetenschap. Voor hem, die in de wetenschap leeft is zij niet alleen het dagelijksch brood, maar ook de vurige wijn die hem bezielt. Kunnen wij eohter van haar iets venvach ten voor de moeilijkheden, die ons benau wen? Kan haar bovenpersoonlijk, haar in ternationaal, haar normatief karakter on9 helpen? Wij mogen ons niet' ontveinzen, dat de idee der wetenschap in den loop der tij den ten zeerste vermagerd is. De theologie werd moraal, de moraal cultuur, de cultuur hygiëne, de hygiëne biologische ontwikke ling, of techniek. De practijk heeft daaraan voldoende, de theoretische hartstocht rust niet voor practijk en theorie tot bloot j wiskunstige mogelijkheden zijn gereduceerd. Het vermageringsproces is in onzen tijd af- geloopen, wij staan voor het einde van allen norm. alle zinrijkheid, voor het Nihilisme in Nievzsche de groote profeet was: alle doel, alle zin is bedrog. Er zijn trouwens ook geen aanwijzingen, dat in de toekomst de wetenschap een bijzondere plaats zal innemen. Zoowel in het rijk van de gemiddelde, hygiënisch bewaakte massa (Huxley's Brave new World!), als in de rij ken van de politiek bewaakten, wordt de wetenschap gedoseerd toegediend en een vrije, met gezag optredende wetenschap, zorgvuldig geïsoleerd. Naast deze vermagering vertoont onze tijd, aldus prof. Van der Leeuw, echter ook an dere verschijnselen. De mensch legt er zich niet bij neer een kunstproduct volgens een formule te zijn. Er is in onzen tijd ook aller lei nieuwe religie. Wij behoeven nipt op te wekken vot religiositeit; die hebben wij ge noeg en meer dan genoeg. De religie van on zen tijd laat zich beschrijven vanuit het be grip van de .Entscheidung". De daad met in zet van het leven, geen overleg, geen be schouwing, geen overtuiging, maar hande len. En handelen niet op grond van bepaal de motieven, maar op grond van sterke levensinstincten, die erkend en verheerlijk.; worden als goden: bloed, ras, land, volk. staat. Het vermageringsproces van de cul tuur liet de menschheid zonder goden: nieu we goden kwamen uit den grond op, nieuwe zekerheden, nieuwe geboden. Wij behoeven dit alles niet te gelooven of te bewonderen om er ons nut mede te doen. De houding van den geïnteresseerden cultuurmensch wordt steeds minder mogelijk. Het gaat er niet meer om of wij in God of goden zullen gelieven te gelooven, of wij het christendom eventueel zullen opnemen in onze cullgiur; het gaat er om of wij zullen kiezen tusschen God en afgoden, tusschen Chrisms en do goden van dezen tijd, die van volk en staat, of die van den voorbij gaanden tijd, die ran den mensch en zijn cultuur. Niet dat wij christenen een uitzonderings positie m de wereld bekleeden. Wij zijn christenen uit de heidenen en wij blijven al tijd ook heidenen. Alle twijfelingen en slecht heden van de „wereld" zijn ook de onze. Christenen zijn niet een apart volk, maar solidair met de wereld, naar het voorbeeld van hun Heer. Maar juist daarom kan het Chris tendom zich niet beperken (zooals de dictatoren eischen) tot zie'szorg en wat troost; evenmin, zooals de „de mocratische" cultuur eischt, tot wat religieuze cultuur en vrijblijvende levensverfraaiing. Het Evangelie roept op tot verlaten van de afgoden rechts en links. En ook yanavond roepen wij, aldus spr., niet op tot christelijke religie, maar tot Christus. Het gaat niet om de verdediging an „beschavingsgoederen", maar om de be slissing voor of tegen Chrisms. Christus is de „Entscheidung" Gods, de liefde Gods, die het offensief neemt en