DETAILS waar het op aan komt ONRADS ALLES UIT LEERRESTEN „MELLONA" en „ADELSHOEVE HUISHOUDELIJKE DEN OERTIJD ARTIKELEN UIT UITGAVE DER VIJF SAMENWERKENDE CHRISTELIJKE DAGBLADEN 24—29 OCTOBER 1938 Wanneer wy vrouwen slechts kleeren, hoeden en schoenen noodig hadden, dan ware het modevraagstuk naar verhouding gemakkelij ker op te lossen en te vens zouden de uitga ven beperkter zijn. De elegante indruk, die de verschijning van een vrouw kan maken, wordt echter voor een niet gering deel ver kregen door alle moge lijke details, wier be- teekenis men echter zoo héél vaak onder- schatl Draagt men b.v. by een complet of mantelcos- tume een shawl, die in flagranten strijd is met hoed of zelfs met hand schoenen, dan is het effect van het geheel geenszins, bevredigend. Wij gaan zelfs verder, nu wy dit thema aangesneden hebben en noemen ook de kleur van de kousen, die noch te licht, noch te donker mogen zijn. Nu eens zal grijs, doch meestal een der on noemelijk vele nuanceeringen beige-bruin de juiste kleur blijken te zijn, terwijl men tevens nog een groote verscheidenheid van weefsels heeft. De ragfijne, doorschijnende kous zal zich niet leenen om gedragen te worden op lange wandelingen, waarvoor men zwaardere kwaliteiten zal kiezen. Grijze kousen zullen over het algemeen door oudere dames gekozen worden, die de zonnebrandkleur liever aan hare jongere zusteren overlaten. Bij een grijs costuum zal men uiterst moei lijk volkomen kunnen slagen met grijze kousen, waarvan de eene tint te licht en de andere weer te blauw-grijs zal blijken te zijn, terwijl een donkere of lichte zonne brandkleur daarentegen goed werkt, mits men de juiste nuanceering weet te kiezen. [Verder is van groot belang, dat men de goede maat kousen weet te kiezen, kousen die maar een half nummer te groot zijn, zullen het been niet onberispelijk omsluiten, doch ruim om enkel en kuit zitten. Het blijkt ook hier weer, dat het koopen van kousen een schijnbaar onbelangrijk on derdeel van het geheel overleg en smaak vereischt. Hetzelfde geldt voor zoovele andere details, noemen wy b.v. garnituren van piqué, lin nen, batist, kant, georgette of welk mate riaal hiervoor ook in aanmerking komt. Met behulp van kraagjes, vesten en strikken kan men een weinig moderne japon transponee- ren in een, die aan de laatste eischen der mode voldoet. Ceintuurs vindt men in groote keuze en op de zomerjaponnen o.a. die van gevlochten raffia met dito knoopen, die bijzonder goed staan. Overigens ziet men verschillende leer soorten, die applicaties of stiksels hebben van ander gekleurd leer, terwijl geperfo reerde gaatjes aardige effecten geven. Aan de sluiting wordt veel zorg besteed en men ziet deze van hout, galalith, bergkristal, perlemoer en metaal, meermalen vormen zij een geheel met de knoopen. De keuze der gesp verdient meer aandacht, dan men er gewoonlijk aan besteedt en wel ten opzichte van het figuur. Als kleurig accent op een stemmige japon zal hij on middellijk opvallen en de aandacht op de taillelijn vestigen, die iedere vrouw zich natuurlijk zoo slank mogelijk wenscht. Zulks kan men nu bereiken door bijzondere aandacht aan den vorm te schenken en wanneer de omtrek van de taille de zeven tig cm. overschrijdt, vooral geen breede, forsche gesp te dragen evenmin als een breede ceintuur. De om het middel gedra peerde ceintuurs met afhangende einden leenen zich dan ook slechts voor slanke dames. Trouwens voor meer gezette figuren werkt een ceintuur vrijwel nooit zeer voor- 