kdiO)) TRIUMPH IBiSSHM panflavin ALS ROOKER VAN SMAAK SMAAKT U ALLEEN 1 CENT VIRGINIA 'N TRIOMF VAN SMAAK! DottclmariTi...leklser.,maTi! TUNGSRAM VRIJDAG 4 NOVEMBER 193S EERSTE BEAD PAG. 9 Chamberlain zegeviert Tijdens de Lagerhuiszitting heeft de hui- iflige Britsche premier zijn buitenlandsche politiek, waarvoor destijds een Eden en een Duff Cooper het veld moesten ruimen, toï een afronding weten te brengen. Hij heeft in een zitting, welke overigens vrij mat mocht worden genoemd, gedaan weten te krijgen, dat het Verecnigde Koninkrijk den Koning van Italië officieel als Keizer van Ethiopië zal erkennen, waarmede dus een streep wordt getrokken onder de verzetspolitiek, .welke door Eden zoolang werd geleid, doch die geleidelijk aan op de werkelijkheid was doodgeloopen. Groot-Brittannië is, zoo men Sovjet-Rusland uitzonderen mag, het laatste belangrijke land, dat de jure de verovering yan Abessinië aanvaardt. In Rome, alwaar men zeer goed besefte, dat de geheele "V ol kenbondscampagne tenslotte door Engeland Was op de been gebracht en gehouden, moet deze capitulatie als een belangrijke trioral Worden gevoeld, al zal men zich op tactische gronden wel ervoor hoeden, zich uoarop publiekelijk al te zeer te verhoovaardigon. Chamberlain voert wel een menswaardige politiek. Men zou ze kunnen noemen een onontwarbaar mengsel van realistische en idealistische motieven. Zijn idealisme strekt zich uit naar de totstandbrenging van eeu algemeene Europeesche verzoening, gefun deerd op het herstel van historische on rechtvaardigheden voorzoover deze het ver drag van Versailles betreffen en op het lot- standbrengen van nieuwe vriendschappen, op basis van wederzijdsche toenadering en .vertrouwen. Het moet dezen staatsman niet licht vallen, dit vertrouwen in ruime mate te schenken, want het is hem natuurlijk evenmin als anderen ontgaan, hoe ondubbel zinnig de houding van zijn toekomstige partners in "menig opzicht geweest is. Wij behoeven daartoe slechts in de herinnering ve brengen op welke kronkelwegen Italië en anderen hebben gewandeld, toen het erom ging door middel van de Londensche non interventie-commissie den strijd in Spanje tot de Spaansche onderdanen te Deperken. Mussolini heeft nu weliswaar een blijk van goeden wil gegeven, door vrijwillig een tien duizend Italiaansche vrijwilligers nulstoe te laten gaan, doch de opmerking, door Eden dienaangaande gemaakt, kan men daarom nog zoo maar niet' verwaarloozen. Deze oud- minister bracht nl. in het midden, dat het zwaartepunt der Italiaansche inmenging niet in het zenden van infanterie, doch van speciale deskundigen, en van luchtstrijd krachten was gelegen, en dat juist' deze krachten, waarvan men den doorslag in het Spaansche conflict verwachton moot, aan de fronten zijn gebleven* Intusschen stelt zich in deze geheele, zoo onoverzichtelijke aangelegenheid, argument zijn nooit onschuldig, daarom tijdig PASTILLES De Japansch-Chineesche oorlog Vier Chineesche steden ingenomen China zal den strijd voortzetten De Japansche troepen, die opereeren in het gebied van Hankau, hebben vier Chi neesche steden ingenomen, n.l. Poe-Tsji aan den spoorweg Hankau-Kanton, Kia-Koe aan de Jangtse, Sjao-Ling op 15 mijl ten zuid oosten van Sien-Ning en Tai-Fan-Sji op 12 mijl ten noord-oosten van Toeng-Sjan. Naar aanleiding van de radio-rede van den Japanschen minister-president, prins Konoje, over de toekomst van Oost-Azië, heeft de officieele woordvoerder van de Chineesche regeering te Tsjocngking ge zegd: „Deze verklaring is een