ons meesleept in haar vaart. Het gaat er niet om, dat wij iets zullen meenen of doen, maar dat God iets heeft geaaan en doet, dat God in de gestal te van den lijdenden Knecht bezig is in deze wereld zijn Koningschap te vestigen. Het gaat, in de oude woorden, hierom of wij Zijn Kruis op ons zullen nemen en Hem volgen. Het Evangelie wordt ons niet gepredikt cm ons leven te verfraaien, maar om christen to zijn. En christen zijn beteekent: beslissen, handelen. Het wezen van het bchrist.en-zijn ligt in het gezonden zijn, in de zending, de taak ten opzichte van de wereld, het dienen van het Koninkrijk Gods landsche cultuur is een onuitputtelijke bron voor ons, hoewel wij Zuid-Afrikanors zijn en blijven. Nederland met zijn eigen geschiedenis kan inspiratie vinden in het Zuid-Afrikaansche land, met zijn reuzen en helden als Paul Kruger (de vrijheidsheld), Christiaan de Wet, de la Rey, van Riebeek e.a. Vervolgens herinnerde spr. aan het woord van president Steyn; „Waarom handhaven de Zuid-Afrikaners zich?" Het antwoord luidt: „Als wij oplossen in Engeland, dan zijn wij den naam van Zuid-Afrika niet waard!" Een ontstellende strijd is gevoerd om be houd van taal en godsdienst, ondanks de af scheiding van Holland. In den breede zette spr. uiteen, hoe de Hollandsche Boer nim mer gronden met geweld, doch steeds door middel van onderhandeling en koop ln zijn bezit heeft gekregen, zoodat het Engelsche praatje, dat de Hollander gijn grond van de zwarten gestolen heeft, niet waar is. Van de Indianen en de Australiërs is niets overge bleven, maar de Boeren hebben de oorspron kelijke Afrikaners nimmer uitgeroeid. De Voortrekkers knoopten onderhandelin gen aan met de Kafferkapiteins en trokken door gebieden waar het wemelde van wilde dieren. Er heerschten verschrikkelijke toe standen. Zij trokken naar het Noorden en stichtten den Vrijstaat: Potgieter Transvaal, Pieter Retief Natal. Zij waren ware leiders. Enorm waren de opofferingen om in het paradijs van Dingaan, het bloeddorstige opperhoofd, te komen. Na het teekenen van een tractaat op 4 Febr. 1838, waarhij het land werd afgestaan aan de Boeren, noodig- de Dingaan alle 67 man op een bierfeest en 'iet deze tyran allen uitmoorden. Hetzelfde geschiedde met honderden vrouwen en kin deren. Doch 400 man zwoeren Dingaan tc straffen en zij trokken uit. Wanneer het ge- hikken zou, de dooden te wreken zou dozo dag immer herdacht worden. En zoo ge schiedde het: duizenden Zoeloe's werden afgemaakt, het tractaai' werd teruggevonden en op dien 16en December werd de grond slag gelegd voor hetgeen thans komende is: de steenlegging voor een groot monument, waarbij 50 a 60.000 person wi verwacht wor den. Op 16 December spreken minister-pre- Rident Colijn en dr. van Broekhuizen en zal in Zuid-Afrika ook jhr. Beelaerts van Blok land van al deze gebeurtenissen getuigen! Ten slotte besprak dr. van Broekhuizen den 'huidigen toestand der Unie van Zuid- Afrika (Kaapprovincie, Natal, Vrijstaat Transvaal). Spr. wees er o.a. op, dat thans, voor de eerste maal, injilaats van een En gelsche, een Engelsch-Afrikaansche gouver-. neur-generaal is. De Afrikaners hebben hun eigen volkslied, hun eigen vlag (Oranje-Wit- Blauw). Met een lofprijzing op het machtige land Zuid-Afrika, het aan Nederland stamver wante volk, dat goed is, weet, wat net wil en zijn idealen heeft en een herinnering aap het „Eendracht maakt macht" en een citaat uit het volkslied „Die Stem van Suid Afrika" eindigde spr. zijja boeiende