Jiir uwe geïtecift (üpumnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken De vernieuwing van ons Onderwijs Autobus van den dijk gereden A V A N G P A L T H E Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j Ct Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 33936 DONDERDAG 27 OCTOBER 1938 19e Jaargang SbbErttntieprijim: Van I tot 5 regelsf 1.17'/» Elke regel meer022'1$ Ingezonden Mededeelingeo van 1—5 regels230 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan 't bureao wordt berekend0.10 NO. 6533 DE LOON- EN HUURBELASTING Onmiddellijk na het verschijnen van de Millioenennota hebben we bezwaren ge opperd tegen de voorgenomen loon- en huur belasting. Daarin lag niet opgesloten een principieel verzet tegen verzwaring van las ten; indien de nood van de schatkist zulks onvermijdelijk maakt, dan zullen de offers gebracht moeten worden. Daarover ging het dus niet en daarover hebben wij het nu ook niet Wij bespraken alleen de praktische zijde van de nieuwe belastingen. En dan kunnen wij niet anders zeggen, dan dat deze belastingen, zooals ze waarschijnlijk geheven zullen worden, in strijd zijn met het voornemen der Regee ring, om e«n nationale belasting te hef fen, waaraan heel het volk heeft bij te dra gen. Hierin ligt o.i. opgesloten, dat rekening zal worden gehouden met de financieele draagkracht der contribuabelen. Dit beginsel nu komt bij beide heffingen in het gedrang. Een proportioneele loonbe lasting van 2 pet drukt onevenredig zwaar. Daarom stelden we direct de vraag of mis schien een minimum-bedrag vrijgesteld kon worden. Daarop hebben anderen sindsdien ook aangedrongen. Toch is dit geen ideaal Zooveel het mogelijk is behoort iedereen, die inkomen heeft, in de algemeene lasten bij te dragen. Maar, progressief, niet volgens dezelfde schaal. Al zal de progressie hier niet zoo straf doorgevoerd kunnen worden als bv. b,ij de geldende inkomstenbelasting. Doch dit is «en kwestie van graad, niet van principe. Allemaal 2 pet lijkt ons onbillijk .tegenover de kleinen. Ook de huurbelasting heeft ernstige scha duwkanten. Een bruto-huuropbrengst zegt niets, absoluut niets ten aanzien van de netto-revenuen. Vooral sinds vele huizen door de hypotheek heenzakten. Terwijl bo vendien de Regeering zelfs eenige jaren ge leden huurverlaging heeft geforceerd om zoo tot verlaging van het levenspeil te komen Een huurbelasting van de netto-opbrengst zou te verdedigen zijn, al zal in dat geval de huis-eigenaar twee keer inkomstenbelasting moeten betalen: eerst op de gewone wijze, zooals iedereen, dan omdat hij dit inkomen, geheel of gedeeltelijk trekt uit de huurop brengst Maar hij staat dan in gelijke con ditie als bezitters van effecten enz. Er is ook geen sprake van, dat de huur belasting op de huurders verhaald kan wor den. De kans is.grooter, dat de laatsten pro beeren hun loonbelasting op den huiseige- i naar te verhalen. Doch hoe het zij, wij kunnen het niet an- 'ders zien, dan dat de huurbelasting, zooals ze blijkbaar bedoeld is, niet op rechtvaar dige gronden verdedigd kan worden- Wij ver staan het dus, dat vereenigingen van ver huurders zich alom opmaken om aan deze onbillijke bejegening te ontkomen. De recht vaardigheid komt er door in het gedrang. „Wilde busdienst" ondernemers strijden voor hun belangen Zeer krachtige actie wordt gevoerd „Wapenstilstand'' tot 15 Febr. voorgesteld AMSTERDAM, 27 October. De exploi tanten van wilde autobusdiensten zijn in