ernstige beleedi- ging voor de menschelijke intelligentie. Zij zet het Chineesche volk nog tot grootere itberadenheid aan en vernietigt de hoop. dat er weldra een eiude zou komen aan hel verwoestende conflict. De bewering, dat de centrale regeering nog slechts een plaatse lijk bewind is, is een ongegronde uitlating, die slechts ten doel heeft het Japansche olk te misleiden. De Japansche oorlogs- heeren zeggen, dat zij de helft van het Chi neesche gebied bezet hebben, doch zij ver en daaraan toe te voegen, dat er maar ig Japansche soldaten veilig zijn, dat driekwart van het gebied achter de Japan sche linies nog door de wettige Chineesche autoriteiten beheerscht wordt en dat de handhaving van het politietoezicht zelfs in de bezette gebieden een financieele last be teeken t, die het Japansche volk niet goed kan dragen. De nationale regeering blijft het centrale gezag in China uitoefenen. De zeehavens mogen verloren gaan, de verbindingen ver broken worden, de Chineesche tegenstand zal voortduren, tot de Japansche actie door uitputting ineenstort". Het Meiji-feest Na de feestelijkheden ter viering van den val van Kanton en Hankau, die een week geduurd hebben, was het Donderdag weer feest in Tokio, ditmaal ter herdenking van .tegenover argument. De premier stond weer uitermate sterk, toen hij erop wees, dat de vredesaotie van München slechts mogelijk .was geweest, omdat de Britsche toenadering tot Italië, waardoor het pact, dat thans op inwerkingtreding lag te wachten, was in aanzijn gekomen, daartoe den weg had ge baand. Was tusschen Londen en Rome niet reeds een zekere sfeer van goede verstand houding ontstaan, zeker ware men met erin geslaagd, den Duce tot een persoonlijke be middeling te brengen, zoodat men zich toi onderhandelingen op grooten afstand bad moeten beperken, met al de te verwachten rampspoedige nadeelen van dien. Wat Chamberlain niet heeft kunnen ont kennen is, dat de „regeling" van het Spaan sche vraagsüuk nog geenszins afdoende is. Men blijft ook hier aangewezen op toekomst verwachtingen, namelijk, dat Berlijn noch Rome pogingen zullen doen, zich bij Franco van voordeelen te verzekeren, welke zoowel voor Groot-Brittannië, dat bij de Straat van Gibraltar zulke aanzienlijke belangen heeft, als voor Frankrijk, dat aan zijn onbelem merde verbindingen mee zijn Noord-Afri kaansche koloniën moet denken, funest zou den zijn. In feite heeft Chamberlain hier niets anders om op te steunen dan de im pressie, welke verklaringen van Adolf Hitier en Benito Mussolini, hem persoonlijk te München gedaan, bij hem, hebben achter gela ten. Doch blijkbaar heeft de Britsche pre mier van de beide leidende figuren der auto ritaire staten in dit opzicht een onverdeeld gunstigen indruk gekregen, weshalve hij het aandurft, het woord reeds nu voor de daad te nemen, in de overtuiging, dat dit woord te zijner tijd zal worden ingelost'. Groot-Brittannië, dat nu bezig is, zijn oude kwesties te liquideeren, is echter niet zoo honderd procent idealistisch, dat het zijn zakelijk inzicht geheel en al zou hebben prijs gegeven. Hef wenscht met kracht voort te schrijden op den weg tot mobielmaking der geheele natie, zóó, dat men niet alleen een defensie-apparaat tot zijn beschikking heeft, hetwelk op de hoogte van den tijd is, doch evenzeer een nationale afweer-organi- satie, die er wezen mag. Hef heeft o.m. dc de jongste wijziging in zijn kabinet, daar! de noodige voorwaarden geschapen. Want met dictarors kan men tenslotte slechts dan bij den voortduur converseeren, zoo