causerie. Belangrijke vergadering der A.R. Kiesvereeniging ZAXKENROLSTER AANGEHOUDEN Door de politie is aangehouden de 26-jari- ge mej. P. H., verdacht van diefstal van portemonnaies uit de mantelzakken van 'vrouwen, die inkoopen deden op de Zater- dogsche markt. Zij heeft eedeeltelij'lc be AUTOBUS IN BESLAG GENOMEN Door de politie is gistermorgen een auto bus van den dienst Den Haag—Leiden van Stoops-reisbureau in beslag genomen, omdat ae wagen niet in orde was. Verschillende overtredingen van de Motcr- en Rijwielwet werden geconstateerd. Met de „wilde-bussen- kwestie" heeft deze zaak niets te maken. Bescherming tegen luchtaanvallen Organisatie van wijkactie In overleg met het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst zal de plaatse lijke afdeeling der Ned. Ver. voor Lucht bescherming binnenkort een aanvang maken met de vorming van wijkcom missies, die elk in haar rayon de orga nisatie ter hand zullen nemen van Clc passieve (bescherming der burgerbevol king tegen luchtaanvallen, zooals het formeeren van brigades voor brand weer-, E. H. B. O.,-, ontsmettings- en andere diensten. In verband met de verduisteringsproef >p Woensdag 16 dezer en ter oriënteering van de bewoners van het te verduisteren t'.ads deel, zal a.s. Maandagavond in het Gymna sium aan de Fruinlaan een bijeenkomst plaats vinden, waar het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, commissaris R. Meyer en de heer G. F. E. Kiers, inspecteur der Volkshuisvesting in de provincie Zuid- Holland de laatste als leider der actio in dit kwartier een uiteenzetting zullen geven van de verschillende maatregelen, welke voor het welslagen dezer proef onont beerlijk zijn en waar verder zal worden overgegaan tot de vorming eener commissie als bovenbedoeld. Deze bijeenkomst is toe gankelijk voor allen, die betrokken zijn bij of belangstellen in de verduisteringsproef van Woensdag a.s. In aansluiting op een vorige mededeeling vernemen wij, dat a.s. Dinsdag een aanvang zal worden gemaakt met den luchtbescher mingscursus voor onderwijzers, welke zich ook zal uitstrekken tot leerkrachten bij het middelbaar onderwijs. Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Mij Gezant Van Broekhuizen spreekt in de Academie Over de geschiedenis van zijn land De gezant van de Unie van Zuid-Afrika, dr. H. D. van Broekhuizen, heeft in de Leid sche Universiteit een rede voor de afd. Lei den van het Dietsüh Studentenverbond ge houden. Op zijn gemoedelijke, geestige en dikwijls ontroerende wijze vertelde dr. van Broek huizen over de onuivroeibare banden tus schen Nederland en Zuid-Afrika, over de oorzaken van de Groote Trek en de daaraan verbonden onbeschrij lelijke opofferingen voor duizenden Zuid-Afrikaansche boeren en hun vrouwen en tenslotte over de thans weer absolute onafhankelijkheid van de Unie van Zuid-Afrika. Spr. zette eerst uitvoerig uiteen, dat de Hollanders en de Zuid-Afrikaners elkaar noodig hebben, ondanks het feit, dar zij 6000 mijl van elkaar gescheiden zijn. Waarom? Daar Is de taal: de Zuid-Afrikaner wil zijn betrekkelijk jonge taal aan de Hollandsche verrijken, versterken, schooner maken. Om ringd door Engelsche cultuur, willen wij pui' ten uit Nederlandsche bron, anders verlie zen wij ons eigendomsrecht. Ook de Neder- Rede Majoor P. G. Mantel Morgen (Donderdag) avond wordt een le denvergadering gehouden der A.