AMSTERDAMSCHE' SRONDBRIEFBANK1 VRIJDAG 4 NOVEMBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. 6 Maatschappij voor Toonkunst Rotterdamsch Philharmonisch Orkest Eduard Flipse: dirigent Lélia Gousseau: piano Wij brengen in de eerste plaats warme hulde aan de Mij. voor Toonkunst, die wéér wat nieuws bracht en een volledig begrip toont van wat wij hier op muzi kaal gebied ve Leiden noodig hebben. Het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest heeft hier een paar malen bij Oratorium-uitvoeringen een begeleiden de rol vervuld en daarbij steeds heel goed voldaan. Doch wat hei orkest bij zelfstandig optreden onder leiding van Zijn eigen dirigent Eduard Flipse waard was, daarvan hadden we ons voor zoo ver ik weet, te Leiden nog niet kunnen overtuigen. Doch nu weten we het: een orkest, dat zich gedurende weinige jaren tot den eci- sten rang beeft opgewerkt onder uitermate deskundige, energieke en muzikale leiding. Het was een intens genot, dirigent Flipse met dit voortreffelijk ensemble te zien wer ken. Daarbij komt een tweede overweging. Het was ons bekend, dat de heer Flipse er naar streeft eersve klas composities in studie te nemen, doch daarbij af te wijken van de conventioneele concertprogramma's, die we niet nader zullen omschrijven. Dit werkt in hooge mate bevruchtend op de muzikale cultuur der concertbezoekers, die anders allicht te eenzijdig worden georiënteerd. En zoo was gisteravond een keurig pro gramma samengesteld van Fransche compo sities: vóór de pauze van de vernieuwers der Fransche muziek, na de pauze meer klassiek. Deze avond was de apotheose van l'espris francais. De muziek is de diepste, de innig ste taal van de volksziel, van het ras. César Franck en tot op zekere hoogte ook Saent-Saèns waren wegbereiders, Claude Debussy, Roussel, Ravel en anderen de vol tooi ers van den terugkeer der Fransche tra ditie. „Zij zijn", zegt Jean Aubry, „doorge drongen tot de wortels zelf van den gedach- tengang en den gevoelzin van het volk". De karaktertrekken van de Fransche mu ziek zijn dezelfde als die van den Franschen geest en van het Fransche temperament: klaarheid van geest in schema en expositie: gemis aan alle schoolschhèid, doch leven digheid en frischheid zich uitend in verras- sende wendingen; geen duistere diepzinnig heden of vermeende diepzinnigheden en toch spiritueel met een scherp aanvoelen en een uiterste gevoeligheid voor het wisselen en de nuanceering der stemmingen; meer malen ook een zin voor luchtig raisonnee- ren met een tikje ironie doch nimmer ge wichtig doend. Doch onder alles door klaar en frisch en vol van gratie. Zoo hebben we gehoord de „Marche écos- saise" van Debussy, oorspronkelijk een pianowerk, berustend op Schotsche melo dieën. doch door den meester zelf in 190S kleurrijk en brillant geïnstrumenteerd. Na deze inleiding volgde „Le Festin de TAraig née", het feest van de spin, van Albert Rous sel, een werk, dat in 1912 te Parijs voor hel eerst werd uitgevoerd. Het is een drama uit de insectenwereld, waartoe Roussel werd ge- inspireerd door de lezing van Jules Fobre's „Het leven der insecten". Het is door de muziek van Roussel een sprookjesdrama ge worden van zeldzaam fijne en ijle structuur, met een wisseling van de teerst denkbare kleurnuances, en werd in een geraffineerd verzorgde wijze voorgedragen. Wij zouden gaarne een gedetailleerd overzicht over dU w erk geven, doch zouden dan te veel ruimte vragen. Toch moeten we in verband hiermee en met een paar volgende werken een opmer king maken. Er zijn zonder twijfel luiste raars geweest, die niet bij machte waren, deze muziek op haar waarde te schatten, om de eenvoudige reden dat men ze hier te Lei den zoo weinig hoort. Ik ben overtuigd, dat deze allen bij nadere kennismaking warme enthousiasten zouden worden. Want deze muziek is wanneer men er meer van ge niet, zoo klaar als bronwater; zij opent