/ftOOPf f TB* oveML i iEVtW-/ SCHUDT UW LEVER WAKKER Aspirin® DolPtjASEROPgWlLDj DINSDAG i NOVEMBER 1938 EERSTE BEAD PAG. a DE JOOD ALS SPEELBAL Tusschen Polen en Duitschland bestaat een verschil van meening, naar aanleiding van een paspoortkwestie, en kenteekenend voor den tijd, waarin wij leven is het, dat ook deze strijd, als reeds zoovele andere i: de wereld, weder schijnt te moeten worden uitgevochten op den rug van iemand, die persoonlijk daar geheel buiten wenscht te blijven, namelijk van den Jood. Polen is een dicht bevolkt land, dat nog steeds bezig is naar innerlijke binding er eenheid te zoeken. Men kan een natie er haar grondgebied niet in drie groote brok ken verdeelen, en deze als eigendom aan drie verschillende volkeren aanwijzen, Rusland, Duitschland, Oostenrijk, zonder dat deze uiterlijke scheic ing ook innerlijke gevolgen heeft. Welnu, de consekwentie van de historische Poolsche deelingen is o.a. een geheel verschillend cultuur-niveau, hetwelk bijvoorbeeld tusschen de voormalige Rus sische en Duitsch geregeerde landstreken sterk in het oog springt, terwijl ook wat het bestaan van verkeersverbindingen aan gaat, van bedrijven en fabrieken, het land nog steeds niet een organisme is, doch op zijn hoogst een „eenheid van tegendeelen." Ook op politiek terrein kent het herboren Polen zijn zware moeilijkheden; maarschalk Pilsoedski heeft in zijn tijd de oplossing meenen te vinden in een dictatuur, maai middel was slechts goed, zoolang de zelf het kon hanteeren. Het binnenlandsch beleid vertoont reeds sedert lang weder een verward beeld, en de eenheidspartij, waar van men redding verwachtte, wil maar geen levensvatbaren vorm aannemen. Eenigen tijd geleden nu heeft men in War schau gemeend, althans één vraagstuk tot een oplossing te brengen, namelijk dat van de in het buitenland vertoevende, en voor een aanzienlijk deel onvriendelijk tegenover de huidige regeering staande duizenden en nog eens duizenden Polen. Op zekere con dities zou namelijk hun Poolsche burger schap binnen een bepaalden termijn auto matisch komen te vervallen. Men volgde daarbij eenigszins de *aktiek van het Derde Rijk, hetwelk immers ook door ontrechting van onwelgevalige, in den vreemde uitge- zworven burgers, de natie van haar slakken tracht te ontdoen, om enkel het zuivere me taal over te houden. Warschau had, toen het deze maatregel uitdacht, één factor over het hoofd gezien, namelijk zijn machtigen buurman Duitsch land. Het Hitier-regiem is allerminst erop gebrand, in de plaats van de Duitsche Jo den, die het heeft over de grens gedrukt, een aanwinst van Poolsche Joden te ontvan gen. Zoo heeft Berlijn dan, toen het met Warschau niet tot een accoord kon geraken, een even afdoenden als cynischen maatregel genomen. In alle gr-ote Duitsche steden werden Joden-razzia's gehouden, om alle Israëlieten van het marnelijk geslacht, die van Poolsche nationaliteit zijn, bijeen te drijven. Vrouwen en meisjes liet men voors hands daarbij nog ongemoeid, wellicht uit de overweging, dat de nationaliteit van den echtgenoot en vader toch in den regel voor deze categorieën beslissend is. Van deze saamgedromde Jodenmassa, men spreekt van omstreeks 13000, heeft men er voorloo- pig een zesduizend in treinen gepakt, en naar de Poolsche grens gezonden. De stum pers, die bijna op staanden voet familie, huis en arbeid in den steek moesten laten, mochten niet meer dan tien mark meenemen in verband met de geldende deviezenver- ordeningen. De helft dezer zesduizend werd in Polen toegelaten; blijkbaar was op hun papieren niets aan te merken, en hadden de Poolsche grenscontroleurs hen dus te aan vaarden. De andere helft bl~ ;f in het Duit sche grensgebied steken, en moest maar zien aan voeding en dekking te geraken. Hadden Joodsche filantropen niet in den zak getast voor hun misdeelde, gejaagde ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" □it bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal In Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze atroom van gal onvoldoonde is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, o: drogisten, f. 0.75. broeders, hun lot zou allertreurigst zijn' geworden. Naar verluidt hebban beide regeeringen thans een voorloopige overeenkomst geslo ten, zoodat Berlijn niet langer de vrees be hoeft te voeden, binnenkort met groote aantallen Polen zonder nationaliteit opge scheept te zitten. De zoo hardhandig weg gesleepte slachtoffers van deze landen- twist mogen nu naar huis en haard terug- keeren. Van schadevergoeding voor hen wordt niet gesproken; men zegt dat zelfs het reisgeld voor den tocht terug uit hun eigen zakken moet komen. Deze geheele onverkwikkelijke geschiedenis werpt weder om een schril licht over de menschonwaar- dige houding, welke het nationaal-socialisme aanneemt tegenover allen, welke het als zijn vijanden meent te moeten beschouwen. In zonderheid de Joden zijn in deze dagen de speelbal der politieke hartstochten. Het oude bondsvolk moet -onder een druk door, als het in geen eeuwen gekend heeft! Wijzigingen in de Duitsche legerleiding Hitier heeft den chef van den gene- ralen staf van het Duitsche leger, generaal der artillerie Beek, op diens verzoek uit den actieven dienst ontslagen met ingang van 31 October, onder toekenning van den rang van kolonel-generaal. Tot zijn opvolger is benoemd de generaal der artillerie H a ld e r. Hitier heeft voorts den opperbevelhebber van legergroep 1, kolonel-generaal v o n Rundstedt, op diens verzoek met in gang van 31 October 1938 ontslag verleend uit den actieven dienst. Zijn opvolger is kolonel-generaal von Bock, die tot nu toe opperbevelhebber was van legergroep 3. Met ingang van 1 November zijn verder bevorderd: tot kolonel-generaal de generaal der vliegers, Mile h, staatssecretaris van het ministerie van luchtvaart. Tot generaal der vliegers luittant-gene- raal Stumpf, chef van den generalen staf van het Juchtwapen en tot luitenant-gene raal generaal-majoor U d e t van het rijks- ministerie van luchtvaart. Hitier heeft in een persoonlijken brief aan generaal Beek zijn dank betuigd voor diens onvermoeiden arbeid en hem hulde gebracht voor zijn geheel aan den militai ren dienst gewijde 'oopbaan. Hij heeft voorts den nadruk gelegd op het aandeel, dat generaal Beek heeft gehad bij de reor ganisatie van het Duitsche leger dat zich thans in een schitterenden toestand be vindt. Ten slotte geeft de Führer uitdruk king aan de hoop, dat generaal Beck in nauwe betrekking zal blijven met het le ger en zijn generalen staf, Na Von Ribbentrops bezoek aan Rome Wat er vermoedelijk besproken werd De besprekingen te Rome gevoerd tus schen Von Ribbentrop, Mussolini en Ciano, schijnen volgens Havas te heb ben geleid tot de vaststelling van de volgen de punten: 1. Duitschland en Italië staan gunstig tegenover de samenwerking met de groote West-Europeesche democratieën. Zij zijn van meening, dat de binnenlandsche ontwikke ling in die beide landen sedert de conferen tie te München een zeker optimisme recht vaardigt. Dit gevoelen is versterkt door de rede van Daladier te Marseille. 2. Duitschland en Italië blijven op het standpunt staan, dat 't Spaansche probleem slechts kan worden opgelost door een alge- heele overwinning van Franco. De beide landen staan vijandig tegenover iedere be middeling, die, vooral in de oogen der fas cistische leiders, de zege der rechtschen in Spanje slechts in gevaar zou kunnen bren- g 3. In de kwestie der bewapening zouden Berlijn en Rome, uitgaande van de opvat ting, dat een accoord met Frankrijk en En geland wenschelijk is, gunstig staan tegen over het denkbeeld van onderhandelingen over bewapeningsbeperking op een basis, die aanvaardbaar zou zijn Voor alle belangheb benden. 