-R. Kiesver eeniging „Nederland en Oranje", welke zeer belangrijk is, niet alleen omdat hierin ge handeld moet worden over de candidaatsiei- ling voor de verkiezing voor de Provinciale Staten, maar vooral ook omdat Majoor P. U. Mantel, Majoor van den Generalen Stal van het Kon. Ned. Indisch Leger te Den Haag, komt spreken over „De bescherming der Nederlandsche levensbelangen in onze Koloniën". Een uiterst deskundig spreker zal een uiterst actueel onderwerp behande len. Wij vestigen daarop nog eens nadruk kelijk de aandacht, opdat men later geen spijt over een eventueel verzuimen der ver gadering zou hebben. Kon. Ned. Jachtvereeniging Op de Zaterdagen 19 Nov., 2S Jan. en 25 Febr. a.s., worden door de K.N.J.V. ritten georganiseerd in de omgeving van Den "aag. De perste rit zal gereden worden ln de omgeving van Den Haag en Wassenaar. Deze rit bestaat uit eenvoudige eischen, zoodat ieder ruiter en amazone hieraan kan deelnemen. De voorloopige gegevens hiervoor zijn: Meet: „Kleine Kamp" gelegen aan de Boschlaan (Hertenkamp), in het Haagsche Bosch. Einde: Olingebosch hij de Laan van Koot. Vermoedelijke terreinen: Waaldorp- sche vlakte, vrije duinen, Duinrell, Groot Haesebroek en Clingebosch. De beide volgende ritten zullen gehouden worder. één ten Zuiden van Den Haag en én in Noordwijkerhout. Deze laatste zul len iets minder eenvoudig doch geenszins zwaarder zijn. Aanmelding voor deelname voor Leiden: Kapitein J. M. Mante, Rijnsburgerweg 112 telef. 3570 of Doelenkazerne telef. 1009. Bazaar voor de GereL Kerk Reeds dadelijk veel succes De bazar ten bate van de nieuwe Geref. Zuiderkerk in de catechisatie-lokalen aan de Hooigracht is gistermiddag onder veel belangstelling door Ds. H. A. W i e r s i n geopend. Ds. Wiersinga wees op de ver maning van den apostel Paulus aan de Corinthiërs in verband met de inzameling die voor de heiligen geschiedde. Met het willen bent ge al een jaar geleden begon nen, zegt Paulus, maar ge moet het nu ook doen, het werk moet nu ook volein digd. Het valt te loven in de dames, die met het werk voor de verkoopdagen jaar geleden begonnen zijn, dat zij het ook voleindigd hebben. Voorts merkte spr. op, dat in de bazar-dagen ook het gebod kracht moet zijn, dat alles in den naam van Jezus Christus moet geschieden. „Het zij dan dat gij eet of drinkt of dat gij een bazar houdt, doet het alles ter eere Gods". Reeds op den eersten dag heeft het in de bazar-lokalcn zeer druk geloopen, zoo dat er al een flinke bate kon worden ge boekt. De voorraad is intusschen nog over stelpend en de dames popelen van onge duld om alles aan den man te brengen. Dinsdagmiddag had in het Hoofdkantoor van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg- Maatschappij aan de Leidschevaart te Haar lem de gebruikelijke driemaandelijksche sa- mensprèking plaats tusschen de Directie en de drie Vakorganisaties. De directeur zette uitvoerig uiteen, welke bezwaren er verbonden zijn aan do inwilli ging van het verzoek om ten opzichte van sommige personeelleden den aanvangsda tum van het vast9 dienstverband te herzien in verband met de toekenning van loonsver hooging wegens 12M>-, resP- 25-jarigen vasten dienst. Ten aanzien hiervan kan genn alge- meene regel worden toegopast en moet elk individueel geval afzonderlijik nekeken worden. Toegezegd wordt, dat voortaan de hand ge houden zal worden aan de bestaande rego ling omtrent de korting wegens het dienst doen als conducteur. Geen wijziging zal worden gebracht in het afrekensysteem, tenzij alsnog mocht blijken, dat er werkelijk regelmatig stagnatie te do zer zake bestaat. De geldelijke vergoeding, welke wordt .erleend