zich, om een ander beeld te gebruiken, als een bloem in de dageraad, en heeft geen ander mysterie dan het eeuwige mysterie van haar Wij hoorden vervolgens de „Valses Nobles et Sentimentales" van Ravel, in 1911 ge schreven. Welk een verschil van persoonlijk heden tusschen Debussy, Roussel en Ravel. Men zou er een studie over kunnen schrij ven. Alle drie gebruiken een verschillend idioom. Ravel lijkt de meest moderne van de drie, terwijl hy in wezen conventioneeler is. Alle drie vertegenwoordigers van l'esprit frangais in zijn zuiversten vorm. Ten slotte vóór de pauze nog: Concertino pour piano et orchestre" van Arthur Honeg- ger, de meest meest moderne van de genoom den, die ondanks alles wat op syncope ge lijkt zijn rhythme bijna mechanisch door laat hameren. Na de pauze eerst' „Psyché, poême sym- phonique" van César Franck. Het onderwerp is de lieflijke antieke mythe van Eros en Psyché, doch schrijft Vincent d'Indy in zijn prachtige biografie van Franck: „Ondanks zijn antiek eliquetle, bevat het absoluut niets heidensch, nog minder iets van heiden- sche wedergeboorte, doch is integendeel ver vuld van een Christelijke gratie, op de wijze van de fresco's in de arena van Padua of de Fioretti van Franciskus van Assici". Het is een werk met een geweldige climax, die zich in het derde deel verheft tot een hemelsche extase, waarin de ziel van Franck zich tot de hoogste schouwing verheft. En eindelijk volgde het Vierde Concert voor piano en orkest van Saint-Saëns. Even als in het Concertino van Honegger werd de partij aan den vleugel verzorgd door Lelia Gousseau. een eerste-rangs-artiste, dis alle pianistische glansrijk beheerscht, zoo dat zij deze geheel dienstbaar kan maken aan haar voordracht. De werken zijn volko men haar geestelijk eigendom geworden en worden met groote muzikaliteit ten gehoore gebracht. Een diepen indruk maakte zij vooral met haar brillante en doorleefde voor dracht van -Saint-Saëns-concert. Dit werk is nu allerminst modem, doch het is vol afwis seling. Vooral de Andrache's zijn van een klassieke gratie en schoonheid. Men zou kunnen opmerken, dat qua compositie de finale berustend op een vrij populair aan doend liedthe >a wat huiselijk aandoet. Niet temin werd vun hel geh. een grandioze vertolking gegeven, die de Gehoorzaal tot een geweldige geestdrift opzweepte, zoodat de kunstenares eenige malen terug moest komen om de huldebetuigingen in ontvangst te nemen. Overigens was het zeer juist ge zien 0111 als slotstuk van het programma een werk te kiezen, cjat lichter aansprak en tegelijkertijd de geestdrift op deed laaien. De pianiste ontving bloemen. Ons eindoordeel is, dat deze avond onver deeld een succes is geweest, voor allen die medewerkten, niet het minst voor den leider Eduard Flipse en Lélia Gousseau. Dankdienst voor den oogst Bloemen en fruit voor zieken en eenzamen In navolging van enkele groove steden in ons land, waar deze diensten grooten op gang maken, had men gemeend aan den dankdienst voor den oogst, die gisteravond in de Marekerk plaats vond, een bijzonder karakter te moeten geven, waardoor een der gelijke samenkomst nog meer aan het doei zou beantwoorden, dat daaraan gesteld wordt. Zoo lag hei' in de bedoeling om na afloop van den dienst bloemen en fruit aan zieken, eenzamen en hulpbehoevenden to doen bezorgen. Daar het voor Leiden een proefneming beteekende was men zoowel van de zijde van het voor deze gelegenheid gevormde comité als van den kant der Ned Herv. Gemeente in groote afwachting hoe op dit initiatief gereageerd zou worden. Te oordcelen naar hei groot aantal binnengeko men schenkingen viel dit zeer zeker mee. Een lange tafel vol met bloemen, fruit, j. zelfs groenten, stond voor aen kansel opge steld. Ook de opkomst voor dezen bijzond ren dienst valt te loven alhoewel wij de kerk voller gedacht hadden. Dr. J. R i e m e n s, die dezen oogstdienst