Zuiverheid bovenal Dan moet U werkelijk overgaan op CHIEF WHIP „HOE WORD IK MAKELAAR???" VERFSPUITEN ZATERDAG S NOVEMBER 1938 EERSTE BEAD PAG. a Chamberlain en Halifax naar Parijs Gedachtenwisseling over den politieken toestand Het vermoedelijke programma De Britsche minister-president Cham berlain en de minister van Buitenland- sche Zaken, Halifax, hebben een uitnoo- diging van de Fransche regeering aan vaard om van 23 tot 25 November een bezook aan Parijs te brengen. Zij zullen vergezeld zijn van mevrouw Chamber lain en mevr. Halifax. In het algemeen zal het bezoek de ge legenheid bieden voor een verdere gedach- tenwisseling over den toestand in Europa en de wereld, zooals die zich sedert de over eenkomst van München ontwikkeld heeft Ten deele be teekent het bezoek ook een beantwoording van het bezoek der Fransche ministers, die gedurende de crisis tweemaal naar Londen zijn gekomen. Dat de reis niet alleen politieke beteeke- nis heeft, blijkt uit het feit, dat Chamberlain en Halifax van hun echtgenooten vergezeld zullen zijn. Volgens „United Press" verklaart men ir. welingelichte kringen in Londen, dat het doel van dit bezoek aan Parijs wel wat ver der gaat, dan wat officieel wordt aangege ven. De grondslag zou nl. worden gelegd voor het reeds lang verwachte vier-mogend heden-pact. Bovendien, zoo verwacht men, zullen de Engelsche staatslieden trachten, een gemeen schappelijke politiek te vinden met Frank rijk inzake de Duitschc koloniale eischen. Ziehier het vermoedelijke programma der te voeren besprekingen: Ten eerste de mogelijkheden van een En- gelsch-Fransche overeenstemming over on derwerpen als de koloniën, de bewapenings beperking, de luchtaanvallen op burgerbe volking, het gebruik van gas. In de tweede plaats de mogelijkheid van een beter contact tusschen Frankrijk en Italië, waardoor het Engelsch-Italiaansche Middellandsche Zeepact beter kan functio- neeren. Ten derde de mogelijkheid van bemidde ling in den Spaanschen burgeroorlog. Ten vierde de Engelsoh-Fransche econo mische politiek ten opzichte van Duitsch- lands machtigen economischen opmarsch naar het Zuid-Oosten. Ten vijfde een poging van Engeland, Frankrijk ertoe te bewegen, het pact met Rusland op te zeggen, als een gebaar van vriendschappelijkheid tegenover Hitier. Tenslotte meent men, dat met opzet thans dit bezoek gebracht wordt, nu de koloniale kwestie urgenter wordt, waarbij dan de be doeling zou zijn te toonen, dat Frankrijk en Engeland inderdaad solidair zijn in deze aangelgenheid. Er is maar weinig twijfel, of Chamberlain hoopt van Hitler in deze kwestie betere voorwaarden te verkrijgen inzake de pacifi catie van Europa, als Duitschland met Frankrijk en Engeland tezamen moet onder handelen dar. wanneer het bedde afzonder lijk kan „afdoen". ONS FEUILLETON Eorte inhoud van het voorafgaande Dolf de Jager, die uit een oud visschers- ges'.acht stamt, gaat met 't schip de Zeehond een reis naar de Oostzee maken. Dit is zijn eerste tocht op de „wilde vaart". In een stad aan de Oostzee maakt Dolf onverwacht kennis met een Amsterdamsch meisje, Ina Vreugd. Op den terugweg raakt het schip in 't ijs, maar dank zij het moedig optreden van vier leden van de bemanning kan het schip weer losgetrokken worden. Als Dolf weer veilig thuis is, raadt zijn moeder een nadere kennimaking met Ina Vreugd sterk af. Ook Ina's huisgenooten ontraden haar den omgang met een „zee man". Dan gaat Dolf als matroos met de „Orion" naar Bordeaux. Voorloopig blijft hij op deze lijn varen en telkens als hij in Amsterdam komt, ont moet hij Ina Vreugd. Haar vader heeft in- tusschen allen omgang met Dolf verboden en dit geeft botsingen, die zeer nadeelig