1 W.ROOfcZ"1 KNIPPATRONEN Stekeligheden Zijdenstoffen Heerenstoffen KsG m te Hertogin Marina van Kent UITGAVE DER VIJF SAMENWERKENDE CHRISTELIJKE DAGBLADEN „Officieel wordt bekend gemaakt, dat de hertog van Kent is benoemd tot gouver neur-generaal van Australië. Hij volgt als zoodanig lord Gowrie op, die zijn ambt neerlegt. „De hertog van Kent zal zich naar Austra lië begeven, waar hij in November van het volgend jaar de functie van Gowrie zal overnemen. „Reuter verneemt, dat de hertogin haar gemaal zal vergezellen en waarschijnlijk zullen zij ook hun kinderen meenemen". ALDUS een bericht, zooals men het dezer dagen in onze krant lezen kon en dat een nieuwe phase aankondigt in het leven van Prinses Marina, de hertogin van Kent. En nu zij blijkens vermelde mededeeling weldra uit den Europeeschen gezichtskring verdwijnen zal om haar man ook in den vreemde te helpen en te steunen in zijn verantwoordelijke positie, nu is het een zeer geschikt moment, iets meer van de aanstaande reizigster naar het andere einde van den aardbol te vertellen. We kennen Prinses Marina reeds als iemand, die zich uitnemend weet te klee- den. Het is niet gewaagd, te zeggen, dat zij voor schier tallooze vrouwen de mode aan geeft Minder bekend is echter, dat zjj deze wijze om zich te kleeden juist heeft geleerd in vry moeilijke levensomstandigheden, in jaren, waarin zij in Parijs een eenvoudig bestaan moest vinden en geducht de han den uit de mouwen had te steken, talentvolle dochter van talentvollen vader Werd haar echtgenoot, Prins George, de hertog van Kent, geboren op 20 December 1902, Prinses Marina zag het levenslicht op 30 November 1906 en zij is thans dus jaar. Haar vader, Prins Nicolaas van Grie kenland, legde herhaaldelijk blijken aan den dag van goede schilderkunst, en deze kostelijke gave schijnt Marina heel wat te hebben geërfd. Reeds vroeg kwam zij met aardige teekeningen aanzetten, en toen ze wat ouder was geworden, mocht zij naar Parijs, het oord van schilders en tee kenaars, om zich verder te bekwamen. De schilderkunst was echter niet het eenige, dat in de Fransche hoofdstad haar aandacht gevangen hield. De omstandighe den van haar bestaan waren weinig kleurig, en dus kon men haar weldra bezig zien in allerhande werkzaamheden, welke men bij een Prinses niet dadelijk zoeken zou. Stof afnemen, koken, verstellen van japonnen, ja wat niet al, dergelijke huis houdelijke bezigheden prijkten op haar program, en zoo werd haar Parijsche tijd een periode van hard werken, waarbij het uitstapje, dat ze nu en dan naar Engeland maakte, een des te prettiger afwisseling vormde. De omstandigheid, dat haar portemonnaie niet steeds zoo gevuld was als ze wel wenschte, bracht haar eerder ertoe, haar artistieke talenten ook ten volle te benut ten bij het ontwerpen van bekoorlijke en toch goedkoope kleeren. De Prins harer droomen Niet steeds evenwel zou de toestand blijven als hij was. Bij een van haar bezoeken aan Engeland leerde Marina Prins George ken nen en aldra vatten zij beiden genegenheid voor elkaar op. En het was op 29 Augustus 1934, dat de vorstelijke verloving officieel bekend werd. Lang zou de periode van voorbereiding niet duren, want weldra was men bezig, plannen te maken voor een bruiloft, welke in pracht en praal nauwe lijks zou zijn te overtreffen. De luister, hierbij betoond, herinnerde weinig aan het eenvoudige bestaan van Marina in de groo- te wereldstad Parijs. Eenigszins een indruk van de statie, bij dit huwelijk aan den dag gelegd, krijgt men, als men bedenkt, dat elk Koninklijk huis in Europa vertegenwoordigd was. Niet min der dan acht bruidsmeisjes boden