Jlkttuir £>i&5d)f (iïdurant w Britsch-ltaliaansch accoord moet van kracht worden 60 jaar opleiding op „de Groene" jaSonntnKntsprijö: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zorrti?sbIad 7'/* ct. Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken No. 6538 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro ÖB936 WOENSDAG 2 NOVEMBER 1938 19e Jaargang Sbtoertcntieprijgn: Van 1 tot 5 regelsf 1.177» Elke regel meer0.22'/j gezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer-- 0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 Premier dient motie daartoe in Weer algemeene politieke debatten in Lagerhuis In het Lagerhuis heeft Chamber lain aangekondigd, dat hij een motie var. den volgenden inhoud zal indienen: „Het Lagerhuis juicht het voornemen der regeering toe. om het Engelsch— Italiaansch accocfrd van kracht te doen worden". Deze mededeeling werd met toejui chingen van de regeeringsbanken ont vangen. Men hoorde den communist Gallacher schreeuwen: „Nooit". Chamberlain voegde aan zijn mede deeling toe, dat het de bedoeling van de regcering is, het Engelsch—Italiaansche accoord zoo spoedig mogelijk var. kracht te doen worden. De leider der arbeidersoppositie, Attlee, heeft de debatten over de buitenlandsche [politiek geopend met een rede, waarin hij zeide, niet het voornemen te hebben ovei het verleden te spreken, doch zich te willen bepalen tot 't heden en de toekomst, indachtig aan de lessen van het verleden. Vervolgens vroeg hij een uiteenzetting, van wat men zou kunnen doen, opdat de Tsje chen zich zouden kunnen handhaven als voorpost van de vrijheid en niet onder den invloed var. een andere regeering zouden komen. Attlee stelde de vraag, welke gevolgen de Duitsche economische expansie in Midden- en Zuid-Oost-Europa voor den Britschen handel zou hebben. Eenzelfde expansie doel zich voor in het Verre Oosten. Als Japan daar slaagt, zal weer een belangrijke markt, naar omvang de grootste ter wereld, geslo ten worden. Chamberlains antwoord Ministerpresident Chamberlain, die met een warm applaus van de regeerings banken werd ontvangen, zeide, dat Attlee o.a. de bewering had geuit, dat München een groote nederlaag was voor Engeland Frankrijk en voor de zaak van recht en Als Attlee dat werkelijk gelooft, aldus Chamberlain, betreur ik het nog, dat hij hel in het oipenbaar zegt Het is geen karakter trek van de totalitaire staten, dat zij hun eigen nest bezoedelen. Ik heb de strengste afkeuring voor alle verklaringen, afgelegd door menschen op verantwoordelijke ol zelfs op nict-verar.twoordelijke posten, die van de gelegenheid gebruik maken om de wereld te verkondigen, dat hun eigen land in staat van verval is (toejuichingen bij de ministers). Overgaande tot het vluchtelingenvraag stuk, zeide Chamberlain, dat iedereen dit vraagstuk met de meest oprechte sympathie beziet. Chamberlain juichte het initiatief toe van den lord Mayor van Londen, een oproep te doen voor huLpverleening aar: vluchtelingen en de regeering geeft den Lord Mayer en diens vertegenwoordigers te Praag alle hulp, welke haar mogelijk is te geven. De regeering heeft nu het lid der coimmis- sie-Runciman, Stopford, tot verbindingsoffi cier te Praag benoemd. Diens taak zal zijn inliohtingen te verkrijgen over het aantal en de sociale groepeering der vluchtelingen in Tsjecho-Slowakije en de omstandigheden, waarin degenen verkeeren, die zouden wil len emigreeren, doch riet kunnen. Dit land verkeert niet