gtiltstfjt (Hmmut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken )e noodzakelijkheid van een goede weermacht Stoomschip gezonken in den Nieuwen Waterweg Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 NO. 6532 WOENSDAG 26 OCTOBER 1938 19e Jaargang OPENLIJKE EN BEDEKTE SABOTAGE Het publiek heeft aan de verduisterings proeven, welke in verschillende plaatsen zijn genomen, in '.t algemeen gesproken, una niem meegewerkt. Natuurlijk was er hier daar een onhandelbare uitzondering. Teneinde over een vloot van volwaardige kruisers te kunnen beschikken, zal het noo- dig zijn, dat op de begrootingen voor de dienstjaren 1940. 1941 en 1942 telkens de gel den voor den eersten termijn van een krui ser worden aangevraagd. Ook zal bij de sa menstelling van de begrooting voor 1940 moeten worden gerekend op den aanbouw van eenige torpedoboot jagers. Aanvulling van het officierenkorps Verscheidene leden merkten op, dat het bij de uitwerking en de toepassing van de ge wijzigde dienstplichtwet met den dag dui delijker blijkt dat de aanvulling van het of ficierscorps groote moeilijkheden oplevert. Wordt dit vraagstuk, dat voor de weer macht van primordiaal belang is, niet spoe dig tot oplossing gebracht, dan zullen de op leiding van de dienstplichtingen en de goe- de^geest bij den troep niét weinig daaronder Sommige leden wezen er op. dat er een nijpend tekort bestaat aan goed geschoold kader voor de opleiding van de dienstplich tigen. Zij meenden, dat 't hieraan moet wor den geweten, dat aan de opleiding van de manschappen nog veel ontbreekt Deze leden zouden daarom gaarne vol ledige mededeel in gen ontvangen omtrent al les wat op de aanvulling van het onderoffi cierskorps betrekking heeft Daarbij dach ten zij niet in de laatste plaats aan de wer king van het capitulantenstelsel en het ver loop bij de capituianten. Men achtte het niet juist, dat burger-ar chitecten geheel zijn uitgesloten van den bouw van nieuwe kazernes. Luchtverdediging Vele leden zouden gaarne worden inge licht omtrent de organisatie van de lucht verdediging in den ruimeren zin. Gevraagd werd, of de militaire vliegvelden alle binnen de stelling Holland zijn of wor den geconcentreerd. Zoo neen, welke mili taire vliegvelden zijn of worden daarbui- teen aangelegd? Van verschillende zijden werd gevraagd om een uiteenzetting over het verloop van de onderhandelingen betreffende de over neming van civiele vliegvelden door het De partement van Defensie. Men hoopte daar uit te leeren, hoe de Minister zich voorstelt, in de behoefte aan militaire vliegvelden te voorzien. Een aantal dezer leden meende, dat, indien te dezer zake een ander beleid was gevoerd, een besparing van eenige mil- lioenen guldens had kunnen zijn verkregen. Vele leden spraken in dit verband de hoop uit, dat de Minister zal medewerken tot een voor Rotterdam bevredigende oplossing van het Waalhaven-probleem. BRAND OP HET PASSAGIERS SCHIP „DEUTSCHLAND" Dringende oproepen om assistentie Vuur tenslotte bedwongen Het s.s. „Deutschland" van de Ham- burg-Amerika-lijn, met 591 passagiers en 400 koppen bemanning, onderweg van Hamburg naar New York, waar het Vrijdag zou aankomen, heeft op 200 mijlen afstand van Kaap Race (New- Foundland) brand aan boord gekregen. De gezagvoerder maakte draadloos bekend, dat de toestand op zijn bodem gevaarlijk was en hulp dringend nood zakelijk. Volgens Radio Marine begaven een zestal schepen zich in allerijl ter assi stentie naar de „Deutschland", die in ruim 4 door het vuur bedreigd werd. Het dichtst in de nabijheid waren de „Europa" en de „Collamer", die echter nog zes uur zouden moeten varen, alvo rens de „Deutschland" te kunnen berei ken, en gelijk verlangd, daarvan de pas sagiers over te nemen. De „Deutschland" ging inmiddels door met te seinen: „Gevaarlijk; hulp noodza kelijk.'" Volgens een later draadloos bericht van het schip zou het vuur echter be dwongen zijn. De opvarenden ongedeerd Naar de Hamburg-Amerika-lijn mededeelt, heeft de gezagvoerder van het -toomschip „Deutschland" vanochtend vroeg radiotelefonisch medegedeeld, dat men den brand aan boord meester is en dat geen gevaar voor passagiers, bemanning en schip bestaat. Er hebben zich geen persoonlijke ongevallen voor gedaan; verscheiden schepen liggen in de nabijheid van de „Deutsch land". gfoonnemtntBprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct. Zoo vertelt de pers van een Amsterdam mer, „die alle vensters in zijn huis glorieus verlichtte, als gold het een feestelijke illu minatie, vervolgens