zijn voor de toch al zwakke gezondheid van mevrouw Vreugd. De dokter spreekt met Ina. In een gesprek met Dolf verbreekt zij nu plotseling de verhouding. Teleurgesteld monstert Dolf voor een naar de West. Ook zijn geestelijk leven is geheel uit 't lood geslagen. In een drankshop van een der Amerikaansche havens beleeft, hij een ruzie met zijn maat Mannes. Dan gaat de reis over New Orleans weer huistoe. (Zie vervolg hieronder) Vraagt zonder verplichting het gratis boekje: Naam:Adres: Uitknippen en opsturen De explosie op de „Vancouver" Er was kwaadwilligheid in het spel De Duitsche consul Van Killinger te Oakland (Ver. St.) heeft zijn oordeel over de Vancouver-ramp als volgt ge formuleerd: „Mijn onderzoek heeft buiten iederen twijfel gesteld, dat de exploisie door een oorzaak van buitenaf is ontstaan. Het is uitgesloten, dat de ontploffing in het schip zelf heeft plaats gehad. Ik neem aan, dat zij het werk van saboteurs is geweest. Mogelijk zijn de daders aange vuurd door de agitatie tegen Duitsch land, die van bepaalde zijde gevoerd is. Ik verdenk de communisten." Ook van andere zijde hoort men van sabo tage spreken. Earl Warren, de districts- attorney, zeide: „Het is een pijnlijke geschie denis. Alle getuigen hebben verklaard, dat de ontploffing van buiten het schip kwam". Het is wel zeker, dat de „Vancouver", in dien de ontploffing een paar minuten later had plaats gehad, in diep water zou zijn ge zonken. Het gat, dat zich zeven voet onder de waterlijn bevindt, wordt door duikers met een kisting dicht gemaakt. Een officieel onderzoek Het departement van handel te Washing ton heeft een commissie van drie personen benoemd, welke belast is met het instellen van een onderzoek naar de ontploffing aan boord van het Duitsche schip Vancouver. Men heeft den Duitschen consul-generaal verzocht, een vertegenwoordiger aan te wij zen, die aan het onderzoek kan deelnemen. Een Duitsch persoordeel De Berliner Boersenzeitung bespreekt het resultaat van het onderzoek naar de exploisie pp de „Vancouver". Het blad acht het bewe zen dat de ontploffing te wijten is aan een bom, waarbij men het bijzonder opmerkelijk noemt, dat onmiddellijk voor de ontploffing aan een dagblad in Oakland reeds een be richt over het scheepsongefluk werd aangebo- Amerika. Het kan echter geen verbazing wekken, aangezien men in dit opzicht aan veel uit het land der gangsters gewend is. Met het oog op de moreele predikaties, die Roosevelt en Huil, evenals andere pro minente Amerikanen plegen te richten aan het adres van de autoritaire staten, geeft deze gebeurtenis aanleiding, dezep .heeren te verzoeken, zich niet te bekommeren om sta ten, waar orde heenscht, maar om hun eigen Voor ieder bedrijf N.V. N.A.V.E.G.O. Ged Binnenrotte 44 - Rotterdam Tel. 54392 Japan en het negen mogendheden-verdrag „Reeds practisch dood" Dg woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken te Tokio heeft in antwoord op de vraag, of Japan het negen mogendhedenverdrag reeds als ge schrapt beschouwt, verklaard, dat het ver drag, wat Japan betreft, reeds practisch dood is. Een officieele uiteenzetting zal echter eerst later in een verklaring van Arita volgen. Een besluit betreffende een drie mogend hedenverdrag tusschen Japan, Mandsjoerije en China is nog niet genomen. Het in het leven roepen van een dergelijk verdrag wordt echter wel overwogen. Op de vraag, hoe zich in de toekomst de betrekkingen van de onderteekenaars van het negen mogendhedenverdrag, met China zullen ontwikkelen, verklaarde de woord voerder. dat China als onafhankelijken, sou- vereinen staat het recht toekomt, met de verschillende staten afzonderlijk te onder handelen. In de toekomst