rodfOLD WOENSDAG a NOVEMBER 1938 EERSTE BLAD PAG. a De Spaansche burgeroorlog Het offensief aan de Ebro Rechtschen melden successen Franco's troepen aan het Ebro-front onder- hemen, gesteund door een sterke luchtmacht, 3 oor de ?e maal een offensief om de republi- keinen daar uit hun stellingen te verdrijven. De gevechten worden thans gevoeld len Euiden van den weg van Gandesa naar Mora de Ebro, in de Sierre d^ los Caballos. De rechtschen hebben hier eergisteren zes heuvels veroverd, hoewel de republikeinen beweren er in den nacht daarop drie te heb ben heroverd. Gistermorgen zeer vroeg hebben drie -eeht- feche colonnes, in den stroomenden regen en zonder steun der artillerie, alleen vooraf gegaan door eenige tanks, een verrassenden aanval op de regeeringsstellingen gedaan. De rechtschen konden 7.00 enkele republiketn- •che stellingen bezetten. Later kwam aan beide zijden ook de lucht- tnacht in actie, zoodat zich ook in de lucht hevige gevechten afspeelden. De rechtschen zeggen gisteren 15 regeeringsvliegtuigen te JidLIben neergeschoten, terwijl de republikei nen beweren rr 2 te hebben verloren en 7 toestellen van den tegenstander te hebben neergehaald. Gistermiddag waren 100 vlieg tuigen in de lucht over een frontbreedte 12 K.M. Mora de Ebro, op den rechteroever Mora Lanueva op den linkeroever van Ebro zijn, evenals het dorp Garcia, volkomen door bommen verwoest. Do artilletie van Franco bestrijkt sinds gisteren de oevers van de Ebro en de hellingen, waar de regeerines- Jroepen omheen getrokken zijn. Hoezeer de rechtschen er alles op zetten om hier succes te hebben, blijkt uit het be richt dat Franco persoonlijk en ter plaatse dit nieuwe offensief heeft geleid. Roer van motorschoener gebroken Sleepboothulp werd aanvaard TERSCHELLING, 2 Nov. Op het eiland Terschelling werden gisteravond nood signalen waargenomen, afkomstig van een klein schip, dat in den zgn. Engelsohen Hoek in moeilijkheden verkeerde. Onmiddel lijk zijn de reddingboot Brandaris en de sleepboot Holland van de firma Doekscn ter assistentie uitgevaren. Het bleek, oat men te doen bad met den motorschoener Deo Gloria uit Winsurn (Gr.). Het vaartuig dreef rond met een gebroken roer. Daar er geen direct gevaar bestond, wensohte de bemanning het schip nog niet te verlaten, doch de sleepboothulp werd aanvaard. De Brandaris bleef voor de veiligheid in de buurt. Nader vernemen wij: Hedennacht om kwart voor een is de motorschoener „Deo Gloria" door de sleepboot „Holland" veilig de haven van Terschelling binnengebracht. De „Brandaris" was reeds om half tien teruggekeerd. De Hongaarsch-Tsjecho- slowaaksche kwestie Vandaag heeft te Weenen een conferentie plaats tusschen Hongaarsche en Tsjecho- Slowaaksche gevolmachtigden, ter regeling van de hangende grenswijzigingen. Duitsch- land en Italië zullen daarbij, gelijk bekend, als scheidsrechters optreden. Hongarije zou aanspraak willen maken op de volgende steden, welke men op het kaartje kan vinden (tusschen haakjes plaat- •n wij de namen zooals deze nu genoemd worden): Pressburg (Bratislava), Neutra. (Nitra), Kaschau (Kosice), Uzhorod (Ung-1 var), Mukacevo (Mukacs), Berehovo (Bc-1 regsrasz). Te Bratislava zijn de Hongaarsche en Tsjecho-Slowaaksche militaire deskundigen reeds bijeengekomen, die waarschijnlijk de ontruiming der komende grensgebieden zul len regelen. Men verwacht, dat te Weenen zeer spoedig een accoord zal worden bereikt. PORTEFEUILLE-WISSELING IN FRANSCHE KABINET Reynaud minister van financiën Tijdens gedachtenwisselingen in den Franschen kabinetsraad heeft de minister van financiën Marchandeau den ;wensch uitgesproken zijn taak neer te leg gen. Op aandrang van minister-president Daladier, waarbij de ministers zich una- nican aansloten, heeft