Iliruuir Cdhsrljr Qlnurunl Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leideren Omstreken jeugdwerkloosheid bestreden Chateau Paulet gfoonntmentsprijS: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 Cf. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) "Postbox 20 Postgiro 63936 ZATERDAG 29 OCTOBER 1938 19e Jaargang 9ifoertentiq)rtj?tn: Van I tot 5 regels 1.17'/« Elke regel meer0.22'/a Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekendƒ0.10 NO. 6535 SCHOOL EN LEVEN Deze twee begrippen zijn immer met elkander gecombineerd en vormden me nigmaal een naam voor een paedago- gisch of onderwijskundig tijdschrift. Maar de school heeft lang niet altijd het leven gediend; stond vaak ver van het leven af. Dit wijzigde zich onophoudelijk; het onderwijs verstarde menigmaal. Van daar telkens de roep om onderwijsher vorming, om aanpassing en aansluiting van de school aan de werkelijkheid. De inspectie van het Lager Onderwijs fn de derde hoofdinspectie, d.w.z. de ge zamenlijke inspecteurs in de Noordelijke provincies, hebben op initiatief van den hoofdinspecteur, den heer L. W e 11 i n g, die al een paar jaar nieuwe wegen zoekt, het vraagstuk forsch en in het groot aan gepakt. Het resultaat van hun arbeid is neergelegd in een schema voor de vak ken Lezen, Schrijven, Rekenen en Ne- derlandsche Taal; welk z.g. leerplan slechts de pretentie heeft als leidraad te willen dienen voor de onderwijzers in deze inspectie om het vraagstuk practisch te kunnen beoordeelen en wanneer de oplossing hen wenschelijk voorkomt de nieuwe richting bij het onderwijs te vol gen. Van opleggen en voorschrijven, zoo wordt nadrukkelijk verzekerd en her haald, is geen sprake. De nieuwe richting. Een enkel vrijzin nig dagblad, dat met groote instemming van deze leidraad melding maakt, zegt „dgt het anders moet gaan dan het steeds gegaan is"; doch zoo staat het niet. Vooral het Christelijk onderwijs heeft krachtens beginsel zich altijd, hoe wel niet steeds even principieel en krach tig, verzet tegen één te ver doorgevoerd intellectualisme ën de wilsvorming niet verwaarloosd. Wat thans als onderwijs hervorming aangediend wordt, was al thans voor een deel, misschien vaak onbewust, praktijk in de Christelijke school. Maar daarom kan er van .onze zijde ook geen bezwaar rijzen tegen een syste matische uiteenzetting van een betere onderwijsmethode, dan tot heden min 'of meer slaafs gevolgd werd. Immers, de leidraad der inspectie raakt noch aan onze principieele vrijheid, noch aan de leerstof, noch aan de paedagogische be ginselen. Er is dan ook eerder reden om te vragen, waarom de voorstaande man nen in de Christelijke schoolwereld hun stem niet luider hebben doen hooren, dan dat men anderen het propageeren van nieuwe denkbeelden zou verwijten. Trouwens, met alle respect voor hen, die op zoo bekwame wijze op vernieu wing aandringen, mag herinperd aan de bedoeling van Minister de V.iss.er met zijn algemeen vormend onderwijs en aan de frissche ideeën van den grooten schoolman W i r t z, wiens invloed op de Schoolwet 1920 waarschijnlijk veel groo- ter is geweest dan menigeen vermoedt. Algemeen vormend onderwijs, dat heeft ten doel de kinderen te leeren „hun hersens te gebruiken", zóó, dat zij in staat zullen zijn door zelfstudie tot ver dere ontwikkeling te komen. Parate ken nis is daarbij niet overbodig, doch zij móet middel zijn, geen doel. Wij' allen hebben heel wat parate kennis gehad, kenden namenrijen, cijferreeksen en grammaticale regels uit het hoofd; doch alleen zoo lang wij er mee bezig waren. De Belgische inspecteur van het onder wijs, wiens uitspraak we in een vorig artikel citeerden, verklaarde in oprecht heid: „Ik neem veel examens af, maar ik ben dankbaar dat ik niet aan de andere zijde van het tafeltje zit." Leeren [denken en leeren spreken, dat is de grootste opgave voor de lagere school. In dit verband is het ook zoo typisch wat de Leidraad der Noordelijke