ijl de positie, groote groepen emigranten op te nemen, doch het is een kwestie, welke de geheele wereld aan gaat. Chamberlain was er echter van over tuigd, dat men niet de hoop zal opgeven, dal eenige oplossing zal worden gevonden, om het leed te. verzachten van deze ongêluk- kigen. Wat de kwestie der waarborgen "betreft, zeide Chamberlain, dat deze niet kan wor den opgeklaard aleer de geheele kwestie der minderheden in Tsjecho-Slowakije zal zijr. geregeld. Duitschland en Italië zijn bereid waarborgen aan te gaan, wanneer de kwes tie der minderheden zal zijn geregeld. Ons oorspronkelijk aanbod was internatio nale waarborgen aan te gaan, doch vandaag kan ik geen verdere mededeelingen doen over de vraag, wie de deelnemers aan deze garantie zouden zijn, doch natuurlijk zullen aleer iets definitiefs wordt geregeld, de voor waarden van dergelijke waarborgen en de namen dergenen, die er aan deelnemen, ter kennis van het Huis worden gebracht. Duitschland en de Balkan Spreker bracht verder ter sprake de reis van den Duitschen minister van Economi sche Zaken, dr Funk, naar den Balkan. Hij achtte het onnoodig, daarachter eenig sinister politiek motief te veronderstellen. Laten wij niet vermoeden, dat er noodzake lijk een economische oorlog moet zijn tus- schen Duitschland en ons, zoo zeide hij. Con currentie is het, waar wij voorspoed door hebben gehad in het verleden. Ten aanzien van China, vervolgde de pre mier, wil ik het volgende zeggen: Ik geloof, dat Attlee ook hier de toekomst met onnoo dig pessimisme beziet. China kan zich niet tot een werkelijke markt ontwikkelen zonder kapitpal en, dat er nu zooveel kapitaal ver nietigd wordt, ba leek ent, dat er zooveel te meer moet worden ingevoerd na den oorlog. Het is wel zeker, dat Japan dat niet kan verschaffen. Ik geloof daarom, dat Attlee tegen de feiten ingaat, wanneer hij een toe komst ziet, waarin Japan een monopolie voor den handel met China heeft. De verdediging van het land Chamberlain ging daarna over tot de civiele en militaire verdediging van 't land. Wij zijr., aldus Chamberlain, tot de slot som gekomen, dat het stelsel van luchtbe- schermingsmaatregelen zulke reusachtige af metingen heeft aangenomen en zoo'n ver scheidenheid bevat, dat de last werkelijk te groot is om door het ministerie van binnen- landsche zaken naast de gewone werkzaam heden verzorgd te worden. Wij hebben een specialen minister met bijzondpre ervaring op het gebied van orga nisatie en administratie noodig, die zijn ge heele aar.dacht aan dit onderwerp wijden kan Daarom heb ik Sir John Anderson uitgenoodigd. deze taak op zich te nemen. Anderson zal als lord-grootzegelbewaarder, oen niet te zwaren werkkring hebben en hij zal daarom in feite minister van bescher ming der burgerbevolking zijn. In die functie zal hij direct belast zijn met de zorg voor de luchtbescherrningsmaat- rcgelen en tevens verantwoordelijk zijn voor de regeling van den vrijwilligen nationalen dienst in overleg met de andere departemen- menten, die daarbij betrokken zijn. (Toejui- Nogmaals wilde Chamberlain categorisch herhaien, dat Engeland geen agressieve be- doelingen had noch tegen Duitschland, noch tegen eenig ander land. Het eenige doel van de regeerir.g was er voor te zorgen, dat de veiligheid van het land en van de imperiale verbindingen verzekerd was en dat het land niet zoo zwak was, dat het niet op gelijken voet met andere landen kon onderhandelen. Een bewapeningswedstrijd was