men gelijkwaardige argumenten als deze hoeren heeft, en macht speelt daaronder nog immer de voornaamste rol. Het accoord met Italië Door het hoogerhuis aanvaard met 556 stemmen In 't Britsche Hoogerhuis heeft Halifax gisteren dezelfde motie ingediend, welke Chamberlain Woensdag in het Lager huis aan de orde heeft gesteld, n.l. om zoo spoedig mogelijk de overeenkomst met Italië i werking te doen treden. Lord Halifax zeide o.m. van meening te zijn, dat wat de Britsche regeering onder- noemt of niet onderneemt ten aanzien vau het verdrag met Italië, geen beslissenden invloed kan hebben op de kansen der Spaan sdie regeering. De Britsche vloot heeft 30.000 Spaansche luchtelingen geëvacueerd. Sinds de benoe ming van een commissie voor de luchtaan vallen hebben zich geen luchtaanvallen op de burgerbevolking meer voorgedaan, die ergeleken zouden kunnen worden met vo rige aanvallen in dezen oorlog. De regeering is niet van plan, haar belang stelling voor het welzijn der non-combattan ten te laten verslappen. Overigens verdedigde Halifax het voor stel op dezelfde gronden als de premier in het Lagerhuis had gedaan, waarop de cri- tiek van de Lords Snell en Crewe na mens de arbeiderspartij en liberalen volgde, die beiden beweerden dat de voorwaarden die na de aanneming van het oorspronkelijk voorstel gesteld waren in geenen deele door Mussolini vervuld waren. Lord C e c 11 ging nog iets verder en sprak van een regeerings- politiek, waardoor men vrijwillig zijn hoofd i den muil van den leeuw had gelegd. De regeering vond steun bij de Lords Sto nehaven, Rennell en burggraaf Cavan, welke laatste zeide dat Mussolini hem dezen zomer te Rome persoonlijk had gezegd dat hij van Engeland hield en een oorlog met Engeland als de grootste ramp zou beschouwen die beide landen overkomen kon. Nadat Lord Merley nog eenige critiek had geoefend en de Lord-kanselier de onder- keizer Meiji, den stichter van het moderne Japan. Uit sympathie voor de te velde staande soldaten had de keizer het officieele banket afgezegd, in plaats waarvan een eenvoudige plechtigheid volgens den Sjinto-ritus werd gehouden. Als huldebetoon jegens keizer Meiji nam de geheele natie een stilte van een. minuut in acht, waarna minister-presi dent Konoye zijn reeds gemelde radio-rede uitsprak. Ongeveer een half millioen menschen hebben voorts een bezoek gebracht aan den Meiji-schrijn, waarheen 5000 athleten een optocht door de straten organiseerden, ter wijl een bataljon marinetroepen met mu ziek voorop zich eveneens door de straten naar den schrijn begaf. Ook in Hankau, Shanghai en Nanking is de dag gevierd. Te Haukau is een vloot- schouw gehouden. [Turkije zorgt voor zijn marine Naar te Istanboel verluidt heeft Turkije bij Britsche werven drie torpedojagers en vier duikbooten besteld; binnenkort zou nog oen nieuwe order volgen. Voor de betaling dient het door de Britsche regeerir.g ver leende crodiet van zestien millioen ipond. Twee duikbooten worden binnenkort uit Duitschland verwacht en het volgend jaar zullen op Turksche werven onder Duitsehe contróle twee andere duikbooten gereed komen* De Spaansche burgeroorlog Rechtsche opmarsch aan de Ebro blijft vorderen Verwarring onder de republikeinen De nationalistische troepen hebben Donderdagmorgen hun opmarsch aan de Ebro voortgezet. Verscheiden colon nes daalden op tal van plaatsen de Sierra de Pandols en de Sierra de Ca- balls af en reeds spoedig viel hun Pinell in handen. De republikeinen boden slechts geringen tegenstand. Doordat de weg van Mora