de radio eens echt-gezel- lig aanzette ,om daarna zijn woning te ver laten, ten einde uit de verte gade te slaan tot welke gevolgen deze uitbundigheid aan leiding zou geven". Terecht oefent men critiek op zoo'n min derwaardig gedrag. Maar is het niet even zeer minderwaardig, wat, volgens mededee lingen in Rotterdam is gebeurd? Daar heeft althans in enkele gedeelten van de stad de af deeling van „Kerk en Vrede" een uur voor de verduistering begon, een geschrift verspueid, waarvan de inhoud merkwaardig veel op een poging tot sabotage geleek. Een volledig exemplaar van dit geschrift heeft ons nog niet bereikt, doch volgons de „N. Rott. Crt." komt er deze althans dubbel zinnige verklaring in voor: „Hoewel het Hoofdbestuur van „Kerk en Vrede" wegens het uit zedelijk oog punt gecompliceerd karakter van deze kwestie de leden der vereeniging vrij laat en hun in dezen geen gedragslijn voorschrijft, heeft het desniettemin de volstrekte zekerheid, dat het velen leden der vereeniging uit godsdienstig-zedelijke motieven onmogelijk zal zijn, om mede werking aan de luchtbeschermingsoefe ningen te verleenen". Financieele consequenties daarvan aanvaard Instemming mei Je uitbreiding van onze viool Rondom den tweeden ver- vangenden kruiser Vragen over de op'eiding van dienstp idiiigen A AN het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake het acht ste hoofdstuk (Defensie) der Rijksbe- grooting voor 1939 ontleenen wij het volgende: Zeer vele leden, die zich verheugden over het behoud van den Europee- schen vrede, brachten hulde aan de weermacht, die in de ure des gevaars streeft, den achterstand in de materieel-voor- ziening in te halen. Ook zij betreurden, dat de aangeboden begrooting aanzienlijk hno- ger is dan haar voorgangster, doch zij acht ten, zeker voor wat den gewonen dienst be treft, een sterke verhooging van de uitga ven onvermijdelijk. Het bezit van een gt e- de weermacht is voor ons land volstrekt noodzakelijk. Grensbewaking onvoldoende Verscheidene leden waren van oordeel, dat de bescherming tegen plotselinge over schrijding van de grens door gemotoriseer de troepen niet voldoende is verzekerd. De onderdeelen, welke met de grensbewaking zijn belast, zijn te ver van de grenzen ge legerd. Naar het oordeel van sommige, leden moet onze Oostgrens worden versterkt met nermanente werken, in den trant van de Fransche Maginot- of de Duitsche Si°g- fried-linie Tegen dit denkbeeld werd door andere ledc-n aaneevoerd dat hef in strijd is met onze zelfstandigheidspolitiek. Wil men vestingwerken, dan ook naar alle zijden, maar dit is onbetaalbaar. Krachtiger optreden tegen de N.S.B. Verscheidene leden, die van oordeel wa ren, dat onze weermacht moet steunen op de gansche bevo.king, betreurden, dat de Minister niet krachtizer optreedt tegen po gingen tot fascistische beïnvloeding van onze marine. Daarbij wezen zij op de volgen de feiten: Op 7 Mei 1937 werd te Soerabaja de „Mus- sert-jeugd" aan boord van H. Ms. „De Ruy- ter" ontvangen, waarbij een ontslagen lu:te- nant de gelegenheid kreeg een rede uit te spreken. Op 27 Maart 1938 was het een gezelschap van 250 natïonaal-socialisten (Nat. Werk nemers-vereeniging, afdeeling Haarlem), dat te Amsterdam aan boord van H. Ms. „Java" werd ontvangen. Op 17 Juni 1938 stond bij de aankomst uit Nederland van eenige leden der N.S.B. te Medan de nationaie jeugdstorm opgesteld. Het Augustusnummer van „Onze Vloot" bevatte een artikel van een kapitein der in fanterie, werkzaam aan het Departement v. Defensie, met zuiver nationaal-socialistische beschouwingen over Frankrijk en Duitseh- land gesteld in een onmiskenbare nationaal- socialistische terminologie. Andere leden hadden in laatstgemeld ar tikel niets gelezen, dat zou wijzen op natio naal-socialistische of fascistisch*» gezindheid van den schrijver. Nationaal Jongeren Verbond Vele leden maakten bezwaar, dat aan het Nationaal Jongeren Verbond bij gelegenheid van vlootrevues herhaaldelijk de regeling van de ontvangst der gasten wordt overge laten, waarbij het de gelegenheid te haat neemt om nadrukkelijk voor eigen zaak pro paganda te maken. Gevraagd werd voorts, of de Regeering wel krachtig genoeg optreedt tegen- anti-milita ristische propaganda in en buiten de weer macht Vele leden stemden in met de voorgestel de verhooging van de artikelen betreffende de geestelijke verzorging. Men hoopte stel lig, dat deze verzorging gelijken tred zal houden met de uitbreiding van de weer macht Economische en indnstrieele voorbereiding Naar aanleiding van 