„Er zal geen vrede zijn zegt Tsjang Kai Sjek DROGE KEEL WOENSDAG 26 OCTOBER 1938 EERSTE BLAD PAG. a Ook Hankau in Japansche handen China is niet gedemoraliseerd Een gemeenschappelijk communiqué van leger en vloot van Japan vermeldt, dat de Japansche troepen Hankau zijn binnen gerukt. De opmarsch werd aan vankelijk tot staan gebracht doordat alle bruggen over de Han-rivier bleken vernield te zijn. Later kon men echter over een dijk de stad aan de westzijde bereiken en aldaar vasten voet krijgen. De Japansche troepen namen groote voorzichtigheid in acht bij het aanvallen van de Chineesche afdeelingen, wel'ke tot het uiterste vochten. Het Noorden der stad stond in vlam men, terwijl ook branden woedden op verschillende punten van de Japansche en de buitenlandsche concessies. Volgens Engelsche berichten trokken de Chineesche legers op ordelijke wijze terug naar Sjasi, dat ongeveer honderd mijlen ten westen van Hankau is gele gen. Niets wees er op, dat zij op eeniger- Jei wijze zouden gedemoraliseerd zijn. Volgens officieele berichten van 't Chineesche front ten westen van Hankau, waar maarschalk Tsjang Kai Sjek en zijn echtgenoote verblijven, zou de maarschalk heb ben gezegd: „Er zal geen vrede zijn na den val van Hankau en Kan ton". De terugtocht der Chineezen Het Chinoesohe persbureau bericht, dat <ie wijze waarop de Jang Tse verdedigd is, voor het Chineesche leger reeds een succes beteekenit, niettegenstaande Hankau ten slotte toch gevallen is. De Chineezen hebben al hun materiaal in veiligheid kunnen brengen en de burgerbe volking van de stad kunnen evacueeren. De terugtocht van do Chineezen was nood zakelijk, aldus wordt van Chineesche zijde opgemerkt, aangezien de Japanners een be- slissenden slag wilden leveren in Woehan. Door dezen terugtocht hebben d^Chineezen hun kracht behouden. De woordvoerder van het Chineesche le ger kon nog niet mededeelen, welke de ver dere plannen van de Chineesche legerleiding waren, daar dit een militair geheim was, doch wel kon hij zeggen, dat de legerleiding ook verder tegenstand zal blijven bieden. Een van de redenen, waaom de Chinee sche legers uit het Woehan-district zijn te ruggetrokken is ook. dat men buitenlanders, de vrouwen en de kinderen zoo weinig mo gelijk gevaar wilde laten loopen. De woordvoerder voegde hieraan nog toe, dat reeds een nieuwe verdedigingslinie is gelegd buiten het Woehan-gebied ten einde een verder oprukken van den vijand te ver hinderen. Ten aanzien van de mogelijkheid voor fTsjang Kai Sjek, om ook na den val van Hankau weerstand aan de Japanners te blij ven bieden, merkt de U.P.-correepondent te Shanghai op, dat, wil Japan werkelijk in vloed uitoefenen in China, het de macht moet hebben over alle verbindingslijnen en over de Jang-Tse tot dicht bij Tsjoeng King. En zelfs dan blijft deze „macht" over China n kostbare strategie, daar de guerrilla die woedt in de streken, welke nominaal in Ja pansche handen zijn, den Japanners veel schade berokkent De vraag, die thans een ieder zich te Shanghai stelt, is dan ook, of de nieuwe om standigheden Tsjang Kai Sjek zullen nopen af te treden, want ook thans nog is de toe stand geenszins helder en de positie der precair. Nog geen vrede In zicht Terwijl de bevolking van Tokio, nadat door middel van sirenes de val van Hankau was afgekondigd, zich aan vreugdebetoon te buiten ging, onthielden volgens Havas Japans politieke economische en financieele leiders zich van ieder buitensporig betoon van enthousiasme. Vaak hoorde men in verantwoordelijke kringen: „Het is nog niet het einde", dit in tegenstelling tot de hoop van den kleinen man, die met Kerstmis vrede venvacht. Wat ook de vooruitzichten voor den vrede zullen zijn, de val van Hankau, welke sinds lang werd verwacht, doch door den val van Kanton gedeeltelijk op den achtergrond raakte, wordt in de leidenoe Japansche