Krasnapolsky bij elkaar gekomen om te be raadslagen over hetgeen thans gedaan kan en moet worden, nu blijkbaar krachtens een door den Minister van Justitie verzonden circulaire door alle plaatselijke hoofden der politie krachtig wordt opgetreden tegen het onderhouden van busdiensten op trajecten, •waaromtrent in kort geding vonnis is ge wezen, Algemeen was men van meening, dat de Minister van Justitie buiten zijn be voegdheid is getreden en dat de inhoud 1 van zijn circulaire op geen enkele wets- grond rust. Na zeer breedvoerige discussies werd besloten den strijd met alle geoorloofde middelen voort te zetten. Het actie-comité, dat1 dien strijd zal voeren en dat daartoe door alle belang hebbenden financieel in de gelegenheid werd gesteld, heeft om te beginnen een audiëntie aangevraagd bij den Minis ter van Justitie. De vergadering machtigde het comité -voorts zich in verbinding te stellen met een aantal juristen om gezamenlijk te overwe gen wélke richtlijnen,er in de toekomst ge volgd moeten worden. Bovendien werd besloten een audiëntie aan te vragen bij den Minister van Water staat met het doe! den Minister te bewegen een „wapenstilstand" te sluiten tot 15 Febr. 1939 wanneer het R A. P. afloopt. Voor het zelfde doel zal een onderhoud worden ai gevraagd bij de directie der Spoorwegen. Voorts zal een schrijven worden gericht tot de Ministers van Defensie en Financiën, terwijl een uitvoerig gedocumenteerd adres zal worden gezonden aan de leden van de Eerste- en Tweede Kamer. Bovendien zal door het houden van openbare vergaderin gen,door het verspreiden van pamfletten en door hpt laten circuleeren van inteeken- lijetfcn het oordeel worden gevraagd van het publiek, dat van de busdiensten gebruik maakt* Het thema van de Paeda- gogische Conferentie voor het Chr. Lager Onderwijs De minister opent de Con ferentie - Prof. Waterink houdt een rede Hedenmiddag is de met zoo verheugend succes bekroonde wensch van den heer J. N a u t a, als redacteur van „De School met den Bijbel" in vervulling gegaan en zijn ruim 400 deelnemers samengekomen op de Ernst Sillemhoeve te Lage Vuursche ter bij woning van de Paedagogische Conferentie voor het Chr. Lager Onderwijs, waar het thema „Onderwijsvernieuwing" van vele zijden besproken zal worden. De opening Leider der Conferentie is Prof. Dr J. a t e r i n k, van Amsterdam, die heden middag te 2 uur de eerste zitting opende met te doen zingen Ps. 843 en 6, het lezen van 1 Cor. 3 1—14, 1 Cor. 8 lb—3 en 1 Cor. 13 1—3 en 13, en gebed. Terstond gaf hij daar na het woord aan den Minister van Onder wijs, Prof, Dr J. R. Slotemaker de Bruïne. Rede Minister Slotemaker de Bmïne De Minister zeide, na een woord van alge meene waardeering dezer Conferentie, dat een onderwerp wordt aangevat, dat in den kring van onder wijzers en leera ren leeft. Men zoekt daar. De onderwij s-ve rsl a- gen geven daar van op menige bladzijde een zeer leerzaam bewijs. Intusschen dreigt hief eenzij digheid. Vernieu wing van het on derwijs mag vol strekt niet alleen beteekenen 't toe passen van geheel gla&mMUven- Mimrfer Slotemoker zeer onder won d' Brume den verstaan een nieuwe geest, die in veels zins reeds lang bestaande methoden zich werkzaam betoont. Dé overgang van het een in het ander zal trouwens dikwijls zeer ge leidelijk zijn. De overheid, ook bij het sterkst begeeren om alles wat staatsalbevoegdheid beduiden zou, te vermijden, kan niet nalaten maat regelen te nemen, die, hetzij