DENKT AAN DE STRAATCOLLECTE Herdenking der Hervorming ALFEN AAN DEN RIJN DINSDAG i NOVEMBER 1938 XWEEDE BEAD PAG. 6 t.b.v. MAATSCHAPPELIJK WERK in de ZIEKENHUIZEN te LEIDEN op MORGEN, WOENSDAG 2 NOVEMBER! Stadnieuws Door Prot. Nederland en de Evangelische Maatschappij Redevoering Ds H. Bakker en Ds H. H. Dorgelo Prot. Nederland en de Maatschappij hebben gisteravond sa menkomsten belegd waarin het feit der hervorming is herdacht. In de Marekerk Voor Prot. Nederland, welke vereeniging in de Marekerk bijeen kwam, trad Ds. H. Bakker, Herv. pred. te Amsterdam, als spreker op. Dr- J. C. S. L 0 c h e r sprak, na lezing van Hom. 3 2131, hier een inleidend woord, waarbij hij o.m. wees op de groove beteeke- nis, dat heden het feit der hervorming mag worden herdacht. Ds. H. Bakker sprak vervolgens over „De zegen der kerkhervorming". Na een korte inleiding wees spr. er op, dat Luther het aangedurfd heeft om de R.K- kerk aan het wankelen te brengen. Toch gaat het op 31 Octob:r niet om Luthers werk. De kerkher vorming is een daad van God. Het monnik je van Wittenberg was maar een instrument in Gods hand. Achtereenvolgens stond spr. stil wat of de Kerkhervorming is, waaruit zij opkomt en welke gevolgen zij heeft gehad. Sprekende over de vraag wat of de Kerk hervorming is merkte Ds. Bakker op, dat als een R.K- deze vraag beantwoorden moet hij zou zeggen: het is niet anders dan onge hoorzaamheid en opstand tegen de kerke-! liike overheid, tegen den paus. Het is het voorspel van de Fransche revolutie. Wie de kerkhervorming echter onbevoor oordeeld ziet mag niet spreken van een voor spel der Fransche revolutie. Dat is de groot ste miskenning van den zielehonger, van den allergrootsten geestelijken nood waarin het volk juist door de verwereldlijkte kerk van Rome was getracht. Moet spr. een antwoord geven op de vraag wat is de Kerkhervorming, dan zegt hij: precies wat het woord uitdrukt, hervorming, reformatie van Gods Kerk. Een hervorming overeenkomstig den eisch, welken God stelt in Zijn Woord- In Luthers tijd ging de bijbel onder het dichte struikgewas van fantasti sche heiligenverhalen en pronkerige cere monieën geheel schuil. Luther heeft het ware licht van Gods Woord, dat als onder een korenmaat verborgen was, op den kan delaar mogen plaatsen. Komt spr. zoo tot de beantwoording van de vraag, wat of de kerkhervorming is, dan zegt hij: het wonder van Gods genade. Door de kerkhervorming kwam er bewe ging in Gods Kerk op aarde. Men begeerde èèn persoonlijk èn als kerk weer te lev naar het Woord van God. In het tweede gedeelte van zijn rede gaf Ds. Bakker allereerst een uitvoerige be schrijving over den persoon van Luiher, om dan een oogenblik stil te staan bij het aan plakken van de 95 stellingen op den stillen avond van 31 October 1517 op de deur van de Slotkapel te Wittenberg, waarmede Lu ther den strijd met paus en priesterschap he?fï aangebonden- Staat spr. nog een oogenblik stil bij de gevolgen, die de kerkhervorming gehad heeft, dan wijst hij er op, dat zij een totale ommekeer in kerk en maatschappij heeft te voorschijn geroepen. Door de Kerkhervor ming kwam een mensch anders to staan te genover God. Een ommekeer kwam er ook in den eeredienst \an Gods gemeente. Te vens is door Luthers daad de scherpe scheidslijn weggevallen, die Rome trok tus- schen den geestelijken stand en de leeken. Aan het eind van zijn rede zette Ds. Bak ker nog met nadruk uiteen, dat ook onze tijd het Woord Gods even noodig heeft als in Luthers dagen. De menschen tasten in den schemer, zij zoeken en zij weten zelf niet wat- Daarom zullen wij ook in dezen tijd den fakkel van Gods Woord hoog houden. Gods Woord is een macht voor den enke ling maar ook voor Kerk en maatschappij. In de Waalsche Kerk In de Waalsohe Kerk aan de Bree- straat had de Evangelische Maatschap pij een hervormingsavond belegd. In de zen dienst sprak Ds. H. H. Dorgelo, Ned. Herv. pred. te Naarden, over „Pro- testantsche Graalridders". Ds. Dorgelo, die