naar Pinell is afgesneden, zijn verschillende vijan delijke afdeelingen in het nauw ge dreven. Zij vluchten thans in alle rich tingen. In alle frontsectoren zijn teekenen waa te nemen, welke erop wijzen, dat in de re publikein sche geledoren wanorde heerscht. Eli er en daar kan men zelfs van een paniek spreken. De nationalisten rukken op het oogen- blik nog steeds op, van de Sierra de Ca- balls in noordelijke en van de Sierra de Pandols in zuidelijke richting. Dientenge volge worden geheele compagnieën van den vijand ingesloten, hetgeen een uitgebreide zuiveringsactie noodzakelijk maakt. Deze ia zeer moeilijk, daar zelfs betrekkelijk kleine vijandelijke afdeelingen in haar betonnen schuilplaatsen lang stand kunnen houden. Valencia gebombardeerd Vijf rechtsche vliegtuigen hebben de ha ven van Valencia gebombardeerd. Het Brit sche s.s. „Stanburn" werd daarbij lek ge schoten. Ook Alcira en Carcagente werden uit de lucht bestookt; men vreest dat er talrijke slachtoffers zijn. Bom op Nederlandsche legatie te Madrid Voor ons land geen schade Volgens een Reuterbericht is tijdens een luchtaanval op Madrid het gebouw van de Nederlandsche legatie aldaar door een bom getroffen. Daar de archieven van ons ge zantschap zich. evenals het legatiepersoneel Valencia bevinden, en het gebouw niet Nederlandseh eigendom, doch slechts ge huurd is, vloeit uit dit bombardement voor den Nederlandschen staat dus geen enkele schade voort. Wat de crisis aan Engeland kostte In antwoord op de desbetreffende in het Engelsche Lagerhuis gestelde vraag, heeft minister Simon gezegd, dat de speciale maatregelen, welke genomen zijn, met het oog op de jongste internationale crisis, voor zoover de schatkist betreft, naar schatting V/z millioen pond sterling hebben gekost, waarbij komt een crediet van 10 millioen pond voor Tsjecho-Slowakije. Ten aamion van Britsche leeningen aan Turkije, Zuicl-Slftvië, Bulgarije en Roemenië zeide Simon, na gerefereerd te helbben aan de Engelsch-Turksche garantieovereenkomst en de credietovcreenkomst voor bewape ningsdoeleinden van 27 Mei: Ik ben mij niet bewust van andere door dit land aan de genoemde landen verstrekte credieten. UIT OOST- EN WEST- INDIE Javanen naar de buitengewesten Volgend {aar vertrekken 12.000 gezinnen De plannen voor de Javanen-kolonisatie 1939 zijn gereed en omvatten, naar het' Nws. verneemt, de emigratie naar de buitenge westen van rond 12.000 gezinnen van Java, Poolsche oplichter gearresteerd Twee menschen opgelicht voor io.ooo Een gladde vogel AMSTERDAM, 4 November. De recher che van het Hoofdbureau van Politie heeft gistermiddag, in een groot hotel hier ter stede, een 44-jarigen Poolschen bankier gearresteerd, verdacht van twee gevallen van oplichting, tot een totaal bedrag van tien duizend gulden. De man is korten tijd geleden uit Amerika teruggekomen en is in het bezit van een pas, afgegeven te Danvzig. Sedert ongeveer tien dagen vertoeft hij in ons land en sinds acht dagen vereert hij de hoofdstad met zijn aanwezigheid. In dit korte tijdsbestek heeft hij kans gezien een inwoner van Goes een bedrag van niet min der dan zes duizend gulden afhandig ve maken. Hij was met een jeugdigen Zeeuw, kort na zijn aankomst in Nederland, in aanra king gekomen. Hij had daarbij hoog opgege ven van zijn vele uitstekende relaties in de „haute finance" en volgens hein was het zelfs in dezen moeilijken tijd een klein kunstje om met wat kapitaal veel geld te verdienen. Zoo had hij een prachtige han delstransactie in Zweden op het oog, maar ZATERDAG, 5 NOVEMBER HILVERSUM I. 1875 en 415.5 M. KRO-UI trem el ln p;. 