haar diensten aan, en onder haar moet wel in de eerste plaats onze Prinses Juliana wor den genoemd. In een plechtigen dienst, ge houden in de gewijde omgeving van de eeuwenoude Westminster Abbey, werd de echt gesloten door de aartsbisschoppen van Canterbury en York, en ieder, die den stoet zag, is wel in het bijzonder onder den in druk gekomen van de lieftalligheid der vor stelijke bruid. Over haar sierlijk toilet droeg zij een prachtigen hermelijnen man tel. Mede door het aardige optreden van Marina zal deze 29ste November 1934 de Prinses is dus juist één dag vóór haar WOL SPECIALIST DE NIEUWE WOLBAAL Jonkerfransstraat 117 Tel. 51992, bij Goudscheslngel Schiedamscheweg 65 feu Telef. 31774, naast Bervoets A ROTTERDAM 28sten verjaardag getrouwd voor niet weinigen onvergetelijk blijven. Op deze echtverbintenis is een gelukkig huwelijk gevolgd, dat gezegend werd door de ge boorte van enkele lieve kinderen, waarvan het Prinsje Edward thans omstreeks 3 jaar oud is. Alexandra haar naam herinnert aan de Grieksche afkomst van haar moeder is 2 jaar. In de fraaie landelijke omge ving van het buitenverblijf „The Coppins" zijn de kinderen natuurlijk volop in hun element. De Engelsche Prinsen hebben steeds een warme belangstelling voor het maatschap pelijk leven aan den dag gelegd. Edward heeft bijv. herhaaldelijk over arbeidsvraag stukken gesproken en tal van fabrieken placht hij te bezoeken. Ook de huidige Ko ning van Groot-Brittannië blijft niet ach ter. En de hertog van Kent heeft steeds ge toond, een open oog te hebben voor de be- teekenis van allerlei sociale vraagstukken, niet 't minst van die welke de verhouding raken tusschen 't Engelsche moederland en de verweg-gelegen deelen van 't Imperium. Van zijn gouverneurigeneraalschap over Australië mag dus een en ander worden verwacht, en het spreekt wel vanzelf, dat het Marina's begeerte is, haar echtgenoot hierin ter dege bij te staan. De beste wen- schen van zeer velen zullen het vorstelijk gezin op de lange reis vergezellen. Vermaken van school jurken Kinderen groeien menigmaal gauw uit hun kleeren en met meisjesjurken is het ver lengen of verbreeden meestal een kwestie van overleg. Wij geven op dit schetsje een vijftal juiv ken weer, die op zeer geslaagde wijze ver maakt zyn. Het zijn effen wollen jurkjes. Fig. 1 wordt gemoderniseerd met gestreep te stof en verkrijgt hierdoor een geheel ander aanzien. Mouwopslagen en kraag van hetzelfde. Evenals in ons land is men ook in Engeland begonnen met de regeling van het onderwijs van dienstboden. De regeering heeft een oud landgoed in Newbold bij Leamington beschikbaar gesteldwaar 2000 meisjes in drie maanden het vak kunnen leeren. Een groep meisjes bezig met de groote wasch. Fig. 2 geeft aan hoe aardig de combinatie wollen etof en fluwéél kèfi wérken, terwijl de jurk langer en breeder is ge maakt. t Fig. 3 is een geruite jurk, die langer ge maakt wordt door een breede pas van effen stof. Fig. 4 is een gekleed zijden jurkje, dat on deraan verlengd wordt met een bedrukt zijden rand, in geschulpte^ lijn, opeestikt evenals dè kraag. Ten slotte noemen wij fig. 5, die een com binatie van effen en geruite stof aangeeft aan pas en mouwen. De eerste geeft breeder 'schouderstuk, terwijl de jurk als geheel aardig, werkt. Hét verbreeden kost altijd meer hoofdbrekens, dan het verlen gen, doch in ieder geval is het mogelijk. Niet alle Moeders begrijpen wat jongens zijn, hoe licht hun gevoel van eigenwaarde is gekwetsthoe vroeg zij zich reeds „man" gevoelen en hoe zij hun geheimzinnigheden dwaasheden kunnen hebben, waarbij niet te zeer moet ingrijpen. BULWER Wal elen we volgende week ZONDAG Groentensoep Gehakt met zoete appeltjes, Aard.