de vernieuwing remmen, hetzij de vernieuwing steunen. Zoo zal de wetgever niet kunnen na laten van paedagogische inzichten te doen blijken, als hij zich de vraag stelt of de regeling van het gewoon lager onderwijs na het zesde leerjaar en wel voor die kinderen, die niet naar andere takken van onderwijs overgaan, aldus zal moeten worden geregeld, dat er meer practisch dan theoretisch kan gewerkt worden, een gedachte, die reeds jaren geleden in de Tweede Kamer met aan drang- werd aanbevolen. Er komt nog bij, dat de overheid op dit terrein niet slechts werkzaam is als de in stantie, die door wet en algemeenen maat regel leiding geeft De Rijksoverheid en de gemeentelijke overheid moeten - bovendien voor overheidsscholen beslissingen nemen, die liggen op paedagogisch erf. Een en ander moge duidelijk maken, waar om ook de overheid groote belangstelling koestert voor het streven, dat de deelnemers aan deze conferentie hier samenbrengt* Na er op te hebben gewezen, dat het geen gewenscht wordt ook door de be volking, met name de ouders, moet wor den verstaan en tevens het geheele corps onderwijzres.en leeraren voor de idee van vernieuwing moet worden gewon nen, verklaarde de Minister de conferen tie voor geopend, in de overtuiging, dat zij zal medewerken aan verscherpt in zicht in de beginselen, aan klaar besef van hetgeen wij kunnen en ook niet kun nen; aan even klaar besef van hetgeen thans kan en moet gebeuren, in de over tuiging, dat positieve resultaten dienst baar zullen zijn aan een vernieuwing van ons onderwijs, die gansch ons volk ten zegen strekken zal. Openingsrede Prof. Waterink, den Minister danken de voor zijn aanwezigheid en toespraak, merkte op, dat deze Conferentie zeer wel begrijpt, dat de Minister hier gesproken heeft in het besef van, de wetenschap, dat een. Minister der Kroon ten opzichte van be paalde aanhangige vraagstukken niet een aprioristisch standpunt kan innemen. „Maar dat van de zijde van Uwe Exc. zoo duidelijk groote belangstelling getoond werd en wordt voor de vraagstukken, die ons samenbren gen, stemt ons tot groote dankbaarheid. Wij houden ons overtuigd, dat deze be langstelling, geboren, uit liefde tot ons onderwijs In het algemeen, uit een hooge opvatting yan de plicht, die op Uwer Excellenties schouders rust, niet anders dan ons onderwijs ten zegen kan zijn. „Dat wij in den persoon van Uwe Excel lentie een bewindsman begroeten mogen, van wien wij weten, dat hij als burger en als Christen zijn individueele liefde gegeven heeft aan de zaak van het Christelijk onder wijs, doet onze vreugde over Uwer Excellen ties aanwezigheid in dezen kring nog te intenser zijn. ,Met Uwe Excellentie hopen wij en ver wachten wij. dat deze conferentie dienstig zijn zal tot een nadere bezinning over dat gene, wat de practische toepassing van de allen dierbare beginselen op het leven onzer scholen van ons eischt. Wanneer wij, gehoorzaamheid aan onze beginselen en aanvaardend de macht der feiten, hier overleggen en thuis handelen, dan zal ook deze conferentie een zegen wegdragen voor volksleven in het algemeen en voor ons onderwijs in het bijzonder." Prof. Waterink heette vervolgens de vele aanwezigen hartelijk welkom, inzonderheid de ondenvs-autoriteiten, zoowel uit Rijks als Vereenigi»gsinstanties. Dan zich rich tende op 't thema der Conferentie, zei spr.: „Wij zullen handelen over onderwijs vernieuwing. Willen wij dat als Chris tenen doen, dan is het in de eerste