leidde, hield een predikatie naar aanleiding van Hand. 14 17. In zijn inleidend woord deelde spr. nog mede. dat het in Amsterdam en Utrecht de gewoonte is dergelijke diensten op Zondag te houden. Daar hiervoor echter in den Leidschen kerkeraad geen meerderheid te vinden was, had men besloten dit op een doordeweeksche dag te doen plaats vinden. Later wees spr. er nog nadrukelijk op, dat wat liier geschiedt, niet is voortgekomen uit ïjdelheid maar louter en alleen te beschou- en is als een liefde-daad. Na afloop van den dienst werd het fruit, dat keurig op kleine schaaltjes was gerang schikt, en ook de bloemen en andere ge schenken door dames en heeren, meisjes en jongens naar de vooraf bekend geworden adressen bezorgd. Aan elk pakje bevond zich een kaartje waarop te lezen stond: Dankoffer van de Ned. Herv. Gemeente. Oogstdienst 193S. Hand. 14 17. Naar wij van de zijde van het comité ver namen werden ruim honderd van de dank offers uitgereikt. Naast tal van particulie ren werden ook de verpleegden van het Ger. Minnehuis, het Oude-licdenhuis aan de Hecrengracht, het Weeshuis, Voordorp en de Groeneveld-stichting in' deze uitreiking be rokken. Gemeenteraad De eerstvolgende vergadering van den Raad zal hoogstwaarschijnlijk plaats hebben op Maandag 14 Nov. a.s. in het Nutsgebouw. Tweede Abonnements Concert ,Het Residentie-Orkest" Vrijdag 11 November a.s. zal het 2e Abon nementsconcert van het Residentie Orkest in de Stadsgehoorzaal plaats hebben; diri gent: Frits Schuurman. Soliste is: Henriëtte Bomans, piano, met het Pianoconcert No. 2 in c. kl. terts van Rachmaninoff; verder zullen worden uitge voerd: Variaties en fuga op een thema van Joh. Kuhnau, Hendrik Andriessen (le uit voering) en Symphonie No. 5 „Aus der Neuen Welt", Dvorak. De volgende concerten zullen onder lei ding zijn van Prof. Georg Szell Het werkloozencijfer weer boven de vierduizend Het werkloozencijfer is, zooals de dagstaat van 3 Nov. van den Gem. Dienst voor So ciale Zaken aangeeft, weer boven de 4000 geklommen. Het bedraagt 4036. Op de over eenkomstige data van 1937 en 1936 was het cijfer resp. 4539 en 4877. Het cijfer is als volgt over de verschillende groepen ver deeld: bouwvakarbeiders 951, fabrieksarbei ders 222, kantoorpersoneel 191, hotel- en café-personeel 80, houtbewerkers 152, kleer makers 68, land- en tuinarbeiders 1S2, me taalbewerkers 5-44, sigarenmakers 20, tech nici en opzichters 28 textielarbeiders 2S6, transportarbeiders 921, typografen 91, voe dingsmiddelenarbeiders 254, vrouwen 126. Onbevoegd uitoefenen tandheelkunde Door de politie is proces-verbaal opge haakt tegen den tandtechniker H. J. V., al hier, wegens het' onbevoegd uitoefenen der tandheelkunde. Het roode achterlicht Waarschuwingen en processen-verbaal In de laatste weken heeft de politie bij zonder scherp opgelet op de naleving van de voorschriften omtrent het roode achter licht. Het rijden zonder rood achterlicht is uit den aard der zaak gevaarlijker gewor den dan vóór de wettelijke invoering, omdat de automobilisten er thans op rekenen, dat de rijwielen aan de achterzijde verlicht zijn. Daarom is 't goed, dat de politie in 't belang van de veiligheid van de betrokenen zelf op de naleving der voorschriften ernstig toe- Dat er aan de achterlichten nogal het een en ander ontbreekt blijkt wel uit het feit, dat de politie sinds 24 Oct. niet minder dan 200 verzoeken heeft uitgereikt aan wielrij ders op het politie-bureau te verschijnen ten einde te controleeren of het niet werkende achterlicht in orde va gemaakt. Daarnaast zijn 96 wielrijders bekeurd omdat er van hun roode achterlicht niets deugde of omdat het ontbrak. Het resultaat van dit optreden der politie is inderdaad reeds te merken. Het is zeer klaarblijkelijk, dat er in den laatsten tijd aan de achterverlichting meer zorg wordt besteed. TWEE REUZENTUBES ,nders10ctp.stuk,TIJDELIJK SAMEN VOOR UIT DEN OMTREK