4. Ten opzichte van het Hongaarsch- Tsjecho-Slowaaksche probleem schijnt het, dat wanneer al eenig verschil van opvatting bestaat tusschen Duitschland en Italië, de beide landen het beginsel van arbitrage aan vaarden, zoodat nog de formuleeringen der oplossing, waartoe tusschen Mussolini en Von Ribbentrop besloten zou zijn, uitgewerkt moeten worden. Men veronderstelt, dat Rome en Berlijn er langs diplomatieken weg naar zullen stre ven Hongarije en Tsjecho-Slowakije er toe te brengen, een compromis-oplossing te aan vaarden, aan welker uitwerking de Duitsche en Italiaansche deskundigen zullen werken. Men heeft intusschen nog geen nauwkeurige aamvijzingen op dit punt. Welingelichte kringen zijn echter van meening, dat het plan tot een gemeenschap pelijke Poolsc'h-Hongaarsche grens v °inig kans heeft verwerkelijkt te worden. De J apansch-Chineesche oorlog Tsjang Kai Sjek zal den strijd voortzetter Hen vliegtuigenfabriek voor China? In een boodschap aan liet Chineesché volk, aldus meldt het Chineesche pers bureau, verklaart maarschalk Tsjang Kai Sjek vastbesloten te zijn, het verzet tegen Japan voort te zetten en vraagt hij vertrouwen te hebben in het behalen van de eindoverwinning. Tsjang Kai Sjek legt er, in verband met 'de ontruiming van Hankau en Kanton, den nadruk op, dat het van tevoren in de be doeling der militaire leiders lag, 't zwaarte punt van den strijd niet te leggen in smalle kuststrooken waar de Japanners in het voordeel zijn door hun voorsprong in ma teriaal. Het was direct het plan, dat de Japan- sche troepen naar het uitgestrekte achten land gelokt zouden worden. Ook Hankau was niet de aangewezen plaats voor een beslissenden veldslag: men heeft hier den vijand zware verliezen toegegebracht eh in middels tijd gewonnen voor de voorberei ding der verdediging in het gebied ten Westen van de stad. Nadat Kanton was gevallen en de spoor weg Kanton-Hankau doorgesneden, had Hankau zijn beteekenis verloren en daar om werd bevel gegeven tot de militaire ontruiming van de stad, die in de grootste orde werd volbracht, zoodat het Chineesche leger zijn gevechtskracht voor den strijd in het achterland heeft behouden. Sinds het uitbreken van den oorlog heeft de Chineesche strategie den nadruk gelegd op den oorlog als een geheel en niet op het behoud of het verlies van een bepaald ge bied of een bepaalde stad. De ontruiming van Hankau is het sein voor een tegenoffensief in het geheele land en aanvallen der mobiele afdeelingen in alle streken. Het programma van den Chineeschen tegenstand bevat drie hoofdpunten, n.l. te genstand over langen tijd, tegenstand in het geheele land en strijd om het initiatief. Dit initiatief kan slechts verworven wor den, doordat men de Japanners in het bin nenland lokt. Zelfs wanneer de leveranties van oorlogs materiaal onmogelijk geworden zijn, zelfs wanneer de blokkade ter zee voortduurt alle internationale verbindingen afgesneden zijn, zal China den strijd voortzetten tot do overwinning behaald is. De toestand, aldus Tsjang Kai Sjek, is zoo, dat lang geleden voorraden zijn opgeslagen, die voldoende zijn voor een voortgezet verzet, en dat door den arbeid van jaren de verbindingen in het achterland verzekerd zijn* Vliegtuigfabricage te Joennanfoe? Een correspondent van de Nitsji Nitsji te Hongkong komt met de onthulling, dat er plannen bestaan voor de oprichting van een vliegtuigenfabriek te Joennanfoe, in de Chineesche provincie Joennan, door een Amerikaansch-Fransch-Chineesch concern. Het Amerikaansche aandeel zou 3 millioen dollar bedragen, het Fransche aandeel 30 millioen francs, het Chineesche 15 millioen joean. De fabriek zou door Amerikaansche deskundigen worden ontworpen; Frankrijk zou grondstoffen en machines, China de ar beidskrachten leveren. De fabriek zou in hoofdzaak militaire toestellen bouwen. DE BRANDCATASTROFE TE MARSEILLE In een speciaal daartoe te Marseille inge richte rouwzaal is thans het stoffelijk over schot van 31 slachtoffers van den brand op baren geplaatst. Bovendien heeft men in de puinhoopen zeer vele verminkte lichaams- deelen gevonden. Inmiddels heeft men verscheidene