ïlirttw £ri itsrljf €mtmt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Nog geen afschaffing van Landbouw-crisismaatregefen abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksché zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 }/i ct Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 33936 NO. 6544 WOENSDAG 9 NOVEMBER 1938 19e Jaargang abbrrtrntirprijjrn: Van 1 tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend 0.10 BELANGRIJKE ERKENNINGEN De vorige week hebben de sociaal-demo- fcraten een congres inzake sociale verzeke ring gehouden. In de laatste bijeenkomst sprak Dr J. v. d. Tempel over midden standsverzekering en staatspensioen. Zijn conclusie bevatte enkele belangrijke erken ningen. Hij constateerde terecht, dat de gedachte Van staatspensioen in de laatste jaren aan invloed won. Immers, niet alleen de libe ralen hebben zich op dit punt voor staats bemoeiing verklaard, hoe vreemd dit ook moge schijnen; ook in Christelijke krin gen is het verzet voor een deel verbroken. Toch was de inleider nuchter en wijs ge noeg om te erkennen, dat machtige deelen der bevolking principieel bezwaar heb ben tegen staatspensioen en dat verstandige politiek daarmee rekening houdt. Zoo is het inderdaad. De groote Christe lijke partijen kunnen staatspensioen, dat de verantwoordelijkheid doodt en de maat schappij staatsonderdaan maakt, om princi- pieele reden r.iet aanvaarden. Hier hooren wij een non possumus, ook al wordt erkend, dat naar een oplossing voor behoeftige ouden van dagen uit midden standskringen gezocht moet worden. Echter, de inleider ging verder. Hij moest ook toegeven, dat er van premievrij staats pensioen niets kan komen met het oog op de kosten. Het zou immers zulke enorme offers vragen, dat een bevredigende regeling tot de onmogelijkheden behoort. Wij hebben deze klanken uit zijn omge ving al eerder vernomen een bedrag van honderd millioen werd al eens genoemd als we ons niet vergissen. Ook deze erkenning heeft waarde en be licht zeer scherp het onverantwoordelijk ge doe van sommige politici, die maar bazelen Over het rijke Nederland, dat de lasten van premie-vrij staatspensioen over de geheele lirie best kan dragen. De heer v. d. Tempel ontkende dat, maar Voegde er nog een voor de hand liggende waarschuwing aan toe: de uitkeering zou dan afhankelijk worden van 't staatsbudget, van de schatkist des lands. Dat zou onge twijfeld zeer ernstig zijn; te ernstiger, nu er al meer stemmen opgaan om de geheele sociale verzekering gedeeltelijk los te maken van de fondsvorming, waarop zij thans in theorie nog rust, maar waarvan de basis aanmerkelijk zwakker is geworden door de oploopende tekorten op de Rijksbegrooting. Voegde men daar nu nog bij een millioenen- bedrag per jaar om de ouderdomsverzor ging van ongeveer 160.000 boven-65-jarigen uit het vrije bedrijf mogelijk te maken, dan zou alles in gevaar komen. Waar nu de vrijwillige verzekering prak tisch fiasco heeft gemaakt, won, volgens den inleider, het denkbeeld veld, een combinatie van staatspensioen en verplichte verzeke ring in te voeren. Voorzoover uit het verslag valt af te lei den, beteekent dit, dat de kleine zelfstandi gen in principe voor zich zelf zouden zorgen, maar dat de staat daarbij de behulpzame hand zou bieden. Deze gedachte, welke de inleider aan een Staatscommissie ter beoordeeling zou willen geven, mag niet zonder meer verworpen worden, docih vraagt ernstige overweging. Zelfs, al acht men het voorloopig onmoge lijk hiervoor een gesahat bedrag van 18 mil lioen op de staatsbegrooting te vinden. Want men moet niet vergeten, dat thans heel wat oude zelfstandigen door Maatschappelijk Hulpbetoon en Armenzorg geholpen worden. De tentoonstelling te New-York Critiek op de Regeering In het voorloopig verslag der Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de begrootimg van Economi sche Zaken voor 1938 zeggen vele leden geenszins gerust te zijn, dat Nederland op de allerbeste manier te voorschijn zal komen op de Wereldtentoonstelling te New York. Zij doelden hierbij op de gevolgen van het conflict, dat ontstaan is tusschen den com missaris-generaal voor deze tentoonstelling en den tentoonstellingsraad voor bouwkunst en aanverwante vakken. Verscheidene leden spraken hun ontstemming uit over dit con flict en vooral over het feit dat het verlee- nen van bemiddeling door den minister was afgestuit op de mededeeling van den commissaris, dat het tijdstip voor bemid deling al voorbij was. Krachtig drongen deze leden en anderen er op aan, dat alsnog overleg met den tentoonstellingsraad bevor derd zal worden. Het Centrale vliegveld HAARLEM, 9 November. In de gisteren avond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel voor Haarlem en omstre ken is besloten een adres te zenden aan de regeering, waarin verzocht wordt Schiphol aan te wijzen als Centraal Vliegveld, aange Zien de belangen van het district der Kamer daarmede ten zeerste gediend zijn. Met de stichting van het Centrale Vliegveld op een andere pluais zou de Kamer zich slechts dan kunnen vereenigen, indien daardoor het landsbelang gediend wordt. Wenschen inzake steunrege ling landen tuinbouw Opheffing kalverteeltbe- perking gevraagd DEN HAAG, 8 Nov. Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begroo- tings landbouw-crisisfonds wordt het vol gende ontleend: Vele leden verklaarden zich in hoofd zaak met het gevoerde landbouw-crisis- beleid te kunnen vereenigen, al hadden zij tegen verschillende onderdeelen daar van bezwaren. Enkele leden waren het met de gevoer de crisispolitiek in het geheel niet eens. zij erkenden, dat de landbouw steun be hoeft, doch dit moet geschieden zonder dat de particuliere vrijheid zoo sterk wordt beknot als volgens het thans ge volgde systeem geschiedt. Verscheidene leden, die zich met de ge volgde politiek op velepunten wel konden vereenigen, zagen daarin niettemin een ze kere tegenstrijdigheid tusschen de teeltbe perkingen. Andere leden achtten vergrooting van de bodemproducteie wel degelijk wenschelijk, zoowel met het oog op de daaruit voort vloeiende tijdelijke en blijvende verruiming van de werkgelegenheid als om ons land meer onafhankelijk te maken dan 't thans is. Op den goeden weg Vele leden spraken als hun overtui ging uit dat de regeering ten aanzien van het organisatievraagstuk voor den landbouw op den goeden weg is. Op den duur kan zij zonder schade voor het prestige van de overheid de verantwoor delijkheid voor allerlei technische rege lingen niet blijven dragen. De overheid dient zich zoo spoedig mogelijk van dit terrein terug te trekken en zich te beper ken tot het uitoefenen van een toezicht, dat strijd met het algemeen belang voor- Verscheidene leden waren van meening, dat van overneming van regelingen door be- drijfsgenooten geen sprake kan zijn, indien in de belooning van den landbouw geen ver betering komt. Andere leden zouden het bedenkelijk ach ten, indien de regeering aan dezen aandrang tot verhooging van den steun aan den land bouw zou toegeven. Verscheidene leden verklaarden, dat het huns inziens de plicht der regeering is, een redelijke verhouding tusschen de belooning van der. landbouw en die van de andere be drijfstakken tot stand te brengen. Riqhtprijsvcrhooging Deze leden drongen er bij de Regeering op aan, de richtprijzen te verhoogen, ten einde het landbouwbedrijf in ons land waarlijk loo- nend te maken. Weer andere leden waren van oordeel, dat een bescherming, en zeker een duurzame b> scherming, zooals door verscheidene leden werd bepleit, voor den landbouw zelf geen voordeel zal opleveren, en jegens de