KONINKLIJKE STOOMWEVERIJ TE NIJVERDAL n.v. KONINKLIJKE STOOMWEVERIJ TE NIJVERDAL N.V. IN 1938 Luchtfoto K.L.M Gelukkig zijn er weer heter tijden gekomen. Dwt was, toen vader Beets zijn Stoomen Stoomen, stoomen heel de wereld door" schreef, En geen mensch meer aan 't spinnewiel bleef, Omdat (in 1829) de eerste Stoomspinnerij, Gevolgd (in 1852) door de eerste stoomweverij En voorts de Nederlandsche Handelmaatschappij De gansche tcxtiel-industrie deden herleven, Zoodat men op veel grooter schaal kon spinnen en weven. De eerste stoomweverij waarvan in boven staande regels uit een „Proeve eener berijmde beschijving van de Nederlandsche Nijverheid" door Industrios Heliconesius, sprake is, is de huidige: Koninklijke Stoomweverij Te Nijverdal N.V. kajitoorhoudende te Almelo en met fabrieken te Nijverdal, een belangrijk textielcentrum van Twente. Dit oostelijk gedeelte der provincie Over- ijsel heeft een zeer schralen bodem en bestaat voor een groot gedeelte uit hei- en veengrond, terwijl op sommige plaatsen veel houtgewas en langs de vele riviertjes goede bouw- en wei landen worden aangetroffen. Schreef daarom Dr. C. te Lintum: „Nijver dal was als een kunstmatige zon, die indu- strieele vruchten deed rijpén, waar de natuur lijke zon op den ondankbaren bodem niet ge noeg kon doen groeien"? Hoe dit ook zij, de belangrijkheid van Twente als industrie-centrum valt niet te ont kennen. Groote verwachtingen ten aanzien van dit gewest, werden reeds in 1819 door G. K. van Hogendorp uitgesproken. De tijden wa ren echter slecht. Binnenlandsche onlusten doofden alle energie. Van onze, zoo spreek woordelijk geworden handelsgeest uit den tijd der O. Indische Compagnie, viel weinig of niets meer te bespeuren en het moest tot 1836 duren voordat hier verandering zou komen. Nu moet men zich niet voorstellen dat er direct reeds van een fabriekscentrum sprake was: de huisindustrie vierde hoogtij, totdat een gelukkige samenwerking tusschen de Neder landsche Handelmaatschappij en een zekeren [Thomas Ainsworth, eerst een weefschool deed ontstaan, gevolgd door een eigen fabriek Betere tijden zouden weer komen; tal van arbeiderswoningen /errezen om de fabriek en allengs groeide deze nederzetting uit tot het be kende plaatsje met den karakteristieken naam drijf zich voortdurend aan de gewijzigde eischen aanpast. De weverijen en spinnerijen hebben bij het voortschreiden der techniek groote wijzigingen ondergaan en alleen door het bedrijf in dien vooruitgang actief te doen dee- len, is het mogelijk geweest de Koninklijke Stoomweverij te N ij verdal N.V. te doen uitgroeien tot de kern van het nijvere Nijverdal, maar ook tot één der belangrijkste textielbedrijven in Twente, een sieraad van het industrieele Nederland. Zwaar waren de zorgen in de oorlogsjaren; de door de Regeering getroffen maatregelen zijn ook voor dit bedrijf niet altijd heilzaam geweest. De leiding erkende echter, dat persoon lijke belangen wel eens aan het algemeen be lang dienen te worden opgeofferd en met het keeren van het getij werden ook hier zooveel mogelijk de bakens verzet. "Dit moge blijken uit de veelheid van goederen, welke zoowel voor binnenlandsche- als voor buitenlandsche mark ten, worden gefabriceerd, als: katoenen garens, alle soorten ruwe-, gebleekte-, en geverfde ka toenen stukgoederen, met name: shirtings, cam brics, lawns, drills, yeans, twills, satteens. sati nets, tussoren, flanels, graslinnens, fancyweefi JL -J DE KON. STOOMWEVERIJ TE NIJVERDAL IN VROEGERE JAREN Nijverdal Reeds drie jaren later, in 1839, werd beslo ten de verdere ontwikkeling der weverij aan het eigen initiatief der Twentenaren over te laten, die daarin wonderwel zijn geslaagd. „Ainsworth's factorij werd in 1852 overge nomen door de heeren G. H. Salomonson te Almelo en gereorganiseerd. De tevoren door hen gedreven handelszaak werd geleidelijk ge liquideerd en reeds spoedig wisten zij de weverij tot grooten bloei te brengen. Dit gaf een ge voel van bewondering en vertrouwen. Koning Willem III verleende het bedrijf het praedicaat „Koninklijke" en vanaf dat oogenblik gaat het met de Koninklijke Stoomweverij steeds crescendo. De artikelen vonden steeds qrooteren afzet, hetgeen noodic maakte, dat de fabrieken voort durend vergroot moesten worden. Naast de we verij als moederbedrijf (1852), werd de bleeke- rij reeds in 1889 in bedrijf gesteld. In 1925 werd daaraan een spinnerij toegevoegd, terwijl een tweede spinnerij haar voltooiing nadert. Hier wordt getoond hoe tegen allen druk in, door noeste vlijt en doelbewuste leiding een be-i seis, voering- en polostoffen, enz. enz. En in heel- en halfkunstzijden voering- en japonstof- fen heeft dit bedrijf zijn spoten zeker verdiend. De fabrieksterreinen beslaan thans een op pervlakte van 8 H. A. In de weverij bevinden zich 3200 weefgetouwen en de spin nerij telt 80.000 spillen. Niet minder dan 2000, voor het meerendeel mannelijke arbei ders, vinden in dit bedrijf een bestaan. In de voorziening van de huisvesting van het steeds grooter wordende personeel, heeft de Vennoot schap ook een actief aandeel gehad door het bouwen van een tachtigtal flinke arbeiderswo ningen. Stakingen zijn in het ïuim honderd ja ren oude bedrijf nimmer voorgekomen, wel een bewijs dat de verhouding tusschen leiding en personeel steeds goed is geweest. Aan dt fa briek is een pensioenfonds verbonden; een fa- briekscommissie zorgt voor het noodige con tact tusschen Directie en arbeiders, terwijl een eigen muziekcorps getuigenis aflegt van de stof felijke en geestelijke welvaart van het personeel. Dat de K o n i n k 1 ij k e Stoomweverij 'te N ij v e r d a 1 N. V. er naar streeft bij de ontwikkeling van de industrieele mogelijk heden de vooraanstaande plaats te handhaven, welke zij vanaf haar stichting ingenomen heeft, moge blijken uit het feit, dat in het begin van 1933 de vennootschap tezamen met enkele ani dere Twentsche fabrikanten deelnam in de Preaoger bontweverij 'Je Garoet. Dit is de eerste groote mechanische weverij op Java. De Directie wordt gevoerd door de N.V. „Internationale Crediet- en Handels-ver^ ceniging „Rotterdam". Uit bovenstaand summier overzicht moge blijken, dat naast den landbouw ais middel van bestaan voor Twente, de industrie, waarvan de Koninklijke Stoomweverij te Nij verdal N.V. een waardig representant is, een steeds grootere plaats is gaan innemen. De huidige Directie, de heeren J. R a y- makers en G. van der Hueten, zullen met stugge kracht en onverwoestbaiar idealisme het bedrijf, zoo mogelijk, nog steviger grond vesten. PREANGER BOETWEVRRIJ Luchtopname K.NJ.LMt

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 23