vooraf een gedeelte uit Ef- 6 las, begon met de vraag te stellen of de protestanten zich wel duidelijk den grooten zegen der hervorming bewust zijn. Het Protestantisme spreekt ons van den di- recten band, die er is vussohen God en de menschen. Spr., die dan in verband met zijn onder werp allereerst de legende van de Graal ver telde, ging voort met te wijzen op de taak, die de graalriddex-s in deze legende als trou we wachters van het heiligdom vervulden. Vervolgens wees spr. er op, dat de kerk in geestelijken en stoffelijken nood verkeert. En inuusschen zet de anti-godloozenbewe- ging zijn actie voort Maar al te zeer hebben de kerken vaak ge zocht naar wat verdeelt en niet naar wat samenbrengt. Te betreuren is het, dat zoo veel jongeren en ouderen de kerk den rug toe hebben gekeerd. Onder deze omstandig heden stellen wij ons de vraag of er nog Proiestantsche graalridders zijn, die het heiligdom willen bewaren en dit dan niet in Roomschen doch in Protestantschen zin. Met nadruk zette Ds- Dorgelo dan uiteen, dat alleen het Protestantisme, dat steeds tot de bron, het Evangelie, wenscht terug te gaan, ons voor afbrokkeling kan bewaren. Wij als protestanten zullen dan ook als trouwe graalridders het heiligdom van ons geloof bewaren. Een tweeërlei taak hebben wij hierbij te vervullen en wel één in uit wend igen en én in inwendigen zin. Uitwen dig zal een en ander tot uiting komen in ons medeleven en offervaardigheid met onze Protestantsche Kerk. Inwendig openbaart zich een en ander in het diepste wezen van het Protestantisme- en dat is de kracht van den levenden God Zelf. Tegenover dit diep ste wezen van het Protestantisme stelde spr. de leer yan Rome om dan het optreden van Luther tegen deze leer in het licht ve stellen. Twee machten staan tegenover elkander. Rome en het Protestantisme. Heerlijk is het te weten, dat bij het Protestantisme de waarheid Gods geen dogma is maar een le vende kracnt cn dat het Protestantisme een formeel beginsel heeft met een positieven inhoud. Met een enkel woord weidde spr- verder uit over de opkomst van hev Protestantisme waarbij hij aantoonde, dat het gansche Pro testantisme is uitgegroeid tot een „Militia Christi". Laten wij, aldus spr., als Prot. graalridders, al is hev dan in verschillende regimenten, dienen den eenen grooten Leids man, Jezus Christus. Tenslotte stond spr. nog stil bij de nood zakelijkheid om de hoogere eenheid, die in de religie wordt gevonden, te beleven. Wordt deze hoogere eenheid onder de Protestanten van verschillende kerken en landen gevon den, waarvan de congressen te Lausanne, Stockholm en Edinburg gevuigden, te be treuren is het, dat de R.K. kerk apart blijft staan cn zegt: erken eerst de autoriteit van den paus en dan zullen wij met u onderhan delen. Het is. aldus spr., de tragiek van de R-K. kerk, dav zij te veel overtuigd is van eigen voortreffelijkheid. Ds. Dorgelo eindigde met er op te wijzen, dat het zoo hoog noodzakelijk is, dat. de Pro testanten samen optrekken tegen de groote macht van het ongeloof en den sterken in vloed van Rome. Nadav Ds. Dorgelo nog opgewekt had zich bij de Evang. Mij. aan te- sluiten sprak Dr. J. Riem ens, Herv. pred. alhier, een slot woord- B. en W. van Sassenheim voor het kantongerecht Overtreding van de Hinderwet? Het zal wel nieu dikwijls voorkomen dat een burgemeester vergezeld van twee zijner wethouders zich voor een kantonrechter heeft te verantwoorden. Het betrof hiler geen ernstige misdaad maar een doodgewone overtreding van de hinderwet mei' een principieele grondslag. De zaak werd gevoegd en zoo stonden stonden terecht P. P- G-, burgemeester van Sassenheim en de wethouders W. W. en H. B. Aan hen was ten laste gelegd overtreding der hinderwet. Zij hadden op een terrein aan de Zandsloot te Sassenheim onder de gemeente Warmond een stortplaats van huisvuil ingericht door het terrein af te la ten zetten met draad en er toegangswegen aan te brengen opdat de