overige bedrijfstakken onbillijk zou zijn. Verscheidene leden waren van oordeel, dat een regeling omtrent minimum loonen ir. den landbouw niet langer achterwege kan blijven.' Vele leden verheugden zich over het tot stand komen van een steunregeling voor kleine boeren en tuinders. Wenschen Vele leden uitten voorts met betrekking tot deze steunregeling de volgende wenschen. In de eerste plaats zouden zij gaarne zien, dat de toeslag voor gezinsleden werd ver hoogd en uitgebreid. Vervolgens meenden zij dat de gedeeltelijke aftrek van de ouder domsrente van inwonende ouders moet wor den beëindigd. En in de derde plaats zou den zij voor sommige streken de basisbedra gen gewijzigd willen zién, teneinde te voor komen, dat kleine boeren, die in hun bedrijf behooren te blijven, naar de werkverschaf fing worden gezonden. Verscheidene leden gingen in hun wen schen verder. Zii achten de normen voor de steunregeling aan de kleine boeren en tuin ders 9 per week en 15 cent voor elk in wonend gezinslid boven twee) aanmerkelijk te laag, vooral in den tuinbouw. Op verhoo ging hiervan drongen zij krachtig aan. Sommige leden zagen in de concentratie op het gebied van de bacon industrie en de productie van vleeschconserven een ernstig gevaar voor den Nederlandsohen landbouw, een gevaar, dat de regeering huns inziens behoort af te wenden. Sommige leden vroegen 's ministers spe ciale aandacht voor de belangen van den handel, welke in zoo sterke mate bij de land bouwcrisispolitiek betrokken zijn. Eenige leden kwamen op tegen de bewe ring, dat de graanhandel door de graanpoli- tiek van de regeering in de laatste maanden benadeeld zou zijn. Kalverteeltbeperking Van verschillende zijden werd er op nieuw op aangedrongen, de kalverteelt beperking pp te heffen, waartoe thans nog meer aanleiding bestaat dan vroe ger omdat het mond- en klauwzeer tal rijke slachtoffers gemaakt heeft en blijft maken. Daarmee zou naar de meening van verscheidene leden stopzetting van den invoer van buitenlandsch vleesch gepaard moeten gaan. Andere leden achtten dit laatste echter onmogelijk zonder andere vitale belangen o.a. van den tuinbouw, in gevaar te brengen. Sommige leden waren van meening, dat de vleesch prijzen thans te laag zijn. Dit acht ten zij vooral met het oog op de instandhou ding van den varkensstapel gevaarlijk. Een aantal leden was van oordeel, dat de handelwijze van de veehouderijcentrale ten opzichte van den particulieren handel niet door den beugel kan. Deze centrale behoort huns inziens niet zelf als koopman op te tre De margarine-conventie Sommige leden verzochten de regeering haar invlorad te willeu aanwenden, opdat aan de huns inziens bevoorrechte positie van het Univelever-concern in de margarine-con ventie een einde kome en er meer bestaans mogelijkheid ontsta voor de kleinere zelf standige bedrijven. De fabrieken, die in de afseloopcn iaren hun quotum aar. de Uni lever hebben verkocht, behooren naar de meening van deze leden hun vroegere pro ductie niet blijvend in de conventie te kun nen doen gelden. Van verschillende zijden werd opnieuw aangedrongen op vermeerdering van den steun aan den tuinbouw, zoo mogelijk door bevordering van den afzet in binnen- en bui tenland, doch indien dit niet mogelijk is, door het toekennen van grootere bedragen uit het landbouw-crisisfonds. Met betrekking tot de haringvisscherij ga ven verscheidene leden te kennen, dat zij het ernstige arbeidsconflict, hetwelk dit bedrijf in het voorjaar van dit jaar gedurende lan gen tijd beeft stilgelegd, zeer betreurden. Zij verzochten den minister maatregelen te wil len beramen teneinde een herhaling van zulk een conflict te voorkomen.. Instemming met exportplannen Krachtiger steun voor de havens bepleit Geen experimenten met den gulden DEN HAAG, 8 Nov. Aan het