KERK EN ZENDING KING PEPERMUNT VRIJDAG 4 NOVEMBER 1938 NED. HERV. KERK Drietal Te Delft (vac. Lammerink), F. J. Pop te Hees, G. H. Bos te Wageningen en J. R. Wolfensberger te Sneek. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Goor, cand. G. van 't Riet, hulppred: aldaar. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE AmsterdamRotterdam Ds. J. J. B u s k e s, gekomen van Amster dam-Zuid, heeft gister intrede gedaan bij de Geref. Kerk in H.V. te Rotterdam, met een predikatie over Jesaja 6 19. Aan het eind sprak Ds. Buskes een persoonlijk woord. Het is zijn verlangen enkel Dienaar des Woords te zijn, maar dan naar Bijbelsche opvatting. Het moet dan zijn in het geloof van William Booth, wiens wachtwoord was: Christus voor de wereld, de wereld voor Christus, en ook met de wijdheid van Wesley, die de hemel zijn klankbord noemde en de wereld zijn parochie. Spr. dankte Ds. Smelik voor wat bij bij zijn bevestiging gezegd had. Verder de vele Amsterdammers voor hun aanwezigheid, evenals zijn collega's uit andere kerken. Spr. vroeg tenslotte de Rotterdamsche gemeente om met hem aan het werk te gaan. Namens kerkeraad en gemeente sprak daarna Ds. P. G. v. d. Hooff, die o.m. zeide, dat de gemeente op Ds. Buskes gewacht had. Beetgum Cand. L. J. Sc hale kamp, ber. pred. der VRAAGBAAK voor CHRISTELIJKE INSTELLINGEN V ertrouwensadressen ten dienste van Stichtingen van BarmhartigheidZieken huizen. Sanatoria. Instellingen. Tehuizen luektververschlng absoluut geruischloos door onze Waldorp» StroomliJn-VentHator n.v. Waldorp Ventilatoren VGravenhage Telefoon 112289 117610 vereenigde deurenfabrieken n.v. roKin 6 - tel. 41791 amsterdam 35 m.m. binnendeuren 40 m.m. binnendeuren balkon-, tuin- en keukendeuicn voordeuren fineer binnendeuren Vraagt fineer voordeuren catalogus lijstwerk Fjrmo TONNEMA Ge. Sneek LANKWARDEN'S kWASCHINDUSTRIE APELDOORN TELEFOON 3531 Verzendt door geheel Nederland Brandassurantie Maatschappij „WOUDSEND" van 1816 gevestigd te Woudsend, prov. Friesland. Plrectie: A H. TROMP ZONEN Voor verzekering van Kerken en Scholen billijke voorwaarden. BRAAT-DELFT Centrale verwarming Oliestookinrichtingen Metalen ramen Geref. Kerk te Beelgum (Fr.) hoopt Zondag 13 November zijn intrede te doen, na beves tigd te zijn in de morgengodsdienstoefering door zijn zwager Ds. E. D o u m a van Muiden. Begrafenis Ds W. Maan ALFEN AAN DEN RIJN, 4 Nov. Onder buitengewoon veel belangstelling had heden middag op de reeds gesloten begraafplaats in' de Schoolstraat in het familiegraf plaa's de teraardebestelling van den emiritus-pre- I dikant van de Geref. Kerken Ds. WiLlem I Maan. Onder de talrijke aanwezigen merkten we j op verschillende predikanten en depu aties i van vereenigingen op kerkelijk- en zendings terrein waarin de overledene zitting had. Namens hét gemeentelijk schooltoezicht voor Middelbaar onderwijs waren aanwezig de heer A. J. Scherpbier, directeur der Chr. H. B.S. alhier en Mr. A. Korver. De gemeenten Augustinusga en Loenen Vreeland, welke de overledene gediend had, waren vertegen woordigd door de predikanien der gemeente Ds. Buwalda en Dr. Koole. Nadat de stoet op het kerkhof was aange komen en de kist met het stoffelijk overschot in het familiegraf was bijgezet, schaarden de familie en genoodigden en belangstellenden zich om de groeve. De wijkpredikant, Ds. G. Mulder, die ook in het sterfhuis den dienst geleid had, trad