krin gen beschouwd als een signaal voor nieuwe versterkingen. Daar Tsjang Kai Sjek niet gecapituleerd heeft, is het noodig de veroverde gebieden te zuiveren, de door den oorlog geslagen gaten te dichten en de steden in het binnenland van China weer op te bouwen. De moeilijk heden, welke zich waarschijnlijk zullen voordoen bij de politieke reorganisatie van China ert ae omvang van de voorgenomen economische taak, maken het noodzakelijk, de openbare meening op vastberaden wijze voor te bereiden op de gedachte, dat nieu we opofferingen noodzakelijk zijn, om de eindoverwinning te behalen. Politieke kringen voorzien derhalve een algeheele versterking der nationale disci pline en met name: 1. De toepassing, voor het einde van dit jaar, van de gedeelten der wet op de natio nale mobilisatie, aie nog niet in werking zijn getreden en die neerkomen op volmach ten voor de regeering op ieder gebied. 2. Een nieuwen stoot aan de beweging ten gunste van een eenheidspartij. 3. Versterking der economische controle. 4. Schepping van nieuwe hulpbronnen, bestemd voor de oorlogsbegrooting, mis schien door do verhooging van zekere lastingen. 5. Het voorloopig onder de wapenen hou den van alle opgeroepenen, 6. Intensiveering van de campagne voor geestelijke mobilisatie. De aanval op „Sandpiper" Officieele kringen te Londen deelen mee, dat de Japansche onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, Horinoetsji, een bezoek heeft gebracht aan Sir Robert C r g i e. den Britschen ambassadeur te Tokio en hem het diepe leedwezen der Japansche re geering heeft betuigd met betrekking tot het incident met de „Sandpiper". De minister bevestigde voorts, dat onver wijld een onderzoek zou worden ingesteld'. Dit bezoek geschiedde na een protest van Craigie tegen het incident. „Nog slechts een klein plaatselijk leider'' De Japansche minister van Oorlog, Ita- a k i, heeft aan Havas medegedeeld: Nu Kanton en Hankau genomen zijn, is Tsjang Kai Sjek nog slechts een klein plaat selijk leider. Wij zullen onze krachtsinspan ning niet verminderen, zoolang wij er niet in geslaagd zijn, een nieuw China op te bouwen en de grondslagen voor een blijven- den vrede in het Verre Oosten te leggen. Eerst dan zullen wij rusten. Zoo noodig zul len wij binnendringen in de verst afgelegen hoeken van China". De gouverneur van de Bank van Japan zeide, dat de Chineesche aangelegenheid thans de periode van opbouw heeft bereikt. Er zal nog veel krachtsinspanning noodig zijn, vooral voor het handhaven der mone taire controle en de versterking van het toe zicht op het economische leven. De gouver neur zeide ervan overtuigd te zijn, dat de economische structuur van Japan aan deze krachtproef weerstand zou bieden, doch hij voegde daaraan toe, dat de toestand meer emissies van schatkistbiljetten noodig maakt NVv.h. J. GILTAY ZN BOEKBINDERIJ LONDEN ZOEKT OPLOSSING DER KOLONIALE KWESTIE Een proefbasis voor onderhandelingen met Berlijn Naar de Londensche correspondent van de N. R. Crt. verneemt, zou te Londen een proefbasis voor onderhan delingen met Duitschland zjjn ontwor pen inzake de oplossing van de kolo niale kwestie. Van een concreet voor stel is eventueel nog geen sprake, wijl daartoe eerst tusschen Frankrijk, Bel gië en Zuid-Afrika overeenstemming zou moeten worden bereikt. Volgens dit plan, dat natuurlijk voor aanzienlijke verandering vatbaar is, zouden Duitschland ondor zekere voorwaarden de volgende gebiedsdeelen worden aangebo den: De Kameroen en Togoland (Engelsch en Fransch mandaatgebied), Ruanda en Urandi (Belgisch mandaatgebied), een stuk van Mozambique (Portugeesch eigendom) en mogelijkerwijs «en stuk van de Belgische Congo en een stuk van Tan gay ka (En gelsch mandaatgebied). Engeland zou voorts bereid zijn Portugal en België schadeloos te stellen voor den af stand van aan deze twee landen gevraagde