ALFEN a.d. RIJN Alle perceelen een watermeter Nieuw tarief voorgesteld Onze gemeente kent voor de waterleiding een tweeërlei tarief. Een tarief over de me ter en een abonnementstarief. Bij de behan deling van de begrootingen voor 1938 werd er uit de raad bij B. en W. aandrang op uitgeoefend om te komen' tot afschaffing van het abonnementstarief en alle percee len een watermeter te geven. B. en W. hebben deze zaak onderzocht en in overleg met de commissie van Bijstand voor de Water- en Lichtbedrijven een voor stel in dien zin hij den raad ingediend. Volgens het begeleidend schrijven ge bruikten de perceelen waar de 1500 water meters zijn geplaatst rond 113000 M3 of 75 M3 per perceel per jaar. De 2600 abonne- mentsaansluitingen gaven een gebruik van rónd 382000 M3, of 145 M3 per perceel. Wanneer nu alle perceelen een water meter hadden met een gemiddeld gebruik van 75 M3 per jaar zou dit besparing geven van 182000 M3 of rond 1/3 gedeelte van de totaal opgepompte hoeveelheid water. F.en dergelijk minder verbruik zou met zich brengen een besparing van 1/3 van da 'otalo pompkosten op 2840. Tegenover deze uitgaaf stond een hoogere uitgaaf van rond 5400 wegens afschrij ving op nieuw te plaatsen meters, meterop name enz. De meteropname van 2 maal per 3 maanden zal dan eenmaal moeten geschieden. Het plaatsen van watermeters geeft der halve een geschat verlies van bijna 2600. B. en W. gelooven evenwel niet dat da nieuwe meter aan sluitingen terug zullen vallen op een gebruik van 75 M3 per jaar, zoodat daar nog wel een deel uit gevonden kan worden alsmede uit de meterhuur, zoodat zij mennen te mogen aannemen dat de ontvangsten niet dermate zullen dalen, dat een naclcclig saldo zal ontstaan. Maar al zouden de financieele resultaten minder gunstig zijn de beteekenis voor het binnennet is van zoo groot belang dat aan neming gewenscht is. Bij aanneming ligt het in de bedoeling het plan in 5 jaar uit te voeren. Alle nieuw te bouwen perceelen zullen van een watermeter worden voorzien, ter wijl voorloopig uitgeschakeld worden die perceelen welke op n leiding zijn aange sloten, en dat om de vrij hooge kosten die de verandering der leidingen meebrengt. Het systeem minimum tarief zal worden behouden. B. en W. stellen het volgende minimum tarief voor: Bij een huurwaarde, volgens de aanslag in de personcele belasting, van: 80 en daar beneden S M3 voor 1 per 3 mnd.; boven ƒ80 tot en met 130 10 M3 voor 1.50 per 3 mnd.; boven 130 tot en met 150 10 M3 voor 2 per 3 mnd.; boven 150 tot en met 225 11 M3 voor 2.75 pei 3 mnd.; boven 225 tot en met 300 14 M3 voor 3.50 per 3 mnd.; boven 300 tot en met 400 16 M3 voor 4 per 3 mnd.; boven 400 tot en met 500 IS M3 voor 4.50; bo ven 500 tot en met 600 21 M3 voor 5.25; boven 600 tot en met 700 26 M3 voor 6.50; boven 700 tot en met 850 31 M3 voor 7.75; boven 850 tot en met 1000 36 M3 voor 9; boven 1000 tot en met 1500 40 M3 voor 10; boven 1500 50 M3 voor 12.50, alles per drie maanden. Het bestaande tarief is: van 150 en daar boven 6 M3 voor 1.50; boven 150 tot en met 400 12 M3 voor 3; boven 400 tot en met 700 20 M3 voor 5; boven 700 tot en met 1000 30 M3 voor 7.50; boven 1000 tot en met 1500 40 M3 voor 10; boven 1500 50 M3 voor 12.50, alles per drie maanden. De veranderingen in het tarief spreken voor zich zelf en behoeven geen nadere toe lichting. Het verschil tusschen Rechtzinnig en Vrijzinnig In verband met de kerkelijke verkiezing sprak gisteravond voor Rechtzinnig Ouds hoorn, in het Kerkgebouw van de Ned. Herv. Evangelisatie op Geref. Grondslag Prof. J. S e v e r ij n van Utrecht over boven genoemd verschil. Ds. J. H. F. R e m m e van Amsterdam sprak een bemoedigend woord. De avond werd geopend door den voor ganger, den eerw. heer A. J. Dekker, Prof. Severijn wees er eerst op dat on juist is deze beschouwing: Vrijzinnig is goddeloos, rechtzinnigen zijn heilige men- schen. In