4.005.00 HIRO. 8.009.15 Gram.mu ziek. (Om 8.15 Berichten). 10 00 Gram.muziftfc 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten en solist. 1.00 Gram. muziek. 1.20 KRO-Orkest. 2.00 Voor do rü- e Jeugd. 2.3C - - deruurtje. 4.00 Caui 4 40 Gram ictle gei Berichten, gram.m Ned Vakcer 2.45 Kin- ziek. 4.05 4.20 scheiden sprekers had beantwoord, werd het regeeringsvoorstel met 55 tegen 6 stemmen 3 Onthoudingen goedgekeurd. Na de Weensche arbitrage De ommekeer in midden-Europa Ste- De diplomatieke redacteur fani schrijft Van de besprekingen te München tot de scheidsrechterlijke uitspraak van Weenen, heeft zich een groote omme keer voorgedaan in 't politieke en diplo matieke stelsel van Europa. Militaire bondgenootschappen zijn in eengestort. Tsjecho-Slowakije, dat Benesj verbonden had aan een Fransch-Rus- sisch stelsel, heeft zich gedecideerd ge wend tot de as RomeBerlijn. De kwaad willende macht der komintern is te Praag opgehouden. De nieuwe minister van Buitenl. Zaken van Tsjecho-Slowakije heeft tenslotte den politieken horizon opgeklaard door nieuwe betrekking met Rome en Berlijn totstajid te brengen. Tsjecho-Slowakije is niet langer een Fransch bolwerk, noch een Russische lucht haven in het hart van Europa. Het stelsel van bondgenootschappen van Benesj, dat gedurende twintig jaar een per manente val cn een voortdurend gevaar he- teekend heeft voor doeleinden, die van verre verband hielden met imperialisme, is voor bij. Praag was onder het zware en gevaar lijke gewicht dezer bondgenootschappen tot den rand van den oorlog gebracht De vrede van de as geeft Praag nieuwe levensmogelijkheden, samenwerking en wel zijn en brengt het op de basis van construc tieve betrekkingen met Rome en Berlijn In de korte spanne tijds tusschen de con ferentie van München en de arbitrale uit spraak van Weenen, is de lijn Parijs—Praag Moskou veranderd in de lijn RomeBoe dapestPraagBerlijn. Geregeld Atlantisch luchtverkeer Dienst wordt in April geopend William Coverdal e, de president van de scheepvaartmaatschappij „American Ex port Lines'' te Now-York, heeft verklaard, dat in April a.s. oen geregelde Amerikaan- sohe luchtverkeersdienst over den Atlanti- sohen Oceaan zal worden geopend. Tot dit doel zal zijn maatschappij 150,000 dollar bestemmen voor de organisatie van een lijn New-YorkBaltimoreBoston—Pa rijs, via de Aizoren en Bordeaux, met een aansluiting op Berlijn, Rome, Athene en Alexandrië. Men zal beginnen met een aantal: proef vluchten, waarbij alleen brief- en pakket- post zal worden vervoerd. De voor den dienst bestemde vliegtuigen zullen twintig personen kunnen vervoeren, die bedden tot hun beschikking; hebben. De reis zou 18 tot 20 uur duren. De toe stellen zullen voorzien zijn van twee moto ren van 1400 P.K. en een actieradius hebben van 6500 K.M. d.i. tusschen de 40 000 en 50.500 zielen. Daar- van neemt Soekadana 5500' gezinnen op; de i andere terreinen in de Lampongs 1000; Loe- boek Linggau 500, Belitang 1500 en Celebes j en Borneo te zamen 3000 4000. Van de laat- I ste groep neemt Celebes de meeste voor zijn rekening. Er wordt in 1939 op Celebes ge werkt op vier kolonisatie-terreinen, die goe de perspectieven bieden. Ter demonstratie, hoe het kolonisatie-werk zich sterk crescendo beweegt, moge hier ook het cijfer van 1938 worden genoemd, toen rond 8500 gezinnen werden overgebracht. Dit wordt dus een toeneming van 1938 op 1939 van een kleine vijftig procent. De Nieuw-Guineesche