voorloopig Verslag over de begrooting van economische zaken wordt het volgende ontleend: Met groote belangstelling had men kennis genomen van de plannen der regeering op het gebied van de bevordering van den ex- Verscheidene leden hadden uit de mede deelingen in de millioenen-nota den indruk gekregen, dat de regeering maatregelen en pogingen tot uitbreiding van onzen export, in het bijzonder tot verovering van nieuwe en herovering van verloren gegane markten te veel afhankelijk stelt van voorafgaand par" ticulier initiatief. Kon men dus vrijwel algemeen met de plannen der regeering tot bevordering van den export instemmen, verscheidene leden meenden, dat de voorgenomen verhooging vac. invoerrechten met dit streven naar ver ruiming van den export onvereenigbaar is. Aandere leden betuigden hun volle instem ming met de richting, waarin de plannen der regeering op dit gebied zich bewegen. Zij vertrouwden, dat de aangekondigde verhoo ging van invoerrechten inderdaad spoedig tot'stand zal kunnen komen. Ter bescherming van onze nationale nij verheid zou de regeering, naar deze leden meenden, ook nog meer gebruik kunnen ma ken van de crisisinvoerwet. Vele leden betuigden hun instemming met de opvatting der regeering, dat de indu strialisatie krachtig moet worden bevorderd. Verscheidene andere leden waarschuwden nogmaals tegen te hooge verwachtingen vau het streven naar industrialisatie. Eenige leden zouden gaarne inlichtingen ontvangen omtrent 't monetaire beleid, dat de regeering wenscht te voeren. Verscheidene leden verzochten de regee ring bij de bevordering van den export in het bijzonder te willen letten op de belangen van de agrarische bedrijven, speciaal van den tuinbouw. Gaarne zou men worden ingelicht omtrent de plar.nen der regeering ten aanzien van de economische samenwerking tusschen Neder land en Nederlandsch-Indië. Verscheidene le den verwachten van deze samenwerking belangrijke voordeelen voor belde gebieds deelen. Steun voor de havens Verscheidene leden bepleitten krachti ger steun van de regeering voor onze ha vens. Deze hebben eenerzijds te lijden van de pogingen der Duitsche autoritei ten om het verkeer zooveel mogelijk over Duitsche havens te leiden, anderzijds van de Belgische maatregelen ten gun ste van het verkeer in de Belgische ha- Deze leden z^^uüii willen vernemen, wat de regeering nu voornemens is verder tot steun aan de havens te doen. Vele leden achtten het gerechtvaardigd opnieuw de spe ciale aandacht van de regeering voor de nonden van den middenstand te vragen. Verscheidene leden hadden den indruk, dat de vestieingspischen te hoog worden opge schroefd. Zij achtten de overbezetting van hot middonstar dsbedrij? een ernstig euvel. Men mag dit euvel echter niet bestrijden door hoogere vestigingseischen te stellen dan EEN „GEVAARLIJKE" BOERDERIJ OP THOLEN De pachters moeten er steeds verdwijnen Men schrijft ons: Zeven jaar terug maakten wij melding van 'n sensationeel en executorialen verkoop van een landbouwers-inspan op de mooie hoeve. „Stadsgezicht" bij de kom der gemeen te Tholen. waar de wielen van wagens en karren gestoken waren aan ploegen en kleine landbouwmachines en omgekeerd kleine wielen gedaan waren aan karren en wagens, kortom een dwaas gezicht, waar danig om werd gelachen. Het talrijke pu bliek vond toen dezen verkooD door den eigenaar zoo onsympathiek, dat b.v. karren en wagens voor eenige guldens duor den pachter, den heer Dalebout werden inge kocht en toen vreemden boden* op het vee werd een kiing rondom hen gevormd, zoo dat niemand meer durfde te bieden en ver schillende dingen voor spotprijs noor D. konden worden ingekocht, zeer tot genoegen van het publiek. Waar Dalebout reeds de derde pachter was die in conflict was met zijn eigenaar, is nu de heer Brooymans, van St. Annaland