bandie ten gearresteerd, die op heeterdaad bij dief stallen betrapt werden. Voorts heeft de po litie in hotel „Noailles" een Italiaansch on derdaan, oud 26 jaar gearresteerd, die in het bezit bleek te zijn van aan den minister van buitenlandsche zaken, Bonnet, gerichte correspondentie. POLEN WIL KOLONISEEREN Polen moet van nu af aan energiek kolo niën eisdhen, aldus de Illustrowany Kurjer Codzienny, welk blad verduidelijkt „dat Po len met zijn 35 millioen inwoners, niet be schikkende over grondstoffen, geen afzetge bied heeft voor zijn emigratie." „Poolsch-Italiaansche besprekingen zouden reeds te Rome geopend zijn hierover. De steun der Italiaansche regeering zou zijn verzekerd". ?)eJ&o?<1 staaf e^mk. ttkijkeu, dat ik nog zoo opgeruimd ben. Het is toch zoo eenvoudig: ik bekijkalles van den vroolijken kant. Natuurlijk - ook wel eens wat rheumatiek of spit, maar dan neem ik één of twee Aspirintjesen...het leed isgeledenl HÉT PRODUCT VAN VERTROUWEN1 Wijziging van het Engelsche kabinet Runciman en Anderson in de regeering De aangekondigde wijzigingen in de Britsche regeering hebben thans haar beslag gekregen. H a i 1 s h a m is afge treden als lord-president van den raad, om plaats te maken voor Runciman. Verder is Anderson benoemd tot lord grootzegelbewaarder en zal M a c- Donald voortaan zoowel minister van dominions als van koloniën zijn. Lord II a i 1 s h a m heeft Chamber lain een schrijven doen toekomen, waar- In hij ontslag vraagt en verklaart, dat dit niet geweten moet worden aan verschil van meening omtrent de politiek der regeering, maar aan het feit, dat de noodzakelijkheid van het vervullen van twee vacatures in het kabinet het wenschelijk maakt, dat de minister-president de beschikking heeft over een post, welke niet het beheer van eenig groot departement inhoudt,' zoodat het kabinet op breedere basis versterkt kan worden. Chamberlain heeft in zijn antwoord uiting gegeven aan zijn leedwezen over Hailshams heengaan en dank uitgesproken voor de door Hailsham bewezen diensten. De liberalen van de groep-S i m o n bezet ten thans vijf posten in het kabinet, terwijl het aantal zetels van de nationale arbei derspartij twee is gebleven. De overige pos ten worden door conservatieven bezet. Het aantal kabinetszetels is met één ver minderd door de dubbele functie van M a e Donald. Het belangrijkste is de benoeming van Anderson. Vermoedelijk zal hij zich bezig houden met de verdediging van het moederland en in het bijzonder met de voorzorgsmaatregelen tegen luchtaanvallen. De Spaansche burgeroorlog Het rechtsche Ebro-offensief BURGOS, 31 Oct. (Havas). De opmarsch van de nationalisten in den Ebro-sector, wordt sedert het aanbreken van den dag voortgezet. Men heeft omtrent de vorderin gen hier een zeer gunstigen indruk. In de afgeloopcn 24 uur hebben de natio nalisten een reeks luchtaanvallen aan de Oostkust gedaan, tengevolge waarvan 70 menschen om het leven zijn gekomen en 200 gewond. Het hevigst was de aanval op Alcira, waar een trein, die het station ver- liet, door bommen werd getroffen. Daarbij werden 21 menschen gedood en S0 gewor.d. DE POOLSCHE JODEN EN HET DERDE RIJK De spanning tusschen Berlijn en Warschau inzake de deportatie van Poolsche Joden uit het Derde Rijk blijft nog steeds aanhouden. Naar „Un. Press" verneemt zou Duitschland niet geneigd wezen, zijn standpunt te wij' zigen. Men verwacht, dat in de onderhandelin gen, die vandaag tusschen beide landen zul len beginnen, Duitschland er op zal staan, dat Polen duidelijk aangeeft, hoeveel Pool sche burg: die in Duitschland leven, de Poolsche regeering eën speciaal stempel zal verleenen op hun Poolsch paspoort en wat zij denkt te doen met <üe Polen, welke hun staatsburgerschap verliezen. Een Duitsche verblijfspermissie voor een groot aantal personen, die statenloos zouden worden, zou geheel uitgesloten zijn. Radio-paniek in de Vereen. Staten Een oorlogs-hoorspel voor werkelijkheid gehouden A merika