als eerste spreker naar voren. Ds. Mulder teekende hem allereerst als een man van nauwgeze'.heid en plichtsbetrach ting. Maar aan deze groeve is meer te zeg gen. Ds. Maan was een geroepen dienst knecht door den Koning der Kerk, bij wien het niet ging om de eer van menschen, maar om de eer van zijn zender. Het aandeel dat Ds. Maan gehad heeft in de Doleantie heeft ons dat wel heel duidelijk doen zien. Als een krachtfiguur heeft hij toen gestaan in de kracht des geloofs. En dat geloof heeft hem staande gehouden in de moeilijke dagen die hij met zijn gezin heeft moeten doormaken. Ook namens den Kerkeraad memoreert hij met dankbaarheid den arbeid door Ds. Maan gedaan in de gemeente als ouderling en voor de zending. Ds. Maan heeft gewerkt zoolang God hem daartoe de kracht gegeven heeft. En het stemt ongetwijfeld tot dankbaarheid te weten dat deze getrouwe dienstknecht thans is ingegaan in de vreugde zijns Heeren en de kroon des levens mocht ontvangen. Door Ds. Buwalda en Dr. Koole werdi daarna met groote dankbaarheid herdacht wat Ds. Maan voor hun gemeente geweest is, hoe hij met groote trouw en liefde voor den dienst des Heeren heeft gearbeid. Ds. Bu walda teekende ook de moeilijke dagen van strijd) in Augustinusga doorgebracht. Laatste spreker was Ds. J. D. v. d. V e 1- den, em.-predikant van de Geref. Kerk te Kralingen. Spr. was in 1887 predikant ge worden te Buitenpost en heeft de geheele doleantiebeweging met Ds. Maan meege maakt en teekende dien strijd en roemde de beginselvastheid van Ds. Maan. Ten slotte bracht een zoon van den over ledene namens de familie dank aan Ds. Mulder, de andere predikanten, afgevaardig den en belangstellenden, voor de laatste eer aan hun vader bewezen. Doch bovenal bracht hij dank aan God voor hetgeen Hij hun in hun vader gegeven had. Op verzoek van den overledene werd door de aanwezigen gezon gen Ps. 32 vers 1 „Welzalig hij wiens zonden zijn vergeven." Diep onder den indruk van het ver scheiden van dezen geloofsheld verlieten de ;en den doodenakker. Ds R. Willemze ten grave gedragen AMSTERDAM, 4 Nov. Op de Nieuwe Oosterbegraafplaats is gistermiddag ten grave gedragen het stoffelijk overschot van Ds. R. Willemze, in leven predikant van de Ned. Herv. Gemeente te Schaarsbergen. Velen waren opgekomen om van dit droef gebeuren getuige te zijn. De overledene, oud- Amsterdammer, telde hier vele vrienden en met ontroering is in menigen kring verno men het verscheiden van dezen jeugdigen voorganger. De rouwdienst in het ouderlijk huis werd geleid door Ds. H. J. Visser te Santpoort. De baar ging schuil onder verschillende bloemstukken, die o.a. gezonden waren uit de gemeenten Schaarsbergen en Rozendaal, waar Ds. Willemze zijn werk verrichtte. Van uit het ouderlijk huis aan de Sarpha- tistraat geschiedde de tochit naar het kerk hof, waar onder de vele aanwezigen onder scheidene predikanten door ons werden op gemerkt. Wij zagen Ds. W. A. Hoek, van Amsterdam: Ds. Braakman en Ds. Krul, uit Schaarsbergen, de eerste consulent der ge meente: Ds. Bakker, van Amsterdam, en ver der Kerkeraadsleden uit den kring van de Ned. Herv. Gemeente der hoofdstad, waarin de heer R. Willemze Jr., vader van den over ledene, sedert jaren zeer bekend en gezien is. Uit Schaarsbergen waren vele gemeente leden overgekomen. Voorts waren er Ds. A. Drost en Ds. E. J. H. v. Leeuwen van Arnhem. Als woordvoerder van Kerkeraad en Ge