-purée Vruchtenbroodjes MAANDAG Harde eieren najaarsspinazie reepjes geb. brood Aardappelen Rijstommelet DINSDAG Stamppot van boerenkool met rookworst en gek. Aardappelen Appelmoes WOENSDAG Duitsche biefstuk Gestoofde tomaten Aardappelen Flensjes DONDERDAG Koninginnesoep Gebakken botjes gemengde Sla Geb. Aardappelen VRIJDAG Van de met gemerkte spijzen vindt men de recepten hiernaast. VRUCHTENBROODJES (6 personen). 12 sneetjes oud brood (zonder korst), wat jam of marmelade, 2 eiwitten, boter. De sneetjes brood worden in heete boter mooi bruin gebakken (aan weerskanten); daarna besmeerd met een laagje jam of marmelade. Men klopt het eiwit stijf met wat suiker en bestrijkt de jam ermee. Men plaatst de sneetjes nu zoolang in den oven tot het eiwit lichtbruin is. Men kan ze warm of koud dienen. RIJSTOMMELET 1 kopje rijst, 2 eieren, 60 gr. boter, melk, boter, 1 y2 kopje water, 75 gr. suiker, 75 gr. bloem, kaneel, jam, wat zout. Rijst meerdere malen wasschen, opzetten met 1 y2 x zooveel water en wat zout. Aan de kook brengen en gedurende een minuut of 5 door laten koken, daarna gas zeer laag stellen en plm. 20 min. in goed gesloten pan op het vuur houden, waarna de rijst goed gaar en droog is. Eierdooiers kloppen met een weinig melk en suiker en met de bloem door de rijst mengen tot een dik beslag is verkregen; waarna tenslotte het zeer stijf geklopte eiwit wordt bijgevoegd. Helft van de boter smelten en de helft van de rijst aan beide kanten op niet te sterk vuur gaar bakken; andere helft op dezelfde wijze. Op dienen met jamlaag tusschen beide omme- letten en bestrooien met suiker. Warm op dienen. DUITSCHE BIEFSTUK 500 gr. mager malsch rundvleesch, 5 gr. zout, 14 ui, peper, 1 theelepeltje gehakte peterselie, 5 lepels melk (plm. y2 d.L.), 100 gr. boter. Wasch het vleesch; maal vleesch en ui in den vleeschmolen (of hak ze heel fijn). Ver meng de massa met fijn gehakte peterselie, melk, peper en zout. Maak er ronde, platte koekjes van. Voorzie ze met.den achterkant van het hakmes van ruitjes en bak ze ver der als gewone biefstuk. STOOMWASSCHERIJaVERVERIJ ROTTERDAM DEN HAAG Deze peignoir: kan zoowel door slanke als door corpulente dames worden gedragen. De teekening geeft hier een gewatteerde stof of zyde aan, doch ook andere stoffen als een effen of gebloemde zijde, katoen of een wollen stof zijn hiervoor geschikt. Bij een gewatteerde stof moet de peignoir gevoerd worden met een dunne zijde, omdat No. 7 dit materiaal veei pluist, wat zeer hinder lijk is als men de peignoir b.v. eens over een donkere japon wil dragen.. De meest voorkomende stoffen voor peignoirs zijn 70 cm. breed. Een mooie zijde, ook wel 90 cm. Voor de kraag, zakklepjes en biais op de wen kan men een zwarte of donkere zijde gebruiken, b.v. crêpe satin, welke garneering aan de peignoir een sierlijk aan-' geeft en het materiaal zeer goed tot zijn recht doet komen. Bij het bestellen van het patroon geeft men de volgende maten op: de bovenwijdte, de geheele lengte, de taillewijdte, de heupwijd te, de schouderbreedte en de mouwlengte. ïen in het maatmmen niet voldoende geroutineerd, dan controleere men de ge nomen maten met het maatlijstje in „Van en Voor de Vrouw"" van 13 Oct. 11. De hoeveelheid stof wordt op het patroon aangegeven. De prijs van het op nnat-gemaakte patroon is 50 cent, (plus 5 cent porto), toe te zenden aan de Redactie „Var en Voor de Vrouw", -idrea: administratie van ons blad. ZONDAGMORGEN hebben Moeder en Hk koffie gedronken bij Jan. Dat is mijn oudste zoon en hij is onderwijzer hier in de stad. Zoo heb ik