in groote opwinding De radio-uitzending in de Vereenigde Staten van een hoorspel naar den roman „War of the Worlds" van den Engelschen schrijver II. G. Wells, heeft op ver schillende plaatsen in Amerika en Ca nada het ontketenen van een ontzetten de ipaniek tengevolge gehad. Het ver haal loopt over een oorlog tusschen Mars- en aardbewoners. Door de vervan ging van de in het boek voorkomende namen door namen van Amerikaansche steden werden tal van luisteraars in de waan gebracht, dat de Vereenigde Staten inderdaad door een ramp overvallen waren. In massa kregen de luisteraars zenuw toevallen en uit sommige deelen van 't gebied van New-York werd gemeld, dat de bevolking, door een par.iek bevan gen, haar huizen ontruimde. Ilicr en daar vertelden de menschen aan de politie en aan de dagbladen, dat zij de inxasie mot eigen oogen hadden „gezien". In enkele Mijken van Atlanta (Georgia), dacht men, dat het einde der wereld was gekomen. Hier en daar kwamen de men schen bijeen om te bidden. Te Indianapolis rende een vrouw een kerk binnen, schreeu wend „New-York is verwoest! Het is hel einde der wereld! Wij kunnen beter naar liuis gaar. om te sterven! Ik heb alles zoo juist over de radio gehoord!" De dienst werd onmiddellijk gestaakt en de gemeente huis gezonden. In Orange (New-Jersey) had een man reeds een geladen geweer klaar, om zijn familie neer te schieten, liever dan haai door gas te laten omkomen. Toen het be richt in Washington kwam, dat New-York verwoest was en de aanval van de monsters thans op Washington gericht werd, werden vergaderingen onderbroken en vluchtte men naar huis. In Memphis spoedden zich alle journalisten naar hun kranten, om extra edities te gaan maken. Te Ashville in Noord-Carolina vielen vijf studenten van een kostschool in zwijm, ter wijl in het schoolgebouw een half uur lang een waar pan-demonium heerschte. De leer lingen, die dachten, dat 't einde der wereld nabij was, vochten om de telefoontoestellen, teneinde hun ouders te vragen, hen te konien halen. In een stad in den staat Washington, gin gen juist op het moment, dat de radio aan kondigde, dat de monsters in massa op de Vereenigde Staten neerdaalden, wegens stroom gebrek de lantaarns uit, zoodat de paniek hier dubbel groot werd. Berichten over een gasaanval verspreid den zich zóó snel, dat dokters en verpleeg sters hun diensten aanboden, en tal van menschen moesten in de ziekenhuizen we gens zenuw-aanvallen worden behandeld. Vele luisteraars in Canada overstelpten de dagbladbureaux met telefonische oproe pen, welke getuigden van den panischen angst, die ook daar de luisteraars had aan gegrepen. Men dacht aan de September-crisis! Dat de radio-uitzending zulk een paniek kon veroorzaken, kan ten deele worden ge weten aan het feit. dat de manier van uit zending eenige gelijkenis vertoonde met de wijze, waarop tijdens de Septemhercrisis de radio-programma's in Amerika onderbroken werden voor de uitzending van het laatste nieuws uit Europa. De meeste luisteraars hebben de waarschuwingen, dat het maar een hoorspel was, niet gehoord, of er niet op gelet. Men was nog zoozeer ingesteld op de voorlichting van de laatste weken, dat men ook thans meende, een reportage te hooren. franco door scheel Nederland 1.50 x 1.40 x 1.85 M J 15— O.V. 2.00 x 1.70 x 1.85 M 30— 2.90 x 2.00 x 1.85 M 42— 6.00 x 6.40 x 2.15 M ƒ180— 6.00 x 7.40 x 2.15 M ƒ200 idt 20 ct, i Bezoekt onze terreinen e porti voor 't Boekje No 8 „DE GROUT'S HOUTBOUW' Vroomahoop Telefoon 3. 