gebiedsdeelen. Er moet hierbij nog eens met nadruk op worden gewezen, dat het boven staande niet meer dan een aanwijzing is van de richting, waarin Londen zijn ge dachten heeft laten gaan. Tot gedetailleer de plannen is het nog niet gekomen. Gezien de herhaalde verklaringen van Berlijn, dat het met niet minder dan déi teruggave van alle koloniën genoegen kon nemen, zou het op het eerste gezicht twij felachtig kunnen schijnen, of dat land met het aanbod als hierboven omschreven te vreden zou zijn. Er zijn echter eenige aan wijzingen, dat Duitschland de teruggave van a 111 e koloniën giet langer als een on- veranderlijken eisch stelt en bereid is te onderhandelen. Naar van geloofwaardige zijde te verstaan wordt gegeven, kan het. Duitsche standpunt als volgt worden omschreven: Duitschland verlangt de teruggave van alle vroegere Duitsche koloni n dus Togo, Kameroen, Tangayka en Duitsch West- Afrika. Zou de teruggave van een of meer dezer gebieden echter op onoverkomelijke moeilijkheden stuiten, dan is Duitschland bereid zich schadeloos te laten stellen door den afstand van andere Afrikaansche ge bieden. Het aan Duitschland terug te ven grondgebied moet echter in ieder geval een aaneengesloten geografisch geheel men. Een blik op de kaart zal duidelijk maken, dat de proefbasis voor onderhande lingen, die nog te Londen wordt aan dezen laatsten eisch van ten geografisch geheel nog niet tegemoet komt. Dat de koloniale kwestie op het oogen- blik een onderwerp van drukke besprekin gen achter de schermen vormt, zou tenslotte nog kunnen blijken uit de rede van den Zuid-Afrikaanschen minister van defensie, Pirow. Hij is van Kaapstad via Port Mozambique naar Lissabon gegaan en heeft verklaard, dat hij, indien mogelijk, een on derhoud over de koloniale kwestie met Hitier zou willen hebben, terwijl hij la ter nog naar Londen gaat. De Hongaarsch-Tsjecho- slowaaksche grensgeschillen Drukke consulten te Praag De Hongaarsche nota met nieuwe voor stellen inzake de grensregeling, welke in den nacht van Zondag ->p Maandag te Praag werd ontvangen, heeft gistermidaag aldaar het onderwerp van zcer-drukke besprekin gen uitgemaakt. De ministerraad was in zijn geheel aanwezig, evenals alle Slowaaksc.he en Roetheénsche ministers. Na een alge- gemecne bespreking met de centrale regce- ring, zijn de regeeringen van Slowakije en Roethenié afzonderlijk bijeengekomen om de details te bespreken, welke elk land in het bijzonder aangaan. Tot nu toe is nog niets uitgelekt omtrent dit beraad. Het schijnt dat de Slowaken en Roethenen verlangen, dat het ethnische beginsel strikt zal worden toegepast, hetgeen niet in over eenstemming is met de Hongaarsche aan spraken op de steden Nitra, Kositz en Uzkorod. Gisteren heeft voor den eersten keer in tegenwoordigheid van den ministei van het verkeerswezen Julius Revay en den regeè- rings-secretaris mgr. Augustin Volosin een nationale Oekrainische raad in sub-Karpa- tiseh Rusland vergaderd. De raad besloot Hongarije ethnografische grenzen te geven, doch zich te verzetten tegen een volksstem ming. Verder sprak de raad zich uit voor een federaal samengaan met de Tsjecho Slo- waaksche republiek. Een Duitsch standpunt In Duitsche politieke kringen wordt op nieuw verklaard, dat het Duitsche stand punt ten aanzien van het Hongaarsch-Tsje- choslowaaksche geschil bepaald wordt door overwegingen van ethnischen aard. Hetzelf de standpunt, aldus zegt men. is ingenomen bij de afbakening der nieuwe Duitsch Tsje- choslowaaksche grenzen. Duitschland zal het bevriende Hongarije zijn steun niet wei geren om een oplossing mo.relijk te maken. De „Danziger Vorposten" die deze meening vertolkt, motiveert haar met het argument, oat Duitschland de nieuwe Tsjechoslowaak sche grenzen zal moeten garandeeren en dat niet kan doen, als die grenzen labiel zijn. Het blad protesteert verder