Marchandeau er in toegestemd zijn medewerking aan de regee ring van Daladier voort te zetten in de func tie van grootzegelbewaarder in de plaats van Paul Reynaud, die de leiding van het ministerie van financiën heeft aanvaarde Geen devaluatie meer De nieuwe minister van financiën heeft gisteravond tegenover de pers verklaard, dat hij zijn taak had aanvaard in den gees tesstaat, die op het oogenblik alle Franschen bezielt: ieder moet dienen. Mijn eerste werk zal zijn een balans op te maken van den linancieelen en economischen toestand van Frankrijk. Hiervoor heb ik vijf dagen noo- dig. Daarna zullen de daden volgen, Op het pogenblik heb ik slechts één ding ve zeggen. Er is een tijd geweest, dat het vraagstuk der devaluatie aan de orde was omdat onze prijzen te hoog waren in verhouding tot de prijzen in het buitenland. Destijds heb ik niet gevreesd zeer luid de waarheid te doen hooron. Thans verklaar ik met dezelfde dui delijkheid dat die tijd thans voorbij is. Het herstel is geen monetaire kwestie meer, het is een financieele en een economische kwes tie. Alle Franschen willen zich zetten aan de gemeenschappelijke taak: de regeering zal hun de middelen daartoe verschaffen, Poolsch-Tsjechische kwestie geregeld Volgens een te Praag gepubliceerd offi cieel communiqué hebben Tsjvalkofsky, de Tsjecho-Slowaaksche minister van bui- tenlandsche zaken, en de Poolsche gezant te Praag thans nota's gewisseld, waarbij de Poolsch-Tsjecho-Slowaaksche grenskwestie definitief wordt geregeld. Gemengde grenscommissies zullen nieuwe grensbjn aangeven. De werkzaam heden der commissie moeten in Silezië voor 15 November en in Slowakije voor 30 No vember geëindigd zijn, waarna de nieuwe grenzen direct door troepen zullen worden HEESCH? HOEST?. Vicks VapoRub. Groote doos 25c. De algemeene staking in Palestina Nog onrust te Jalfa De algemeene werkstaking der Palestijn- sche Arabieren heett een kalm verloop. Naar Havas meldt heeft zich nog geen en kel incident voorgedaan. Alle Arabische winkels in Jeruzalem, Haifa, Nazareth, Ti berias, Nabloes en Jenin zijn gesloten. Er rijden geen Arabische wagens. Ook 400 be dienden van de pipeline te Haifa staken. De spoorwegwerkplaatsen zijn gesloten. De treinen rijden in verminderd aantal. Te Jaffa gaan de Engelsche troopen voort met de stad te doorzoeken *n het verbod 0111 zich buitenshuis te begeven is nog steeds van kracht. Over het algemeen is het rustig, afgezien van de activiteit van scherpschutters, dia vanuit de nabijgelegen sinaasappelplanta ges op de troepen schoten. Tot dusver zijn honderden Arabieren aan gehouden en velen hunner zijn naar een militair kamp gezonden om ondervraagd te worden. De operaties zullen nog minstens twee dagen duren. De Japanscli-Chineesche oorlog Japanners bereiden opmarsch naar het westen voor Chineesche guerilla-troepen vernietigd Volgens door het D.N.B. ontvangen berich ten van het front heeft de Japansche afdee- ling, die reeds toe voorbij Hankau is gevor derd, zich vere«nigd met de troepen, die langs den straatweg Hankau—Teianfoe— Jingsjan opereeren. De vereenigde troepen macht bereidt den verderen opmarsch naar het Westen voor. Zij zal oprukken langs verscheidene straatwegen, die midden door het gebergte tusschen de rivieren decti Han en den Jang- tse leiden. In deze streek zouden reeds vrij sterke Chineesche troepenafdeo-lingen nieuwe stel lingen betrokken hebben. In verband met de nieuwe Japansche krijgsverrichtingen zijn de steden aan den bovenloop van de Jangtse reeds door een groot deel der bevolking ont ruimd; dit is bijvoorbeeld het geval vc An- noefoe en te Itsjang. Een stroom van vluch telingen beweegt zich naar het Westen. Een Chineesche nederlaag? De woordvoerder van het Japansche de