inspecteurs opmerkt over het gebruik van de streektaal. Laat de kinderen in de laagste klasse maar gerust hun mee ning in het dialect zeggen; ja, het is ge- wenscht, dat de onderwijzeres ook zoo nu .en dan van het dialect gebruik maakt; want voor alle dingen moet de leerling durven praten. Is dat geen kostelijke les? Wat is ieders ervaring? Dat menigmaal personen met een goede schoolopleiding op bijeen komsten geen moed hebben om een woord te spreken. Men zegt dan b.v.: officieren en politiemannen kunnen geen redevoering houden. Maar het zou toch geen schande zijn, als ze behoorlijk hun meening kunnen zeggen. Voorts leek het vroeger lachwekkend als men logées had in „nationale" klee derdracht en hun streektaal sprekend. Die kleinzieligheden zijn we nu ontgroeid; we hebben een Kamerlid gekend, die zijn zetel won door de kiezers op origineele wijze in hun dialect toe te spreken. En de Friezen zijn er in den Haag niet minder om, al schamen zij zich hun lands- faal-niet. Integendeel, ze worden nage- olgd door Groningers. Drentenaren, en Overijselaars. Waarom zouden dan de kinderen der laagste klasse hun moeders- taal niet mogen spreken? Vergt men van hen, dat zij direct beschaafd spreken, dan kunnen zij slechts beschaafd zwij gen; doch dan leeren zij het later ook niet. In de Leidraad lezen wij deze tref fende opmerking: „Voor alles dient er voor gewaakt te worden, dat het kind zijn moed, zijn onbevangenheid en on beschroomdheid behoudt, dat het dus durft te spreken en durft te schrijven." Daarom moet de leerling zelf vertellen, zelf opstellen maken; discussieeren met zijn medeleerlingen en zelfs met den on derwijzer. De Christelijke school heeft daarvoor de ongezochte gelegenheid bij de Bijbelles. Het onderwijs was veelzins vermecha- niseerd. Bij het lezen gebruikte men doorrenboekjes" en de vraag of het ge- lezene begrepen was, bleef onbeant woord. Bij de taalles waren het spel- en geslachtsregels, die weinig nut deden. Zonder woordenboek (dat overigens voor het inprenten van het woordbeeld noodzakelijk is) kan zelfs de Minister van Onderwijs niet zonder taalfouten schrijven. En bij het rekenen had men „kranensommen" en vergde men hersen gymnastiek over denkbeeldige, fantasti sche cijfercombinaties. Het rekenen uit het hoofd, waarin onze vaderen met hun stuivers, stooters en schellingen kranen waren, kwam niet meer tot zijn recht. Dus zegt de nieuwe leidraad: leer wer kelijk rekenen met getallen en zaken, waarmee de leerlingen dagelijks in aan- 'ng komen of waarmee ze later te maken krijgen. Geen cijferoefeningen, waarvan het u begint te duizelen. Zóó komen school en leven bij en nader tot elkaar. Maar, zal iemand vragen: als de leerling nu verder studeeren moet; wat dan? Het ware ondenkbaar, dat de samenstellers van de leidraad daarin niet zouden voorzien hebben. Zij hebben immers het werkelijke leven op het oog. Échter, zij stellen voorop, dat het on derwijs niet alleen te intellectualistisch, maar ook te overladen is. Daarna volgt, dat vereenvoudiging in de lagere klassen mogelijk is en dat met name menige plat- telandsschool zich veel beter aan het toe komstige levensmilieu der kinderen kan aanpassen, dan tot heden vaak geschiedt. Maar er volgt ook uit, dat in menige school na het vierde leerjaar een split sing zal moeten aangebracht worden. Het leven is veelvormig; de eischen aan de leerlingen te stellen, derhalve ook. School en leven met elkaar in harmo nie brengen, is een moeilijke opgave. Dat de inspectie in de noordelijke provinciën een aanvankelijke en o.i. zeer geslaagde poging waarover een algemeen dag blad natuurlijk niet in bizonderheden kan spreken daartoe deed, valt hoogelijk te waardeeren en noopt de onderwijzers tot naderiken en bezinning. en)Uo4erne^e|)ilieryen^.l?awlte$ Cwc&entuejs*? Iel: uw* ettottenkta ALG. FRIESCHE LEVENSVERZ.