wel het laat ste, wat de rogeering wenschte. Attlee had hij zijn veroordeeling van de overeenkomst van München de laatste daad daarvan vergeten, nl. de verklaring getee- kend door Hitier en spreker. Zij schept de kans voor een tijdperk van vrede in Europa De liberale oppositie Toen de premier onder de levendige toe juichingen der meerderheid weer zijn .plaats had ingenomen, zeide Sir Archibald S i n- e 1 a i r, namens de oppositie-liberalen, dat de regpering weldra zou ondervinden, dat de werkelijke bedoelingen der heide dicta tors van Rome en Berlijn nog lang niet be reikt waren. Inmiddels had de regeering zich een pluim op den hoek gestoken voor het feit, dat zij Centraal Europa klakkeloos en zonder de geringste poging om het te ver hinderen, had overgeleverd aan een tyran- nie zooals die in Europa sinds Napoleons dagen niet meer bekend was geweest en de stem van Engeland werd in dit deel van Europa niet meer gehpord en er waren blijkbaar geen belangen meer te verdedigen. Spr. deelde het standpunt van Attlee nopens de onmogelijkheid orn iets te doen, dat op een waarborg van de grenzen van het be snoeide Tsjecho-Slowakije zou lijken en het eenige, wat de regeering misschien nog zou kunnen doen was, een edelmoediger behan deling van de duizenden vluchtelingen door zetten, die, van alles beroofd, gedoemd waren tot rondzwerven. Hel eenige positieve wat de regeering bereikt had was, dat zij voor haar opvolgster de keus zou laten tus- schen een bloedigen oorlog of verdere onder werping aan de eischen der dictators. Spr. pleitte voor een krachtige oeconomi- sche toenadering met Rusland en Frankrijk en voor een oplossing van de koloniale kwestie met als tegenvoorwaarde, voordat de onderhandelingen zouden beginnen, de bereidwilligheid van Rome en Berlijn om 't vraagstuk der ontwapening of zeer sterke vermindering der bewapening eerst te be handelen. Een conferentie van alle mogend heden, die koloniën bezaten, leek spr. drin gend rioodig voor de Duitsche eischen alleen aan de orde zouden komen. COÖRDINATIE VAN HET VERVOER Artikel 4 van het wetsontwerp te ruim gesteld 'S-GRAVENHAGE, 2 Nov. De Ned. Ree- densvereen. heeft in een adres aan de Twee de Kamer betoogd, dat het voorgesteld art. 4 van de wet van 29 Nov. 1935 (coördinatie van het vervoer) te ruim geformuleerd is. De vereeniging dringt er op aan uitdruk kelijk in de wet te doen blijken, dat de machtiging tot het eischen van vergunnin gen geen betrekking heeft op vervoer ter zee van en naar buiten het rijk in Europa ge legen plaatsen. In dien zin ware het be paalde in art. 4 aan te vullen. De uitgestelde herhalingsoefeningen Zullen in 1939 worden gehouden De minister van Defensie heeft bepaald, dat de dienstplichtigen der lichtingen 1927 en 1928. bohooremle tot de regimenten in fanterie. ae wielrijders en het bataljon ge neeskundige troepen, die dit jaar voor her halingsoefeningen -moesten opkomen, doch die wegens de buitengewone omstandighe den nog niet hebben volbracht, deze oefenin gen zuilen volbrengen in 1939 in nader te bepalen tijdvakken. Koopvaardij-officieren en oorlogsgevaar In verband met de groote gevaren, welke voor ons land in oorlogstijd kunnen voort vloeien uit een stagnatie van den aanvoer van levensmiddelen en grondstoffen over zee. ligt het in het. voornemen van den mi nister van Defensie den officieren van de koopvaardij gelegenheid te geven zich ver trouwd te maken met de maatregelen, welke bij bedreiging op. onder