No. 4. Toen de heer Br. aan de hoeve kwam lag deze reeds een jaar braak, terwijl gras en onkruid meters hoog groeiden op de prachtige en vruchtbare landouwen. D-kt den heer Br. is alles prima in orde gemaakt, zoodat de akkers, r.u hij zes jaar op Stacls- zir.ht heeft geboerd, rijke vruchten gaven, terwijl de stee in waarde is gestegen. Nu is ook de heer Br. in procedure met den eigenaar en naar ons werd gezegd, moet de pacht-commissie een uitspraak hebben gedaan zeer in net voordeel van den pach ter. Een en ander heeft tot gevolg, dat nok de heer Br. van de hoeve wordt gezet. Dezer dagen is met man en macht door een deur waarder uit Roosendaal de geheele inspan met hooi en stroo en huishouden van een knecht buiten gezet. Gelukkig dat de heer Br. op een en ander had gerekend, zoodai geen vee meer op stal stond, terwijl hij direct zooveel mogelijk met vrachtauto's van den weg naar elders heeft doen vervoeren Vanzelfsprekend had een en ander veel be- De akkers liggen nu momenteel pracipsals voor 7 jaar. daar niets is geploegd en on kruid en gras op de velden welig tieren. Wij vragen ons af, wie straks als pachter op Stadszicht zal durven komen. Slordig fietsende meisjes veroorzaken ernstig auto-ongeval Twee vrouwen vonden den dood Tegen bestuurder vrijspraak gevraagd ARNHEM, 9 Nov. De subs, officier van Justitie voor de rechtbank was voor een moeilijke puzzle geplaatst. Op 6 Juli van dit jaar fietsten vijf meisjes op den weg E d eR enswoude, echter zóó, dat zich enkelen van hen niet op het fietspad, doch op de rijbaan van den uiterst drukken keersweg A r n h e m—U t r e c h t bevonden. Een auto uit de richting Ede naderde, gaf signaal en toen plots voor de auto, week een der meisjes naar links. De bestuurder trachtte te ontwijken, remde sterk af, gleed uit naar links en botste daarbij op een tegenligger, die zeer kalm geheel rechts reed. Twee van de drie inzittende dames uit den tegenligger werden bij het ontzet tend ongeluk dat volgde, gedood. Aan wie is nu de schuld? De subs, officier van Justitie Graaf van Limburg Stirum werd er voor ge plaatst deze zaak uit te pluizen en hij dag vaardde ten slotte den autobestuurder, den heer W. v. d. G. uit U i t g e e s t, hoofd inspecteur eener hypotheekbank, dien hij ten laste legde dat hij onvoorzichtig en on oplettend en achteloos een auto Rad be stuurd, waardoor de beide Haagsche dames Mevr. v. d. Vee rB o g a a r d en Mej. H. G. Tiggelman werden gedood Gister diende deze zaak voor de Arnhem- sche Rechtbank. Bij het verhoor gaf de verdachte op een wijze die lof van den officier oogstte, een uiteenzetting van het gebeurde. Dat hij schuld had, kon hij niet toegeven, want zijn meening was dat, indien hij niet had geremd, het ongeval niet was geschied. De plotselinge manoeuvre van het meisje had hem tot remmen genoopt en daardoor ont stond het ongeval. Vele getuigen, w.o. een deskundige, kwa men den gedachtengang van den verdachte bevestigen. Een schril licht werd daardoor geworpen op de houding der vijf meisjes, die spelend en stoeiend op de fiets zaten. Vermoedelijk is de plotselinge uithaal naar links daarvan een gevolg geweest en daar op volgde het ongeval. Toen het geschiedde zijn ze snel weggefietst, het was, aldus de verdediger, alsof ze innerlijk zich van de schuld bewust waren. In zijn requisitoir gaf de officier opnieuw van zijn moeilijke positie blijk. Vooral het feit, dat één getuige, die vlak achter den verdachte reed en zelf jaren chauffeert en nooit een aanrijding heeft gehad, verklaar de dat hij niet anders zou gehandeld heb ben, gaf bij hem den doorslag. Hij meende nu, dat het zeer moeilijk is dezen verdachte dit feit ten laste te leggen en vroeg vrij spraak. De verdediger sloot zich daarbij aan. De uitspraak werd bepaald op Dinsdag 22 November. voor