meente van Schaarsbergen sprak de heer van Galen. Hij herinnerde aan de komst van den jongen leeraar met zijn vrouw zes Jaren geleden; aan zijn arbeid in de gemeen te, waar Ds. Willemze een Johannes-figuur was. Toen hij naar Amsterdam ging om her stel te zo;ken, hebben velen in de gemeente hun gebed voor hem opgezonden. Zijn heen gaan heeft diepe ontroering gewekt. Met een verwijzing naar Ds. Willemze's laatste woor den voor de gemeente, getuigde spr., dat hij die heenging Jezus Christus kende als zijn toeverlaat. Ds. A. Braakman, van Rozendaal, voer de het woord als consulent van Schaarsber gen. Hij memoreerde de groote zorg, die Ds. Willemze voor de gemeente te Rozendaal heeft getoond toen zij twee jaren achtereen door hem als consulent Is verzorgd. Hierna werd door Dr. A. F. K r u 11, em.- predikant van de Ned. Herv. Gemeente te Rotterdam het woord gevoerd. Als lid der gemeente te Schaarsbergen, waar hij thans woont, zeide spr., veel te hebben geleerd van Ds. Willemze. Ds. A. Drost Azn., van Arnhem, ge waagde van het onafgedane werk van den jong gestorvene, die aan zijn dissertatie be zig was. God heeft hem evenwel tot zich ge roepen en hij is in den Heere gestorven. De heer R. Willemze Jr., vader van den vroeg heengeganen leeraar, heeft, nadat Ds. H. J. Visser het Onze Vader gebeden had, woorden van dank aan de groeve ge sproken. NAAR CLASSISSPLITSING? De classis 's-Gravenhage der Geref. Kerken heeft in haar gisteren te 's-Gravenhage ge houden vergadering een voorstel van de kerk van den Haag-West aangenomen om een commissie te benoemen die haar zal advisee- ren over de vraag of splitsing der classis gewenscht is of niet. Tot leden dezer com missie werden benoemd de heeren Ds. K. v. Anken te Delft, Ds. T. J. Hagen te Delft, Dr. J. Hoek te 's-Graver.hage-West en Ds. W. S. P o n t i e r te Maasdijk, bene vens de ouderlingen v. d. S p e k te Zegwaart en Den Boer van Leidschendam en de oud ouderling D. Hoekstra te 's-Graven- hage, quaestor der classis. We mogen hieraan toevoegen dat de classis den Haag een van de grootste classes is in de Geref. Kerken, zooniet de grootste. Zij omvat niet minder dan 19 kerken, w.o. al de kerken uit groot-den Haag, al de Wes'land- sche kerken en de kerk van Delft NIEUWE KERKEN Men schrijft ons uit Leiden: In de beschrijving van het ontwerp voor een nieuwe Geref. Kerk te Hilversum van de hand van architect C. Trappenburg aldaar, wordt o.m. gezegd, dat een kerkge bouw in den trant van dat ontwerp in ons land tot nog toe niet is gebouwd. -Strikt genomen is dat waarschijnlijk waar, (afgebouwd is zoo'n kerk nog niet) maar men ziet dan toch over het hoofd' dat men in Leiden op 't oogenblük reeds eendge maanden bezig is met den bouw van een nieuwe Geref. Kerk (aan den Lamanenschansweg) ontworpen door architect A. v. d. Kraan uit Rotterdam, waarmee het Hiüversumsche ontwerp in grondvorm vrijwel overeen komt. Ook hier heeft de eigenlijke kerkruimte een waaiervormig figuur en zijn de zitplaatsen in den vorm van drie sectoren gericht op den kansel. ONDERWIJS SCHOOL JUBILEUM TE SPRANG Dinsdagavond werd ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de school voor C.V.O. te Sprang in de Ned. Herv. Kerk en gedachtenissamenkomst gehouden waarbij als spreker optrad Ds. W. Bousema van Z.