partement van oorlog heeft verklaard, dat omstreeks 50.000 man Chineesche communis tische troepen, die onder bevel stonden van de generaals Tsjautoen, Yang Tsjeng-woe en anderen, in de pan zijn gehakt door een Ja- pansch expeditiecorps bij Woeteisjan, een der vier Boeddhistische heilige bergen in China, waar de Chineesche communistische troepen de basis gevestigd hadden van hun guerrilla. Volgens de Nitsji Nitsji Sjimboen is hiermede een der beide bases van den guerrilla in Noord-China opgeheven. De twee de, in de Fransche concessie ve Tientsin, be staat nog. Twee wilde autobusdiensten verboden AMSTERDAM, 2 Nov. De president van de rechtbank heeft gister wederom uitspraak in in twee korte gedingen, door de spoorwegen aanUiangig gemaakt tegen wilde autobu6diensten. Hij verbood den dienst AmsterdamArnhem, die onderhouden wordt door de Universecle Automobielhan del „Unah" en de Noordholland Express, die den dienst Amsterdam—Alkmaar onder houdt. T elefunken-Ontvangers Muziek-Ontvangers! De Telefunken-ingenieurs hebben de radio-apparaten vervolmaakt tot muzieh- apparaten. Laat U bij een Telefunken Service Station b.v. den T. 875 WK. eens demonstreeren. U hoort dan een toestel van ongekende klank- schoonheid, ook uiterlijk bijzonder fraai ver zorgd. Gemakkelijke en zuivere afstemming orthoscoop. Zeer rustige, zuivere ont vangst op drie golflengtegroepen. Automati sche geluidssterkteregeling; fadingcompen- satie; netantenne; pick-up-aansluiting, aan sluiting extra luidspreker(s). - Prijs f 139.- ECONOMIE EN FINANCIEN De clearing met Duitschland De stand per 31 October 81-10-'38 22-10--38 Alci-mrenr Clcnrlntrrek^nlna i L.Stortingen ln Nederland 262.032.000 243.208.300 a achterst. vorderlnRcn 1.0.44.300 b. KeotedleDSt Dawea- •n ïeungleenlng en deringen 230 842.100 313.200.600 246 427.600 237.246.100 8 UlttM-iHi.ngeo ln Neder- rlngen (l.d.) 219.602.500 211.859.600 i In Nederland 2.478.900 2.053.800 425.100 Rede van Mussolini verwacht Vrijdag a.s. hoopt Mussolini te Rome voor 90.000 oudstrijders uit den wereldoor log een politieke rede te houden. Naar Havas meldt zou de Duce in deze rede een belangrijke verklaring afleggen, welke voor geheele wereld van beteekenis zou zijn. Scherpere beurscontrole wenschelijk Japansche rubberfabriek in Indië Naar het „Nieuws" verneemt, is het Japan sche concern „Tatjiyo Shokai", hetwelk in de rubberindustrie in Ned.-Indië belangen heeft van plan, om in de voormalige suiker fabriek Waroe bij Sidoardjo gelegen, een groote rubberfabriek op te zetten. Behalve schoenen zullen ook andere rub- berartikelen worden vervaardigd die niet alleen op de Indische markt gebracht, doch ook geëxporteerd zullen worden. De moeilijkheden, welke de Ja/pansche in dustrie ondervindt van de verscherpte devie- zencottrole en de sterk verminderde invoer- vergunningen, waardoor de export uit Japan, ook van rubbergoederen, belangrijk gedaald is, hebben het „Yatjiyo Shokai -concern «ze- leid tot de oprichting dezer fabriek. GEMENGD NIEUWS Dronken autobestuurder gestraft Zeven dagen hechtenis en een jaar niet rijden AMSTERDAM, 2 Nov. De rechtbank ver oordeelde gisteren een Larenschen ingenieur die te Amsterdam op 16 Mei in de Sarphati- straat een auto had bestuurd, terwijl hij onder invloed van sterken drank was, tol zeven dagen hechtenis en een jaar intrek king van zijn rijbewijs. De officier had een maand hechtenis ge- eisoht, benevens intrekking van het rijbe wijs voor oen tijd van een jaar. W hi ski/ Soda G ar amella van Lonk a te Breda Commissie van Advies benoemd Het bestuur van de Ver. v. d. Effecten handel heeft in verband met de aan het licht gekomen omstandigheden, waaronder onlangs een commanditaire bankvereeni- ging te Amsterdam, waarvan de beide