plaats noodig, dat wij allen diep door drongen zijn van de gedachte, dat wij verplicht zijn om Gods wille te zoeken het heil van ons onderwijs in het alge meen en van het Christelijk onderwijs in het bijzonder. Elke reformeerende actie, elke hervorming, elke vernieu wing beteekent, dat de mensch iets los laten moet dat hij beschouwt als een stuk van zichzelf. Daarom is vernieu wing alleen mogelijk daar, waar de oot moedige houding is. Over de organisatie der Conferentie merkt Spr. op, dat de heeren van An del, Heukels en Nauta ontzaglijk veel werk verzet hebben om deze conferentie voor te bereiden en die te doen slagen. „Ik weet, dat ik niemand onaangenaam tref, wan neer ik zeg, dat zij eigenlijk de menschen zijn, die deze conferentie hebben georgani seerd. En de twee anderen zullen het mij niet euvel duiden, wanneer ik dan nog speciaal den heer Nauta in het bijzonder een woord van hulde breng. Van hem ging het initiatief tot deze conferentie uit. Hij heeft zeker wel den allermeesten arbeid verricht". En ook de uitgeefster van „De School met den Bijbel" komt lof toe voor haar medewerking. Voorts nader ingaande op het onder werp der Conferentie, heeft Prof. Wa terink er, na een historischen terug blik op gewezen, dat het voor de eerste maal is, dat Christenen bijeenkomen in grooten getale om te beraadslagen over de vraag, hoe het onderwijs in de school met den Bijbel over de heele linie, dat is dus didactisch en metho disch en schoolorganisatorisch moet zijn ingericht, overeenkomstig het ge zag, dat wij toekennen aan de begin selen en overeenkomstig den eerbied, dien wij hebben voor de feiten, die God ons doet kennen. Referaat Prof. Waterink Als eerste referent trad op Prof. Dr J. W a t e r i n k, hoogleeraar aan de V. U. en voorzitter van de conferentie. Hij behandel de het onderwerp: „P r i n c i p i e e 1 e grondslagen voor Onderwijsver- n i e u w i n g". Ref. verdeelde zijn referaat in een theore tisch en een practisch gedeelte. In zijn in- eiding stond hij :ort stil bij de >eteekenis >eginselen voor onderwijsvragen n het algemeen ;n de beteekenis /an de beginse len bij de vra gen van onder wijsvernieuwing. Nadat ref. aller eerst de vraag had beantwoord wat hij onder on derwijsvernieu wing verstaat, waarbij hij er op wees dj slechts mogelijk is op pnncipieelen grondslag, releveerde hij allereerst de historie om daarna aan dacht te wijden aan het uitgangspunt dat t.a.v. de didactische methode voor den Christen slechts kan zijn gehoorzaamheid aan de door God voor het leven gestelde orde. De regels waarnaar de didactiek en de methodiek hebben te vragen zijn ten deele indirect af te leiden uit de Schrift Ref. wees vervolgens op de ordeningen Gods waarop bij onderwijsvernieuwing moet worden gelet. De school zelve is geboren uit de cultuur behoefte en heeft zich op die behoefte te richten. De verscheidenheid van aard en van begaafdheid der kinderen vraagt, aan gezien het onderwijs psychologisch geba seerd moet zijn, de mogelijkheid van toe passing van een zoo soepel mogelijk onder- wijs-schema en het optreden op zoo geva rieerd mogelijke wijze van den onderwijzer. Onderwijsvernieuwing vraagt van de school: een rekening houden met de ge varieerdheid der kinderen; en van den onderwijzer (ook in verband met de manier waarop hij wordt opgeleid): inzicht in de voornaamste variaties, die zich in het kinderleven voordoen Nadat spr. gewezen had op het doel van het onderwijs, kwam