tegen de opvat ting van zekere Poolsche bladen, die ge lach reven hebben, dat Duitschland zich van „Karpatho-Oekraienschen" staat zou wil len bedienen als basis van samenwerking met de Oekraine, waardoor niet Rusland, .r de Poolsche Oostelijke grens bedreigd worden. Gevangen tusschen twee grenzen Het lot der politieke vluchtelingen Zekere buitenlandsche bladen, zoo meldt het Tsjechische persbureau Ceteka, hebben bericht, dat 156 Joden, die door de Gestapo uit Vorlitz en Kostlitz, nabij Brno, zijn ver dreven, gevaar loopen van honger en gebrek om te komen aan de Duitsch-Tsjechische grens, aangezien niemand hen wil opnemen. Het is inderdaad een feit, dat tusschen de linies van de Duitsche bezetting en van de Tsjechische bezetting, in de zoogenaamde neutrale zone, ongeveer honderd personen leven in tenten onder slechte omstandig heden. Het zijn vluchtelingen, voor het groot ste deel uit Breclav. Vóór de aankomst van de Duitsche troepen hebben ze deze stad laten. Een aantal van hen zijn Tsjechen en Slowaken uit het door do Duitsche troepen bezette gebied, het meerendeel zijn evenwél Joodsche vluchtelingen, die Oostenrijk na de „Anschluss" hebben verlaten. Zij werden door de Tsjechische autoriteiten te Breclav geduld, doch zij hebben geen Tsjechischen pas. Zij krijgen levensmiddelen van de solda ten en vooral van den Joodschen bond te Brno en het Roode Kruis te Brno. De Tsjechische autoriteiten, die zorg moe ten dragen voor de bescherming van de hin- nonlandsche arbeidsmarkt, in Tsjecho-Slo- wakije, kunnen niet toestaan, dat deze vluch telingen Tsjecho-Slowakije binnenkomen. Tsjechisch militair vliegtuig neergeschoten Volgens Reuter wordt te Praag beweerd, dat gistermiddag een Tsjechisch militair vliegtuig door twee Hongaarsche jacht vliegtuigen is aangevallen. Het Tsjechisch toestel stortte brandend neer. De bestuurder werd gewond. Het toestel dat geheel vernield werd. is terechtgekomen op een plaats, welke 12 K.M. binnen do Tsjecho-Slowaaksche grens ligt. Dit ernstige incident zou zich hebben voor gedaan te Velke Meder, een stad, ten Z. 0 van Bratislava gelegen. Van officieele Tsjechische zijde wordt ech ter, volgens het D.N.B., dit gerucht tegen gesproken. De hertog van Rent naar Australië Benoemd tot gouverneur-generaal Officieel wordt bekend gemaakt, dat de hertog van Kent is benoemd tot gou verneur-generaal van Australië. Hij volgt als zoodanig lord Gowrie op, die zijn ambt neerlegt. De hertog van Kent zal zich naar Australië begeven, waar hij in Novem ber van het volgend jaar de functie van Gowrie zal overnemen. Reuter verneemt, dat de hertogin haar gemaal zal vergezellen en waarschijnlijk zullen zij ook hun kinderen meenemen. Duitschers te Antwerpen aangevallen Een Joodscbe revanche De leden van «Ie Duitsche Columbia t'or- dillera-expeditie zijn te Antwerpe-n aange vallen door een vijftigtal Joden. De leider van do expeditie, Pieker, weid ernstig aan het hoofd gewond. De Duitsche consul- generaal te Antwerpen heeft bij d2-n burge meester geprotesteerd. De leden van de ex peditie waren op den terugweg van Colum bia naar Duitschland te Antwerpen van boord gogaan. Schuschniggs vader begraven Zoon mocht daarbij niet aanwezig zijn Ofschoon aan het overlijden van den id. r van Schuschnigg in Oostenrijk geen bekendheid was gegeven, bevonden zich gisteren honderd vijftig officieren van het voormalige Oostenrijksche keizerlijke leger op het Hietzinger kerkhof te Weenen, om de bcgraf* nis van veldmaarschalk Artur von Schuschnigg bij te wonen. De familie van den overledene had bij do autoriteiten stappen gedaan, om een begra- :t militaire eer voor den overledene te verkrijgen, doch dit was geweigerd. Er waren slechts vier politieagenten en twee detectives op de begraafplaats, om de ord- ve handhaven. Er hebben zich geen inciden ten voorgedaan. Gravin Vera Fugger, de