'deelig ten opzichte van de lyn en wil men geen afstand doen, dan bepale men zich tot een, die zeer smal en van het materiaal der japon is. De handtasschen zijn inderdaad vaak zor genkinderen, want we kunnen niet meer met één enkele volstaan, tenzij wij onze kleeding voor ieder seizoen in één hoofd kleur kozen. Niemand zal kunnen beweren, dat men bij een bruin geheel een zwarte tasch kan dragen en evenmin is dit omge keerd mogelijk en daarom noodzaakt de mode ons om deze in verschillende kleuren aan te schaffen. We moeten echter toegeven dat men op dit punt zoo'n rijke verscheiden- GROOTE MARKT 8 ROTTERDAM HANDWERK-BENOODIGDHEDEN heid vindt van model en materiaal, in luxe en eenvoudige uitvoeringen, dat zelfs de meest veeleischende vrouw bevredigd kan worden. Fransche collecties gaven verschil lende ontwerpen van middagtasschen met bijpassende schoenen, die bewezen, welk een groote vlucht de leerwarenindustrie neemt. De vorm van sommige tasschen is soms origineel enmeermalen amusant, alhoewel de eenvoudige modellen zich als het meest gangbaar handhaven. Reptiel-, krokodil- en struisvogelleer behooren tot de duurdere soorten, doch de verscheidenheid van ma teriaal is ook in dit opzicht al even groot als de vorm en de uitvoering, hetgeen men ook kan zien aan de enkele nieuwe Fran sche ontwerpen. Het linker model is van wit leer en bedrukt met motieven in zwart, die men ook op Chintz aantreft. De breedte is 25 cm., terwijl het geheel zeer soepel ge houden is om de geweven stof te imiteeren. De „Vanity-bag" rechts ziet men open en gesloten. Zij is gemaakt van kalfsleer met licht beige gekleurde moiré-voering, terwijl de spiegel in de tasch gevat is en men ver schillende vakjes aantreft voor portemon- naie en alle onmisbare toiletbenoodigd- heden. Inderdaad een zeer begeerenswaar- dige tasch, die zeer vele dames gaarne in haar bezit zullen wenschen. Waar iedere vrouw op moet letten Ieder kleedingstuk moet het wezen der draagster tot uitdrukking doen komen. Stof, kleur, lijn en model moeten niet alleen in onderlinge overeenstemming, doch afge stemd zijn op degeen, voor wie een klee dingstuk bestemd is. Rijkdom en élégance zyn twee geheel ver schillende factoren. Zelfs de vrouw, die over zeer beperkte middelen beschikt kan er elegant gekleed uitzien, terwyl een an der, die het geld met volle handen uitgeeft, menigmaal smakeloos gekleed is, alleen omdat zij niet kiest, wat bij haar persoon lijkheid past. Mode-uitwassen, die men steeds in een of anderen vorm waarneemt hebben niets met élégance te maken, en ieder vrouw met smaak zal zich niet aan mode-dwaasheden te buiten gaan, doch veeleer weinig opvallend gekleed gaan. Zij zoekt haar kracht in onderlinge harmonie van hoofd- en bijzaken. Nimmer zal men vergeten, dat het slagen van een geheel ook verband houdt met den tijd, de ge legenheid en het doel waarvoor het be stemd is. Een avondjapon in huis afgedra gen misstaat al evenzeer als een peignoir gedurende de middag- of avonduren of een sportieve japon op een gala-concert. De werkelijk smaakvol gekleede vrouw zal steeds het eenvoudige weten te benaderen, zonder echter in stijfheid te vervallen. ZACHTHEID Schoonste deugd van schoone zielen, Liefste trek in 't lief gelaatl Mannentrots en hartstocht knielen Waar ge uw vriendlijke oogen slaat. Zachtheid is de kracht der zwakken, Is haar schepter en haar zwaard, 't Bloempje, dat een zucht zou knakken, Beeft en buigt en blijft gespaard! Zachtheid zal den dwingland leiden: In