of boven water ge nomen dienen te worden. Daarom zullen eer lang te Amsterdam en Rotterdam cursussen worden geopend, waar aan de koopvaardij- officieren kennis zal worden bijgebracht over de aanvalsmogelijkheden op zee en van de afweermiddelen daartegen. Het ligt in het voornemen hen, die zich voorbereiden voor de voorgeschreven examens voor hoogeren rang bij de handelsscheepvaart, in de gele genheid te stellen een cursus „handelsbe scherming" te volgen bij de bestaande cen tra van zeevaartkundig onderwijs. Het honderd-jarig bestaan van Beynes Receptie, diner en serenade HAARLEM, 2 Nov. Na de plechtige her denkingsbijeenkomst van gistermorgen, werd 's middags in de tot een ontvangstzaal omgetooverde en prachtig versierde hal van het fabrieksgebouw van J. J. Beynes te Haarlem een druk bezodhte receptie gehou den. Tal van autoriteiten uit het industrieele en openbare leven kwamen de directie van de jubileerende fabriek hun gelukwenschen aanbieden, 's Avonds is een diner aange richt in een der groote zalen van hotel Brink man. Omstreeks half negen is door de har monie „Caecilia" een serenade -ebracht. DE SPOORWEGWERKEN TE AMSTERDAM UTRECHT, 2 November. De Neder'.andsche Spoorwegen hebben aanbesteed het maken, leveren en stellen van de staalconstructie voor de perronoverkapping op het peri-.n richting Utrecht van de toekomstige halte Amsterdam Muiderpoort; a. met vrije keuze van werklieden, b. met verplichting hoof J- zakelijk Amsterdamsche werklieden te ge bruiken. De raming bedroeg f 34.000. Ingekomen waren 24 biljetten. Laagste in- schrijfster was de N.V. Ned. Dok-Mij te Am sterdam, voor a. f 23.000 e-n b. f 23.000. Hoog ste inschrijfster was de Corn. Swarttouw N.V. te Schiedam voor a. f 35.000 en b. f 35.000. Z.K.H. Prins Bernhard kwam gisteren op de receptie van het bestuur der Kon. Ned. Indische Luchtvaart-Mij.,_ welke ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan te Am sterdam werd gehouden. Vrachtauto door trein gegrepen De chauffeur gedood Ernstig ongeluk op onbewaakt en overweg AVENHORN, 2 Nov. Op den onbe- waakten spoorwegovergang aan de Hulk onder de gemeente Avenhorn, is gisteravond omstreeks zes uur een ernstig ongeluk gebeurd, dat één doode heeft geëischt. Een vrachtauto van een bloembollenhan- del uit Enkhuizen is op dezen overweg in botsing gekomen met den sneltrein, welke ongeveer half zes van Amsterdam naar Enk huizen was vertrokken. De botsing was bui tengewoon hevig en overal langs de lijn vond men brokstukken van den vernielden wagen verspreid. Aangezien het zoeken naar slachtoffers geen resultaat opleverde, is, na dat de noodige hulp was gerequireerd, de trein naar Hoorn aoorgereden. Even voor het station van Hoorn bleek de trein echter ten gevolge van de botsing een defect te hebben opgeloopen. zoodat deze gedwongen was te stoppen en de reizigers langs de lijn naar het station moesten loo- pen. Met drie kwartier vertraging konden zij de reis naar Enkhuizen voortzetten. Inmiddels was men van uit Hoorn langs de lijn op inspectie gegaan, welke tot resul taat had, dat het ernstig verminkte lijk werd gevonden van een man, die later bleek te zijn de chauffeur C. van Leeuwen uit Enkhuizen. De om het leven gekomen chauffeur was de 45-jarige C. v. Leeuwen uit Enkhuizen, die werkzaam was in het bloembollenbedrijf van zijn zwager, den heer P. Bakker Mzn te Enkhuizen. Hij keerde van de bollenstreek in Z.