voor het waarnemen van halt»- dienst wordt voldoende geacht; elk betrok ken personeellid kan evenwel verzoeken, om voor een zoodanige waarneming niet in aan merking tek omen; alsdan zal worden na gegaan, of aan zoodanig verzoek zonder ba- zwaar voor den dienst kan worden veldaan- Nu de dienstroosters van de condurteui-9 van de wagenvoerders te Voorburg ten gevolge van een wetswijziging met ingang van 1 Januari 1939 vernieuwd moeten wor den, zal aan eenige bezwaren, die ter zake bestaan, tegemoet gekomen worden. Uitsluitend voor het jaar 1938 zal in de maand Januari 1939 een uitkeering gegeven worden aan het zgn reorganisatie-personeel. Aangezien tijdens de besprekingen zich een tot nu toe onbekend gezichtspunt opent, ten opzichte van het verzoek, om de werkdagver goeding van de hulppersoneelleden in be paalde omstandigheden te verhoogen, zegde de Directie toe, het desbetreffende vprzoek in nadere overweging te nemen. Waterpolo De Zijl I—SJ5.C. I (4—0) Gisterenavond speelden bovengenoemde zc-ventallen den traditioneelen wedstrijd om de sleutels van Duiverman. Het is een for- sche,doch faire wedstrijd geworden, waarin De Zijl meer kreeg dan haar toekwam, want ook met een 3—1 overwinning hadden de pastheeren ruimschoots tevreden mogen zijn. Het werd thans een geflatteerde 4—0 over winning voor de Lei denaars. De bestrijding der tuberculose Er moet geholpen worden De Vereeniging tot bestrijding der tuber culose alhier is voor het feit komen te staan, dat de finantiën niet alleen ontoereikend zijn om de kosten van verpleging van de reeds uitgezonden patiënten te betalen, maar dat zij onmachtig is dit jaar te voldoen aan de aanvragen om nieuwe uitzending van patiënten, van wie er au reeds vijf wachten, die noodzakelijk ter verpleging in een sanatorium moeten worden opgenomen. Zii is zoover gekomen, dat zij de werk zaamheden der vereeniging moet stopzetten tenzij de burgerij en de Gemeente de hel- nenae hand willen bieden. Slechts door de uitgezonden patiënten te laten terugkomen zou zij in staat zijn het iaarlijksch budget zonder een tekort te slui ten. Op de laatste algemeene ledenvergade ring is besloten deze maatregel niet te ne men. Onverantwoord zou het wezen patiën ten, die verpleegd worden, terug te laten komen, hun de genezingskans te ontnemen rloor gebrek aan geld. Bovendien zou dan het geld. dat reeds voor hun genezing uitge geven is, nutteloos zijn besteed. De vereeniging wendt zich daarom tot de burgerij met het verzoek haar werk te steu nen, het haar mogelijk te maken het werk voort te zetten. Daarom, doet allen wat eenigszins moge lijk is. Zendt een gift, ook een kleine is welkom. Stort nog heden op gironummer 45396, of bezorgt Uw bijdrage aan het Con sultatie-Bureau, Middelweg 38. Bazaar Leidsch Dierenasyl Er komt een streek-asyl Uit het openingswoord van Dr. a. Borgei'hoff Mulder voor de bezaar van het Leidsch Dieren-asyl in de foyei van de Stadsgehoorzaal bleek, dat Hit asv' over eenigen tijd zal worden opgelost in een tusschen Den Deyl en de Haagsche Schouw te bouwen streek-asyl van de Vereeniging Nationale Dierenzorg. Dit nieuwe asyl zal niet alleen voor kleine huisdieren maar ook voor groote dieren worden ingericht, ter wijl er waarschijnlijk ook een genecskunrti- ge dienst aan verbonden zal worden. Spr. bradht hulde aan mevr. en den haer van Poelgeest, die zoo langen tijd de zoig voor het Leidsch Dierenasyl op zich hebben genomen en daarvoor zich vele persooi - 'lij'k'e opofferingen hebben getroost. Voor