kolonisatie Concentratie en coördinatie BATAVIA, 3 November. (Aneta) De kolo- nisatieraad, welke gisteren volledig bijeen kwam, heeft de overeenkomst bekrachtigd, welke door het dagelijksch bestuur is ge troffen met de directie der Stichting Immi gratie en Kolonisatie Nieuw-Guinea. De overeenkomst bevat: 1. De kolonisatie rondom Manokwari zal zooveel mogelijk worden geconcentreerd in de kolonie Andai, waar de beste gronden worden gevonden. In verband met deze concentratie, zul len de kolonisten worden geselecteerd, waar na zij, die niet voor verdere kolonisatie i: aanmerking komen, naar Java zullen worden teruggezonden. De stichting zal het individueel kolo nisatie-systeem verlaten en de nieuwe ko lonie baseeren op het principe van samen werking, zooveel mogelijk op coöperatieve 4. De nieuwe kolonie zal gesteld worden onder een algemeen leider, aan te wijzen in overleg met den kolonisatieraad. Door concentratie van de kolonisatie op één plaats zal het mogelijk zijn betere hygiënische voorzieningen te treffen ei communicatie te verbeteren. Chamberlain licht ongesteld Chamberlain heeft kou gevat, ten gevolge waarvan hij gedwongen is, zijn kamer te houden. De minister-president heeft dientengevolge gisteren niet het lagerhuis-debat bijgewoond. GARANTIE-STAN DG R O EN GARANTIE STAND B R U I N GARANTIE.STAND R O OD GARANTIE. STANDZWART GARANTIE-STANDBLAUW ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Vraagt Uw schilder bi] alle buitenverf* werken bovenstaande merken Worden 5 Jaar gegarandeerd Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 om daaraan met succes deel te nemen, kwam hij nog ongeveer zes mille te iort. De revenuen zouden binnen korten tijd .'erbij s- terend zijn en wanneer de Hollander zorgde oor die zesduizend gulden, zou hij tegen den tijd, dat Sinterklaas ons land pleegt te bezoeken op een winst van 150 pcx'. kunnen rekenen en minstens 15.000 gulden terug krijgen. De jongeman liet zich door den vlotten Duitsch sprekenden Pool met zijn ;ladde tong bepraten én stortte het ge raagde bedrag. Een tweede geval betreft een Weensche dame, die sedert eenigen tijd in Amsterdam vertoeft, doch wier familieleden nog in Wee nen wonen. Deze laatsten zijn in het bezit van een pas en zij wenschen uit politieke overwegingen Weenen te verlaten en naar Amerika te gaan. De Weensche dame veri'el- le den Pool van de moeilijkheden om de ereischte visa voor de nieuwe wereld mach tig te worden. Geen nood, de bankier met ile ele en ook Amerikaansche relaties wist raad, maar om die relatiën gunstig te, stem men was er veel geld noodig. Hij zou om alles in orde te kunnen brengen minstens vijfduizend gulden moeten hebben. Over zooveel contanten' beschikte de vrouw niet. Zij wist echter met veel moeite vier mille bij elkaar te krijgen en met dit bedrag toog zij naar den vriendelijken helper, die zoo welwillend was haar zelfs voor dit bedrag in visum te verschaffen. Noch de inwoner van Goes, noch de Oos- tenrijksche dame hoorden verder lets van den Pool. Zij kregen hoewel wat laat achverdocht en togen naar het hoofdbureau, :aar zij commissaris Holsbergen hun nood klaagden. In verband met deze beide aan giften werd de Pool gistermiddag aange* houden. Van de tien mille had hij nog een bedrag van f 200 in zijn bezit. Hij houdt echter vol, dat hij geheel te goeder trouw is geweest, zoowel wat betreft de Zweedsche handelszaak als het verschaffen van visa. Het geld zou hij naar zijn relatiën te Londen hebben verzonden. Naar een en ander wordt thans door de recherche