-Holland, waarheen hij 'n lading bloem bollen had vervoerd, met den ledigen wagen naar Enkihuizen terug. Toen hij hedenoch tend te Hoorn nog even langs de garage reed, zat hij alleen in de cabine, zoodat men aanneemt, dat dit ook thans het geval was. De auto rolde na de botsing den vrij hoogen spoordijk af en bleef aan den kant van de daar langs loopendo vaart liggen. De be stuurder, die ernstig aan het hoofd gewond werd, kwam in het water terecht. Twintig minuten na het ongeluk werd hij met een dreg opgehaald. Onder leiding van dokter H. v. d. Linden uit Berkhout, die spoedig ter plaatse was, werd nog geruimen tijd kunstmatige ademhaling toegepast, evenwel, tevergeefs. Men neemt aan, dat het slacht offer reeds op slag is gedood en niet door verdrinking om het leven is gekomen. Het stoffelijk overschot is, nadat ook dokter G. L. Engel uit Hoorn was verschenen, naar het stadsziekenhuis te Hoorn overgebracht De „Emmaplein" in botsing Een opvarende van Engelsch schip vermist VLAARDINGEN, 1 Nov. Vanavond om streeks acht uur is op den Nieuwen Water weg nabij Vlaardingen het Nederlandsrhe ss. „Emmaplein", op weg van Rotterdam naar Wabana (New Foundland) in aanva ring geweest met het Engelsche s.s. „Akeld" dat op weg was van Rotterdam naar New castle. Waarschijnlijk hebben de schepen geen schade opgeloopen. Zij hebben beide de reis voortgezet. Evenwel wordt een der opvarenden van de „Akeld" vermist. Vermoed wordt, dat deze tijdens de botsing overboord is geslagen. liet is niet uitgesloten, dat de man zich zwem mende heeft weten te redden. Bond van Prot. Chr. Kweekscholen Een adres aan den Minister De Bond van Prot. Chr. Kweekscholen in Nederland heeft opnieuw een adres gezon den aan de Tweede Kamer dor Staten-Gene- raal naar aanleiding van het voorloopig verslag en de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp regelende net Kweekschool- onderwijs. Adressant constateert met leed wezen dat de Minister op geen enkel punt is tegemoet gekomen aan de hoofdbezwaren die hij tegen het wetsontwerp heeft inge bracht, Adressant is van oordeel, dat de uit werking van do financieele gelijkstelling even gebrekkig is als zij was in het eerste ontwerp. Uit een onderzoek is adressant ge bleken dat voor verschillende scholen de nieuwe regeling de vergoeding soms met 2 ti 3 duizend gulden 's jaars zal doen dalen, waardoor een deficit zal ontstaan, dat deze scholen niet zullen kunnen dragen. Zonder dat eenige eisch voor behoorlijke bezetting der openbare kweekscholen wordt gesteld, handhaaft de memorie van antwoord voor bijzondere scholen den eisch van 75 geslaagden in 5 javen, zonder dat zelfs de in het voorloopig verslag gevraagde veiligheids klep van mogelijkheid van afwijking in bij zondere gevallen wordt aangebracht. Adressant, bij wien al de Prot. Chr. Kweek scholen her te lande zijn aangesloten, ver zoekt de Kamer dringend het ontwerp niet te aanvaarden, tenzij alsnog aan zijn zeer ernstige bezwaren zal worden tegemoet ge komen. Het adres is vergezeld van een afschrift van het uitvoerig adres van 20 April j.L, waarin naast de ook in dit adres genoemde hoofdpunten ook tal van andere, door adres sant gaarne gewijzigde punten, zijn vermeld. HET ONTSLAG VAN DIENSTPLICHTIGEN 'S-GRAVENHAGE, 2 Nov. Bij Kon. besluit is. uit overweging dat de internationale po litieke toestand het niet noodig maakt het ontslag van de dienstplichtigen, die op 1 October 193S wegens diensteindiging voor ontslag in aanmerking kwamen, verder uit te stellen, bepaald, dat het daarop