6, 10, 1! CT. PER HALF ONS De militaire ictie in Palestina Jalfa en Haila beiet De militairen zrn gisterochtend te Jaffa een krachtige „ziiveringsactie" begonnen. De stad' is geheel ion de rest van het land geïsoleerd. De teleloon- en telegraafverbin-i dingen worden dooi de militairen gecontro- leerd, terwijl patroiilles toezicht houden op het verkeer, met laine tusschen Jaffa en Ramleh. Uit anden districten wordt mei- ding gemaakt van verscheiden incidenten* Drie Arabieren werefcn gedood. Op verscheii dene plaatsen zijn branden uitgebroken, waarbij Joodsche bezittingen en regeerings-i gebouwen werden beichadigd. Later werd gemeld dat de troepen viec bommen hebben ontdikt en dat 'n honderd Arabieren vopr een onlervraging zijn aange-i houden. Overigens is let niet tot incidenten' gekomen. Huiszoekingen in Halft Soldaten, met den sbrmhelm op en dei bajonet op het geweer, njn gisteren de wint kelwijk van Haifa Knnengerukt, waar strenge huiszoekingen verden verricht. Ver* STORMSCHADE VERZEiERING MaaUc&apfif - Stteeh scheidene honderden Aralieren zijn aanget houden om ondervraagd b worden. Vrijwel alle Arabische huizen in Ie wijk zijn geslot ten ten teeken van protesttegen de huiszoet kingen. Thans hebben de irabieren de alget meene staking afgekondig, daar heden het stelsel van militaire passc voor bestuurt ders van voertuigen en reiigers in werking treedt. Slechts zeer weinig Lrabieren hebben een dergelijken pas aangejaagd, hetgeen geweten moet worden aai bevelen en bet dreigingen van de zijde dei opstandelingen* De slachtofferlijst De Palestina Post meldt, Jat volgens een niet-officieele schatting in cfe maand Oetot ber 520 personen in Palestiiu om het leven gekomen zijn, onder wie 376 Arabische op standelingen, 58 Joden en 14 Engelschen* Verder werden 240 menschen gewond, onde? wie 66 Engelschen en 61 Joden. In de laatste vier maar.denzijn 1357 ment schen om het leven gekomen en 1162 get De student en de python De Londensche student Conan Doyle, zoon van den befaamden Sherlock-Holmes- schrijver, hield als gewaardeerd huisdier een zeer gevaarlijke slang. n.l. een python* Zoolang deze liefhebberij strikt persoonlijk bleef, viel daar weinig op aan te merken, maar dezer dagen bleek de python te zijn: ontsnapt, en kenden de buren rust noch duur meer. Een speciale disch van Indisohe gerechten heeft uitkomst gebracht! De eigenaar, die zijn huisgenoot goed kende, zette deze lek kernij onder den schoorsteen neer. En zie, den volgenden morgen trof hij den python naast den schoorsteenmantel in vasten slaap aan, bezig den zwaren maaltijd te verteren* Blijkbaar had de honger hem op den goeden weg terug gebracht. v44 Ziezoo, zei Zwiers in het foksel, dat hebben we ook weer gehad. Gehad is soms een leelijk woord, zei Vlas. Je kan beter hebben. De sproeten rond zijn neus kropen in huidplooien. Niet kwaad gemijmerd, antwoordde Zwiers, maar an hebben komt toch ook weer een end. Het beste van alles is volgens mij dat, wat je nog krijgt. Dat houdt de spanning en de mogelijkheid erin. Wat jij. Dolf? Dolf glimlachte zonder teekening. Dat er aan hebben een eind kwam, wist hij maar al te goed. En het krijgen? Op dat punt waren de eerste stuurman en Zwiers meer optimist dan hij, ofschoon er een kloof tusschen hun beider meeningen be stond. De één zei: bij Iemand is het onmogelijke uitgesloten, en de ander vond zijn heil daarin, dat er gelukkig in het leven mogelijkheden bléven. Zelf zag hij nog geen weg, waar hij verwachting en zeker heid herkrijgen kon. Eindelijk kwam na weken, land in zicht. Zwart doemden in een morgen de rotsen van Trinidad voor den Poolster op. De plotse onderbreking in het vlak van den Grooten Oceaan door de massale steenklompen, maakte een overweldigenden indruk op Dolf. De dag, doorgebroken, viel op het stuk vaste land. Het deed goed, weer eens een stevig en onbewogen deel van de aarde te aanschouwen na het steeds beweeglijke en wisse lende van de zee. Daar lag een rustpunt, daar kon even wor den uitgeblazen. De Poolster ging bij Port of Spain voor anker. Negers be stormden het schip onder luid krijgsgeschreeuw. Ze lieten on besuisd de lieren proefdraaien en legden de ruimen bloot. Over het anders rustige dek kriskrasten nu schrille kreten en lawaaide het van vreemde klanken. Zelfs de winches hadden moeite om boven het krijten en gillen hun dreun en gesis te doen hooren. Er kwamen kooplieden aan boord. Druk