-MY LEEUWARDEN - BURMANIAHUIS GROOT NOOROHOLLANDSCHE VAN 1845 AMSTERDAM - VAN BRIENENHUIS DUBBELE GARANTIE VOOR ALLE VERZEKERDEN Koninklijk bezoek aan Groningen Overdracht van een raam in de academie 's GRAVENHAGE, 29 Oct. Men deelt ons van officieele zijde mede, dat het in de be doeling ligt van H. M. de Koningin een niet-officieel bezoek te brengen aan Gro ningen. Dit bezoek zal plaats vinden op 4 en 5 November a.s. Hare Majesteit zal bij die gelegenheid in de Academie het raam overdragen, door haar aan de Universiteit geschonken. Ook is Hare Majesteit voornemens een gedenksteen te onthullen ter herinnering aan de ingebruikstelling van het op Gro- ningsch gebied gelegen gedeelte van het kanaal Groningen-Friesland-IJsselmeer en aan dit kanaal den naam „Van Starken- horghkanaal" te geven. MEER DAN VEERTIG DOODEN TE MARSEILLE? Groeiende lijst van vermisten MARSEILLE. 29 Oct. (Havas). Vanoch tend werden alhier 41 menschen ver mist. Men vreest, dat zij bij den brand in de „Nouvelles Galeries" zijn omge komen. In den afgeloopen nacht werd reeds door 17 gezinnen aangegeven, dat een lid van het gezin ontbrak. Toen de brand in de „Gale ries" uitbrak, bevonden zich "minstens der tig menschen in de theesalon. De strijd tegen het vuur is den geheelen nacht voortgezet: voor een opnieuw oplaaien van het vuur behoeft echter niet gevreesd te worden. In het hotel „Noaillcs" hebben vooral de bovenverdiepingen geleden. Daar nog voort durend een blauwachtige rook van de puin- hoopen der „Galeries", opstijgt, kon nog niet gedacht worden aan het zoeken naar slacht offers in de ruïne. Men zal daarmede waar schijnlijk eerst laat in den namiddag kun nen beginnen. Tot dusverre zijn zes lijken gevonden. Twee daarvan konden niet geïdentificeerd worden. Over de oorzaak van de ramp ver keert men nog steeds in het onzekere. Vast staat, dat het vuur is ontstaan op de eerste verdieping van de „Galeries", waar men mat een uitgebreide verbouwing bezig was, waar in het vuur gretig voedsel vond. KANAAL DOOR ZUIDBEVELAND MIDDELBURG, 2S Oct De hoofdingenieur directeur van den Rijkswaterstaat heeft aan besteed het onderhoud van het kanaal door Zuid-BBeveland gedurende 1939 en 1940. Ra ming f 22.700 per jaar. Laagste inschrijver J. M. Dekker te Schiedam voor f21.S88. Jongens beneden 15, meisjes beneden 16 jaar niet in ondernemings- arbeid Scholingsplannen, een staat- van-dienst-boekje en een sociale jeugddienst Aldus zijn de plannen der Regeering In de vergadering van de Rijkscommissie van advies i-mzake het vraagstuk van de werkloosheid onder de. jeugd, welke heden, Zaterdag is gehouden, heeft de voorzitter, Mr, C.' P. M. R'omme, Minister van Sociale Zaken, een inleiding gehouden, waarin hij allereerst uiteenzette, dat de bestrijding van de werkloosheid cnder.de jeugd een plicht in hijzonder opzicht tegenover het gemeens- best is. Het welslagen hiervan is van de mede werking van de maatschappelijke krachten afhankelijk en het doel van deze werkloos heidsbestrijding moet zijn. de jeugd te hel pen om tot betere en gelukkiger menschen op te groeien, dan- zij anders door den ernst der tijden geworden zou zijn. Daarvoor is de steun der maatschapplijke krachten noo- dig. De Regeering heeft slechts de taak Vervullen van leiding, ordening en activee ring. In dit verband zette spr. de plannen der Regeering in dit opzicht, waarover de commissie zal hebben te adviseeren, uiteen. Later in den ondernemingsarbeid In de eerste plaats 'bezag de Minister het feit, dat zoovele jongelui van 14 tot 21 jaar, die werk hebben, door buiten hen zelf lig gende oorzaken weer uit het bedrijfsleven gestooten worden, zoodat ze geen geregeldcn arbeid hebben. De regeering is voornemens, daar tegen twee maatregelen van wetge- venden aard voor te stellen aan de Staten-Generaal, één van tijdelijk, één van meer blijvend karakter. Zoolang het aanbod van j eugdige werkkrachten de vraag belangrijk blijft overtreffen, wil de regeering zich door den wetgever gemachtigd zien, bij een uiteraard voor beperk ten tijdsduur