de exploitatie van het nieuwe asyl is nog veel geld noodig en spr. deed een beroep op dc Leidsche burgerij om daarin bij te dragen. De eerste Bazaardag ln den Foyer van de Stadsgehooraaal was gezellig en uit de keur van billijke artikelen konden de vele bezoe kers gemakkelijk keus maken. De muziek orkest van den heer Plu, piano mej. Boter en radio van de fa. De Lange, alle6 geheel Lelangeloos aangeboden hield de stem ming er uitstekend in. Van een be'/oek zal niemand spijt hebben. Vanavond draalt de nieuwe smalfilm van de Ned. Vereen, tot bescherming van Dieren: „Dierenbescherming in de praktijk". Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf 'OENSDAG 9 NOVEMBER 3: 8.00 Keulen, 9.20 diversen, 10.09 üs Radio. 10.50 Radio P.T.T. Nord of dlv.. 20 Parüs Radio, 12.10 Droitwich, 12.20 Brussel 14.20 R. Donmark of dlv., 15.20 Londen 16.35 Keulen., 17.20 Brussel (Fr.), 18.50 atsbure of div., 19.20 Keulen, 21.20 Brussel 23.20 Keulen. •ogramma 4: 8.00 Brussel (VI.). 9.20 Gram.- G.M. .D. of div., 10.55 Londen Reg.. 12.35 .itwich, 13.20 Londen Reg., 1510 Droitwich, .05 Londen Reg., 20.35 IXoitwicb, 23.00 Lon- Reg., 23.20 Droitwich. >t div., 11.20 Parüs 1.),. 14.20 R. Danmark of div., 14.40 Parüs Radio, 15.20 Keulen, 17.20 Brussel (VI.). 19.00 ter, 19.30 Münchea, 20.20 Brussel (Fr.), .20 Keulen. Programma 4: 8.00 Brussel (VI.), 9.20 dlver- n, 10.35 Londen Reg., 12.05 DroUwich, 14.20 inden Reg., 15.50 Droitwich, 16.25, Londen Reg,, 17.20 Droitwich, 18.4o Brussel (Fr.), 19.00 iltwlch. Agenda Dinsdag t/m Donderdag, 810 November. Stadsgehoorzaal 1112, 2—5 en, 711 uur Bazar ten bate van het Leidsch Dierenasyl, Donderdag, 10 Nov. Prediker. 8 uur. Geref, Bond. Spr. Ds. H. Ewoldt, van Bergambacht, Vrijdag, 11 November, Stadsgehoorzaal, uur, 2e concert Residentie-orkest. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 5 tot en met Vrijdag 11 Nov. a.s. waargeno men door de apotheek: M. Boekwijt, Bree- straat 74, telef. 552. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek. Wilhelminapark 8. telef. 274. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: P. "W. Brandtden Os d. A. Juffermans—Griffioen d. J. Buüs—Düt d. OVERLEDEN: H. P. J. Bosman, wed. v. P. de Vries 73 j. C. Hofkes z. 7 weken. de heer J. M. Gei Mag ik nummer....? De opgaaf van nieuwe telefoonaansluitin- :n in October 1938 luidt als volgt: 4236 Mej. A. P. Wioliers, Rhijngeesterstraat- weg 147 Ogt. 4253 Th. F. A. F. Heynen, consumptietent „Viaduct", Rijnzichtweg. 4252 J. S. Sohreuder, part. verpleegster, Wit te Rozenstraat 28. 4261 Prof. Dr. P. A. H. de Boer, Rijnsburgei weg 130. 4266 Dr. J. P. Mensing, Willinklaan Ogt. 4258 A. Brandt, kleermaker. Kempenaerstr. 03 Ogt. 4269 A. M. Plasmeyer, poelier, Heerenstr. 46. 4265 F. I. M. Schneiders, Red. v. Leidsche Courant, Hoogewoerd 124a. 4263 F. Wagemans, Gerecht 1. 4234 Fa. E. P. Bakels, timmer- en aannemer* bedrijf, Rijndijk 262 Voorschoten. Ds. M. Ottevanger, Fruinlaan 8. 4256 W. Sjaardema, grossier in koek, banket choc. enz. Korre Mare 8. 4257 Mr. J. A. Hannivoort, adv. en procureur Papengracht 23. 4255 Th. Ph. Stikvoort. aannemers. Haag- weg 200. 4273 Dr. J. Koopmans, v. d. Valk Bouman- eg 45 Ld. 4260 K. Burgv, aannemer, Lombokstr. 19. 4271 Zanen Verstoep N.V., aanleg Provin ciale weg, directie Ark Zijldijk Ld. 4264 N. Verhoeff, fabr. van hek en constr. smeedwerk. Moriaansveeg 6. 4268 II. H. de Burlet. Kloksteeg 6. 4274 A. A. Verhoog, papierhandel, engros en detail. Lammensdhansweg 63. 