zal het begrip van de „open deur"' echter nog slechts zuiver economisch zijn, waarbij alle politieke ge zichtspunten absoluut uitgesloten zullen zijn. De Japansch'Chineesche oorlog Duitsche invloed in Slowakije Het nieuwe bestuur van China Naar een Japansche eenheidspartij In Chineesche kringen te Peking, wel ke in nauw contact staan met de Japan sche autoriteiten, is men van meening dat de Japansche regeering een door generaal Doihara opgesteld plan heet! goedgekeurd, hetwelk voorziet in de in stelling van een federale Chineesche regeering. Doihora is inmiddels uit Tokio te Peking teruggekeerd. Aan het front in Midden-China hebben de Japansche land- en zeestrijdkrachten lva- Joe. 100 K.M. stroomopwaarts van Uankau, bezet, waardoor zij zijn gevorderd tot hal venvege Hankau en Jo-Tsjou. Andere afdee- lingen hebben Pee-Tsji bezet, terwijl ook Toeng-Sjan, 40 K.M. ten westen van Poe-Tsji genomen is. Volgens Chineesche berichten is er in tie krijgsbedrijven aan de belangrijke fronten een stilstand ingetreden. Men verwacht, dat. de Japanners snoedig van Woc-Sjang naar het zuiden zullen oprukken. Aan den noordelijken oever van de Jangtse hebben de Japansche troepen bij Shanghai getracht de Chineesche guerillabenden uit haar stellingen te verdrijven. De Cliineezcn trokken eerst terug toen hun munitie bruikt was. Japan wil totalitaire partij „Naar een nieuwe orde" is thans de leus van den dag in Japan. De „Jomioeri Sj: boen" meldt in dit verband, dat de actie voor het scheppen van een nieuwe orde een defi nitieven vorm aanneemt. Men wil bet doel bereiken door een nationale reorganisatie en de vorming van één enkele, machtij politieke partij. Het blad verwacht, dat ei de December een organisatie-commissie voor de nieuwe totalitaire partij zal worden gesteld, waarbij men niet alleen van de diensten van politici gebruik zal maken, maar ook van die van financiers, industri- eelen en vertegenwoordigers van weten schap en journalistiek. De eerste secretaris van het kabinet, Akiri, K&zami, voert, reeds besprekingen met verschillende kringen en met de ministers. De Spaansche burgeroorlog Navarreezcn veroveren Ebro-linies De Navarreezen hebben op 't Ebrofront 16 achter elkaar gelegen linies van de repu blikeinen veroverd tijdens een verbitterd gevecht, waarin de vijand met de bajonet op het geweer verdreven werd. Over het algemeen hebben de republikei nen aan het gehecle Ebrofront weinig tegen stand geboden, zoodat de nationalisten ge durende het a.s. weekend hun zuiverings actie, naar men verwacht, zullen kunnen voltooien. Het wélslagen van dit offensief wordt voor een groot deel toegeschreven aan het feit, dat de aanval zoo geheel onverwachts heeft plaats gehad. Honderden verwoestende boschbranden woeden in de Ver. Staten, in een zich o.er twaalf staten uitstrekkend gebied van Ohio tot de golf van Mexico en van de Atlantische kust tot de Mississippi Er wordt geweldia»- schade toegebracht aan bosch en graano »g- sten. Duizenden werkloozen en farmers zijn betrokken bij den strijd tegen Je branden. Hakenkruis en Jodenhaat De Slowaaksche autoriteiten hebben be sloten den Duitschen autoriteiten in Slowa kije toe te staan het hakenkruis-embleem vrijelijk als armband te gebruiken. Men beschouwt dit besluit als een verdere aanwijzing voor den toenemenden Duitschen invloed in den nieuwen autonomen staat. Eet Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Bratislava, dat de Slowaaksche regeering vandaag de eerste maatregelen tgen de Jo den heeft genomen. Te Bratislava werden eenige Joden uit hun woningen gebaald en in hechtenis genomen. Voorts werden eenige duizenden geïmmigreerde Joden gearres teerd. die