een behoorlijke bedrijfsuitoefening noo- dig is. Verscheidene leden meenden, dat een wet telijke regeling van het landbouwonderwijs wenschelijk is. Met bevreemding hadden verscheidene le den kennis genomen van het besluit der re geering tot verplaatsing van het rijksland bouwproefstation voor het onderzoek van veevoedermiddelen, enz. van Wageningen naar Maastricht, waar het zal worden on dergebracht bij het rijksproefstation voor meststoffen. GROOTE VERDUISTERING TE MAASTRICHT Bij filiaal van de Nederlandsche Middenstandsbank Te Le Havre is aangehouden de procu ratiehouder N. van het filiaal der Neder landsche Middenstandsbank te Maas tricht. Deze zou een belangrijke verduis tering hebben gepleegd en daarbij hebben gemanipuleerd met de rekening van een der cliënten, den hèer M Weiss, die een wijn zaak in Maastricht heeft. Een belangrijk bedrag zou daardoor niet verantwoord zijn. De heer W. bevindt zich momenteel in Amerika voor een zakenreis, doch hij zal op telegrafisch verzoek zoo spoedig moge lijk terugkeeren. Op de wijnzaak van den heer W. heeft de bank beslag doen leggen, doch dit be slag is inmiddels door den president van de rechtbank in kort geding weer opgeheven. De uitlevering van den procuratiehouder is reeds verzocht. Het „in den grond geboorde" stoomschip Was waarschijnlijk wrak van de „Nippon" VLISSINGEN, 9 Nov. Naar aanleiding van het bericht, dat bij het lichtschip „Wande laar" een Spaansch schip in den grond ge boord zou zijn, vernemen wij, dat de Engel- sche vlieger zich zoo goed als zeker vergist Men meent als vrijwel zeker te mogen aannemen, dat de Britsche vlieger uit de lucht het wrak heeft gezien van het Zweed- sohe stoomschip „Nippon", dat twee maan den geleden tengevolge van een aanvaring •nabij de „Wandelaar is gezonken, en dat nog steeds bij eb boven water uitsteekt. Het wrak van de „Chryssi" De eerste explosies ROTTERDAM. 9 November. Gistermiddag is een aanvang gemaakt met het laten springen van het wrak van het in den Nieuwen Waterweg nabij Poortershaven gezonken Grieksche stoomschip „Chryssi". Duikers van de N.V. v. d. Tak's Bergings Mij hebben in de afgeloopen dagen het voorbereidende werk verricht en thans zijn de eerste dynamiet-ladingen ter grootte van 30 k 40 kg. ontploft. In totaal zal 4000 kg. worden „verschoten". Tusschen twaalf en één uur en tusschen vier en vijf uur vonden in totaal acht plosies plaats. Eerst zal het dek van het schip worden verwijderd, waardoor de ko- lenlading kan wegspoelen. De explosies, die gister plaats vonden, waren aan de oppervlakte van het water goed merkbaar. Soms spoot het water en kele meters omhoog. Als het dek geheel is losgeslagen, begint het opblazen van de rest van het schip. Dc stukken ijzer zullen door een groote drijvende bok worden opgevischt, en op den walkant gedeponeerd. Is het geheele wrak geborgen, dan zal het ijzer door den Burgemeester-strandvonder worden geveild in opdracht van den Minister van Water staat. Doch het duurt nog wel een paar maanden voor het zoover is. Verblind door tegenligger? Vrouw aangereden en gedood VEENDAM. 9 Nov. Gisteravond omstreeks zes uur is aan de Langeleegte te Veendam. de aldaar wonende mevrouw Detz, door een motorrijwiel aangereden en op slag gedood. De vrouw liep -naast een kinderwagen, welke een buurmeisje voortreed. Uit de richting van de stad naderde een motorfiets, waarvan de bestuurder, iemand uit Veen- dam. naar alle waarschijnlijkheid verblina werd door de lichten van een uit tegenge stelde richting komende personenauto. De motorrijder reed de vrouw aan met bovenstaand noodlottig gevolg. De appelprijzen Verlaging der heffing gevraagd Nu in de laatste weken groote hoeveel heden appels voor export naar het buiten land verkocht worden, zijn de toch al reeds hooge appelprijzen nog hooger geworden en de binnenlandscho afzetmogelijkheden dua belangrijk verminderd. Daarom heeft de nieuwe Zuidvruchten bon d in een adres aan den Minister verzoent om evenals dit met peren geschiedde ook de heffing op buitenlandsohe appelen ten spoe digste te verlagen. ALMELO. 