een onderzoek ingesteld. De man in verzekerde bewaring gehouden. De Dairi-kolonisatie Hollandsche boeren gaan slecbts als leermeesters Uit de commentaren in de Hollandsche pers blijkt, dat er in het moederland mis verstand heerscht over de beteekenis van het plan van den kolonisatieraad om zeven boeren en drie knechts naar de Dairi-landcn te zenden, merkt het Bat. N.bl. op. Men ziet er het allereerste begin in een boercnkolonisatie, „a fair chance" voor dr Vrijburg, die reeds jaren geleden gepoogd heeft, het zoover te brengen. Dusdoende kent men een te wijde betee kenis aan het plan toe Voorloopig gaan de bedoelingen van den kolonisatieraad niet verder dan het laten uitkomen van een tien tal vaklui, die als leermeesters van de Indi sche kolonisten kunnen optreden bij de stichting van het gemengde boerenbedrijf (landbouw en veeteelt), dat men hier te lande nog niet kent. De regeering heeft zich tegen een koloni satie van Hollanders uitgesproken en men kan dus niet verwachten, dat de kolonisa tieraad dit plan thans langs een achterdeur tje toch zou willen binnenhalen. Doch de mogelijkheid blijft bestaan, dat 't slagen van de proef het aspect wijzigt ten gunste van een kolonisatie van Hollanders, is een bijkomstigheid. GEMENGD NIEUWS Nederlandsche auto in België verongelukt ANTWERPEN, 4 November. Bij het fort van Wijnegem, ten Noordoosten van Antwerpen, zijr. gistermiddag drie auto's met elkander in botsing gekomen. Hierbij kwam een Nederlandsche auto, bestuurd door den Helmondschen fabrikant J. Smit, in een sloot lang9 den weg terecht, de drie inzittenden konden door voorbijgangers spoedig op het droge worden geholpen. De heer Smit had geen letsel opgeloopen, doch zijn beide mede-inzittenden kwamen er minder goed af. Het waren de 45-jarige weversbaas J. van de Vorst, wien de schedelhuid werd afge schaafd en de teekenaar H. Lichtenberg, dit over inwendige pijr.en klaagde. Nadat de slachtoffers eerst naar het zie kenhuis waren vervoerd, zijn ze later op hun verzoek naar hun woningen te Hel mond overgebracht. Het drama te Nieuwer Amstel Dader tot drie Jaar veroordeeld AMSTERDAM, 4 November. Conform den eisch is gisteren een twintigjarige vrachtrijder uit Nieuwer Amstel wegens zware mishandeling den dood tengevolge hebbende, veroordeeld tot drie jaar gevan genisstraf. De man had op 17 Juli ruzie met de ver loofde var zijn schoonzuster, wien hij met een zeis een diepe wonde in den rechter schouder toebracht. De slagadervertakkin gen werden geraakt, waardoor het jeugdi ge slachtoffer enkele uren later aan verbloe ding is overleden. Overval met berooving te Kerkrade HEERLEN, 4 November. De beide ver dachten van den overval met berooving aan den Kerkraderweg te Heerlen zijn giste ren naar Maastricht overgebracht. Het onderzoek in deze zaak hoeft voorts aan het licht gebracht, dat de beide dachten ook schuldig zijn aan een inbraak bij den negentigjarigen landbouwer V. aan de Beitel te Heerlen. Het kwam vast te staan, dat hierbij nog een derde persoon betrokken was. Na verder onderzoek kon de politie te Heerlen- tot arrestatie overgaan van den 25-jarigen H. J. G. uit Kerkrade, die de twee verdachten attent heeft gemaakt op de bezittingen van den landbouwer V. Het drietal heeft bij den landbouwer ir.gebro- ken, de buit was gering. Zij vonden niets anders dan drie antieke potjes. Eén ervan is door de politie in beslag genomen. G. is tegelijk met zijn kornuiten, op tran sport naar Maastricht gesteld. Door militaire auto aangereden en gedood ROSMALEN, 4 November. Gistermiddag is op den rijksweg Den BoschNijmegcii onder de gemeente Rosmalen de 60-jarige arbeider W. Westerlaken bij het over steken van den rijweg door een militaire vrachtauto gegrepen, welke uit de richting Nijmegen kwam De man werd omstreeks 25 meter met den wagen medegesleurd, en liep zeer ernstige verwondingen op. Later werd hij naar het Groot Zieleen- gasthuis te 's Hertogenbosch overgebracht. Kort na aankomst aldaar is de ongelukkige overleden. De man was gehuwd. lek. 4.45 Causerie „Kan vivi- rorden?" 