over de Slowaaksche grens naar Hongarije zullen worden afgeschoven. In de straten van Bratislava staat op som mige zaken aangegeven, dat het Arische ondernemingen zijn. Er zou reefis een boycotbeweging tegen Joodsche zaken zijn ingezet, welke, volgens het D.N.B. zou uitgaan van de Hlinka-garde. Tsjechoslowakije moet een president kiezen Nationale vergadering op 10 dezer bijeen In een gemeenschappelijke vergadering van de voorzitters der Tsjechoslowaaksche coalitiepartijen te Praag is besloten, na 10 November de nationale vergadering bijeen te roepen, in verband met de keuze van een president der republiek, in de vacaturc- Benesj. Men moet tot genoemden datum wachten, omdat eenst dan de bezetting van het aan Hongarije af te stane gebied zal zijn voltooid. Momenteel wordt in de Tsjechi sche hoofdstad reeds beraadslaagd over den persoon van den candidaat. waaromtrent men nog weinig boort verluiden. DUBIEUSE VORDERINGEN FI0UCI A-INCASSO'S STAAT TOT OW DIENST, zowel op als zondei contract VRAAGT BEZOEK PROSPECTUS De toestand in Palestina Twee havens gesloten verklaard In het officieele Palestijnsche staatsblad wordt een verordening gepubliceerd, volgens welke in de havens van Gaza en Akko de in- en uivoer van alle goederen wordt ver boden. De douanekantoren in de havens zijn gesloten. De algemeene staking der Arabieren duurt nog voort, maar neemt toch in intensiteit af, in bet bijzonder te Nabloes en Haifa. Van een aantal incidenten wordt melding ge maakt, zooals het doorsnijden van telefoon draden. het werpen van bommen enz. De troepen blijven hun naspeuringswerk voort zetten. Hierbij zijn te Nabloes twee Arabie ren gearresteerd, die naar men meent met terroristische activiteit te doen hebben ge- bad. Een andere Arabier werd doodgescho ten en belangrijke documenten werden in beslag genomen. Brody in hongerstaking Brody, de Roetheensohe oud-premier, die op 27 October gearresteerd is, o.a. onder be- sohuidiging van gevaarlijk optreden voor den staat, heeft verzocht zijn proces te ver wijzen naar de rechtbank van Uzhorod. Het verzoek is van de hand gewezen. Brody .is in hongerstaking gegaan. Een droom, die in vervulling ging De radio vervult de ether.... Helaas, ook de politiek (Van onzen Duitschen correspondent) Het is weliswaar mode geworden, om het tijdperk van de Duitsche gesohiedenis tus schen 1918 en 1933 verachtelijk als de zoo genaamde „systeemtijd" te- kwalificeeren, om dan de nationale herleving sedertdien tot op den huidigen dag met glans en gloed te verheerlijken, maar och, zoo nu en dan schijnt men toch door de omstandigheden gedwongen te worden, om toe te geven, dat er in dien uiterst moeilijken tijd ook wel iets goeds tot stand is gebracht Zoo kan men bijvoorbeeld tbans, nu de Duitsche radiodienst zijn vijftienjarig be staan mag vieren, niet ontkennen, dat men in den moeilijken tijd van 1923, toen heel het maatschappelijk leven nog gebukt ging onder de booze gevolgen der nauwelijks overwonnen inflatie op zeer bescheiden schaal begonnen is met een bedrijf, hetwelk thans per jaar een kapitaal oplevert, waar de jaarlijksohe begrooting van menigen kleinen staat niet tegenop kan! Toen wij enkele weken geleden in óe „Ausstellungshallen" van Charlottenburg de „Rundfunk-Ausstellung" bezochten waar bij ook Nederland door Philips vertegen woordigd was konden wij namelijk aan de hand van betrouwbare gegevens vast stellen, dat er in het Derde Rijk van toen bet is in den tussohentijd immers alweer veel grooter geworden ruim 9 millioen betalende luisteraars zijn, hetgeen een maandelijksche opbrengst van 18 millioen mark beteekent! En onwillekeurig gingen onze gedachten toen terug naar den