-Beijerland, oud-voorz. der schoolvereeni-i ging. Spr. bepaalde zijn gehoor bij Spireukeri 22 6, waarbij hij wees op: le onze roeping en steun voor de Chr. School en ten 2e de rijke belofte die ons gegeven wordt wanneer wij onze roeping getrouw nakomen. In een helder betoog werd door Spr. het voorrecht van het Chr. onderwijs uiteengezet, hierbij de ouders wijzende op hun roeping. Het was voor de voorstanders van Chr. onderwijs een goede avond. Onder de aanwezigen merkten we op Burgemeester Smit, Ds. B. v. Lum mel, Geref. pred. te Sprang en het oud- hoofd de heer P. Holst uit Tlel en onder wijzer C. v. Ingen uit Zeist. Gistermorgen zijn de kinderen op school onthaald, waarbij de 2e voorzitter, de heer J. Timmermans, de leiding had. Als herinnering is door de schooljeugd aan het bestuur een geschenk ter hand gesteld. 's Avonds werd van 6.307 uu- doo- het schoolbestuur een receptie gehouden waar van een druk gebruik werd gemaakt. ONDERWIJSBENOEMINGEN Amsterdam. De Sav. Lohmanschool. Tot vakleeraar: de heer A. Oosterlee, kw. ir.. a. Dr. Kuyperschool te Delft. O ld e b r o e k-D o r p. Ned. Herv. School. Tot onderwijzeres: Mej. A. H. Schouten, kw. m. a. Chr. school te Amersfoort. Rotterdam. Kon. Wilhelminaschool. Tot hoofd afd. L.O.: de heer L. Smoren- burg, onderw. aan deze school. Tot hoofd afd. U.L.O.: de heer F. de Jon g, hoofd Kon. Emmaschool-Tuinderstraat. Examens Lelden. Doet. raliten, mej. A. A. de Waard Rotterdam. Utrecht. Doet. ptiarmiroie, de heeren J. L. Leefens en A. P. Pelten; Doet. rechtswetenschap pen die heer B. F. van Lonkhuijzen; Doet. Ind. reoht de heer J. Wtosser. Amsterdam. Doet klassieke letteren d? heer J. M. Kramer: Cand. oecon. de hoeiren: F. Vetter. O. Blaaumr en H. Kroes. Groningen. Artsexamen le deel de heeren J. Holtsma, Leeuwarden en J. J. Hoogland. Wol- i WAT STEEKT ER TOCH ACHTER DIE ORANJE-GARDE? Een uiteenzetting van het Hoofdbestuur DEN HAAG, 4 Nov. Het is niet waar, dat de Oranje-Garde een organi satie is, waarvan het bestaansrecht moet worden betwijfeld. Het is niet waar, dat de Oranje Garde onze principieel vor mende jeugdvcrcenigingen in de wielen rijdt. Het is niet wadr, dat de Oranje Garde met 't Christelijke principe maar zoo n beetje marchandeert. En het is niet waar, dat de Oranje Garde slechts een tam tam-troep is, die alleen maar de kunst verstaat om vuurwerk te maken. Dat is de korte samenvatting van wat het bestuur der Oranje-Garde tegen ons heelt gezegd. Maar wat steekt er dan wel achter de O. G.? Om dat eens duidelijk te vertellen, heeft het hoofdbestuur, bij monde van den waarnemend voorzitter, den heer M. H. L Westrate, uit Rotterdam, in een persconferentie doel en streven van zijn organisatie in den breede behandeld. Het was in het beruchte jaar 1933, dat ze als een spontane reactie op het „Zeven Pro- vir.ciën"-schandaal het levenslicht zag te Deirt. Een groepje christen-mannen blies verzamelen voor de orthodox-protestantsche jongeren, teneinde de kern te vormen van een jeugdorganisatie tot opwekking van nieuw nationaal bewustzijn. Het resultaat was verrassend. Bij Delft begon de victorie en sindsdien werden er nog 31 ar.dere afdeelin- gen opgericht, te zamen tellend 2150 leden. Die tweeduizend jongelui van 1316 (ad- spiranten) en van IC26 jaar, werden ech ter niet allemaal even vlot veroverd. Daar voor was de tegenwerking van sommige kanten al spoedig te groot. En al wil de O. G. gaarne aannemen, dat die tegenwerking aan de beste bedoelingen ontsproten was, dal r.am niet weg, dat zij