vrouw van den :-bondskanseiier, woonde de plechtigheid bij, zij liep gearmd met den broer van den oud-hondskanselier. De ex-kanselier had geen toestemming ge kregen, om bij de begrafenis van zijn va- dor aanwezig te zijn. Als reden van deze weigering wordt opgegeven, „dat'de gezond heidstoestand van Dr. Schuschnigg zijn aan wezigheid bij de begrafenis niet toeliet". Het Palestijnsche terrorisme Bij de zuivering van Haifa en Nazareth i de omliggende gebieden van gewapende Arabieren zijn twee Aranieren gedood we gens 't geven van rooksignalen en het ver breken van afzettingen. Een aantal tenten Bedneïne-n is afgebroken hij wijze van straf voor het schieten op militairen. In de afgeloopen 24 uur zijn drte Arabie ren door terroristen gedood en werden te Jaffa en Guza drie bommen geworpen. DE KINDERVERLAMMING TE KEULEN Sinds 1 Aug. zijn te Keulen tengevolge van kinderverlamming 26 sterftegevallen voor gekomen. In het geheel waren er 846 pa tiënten. Uit de cijfers blijkt, dal 38 patiënten Jon ger waren dan één jaar, 197 tusschen één en 5 jaar, 72 van 6 tot, 14 jaar, 22 van 15 tot 19 jaar, terwijl 17 22 jaar of ouder wa Whisky Soda C ar am e l la Van Lonk a te Breda door overwarme treinen, bioscopen, G*°ore etc.? Verzacht de keel, alvorens het een verkoudheid wordgmet de medicinale Duitschland wenscht regeling met Litauen Memelgebied als inzet Volgens de „Dobry Wieczor", een Poolsch regeeringsorgaan, zou de gezant van Duitschland te Kaunas de Litausche regeering een nie.t-aanvalspact voor 15 jaar en de waarborging der onschend baarheid van de grenzen hebben voorge steld op voorwaarde dat Litauen: 1. Het niet-aanvalspact, dat het met Sovjet-Rusland verbindt, opzegt; 2. Het meerendeel van zijn graanuit- voer naar Duitschland zendt; 3. Het Memelgebied maakt tot een vrij gebied. Vóór het einde van dit jaar zou de Litausche regeering op deze voorstellen moeten antwoorden. HENLEIN WORDT RESERVE-MAJOOR De opperbevelhebber van het Duitsche leger, generaal Von Brauchitsch, heeft den Rijkscommissaris voor het Sudetcn- Duitsche gebied, Konrad Hen le in, mede gedeeld, dat hij hem wogens diensten, be wezen tijdens de bevrijding van het Sude- ten-Duitsche gebied, met ingang van 1 Nov. a.s. heeft benoemd tot reserve-majoor van een infanterie-regiment. VON RIBBENTROP NAAR ROME Berlijn wordt officieel dat de Duitsche minister van buitenland sche zaken, Von Ribbentrop, Donder dagavond a.s, te Rome zal aankomen voor een kort bezoek. Van officieuse zijde wordt ten aanzien van dit bezoek medegedeeld, dat geen pro gramma voor de besprekingen is opgesteld. Dit is ook niet noodig, aangezien door de politiek van de as Rome—Berlijn een nau we Italiaansch-Duitsche samenwerking be staat, welke niet alleen tot uiting komt in tijden, waarin bepaalde vraagstukken aan de orde zijn. Volgens de Grieksche bladen zal koning George van Griekenland hedenavond via Parijs naar Londen reizen, voor een incog- nito-bezoek aan Engeland. De koning zal eenige weken uit Griekenland afwezig blijven. HET JOODSCHE ONDERWIJS IN ITALIË In het Italiaansche staatsblad is een decreet gepubliceerd, volgens hetwelk op kosten van den staat lagere scholen voor Joodsche kinderen zullen worden opgericht in plaatsen, waar minstens tien Joodsche kinderen wonen. De onderwijzers op deze scholen kunnen Joden zijn. UIT OOST- EN WEST-INDIE Zuid-Slavische globetrotter vermist Vermoedelijk op zee omgekomen In Penang vreest men voor het lot vaö den Zuid-Slavischen globetrotter Mate Shimunovitch, cnvldt de Sum. Postj Een maand geleden vertrok hij in een een voudige, aldaar vervaardigde Sampan, waarop een zeil was gezet, van Penang naar Sumatra, maar men heeft sindsdien niets meer van hem vernomen. Shimunovich was een merkwaardige fi guur. Vergezeld van zijn hond, welk dier den toepasselijken naam „Globe" droeg, zwierf hij over de