betrek king hebbende besluit van 28 Sept jl. wordt geacht met ingang van 10 October 1938 bui ten verdere werking te zijn gesteld. Het jubileum opgewekt gevierd DOETiNCHEM, 1 November. Het zes tig-jarig jubileum van de Groen van Prinster r Kweekschool is heden onder zeer grx>te belangstelling gevierd. In de Zendingskapel, die historisch zoo nauw aan „de Groene" verbonden is, werd 's middags de gedachtenis-samen komst gehouden. Er was zeer veel belangstelling, ook van officieels zijde. Vele oud-groenen, die in een Bond zijn samengebracht, hadden zich reeds nu opgemaakt naar het feest van „hun" school. De kapel was geheel gevuld. Na de opening Meld de voorzitter van het schoolbestuur, ds. J. Steenhuizen te Dkixperlo een gedachtenisrede, waarvoor hij als uitgangspunt koos Exodus 13 2122 Spr. bepaalde zijn gehoor bij den uittocht uit Egypte. De Israëlieten gaan het nieuwe leven tegemoet, immers do kortste reis naar het beloofde land. Plots echter staan zij voor de Doode Zee. Wat nu? God Zelf beschikt ie verlossing. Immers Hij is met macht en majesteit bekleed, om Zijn volk te leiden door de woestijn des levens. Zelfs d<» onbevreesde Mozes, bekend met het woestijnleven, is ongerust. Maar hij slaat het oog omhoog als ziende den On zienlijke. Een wolkkolom gaat hun voor, en - be schaduwt hen voor de hitte des daags en is gelijktijdig een gids op den weg, en als de nacht aanbreekt, ook dan kunnen zij voorttrekken, want dan is deze wolkkolom een licht Doch zij verbergt in zich een mysterie. Waarom zulk een lange weg, waarom bitter water, waarom de strijd tegen de Amelekieten? Wat heeft dit nu alles te maken met onze Kweekschool? Wie derukt hierbij niet aan het duistere jaar 1878. Ons volk moest met het Chr. on derwijs onder het juk door. Wat ten kwade gedacht werd, wordt thans gezien dat God het ten goede dacht. Spr. paste deze geschiedenis toe op de „Groen van Prinsterer'-school. De Heere was de schenker van al hetgeen on6 in deze zes tig jaren is geschonken. Doch laat ons schaamrood erkennen, dat bij den rnensch de danktoon zoo dikwijls ontbreekt. Maar nu voorwaarts zien, nadat wij hebben op gezien tot Hem, die ook ons met onze Kweek school wil verder leiden. Zij Groen van Prinsterer in dit alles tien voorbeeld. Nadat de voorziter de aanwezigen het „Halleluja, eeuwig dank en eere" op de lip pen had gelegd, werd aan autoriteiten en bevriende organisaties het woord verleend. Eerste spreker was de heer J. J. 't H a r t inspecteur van de onderwijsoploid ng, ver tegenwoordiger van den Minisiter van On derwijs. Spr. wees op den zegen van het Christelijk onderwijs. Zelf oud-leerling van deze Kweekschool, heeft hij het groote nut van de inrichting leeren zien. Ook de Minis ter is van haar groote beteekenis overtuigd. Namens hem bood spr. hartelijke geluk- wensohen aan. Ds J. Barbas, te Hengelo (G.). voorzit ter van den Schoolraad voor scholen met den Bijbel, die zelf 25 jaar voorzitter van de Groen van Prinsterer-Kweekschoo] was uitte zijn groote blijdschap voor deze school die hij reeds een halve eeuw kent Ds J. Douma, te Arnhem, sprak namens de Vereeniging voor Chr. Nat. Schoolonder wijs en roemde de prachtige samenwerking tusschen de vereeniging en deze school. Voorts veerden he<t woord ds F. C. P e tei- len te De Punt (Gr.), namens den Bond van Prot. Chr. Kweekscholen; dir W. K a 1 s- b e e k, namens den Bond van Prot Chr Kweekschool-personeel; mr C. de Room Swaan te Velp, namens de Vereeniging