De regeering handhaaft haar plannen Voortaan... versche cigar etten! Voorgestane belastingpolitiek heeft de minste bezwaren WOENSDAG 2 NOVEMBER 1938 DERDE BEAD PAG. 9 Politiek in Christelijk-nationalen zin Steun aan eenige bedrijfstakken Zoo spoedig mogelijk drie kruisers* In de memorie van antwoord betreffende de algemeene be schouwingen over de rijksbegroo- ting words ten aanzien van de Zondagsrust gezegd, dat de regee ring er zooveel mogelijk naar streeft uitwassen af te snijden. Ontkend wordt, dat wij voor een stelsellooze verhooging der mili taire uitgaven staan. De „werkverschaffing" zal naar de richtlijnen van het rapport- Wcsthoff uitgebreid en gewijzigd worden. Wat de belastingen betreft, blijft de regeering op haar standpunt staan. De lasten zullen zwaar zijn, doch zij kunnen worden gedragen. Verschillende maatregelen om te zwaren belastingdruk te voorko men, zullen alsnog worden geno- Het financieel beleid zal in geen enkel opzicht worden herzien. Inzake het Centrale Vliegveld zal de regeering spoedig haar standpunt bepalen. We lezen in de memorie het volgender Wat het karakter van het kabinet en de grondslag van zijn beleid betreft, bestaat er aan de zijde der regeering geen behoefte aan nadere verklaringen of ophelderingen. Het vorig jaar is hierover uitvoerig gedebat teerd en er is sindsdien niets veranderd. De regeering heeft voortgearbeid in de toen uit gestippelde richting en indien destijds niet alle misverstanden opgeheven zijn en daar na een jaar van arbeid evenmin de noodige opheldering heeft gebracht, dan is niet te verwachten, dat een nieuw debat over deze dingen tot grootere klaarheid zal voeren. De soberheid der Troonrede Ten aanzien van de klacht over de sober heid der troonrede en haar gemis aan opge wektheid wordt liet volgende opgemerkt. Voor een „opgewekte" Troonrocle was geen grond en het volk heeft er recht op de zoo rtiicht mogelijk'benaderde waarheid te hoo ien van de regeering. De Troonrede gaf de verwachtingen naar waarheid weer. Wat betreft de soberheid van de Troon rede, wordt opgemerkt, dat onze Troonredes traditioneel kort zijn en meestal slechts de aankondiging van voornemens bevatteii. Het gemis aan homogeniteit Ook ditmaal is op meer dan één plaats in het voorloopig verslag gezinspeeld op een zeker gemis aan homogeniteit tueschen de groepen in de Kamer, waarvan do regeering in de eerste plaats steun verwacht. De juist heid daarvan kan in zeker opzicht worden toegegeven. Er zijn vele dingen te noemen, waarover amtirev., chr. hist, en roomsch kath anders denken. Maar wat bewijst dat nu? Bewijst liet. dat op staatkundig terrein r.-kath.. anti rev. en chr.-hist, niet moeten sa menwerken? Die stelling zou slechts kunnen worden opgesteld, wanneer het zekere ge mis aan volkomen homogeniteit-bij-voorbaat liet karakter zou aannemen van heterogeni teit, ofwel wanneer er een samenwerking practisch denkbaar ware, waarbij de leem ten in de homogeniteit-bij-voorbaat nog ge ringer zouden zijn. Maar welke combinatie blijft er dan practisch over, buiten die eene, waarop van eén zijde de hoop gevestigd wordt en van de andere zijde met het doov oor geluisterd wordt? In dit opzioht kan ook de tegenstelling met het vorige kabinet hoe men daar over overigens ook moge denken niet wor den aanvaard. Ook bij een kabinet als dat van 1933 blijven alle verschilpunten. <lie er nu zijn, bestaan. Het eenige onderscheid is: er komen dan nog ettelijke verschilpun ten bij. Bij eiken vorm van samenwerking tusschcn personen van verschillende politie ke kleur zal moeten worden gezocht naar de grootst mogelijke overeenstemming. Er is aatuurlijk ook een vorm van staatsbestuur mogelijk, waarbij alle politieke verscheidenheid wordt weg gewerkt en de eenstemmigheid van het kerkhof heeredht, maar die vorm wordt ten onzent slechts door zeer weinigen begeerd. Wat betreft de houding, door de re geering tot dusver met betrekking tot de Zondagsrust aangenomen, wordt