het algemeen zijn beide godde- looze menschen. Adam begon met vrijzinnig te zijn door zijn eigen wil te volgen. Dan komt het oor deel. God stelde de mensch een levenswet, en nu ligt de mensch onder het gericht Gods. Als wij nu zien dat de wortel van de vrijzinnigheid in ieder mensch ligt dan bezien we de vraag in ander licht en wordt de rechtzinnigheid een zaak van den omtrek Het wordt het geven van een antwoord op de groote levensvragen. De levensvraag wat is onze bestemming. Het raadsel van ons leven. Die vragen komen uit het hart vragen om antwoord. De vrijzinnigheid wekt een verstandelijke oplossing, maakt hier en stelsel van en zoekt steun van de gemeenschap. Men bouwt en verdiept zich in filosofische beschouwingen. Ook voor de rechtzinnigen gelden die (■ragen. Zij zoeken ook die gemeenschap maar zij voelen de oplossing van die vra gen anders en wel in de zin van de Ned. Geloofsbelijdenis. Maar waar komt die leer vandaan? En dan krijgt men de houding tegenover de kerk. En de kerk beschouwt de vrijzin nige op dezelfde manier als waarop hij het doel en de zin van het leven beschouwt. Maar de kerk heeft een andere grondslag dan de wijsheid der wereld. Maar dat kan niemand aannemen als het hem niet van boven gegeven is. JVant alle waarheid komt van den Heiligen Geest. In de Belijdenis spreekt do rechtzinn uit wat hij beleeft als de waarheid. Zij vin# den dat buiten hun zelf en de grond is Gods Woord. Filosofen zij vinden de grond voor hun meening in zichzelf, maar de pro feten en apostelen spraken namens God. Maar om dat te gelooven daar moet men deel aan hebben, want de natuurlijke mensch verstaat niet de dingen die des geestes Gofls zijn. Uitgebreid en op boeiende, wijze stond spreker stil bij het feit dat de vrijzinnigen doordat men slechts dat aanvaardt wat men aanvoelen kan, niet gelooft in het zondige en de verdorvenheid van den mensch. Hij wil niet weten van genade. Ziet in Christus nog wel de ideaal mensch maar kan niet gelooven in Zijn opstanding, hemelvaart en wederkomst.. Dat is het verschil met den rechtzinnige. Door God aan zijn zonde ontdekt weet deze uit genade te leven. Het geloof in den Man van Nazareth is de wortel der recht zinnigheid en in dat licht ziet hij de op lossing van alle levensvragen. Nadat gezongen was Ps 11S 8 heeft ver volgens Ds Remme een bemoedigend woord gesproken naar aanleiding van de woorden uit Joh. 20 28: „Mijn Heere en mijn God". Op ernstige wijze heeft spreker gewaar schuwd tegen het ontsteken van onheilig vuur. Deze verkiezing moet gezien in het licht van den strijd voor Gods eer. Maar daarin mogen de tegenstanders niet als vijanden beschouwd worden, maar als de naaste die ook voor Christus gewonnen moet worden. Moge rechtzinnig Oudshoorn over korten tijd de vruchten van dezen mooien avond plukken. CHR. HIST. KIESVEREEN. Donderdagavond werd door de Chr. Hist. Kiesvereen. „Groen van Prinsterer" in het vereenigingsgebouw onder presidium van den heer J. Tuinman een algemeene ledenvergadering gehouden. De voorzitter hield een keurige en uitvoerige causerie over het onderwerp „Werk aan den Win kel". In een zeer duidelijk en leerzaam be toog stelde hij het werk in het licht door en voor de C.H. Kiesvereeniging in ver band met de a.s. Prov. Staten en de Ge meenteraadsverkiezing. Hij deed een be roep op de aanwezige leden om hierbij het werk van het bestuur te steunen» Na verdere bespreking omtrent de te voeren propaganda-actie volgde de be stuursverkiezing in de vacature van den heer M. v. Vollenhoven. Hierna volgde voorloopige candidaatstel- ling voor de Prov. Staten. De vergadering werd op keurige wijze afgewisseld door muziek van het ensemble der Martha- Stichting. NAT. BOND „HET MOBILISATIEKRUIS" Door de Nat. Bond het „Mobilisatie-kruis" werd een ledenvergadering gehouden in ge bouw „Concordia". De voorzitter de heer C. Koren herdacht het overlijden van den Witte Kruis drager pastoor Hellegers. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental van den bond vrijwel stationair is gebleven doch dat het aantal donateurs is terugge- loopen. Tenslotte werd vastgesteld dat in Januari a.s. de propaganda-vergadering zal worden gehouden waarin als spreker ge vraagd zal worden de vloot-aalmoesenier Majoor Bangert. DE TENTOONSTELLING De Gas- en Electriciteitstentoonstelling is gisteren door ruim 500 betalende personen bezocht, waardoor het aantal reeds de 1000 gepasseerd is. VOETBAL A.R.C. 1 en de adspiranten ontvangen thuis Katwijk 1 en de adspiranten. A.R.C. 2 en 4 gingen op bezoek bij Noord- Wijk 2 en 5. AFSLAG VERKOOPING Bij de Donderdagmorgen ten overstaan van Notaris Jhr. G. J. Stoop, gehouden verkooping in Hotel „Centraal" alhier, van de Hofstede „Vorselenburg", alhier, groot 22.76.29 I-I.A., werd iperceel 1 in bod staande op f 10.700.— afgemijnd op f 3200.door H. Turkenburg alhier; perc. 2 in bod staande on f 500.afgemijnd op f 500.door den heer J. van Arkel alhier en de perceelen 3 tot en met 11 in bod staande op f 26.893.-- op f 1.door Jac. Booy te Boskoop en de perceelen 12 en 13 in bod staande op f 7575 afgemijnd op f 800.— door den heer Baars te Bodegraven. Toegewezen werden alleen de perceelen 2 en 12 en 13. BRANDSTOFFENHANDEL A. JONGENBURG ER RAADHUISSTRAAT 75 ALPHEN AAN DEN RIJN -* Telef. 44 Beveelt zich beleefd aan v. d. levering van EERSTE KWALITEIT BRANDSTOFFEN \LREMADE WERKLOOSHEID Op Zaterdag 29 October 193S stonden in deze gemeênte ingeschreven bij de arbeids bemiddeling 87 werkloozen waarvan 3 fa brieksarbeiders, 10 bouwvakarbeiders, 3 me taalbewerkers, 62 landarbeiders, 6 transport arbeiders en 3 dienstboden. VLEESCHKEURING In den loop der maand October zijn ter secretarie aangegeven de volgende slachtin gen: 13 koeien, 26 varkens. Huisslachtingen: 9 varkens. Noodslacht.ingen: 7 koeten, 2 n. kalveren, 4 varkens, 11 schapen en 1 paard. Ingevoerd werden 77 kg vleesch. Aan keur loon werd ontvangen f 256.50. HILLEGOM GEREF. JEUGDCENTRALE Deze week werd door de Geref. Jeugdcen- trale een propaganda-feestavond gehouden in het Nutsgebouw, onder voorzitterschap van den heer C. Smits. Na de gebruikelijke opening sprak de voorzitter een kort openingswoord, waarin hij uiteenzette wat de jeugdcentrale eigen lijk was; het is het praktisch verband, dat gelegd is tusschen de aangesloten jeugdver- eenigingen. De bedoeling van de Jeugdcen trale is met alle geoorloofde middelen de propaganda van de vereenigingen te leiden en te steunen, en men vraagt dan ook de steun, de belangstelling, de hulp en de ar beidskracht zoowel van de jongeren als ook van de ouderen. Hierna sprak Ds. H. W. W i e r d a van Vijfhuizen een propagandarede uit, waarin hij het werk onder de Geref. Jongeren op gloedvolle wijze uiteenzette. Het verdere deel van den avond werd ge vuld met zang, declamatie en een inleiding getiteld: „Momentopname uit het leven van Willem van Oranje". Ds. A. K. Krabbe sprak een kort' slot woord en ging voor in dankgebed. Deze avond mag als een groot succes be schouwd worden, waartoe de heer J. B u- w a 1 d a van Haarlem, als declamator veel heeft bijgedragen. AANRIJDING Gisteravond werd de heer L. bij het over steken van den straatweg nabij de Kenne- merbeekweg, aangereden door een luxe auto bestuurd door den heer K. De wielrijder bekwam slechts lichte verwondingen aan 't gelaat en kon na behandeld te zijn door le den der E.H.G.O. per auto naar zijn woning worden vervoerd. CURSUS E.H.B.O. De cursussen van de E.H.B.O. zullen Öe volgende week weer aanvangen en wel op Dinsdagavond de cursus voor het diploma, op Woensdagavond de spoedcursus in ver bandleer en gasbescherming en op Vrijdag avond de cursus voor beginnelingen voor het E.H.B.O.