6.U0 KRO-Orkest. 6.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gram.muziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gram.mu zlek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie. 7.35 Ac- tueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. me- Melodisten e begeleiding. 10.15 Vervolg concert. 10.30 Be richten ANP. 10.40 Filmpraatje. 10.55—12.00 Aan de toon herkent men Waldorp Waldorp Radio M. VATtA-VItzending. 8.00 ILVERSUM VARA-kalender. 8.15 Gram.muzlek. (Om 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 Gram.muzlek. (Om 12.15 Berichten). 1.15 VARA-Orkest. 2.00 Causerie over maansver- voordracht. 2.453.00 Gram.muzlek. 3.05 Re- dulstering op 7 November a.s. 2.15 Plano- portage. 3.30 Residentieorkest, en solist. 4.30 Causerie „Ouders en OnderwUs". 4.50 Ver volg concert. 5.30 Filmland. 6.00 Orgelspol. 6.30 Uit de Roode Jeugdbeweging. 7.00 Gr. muziek. 7.10 Politiek Radio Journaal. 7.30 Bijbel vertellingen. 8.00 Herhaling S.O.S.-Be- richten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 VARA-Orkest. 9.00 „De Krekeltjes". 9.10 „En nuOké" (opn.). 10.30 Berlchton ANP. 10.35 Community-Singin; 11.30—12.00 Gre i ziele. VOOR ELK INTERIEUR VOOR IEDERE BEURS hebben wy een passende verlichting. RADIO BAKKER KAASMARKT 8 ROTTERDAM 6.20 Variété. 7.05 Orkest. 7.50 Radiojournaal 8.20 Music-Hall-Programma. 10.00 Sextet 10.20 Radlotooneel. 10.50 Band. teL 9.30 Variété. 10.25 56 M. 6.30 Orkest. 7.50 Orkest. 11.20 Te-orkest. 3.20 Orkest, en trio. 5.30 6.20 Koor. en Orkest 7.30 Blaas- :n mannenkoor. Hierna orkest 9.50 1.30 Salonorkest 4.20 Orkest 6.20 Orkest 8.20 Salonorkest 8.50 Orkest. 4 84 M: 1.00 en 1.30 Orkest 2.55 Viool en plano. 5.35 Viool, cello en plano. 8.20 Operet- DEUTSCHLANDSEXDER 1571 M. 7.30 Plano. 8.20 Orkest 9.50 Cello en Plano. 10.20 Sym- phonie-orlcest. Hij speelt toch eigenlijk om door U te worden gehoord precies zooals hij speelt. Op z'n best! Ontvang hem dus mei RADIOLAMPEN Kinderjuffrouw stak een sigaret aan Een villa vloog in brand HEERLEN, 4 November. Gisteravond ia alhier brand uitgebroken in twee villa's, ge legen onder één dak, in het Molenbergpark, bewoond door Mr. F. B. M. Wobbe, directeur van het Algemeen Mijnwerkersfonus en den koopman Horn. De brand is ontstaan in de woning van Mr. Wobbe, waar een kinderjuffrouw, na een sigaret aangestoken te hebuen, de nog brandende lucifer uit het dakvenster op het rieten dak wierp. Hoewel het vuur zich aan vankelijk niet ernstig liet aanzien, stond na een uur het geheele rieten dak der beide huizen in lichter laaie. De brandweer van Heerlen riep toen assistentie in van de brandweer der Staatsmijn Emma. Na drie uur werken was men het vuur zoo goed als meester en kon de brandweer van de Emma inrukken. Alleen het dak is door de vlam men verteerd. Het geheele huis is door wa terschade geruïneerd. De schade wordt door verzekering gedekt De beide gezinnen konden zich bijtijds in veiligheid stellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2