het heiligdom der trouw Heerscht onmerkbaar en bescheiden De almacht van de stille vrouw, Haar gebod ruischt als een bede, En haar wenken is gebod; Voor haar voeten dauwt het vrede, En haar zonen zegent God! DE GENESTET. Kleine handwerken, üe uit leer gemaakt kunnen worden, zijn niet alleen practisch en sterk, doch kunnen te vens als kleine ge schenkjes dienen voor verjaardagen, St. Ni- colaas enz. Heeft men zien evenwel toegelegd op dit soort handwerk, dan krijgt men er al spoedig een groote vaardigheid in en laat men zijn fantasie meer en meer werken. Een ander voordeel, hier aan verbonden is, dat men zeer voordeelig kleine stukjes leer bij zadelmakers e.d. kan koopen, zoodat de voorwerpen weinig kost baar zijn. Men kan in vele gevallen ook oude glacé handschoenen, handtasschen, en ceintuurs aanwenden, terwijl de mogelijk heid bestaat verschillende kleuren te ver werken, mits de soort leer in dikte niet teveel afwijkt. Men heeft voorts noodig een perforeertang, een hamertje, een scherpe schaar en een scherp mes, verder een houten onderleg plank, karton en een lineaal. Met de tang ponst men gaatjes langs den buitenkant, waardoor de smalle reepjes leer worden geregen, die de deelen samenvoegen. D e boekomslag boven links bestaat uit één stuk leer, doch om het eentonige te onder breken ponst men gaatjes langs den buiten omtrek, waardoor men smalle reepjes ge kleurd leer rijgt Men kan ook nog handvaten aan zoo'n om slag maken door deze op het leer te be vestigen met reepjes leer, die men even eens door geponste gaatjes vasthecht Het t a s c h j e (rechts) bestaat uit twee kleuren leer, b.v. rood en groen of rood en beige en is aardig om allerlei klein naaigereedschap in te bergen; ook kan het voor boord doos dienen. De reepjes, die van soepel leer gemaakt worden, verbindt men op de naaimachine, terwyl men den met leer over trokken ronden bodem overhands er aan naait. Aan den bovenkan* wordt een aantal gaatjes geponst, waardoor men een koord rijgt, dat afgewerkt wordt met een paar pompons. De overige voorwerpjes laten zich eveneens op eenvoudige wijze maken. KNUTSELWERKJES Boeken- en tydschriftenstandaards en zelfs hangers kan men heel gemakkelijk zelf maken. De huisvlijtwinkels leveren hiervoor alle benoodigdheden als carton, koord, gom wat meer noodig moge zijn, terwyl men aardige restantjes cretonne of chintz in be hangers- en manufactuurzaken kan krijgen. De standaards kunnen van carton gemaakt worden, dat aan den buitenkant met boven genoemde stof, liefst met kleine motieven beplakt wordt. De binnenkant wordt met mooi glanzend papier beplakt. De étagère rechts wordt opgehangen en dient als ber ging van couranten. Het koord wordt door gaten geleid, die in de vier hoeken gemaakt; zijn, terwijl knoopen onder en boven het carton voorkomen, dat dit scheef gaat han gen. De étagère is zeer geschikt als berging enkele couranten, voor boeken zou hij te zwaar zijn en kan men beter triplex hout verwerken, dat gelakt of gebeitst wordt Beide gebruiksvoorwerpen zyn aar dige knutselwerkjes voor jongens en meisjes, die reeds cursussen gevolgd hebben voor het maken van soortgelijke, practische din gen en anders zal vader of moeder gaarne Ingekomen boeken en tijdschriften Bijbelboekjes voor de kleuters, verteld door Anne de Vries, met teekeningen van Tjeerd Bottema, uitg. J. H. Kok te Kampen. Het kindje in de kribbe. De goede Herder. De verloren Zoon. Mozes. Deze uitgaven voorzien in een reeds lang gevoelde behoefte. Het zijn „kleuterboekjes met verhalen uit den Bijbel, waarin „de illus tratie een even groot aandeel heeft als de tekst." Vooral dit laatste is van groot be lang. Want van de kinderboeken zijn het niet in het minst de „plaatjes" die tot het kleuterhart spreken. De „plaatjes" in deze boekjes zijn geteekend door den bekenden teekenaar Tjeerd Bottema. Dit behoeft dus verder geen commentaar. Ook voor den verteller Anne de Vries niets dan lol De verhalen zyn eenvoudig en kinderlijk geschreven en voor al dat van den Goeden Herder is zeer fijn- gevoeld. Zij zullen niet nalaten indruk op het kindergemoed te maken. Nog een voordeel is, dat deze verhalen in afzonderlijke boekjes uitgegeven zijn, alzoo zeer geschikt voor presentje. De prys is per stuk f 0.75, bij 2 stuks tegelijk f 0.65 (ingeb.) Ze zijn bedoeld voor kleuters van 4 tot 8 jaar. Het geheel is keurig verzorgd; wij kunnen ze in alle opzichten onze Moeders, Grootmoeders, Tantes, enz. aanbevelen, vooral nu St. Nicolaas zoo langzamerhand in 't zicht komt. Practisch huishouden onder redac tie van M. Moussault-Veegens. N.V. Uitg. Mij Kosmos. Efficiency in de huishouding beteekent: arbeid, tijd en geldbesparing. „Het huishouden is een levend organisme, dat voortdurend gevoed moet worden, daar het anders langzaam verkwijnt. De huis vrouw mag nimmer inslapen; zij moet het oog gevestigd houden op de nieuwe techni sche vindingen, die te haren behoeve gedaan worden; en zonder blindelings alles te aan vaarden wat zich voor nieuw of practisch uitgeeft, onderzoeke zij „toch alle dingen, en behoude het goede." Dit boek wil zijn een handleiding voor de vrouw, die, alvorens zij een huishouding gaat beginnen, die, met het haar beschik bare geld, zoo efficient mogelijk wil inrich ten. Ook wil het een richtsnoer voor haar zyn m den eersten, moeilijken tijd dat zij die huishouding moet voeren en last not least hoopt het menigen nuttigen wenk aan de er varen huismoeder kwijt te kunnen. Voorwaar een schoone taak. Want in dezen tijd van onophoudelijk nieuwe uitvindingen is het waarlijk geen kleinigheid, ja zelfs onmogelijk, zich alles op de hoogte te stellen en te onder zoeken of, wat men ons aanprijst, werkelijk waarde heeft Daarom is een boek als Practisch Huishou den éen welkom hulpmiddel. Op overzichtelijke wijze zijn door Mevrouw Moussault-Veegens en haar staf van des kundige medewerksters en medewerkers, vele onderwerpen behandeld, van De ide ale woninginrichting tot aan de besteding van het inkomen toe Ook is een hoofdstuk aan het hu is hou- deninlndië gewijd. Gaarne bevelen wij ook dit boek aan onze lezeressen aan. De prijs is f 3.90, gebonden. van advies dienen. Verschillende kleine! meubeltjes van triplex hout kunnen even» eens zelf vervaardigd worden, zoodat hef met weinig kosten mogelijk is een jongens- of meisjeskamer aardig te meubileeren. Lieflijke herinneringen uit onze jeugd kun nen ons levenslang goed doen, troosten, op beuren, sterken, soms in onze grijsheid nog tot reddende engelen worden. C. VAN NIEVELT, Een koude, onvriendelijke lente bederft, dikwijls den geheelen oogst; het schoonste erfdeel, dat men een kind kam, nalaten evL de gunstigste bodem voor de ontplooiing der, jonge ziel is een vriendelijk familieleven* HEINRICH HOTZKY, HONING merken met een onde en vertrouwde populariteit NIEUWE OOGST VRAAGT ZE UW WINKELIER Breit gfl reeds met NE VEDA WOL? Hebt gy NEVEDA-brei- patronen? Indien niet, gelieve U het onderstaande ingevuld aan ons in te zenden: Aan de N.V. Ned. Wolspinnerij, HeerengT. 