voor Inwendige Zending en de Zusterinrich- ting te Nijmegen „De Klokkenbere"; ds W. E. Gerritsma te Aalten, namens den Bond van Schoolbesturen etc. iii Gelder lands achterhoek; ds G. J. Diep erin ck zJ>vfLle, namens de oud-groenen, de heer W. P. J D u va l Slothouwer, burgenic( ter te Doetmchem, namens het gemeente bestuur en ds H. V i 6 s e r namens de Zen dingsgemeente te Doetinchean. Nadat de voorzitter een dankwoord ge sproken had, werd de samenkomst gesloten. De receptie Direct daarna recipieerde 't bestuur te. >ocieteitszaal te Doetinchem, die rijk vo*. zien was van aangeboden bloemstukken. Zeer velen kwamen persoonlijk hun ge lukwenschen overbrengen. Gesproken werd hier niet meer, behalve, dat twee teerlingen uit de vierde klasse, de heer A W i e r i n en mej. B. Bóerema, namens de leerlin gen hun gelukwenschen aanboden. Zij deden dit vergezeld gaan van een bedrag onder couvert, waarvoor zij de bestemming gaven in de toekomst onderwijs in Handenarbeid te kunnen geven. Een hartelijk applaus loonde deze leer lingen voor hun sympathieke daao. In den avond werd onder leiding van de G. J. Dieperinck te Zwolle eer gezellige samenkomst van de oud-groenen gehouden die tot diep in den nacht duurde. Ei heersche oen gezellige toon var, weerzien en het ophaler, van oude rumor en „School streken". Heden hielden deze oud-Groe<nen een reü nie, die besloten werd met een gemeenschan- pelljke lunoh. A. W. R0EL0FS SCHORTENINDUSTRIE GEMERT Het betere genre schort Kleurecht Waschecht Bij alle goede manufacturenzaken VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de algemeene be-. schouwingen over de rijksbegrooting 1939. Onder de gemeente Avenhorn is een vrachtauto door een trein gegrepen waar bij de chauffeur is gedood. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Financiën. Het zestigjarig bestaan van de Groen van Prinsterer-Kweekschool is te Doe tinchem onder zeer groote belangstelling gevierd. Chamberlain dient motie in inzake de inwerkingtreding van het Britsch-Ita- accoord. Japanners zouden 50.000 Chineezen vernietigd hebben. Rechtschen melden successen aan de Ebro. Reynaud krijgt Fransche portefeuille van financiën. Wat voor weer krijgen we Krachtige tot matige tijdelijk verder afnemende, westelijke tot zuidelijke wind, aanvankelijk nog buiig weer, later gedeeltelijk bewolkt, met weinig of geen neerslag, iets zachter overdag. pAinceSS ONZE NIEUWSTE NAJAARSMODELLEN H.J.VAN BLADEL, Waalwijk RESTAURANT DIKKER THIJS - AMSTERDAM DINER vanaf1.75 LUNCH 1.25 ZEEUWSCHE HOEK 12—2 nnr: Speciale Plats du Jour vanaf 0.50 Koffie 0.15. ANISTEL. HOTEL AMSTERDAM KAMERS ZMDER BAD vanaf ƒ4.- Lijk aangespoeld te Beverwijk Van opvarende van de SCH 102? BEVERWIJK. 2 Nov. Gisteravond is op het strand van Wijk aan Zee het lijk aan gespoeld van een jeugaig manspersoon. Het verkeerde in verregaanden staat van ont binding. Van de vondst is o.a. kennis ge geven aan de politie van Scheveningen, aan gezien verondersteld wordt, dat het hier het stoffelijk overschot betreft van een der opvarenden van den verganen logger SCH 102. ARBEIDSINSPECTIE steld resp. In het derde dis speetle ter stnndpla-its Rotterdam, In het vleide district der arbeidsinspectie ter standplaats Amersfoort en In het 10e district der arbeids inspectie ter standplaats Den Haag. RAAD VAN ARBEID Benoemd Is tot workgrever-lld van den Raad van Arbeid te Assen, H. J. Haack. te Assen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1