evenzeer van haai goed recht was overtuigd. Dat is zij heden ten dage nog en gedachtig aan de weten schap, dat groeien tegen de verdrukking in een veel voorkomend verschijnsel is, besloot zij onlangs de propaganda wederom met kracht ter hand te nemen. Bilderdijk typeerde het zoo raak, toen hij eenmaal opmerkte, dat in het verleden het heden is gelegen, m.a.w. van de geschiedenis valt zoo heei veel te leeren. En waar om or.s Oranjehuis zulk een rijke historie ge weven werd, stelde de O. G. zich reeds vijf niet anders dan stimuleerend moet wenken op ontwikkeling van de liefde voor Ko ningin en Vaderlar.d. Was daarvoor een Oranje Garde noodig? Schenken de principieel vormende jeugd verenigingen aan deze zaak geen aandacht Natuurlijk, en daarvoor verdienen rij alle hulde. Doch van een diepgaande studie om trent hetgeen zich rondom onze Oranjevor sten heeft afgespeeld aan de hand van Groen van Prir.sterer en Dr .Tapikse, kan op een •T.V. of M.V. geen sprake zijn, aldus de heer Westrate. En dan het getal, dat toch stellig ook een woordje meespreekt. De groote Chr. jeugdbonden kunnen gelukkig met klinkende cijfers voor den dag komen. Dit neemt echter niet weg, en dat zullen ze toch zelf ook wel weten dat nog niet de helft van de voor hen in aanmerking komende jongelui bij hen aangesloten is. Het zijn juist deze jongeren, waarop de O. G. zich met kracht werpt om hen althans langs dezen weg bij elkaar te „Christianus Sextus" Het nieuwe Cultuurserie-evenement. Mijn boek! Doet. wis- kunde) da hee Rotterdam. Ned. HandeLshoogeschool. Cand. oecon. wetenschappen de dames M. J. Wel vaars. H. A. Plantemade heeren J. H. Spiege- lenberg. A. A. C. Reedük. O. Zaagen. A. J. Fer guson, C. W. Broers, P. D, v. d. Kloot. L de Vries, Leeuwardencand. werktulgk. ing. de heeren J. Bolhuis, de Bilt en M. van den Prandhof, te Den Haag. «kunde de heer D. Fhonia- ztfn ges!.: de dames Zr. Marie Deodata (A. D. M. Heestermans), C. A. M. M. Wuuinln c. iper. H. E. Moor. M. H. M Bakker, E. M. F. K H M. Ptii J K ug el ngma, C. G. Mi en: X. U. Siedsma, F. S. Die- mondt en Br. Alexis. Ds H. Janssenleger- en vlootpredikant in algemeenen dienst die, zooals we gisteren meldden. 6 Nov. zijn 40-jarig ambtsjubileum bedenkt opende gisteren het Prof. Chr. Militair Tehuis te Ymuiden; focAxe&etooA cUï hietUde ry\ r^/^- 1 7/ I f' V FIN HST QUALITY L# BLE.\»EB We ««ABETTES OA J TOOK •k (i:vr houden. Is dat af te keuren? De O. G. heeft r.ooit de bedoeling gehad de geheele Chr. jeugd op te slokken. Zij wcnscht dat dadrom niet, omdat ze zich ten volle bewust is van de groote beteekenis, die de J.V.'s en M.V.'s voor het Nederlan-dsche volk in de toekomst zullen hebben. Vandaar dat de afdeelingen, de vendels, ook maai eenmaal in de veertien dagen vergaderen. Men kar. de O. G. ook niet tegenwerpen, dat ze te weinig principieel is. Natuurlijk is zij geen kerkelijke of politieke organisatie. Haar grondslag moet een zekere breedte bezitten. Maar positief Christelijk is ze zeer zeker. En om gevrijwaard te blijven voor critiek in deze, besloot zij dezer dagen haar grondslag nóg scherper te formuleeren door in de statuten op te nemen, dat zij de II. Schrift aanvaardt nis Gods onfeilbaar Woord. Er wordt tegenwoordig, zoo merkte de heer Westrate verder op, veel gesproken over geestelijke herbewapening. Het is dit streven, dat de O. C. vanaf de oprichting heeft bezield. Zij wil de nationale