opge merkt, dat de regeering niet volstaat met het gadeslaan van het proces van actie en reactie op dit gebied, doch dat zij er tevens naar streeft, uitwassen zooveel mogelijk af te snijden en de plaatselijke overheid bij de toepassing der wet lei ding te geven. Voorzichtigheid is te dezen echter ge boden, mede in verband met de zoozeer uiteenloopende opvattingen en wenschen der bevolking. Slechts stap voor stap dient de regeering te dezen voorwaarts te gaan. Daar waar het inmiddels moge lijk is om door een met beleid gerichte actie te doen herleven hetgeen slechts schijnbaar dood was, grijpt de regeering Voor een invloed uitoefenen op de ge meenteraden is ander de bestaande om standigheden aanleiding, indien blijkt, dat een belangrijke groep van ingezetenen zich door do toepassing der Zondagswet ge krenkt voelt. Doch over het algemeen zijn de klachten, welke de regeering ter zake bereiken, slechts gering in aantal. Dat het regeeringsjubileum hier en daar op Zondag is gevierd, betreurt ook de re geering. Nuchtere erkenning Om nu terug te kceren tot de verscheiden heid die op politiek terrein aanwezig is, sdhijnt het eenig juiste standpunt de nuch tere erkenning: dc' velschillen zijn er en wie zich daarbij niet kan neerleggen, heeft maar één uitweg: niet deelnemen aan het actieve bewind. De sterke uitzetting van de grenzen der staatsbemoeiing is uiteraard oorzaak, dat -niet altijd overeenstemming kan heerschen. Dit zal men zich helder voor oogen moeten stelhni, indien men de homogeniteit van het kabinet beschouwt. Naar den rommelzolder Zoo wordt o.a. in de stelling, dat de heer Colijn vrijhandelaar is en de R.K. Staatspartij (die intusschen nog in haar program-1937 de bevordering van buiten- landschen afzet voorop heeft gesteld en eerst daarna spreekt van verdediging ei stimuleering van de binnenlandsch" 'arkt) protectionistisch zou zijn, oorzaak gezien van een zekere machteloosheid op economisch gebied, ja zelfs van een opeen stapeling van tegenstrijdigheden. Toch o tuigt zulk een opmerking, ook van uit de 'ooropgezette stelling, van weinig inzicht. De heer Colijn is inderdaad de overtui ging toegedaan, dat het vrije goederen verkeer tusschen de landen de meeste waarborgen biedt voor de bevordering van de welvaart der volken en voor de bevestiging van den vrede en dat zulks inzonderheid van belang is te achten voor Nederland. Hij is evenwel „realist" noeg om te beseffen, dat men voor het oeren van zulk een politiek internationaal partners noodig heeft. En dat, wanneer die ontbreken, ook voor Nederland andere gedragslijn beter kan zijn. dan vol harding bij een eenzijdig vrijen invoer met steeds toenemende belemmering van on zen uitvoer. Men kan daarom de óp dit punt gecreëerde tegenstelling tusschen den leider van het kabinet en de R.K. Staats partij veilig naar den rommelzolder ver wijzen. Waar het op aankomt Is alleen, of het kabinet ten slotte eensgezind is bij de bestuursmaatregelen, die het toepast en bij de voorstellen van wet, die het indient. Welnu, de eerste on- derteckenaar dezer memorie (minis ter Colijn), die nu voor de vijfde maal deel uitmaakt van een kabinet, aarzelt niet te zeggen, dat onder dit kabinet Ihct bereiken van overeenstemming met betrekking tot onderscheidene concrete maatregelen op economisch- soclaal terrein tusschen de leden niet meer overleg vordert dan in vorige kabinetten, waarvan hij deel uitmaak te. Daarnaast bevordert de gemeen schappelijke grondslag op onderschei dene andere gebieden homogeniteit van beleid. 