4238 Directeur Gemeentewerken, rioolgemaal Slaaghsloot. 4277 Meyers Rietmeubel- en mandenfabriek. Nieuwe Rijn 26. 42S5 M. C. Brokaar, sigaren- en sigaretten- magazijn. Breestraat 67. 4280 Eeuwfeest-commissie L.S.C. Breestraat 48/50. 4279 Kunstaardewerkfabr. Cedo Nalli. Zijl- dijk 28 Ld. 4275 C. B. Pley. Roodenburgersvraat 72. 4278 Jos. Blik, piano's. Apothekersdijk 30. 4281 Drs. C. Jansen, penningmeester Herv. school, Emmalaan 87 Ogt. 4282 Prof. Dr. G. W. J. Drewes, Gerecht 8. 4272 H. Valk. rijwielen en motoren, de Vink Rijndijk 20 Vst. 4284 D. P. Ravelli, majoor 4e R. I. Emma laan 12 Ogt. 4283 Mevr. A. C. de la Rie—den Haan, Jan van Gozenkade 11, 4293 J. v. Heuven, Emmalaan 43 Ogt. J. J. W. 't Hart. Rusthuis Grenshoek Hooge Rijndijk f 7 Zoeterwouae. C. la Lau, administraties controle. Rijn- en Schiekade 38. UIT DEN OMTREK ALFEN a.d. RIJN Het verbod van „Grazige Weiden' Volgt er een proces? Zooals onze lezers zich nog wel herlnne- ;n, heeft de burgemeester van onze ge meente, de heer P. A. Colijn, eenigen tijd geleden de vertooning van de film „Grazige Weiden" door de Luxor-Bioscoop verboden. Er is toen van één en ander proces-ver baal opgemaakt, maar van een rechterlijke vervolging bleek geen sprake te kunnen zijn, daar bij overtreding van art. 19 het art. waarop het filmverhod het betreffende artikel een sanctiebepaling mist. Naar wU Intusschen vernemen, heeft de exploitant van de bioscoop, de heer W. den Hertog, met dezen gang van za ken geen genoegen genomen en heeft hij zich in verbinding gesteld met den mi nister van Binncnlandsche Zaken. Op zeer uitvoerige gronden heeft de heer Den Hertog aan den minister uiteengezet, dat z.i. in dit geval door den burgemeester een verkeerde toepassing is gegeven aan art. 19 van de Bioscoopwet en deze de hem rleenae bevoegdheid heeft overtreden. De heer Den Hertog heeft daarbij de vrees uit dat het ln onze gemeente voorgevallene ook in andere gemeenten, ten aanzien van andere films, navolging zou vinden. De heer Den Hertog heelt nu naar zijn meening een teleurstellend antwoord gekregen van den minister. De minister gaf als zijn meening te ken nen dat het voor de regeering aanbeveling verdiende de toepassing van art. 19 in de praktijk verder af te wachten en tevens dat, indien mocht blijken dat aan het artikel een onjuiste toepassing zou worden gegeven, Regeering zich nader zou beraden over vraag, in hoeverre er aanleiding was den burgemeester op de toepassingsmogelijkhe den van het artikel te wijzen. De heer Den Hertog stelt zich nu op het standpunt, dat, waar naar z. i. do minister een zoo weinig voorlichtend antwoord heeft gegeven, en ook geen aanleiding heeft ge vonden ter zake op te treden, zelf b IJ de rechter aan te moeten kloppen. Het jubileum van den heer Noordenbos Zooals gemeld herdacht de heer Noo denbos gister dat hij 50 jaar geleden i. dienst trad bij de fa. Samsom N.V., alhier, om als drukker opgeleid te worden. Zooals te verwachten was is deze voor den jubilaris niet onopgemerkt voonbij^ gegaan. Nadat de jubilaris met zijn eohtgenoote per auto van zijn woning was gehaald in de drukkerij in tegenwoordigheid va familieleden van den jubilaris en 't geheele personeel der fa. de huldiging plaats. Allereeust heeft namens de directie gespro ken de oudste directeur, de heer J. B. S a som. Deze heeft den jubilaris dank bracht voor hetgeen hij in dienst der Samsom heeft verricht en roemde de ijv 13.0 KLEERMAKER s-GRAVENHAGE AMSTERDAM L Houtstraat 26 Heerengracht 440 en accuratesse