tijd, toen met liet radiobedrijf te Berlijn door on dernemende mannen het eerste begin werd gemaakt. In andere landen was men heel wat verder toen op initiatief van het rijkspostministerie te Berlijn de eerste stap in die richting werd gedaan. Thans vindt men het in toonaan gevende Duitsche kringen een schande, dat men zoolang heeft geaarzeld, doch men ver geet. dat Duitsdhland door den oorlog een arm land was geworden en dat de maanden der inflatie den ondernemingsgeest hadden gefnuikt. Men kon zich de weelde van een „Funkhaus" eenvoudig niet permitteeren en wie zou er in het buitenland toen, zijn kapi taal aar. hebben gewaagd? Daar bij de deskundige firma's geen radio zenders verkrijgbaar waren gaf men aan de technische afdeeling der P.T.T. de opdracht, om een geschikten zender in den kortst mo- geliiken tijd gereed te maken. In de Potsdamerstrasse, vlak bij den Potsdamer Piatz huurde men een leegstaand huis, waaraan de naam „Vox-Haus" gegeven werd en hier kreeg deze eerste groote zen der op een houten tafel zijn plaats! De an tenne op het dak was S0 meter lang en werd door twee buizen van 18 meter gedragen. Op den Magdeburger Platz bouwde men een tweeden zender met een antenneprestatie van 100 kilowatt. Weldra ondernam men de eerste uitzen dingspogingen van concerten en een jaar later waren wij door voedoen van onzen ge- naturaliseerden landgenoot Cornelis Brons- geest meerdere malen tegenwoordig bij con certen, waaraan beroemde zangers en zan geressen deelnamen. Het publiek had toen nog geen toegang, want men was bevreesd voor storingen. Vergeten pioniers Het ligt voor de band, dat men thans in de Duitsche pers de rjimen verzwijgt van hen, die het radiobedrijf in gang hebben ge bracht, want de meesten van hen behoorden in 1933 tot de beklaagden, die zich in Moa- bit wegens corruptie hadden te verantwoor den en vele anderen werden tot nader order in een concentratiekamp opgesloten. Men zal zich herinneren, dat de eigenlijke leider uit dien tijd, staatsraad Bredow, partij nam voor zijn staf van medewerkers, waarbij speciaal de eerste en langdurige omroeper, Alfred Braun, vermeld dient te worden! Veel geholpen heeft dat niet, want de mees ten van ben moesten wegens financieele corruptie langdurige straffen ondergaan en men vraagt zich af. waar al deze menschen gebleven zijn, die zulk een verdienstelijk werk hebben verricht. En hoe stond het die eerste jaren met de toehoorders, met de „dames-en-heeren- luisteraars"? Men nam met een zeker wan trouwen het zwarte toestel in ontvangst, want men geloofde niet. dat de muziek zoo maar uit de lucht naar binnen zou waaietn en de koptelefoon veroorzaakte allerlei zotte situaties, want men ging al te keer, wanneer iemand de deur wat hard dicht klapte, omdat dan liet contact even gestoord werd! Ook de luidspreker in den vorm van een trechter wekte verbazing en men stak er zijn neus in om toch vooral geen klank te missen! Maar toen de radio eenmaal zijn plaats in bet volksleven veroverd liad, beleefden de toestellen een tijd van hoogconjunctuur, want het werd mode en iedereen wilde mee doen. Menschen. die tot dusver in zeep of worst hadden gedaan, gingen radio-ontvan gers fabriceeren en de herrie werd zoo groot, dat de bewoners der groote huurkazernes dag en nac-ht met elkaar overhoop lagen. De vorm der toestellen was vaak afschrikwek kend, de technische verzorging liet veel te wenschen over en onder deze concurrentie hadden groote fabrieken als Philips die toen ook grooten omzet had in Duitscbland, maar tegenwoordig aan bepaalde voorschrif ten gebonden is zwaar te lijden. Maar ook deze kinderjaren liggen thans HET PELMANISME 'ollcdlsc Inllchtln- PELMAN-INSTITUUT (Opgericht 1000) AMSTERDAM DAMRAK 68 TELEFOON 41878 achter ons. Of het er in ieder opzicht beter op geworden is? Voorzoover het om Groot- Duitschland gaat. kan dat niet zonder meer gezegd worden. Men hoort weliswaar goede muziek, maar de politiek overheerscht let terlijk alles, het volk wordt per radio opge voed. „gleichgeschaltet" en op den duur wordt dat bedenkelijk vervelend! Men is op de gedachte gekomen, dat er geen beter en omvangrijker middel voor po litieke propaganda bestaat dan de radio dienst onder staatsbeheer! Om dezen „dienst aan het volk" zoo omvangrijk mogelijk te maken, heeft men thans den „volksomtvain- ger" ingevoerd, een toestelletje, dat alleen over de Duitsche zenders gaat, maar dan ook reeds voor 35 mark verkrijgbaar gesteld kan worden. Zoo hoopt men binnen afzien- baren tijd het aantal gehoorzame luisteraars met millioenen te vermeerderen! De droom van vele jaren geleden is wel iswaar in vervulling gegaan, doch eenigs- zins anders, dan de uitvinders dat vijftien jaar geleden gedacht en gewenscht heb ben BOOM'S AAMBEIENZALF beien worden krachtig be streden door BOOM'S AAMBEIENZALF. Het jeuken <48 Soms zwierf hij door de stad, en groot was zijn verwonde ring over de opmerkelijke tegenstellingen in deze wereld van het machtige. Ook hier waren de wolkenkrabbers en breede hoofdstraten. Maar tevens zag hij, vaak niet eens ver van dit grootsche, krotwoningen, en straten zonder verhard wegdek. Na een regen lagen deze wegen als modderige landpaden. En de verlichting met ouderwetsche koolspitsen, die even hel opvonkten en vlug doofden, liet achterlijkheid zien, die hem onbegrijpelijk voorkwam in een dergelijke wereldstad. Het in drukwekkende viel voor hem op een lager plan, bij het aan schouwen van zooveel en zulk schrijnend verschil. De schijn heerschte ook in dit nuchtere werelddeel. De ruimen waren vol, de Poolster kon afvaren. Reeds toen hij los was van den wal, werden nog brieven voor den kapi tein en enkele leden van de bemanning afgegeven. Eén ervan was bestemd voor Dolf. Een oogenblik dacht hij aan Ina Vreugd. Zou zij?Nonsens! Waarom zou ze? En waarom ver smachtte lij" Het bleek een brief van z'fl ouders te zijn. Vanuit Curasao had hij geschreven over de reis en zijn leven aan boord. Met geen woord had hij gerept over zijn mistroostigheidEr zijn gevallen, die je zelf moet uitvechtendit was zijn conclusie eens tegen den stuurman uitgesproken. De brief uit Holland, geadresseerd aan Curagao, was door den scheepsagent naar New Orleans doorgezonden en had hem in de laatste minuut bereikt. Maar het wonderlijkste was dèt, wat zijn moeder hem schreef. Ze kon onmogelijk uit de korte aanteekeningen van hém zijn innerlijken strijd en opstand ontdekt hebben. En toch scheen haar brief een antwoord op een verzwegen vraag. Dolf vergat, dat zijn moeder hem thuis had gadegeslagen. En hoe kort ook zijn verblijf geweest mocht zijn, het was lang ge noeg om haar jongen in z'n teleurstelling te leeren kennen. Las hij eerst met een glimlach over zijn gezicht het begin, over den stand van zaken thuis en de blijdschap over zijn be houden reis door den Oceaan, daarna met vreugde de vragen over zijn studie, vragen door vader gesteld en door moeder geschreven, (jij ben' mijn secretaresse, zei vader al tijd) tenslotte zat hij echter te lezen met een ernst, welke Zwiers deed informeeren, of er zwarigheden waren. Wat... eh... o, nee, nee... antwoordde hij en las verder. Moeder schreef over twijfel, welke zij pas na grooten strijd mocht omzetten in zekerheid. Of eigenlijk werd dit niet door haar gewrocht, maar door den Schepper aller dingen. Zij had de fout begaan om steeds te klagen en