's Lands weermiddelen Het algemeen beleid der regeering is in dezen tijd ook in sterke mate betrokken bij de zorg voor 's lands weermiddelen. De re geering betreurt de noodzakelijkheid der be treffende uitgaven en zij is er eerst laat toe overgegaan, doch toen de noodzakelijkheid urgent werd, heeft zij niet geaarzeld. Het is t juist, dat wij voor een stelsellooze verhooging der militaire uitgaven staan. Wat den thans aangevraagden vervangen- den kruiser betreft, wordt liet volgende op gemerkt. In verband met dc ontwikkeling an de intemationaal-politieke omstandig- heoen acht de regeering liet gewenscht, dat zoo spoedig mogelijk worde beschikt over een drietal volwaardige schepen van liet genoemde type. Het door de regeering opgesteld schema van onze maritieme macht, zooals dat ten vorigen jare werd medegedeeld, blijft ge handhaafd, behoudens de thans aangevraag de aanvullingen van klein materieel. Wat betreft het Staatsbedrijf der Artille rie-inrichtingen, wordt medegedeeld, dat een samenwerking ontstaan is met particuliere bedrijven. Daarvoor is 1.000.000 op de be grooting uitgetrokken en ook in volgende Jaren zal deze post warden uitgetrokken. Vervolgens komt de regeering aan de kenschetsing van de alge meene richting van het regee- ringsbeleid. Politiek in Christelijk' nationalen zin Het kabinet staat zoo n a als voor een politiek voor in Chris telijk-nationalen zin. Christelijk in dien positieven zin, dat het Gods wet tot richtsnoer voor zijn beleid wenscht te nemen. Nationaal, doordat het met eerbiediging van een inderdaad groote verscheiden heid van schakeeringen op gees telijk terrein en van de rechtmati ge vrijheden des volks op dien Christelijken grondslag samenbin ding en samenwerking wil brengen en z o o het algemeen welzijn be vorderen. Economisch wordt gestreefd naar bevor dering der volkswelvaart, waarbij, nu zoo wel als vroeger, geen enkel middel, dat aan dat doel dienstbaar wordt geacht, van te voren uitgesloten mag worden. De sociale werkzaamheid blijft, ten deele in nauwe samenwerking met de economi sche politiek, allereerst gericht op een doel matige bestrijding van de werkloosheid. De internationale toestand noopt nog al tijd tot uitvoering van de plannen voor ver sterking van de landsverdediging. De voor nemens tot verbetering van de uitrusting van de landmacht en de voltooiing van de marineplannen behooren, zoo eenigszins mogelijk, in versneld tempo te worden uit gevoerd. Inzake het financieel beleid mag het her stel van 't budgetair evenwioht geen oogen- ■blik uit het oog worden verloren, omdat alle andere voorzieningen van staatswege op den duur anders gevaar loopen niet te kun nen worden in stand gehouden. Wat het buitenlandsch beleid aangaat, is onjuist de gedachte alsof dc regeering het zou willen doen voorkomen, dat Nederland nog steeds voert en moet voeren do oude neutraliteitspolitiek. Daartegenover merkt zij op, dat in haar uitlatingen niet sprake is van terugkeer tot een neutraliteitspolitiek, maar tot de zelfstand.igheidspolitiek. De regeering heeft geen enkele reden om aan te nemen, dat geruchten nopens een internationale conferentie tot herverdeeling van koloniaal gebied, waarbij ook Nederland zou worden betrokken, eenigen grond van waarheid hebben. Ten aanzien van de voornemens tot be strijding der werkloosheid wordt gezegd, dat er vele omstandigheden zijn, die de regee ring nauwelijks kam beïnvloeden. De ver houdingen van de wereldeconomie zijn voor ons land van beslissende beteekenis. Daar om is de band met de wereldhuishouding een onmisbare en deze band denkt de re geering te handhaven door het kostenpeil in Nederland op een niveau te houden, dat concurrentie op de internationale m mogelijk blijft. Nu de wereldmarkkt al sinds jaren niet meer beschouwd kan worden als een gebied, waar men min of meer stabiele concurrentieverhoudingen kan waarnemen, is de regeering genoopt vaak zeer uiteenloo pende middelen toe te passen teneinde tc voorkomen, dat de volkswelvaart onder mijnd wordt. Hieraan is toe te schrijven, dat er vaak maatregelen genomen of voorgesteld worden, die naar hun aard en op zich zelf beschouwd tegenstrijdig kunnen zijn. Voornemens op tariefgebied De voornemens der regeering op tarief- gebied beoogen eenige bedrijfstakken, oio voor de binnenlandsche markt van groote beteekenis zijn, eenigen steun te geven, ten