gevoelens aanwakkeren en versterken, zonder te ver vallen in nationalisme, chauvinisme of het is ook al beweerd militairisme. Hei voortdurend toetsen van de historie aan Gods Woord behoedt haar voor al die ver keerde -ismen. De O. G. heeft een geestelijk- zedelijk doel. De O. G. roert van tijd tot tijd ook do groote trom. Dat doet zij op hoogtijdagen als de opening van de Staten-Generaal. Geeft de O. G. geen fleur en gloed aan de feesten? En gaat er niet een prachtige pro paganda van uit? Men behoeft, aldus de heer Westrate, heusch niet bang te zijn voor excessen. Daarvoor staan de raden van toezicht, samen gesteld uit tal van vooraanstaande figuren uit den Chr. kring, voldoende borg. De O. G. marcheert moedig verder. Er wordt hard gewerkt met brochures, circulaires, met een propaganda-stuk „Een muur van vuur" van Leo Lens en met nog zooveel ander materiaal. Vooral juist deze maand zal groote kracht worden ontwik keld en de O. G. hoopt op deze manier steeds breeder de vleugels te kunnen uitslaan tot heil van vaderlar.d en volk. De B.V.L. in het Westland Herdenking 20-jarig bestaan In de Centrale Westl. Bloemenveiling tc Hou se Iers dijk, hebben de vijftien af deelingen van den B.V.L. in het Westland herdacht, dat ze vóór twintig jaar werden opgericht. Een groot aantal burgerlijke en militaire autoriteiten gaven van hun belang stelling blijk; o.m. waren aanwezig: Minis ter H. van Boeven, de oud-Minister mr dr Deckers, de burgemeester van Den Haa. mr S. J. R. de Monchy, de burgemeester va de Westlandsche gemeenten, tal van mi li. taire autoriteiten o.a. luit.-gen. P. Dinge- nwins namens den Inspecteur der B.V.L. luit.-generaal Duvmaer van Twist, kolonel hoofdaalmoezenier van leger en vloot, J. J J. Noordman. De burgemeester van Naaldwijk, de heer Th. J. P. Eisen heeft de talrijke aanwe zigen een welkom toegeroepen, waarna als eerste spreker oud-minister Mr. Dr. L. N. Deckers het woord verkreeg. Deze begon met te zeggen, dat het altijd de kracht van den B.V.L. is geweest, dat hij vanaf de stichting bestond uit geoefende mannen, die als het moest het geweer zouden nemen, en de Ned. weermacht steunen. Spr. wees voorts op de toenemende belang stelling voor leger en vloot, ook van de zijde waar men vroeger voor afschaffen of ver minderen van defensie was. Wc reiken hen thans de hand, doch vragen erkenning dal hetgeen we vroeger deden goed was voor iiel behoud en versteviging van den vrede. Thans is het voor jonge mannen weer fier, om het militaire uniform te dragen Op dat peil moet het blijver- Een weermacht is slechts mogelijk, als zij gedragen wordt door den steun en liefde van het volk. Nadat spr. nog aandacht had gevraagd voor de werkloosheid en haai dreiging voor het vaderland, verklaarde hij dat we in ootmoed aan God, trouw zijn aan het wettig gezag, dan zijn we groot, geluk kig en vrij. De voorzitter van do Nationale Land stormcommissie luitenant-generaal L. F. Duymaervan Twist had aan de afdee- ling Honselersdijk een vaandel uitgereikt daarbij wijzend op de beteekenis van een vaandel als symbool van eenheid en strijd vaardigheid. Vervolgens sprak .Minister Van Boeyen die erop wees. dat er verschil bestaat tns- schen het begrip macht en gezag. Macht beteekent de knoet, kerker, concen tratiekamp, bij het begrip gezag denken we aan iets schoons, waar we eerbied voor heb ben, waarvoor eenheid moet bestaan om het uit te