be- heerende vennooten leden der Vereeniging •aren, haar betalingen staakte, aan haar leden medegedeeld, dat het hier inderdaad feiten betreft, die zeer betreurenswaardig Alhoewel nimmer geheel afdoende maat regelen tegen fraudes en malversaties zijn te nemen heeft het bestuur der Vereeniging niettemin besloten een commissie te benoe men, welke de opdracht heeft, zoo spoedig mogelijk advies uit te brengen aan het be stuur omtrent aard en uitwerking van zekere controle-maatregelen op de leden der Vereeniging, waarvan de wenschelijk- heid door het bestuur in princijie alreeds is erkend. Een nauwkeurig onderzoek van een onderwerp van zoo vèrstrekkenden aard zal eenigen tijd vorderen, waarbij ook overleg met de zusterorganisaties zal wor den gepleegd. Onafhankelijk daarvan acht het bestuur het van gewicht, dat zoowel de leden als het publiek en de autoriteiten het bestuur in voorkomende gevallen terstond verw tigen van symptomen, dat met een lid der Vereeniging finaricieel iets niet geheel in orde zou zijn. Aan medewerking op dit punt heeft het in het verleden vaak ont broken. Nadat het rapport der commissie zal zijn uitgebracht, zal het bestuur daaromtrent nadere mededeelingen doen. DONDERDAG, 3 NOVEMBER HILVERSUM 1. 1875 415.5 M. 8.0O—-9.15 KRO KRO. Z.OO12.00 NCRV, lek (Om aerle. 12.00 Barli 12.30 KRO-Orkesl 2.002.55 Hanc 10.15 Mc 1.30 Godadlei i. 12.15 Gt 151.30 Gra Berichten 7.45 Grai haling S am.muziek. 3.45 Berichten. Bijbellezing 4.45 Gram.muzlek. 5.00 handenarbeid voor de Jeugd. 6.30 1 6.40 Causerie „Wat- doet het Le- Hellx In Nederlandsch Indië'? 7.00 nalistiek weeko' 00 Beriohten ANP. Her- n. 8.16 Dankstond voor iziek. 10.45 Gyn 12.00 Schriftlezing. HILVERSUM II. :i SM. AVRO-UUzendlng. 8.00 m.muziek. (Om 8.15 Berichten). ÏO.O'I Morgenwijding. 10.15 pl.) 10.30 Voor de vrouw 10.35 Omroepor- >oll#t« (In de pauze: Declamatie. 12.15 Berichten). 12.30 AVRO- 2.00 Voor 3.00 Cui de JIH *-00 Zieken- halfuur. 4.30 Pianospel. 6.00 AVRO-Week- ko.eldoscoop 6.20 Gelukwenschen. 5.30 AVRO-Aeollan-oirkest. b.30 Sportptraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 De Staalmeesters. 7.30 Engelsche lea. 8.00 Berichten ANP. Ra diojournaal en mededeelingen. 8.20 AVRO- Vaudeville-orkest en solist. 10.30' Ensemble Goulesco. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Cana- ro-Tango-orkest. 11.3012 00 Eddy Oliver'a Orkest. DROITWICH 1500 M. 12.05 Orkest. 1.20 Orkest. 1.50 Orkest. 3.15 Declamatie. 3 35 Orkest. 6.05 Voor de vrouw. 5.20 Zang met cither. 5.40 Sextet. 7.00 Radiotooneel 7.20 Orkest, 7.50 Orkest. 8.50 C&uqprle, 9.45 Reportago. 9.55 Orgel. 10.20 Avondwijding. 10.55 Orkest. RADIOPARIS 1648 M. 12.35 Zang. 1.05 Orkest 2 45 Zang. 3.30 Zang. 4.05 Radiotooneel. 6.25 kamermuziek. 6.35 Zang. 7.20 Orkest. 8.35 Zang. 8.60 Opóra. KEULEN 456 I Volkalledere concert. 3.20 Orkest. 5.50 Plano. 6.20 Con cert. 7.30 St. Hube'rtus-dog. 9.50 Concert. .00 en 1.30 Orkest 6.20 Muzikals 8.20 Orkest. 8.35 Cabaret 9.05 DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Inter view. 8.00 Orkest 9.50 Piano. 10.20 Orkest ■gó v&Otukkatyk! W. Smit en Co's T ransformatorenf abriek Export grootendeels naar Indië Gister werd de jaarlijksche vergadering in aandeelhouders gehouden Ln de N.V. W. Smit en Co's Transformatorenfabriek te Nijmegen. Medegedeeld werd, dat de mate- riaalprijzen meer gestegen zijn dan de ver koopprijzen. De marge tusschen beide is kleiner geworden. De Directie verwacht eoh- ter stijgende verkoopprijzen. De export be draagt thans 15 pet. van den totalen omzet. Hiervan gaat het grootste deel naar Indië. Blijkens de nieuwe weekstaat van e Nederlandsche Bank is de bil— jettencirculatie met 31.8 millioen gestegen tot 1045 millioen in verband met de ulti- behoeften. De