te verwijten. Tot zij het woord las: Immers is mijn ziel stil tot God. Lees die Psalm 62 eens, m'n jongen, raadde zij aan. Laat je boeken even liggen en lees in het Levensboek, al is het dan maar die eene Psalm. En rust dan even uit, probeer niet zoo maar op losse grond een eind te maken aan een on kerheid, die je ook wel zult kennen, evenals ik. Je hebt in die groote havens zooveel drukte gehoord en gezien, dat je waarschijnlijk weer verlangen zal naar de zee. Daar ben je voor een deel weer op je zelf en zal je de stilte van dat \Voord beter ver staan Ik kan het zoo moeilijk uitleggen, jongen, schreef ze nog, al zou ik nog zoo graag willen Tijdens de lange reis over den Oceaan was Dolf de zwijg zaamste in het foksel. Onvoldaan over zichzelf, zich bewust van zijn zwevende geestes-gesteldheid en zoekend naar vastheid, leefde hij niet meer geheel mee, met zijn maats. Hij werkte met hen, gaf antwoord op hun vragen, indien het strikt noodig was en wijdde zijn tijd als wacht te kooi aan z'n studie. Maar ze bevredigde hem niet. Hij deed het meer uit plichtsgevoel en ook om zich daardoor te kunnen onttrek ken aan de kleine gemeenschap in het volksverblijf. Kerel, zei Zwiers eens, blijf je nou altijd nog mokken over dat geval in Beaumont? Vergeet dat liever. Het is ver leden en je hebt genoeg aan wat komt, lijkt me. Of vecht het liever nog even uit met Mannes. Dan hebben wij onder de bak tenminste weer een man -\yaar we mee praten kunnen. Och Zwiers. Dolf glimlachte om de vergissing van zijn maat, Beaumont was Beaumont, maar is er niet meer, voor mij. Enheb jij al eens verlangd, naar iets, dat je eigenlijk niet weetik bedoel, je wilt iets anders en weet toch niet wat Zwiers keek hem nadenkend aan. Over zijn blijmoedige bruine gezicht gleed een weemoedige trek. Die jongen heeft of heimwee of is verliefd. Wat zou kwader wezen, dacht hij. Een varensgezel zou nooit met een vrouw in aanraking moeten komen. Dat zou geen van beide hartzeer geven en tochnee, als je zooveel zout in je luchtpijp Dolf lachte en schudde zijn hoofd. Je bent aan 't fari- taseeren Zwiers staarde hem beteuterd aan. Hoe heb ik het dus geen vrouw?ik word oud, geloof ikde moderne ideeën kan ik bepaald niet meer bekoersennah! Het speet Dolf, dat hij zich eenigermate bloot had gege ven, hoezeer hij ook waardeerde, dat Zwiers hem op zijn' wijze wilde helpen en terugbrengen in den kring van de matrozen. Maar hij wist nu zeker, dat hij niet de hulp zou krijgen, welke noodig was. En de stuurman had hem op een wacht gezegd: Jager, je hebt eens beweerd, dat er gevallen zijn, die je zelf moet uit vechten, daar had je gelijk in. Maar soms vecht een mensch te lang, en dan is hij niet meer in staat om gezond en blij te wezen. Er moet een tijd zijn, om te rusten. Stuurman, ik heb dat meer gehoord. Maar als je stil wil wezen, lukt het je niet altijd Dat is zoo, Jager. Misschien moet het wel zijn, niet een rust forceeren, je dwingen om stil te wachten, omdat je dan een grootere Macht uitschakelt. Je wil het zelf in eigen kracht doen. En soms is dat fout. En hij verkeerde nog in den toestand van onzekerheid, toen de Poolster Madeira beliep. Het schip bleef op de ree liggen en negers laadden een deel uit de ruimen, voorname lijk duigen uit Beaumont, in houten en ijzeren lichters. Ze werkten langen tijd en traag, met veel geschreeuw en weinig daden. Maar de ploeg bootwerkers zorgde wel, dat er genoeg van hun menschen aanwezig waren om de gedachte te wekken, dat er ook gearbeid werd. Een groep luierde echter, verborg zich in schaduw-hoeken van de ruimen, en wachtte tot ze gepord werden. HVorcft vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2