-diploma. KATWIJK a.d. RIJN TUINBOUWOVERZICHT De bloemkoolcampagne, welke haar einde gaat naderen, heeft wel een bedroevend en teleurstellend verloop gehad. Toen vorige week de groote massa geruimd was, ging men hopen op aanmerkelijk betere prijzen voor het restant Ook dat is weer een ont goocheling geworden. Een tweetal veilingen stond het er voor of er nog wel iets goed ge maakt zou worden, en liep de prijs voor 1ste soort tot f 12..50, soms tot f 13, terwijl ivoor 2de soort tot f 6.60 werd betaald, doch ook dat duurde slechts kort en de eerste dagen dezer week ging het weer bergafwaarts naar beneden; zoo werd b.v. voor de 1ste soort van f 4.50 tot f 9.60 betaald en, zooals we weten, zijn liet dan maar heel enkelen, die meer dan f 7 maken, terwijl de tweede soort het niet hooger kon brengen dan f 1.80 tot f 4.30 en ook die f 4.30-noteering is maar voor zeer weinigen. En door de nachtvorsten heeft de kool flink geleden. Dit komt thans pas goed uit, zoodat er aan de kwaliteit nog al het een en ander hapert cn velen meer 2de dan 1ste soort aanvoeren. Maar het gaat nog om een korte periode. Het bloemkool- seizoen heeft vermoedelijk nimmer zoo kort geduurd als dit jaar. Met de bospeen is het ook al niet veel ge daan. De vorige week iets oploopende, ging deze week de prijs weer naar beneden, Maan dag zelfs zoo laag, als men in langen tijd niet gekend had, n.l. vaai f 2 tot f 5.20; voor dien was het nog geregeld tusschen f 3.20 en f 6.40 per 100 In evenredigheid ivian de bos peen ging 't ook met de waschpeen; een prijs van f 0.50 tot f 0.75 per kist van 20 kig. 19 gemiddeld nog maar matigjes betaald. Doch de eerste dagen dezer week kon niet hooger genoteerd worden dan f 0.40 tot f 0.G0. Het loopt met dit product dus nog niet naar ge noegen. Integendeel. Het artikel kroten kon ook nu nog, zooals het geheele seizoen door. goed geplaatst wor den. De prijs was behoorlijk, van f 0.30 tot f 0 65 per kist van 20 kg. Uien waren iets gemakkelijker te verkoopen ring hiervoor is f 1.90 tot f 3.10 per 100 Kg. Er is van dit product nogal een kwantum wat moeilijk houdbaar is, die dus geen hooge prijs kunnen opbrengen. Ook het bij het bij uitstek winterproduct, de knolselde rij, kwam weer aan de veiling. Er was groote verscheidenheid in de prijs; dit aar ge Jang de grootte der knollen; van f 3.— tot f 9.werd -betaald. Een gemiddeld re delijken prijs dus. Andijvie kon wel ge plaatst worden, maar de prijs kon niet be- kooren. Het product is nog wel wat groen. Nog even wachten op het gele product. Be taald werd per kist van 6 K.G. van 12 tot 16 cent. Ook de Boerenkool behoort weer tot de aangevoerde winterproducten. De aanvoer was echter nog maar gering, zoodat gemak kelijk een goede prijs gemaakt kon worden, n.l. van 17 tot 20 ct. per kist van 6 kg. Dat zal wel spoedig verminderen. Groene kool, welkq tot heden goed gevraagd was, ging ook naar beneden. Er was niet meer te ma ken dan f 1.60 tot f 2.80 per 100 kg. Roode en gele kool hqd niet meer belangstelling dan voorheen. Gaat voor lage prijzen; roode kool van f 1.90 tot f 3.10 en gele kool van f 1.80 tot f 2.60 per 100 kg. Deze koolsoorten gaven tot beden well zeer bedroevende uitkomsten, mede in verband met de slechte gewassen, vooral van roode kool. Al met al is het begrijpelijk, dat de tuin ders verlangend uitzien naar een officieete Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf VRIJDAG 4 NOVEMBER igramma 3. 3.00 Keulen, 9.20 Parijs Radio, 10.60 diversen. 11.20 Pariis Radio, 12.10 Drolt- wloh, 12.35 Keulen. 13.20 Brussel Ned.. 14.2-3 Parüs Radio. 1520. Keulen. 16.20 Droitwich. 17.20 sel (Ned.), 18.35 Brussel (Fr.). 19.20 PartJs Radio, 20.20 Brussel (Ned.). 21.00 Londen Reg., 21.20 Keulen. 22.20 Brussel (Ned.), 22.30 Brussel (Fr.. 23.20 R. Danmark of dlv. Programma 4: 8 00 Brussel (Ned.). 