483, A'dam (C.). ML, U gelieve m(J GRATIS toe te zenden een NEVEDA- patroonsbeschryving voor een: Damesblouse, Deux - Plèces, Heeren-slipover, Meisjesjurkje stede op te geven. cUur -fumxJ&uzn Teyaalotop Stoom- Wasch- en Strijkinrichting „AURORA" W. SPIERENBURG C.Wzn UTRECHT KONINGSWEG 56 TELEFOON 11165 Postrekening No. 43430 Opgericht 1856 Geheel naar de eischen des tijds ingericht Wascht uitsluitend met nortonwater VRAAGT TARIEVEN REFLECTO NIEUW MODERN OLIE-SHAMPOO VERF in 18 perfecte kleuren gemaakt door: Societé KEMOLITE - PARIS te veel gebleekt, vaal of dor haar te kier De REFLECTO kan U al die prachtige kleu ren verschaffen, die U altUd zoo bewonderd heeft. Met REFLECTO geverfd haar kan ge permanent worden als gewoon haar. H. MESKER, Tn» ■aat 10S, DEN HAAG NUTRICIA- KINDERMEEL deskundig samengesteld. Uit lang vervlogen dagen Eeuwenoude sieraden, die men gaarne thans nog zou dragen Men wordt weer eens nadrukkelijk by de veel zijdige belangstelling van onze Vorstin bepaald, wanneer men, al bladerend in den catalogus van de Jubileumtentoonstelling „Uit de schatkamers der oudheid", leest, hoe Hare Majesteit het ge weest is, die het initiatief nam tot het doen uit voeren van opgravingen op breede sóhaal in de gronden van Haar domeinen aan het Uddeler- Zij gaf aan Dr J. H. Holwerda opdracht, van deze werkzaamheden de leiding te nemen. En daar, in de wyde omgeving van Het Loo, hebben gedu rende vele jaren onder voortdurende begunsti ging ook van Prins Hendrik, opdelvingen plaats gevonden, welke feitelijk aan alle oudheidkundig bodemonderzoek hier te lande ten grondslag lig gen. Een belangrijke factor tot het slagen van deze onderzoekingen moet ook gezien worden in de systematische opgravingstechniek, die onze Duitsche buren toen juist uitgevonden hadden. In de achter ons liggende jaren is een schat van voorwerpen uit het grijs verleden uit cjpn bodem yan ons land to voorschijn gekomen. De nu onlangs weer voor enkele weken verleng de tentoonstelling, die ons uit de schatkamers der oudheid van Mexico, Peru, Columbia, van Egypte, Mesopotamië en Palestina, alsmede van Griekenland en Italië, China en ons Indië de meest uiteenloopende schatten biedt, heeft ook aan overblijfselen uit de Nederlandsche oudheid een plaats verschaft. Al zullen wij, vrouwen, als regel niet de eersten zijn, zulk een tentoonstelling te bezoeken, toch willen we er iets van vertellen, omdat hier voor werpen staan uitgestald, welke in ons huishouden in denzelfden of anderen vorm worden terug gevonden. Uit den tijd van het stoere volk der Hunnen, die ons graven hebben nagelaten, welke reeds dui zenden jaren getrotseerd hebben we kennen ze wellicht, die hunnebedden met hun enorme steenklompen, waarvan men nog altyd niet weet, hoe die oude stammen deze reusachtige keien konden verplaatsen treffen we ook gebruiks voorwerpen aan. Zulke voorwerpen worden meestal gevonden in de graven, Vroeger namelijk Schaaltje van voor-historisch aardewerk, gebruikt door het Hunnebeddenvólk. Van de versiering is bij hooge uitzondering nog de witte substantie bewaard, waarmee ze oorspronkelijk gevuld is geweest. Het voorwerp is in 1912 gevonden in een hunnebed bij Drouwen. had men de gewoonte, den dooden van alles mee te geven in hun laatste rustplaats. Voor hamers en bijlen- ofschoon het vaak bij zondere exemplaren zijn plegen wij, vrouwen, ons maar matig te interesseeren. Iets anders is het met huishoudelijke artikelen. Daar zijn b.v. de potten