wereld, van land tot land. In totaal had hij, bij aankomst in Penang, al 45.000 mijl geloopen. In 1928 was hij uit Joego Slavië vertrokken. In Aug. j.l. arriveerde hij In Penang, waar hij da* delijk onaangenaamheden kreeg met de po- litie, omdat hij zich als vreemdeling niet had gemeld. Hij werd toen tot vijf pond boete subsidiair een week hechtenis veroordeeld, was aanvankelijk vastbesloten maar een week te gaan brommen, doch liet zich door vrienden bepraten en betaalde de boete. Op 4 Sopt aanvaardde Matte Shimunö tch den avontuurlijken overtocht in een sampan naar Sumatra. Vandaar zou hij de lis voortzetten naar Australië. Men vermoedt thans in Penang, dat Matte Shimunovitch met zijn braven hond Globö rdronken is. Een Indische sympathie-betuiging De voorzitter der Federatie van Europee* sche werknemers in Ned.-Indië, de heer G. J* n Lonkhuyzen, verzond 18 October j.l. aan H.M. de Koningin het volgende tele- „De Federatie van Europeesche Werk nemers in Ned.-Indië droeg mij op Uwo Majesteit hulde te betuigen betreffende Haar Koninklijke Boodschap van 10 October 1933, tot geestelijke en moreele herbewapening"- GEMENGD NIEUWS DOODELIJK ONGEVAL Men meldt ons uit Arnhem: Een bejaarde dame wilde van achter het plat harer woning aan het Roermondsplelrt een doek halen. Zij kon deze niet bereiken: en srapte daarom over de leuning heen. Ten gevolge van de duisternis stapte zij mis, viel en kwam op de 6 meter lager gelegen binnenplaats terecht- De ongelukkige was terstond dood. VROUW AANGEREDEN Men meldt ons uit Arnhem: Op het Velperplein werd een voetgangster aangereden door een personenauto. De vrouw kwam te vallen en klaagde over pijn in haar hoofd. Zij kon echter haar weg ver volgen. Naar de oorzaak van de aanrijding stelt de politie een onderzoek in. t De Golf van Biscay e liet zich rustig door den Poolster be* ploegen. In den namiddag doken van alle kanten zwarte pot ten aan de oppervlakte op. Spelende dolfijnen. Ze joegen snel als torpedo's door het water. Zonder moeite hielden ze de tienmijlsvaart van den Poolster bij. Meestal flitsten ze uitda gend langs het schip, bleven voor den boeg in dolle uitgela tenheid kris-krassen. Soms leek het dat de scherpe neus van het schip de visschen zou raken. Maar de donkere projectielen speelden een gewonnen spel. Oogenschijnlijk zonder een en kele beweging, soepel en ongelooflijk vlug lieten ze den boeg achter zich. In snelle sprongen half boven water ijlden ze weg. 'Andere namen hun plaats in. Die vermaakten zich dan op hun beurt weer vlak voor de smalle Strook kant, dat de boot vaardig en onvermoeid in het water weefde. 's Avonds lichtte de Golf fel en sterk langs den zwarten romp van het schip. Breede vuurwaaiers spreidden zich aan weerskanten uit. Het knooppunt was de sqherpe boeg van den Poolster. Soms sloeg die waaier dicht en doofde dan de fos- foorsterren. Maar zoodra de neus van het schip dieper in het Svater sneed en protesteerend snoof, viel de waaier weer open. Groen en blauw vonkte fijntjes tusschen het dikke wit van het boegwater. Net of er honderden koeien gemolken worden, mompel de Zwiers, de oudste matroos. Hij leunde over de reeling van den voorkuil. Naast hem stond Dolf. Dat kan ook zoo kostelijk bruisen. Wil je nou al weer naar de wal? Goed, ik kan ook zeggen: net als getapt bier met een hooge manchet. Toch de wal. Dat is te zeggen, de lollige kant ervan. Ben jij lang in de vaart? Dertig jaar. Behoorlijk portie. Zwiers knikte. Ze zwegen, keken naar de dansende vuurvlek; es, en ver zadigden zich aan de breede rust van de zee. Dolf had een onuitgesproken vriendschap gesloten met den man, die nu naast hem stond. Zwiers was de kalmte zelf. Een korte zwaargebouwde kerel, openhartig, blijmoedig. Zeker, er waren onder de vier andere matrozen ook joviale lui. Daarom heerschte er in het foksel een kameraadschappelijke