vuilnisauto's er konden oprijden om het vuil te storten. De burgemeester begreep niet veel van de zaak en het strafbare feit er in. In 1931 was bij raadsbesluit goedgekeurd een voorstel om over te gaan tot aankooping van het bedoelde terrein voor een bedrag van f 30.000 en wel om er vuil neier te stor ten- Dit werd met een tweeledig doel ge daan. Ten eerste was men het vuil kwijt en ten tweede als het terrein volgestort zou zijn dan was het uitermate geschikt voor bouw terrein. Gedeputeerd© Staten hadden dit raadsbesluit tot aankooping goedgekeurd terwijl men wist dat het als vuilstortplaats bestemd was. Een der wethouders voerde nog aan dat men dan eiken dag wel proces verbaal op kan maken tegen de boeren die mest op hun land gooien en daar ook geen toestemming voor hebben. Hlet O. M. vond het ten laste gelegde wet tig en overtuigend bewezen hoewel de ge meente ontkent. Er is destijds een zelfde zaak voor geweest in Breda en ook daar is een veroordeeling uitgesproken. De zaak is toen doorgevoerd tot in hoogste instantie en het slot was dat er een veroordeeling volgde. Deze zaak is ongeveer gelijk aan die in Breda en spr. eischte tegen elk een geldboe te van f 6 subs- 10 dagen om hooger beroep bij een eventueels veroordeeling mogelijk te maken. Dfe kantonrechter bepaalde de uitspraak op over acht dagen. DE LEIDSCHE SPAARBANK Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (October 1938) ingelegd f 569.372.98 en terugbetaald f 446.155.95; 134 nieuwe in leggers zijn ingeschreven en 81 boekjes wer den geheel uitbetaald. Het tegoed der 19050 inleggers, inclusiel 15S6 deelnemers aan den Afhaaldienst, be droeg einde October 193S f 9.024.867.94. In 6542 posten is in deze maand door den Afhaaldienst ontvangen f 19.041. COMPETITIE LEIDSCHE SCHAAKBOND In de groep 4de kl- C heeft Stud. Ill zich opgegeven zoodat deze groep een wijziging ondergaat nl.: 15 Nov. L.S.C. III—Stud III, 7 Dec. Stud. Ill—Noordw. II, 25 Jan. M.TG.S. I—Stud III, 7 Febr Schaakgen. IIStud III, 8 Maart Stud III—Gyoin. II en 8 Maart Stud III— L.A.S. C. III. Ook M T.G.S. I—L.S.G III Is erzet van 11 Jan op 10 Jan. Hier volgen nog de uitslagen der clubs, die afgebr. partijen hadden en Inmiddels zijn gearbitreerd: Har I wint van Noordwijk I met 64, Bos koop I—U.D.S. I 7y2—2V2, Lisse I—LA.S.C I 3y2—6i/2, 2 Kon. I—Phil 6-4, L'dorp I- Katwijk I &y25y2 en Bodegraven IAlfen I 3—7. Gisteravond werd een competitiewedstrijd gespeeld door Phil. IIKatwijk II. Het bleek op het eind dat Katwijk de gelukkigste was, want door sterk spel werd deze wedstrijd net gewonnen. Het eindresultaat was: Phil. II Katwijk II .T. BuurmanJ- v. cL Plas xx A. J. v. DisselJ. Meijer Jzn. 01 J. M. OptendreesA. v. Rijn 01 J- J. AbspoelJ. Prins (res.) 01 A. C. J. H. Koevoet—A. C. Hofkes 01 P. BeyniersA. v. d. Oever 01 J- v. St een wijk—A. G. Haasbroek 10 J. v. Galen—A. P. Post 10 WeerenW. A. v. Leeuwen y2y2 P. FlippoH- Tjebbes y2y2 Totaal 3x—6x Rapport afdeelingsonderzoek Gemeentebegrooting Vestiging industrieën Betreffende de vestiging van nieuwe in dustrieën geven B. en W. met nadruk de verzekering, dat zij die steeds zullen bevor deren. Hoewel in een stuk van dezen aard vanzelfsprekend geen nadere medeöeelingen kunnen gedaan worden, kunnen B. en W zeggen, dat in elk ivoorkomend geval het verlangde terrein kon worden aangewezen. Dit wil niet eeggen, dat dit terrein altijd eigendom der gemeente was, maar stelt men dien eisoh, dan zou dit beteekenen, dat do gemeente vele eigendommen zou moeten aankoopen zonder redelijk uitzicht, dat deze tz.t. aan serieuze gegadigden kunnen wor den overgedragen. Het moet thans maar eens onomwon den worden gezegd, dat er geen woord waar is van de legende, welke zich blijk baar verbreidt, dat ihet gemeentebestuur niets doet om qo vestiging van indus trieën te 'bevorderen, ja soms zelfs daden bedrijft, welke belanghebbenden van vestiging doen afschrikken. Deze wage (beweringen welke met geen enkel be wijs kunnen worden