hij tot het practisch gedeelte, waarbij hij zich beperkte tot die onderwijsvernieuwing die betrekking heeft op den aard en den omvang van de leer stof en op de didactische en methodologische vragen. Kort werden de verschillende po gingen tot ondervemieuwing nagegaan en eenige. didactische nieuwigheden besproken Ten slotte wees ref. er op wat voor on derwijsvernieuwing vereischt wordt om ten slotte te accentueeren dat bij alle onder wijsvernieuwing rekening moet gehouden worden met de omstandigheden dat: Reeds tientallen jaren de wetgever in hoofdzaak de didactiek bepaalde. (In plaats Van te waarschuwen tegen „staatspaedago giek" deed men beter dit feit te erkennen), b. Elke eenzijdige ('t zij van één vak uit gedachte, 't zij op één psychologisch gege ven gebaseerde) onderwijsvernieuwing op niets uitloopt, c. Alleen principieel gefun deerde en op de feiten gerichte „onderwijs vernieuwing" beteekenis kan hebben. Na bespreking van het referaat van prof. Waterink vereenigde men zich aan een ge- meenschappelijken maaltijd. Hedenavond spreekt de heer P. v. Nes Czn., hoofdinspecteur L.O. in de Tweede hoofdinspectie over: „Wettelijke bepalin gen en Onderwijsvernieuwing". Prof. Waterink Het wrak van de Chryssi Zal het worden opgeblazen? MAASSLUIS, 26 October. Nog steeds staat niet vast of het wrak van de „Chryssi", die eergisteravond bij Poortershaven is gezonken zal worden leeggepompt of door middel van dynamiet opgeblazen. Vermoedelijk valt daag de beslissing, want het zeer drukke scheepvaartverkeer eischt dat het wrak zoo spoedig mogelijk uit den weg wordt ge ruimd. Praétisoh is passeeren alleen moge lijk bij helder weer. Hedenavond is geble ken dat de ruimen van het gezonken schip reeds gedeeltelijk zijn opengeslagen, zulks als gevolg van den sterken stroom, zoodat de steenkolen uit het schip wegvloeien. In de onmiddellijke omgeving van het wrak is het water dientengevolge zwart gekleurd. Het geredde vee, bestaande uit zeven lam- STOPZETTING WILDE AUTO BUSDIENST GEWEIGERD Belangrijk vonnis van de Haagsche Rechtbank 's-GRAVENHAGE, 27 Oct. De president van de Haagsche Recht' bank Mr. A. S. Rueb, deed heden uitspraak in het kort geding van de Nederlandsche Spoorwegen en de Haagsche Tramweg Maatschappij tegen de N.V. Reisbureau Stoop te 's-Gravenhage, één van de z.g. „wilde bus"-ondernemingen. De president heeft de gevraagde voorzienirg om de autobusdiensten van Stoop onmiddellijk stop te zetten met een dwangsom van f 250.voor elke rit, geweigerd. In zijn vonnis overwoog de president o.m., dat de zeer ruime redactie van artikel 2 R.A.P. geen grond voor onrechtmatigheid van de handeling van gedaagde oplevert en dat ook niet geageerd kan worden uit de wet openbare middelen van vervoer, omdat de machtigingswet, waarop het R.AP. steunt, deze wet ter zijde heeft gesteld. meren, twee biggen en twee vaarzen, is door het bergingsvaartuig „Bruinvisch" te Maas sluis aan wal gebracht en door een plaat selijk veehouder met goedkeuring van de autoriteiten opgekocht. Het wrak is op de gebruikelijke wijze van verlichting voorzien. Hoewel van officieele zijde werd mede gedeeld, dat de aanvaring zou zijn veroor zaakt door het Portugeesohe schip „Maria Cristina", blijkt men intusschen aan boord van dit schip zich van den domme te hou den. De kapitein verklaarde althans niets te weten. Ook hij is Dinsdagavond voor anker gegaan omdat het niet mogelijk was verder te varen. Het schip heeft, zoo als