einde de werkgelegenheid in die bedrijfs takken te bevorderen en op een meer sta biele basis te brengen. Daarbij zal de regee ring twee belangrijke zaken in het oog hou den. In de eerste plaats zal rekening gehou den worden met het belang, dat velen heb ben bij een niet te hoog binnenlandsch prijs peil. Om die reden o.a. heeft do regeering het noodig geoordeeld een recht van 20 ad valorem als maximum te nemen bij be doelde voorstellen. In de tweede plaats wenscht de regeering ook de handelspolitieke belangen in het oog te houden. Naast de beperking, die de regee ring zich zal opleggen, wat het niveau der rechten betreft, wenscht zij niet over de ge- Oieele linie tot verhooging van invoerrech ten over te gaan. De regeering heeft, wat den export betreft, onder racer op twee middelen gewezen, tw. exportcredietverzekering en geldelijken steun aan den uitvoer. Wat de door de re geering hierbij gevorderde samenwerking an het bedrijfsleven betreft, deze houdt vooral verband met de noodzakelijkheid, dat de toepassing van deze middelen niet gaat leiden tot een ongezonde onderlinge con currentie van Nederlandsche bedrijven. Wat de exportcredietverzekering betreft, overweegt de regeering binnen het kader van haar bevoegdheden herverzekeringen toe te laten voor transacties met langere® looptijd dan tot dusverre werd toegestaan. Wat den geldelijken steun van den export betreft, wordt gedacht aan de bediening van nieuwe en de herovering van ten ge volge van abnormale, vreemde concurrentie verloren gegajne markten. Daarbij zal aan bepaalde voorwaarden voldaan moeten worden. In de eerste plaats zal ongezonde concur rentie van Nederlandsche bedrijven met staatsgeld geheel uitgesloten moeten zijn. Voorts kan de regeering hier alleen haar medewerking verleenen, wanneer het be drijfsleven zelf door het brengen van offers de wenschelijkheid der transactie aantoont. Verder zal de volle aandacht geschonken moeten worden aan zekere handelspolitieke belangen, die de toepassing van het hier bedoelde middel op bepaalde markten ge heel uitsluiten. Onder de middelen der positieve welvaarts politiek rekent de regeering stellig de eco nomische samenwerking tusschen Nederland en de overzeesche gebieosdeelen, in het bij zonder Nederlandsch Indië. Het rapport-Westhoff Ten aanzien van Sociale Zaken wordt al lereerst genoemd de uitbreiding en wijziging der „werkverschaffing". Ingrijpende voorzie ningen, bijvoorbeeld wat betreft het verkrij gen van medewerking van derden zullen noodig zijn en een geheel nieuwe organisa tie wordt ook voorbereid. De tewerkstelling zal bevrijd worden uit de sfeer van werk- loozenzorg. Deze wijziging zal bekroond wor den door het tot stand komen van de nieu we organisatie. Aangaande de financiering kan voorloopig worden medegedeeld, dat bet ten laste van het rijk komende .gedeelte is begroot op een jaarlijksoh bedrag van f 75.000.000, waarvan bet verantwoord is geacht f 20.000.000 te brengen ten laste van den kapitaaldienst Tegenover een vermeerdering van uitgaven voor den gewonen dienst van f 55 millioen staat een verlaging van uitgaven voor steun en werkverschaffing tot gelijk bedrag. Gelijk voor de hand ligt, zullen voorts ook de ge meenten, waterschappen, particulieren en anderen, wier medewerking voor de totstand Natuurlijk, van heden af Skippy... ook voor U! Skippy is immers de Ameri- kaansche cigaret, waar U naar gezocht hebt, de cigaret, die zoo behandeld en verpakt is, dat ze versch is en versch blijft. Steek maar eens een Skippy op! Dan zult U zeggen„Inderdaad, dat is tabak... dat is goede tabak... dat is versche tabak! Dat is 'n wonder van een cigaret: pittig» geurig en toch zoo zacht! ...maar SKIPPY smaakt duurder! koming van het door de regeering resultaat onmisbaar is, ook financieel erbij betrokken zijn. Hoe daarbij precies de ver houding tusschen het rijk en in het bijzonder de gemeenten zal zijn, kan nog niet worden gezegd. De regeering