gestaafd zullen, indien zij stelselmatig worden herhaald, niet nalaten onze gemeente op den duur in een ongunstig daglicht te plaatsen. Het is daaroim niet alleen goed, maar ook noodzakelijk dergelijke beweringen met groote beslistheid tegen te spreken. Van de andere zijde wijzen B. en W. er juist op dat de actie van enkele ingezetenen tegen het pneumatische klinken bij fa. Boot buiten de gemeente een zekere animositeit heeft verwekt. Het gemeentebestuur gaat hier vrij uit. Begrooting Electriciteitsbedrijf Door meerdere leden is de stroomlevering door Leiden ter sprake gebracht. Algemeen vindt men den door Leiden gevraagiien prijs te hoog. Hierdoor is het niet mogelijk voor de ingezetenen een billijken prijs te bepalen. Gevraagd wordt naar de onderhandelingen met Leiden. Met gemengde gevoelens is voorts kennis genomen van de mededeeling. dat het vastrechttarief voordeelig is voor het bedrij'f. terwijl de stroomafname belangrijk toenam. B. en W. deelen mede dat de onderhande lingen met de directie van de lichtfabrieken zijn beëindigd. Zij verwachten spoedig een voorstel aan den- Raad te kunnen doen, waaruit' het resultaat der onderhandelingen zal blijken. De hoop bestaat, dat de wijziigng ande overeenkomst met Leiden ook in de verkoop van electriciteit volgens vastrecht- tarief eenige verbetering zal brengen. Begrooting waterleiding Meerdere leden brengen in herinnering de mededeeling van het vorig jaar, dar het in de bedoeling lag in alle perceelen, welke aan de waterleiding zijn aangesloten, een wateimeter te plaatsen. Zij vragen of aan dit voornemen uitvoering is of zal worden gegeven. Een lid zou de huur voor waterme ters willen verlagen- B. en W. antwoorden hierop: Een voorstel n geleidelijk alle perceelen, welke aan de waterleiding zijn aangesloten behoudens mkelc uilzonderingen van een waterme ter te voorzien, is zoo goed als gereed. In het voorstel tot geleidelijke algemeene in voering van watermeters komt ook een wij ziging voor met betrekking tot de meter- huren. Van verlaging van alle meterhuren kan geen sprake zijn. Luchtbescherming en E.H.B.O. Uit de pers is enkele leden gebleken, dat moeilijkheden zijn gerezen (usschen deze twee. Dit betreurt men daar het publiek hier de dupe van kan worden- Voorts vestigt men de aandacht erop dav dr. Pilon reserve officier is en dus bij mobilisatie afwezig. Dit in verband met de benoeming van laatst genoemde bij den geneeskundigen dienst in de luchtbescherming. Het eerste is volgens B. en W. juist. Naai een overeenstemming wordt gezocht. Dat hev publiek niet de dupe wordt, bleek bij de laatst gehouden opefening. Voorts wijst men er op dat dr. Hildernisse leider was en dr. Pilon plaatsvervangend- Getracht wordt eerstgenoemde alsnog te bewegen als leider op te treden. De noodslachtplaats Een lid bevwijfelt of de toestand aan de noodslachtplaats wol goed is. Zulks naai aanleiding van een bericht dat een koe door den keuringsveearts was goedgekeurd en door den inspecteur van het veeartsenijkun- Inaugureele oraties Prof. Dr. P. A. H- Boer, benoemd tot ge woon hoogleeraar in de faculteit der Godge leerdheid aan de Rijksuniversiteit te Lei den, om onderwijs te geven in de uitlegging van het Oude Testament, de geschiedenis an den Israëlitisohen godsdiensv en van de Israëlitische letterkunde, zal zijn ambt aan vaarden met het uitspreken van een inau- gureele rede op Vrijdag 11 November a.s. te 4 uur n.m. in het Groot Auditorium van het Academiegebouw. De heer A. A- Snijder, arts, toegelaten als privaat-docent in de faculteit der Genees kunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de sociale verzeke- ringsgeneeskunde, zal zijn colleges aanvan gen met het uitspreken van een openbare les op Donderdag 10 November a.s. te 4*4 uur in het Klein Auditorium van het Aca demiegebouw. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: M. A. VlaardlngrerbroekLa«en- <Ujk, z. M. Arnold,usSpek. d. G. Scheur- ater—Visser, z. P. M. Slingerland—Nach- geller. z. C. v. DoornBlnnekade, d. M. d. Hulst—v. Leeuwen, d. M. T. v. Nunen— aagen. z. D. Glts—Jonker, z. GETROUWD. C. Strik en J. H. Abspoel. OVERLEDENM. C. v. d. Wetering—Berg- an. 30 J. W. van Weeren—Baart. 52 J. C. Zwaan—Zaalberg, 50 j. A. v. d. Nartort, m„ 62 j. N. Wolters. m., 59 J. N. C. v. d. Laan. v.. 23 J. J. Bredius. z. 0 j. v. d. Wal. vr., 44 J. D. v. d. Wijngaard, m 59 J. J. BekooU— Bouwman, 62 j. A. W. Lagerberg, d., 14 J dig toezicht is afgekeurd. B. en W. deelen mede dat onderhandelin gen gevoerd worden met andere gemeenten om te komen tot' centralisatie van den keu ringsdienst waardoor deze vol ambtelijk De werkloosheid Met voldoening wordt door meerdere le den geconstateerd, dat de werkloosheid, vooral onder de jongeren, teruggeloopen is. Voor de ouderen is het noodig geschikte werkobjecten te zoeken. Een lid had ver wacht dat B. en W. wel met voorstellen tot werkverruiming zouden gekomen zijn- Be sproken wordt de uitvoering van het riolee- ringsplan met inschakeling van het Werk- Voorts wordt de aandacht gevestigd op doortrekking van de Verlengde Aarkade in werkverschaffing. Enkele leden zijn niet overtuigd of de uit voering van het rioleeringsplan wel als werkverschaffingsobject kan gelden. Ook wordt de aandacht gevestigd op het feit, dat onze gemeente geen muziektent heeft. Besloten wordt er tvn te maken in werkverschaffing. Betreurd wordt* de stopzetting der cursus voor jeugdige werkloozen. B. en W. wijzen er op dat in tal van ge meenten de rioleering in werkverschaffing wordt uitgevoerd. En ook al zou men mee- nen dat een dergelijk werk geen werkver schaffingsobject is hetgeen B. en W- ont kennen het feit dat de uitvoering finan cieel anders tot de onmogelijkheden behoort laat geen keuze. De voorraad werkverschaffingsobjecten is nu, na ongeveer 7 jaren, zoo goed als uitge put. De doortrekking van de Verlengde Aar kade is een werk dat wel voor uitvoering bij wijze van werkverschaffing in aanmerking komt. De vrij groote kapitaalsuitgaven, wel ke dit werk vorderen, weerhielden tot nu toe een voorstel daartoe. Wat het maken van een muziektent betreft, B. en W. zijn bereid dit te overwegen. Ook B. en W. betreuren dat het „verloop" der vakcursussen tot stopzetting moest lei den- Het Raadhuis Een lid vindt geen post geraamd voor de afwerking van l*et Raadhuis. Hij vraagt of nog mededeelingen gedaan worden betref- dende het plantsoen om het gebouw. B. en W. antwoorden dat de toestand zóó is, dat aan het Werkfonds is voorgesteld den aannemers v. d. Bijl en de fa. Lemkes het maken van metselwerk, bloembakken enz. op te dragen voor f 1400. In de begroo ting voor den raadhuisbouw was hiervoor f 1500 uitgetrokken. De resteerende f 100 zijn noodig voor den dienst van publieke werken voor het maken van een straatje op het achterterrein- De beplanting van het raadhuis is opge dragen aan fa. Lemkes en zal rond f 2000 kosten. Voorts is enkele weken terug aanbe steed de bestrating om het raadhuis. In aanmerking dient te worden genomen, dat, als deze werkzaamheden voltooid zijn, het grondbedrijf over een belangrijk com plex bouwrijpe grond beschikt. Zooals wij reeds gemeld hebben, wordt hedenavond te half acht de Gas- en Electrici- tcitstentoonstelling in het Nutsgebouw ge opend. Daartoe uitgenoodigd, zijn we gisteravond reeds een kijkje wezen nemen. De heer W. A. Ljra, voorzitter van de Commissie van Bijstand voor de Water- en Liohtbeirijv >n, sprak in een onder-onsje, waarbij tegen woordig was de directeur van de Wateren Lichtbedrijven, de heer Van Muiswin kel. er zijn voldoening over uit, dat deze tentoonstelling kon gehoud n worden. Dit temeer, daar het gaat in volledige samen werking met de plaatselijke erkende instai- lateurs. hoewel hij het betreurde, dat niet allen hun belang begrijpen, door er aan me de te werken. Hier is geen sprake Tan c-m- curreptie tusschen de bedrijven en de in stallateurs, maar meer een verwijzen naar ben. Hoewol