9.20 diver sen. 10.35 Londen Reg.. 12.35 Droitwich, 13.20 Londen Reg., 17.20 Droitwich, 18.45 Londen Reg.. ZATERDAG 5 NOVEMBER Programma 3: 8.00 Keulen; 10.50 Diversen: 11.20 Keulen; 13.30 Keulen: 14.55 Brussel F 17.60 Boedapest of dlv.; 18.20 Weenen of dlv.; 20.05 Keulen; 23.2o Parijs Radio 8.00 Brussel VI.; 9.2-9 Diversen; iltwlch; 14.20 Lon- .2-9 Parijs Radio 2.20 Brussel VI; 15 20 Keulen; >1 VI.; 19.30 10.35 London Reg. don Ref 22.30 J .20 Drc dlv. 2.20 I VI; Agenda De avond-, r.acht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 29 Oct. t.m. Vrijdag 4 Nov. waargenomen door de apotheek P. du Croix, Rapenburg 9, tele foon 807. 4 Obligation thans 100 %i mededeeling, dat er eenige steun te veis wachten is. Officieus is hierover al iets EFFATHA-AVOND Gisteravond is in de Geref. Kerk een „Ef- fatha"-avond gehouden, waarvoor groote be langstelling bestond. Ds. H. Meijering opende de samen komst op de gebruikelijke wijze cn sprak een inleidend woord, waarin hij wees op hat zegenrijke werk aan doofstomme kinderen verricht. Oe heer H. Bokhorst, onderwijzer aan het Doofstommen-Instituut „Effatha" te Voorburg, hield hierna een leerzame cause rie over het moeilijke maar toch zoo mooie werk aan doofstomme kinderen. Vorige maand werd het 50-jarig bestaan van de Vereen, tot Chr. Opvoeding van Doofstom me kinderen, waarvan „Effatha" uitgaat, herdacht. Het waa op initiatief van wijlen Prof. Lindeboom, dat deze vereenigingwerd gesticht. Het begin was klein, maar het aan tal leerlingen is gestadig toegenomen en be draagt thans ruim 130. Op boeiende wijze vertelde de heer Bokhorst van het leven en werken en leeren der doofstomme kinderen op „Effatha". Wat een zegen gaat er van dit werk uit. Wat een geluk en levens vreugde wordt er gebracht in het leven van deze gebrekkigen. En bovenal, hoe heerlijk, dat ook deze misdeelden toch nog in staat gesteld worden in aanraking te komen met het Evangelie. Na de pauze werden lantaarnplaatjes ver toond, waardoor het gesprokene nog nader gebracht werd tot de hoorders. Ds. W a r m o 11 s sprak het slotwoord eri sloot dezen geslaagden avond met danki gebed. KATWIJK AAN ZEE DAMNIEUWS Gisteravond speelde de damclub Katwijk" aan Zee haar eerste competitie wedstrijd voor de L.D.D.B. tegen W.D.G. I. De voorloopige uitslag is als volgt: Katwijk I W.D.G. I G. Guyt—P. Kleute Jr. afgebr J. G. SnelP. Gijsbertse 20 Y. de WiltJ. v. d. Hulst 02 D. MeyvogelJ. van Noort afgebr. C. J. BouwmeesterH. Delfos 20 W. DubbelaarWeekhout 0—2 P. Meyvogel—C. Waardenburg 1—1 J. Dubbelaar (res.J. Vermaas 20 L. Brouwer—J. P. W. Snelderwaard 1—1 Jac. Pleumgraaff (res.)—W F Slikker 0—2 Voorloopige uitslag 8—8 De twee afgebroken partijen staan in een remise stand. Dus naar alle waarschijnlijk heid zal het gelijk spel worden. DE HEER A. BARENDRECHT BEROEPEN De heer A. Barendrecht alhier, theol. can- didaat der Leidsche Universiteit slaagdo voor het proponentsexamen bij het Prov, Kerkbestuur van Gelderland. Inmildels om ving de heer Barendrecht een beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Goudefak. KOUDEKERK a.d. RIJN CHR. NAT. WERKMANSBOND Woensdagavond hield de Afd. van den Chr. Nat. Werkmansbond alhier, onder leiding van den voorzitter den heer A, ven der Ent, een vergadering in de koorzaal der Ned. Herv. Kerk, waarin de heer C. Stroo, onderwijzer aan de Ned. Herv. School, een inleiding hield over 2 Cor. 4 16—18 en 2 Cor. 5 110. Hierna werden r.og eenige ingekomen stukken cn eenige huishoude lijke zaken afgehandeld, terwijl besloten werd de volgende vergadering te houden op Woensdag 16 Nov. a.s. op dezelfde plaats cn tijd. November-Campagne Nieuwe Leidsche Courant Aan dp Abonnementen-afd. van De Nieuwe Leidsche Courant Breestraat 123, Leiden Hiermede verzoek ik U als aboriné op ons blad in te schrijven voor minstens één jaar: Naam: Adres: Mijn adres is: Mijn naam is: en ik zal gaarne de daarvoor gestelde premie van U ontvangen. Dit is, in deze November-campagne mijn nieuwe abonné. Zendt deze Coupon!

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6