gemeld, een lichte deuk aan de voorzijde, doch het kan zijn dat dit ook op andere wijze is veroorzaakt. Het zal dus wel heel moeilijk zijn na te gaan, wie de aanvaring heeft veroorzaakt. In elk geval heeft do Maria Christina den Waterweg verlaten en de reis voortgezet. VOORNAAMSTE NIEUWS Oit Nummer bestaat uit TWEE bladen De Oranje Garde heeft te Rotterdam een groote landelijke vergadering ge houden. De Alg. Ned. Zendingsconferentie te Amsterdam. Op de Ernst Sillemhoeve is heden de Paedagogische Conferentie voor het Chr» Lager Onderwijs geopend. De vergadering van het Ned. Herv, Verbond voor Kerkherstel. Te Pernis is een autobus met twaalf inzittenden van den Heyschen Dijk ge* reden. Is berging van het s.s. „Chryssi* mogelijk? De president van de Haagsche recht* bank heeft de stopzetting van een z.g. wilde autobusdienst geweigerd. De Japanners hebben thans geheel Hankau bezet. Hoe de bezetting van Sudetenland werd voorbereid. Het antwoord van Praag aan Boedapest overhandigd. Van de twaalf inzittenden slechts één licht gewond Wonder boven wonder goed afgeloopen Chauffeur haalde iets te ver uit ROTTERDAM, 26 October. Hedenavond om circa half zes is een autobus van de R.E.T. van den Heyschedijk gereden en omgeslagen. Van de twaalf passagiers werd slechts één jongen licht gewond. De autobus werd zwaar beschadigd. Dat het ongeval zoo goed is afgeloopen, moet worden geweten aan de omstandigheid, dat de autobus in haar val werd gestuit door een boom. De bus onderhoudt den .dienst tusschen Pemis en den I.inker Maasover. De be stuurder, de 33-jarige L. M., wonende Thor- heckestraat te Rotterdam, moest voor een tegenligger uitwijken en is daarbij te ver op den zachten berm geraakt. Na in botsing te zijn geweest met den boom reed de bus van den ongeveer 5 M. hoogen dijk af. Hal verwege de glooiing is de bus gekanteld en op de rechterzijde terechtgekomen. Er was spoedig assistentie ter.plaatse. Toen men de twaalf passagiers, die in de bus zaten, er uit had gehaald, bleek, dat een jongen, G. v. v. Stoep, uit de Meidrechtstraat, slechts en kele snijwonden aan de rechterhand had he komen. Hij kon ter plaatse door Dr. Veenen- bos worden verbonden. Het ongeluk is gebeurd op een der donkere gedeelten van den dijk, die daar ter plaatse slechts 41/0 meter breed is. Wanneer mén in aanmerking neemt, dat de breedte van een R.E.T.-bus ongeveer 2.35 meter is, dan laat het zich begrijpen, dat, wanneer de chauf feurs een stukje berm er bij nemen, twee bussen elkaar daar maar nauwelijks kunnen passeeren. Te even half zes, toen de chauffeur juist was gekomen op het Pemissche gedeelte, naderde van tegenovergestelde zijde een par ticuliere auto, waarvoor de chauffeur van de R.E.T.bus naar rechts moest u thalen. Daardoor geraakte de wagen van den weg. Hij kantelde, maar bleef aanvankelijk nog overeind staan, dank zij het feit, dat de achterzijde van de bus als 't ware een oogen- blik werd vastgehouden door een van Je langs den weg staande boomen. Eeist nadat de autobus in haar val was gestuit, gleed zij den Heyschedijk a'f, sloeg om en blief hal verwege den dijk, waar een kleine landweg loopt, op haar rechterzijde liggen. De auto, waarvoor de chauffeur van de R.E.T.bus moest uitwijken is doorgereden en heeft vermoedelijk van het ongeval niets bemerkt Dank zij het feit, dat het omstreeks half zes op den Heyschedijk vrij druk is, vas er spoedig veel assistentie aanwezig. De inzit tenden slaagden er zelf in