er nog hard gewerkt werd en het dus nog rommelig was, kregen we toch reeds een heel goeden indruk van hetgeen geëxposeerd zal zijn De Water- en I ichtbe- drijven zelf komen heel goed voor den dag. Duidelijk wordt aangetoond wat op het ge bied van gas te bereiken is. Met de electrici- teitsartikelen legt men den nadruk op ne goede huisverlichting. De meeste apparaten zijn in werking, o.a. kan de bezoeker zien hoe zijn gasmeter werkt. De installateurs sluiten hier zien keurig bij aan. Wij kunnen hier niet overal op in gaan, maar wel met volle vrijmoedigheid adviseeren: „Ga het zien". Vooj klein en groot is er veel te bewonde- :n en te genieten. Voor de meisjes de ver lichte poppenkamer, ivoor de Jongens den electr. spoortrein. Moeder interesseert zich oor stofzuigers en lampen, vader bekijkt Ie werking van gashaard en geniet van radio-toestellen. Woensdag-, Donderdag- en Vrijdagmorgen -avond zullen door een gedipl. Jeerares kook- en bakdemonstraties gegeven worden. KOSTELOOZE INENTING le. voor de ingezetenen van het dorpAar- landerveen ten huize van Dr. v. 1. Wind, der voormiddags 9 uur, 2e. ivoor de ingezetenen van de Lage Zijde en wel van de Oostzijde van de Aarbrug tot aan de grens van Zwammerdam in 't Raad huis, des namiddags 2 uur; 3e voor de ingezetenen van de Lage Zijde en wel van de Westzijde van de Aarnmg met inbegrip van de Ridderiwiurt tot aan de grensscheiding met Koudekerk en Woubrug ge ten huize van den heer W. van Wernws- kerke, arts alhier, des namiddags 2 aur; 4e voor de ingezetenen van de Hooge Zij de vanaf de grensscheiding met Zwammer dam met inbegrip -van de buitenwijken tol aan de Hofbrug in het Huis der Gemeente ir. de Julianastraat des namiddags 2 uur; 5e voor de ingezetenen van de Hooge Zij de vanaf de Hofbrug tot de grens van Ha- zerswoude in het Huis der Gemeente ln -Ie Julianastraat des voormiddags 9 uur. Het is gewensoht, dat bij de aanmelding worden meegebracht de trouwboekjes der ouders of de geboortebewijzen der kinderen. Aanvangende half acht wordt in de vol gende Geref. Kerken Woensdagavond dank- uur voor het gewas gehouden: Raadhuisstraat: Ds. Bosch, De Ruyt.er- straat: Ds. Mulder, Hooftstraat: Ds. Hart- Lokaal van MandensloostraatWoensdag 3 en 7.15 uur de heer Redelijkheid, van Ouderkerk a. d. IJssel. Chr. Geref. Herk, van Reedestraat: Don derdag 9.30 en 7 uur Ds. Smits, van Slie- drecht. GESLAAGD Voor het te Den Haag gehouden Kruide niers-examen 'Voor Handelskennis en Vakbe kwaamheid slaagden onze plaatsgenooten de dames Breeveld en Vreeswijk en de heeren C. de Wilde, W. Schouten, L. Kraan, Van Rijn en D. van Geen. De laatste alleen voor vakbekwaamheid. BOTSING IN DEN MIST Op den Steekterweg, nabij de garage van B., is gistermorgen de groentekar van M. de K., uit Boskoop, geramd door een auto uit de riohtinig Utrecht, De chauffeur hiervan bemerkte den wa gen te laat door den mist en kon toen de botsing niet voorkomen. De wagen werd ernstig beschadigd, terwijl ook aan de groenten veel schade werd aan gebracht. Het paard bleef ongedeerd. De autobestuurder, H. J. M. H., uit Rotter dam, verklaarde zich bereid de schade te vergoeden. Bl'RCERLIJKE STAND BEVALLEN: A. M. Schilt—Koster, d. A. J. BaeldeRijlaarsdam, d. D. W. Binken Kruit. z. ONDERTROUWD. L. Hofland en M. van Els- wijk N. den ollander en T. van Rijn A. C. van der Louw en Anth. Dongelmans, C. van Veen-hulzen en K. Bijleveld D. Rijswijk en Chr. W. van Heusden. GETROUWD: N. H. Hulscher en W. VermeU J. Vink en A. M. Veils G. P. de Bruijn en G. H. E. Kllngor J. C. Spies en H. de Vos J Verhagen en M. Spruitenburg. OVERLEDEN: G- Bol—Visser. 65 A. Bloos. 82 j., wedr W. Maan. 89 j., wedr. E. Rui tenburg. 