geest. Maar de sympathie van Dolf ging toch het meest uit naar Zwiers. Misschien wel, omdat hij achter diens blijmoedigheid een onvoldaanheid voelde. Heelemaal tevreden was Zwiers niet, hoewel het tegendeel waar scheen te zijn. Precies ver klaren kon Dolf het niet. Het was bij hem meer een kwestie van gevoel, dat reageerde op enkele losse woorden. Ook nu weer. Die vreemde vergelijking van koeien, die ge molken werden. Er leek een verlangen in weg te schuilen. -Dertig jaar... Och, ze zijn gauw genoeg om. May be omdat ik ervan genoten heb. Maar je ben te kort aan wal. Toch niet getrouwd? Nee, dat is niks voor een zeeman. Neem nou onze maat Vlas. In twee jaar tijds is hij nog geen veertien dagen bij el kander thuis geweest. De eene dag binnen, de andere weg. Dat is geen leven voor een vrouw. En toch denk ik soms, hij komt straks in zijn eigen home. Zie je, dat is het verschil met mijDuizend katers, wat drukken we nou een zware boom. En dat in zulk mooi weer. Kalm liet de Poolster zich wiegen in de lange, sloome dei ning. Met even lange rustpoozen en even sloom neuriede de wind door het staande want een mijmerdeuntje. Toch is de tramp-vaart een stuk beter, dan een liner, begon Zwiers weer. Hij had waarschijnlijk in gedachten al veel meer gezegd. Vandaar de vreemde overgang zijner woorden. Je hebt nu zelf de vaste lijn meegemaakt. Er zit zoo wei nig leven in, niet? Het gaat alles zoo'n eendere gang. Een beurtdienst met een vaste bestemming, een vaste haven, een vaste terugkeer. Geen variatie, geen onzekerheid. Alles vol gens een zuiver afgebakende lijn. Dat ligt mij niet. Dolf meende hier een tegenstrijdigheid te bemerken. Zwiers wilde afwisseling en toch lag er weemoed in zijn stem, toen hij sprak over „eigen home". Naast de onzekerheid zou hij dan in ieder geval een bepaald punt willen bezitten, waar hij na een zwerftocht een poosje kon rusten. Wonderlijke kerel. Als hij onder de maats verkeerde, was hij de jolige Zwiers, die met den dag leefde en niet verder scheen te kijken. Maar als je een oogenblik, in een vrije torn, met hem alleen sprak, ontdekte je den anderen Zwiers. Dan bleek hij iemand die heimwee had, of althans een sterke begeerte naar een onver anderlijke ankerplaats. Zoo peinsde Dolf over zijn ouderen vriend. Hij was zich niet bewust, dat zijn genegenheid voor Zwiers grootendeels haar oorzaak vond door een punt van overeen komst in hun beider geestesgesteldheid. Ook Dolf wilde zwerven. En, evenals Zwiers, zwerven over de zeeën. Die rusteloosheid wortelde in hun diepste we* zen. Maar bovendien kende de jonge matroos voor de eerste maal in zijn leven die knagende gewaarwording van het ver* langen. De diepste roerselen van zijn mannenziel waren ge* troffen door een heftige begeerte naar de vrouw. Eén vrouw* Voortdurend klom de herinnering op aan de korte wandelin gen met haar. Hij zag telkens de vlotte verschijning, zooals ze haastig en blij naar hem kwam. Hij duwde echter steeds de gedachte aan haar wrevelig terug. Wat had het voor zin nog aan die prettige uren te denken? Die waren verleden gewor den. En dus niet meer geschikt dan om te worden wegge borgen. Maar een verlangen Iaat zich niet door koele redeneering verjagen. Het bleef hangen en maakte Dolf opstandig. Hij vroeg zich af, waarom de vriendschap verbroken moest worden. Had die eerste ontmoeting dan geen verdere zin gehad, dan even een begeerte op te wekken, en die weer te onderdrukken? Goed beschouwd was het heele geval zonder zijn toedoen gebeurd. Hij had het later als een bijzondere beschikking ge zien. Een avond tegen zijn wil in het bijzijn van haar doorge* bracht, en op een middag, na vergeefsch zoeken in Amster* dam, tóch de kennismaking hernieuwd. Indien hij haar toen niet ontmoet had, zou het meteen uit geweest zijn. Maar nu!.*« Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2