ook nog een getrouwde dochter hier in de stad wonen en da gezellig, als een mensch zijn kinderen dicht bij zich houdt. We hebben ook getrouwde dochter en een ongetrouwen s buiten de stad wonen, maar ik vertel daar later wel eens van als er aanleiding toe bestaat. Alles op zijn tijd. We zijn nou om zoo te zeggen aan 't koffiedrinken bij Jan. Nu zou ik niet graag kwaad spreken van den onderwijzenden stand, want 't is over 't algemeen een behoorlijk slag menschen. Ze zijn wijs en bedachtzaam en voorzichtig en goed en braaf en best. Steunpilaren de maatschappij om zoo ie zeggen. Ze zitten in allerlei arbeid op allerlei terrein des levens. En ze wéten alles zoo goed. Ik ben met m'n sikje en al maar een eenvoudig mensch, want ik heb het nooit verder bracht dan tot kantoorboekhandelaartje zoodoende weet Jan het veel beter dan ik en hij weet het ook, dat hij het veel beter weet. Hij weet bovendien, dat hij mij als ouder eenigen eerbied verschuldigd is en jé kan merken dat hij dat weet, want hij laat mij altijd op een eerbiedige manier weten, dat hij het beter weet dan ik, als u begrijpt wat ik bedoel. Een mensch heeft soms moeite om zich goed uit te drukken. Maar dat leer ik wel van hem, dat ik mijn kinderen nooit goed opgevoed heb. Want Jan heeft twee jongens, die al den leeftijd hebben, dat ze eenigszins voor rede vatbaar zijn (er ligt nog een meisje in de wieg) en die twee jongens weten precies waaraan ze zich te houden hebben. Je zou er alleen van kunnen zeggen, dat de opvoedkunde van Jan wat vermoeiend is. Want als opa en oma er zijn, dan zijn de kinderen natuur lijk druk en beweeglijk en ze beschouwen Daatjes breede schoot en Opa's knie als plaatsen waar ze in en op kunnen zitten, resp. tegenaan kunnen leunen om allerlei nieuwtjes te vertellen, om in Oma's tasch te snuffelenhaar Zeeuwsche broche te be wonderen en Opa's vestzakken leeg te halen, zijn horloge te hooren tikken en hem krin getjes te zien blazen. Dat mag allemaal een minuut of tien en daarna moeten Opa en Oma op bevel van Jan rust hebben. Ze worden een dagje ouder. „Och, laat ze maar," zeggen we Nee, nee, de jongens moeten naar de achter kamer, zoet gaan spelen. Daar gaan ze met teleurgestelde gezichten en hét duurt geen vijf minuten of ze putten zich uit in allerlei listige pogingen om de grens naar het dorado in de voorkamer te overschrijden. Het conflict is geboren en het is verder gebod op gebod en regel o-p regel. Heeft vader gezegd, dat ze in de achterkamer moeten gaan spelen of niet? Goed, dan zul len ze dat ook doen. Wat zou er van de opvoeding terecht komen als vader zich ii dezen slap aanstelde. Lies, onze schoondoch ter, wenkt al eens met haar oogen naar Jan, maar deze heeft niet voor niets paeda- gogiek gestudeerd. Er ontstaat ook aan deze zijde een conflict. „Hoe kun je nou zoo doen, Lies, je moet altijd consequent zijn," vermaant Jan. „Opa en Oma komen niet zoo dikwijls," zegt Lies, „je kunt toch wel begrijpen, dat de kinderen„Juist," zegt Jan, „ze komen niet zoo dikwijls en daarom moeten ze hier rustig kunnen wezen." En daar zitten Opa en Oma. Oma zit 1 de kinderen te kijken als naar gevangenen achter de tralies En Opa wordt zóó moe het gesprek over de preek omdat hij slechts hortend voort kan zetten, daar het grootste gedeelte van zijn aandacht de kinderen gevestigd moet houden en kens midden in zijn eigen en Opa's betoog v. DAM-BOOD ALLEEN: Weste Wagenstraat 64, Telefoon 10452 ROTTERDAM (bl| de Meen!) STALEN FRANCO met zijn vermaningen naar de kinderen uitvalt. Daar wordt je zoo moe van als een De opvoeding, die wij onze acht kinderen gegeven hebben heeft tot dit verkeerde