ge baren en vlug brabbelend trachtten ze de bemanning aller- hand snuisterijen op te dringen. Tusschen uitgestalde ge bruiksvoorwerpen schiffelden mannen en jongens met trossen bananen in roode schil, en met manden vol groene sinaas appelen en citroenen. Ze wirwarden langs de luikhoofden, in de boordsgangen en bij de hutten van de officieren. Brutaal en schreeuwerig namen ze bezit van het schip, alsof het hun marktterrein was. Geen der mannen van den Poolster nam er aanstoot aan. Ze gaven alleen acht op hen, die te dicht bij de hutten kwamen, of er vrijmoedig binnen stapten. Ze kenden deze goochelaars met hun lange en losse vingers, die zoo mo gelijk elk voorwerp ongezien konden laten verdwijnen. Opeens ontstond er stagnatie in den handel. Eén der hande laars meende zich door een jongen met citroenen gehinderd in de uitoefening van zijn bedrijf. En opzettelijk zwaaide hij een arm breed-uit. Tegelijk met een springvloed van onver staanbare vloeken en scheldwoorden stortten de groene vruchten in een boog over het dek. Getier en geraas, gelach en gehits, een dringen en stooten. Zwan poogde orde te scheppen. Rustig eerst, sprekend in een mengelmoes van talen. Maar niemand stoorde er zich aan. Toen dook de eerste stuurman op. Als dat geval nog een poosje duurt, zijn die negers morgen nog niet klaar, dacht hij. Want de bootwerkers lieten eenvou dig de lieren in ruststand belust op een relletje en nieuwsgie rig naar den afloop. Zwan! riep Eén, neem een paar mannetjes en veeg dat cocktailtje het dek af. De liergasten doen toch al niet veel. En nu gelooven ze het heelemaal. Werken kan je altijd, denken ze Gelijk hebben ze stuurman, lachte Zwan. Maar wij zijn niet op tijd ready. Come-on, weg die lui! Allright, stuurman. Zwiers en Zwan, Dolf en Vlas voerden met hun knuisten en bonkige schouders een charge uit. Mlee, allee, jangsekiang, alibaba!, tierde Zwiers in woor ,i zonder zin. De stuurman grinnikte heimelijk. Hoewel niet zonder tegenwerking gelukte het den matrozen schoonschip te maken. Nog denzelfden dag was de lading, bestemd voor Port of Spain, gelost. En den volgenden morgen vroeg werd het an ker gelicht. De Poolster zette koers naar Curasao, het voor loopige einddoel van de reis. Na enkele dagen stoomens werd dit bereikt. Zwiers had gezegd: Nou krijgen we eens gelegenheid om op ons verhaal te komen, Dolf. Het mag er dan een beetje sjachereinig uitzien op Curasao met al die nauwe straatjes en de winkels, die onwijs vroeg sluiten, je kan in ieder geval een borrel koopen. Tja, je moet het nemen, als het is. Veel af wisseling hebben ze daar niet. Maar dat zal je wel gewaar worden. Dolf werd het niet gewaar. Want hij voelde zich op den dag van aankomst verre van fit. Ik zou maar te kooi blijven. Jager, adviseerde Eén, die aan boord als dokter fungeerde. Dolf had hem om kinine gevraagd. Dat is jammer, kerel, zei Zwiers. toen Dolf den raad van den stuurman opvolgde. Het lijkt me beter, dat je toch meegaat Je zal zien. je knapt ervan op. Een stevige borrel en je bent het ventje. Meer dan wanneer je in je kooi bliift hangen. Misschien heb je gelijk, Zwiers, maar ik pas. Ik weef zeker, dat ik anders morgen finaal groggy ben. Hij klappertandde, ofschoon er in het volksverblijf een zware hitte hing. T ?°l 't*" Zei Zwiers, die zijn maat van koorts zag beven. je hebt het erger te grazen, dan ik dacht. Waar heb jij dat opgeloopen? Joost weten, maar ik heb hetHij rilde. Well duik er als het weerlicht in. boy, heeft de stuur je al wat te slikken gegeven? Dolf wuifde met zijn hand als een bevestiging, en wreef toen over zijn voorhoofd waar klam zweet op parelde. Af fijn, zei Zwiers, er komen nog meer avonden en havens. Je houdt het te goed. dat is ook niet onaardig. Sterkte, kerel, ik ga. a Er kwamen inderdaad meer avonden, maar Dolf. die over dag toch wilde werken, voelde na het afnokken geen lust om te gaan passagieren Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2