57 j., wed. H. Vergeer, 63 J., m. HAZERSWOUDB DANKSTOND VOOR HET GEWAS Woensdag 2 Nov. a.s. zal in de Geref. Kerk alier dankstond voor het gewas wor den gehouden. In dezen dienst, welke om half acht des avonds aanvangt, hoopt voor te gaan Ds. M. Heuzelveldt. BENOEMING Met ingang van 1 November is de heer M. Noordam, landbouwer alhier, voor den tijd van 5 jaren benoemd tot plaatsvervanger in de pachtkamer van het kantongerecht te Alfen a. d. Rijn. HILLEGOM GEVONDEN Te bevragen aan het politiebureau: cein tuur, heerenrijwiel, geldstuk, looper, zwarte vulpen, klep van auto, zakmes. Te bevragen: Beekkade 21 ceintuur v. bl. mantel, 2e Amerikadw.str. i2 rijwielbel.- merk, mej. de Qraaf, Talmastr. rol touw, Treslongdw.str. 12 br. dameshandschoen, Oosteinderlaan 45 postduif, Stationsweg 80, geruit kindertaschje, Wilhelminalaan 14 zak aardappelen, Zilkerduinweg 153, sleutel aan touwtje, Brouwerdwarsstraat 6 groene woi- len handschoen. DANKSTOND VOOR HET GEWAS Woensdag Chr. Geref. Kerk 10 en 7 uur Ds. Hendriksen; Geref. Kerk half acht Ds. Krabbe; Ned. Herv. Kerk half acht Ds. Eerhard. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: L. der Nederlanden—v. d. Niet, d. M. L. BolKoning, d. A. J. van Ame- rongenSteenvoorden, z. J. de Haasvan ONDERTROUWD: H. Seis en T. Thomas J. J. van Etten en XL E. Web'ers P. J. Huls- C. H. OVERLEDEN: p. K. Hekman, 87 J. KATWIJK a.d. RIJN De heer H. N. de Nie, onderwijzer aan de Otto Garon v. Wassenaer v. Gatwijckschool, alhier, ontving een benoeming tot hoofd van de Chr. school te Wissenkerke (Z.). KATWIJK AAN ZEE CANDIDAAT VOOR DE MUILKORF Door dén heer R. P. T. uit Duinoord en W. Haasnoot uit de W. Beukelszoonstraat werd aangifte gedaan dat zij beiden in Duin oord door een hond waren gebeten. Zij moes ten zich onder geneeskundige behandeling stellen. KOUDEKERK a.d. RIJN Gemeenteraad De gemeentebegrooting goedgekeurd De Raad dezer gemeente kwam gister avond te half acht in openbare vergadering bijeen. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoor dig alle leden. De voorzitter opent de vergadering met ge bed. Ingekomen is een verzoek van den heer F. C. A. W 111 e van Hazerswoude, om tege- moeteoming in de straatbelasting voor leeg staande woning in den Hondsdijk. Aange zien de verordening geen ontheffing toelaat, kan aan het verzoek geen gevolg worden gegeven. De commissie tot nazien der begrootingen heeft geen enkele reden tot opmerking, wes halve zij B- en W. dank zeggen voor de sa menstelling daarvan. Zij kunnen zich geheel en al met het beleid vereenigen. Alleen meent de heer Lie verse, dat voor de luchtbeschermingsdienst de kosten te laag zijn geraamd en zag deze post gaarne ver- hoogd tot een bedrag van f 200. Do V o o r z. acht dit ook niet ongewenscht, dus wordt dit bedrag van f 25 gebracht op f 135. De heer O p p e 1 a a r verblijdt zfch ook over deze begrooting en dankt B. en W. voor de zorgvuldige samenstelling zonder belas- tineverhooging, wat allen in de gemeente dankbaar zal stemmen. Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf DINSDAG 1 NOVEMBER Programma 3: 8 Keulen; 8.35 Diversen; 9.20 Keulen; 10.20 Parijs R: 10:50 Diversen; 11.201 Keulen; 12.20 Brussel VI; 14.20 Par'Js Radio; 14.35 Bruissel VI; 18.45 Londen Rek; 19 20 Keu. len; 20.20 Radio PTT Nord of div; 20.30 Mud. chen; 21.20 Keulen; 22.20 Brussel VI; 22.30 Keil len; 23.2-9 R- Danmark of div. Programma 4; 8 Brussel XT; 10.20 Diversen; 10.36 London Reg; 12.20 Droitwich; 14.20 Lond< CReg; 16.20 Droitwich; 19.5 London Reg; 20.2a Droitwich; 22.35 Brussel Fr; 23 Londen Regj 23.35 Droitwich WOENSDAG 2 NOVEMBER Programma 3: 8 Keulen; 9.20 Diversen; ia ParUs Radio; 10.50 Diversen; 1\20 Keulen; 12.20 Brussel VI; 14 20 R. Danmark of div; 14.35 Deutschl. of div; 15.20 London Reg; 17.20 Brus sel VI; 17.40 Brussel Fr; 18.25 Keulen; 20.20 Radio PTT Nord of div; 20.49 London Reg; 22.20 Brussel VI; 22.50 Weenen of div; 23.20 R. Dam mark of div. Programma 4: 8 Brussel VI; 9.2o Gram. GRD of div; 10.35 London Reg; 13.20 Droitwich; 13.35 London Reg; 15.20 Droitwich; 18.40 Ljjndon Keg 18.55 Droltwlch;19.50 London Reg; 20.35 Droltw, Agenda Woensdag 2 Nov. Stadsgehoorzaal, 8 uur, Chr. Zangvereen. Kerkkoor „Ex Animo", uit voering oratorium „Met God en Oranje'", Donderdag 3 Nov. Stadsgehoorzaal, 8-uur! Eerste gewoon concert Mij. voor Toonkunst, De avond-, r.acht- en Zon dagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 29 Oct. t.m. Vrijdag 4 Nov. waargenomen door de apotheek P. du Croix, Rapenburg 9, tele-i foon 807. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek; Wilhelminapark 8, telef. 274. A. N. P. NIEUWS ZONDAGAVOND: Doodelijk Ongeval; Ernstig Auto-ongeluk Ongeveer 190.000 ongevallen per jaar treft jaarlijks ruim 2 van de bevolking. Veel meer ongevallen dan branden. VERZEKERT blijvende INVALIDITEIT en LOONDERVING. Premie uiterst billijk TH. C. VRIESENDORP WASSENAAR - MIDDELWEG 8 ALLE ASSURANTIËN Telefoon 710353 Postgiro 62407 De Voorz. dankt de commissie en den heer Oppelaar voor de waardeerende woor den gericht aan B. ep W- Voorloopige vaststelling vindt plaats van de begrooting waterleidingbedrijf, dienst 1939, voor wat de gewone dienst betreft tot een bedrag van f 6S17 en de kapitaaldienst f 9106. Die voor de gemeentebegrooting: voor de gewone dienst in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 87.576.91 en de kapitaal* dienst in ontvang f 15.064.01 en uitgaat f 18.553.48, nadeelig saldo f 3484.47. De sub sidie van de gemeente aan het Burgerlijk Armbestuur zal bedragen f 1400. De Voorz. geeft nog eenige toelichting aangaande vermoedelijke onverwachte in* komsten voor de wegen, welke de rekenin gen over 1937'38 nog gunstig beïnvloeden. Vervolgens vindt plaats vaststelling wijzi- ging van de beheersverordening van het wa terleidingbedrijf, waardoor hooger percen tage van het saldo, wat de gemeenterekening ten goede komt. Het bedrag per leerling van het o. 1. on derwijs over 1939 wordt vastgesteld op f 12.90 Voorts wordt goedgekeurd een wijziging der gemeentebegrooting, dienst 1938. De Voorz. doet mededeeling over moge lijk uit te voeren extra werk ten behoeve van den landbouw. Deze zaak wordt behan deld door de rijksinspectie en zal mogelijk 260 mansweken werk verschaffen. Deze werk verschaffing kan dys, bij gunstigen uitslag, nog aan enkelen eenige weken werk er- schaffen. Bij de gebruiklijke rondvraag informeert de heer van Vegten of er nog iets aan wegverbetering gedaan kan worden. De Voorz. zegL dat reeds plannen daar voor in voorbereiding zijn. De heer Oppelaar acht betere straat verlichting bij een donkeren avond bij lichte maan gewenscht. De Voorz. moet opmerken, dat dit bij gasverlichting een onoverkomenlijk bezwaar blijft. Hierna sluiting NOORDWIJK GEREF. BOND Op Woensdag 2 Nov. 1938 treedt voor den Geref. Bond (Julianaweg 27) nam. 8 uur op Ds. Remme, van Amsterdam. BURGERLIJKE] STAND BEVALLEN: M. C. Hoogeveen—Verklei), <3 J. M. Zuidhoekvan Wouw, d. J. A. Schild de Bes, d. G. MarbusLlndhout, z. K. J, HooiJmansMolenkamp, d. ONDERTROUWDP. Homan en A. S. Caspers K. van der Meulen en J. van Dijk. GETROUWD: A. van Sprang en N. Plug N. P. van Rooden en B. J. Toebak Th. L. Steen voorden en Th. C. Caspers P. W. Heemskerk en G. C. van den Berg J. Dekker en M. W, Bedljn. OVERLEDEN: Chr. M. de Groot, 4 j. N. J, E. L. Wünands, 3 j. WOUBRUGGE EEN SERIE LEZINGEN Ds. Dronkert is voornemens dezen wintpr een zestal lezeingen te houden in de G-?ref. Kerk. De eerste van deze serie wordt ge houden op Donderdagavond a.s., met het onderwerp „Het wonder". De toegang is vrij met na afloop gelegenheid tot bespreking. BENOEMING De heer J. M. van Berkum, onbezoldigd ambtenaar ter secretarie alhier, is tot amb tenaar uer secretarie te Dongen benoemd. RAADSAGENDA De raad komt Woensdag a.s. des voormid dags halftien in openbare vergadering bij'- een, ter behandeling van de volgende agen da: 1 Notulen. 2 Ingekomen stukken. 3 Sup pletoir-kohier hondenbelasting. 4 Reclame schoolgeld. 5 Verlenging huur voor een stukje grond. 6 Verpachting gemcentoland. 7 Wijziging begrooting 193S. S Benoeming hoofd o.l. school. 9 Behandeling begrooting 1939. 10 Rondvraag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6