oefenen. En. onze B.V.L. dient het ge zag; het Nederlandsche volk heeft vertmu wer. in hem. Spr. hoopte dat door de preventieve wer king van den BA .L_ gezag en vrijheid in ons land beschermd zullen worden. Het slotwoord werd gesproken door den NIEUWS OVER DE BUITENLUCHT BAROMETERSTAND Hoogste stand te Lyon 770.6. Laagste stand te Röst 740.1. Stand vanmorgen half twaalf 757.4. STORMWAARSCHUWINGSDIENS1 Geseind van de Bilt hedenochtend 7.40 tr aan alle posten: „Weest op uw hoede". voorzitter der gewestelijke Landstormcom missie, den heer L. G. Royaards, die er op wees dat door dezen avond weer eens do goede landstorm-geest is bewezen. De Kon. Mil. Kapel onder leiding vac.- kapitein Dr. C. L. Walt her Boer, heeft dezen mooien avond met pittige muziek opgeluisterd. ECONOMIE EN FINANCIEN „Belegging Nederland" Introductie van participatiebewijzen De Incasso-Bank en de Ned. Indisch© Handelsbank zullen van 16 November af, door tusschenkomst van de heeren Burger en Rodenburch ter beurze van Amsterdam doen verhandelen participatiebewijzen in de belcggingsdepots „Belegging Nederland" en „Internationale Belegging". De prijs zal worden vastgesteld op basis van de beurswaarde der fondsen die de depóts vormen volgens de koersen van den dag. Op 1 November 1938 zou deze prijs hebben bedragen 517.40 per participatiebewijs „Belegging Nederland" en 532.16 per par ticipatiebewijs „Internationale Belegging". Het betreft hier dus, naar uit het pros pectus valt af te leiden, de eerste Neder landsche beleggingstrust, die niet in den N.V.-vorm is gegoten zooals b.v. het Rot- terdamsch Beleggingsconsortium en de N.V Intern. Beleggingsunie. Al naar gelang van aanbod en vraag naar participatiebewijzen, kan het depot worden uitgezet of inge krompen. Amerikaansche petroleumsituatie „Oil Compact" onuitvoerbaar De Amerikaansche Minister van Binnen- landsche Zaken Ickes heeft verklaard, dat het „Oil Compact", waarover we onlangs schreven, onuitvoerbaar blijkt te zijn. Het is slechts een gentlemen agreement en het moet effectiever worden gemaakt, aleer ook de raffinaderijen er in betrokken kunnen worden. Ickes verklaarde zidh voor het tot stand brengen van een wetgeving tot regee- ringscontrole tijdens de volgende congres zitting. KALEI DOSCOOP Bij opening was de stemming op de New- Yorksche beurs gister vast. Het hoogere koersniveau lokte echter winstnemingen u.t. Spoorwegfondsen waren 2 punten hooger, aangezien men in Wallstreet ge ooft, dat de regeering de noodlijdende sporen te hulp Z3l komen. Koperfondsen waren in reactie. Voor staalfondsen bestond eenige vraag. In de middaguren werd de stemming onregel matig. De beurs sloot verdeeld. De omzet bedroeg 1.070.000 aandeelen. JUBILEUMUITGAAF BURGERLIJK WETBOEK In de editie Schuurman en Jordens van Nederlandsche Wetboeken, uitg. .N.V. l'it- gevers-Maatschappij W. E. J. Tjeenk W il link te Zwolle, verscheen de achttiendo druk van het Burgerlijk Wetboek, bijge werkt tot 1 September 1938. In deze uitgave treft men ook aan do vel schillende wetten, welke tot de invoering van deze wet in 1838 zijn dienstig geweest. Een lange rij van wijzigingswetten, in deze leuw verschenen, geven een kijkje op de jcranderingen, welke het oorspronkelijk wetboek in den loop des tijds onderging. Ook de lSde druk is verschenen onder toe- ticht van Prof. Mr. P. A J. Losecaat

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3