goudvoorraad in eigen land onderging geen verandering, wel die in het buitenland wordt aangehouden. De buitenlandsche goudvoorraad heeft thans een hoogterecord van S'.S millioen bereikt. De gelegenheid tot omwisseling van 6 pet. cum. pref. winstd. aandeelen A en B van den Bergh en Jurgens fabrie ken is verlengd tot 31 December. Van het oorspronkelijk bedrag van 30 millioen 6 pet. aandeelen staat nog slechts ca 3.3 mil lioen uit. KALEIDOSCOOP De NewYorksche effectenbeurs opende gister onregelmatig, doch op iets hooger niveau. Dit lokte echter winstnemin gen uit over de geheele linie, waardoor de koersen wat afbrokkelden. Staalfonden bo den weerstand. De beurs sloot onregelmatig. De omzet bedroeg 1.280.000 aandeeleij. De Ti de Water Associated Oil heeft op haar gewone aandeelen een gere geld kwartaalsdividend van 0.25 aange kondigd, betaalbaar te New York op 1 De cember as. aan de op 10 November in de boeken der Mij ingeschreven aandeelhouders. De Standard Oil of New Y sey kondigt een regelmatig halfjaarlijksch dividend aan van 0.50 alsmede een stock dividend van drie nieuwe aandeelen voor elke 200 oude aandeelen. Het verlies over het derde kwartaal van de Allegheny Ludlum Steel Corp. voor afschrijvingen bedraagt 74000 en na afschrijvingen 278.000 (verlies eer ste halfjaar na afschrijvingen 981.937). In September werd met geringe winst ge werkt. De gang van zaken toont een ver betering aan. In een lezing welke te Berlijn gehou den werd door Dr Eicke, een der directeuren van de Reichsbank, heeft deze medegedeeld dat men er in Duitsche financieele kringen op rekent, dat de buitenlandsche schulden binnen 15 tot 20 jaar geheel I zullen zijn afbetaald. BERICHT AAN DE LEZERS Al onze lezers zullen nu het Tweede Deel van NEDERLAND LET OP U SAECK ontvangen hebben. Met recht mag dit een „Merkwaardig Nummer" genoemd worden. Nog nimmer verscheen in ons land zulk een kranten-uitgave, waarin een algemeen overzicht werd gegeven van wat onze Weermacht, Leger en Vloot biedt. Zoolang de voorraad strekt, ontvangen nieuwe lezers een exemplaar gratis toegezonden, zoowel van le als van 2e deel. Voor niet-lezers is een beperkt aantal van beide deelen samen ver krijgbaar tegen den prijs van 60 cent per stel. Opgave te doen aan DE ADMINISTRATIE VAN ONS BLAD (45 Toen dan ook de lading van de Poolster gelost was, bad de jonge matroos van Curasao niet meer gezien, dan het pano rama vanaf het dek. En eerst na het opstoomen van het schip, en in volle zee, begon Dolf zich weer de oude te gevoelen. Het schijnt, dat jij het maar op zee moet houden, Jager, zei Eén. En Zwiers merkte op: Ik ben ook altijd blij, als ik weer wa ter om me heen zie, maar ik moet toch ook eens stoom kunnen afblazen. Jij bent een rare pisang, Dolf. Ik ben benieuwd of je straks hetzelfde geintje weer uit haalt. Dolf grinnikte. Weet jij al waar we heen zakken? We loopen een haven in de Golf van Mexico aan. Welke? Onbekend. Nadere orders krijgt de Ouwe per radio, dat's al. Erg vaag, wat? Valt mee, vergeet niet we zitten In de Wilde Vaart. En we weten tc ~h iets. Alleen het „bound to" nog niet. Maar dat komt ia orde. Zooals trouwens met de meeste dingen het geval is. Zou je denken? Wis en waarachtig! 