van den jubilaris. Deze har telijke toespraak ging vergezeld van een ge schenk onder couvert en een kamer-ameu blement. bestaande uit 2 fauteuils en 4 stoe len. Vervolgens trad als spreker naar vo ren burgemeester P. A. Col ij n. Deze was hier aanwezig met een bijzonder doel. Na een toespraak waarin hij er op wees dat een dergelijk zeldzaam jubi leum waardeering verdient in ruimen kring, deelde spr. mede dat het H. M. de Koningin behaagd had den jubilaris de bronzen medaille te verleenen, verhon den aan de Orde van Oranje-Nassau. Dit onderscheidingsteeken speldde spr. den jubilaris op de borsv. Mede namens het personeel sprak vervol gens de chef van dc drukkerij, de heer W. an Tuil. die de prettige samenwerking roemde en als blijken van waardeering na mens het personeel een fraaie kachel en een bloemenmand aanbood. Toen sprak een vriend van den jubilaris, de heer S e i h e 1 s uit Amsterdam. Laatste spreker was Ds. J. Th. Meyer, pred. directeur der Martha-Stichting. De ju bilaris is in de ,Martha-Stichtlng groouge- bracht en vanzelfsprekend stelt het bestuur van de Martha-Stichting het op zeer hoogen prijs als een oud-pupil het tot een zoo mooi jubileum brengi'. Na enkele dankwoorden was de huldiging ten einde. Ook in zijn woning ontving de jubilaris tal van blijken van belangstelling. Als aardige attentie ontvingen al de schoolgaande kinderen uit de Torenstraat een zakje lekkers van den jubilaris. CHR. BESTURENBOND Door den Chr. Besturenbond is tegen Woensdag 16 Nov. in Concordia een propa- ganda-vergadering belegd, waarin als spre ker hoopt op te treden de heer H. Amelink, lid van de Tweede Kamer, met het onder werp: „Ons beginsel onze kracht". De heer H. v. d. Pol, eere-voorzitter, hoopt een openingswoord en Ds. G. Th. Scheers, Ned. Herv. predikant alhier, een slotwoord te spreken. Ter afwisseling heeft het bestuur gemeend wat natuur- en komische films te moeten vertoonen. HAZERSWOUDE A.-R KIESVEREENIGING Vrijdagavond a.s. zal de A.-R. kiesvereen. „Nederland en Oranje" vergaderen in het gebouw achter de Geref. Kerk. Aanvang 7.30 uur. HILLEGOM PATRIMONIUM De plaatselijke afdeeling kwam ln ver gadering bijeen onder voorzitterschap van den heer J. O. Vermeer. Na de gebrui kelijke opening krijgt de heer G. Troost gelegenheid om het onderwerp: „De Zon dagsrust in N.O.l." te behandelen. De in leider geeft een 3-tal oorzaken waarom in N.O.l. geen wekelijksche rustdag was. Ver volgens geeft hij de verbeteringen aan die in dezen door de Rpgeeringf zijn ingevoerd. Veel is gedaan, maar we zijn lang nog niet waar we wezen moeten. Tenslotte zet hij de taak der Overheid nog eens duidelijk uiteen. Een geanimeerde bespreking volg de. waarna de heer Troost voorging in dankgebed. STAND DER WERKLOOSHEID Bij de gemeentelijke arbeidsbeurs ston den per 7 November 145 werkloozen inge schreven, tegen 207 verleden jaar en 120 verleden week GOUDEN BRUILOFT Gisteren herdacht het echtpaar H. v. d. Hulst en C. Erkamp den dag, dat zij vóór 50 jaar in der. echt werden verbon den. In verhand met de zwakke gezond heid der bruid, is het feest uitsluitend in eigen kring gevierd. KATWIJK a.d. RIJN BESTUURSVERKIEZING C.J.V. Bij de gehouden bestuursverkiezingen der C.J.V. „Jer. 13 16a" zijn gekozen G. Spie renburg en N. C.v. d. Gugven le en 2e voerz., W. Durieux en C Haasnoot le en 2e sccr* C. D v Leeuwen en C. v, d. Waay le en 2e| penningm., C. v. d. Does en L. v. d. Kralt bi bliothecarissen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6