resultaat geleid, dat wij tranquïllus konden zijn in saevis undus van het oplaaiende kindergerucht en met een vreedzaam en rustig gemoed spreken en werken. Zet een kind op Daatje's breeden schoot en zij zal rustig de problemen der huishouding met Lies kunnen bespreken. Zet een druk en beweeglijk kind op mijn getrainde knieën, laat hem aan mijn sik trekken, en ik zal mij rustig kunnen concentreeren op wat Jan weet te zeggen over de dialectische theolo gie. Maar zooals nuWij zitten en wij zwijgen. Wij kijken naar de achterkamer en ik durf niet eens te knipoogen tegen twee pruilende knapen. We drinken koffie. Het gesprek is gestokt. We worden alleen nog maar opgeroepen bewondering te hebben voor Jans strenge tucht. We knikken. Zijn moe. Hebben hoofdpijn. En nadat we weg gegaan zijn heeft Jan waarschijnlijk tegen Lies gezegd: je kan merken, dat vader en moeder oud worden. Ze kunnen niet zooveel meer hebben. Enfin, als die twee bandieten bij Opa en Oma op visite komen, dan vinden we wel gelegenheid om den boel eens behoorlijk oq stelten te zetten. Zoo teeken ïk dan MIJNHEER DE MAN, Uw DAGELIJKSCH Kopje KOFFIE Uw DAGELIJKSCH Kopje THEE maar allebei van N.V. Kanis Gunnink, Importeurs, Kampen REFLECTO NIEUW MODERN OLIE-SHAMPOO VERF in 18 perfecte kleuren gemaakt door: Societé KEMOLITE - PARIS De direct vervende „ÏIEFLISCTO" shampoo ls een nieuwe vinding om grijs, wit, gebleekt, te veel gebleekt, vaal of dor haar te kleuren. De REFLECTO kan U al die prachtige kleu ren verschaffen, die U altijd zoo bewonderd heeft. Met REFLECTO geverfd haar kan ge- DAMES EEN SLANKER en mooier figuur blijft U behouden, als U een C.C.-Maatcorset draagt. Bovendien zit het ook prettig en geeft volkomen steun, want het wordt door bekwame vakmenschen speciaal naar Uw figuur gemaakt. Maatnemen door het geheele land. Geïllustreerd boekje No.'>i ontvangt U gratis op verzoek. CORSET CENTRALE Diergaardelaan 23A,Tel. 12836, ROTTERDAM DE BESTE RECEPTEN voor borstplaat, limonadestroop, likeuren. Us, pudding enz. ontvangt men bu leder fleschje NECTAR ESSENCE zooals Sinaasappel, Citroen, Ananas, Fram bozen, Marasquin, Amandel, enz. PrUs ƒ0.25 Bloemenollën met recepten voor odeur, haar water, pommade, brillantine, crèmes, enz. PrU» ƒ0.40. Vraagt steeds merk NECTAR. BU' apbthêkërs en drogisten verkrugba'ar. Breit ril reeds met NE VEDA WOL? Hebt gU NEVEDA-brei- patronen? Indien niet, gelieve U het onderstaande ingevuld aan ons in te zenden: Aan de N.V. Ned. Wolspinnerij, Heerengr. 483, A'dam (C.). M., U gelieve mi) GRATIS toe te zenden een NEVEDA- patroonsbeschrijving voor eent Damesblouse. Deux - Pièces, Heeren-sllpover, Meisjesjurkje niet verlangd wordt), en dem S<iato.^£lve'la-'rtn'°aier I I Onze Handwerkwedstrijd Dienstboden-onderricht in Engeland 31 OCTOBER—5 NOVEMBER 1938 B Een lange reis voor den boeg Wij herinneren er onze lezeressen nog even aan, dat 10 November de termijn voor inzending van werk stukken voor den handwerkwedstrijd Wij moeten onherroepelijk aan dezen termijn vast houden, om in staat te zijn de ingezonden boekom slagen weer zóó tijdig terug te kunnen te zenden, dat ze desgewenscht nog voor Sint Nicolaascadeaux kunnen dienst doen. De belangstelling blijkt groot te zijn en er zijn blijkbaar veel lezeres sen, die haar uiterste best gedaan hebben een van de mooie uitgeloof de prijzen te bemachtigen! Zij leerde de handen uit de mouwen te steken Men gelieve er wel om te denken dat bij iedere zending een evengroot - bedrag aan postzegels voor terugzen ding moet zijn ingesloten, als bij de toezending verschuldigd was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8