'k Help het je hopen. De tweede stuurman-telegrafist bracht op een dag een radiogram aan den kapitein. Het hield den naam in van de havenplaats, waar de Poolster lading moest innemen. Het schip kon dus weer een vasten koers varen. In Freeport kwam mèt een lading zwavel een zwerm mus kieten aan boord. Het groote moeras vóór Freeport leverde voldoende van deze zoemende plaaggeesten op. De muskietengazen, door de bemanning tijdens hun nachtrust gebruikt bleken echter niet altijd een afdoende versperring. In eenige kooien werd een felle jacht ontketend. Maar de neef-neef! zoemers hielden zich rustig en verscholen, totdat de jager zich moe en gelaten neerliet onder het gaas, zuchtend, dat je het van je familie maar moest hebben. En 's morgens verschenen uit de midscheeps en vanonder den bak enkele gezichten met dikke lippen en wangen, gevolg van te sterke innigheid der vliegende familieleden. Freeport werd snel verlaten. De volgende haven was Beaumont. Een loods bracht den Poolster een smalle rivier op, waarvan de oevers uitbundig begroeid waren met wonder vreemde planten en bloemen en dichte bosschen. Dat is de moeite waard, zei Dolf tot Zwiers. Ze stonden samen aan dek. En het belooft wat voor de toekomst, mag je er achter zeggen. Nooit in Beaumont geweest, hé? Weet je immers! Goed. Dan zal je het morgenavond zien. Of ben Je weer van plan je kooi op te zoeken? Nee, ik ben lekker als kip. Prachtig! Wij hebben geen van beiden wacht en kunnen het er dus van nemen. Vlas gaat ook mee en Mannes De stoker? Ja, heb je er wat op tegen? Och 't Is heusch geen kwaaie kerel om mee uit te gaan, hij mag dan graag een borrel lusten, maar dat is niet zoo slim. Wij drinken minder dan de lui aan wal. Het is hier toch Amerika en....M Drankverbod wil je zeggen? Heb ik het mis? Nee en ja. Bij de wet is er een drankverbod, maar enfin, de rest zal je wel zien. De Poolster kreeg een ligplaats tegen den wal en aan het begin van een hoofdstraat. Neger-bootwerkers kwamen naar het schip per auto. Som migen in groepjes op een oude steunende Ford, anderen, meer kapitaalkrachtig, met kleiner aantal in grootere wagens en de voorlieden ieder in hun eigen auto. Systeem Amerika, zei Zwiers. Modern, snel, groot scheeps. Direct na het afnokken verkleedden zich de mannen, die geen wacht hadden, om geen tijd te verliezen. Na het schaf ten gingen ze den wal op. Vanzelfsprekend keek Dolf met verbazing naar de wolken krabbers. Hij voelde zich eerst wat bedrukt tusschen die reuze-steenkolommen, waarboven hij door een nauwe spleet een smalle strook van den sterrenhemel kon zien. Op den duur wende hij er echter aan. Het ontstellende beweeg in de breede straten, die zonder bochten elkander in rechte hoeken kruisten, nam heel zijn aandacht in beslag. Oa- ophoudelijk ratelde bij ieder kruispunt een bel, om het verkeer opmerkzaam te maken op een wijziging in de lichtsignalen; rood, geel, groen. Daar word je tureluursch van, zuchtte Vlas. Wou je liever tot een soepzootje gereden worden?* vroeg Zwiers. Wat doen we eigenlijk hier in die drukte? Onzen jeugdigen vriend het land der onbegrensde mo-* gelijkheden toonen, m'n waarde. Is dat noodig? viel Mannes, de stoker, Vlas bij. Well, wèt is er feitelijk noodig, zei Zwiers, maar liep verder. Hier, hij wees naar een deur, dèt is er noodig, een beetje vertrouwen op de wereld. Zie je dat. Dolf, brieveni bussen. Er zit nog post in. Inderdaad staken uit ijzeren kastjes, aan de straatzijde der woningen bevestigd, nog brieven en drukwerken. Ze lagen zóó voor het wegnemen. Niemand sloeg er echter acht op. Andermans goed, dus niet aankomen, wil dat zeggen. Simple comme bejour, nietwaar? Als ze hier lid van een roei beweging zijn, Zwiers maakte met zijn hand 'n beweging als stal hij iets, dan doen ze het in 't groot. Over het al gemeen houden ze hier niet van peutergedoe. Dolf moest het toegeven Hoog boven hem wentelden meterslange beelden in lichtreclames. Een verbijsterde bont heid van kleuren. En nou naar een bios! Come-on in die tram. Ze stapten achterin het voertuig. Dolf wilde meteen gaan zitten, naast enkele negers, die hem aankeken. Naar voren, boy! zei Zwiers, en hij. duldde met een 0034 wenk op een bordje, A Wordt vervolgd J

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2