geldende crisiswet, om, indien zulks naar het oordeel der Kroon kan bijdragen tot een betere verdeeling van beschikbare werkge legenheid, aan jongens beneden de 15 jaar ondernemingsarbeid (buiten den landbouw, waarvoor een afzon derlijke regeling in overweging is) te kunnen verbieden. Daarnaast denkt de regeering zich een wijziging der Arbeidswet, waardoor, behoudens eventueele noodzakelijke uitzonderin gen in verband met dringende eischen van het bedrijfsleven, 14- en 15- jarige meisjes uit ondernemingsarbeid Minister Romme (buiten den landbouw) zullen wor den geweerd. Dat de laatste maatregel, betreffende de meisjes, zich uitstrekt tot aan de 16-jarigen e-n daarenboven als een meer blijvende is gedacht, hangt samen met de opvatting der regeering, dat deze maatregel niet slechts deugdelijk is ter bevordering van een betetr-j verdeeling der beschikbare werkgelegenheid, doch in de beteekenis daar bovenuit, gaar, imzooverre hij het nog kind zijnde meisje de noodzakelijke bescherming verleent tegen het voor haar veelal zoo gevaarlijk verblijf in het ondernemingsmilieu, en daarenboven haar richt op den arbeid in en voor het ge zin, waar vooral haar toekomstige taak ligt De Regeering verwacht van deze maatrege-. len een zoodanige verschuiving in de verhou ding van vraag naar- en aanbod van jeugdi gen, dat in meer dan één jaarklasse van hen, voor wie onderneminersarbeid toegela ten blijft, de werkloosheid zal verdwijnen. Financiering van scholingsplannen Intusschen is biermede het vrkajarstukniet opgelost, zelfs kan men zeggen, is een nieuw facet daaraan toegevoegd, in zooverre n.l. voor het bedrijfsleven een tendenz van kost prijsverzwaring uit hot genoemde voortvloeit. Aan deze moeilijkheid wil de Rcgee.ring te gemoet komen en tot verdere oplossing wil zij geraken in samenwerking met het be drijfsleven waarbij de Regeering dan meer in het hijzonder op het oog heeft de 14-jarige jongens, samenwerking waartoe zij het bedrijfsleven uitnoodigt. De Regeering is harerzijds in die samen werking bereid te bevorderen, dat, zoolarg zij van haar vorenbedoelde machtiging ge bruik maakt, van Rijkswege de gelden be schikbaar worden gesteld, welke noodig zijn ter financiering van wat ik moge noemen, in de breedc beteekenis van het woord, de scholing:splannen, welke het bedrijfsleven in zijn verschillende schakeeringen, met behulp van deskundigen, naar voren 2al wil len brengen, om de 14-jarigen heler geschikt te maken voor hun toekomstige bedrijfstaak en hen dus als 15-jarigen van meer waarde te doen zijn in het bedrijfsleven dan zij zoo- der die opleiding zouden wezen. Ik denk hier aan de mozelijkheid van Nijverheidsonderwijs, dat op te zetten ware in den voet van onze centrale werkplaatsen, aan een eventueele combinatie van zuil Nijverheidsonderwijs en algemeen onder richt, aan invoering ook van liet (wte-op- eon-stelsel waarbij dispensatie mogelijk zou zijn van het arheidsverkod r 14-jarj- gen met. aanvullend onderwijs, enz. Voor wat betreft de 14- en 15-jarige meis jes, wier toekomstige taak, zooals gezegd, de regeering vooral ziet liggen in den arbeid ui en. voor het gezin, is de regeering. onder 'gelijke vooropstelling als evongemeld, bereid, geldelijke hulp te verleenen, wanneer van uit het maatschappelijk leven naar gebleken behoefte plannen worden aanhangig ge maakt en goed bevonden, welke bevorderen dat de ontwikkeling dezer meisjes erop wordt gericht, dat zij ook later voor een ge- zinsarbeid behouden blijven. De regeering wenscht voorts zoolang de verhoudingen zulks noodig maken, de uit breiding 'te bevorderen van de verschillen de soorten van cultureele zorg, waarmede sedert eenige jaren het departement van Sociale Zaken bemoeiing heeft. t.w. kamp werk, centrale werkplaatsen, werkobjecten en cursussen. Tot de bevordering van de beschikbaar stelling der daartoe noodige ruimere geld middelen heeft de Regeering besloten, gelijk ook tot een vedhoogde