9 Nov. De rechtbank te Almelo heeft een drietal exploitanten van geheim* zenders veroordeeld, n.l. die van „Het volle profijt" te Glanerbrug, „De Nachtegaal' te Alrnolo en „De Mepel" te Balkbrug. De exploitanten, die tegen de vonnisser van den kantonrechter hooger beroep had den aangeteekend. werden thans wederom veroordeeld: G. van S. te Glanerbrug tot twee maanden hechtenis, eisch drie maan den, R. J. S. te Almelo tot een maand hech tenis, eisch drie maanden en H. K. te Balk brug tot veertien dagen hechtenis, eisch twee maal een week. JONGETJE OVERREDEN EN GEDOOD 'T ZANDT (Gr). 9 Nov. Het zesjarig zoontje van de familie J. Kloosterhuis te Zijldijk is bij het oversteken van den weg door een autobus gegrepen en op slag ge- P.ONTIER KARREMAN MAKELAARS IN ASSURANTI ÉN ROTTERDAM behartigen de belangen van verzekerden VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen De Tweede Kamer heeft een aanvang gemaakt met de algemeene beschouwing gen over de Begrooting voor 1939. Het vijfde lustrum van de NederL Handelshoogeschool te Rotterdam. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Economische Zaken. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het Landbouw-* crisisfonds. De president der Turksche republieK zeer ernstig ongesteld. Republikeinsche vorderingen aan heÉ Segre-front. Hitier spreekt in het Hofbrauhaus te! München. De Engelsche parlementszitting gister* heropend. W at voor weer krijgen we Meest matige, later wellicht toenemen de wind uit zuidelijke richtingen, neve lig tot betrokken of zwaar bewolkt, waarschijnlijk droog weer, zelfde teimpe- AMSTEL-HOTEL AMSTERDAM KAMERS ZONDER BAD vanaf ...ƒ4.— KAMER MET BAD vanaff 5.50 Uitgebreid Hollandsch Ontbijt f L— RESTAURANT DIKKER THIJS - AMSTERDAM DINER vanaf1.75 LUNCH 1.25 ZEEUWSCHE HOEK 12—2 nur: Speciale Plats du Jour vanaf f 0-50 Koffie 0.15. Moordenaar krijgt maximum-straf ALKMAAR, 9 Nov. De kapper D. te O b- d a m, tegen wien de officier van justitie wegens doodslag verdachte had zijn vrouw door worging van het leven beroofd vijftien jaar gevangenisstraf had geëischt, is door de rechtbank overeenkomstig dien eisch veroordeeld. Acht maanden tegen ronselaar geëischt Meineed door getuigen? ALMELO, 9 Nov. Tot ver in den avond heeft de Almelosche rechtbank gisteren de zaak behandeld tegen het Enschedésche communistische raads lid, H. J. G., die er van beschuldigd wordt in Juni j.l. enkele jongelui naar Spanje te hebben willen ronselen. Door het ingrijpen der politie is dit echter voorkomen. De rechtszitting nam eon eenigszins dra matische wending, doordat twee getuigen, w.o. een der jongelui, die naar Spanje zou den gaan, ontlastende verklaringen voor G. aflegden, zoodat de rechtbank meende, dat er aanleiding was om een onderzoek ir. te stellen of deze getuigen wellicht meineed pleegden. Zij werden eenige uren in verzekerde be waring gesteld en de zitting werd geschorst. Na de hervatting kwam de één, L. K„ op zijn verklaring terug, dat men met G. een vergadering in Arnhem wilde bezoeken en niet on wee was naar Spanje. Enkele an dere getuigen, o.w de tweede jongeman, die naar Spanje zou gaan, legden eveneens be zwarende verklaringen voor verd. af. De officiér had aanvankelijk een lichte straf willen eischen, maar gezien de hou ding van G die volgens spr. anderen tot meineed dwontr vorderde hij acht maanden gevangenisstraf. Van de verklai ii.0v.n der getuigen werd acte opgemaakt in verband met evcntueele vervolging wegens meineed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1