heeft, na op den grondslag van het meerbedoelde rapport-Westhoff tol haar beslissingen in groote lijn te zijn ge komen. opdracht gegeven tot nadere concro- tiseering en uitwerking. Naast de bemoeiingen met de tot nog toe besproken tewerkstelling heeft de regeering ook een nader onaerzoek met betrekking tot het werkfonds ter hand genomen. Ten aanzien van de jeugdwerkloosheid worden in de memorie de plannen genoemd, welke wij dezer dagen publiceerden naar aanleiding van de rede van minister Romme. Dat bij een tot stand gekomen regeling ook een aantal onderwijskrachten een taak zal vinden, moet waarschijnlijk worden geacht. Wat de ouderdomsverzorging betreft, wordt onjuist genoemd de opmerking in het voorloopig verslag, dat Dr Colijn tijdens de Meerdere maatregelen om te zwaren druk te voorkomen Aart 'de 'directie 'der Kori. Fabriek vart Rijtuigen en Spoorwagens J. j. Beynes te Haarlem werd gisteravond ter gelegenheid vart het 100'jarig bestaan voor hotel Brinkman een muzikai. huldebetuiging gebracht. Wat het financieel beleid betreft, zegt de regeering, dat zij ook na kennisneming van de, van haar mee ning afwijkende indrukken, welke bepaalde leden van den huidigen financieelen toestand hebben ge kregen, meent haar inzichten in geen enkel opzicht te mogen en te kunnen herzien. Dat de regeering het Jaar 1929 als verge lijkingsjaar noemde vindt zijn oorzaak hier in, dat in dat jaar de economische inzinking is begonnen. Dat jaar leent zich veel beter voor vergelijking dan het jaar 1923, toen door deil grooten oorlog en de daaruit voort gevloeide crisis, de schuld hoog was opge- ioopen. In de daaropvolgende jaren is de regeering er in geslaagd extra-aflossingen te doen, hetgeen een goede politiek is ge weest. Ais dat niet geschied was, zou thans oe staatschuld niet ver van de f 5 milliard zijn geweest. Daar komt nu nog bij, dat blijkens de cij fers, in de millioenennota verstrekt, de schuld in de eerstvolgende jaren nog aan merkelijk stijgen zal. Alleen voor het jaar 1939 zal die stijging naar raming omstreeks f 180 millioen bedragen. Daarbij valt de jaarlijksahe aflossing van f 59 millioen in het niet. En nu wordt door 6ommige leden in het voorloopig verslag jvel betoogd, dat men die beide cijfers niet met elkaar verge lijken mag. omdat het Biier zou gaan om toevallige kapitaalsuitgaven, van een jaar. Maar zoo staat het toch niet. Vooreerst is gebleken, dat de jaren 1937, 1938 en 1939 een aanmerkelijke stijging van de kapitaals uitgaven vertoonen. En in de tweede plaats zal het heel wat moeite en inspanning kas ten om den kapitaalsdienst voor het jaar 1940 omlaag te krijgen. De in de begrooting voor 1939 vervatte sa neering kan derhalve geen grond opleveren voor het gunstiger oordeel, dat verscheidene leden zich omtrent de financieele positie van het land hadden gevormd. Naar de mcening der regeering kan niet in nog sterkere mate geanticipeerd worden op een toekomstige welvaartsperiode; doch ondanks deze conclusie is zulks op het oogenblik nog niet te vermijden. Bij het opstellen van haar saneeringsplan- nen voor het budget is de regeering tot de overtuiging gekomen, dat zij noch door bezuiniging alleen, noch door belastingver hooging alleen, haar doel kan bereiken. Beide middelen in combinatie met elkaar, zullen hiervoor noodig zijn. Het contingenteeren der uitgaven van de departementen wordt, evenals de z.g. pers pectiefbesparingen door de regeering onder- Het belastingbeleid Na nauwgezette overweging is de regeering tot de overtuiging geko men, dat de belastingmaatregelen, die zij heeft aangekondigd, het minst bezwaarlijk zullen zijn voor het eco nomisch leven, en dat ook de bevol king langs dezen weg de middelen, die thans noodig zijn, het best kan opbrengen. Bij de beoordeeling van deze belasting plannen moet wel in het oog worden gehou den, dat dc nationale inkomsten- en winst belasting bestemd is om ook te dienen tot dekking van een tekort, dat in hoofdzaak