subsidieering in de kampkosten, tw. van 75 op 85% dier kosten, indien de leiding het tot uitbreiding weet te brengen. Een staat-van-dienst-boekje Ter stimuleering van de deelneming aan deze cultureele zorg en aan de voorzienin gen voor de 14-jarigen meent de regeering te moeten voorstellen de invoering van een staat-van-dienst-boekje voor eiken minder jarigen leerplicht-vrijen jongen. In dat boekje wordt dan aanteekening ge houden, aan welke voorziening is deelge nomen, c.q. oat en waarom niet aan een voorziening is deelgenomen. Dit zal kunnen worden een belangrijk document bij de be slissing over indienstneming. Tenslotte heeft de regeering besloten te bevorderen, dat de jeugdregistratie over het geheele land wordt uitgebreid, teneinde haar organiseerende taak met betrekking tot de bevordering van het werken-door-de-jeugd op verruimde schaal te kunnen voortzetten. Zij zal on derdeel zijn van een ten departemente in het leven geroepen criscisdienst, sociale jeugddienst ge-heeten, waarin de geheele aangelegenheid der door de omstandig heden noodzakelijk geworden sociale jeugdzorg wordt geconcentreerd. Over deze plannen zal de commissie haar oordeel hebben te geven. Na deze uiteenzetting heeft de Minister van Sociale Zaken mededeel ing get dat hij, in overleg met de betrokken leidende ambtenaren. besloten heeft, den heer M e ij e r de Vries van de bemoeiingen met de werklooze jeugd te ontlasten, en de leiding van den nieuwen crisisdienst te stellen in handen van den heer G. W. F. van Hoeven, aan wien tz.t een raad van beheer uit de bij deze voorzieningen betrokken kringen zal worden toegevoegd. Ned. Bond van Ned. Herv. J.V. op G.G. De jaarvergadering van de afdeeling Zuid-Holland van den Ned. Bond van Ned. Herv. Jongelingsvereenigingon op Geref. Grondslag zal Zaterdag 5 Nov. a.s. te Gouda in „Ter Gouw" gehouden worden. Na afdoening der huishoudelijke zaken zal als referent optreden Ds H. Bout, Ned. Herv. predikant te Delfshaven, met het on derwerp: ,De waarde der Belijdenisgeschrif ten". De vergadering zal om 3.15 uur aan vangen. Door goederentrein gegrepen Locomotief ontspoord, auto vernield Geen persoonlijke ongelukken HILLEGOM,- 29 October. Gisteren om streeks half acht passeerde een vrachtauto den onbewaakten spoorwegovergang in den nieuwen weg tusschen Hillegom en Vogelen zang. Juist op 'de spoorbaan sloeg de irio- lor af. Op hetzelfde oogenblik naderde goederen trein 4609 uit de richting Haarlem. De be stuurder van de auvo wist zich bijtijds in vei ligheid te stellen door uit de cabine te sprin gen. De auto werd gegrepen, een paar bon Jerd meter meegesleurd en vernield. Ten gevolge van de botsing ontspoorde de loco motief, waardoor het spoor tusschen Voge lenzang en Hillegom werd versperd. De dienst moest pp dit traject over één spoor worden onderhouden, hetgeen een vertra ging van een kwartier voor de trein u var Leiden naar Haarlem beteekende. De boottrein uit Vlissingen en D-trein 28 uit België, werden Ier ontlasting van het gestoorde traject over Utrecht naar Amster dam C.S. geleid. Uit Amsterdam zijn twee ongevallenwagens met een ploeg personeel naar Hillegom vertrokken om de ontspoor de locomotief in de rails te plaatsen. Geen tijd om te waarschuwen Nader vernemen wij nog: Een vrachtauto met open laadbak, van de firma Verkerk, expediteur van zand en steenen, kwam op den spoorwegovergang in den nieuwen weg tot stilstand, doordat de motor afsloeg. De bestuurder probeerde den wagen van de rails te duwen, doch toen dit niet gelukte, ging hij hulp zoeken bij een bewoner van een zeer nabij gelegen perceel, vlak bij den overweg staande. Voordat beide mannen bij de auto terug waren, zagen de de lichten opdoemen van de uit de richting Haarlem komende ijl goederentrein 4609, welke met een snelheid van 75 km. per uur naderde. De afstand was te kort om nog een waarschuwing te geven en over een lantaarn beschikte geen der beide mannen. Door de zwarte duisternis kon men op de locomotief de gestrande auto niet onder scheiden en met een harden slag greep de goederentrein de vrachtauto in de flank. Verbrijzelde stukken vlogen her en der: de laadbak werd op de buffers meegesleurd en het chassis werd onder de linkerwielen vermorzeld.