het noodluik aan- novenzijde van de bus open te maken esi eenigen bevrijdden zich weldra uit hun bi narde positie. Even nadflt het ongeluk was gebeurd, kwam er een andere bus van lijn F. uit tegenovergstelde richting (Rotterdam Pemisl. Een der inzittenden van deze bus. die stopte, was de 38-jarige kantoor bediende A. F. Geerders, wonende te Pernis. Deze slaagde er in ook het ach terportier, dat begrijpelijkerwijze geheel was ontzet, open te krijgen. Toen dit eenmaal was gebeurd, waren de perso nen, die nóg 'in de bus zioh bevonden, spoedig er uit gehaald. Wonder boven wonder bleek, dat alle passagiers er vrij goed waren afgekomen Alleen de jongen G. v. d. Stoep was licht gewond. Doch alle passagiers hebben verder met andere bussen van de R.E.T. do reis kunnen voortzetten. De bus is zwaar beschadigd. Vooral aan de rechterzijde is er een ware ravage aan gericht: eerst de botsing met den boom en daarna het omslaan van die zijde, waardoor alle ruiten zijn gebroken en de cauosserie sterk is ontzet. Tot' laat in den avond is men nog doende geweest om met twee takel wagens de bus op te takelen, teneinde hem weg te sleepen. Dat dit ongeluk nog zoo bijster goed is afgeloopen, is vermoedelijk te danken aan het feit, dat de inzittenden bijtijds hebben zien aankomen, dat het mis ging en dat zij zich toen stevig hebben vastgegrepen aan dé banken en stangen Anders is het haast niet verklaarbaar, dat er niet meer gewonden zijn geweest, al was het alleen maar tengevol ge van Jiet brekende glas. SCHOENEN HET BETERE MEBKI Wat voor weer krijgen we Matige tijdelijk wellicht krachtige wind, aanvankelijk uiteenloopend, later nit~ noordelijke tot oostelijke richtingen, betrokken tot zwaar bewolkt, met tijde lijke opklaringen, waarschijnlijk enkele regenbuien, weinig verandering in tem peratuur. DE DORDREGHTSCHE ONDERLINGF CREDIETVEREENIGING N.V. DORDRECHT Groenmarkt 64 Anno 1871 B O U W-C R E D I E T E N EFFECTEN TOT 5 NOVEMBER: 15 pCt. KORTING VOOR ALLE DAMESKLEEDING REINIGEN EN VERVEN HET RESTAURANT VAN r „SEINPOST" SCHEVENINGEN is ook gedurende de wintermaanden geopend. Wij verzorgen steeds met zorg Uw menu. VOOR SLECHTST/, CENT noodig om deze annonce uitgeknipt in open envelop alt drukwerk aan ont op te een den. ontvangt U uitvoerige brochures over het HERSTEL VAN UW HAARGROEI V»rm»l6t Uw Mtm t> «dr», op do ocktareQdo dor Dr. H. MANNING'* Pktm. Fabriek N.V„ DEN HAAG De omgevallen autobus AMSTKRDAM, 27 October. In verband met de schaarschte van binnen'andsche ap pelen en den daarmee gepaard gaamlen hoogen prijs van dit fruit, hebben B. en W« van Amsterdam, na ingewonnen advies van de met den levensmiddelenraad verbonden commissie voor aardappelen, groente en fruit, tot den Minister van Economische Za ken hPt verzoek gericht te bevorderen, int de verlaging van de monopolieheffing op den invoer van appeten reeds op 1 December in plaats wn op 1 Maan a.s. zal ingaan. ARNHEM, 27 October. initiatie! van den heer F. G Driesvpn werd in sa momver» king met do Ver eniging van Ned. Pluim» vee-ex|»orteiirs te Arnhem een zeer druk bezorhte vergadering g. houden. Hei gunstige resuliaHt is gewe-st dat een overgroote meerderheid zich heeft uitga» sproken voor het nlan de foegpsiane contin genten onder de evp...-teurs in Nederland te verdeelen en als basis voor de pxporteurs aan te nemen de datum waarop d»- clearing in werking trad tot 1 November 1938,

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1