wordt veroorzaakt door de bijzondere uit gaven ven behoeve van de defensie en ter bestrijding van de werkloosheid. Deze be langen raken het gcheele volk, zoodat het billijk is, dat iedereen in de daartoe nood zakelijke uitgaven naar vermogen bijdraagt In verband met het systeem der bestaande belastingen is dit a 11 e e n re bereiken langs den weg van heffingen bij de bron. Dc regeering blijft van oordcel, dat het door haar voorgestane stelsel dc minste be zwaren heeft. Zij is van meeming, dat de nieuwe belas tingverzwaring in ernstige mate op het volk zal drukken, maar dat toch het algemeen welvaartspeil in Nederland van dien aard is, dat zij kan worden gedragen. Onder de maatregelen, welke genomen zullen worden om tc zwaren belastingdruk Afschaffing van den geslacht- accijns gepaard gaande met ver hooging van omzetbelasting van de artikelen waarop de accijns drukt van 4 op 6 pCt.: vrijstelling van omzetbelasting voor varkensvleesch, paardenvleesch en dgl.; afschaffing van zoutaccijns; verlaging van de omzetbelasting op thee en benzine; herziening van den grondslag dienstboden in de personeele belas ting in dien zin, dat één dienstbode steeds vrij zal zijn en verlaging van de tarieven; en ten slotte verlaging van den druk van de personeele belasting op motorrij- Verschillende van de maatregelen, welke dienen moeten om te zwaren drug te voor* komen, hebben tevens de strekking om de werkgelegenheid te vermeerderen. De regee ring stelt zich voor daamaastr nog enkele maatregelen van fiscalen aard te nemen ver stimuleering van het bedrijfsleren. Zoo za! worden voorgesteld geen personeele belas ting meer te heffen van winkels, hotels, café's en restaurants, van biljarten en van pleizervaartuigen, terwijl ook in overweging is de personeele- belasting voor motorrijtui gen aan zienlijk te verminderen of deze hef-» fing af te schaffen met gelijktijdige invoe- ring van een geringe veirhooging van de an-» dere belastingen, welke op het motorrijtui. genverkeer drukken. Daarnaast ligt het in de bedoeling den! gedistilleerd- en bier-accijns te verlagen. De afschaffing van de zakelijke bedrijfsbe lasting is door de regeering buiten het voin band van de onderhavigevoorstellen in over weging genomen. De uitwerking van de verschillende belas- tingontwerpen bevindt zich in een zoodanig stadium dat de regeering goede hoop kocs- terd voor het einde van het jaar deze ont werpen bij den Raad van State aanhangig ve kunnen maken. Geen verhooging van salarissen Te naanzien van de positie der ambtena- ren zegt de regeering, dat zij van meening is, dat, zoolang zij zich in verband met den zorgelijken toestand van 's lands financiën genoopt ziet, een afwijzend standpunt dient ingenomen te worden tegenover een ver hooging van de salarissen en loonen van het rijkspersoneel. Ten aanzien van de kwestie van het centrale vliegveld blijft dc regeering on veranderd van zienswijze, dat het voor het behoud der positie van Nederland in het internationale luchtverkeer nood zakelijk is versnippering van het ver keer over verschillende vliegvelden zoo veel mogelijk te vermijden en onder linge concurrentie dier velden uit te schakelen. De regeering stelt zich voor, omtrent de in dc gegeven omstandigheden meest aangewezenoplossing spoedig haar standpunt te bepalen. Mei' betrekking tot dc in het voorloopig verslag genoemde onder het ambtenarenver bod vallende vercenigingen, dient te worden geconstateerd, dat zij niet schromen midde len te bezigen, zooals het samenwerken met, dan wel het zich aansluiten bij organisaties die als extremistisch bekend staan, waar door het volstrekt ontoelaatbaar is, dat ambtenaren zich op eenigerlei vijzf-met do werkzaamheden dier veroenigin inlaten. Wat betreft de voiming van trusts en kar tels in ons land, waakt dc regeering tegeh een ontwikkeling op dit gebied, die voor de volkshuishouding schadelijk zou kuniu-n zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9