- Driehonderd meter voorbij de plaats des onheils kwam de trein tot stil stand. De hevige botsing had de eerste van de locomotief uit de rails gelicht. De zeven goederenwagens, waaruit de trein bestond, bleven in het spoor. Weldra waren werkploegen uit Hillegom en Lisse ontboden, die de resten van de vrachtauto uit het werk van de locomotief verwijderden. Daarna spande men alle krachten in om de ontspoorde machine op de baan te krijgen. Hierbij kreeg men assis tentie van de beide uit Amsterdam gekomen ongeval 1 enwagens. Om elf uur was de zware locomotief, die vrij belangrijke schade had opgeloopen, in de rails en sleepte de machine van den ongevallentrein haar met de goederenwa gens naar het emplacement-Hillegom. Aangezien de spoorstaven van het ge beurde niet hadden geleden, is kort daarop het verkeer over dubbel spoor hervat. N.V. GR0NIN6SCHE HYPOTHEEKBANK VOOR NEDERLAND gevestigd te GRONINGEN De Bank geeft uit: 3'/2 Pandbrieven a 100% (Koers van omwisseling ÏOO1^ VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen en het ZONDAGSBLAD H.M. de Koningin zal in November een bezoek aan Groningen brengen. Tegen de daders van de diefstallen bij een Amsterdamsche firma zijn zware straffen geëischt. De Paedagogische Conferentie voor het Christelijk Onderwijs op de Ernst Sillem, Hoeve. Te Zwolle is een berucht inbreker aan-< gehouden, die tallooze inbraken op z'ö geweten had. Minister Romme heeft de plannen der regeering inzake de bestrijding der jeugd werkloosheid uiteengezet. Bij Hillegom is een vrachtauto door een trein gegrepen, waardoor de locomotief ontspoorde. Financieel Weekoverzicht. Massale brand aan de Canebière te Marseille. Duitschland zet duizenden Joden over de Poolsche grens. Bijeenkomst van de nationale raad van China te Tsjoengking. Wat voor weer krijgen we Zwakke to* matige naar west of zuid west krimpende wind, mistig en betrok ken tot zwaar bewolkt weer, weinig of geen neerslag, weinig verandering in temperatuur. PRAKTIJ KEX AM EMS BOEKHOUDEN Middenstands-diplom* Boekhouden M.0. Handelskennis L.0. Frans, Duils en Engels L.O. Wiskunde L.O. en M.OX. Nederl.. Engelse en Duits* Handelscorrespondentie Hoofd akteji.vin. a££ BOEKHOUDINGEN BELASTINGZAKEN J. M. VAN OSNABRUGGE KROOSWIJK (hij Oud-Beijerland) Telef. O.-B'land 108 AS SURANTIES EFFECTEN Cognac Generaal Agerv ANDRE KERSlENb Tilburg MEN LOGEERT. amUH-J.HTI 7fCP(-,nrr> a WOTfL TEL.31660 CAfÉ KAMERS MET ONTBiJT-f-3-MET BADKAMER -f-4- Het wrak van de „Chryssi" Nog steeds geen beslissing ROTTERDAM, 29 October. Gister is weder om door den Rijkshavenmeester bij Poorters haven een onderzoek ingesteld naar de m<> gelijkheid om het wrak van de „Chryssi" te bergen. Naar wij vernemen is een beslis sing nog steeds niet genomen, doch het za! wel op opblazen uitdraaien. Dit zal dan ge schieden door de lirma Van der Tak te Rot terdam, die op dit gebied groote ervaring heeft. Intusschen heeft de firma de opdracht nog niet ontvangen, doch zij kan elk oogen blik worden verwacht Men raamt dat »1o werkzaamheden eventueel wel drie maan den in beslag zullen nemen. Scheepsbouwopdracht voor P. Smit Jr Nienw motorschip voor de V.N.S. 's GRAVENHAGE. 29 Oct. De Vereen. Nederlandsche Scheepvaart Mij. geves tigd te 's Gravenhage, heeft den houw van een dubbelschroef motor-, vracht- en passagiersschip opgedragen aan de ma ohmefabriek en scheepswerf van P. Smit Jr N.V. te Rotterdam. Dit schip zal een zusterschip worden van het in October 1937 bij dezelfde werf bestelde motorschip „Klipfontein" en het m.s. „Eland fontein". dat zich in Dantzig hij de werf Schichau in bouw bevindt

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1