en kommen van het Hunnenvolk met die typische, aan vlechtwerk ontleende, erin ge stoken ornamenten, welke in aanzienlijken getale uit graven in de omgeving van het Uddelermeer, vooral in 1908 en 1912, te voorschijn kwamen. En dan de 10 cM. hooge trechterbeker, benevens het zgn. kraagfleschje, beide glad en vrij hard ge bakken, het laatste met lineair ingedrukte ver siering. Ook de verschillende voor-historische klokbekers, met haar slanke vormen en -fyne versiering, gevonden in grafheuvels onder Ernst, Hilversum en bij het Uddelermeer, zyn zeer op merkelijk. Veel jonger ongeveer 6e eeuw voor Christus zijn de urnen met deksel, de meeste van aardewerk, een enkele uit brons. Uit den tijd, vlak voor onze jaartelling, schat men het groote voorraadsvat (05 cM. hoog), gevonden in een keldergat in de overblijfselen van een Germaan- sche hut in Kotten bij Winterswijk. Beziet men bepaalde voorwerpen nader, dan wordt men getroffen door den onmiskenbaren invloed van de Romeinen met hun hooge kunst beschaving, die omstreeks het begin van onze jaartelling in deze streken, speciaal in het gebied van onze groote rivieren nederzettingen vestig den, welke ongeveer twee en een halve eeuw stand hielden. De rijkdom van hun fijn kunst handwerk, vooral uit den bodem in Nijmegen en het Zuiden van ons land te voorschijn gekomen, dwingt aller bewondering af. Luxe voorwerpen van allerlei aard getuigen van den verfijnden smaak dezer tijdelijke bewoners van ons land. Vazen, kruiken, kommen en flesschen had men in dien tijd in verscheidenheid. Een schenkkan, een emmer op voet met driehoekig opstaande ooren, waaraan een hengsel bevestigd is, ontbre ken al evenmin. En wat dacht U van een bron zen steelpan, waarvan de steel eindigt in een. ramskop. Het beeldige fleschje in den vorm van een drui ventros, van buitengewoon fraai glas, in vorm geblazen met fyne iriseering (kleurschakeering als bij den regenboog)is wel een zeer zeldzaam product. Men vond het in een zandsteenen sairco- phaag bij Heerlen, met tal van andere kostbare voorwerpen van verschillend kunsthandwerk. Tientallen gouden munten zij prachtig gaaf be waard gebleven. Eenige jaren geleden heeft Prof. Volgraff een prachtige verzameling opgegra ven op het Domplein te Utrecht. Zy vertoonen beeltenissen van de Romeinsche keizers Augustus, Tiberius, Clau dius en Nero. Van een dezer munten wordt de achter zijde getoond, waar de tempel van Janus, den oorlogsgod, met gesloten deur op is afgebeeld, ten teeken, dat in dat jaar de vrede be waard bleef en Janus dus niets te doen had.... Van weer jon geren datum maar toch zijn ze nog 1300 jaar oud! dateeren een gesp en een broche, de eerste met een gou den sierplaat, die kunstig versierd is met het karak teristieke slinger- ornament, de laatste van in lood ingelegde glas steentjes van roode en blauwe kleur. Let men daarbij op den grooten beenen kam, die enkele eeuwen later als hulpmiddel bij het toilet diende (gevonden in een terp bij Loppersum), dan krijgt men sterk het gevoel, dat er toch niets nieuws onder de zon is, ook al is de uitvoering anders, dan wij het wellicht gewend zijn! In een volgend artikel zullen we nog iets meer „uit de oude doos" ophalen, en dan zal blyken, dat al heel lang geleden roerende minnebrieven werden geschreven...* Een prachtig glazen fleschje uit den Romeinschen tijd. in den vorm van een druiven tros, uit het laatste deel van de tweede eeuw na Christus, hoog 16 cM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8