's Ministers verkla ring, dat hij bereid was, aan de Kamer een schema over te leggen van de organisatie van de economische en indnstrieele voorbe reiding van de defensie, wanneer deze haar beslag zou hebben gekregen, werd gevraagd, of de ODbouw van deze organisatie reeds zoover gevorderd is. dat de Minister daar omtrent mededeelingen kan doen. Van verschillende zijden werd er wederom op aangedrongen, het materieel zooveel mo gelijk in eigen land aan te schaffen. Verschiller.de leden vestigden nogmaals de aandacht op de moeilijkp positie, waarin de oud-gepensionneerden. de militaire we duwen en de oud-marinewerklieden verkee- ren. Kan de Minister voor de oplossing van deze kwestie niet ten minste een commissie instellen? De tweede vervangende kruiser Vele leden konden zich, zooals gezegd, met de voorgestelde verhooging van den kapi- taaldienst niet vereenigen. In het bijzonder maakten zij ernstig bezwaar tegen het voor stel, reeds thans een tweeden vervangenden kruiser op stapel te zetten. Kan men er stellig op rekenen, dat deze kruiser werkelijk een vervangende zal zijn? Of zullen, als ook deze kruiser eenmaal in gebruik is gesteld ,de „Java" en de „Suma tra" nog eenigen tijd in dienst blijven om slechts voor nieuwe vervangende kruisers plaats te maken? Te meer waren deze leden tegen verderen kruiseraanbouw, wijl 7,ij het nut van deze weinig krachtige groote eenheden voor de Indische defensie zeer problematisch acht ten. Verscheidene leden achtten 's Ministers motiveering van de voorgestelde uitbreiding en vernieuwing van het materieel aanneme lijk. vooral voor wat het kleine materieel be treft. Met betrekking tot den aanbouw van den tweeden vervangenden kruiser stelden deze leden voorop, dat vastgehouden dient te worden aan het plan-Deckers. Met het voorstel tot versnelden aanbouw konden zij slechts instemmen onder het na drukkelijk voorbehoud, dat dit voorstel geen aanloop mag worden om tot een groot"re sterkte dan drie kruisers te geraken. Verscheidene leden verklaarden zich met de voorgestelde bouwplannen geheel te kun nen vereenigen. Vooral van het voorstel om een nieuwe kruiser op stapel te zetten, had den zij met instemming kennis genomen, LIJK GEVONDEN STAD ah. HARINGVLIET. 26 October. De polderwerker J. v. R., die op het gors van den van Brienenpolder alhier werkzaam was, vond het lijk van een man. Uit ver- Ernstige aanvaring in den mist De scheepvaart is geslremd, daar het wrak in het vaarwater ligt Bemanning gered MAASSLUIS, 25 Oct Heden avond omstreeks kwart voor tien heeft op den Nieuwen Waterweg ter hoogte van Poortershaven een aanvaring plaats gehad tusschen het Grieksche uitgaande stoomschip „Chryssi" en een nog onbekend ge bleven schip. De scheepsbotsing vond plaats tijdens dikke mist. Het Grieksche schip werd ter hoogte van de machinekamer geraakt en zwaar ehavend. Het schip verkeert in zinkenden toestand De beman ning is van boord gegaan en door de sleepboot „Hoek van Holland" opgepikt Er hingen hedenavond over het gebied van den Nieuwen Waterweg dikke mistbanken, welke geen vijf meter zicht mogelijk maak ten. Reeds in den vroegen morgen was dat ook het geval geweest. Dit heeft toen nogal vertraging veroorzaakt in de groote scheep vaart en er moest uiterst voorzichtig worden gemanoeuvreerd, ook ai behoefde de loods- dienst niet te worden gestaakt. In de mid daguren trok echter de mist goeddeels op en een groot aantal schepen kwam den Wa terweg binnen. Hedenavond was de mist echter weer van dien aard, dat de grootste voorzichtigheid geboden was. Hoe de aanvaring tusschen «te „Chryssi" en het onbekende schip heeft plaats gehad, staat nog niet vast Het Griek sche schip werd echter zoo zwaar getroffen, dat het onmiddellijk water maakte en begon te zinken. Hulp was uiteraard in het late avonduur niet dadelijk bij de hand, waar om S.O.S.-seinen werden uitgezonden. Deze werden door Scheveningen Radio opgevan gen en onmiddellijk doorgegeven naar Hoek yan, Holland, waar juist de sleepbooten schillende gegevens bleek het een zekere Schoemakers afkomstig uit Bruinisse te zijn, die voor enkele weken in het Volkerak overboord is geslagen en verdron ken. Het lijk is in het lijkenhuisje der ge meente opgebaard. „Maas" en „Blankenburg" aanwezig waren die onmiddellijk naar de plaats van de aan varing vertrokken. Ook de twee bergings vaartuigen .Bruinvis" en „Meermin" bega ven zich daarheen. Inmiddels was de „Chryssi" ter hoogte van aucdalf rood 8 aan den grond geloopen en gezonken. De bemanning heeft zich aan boord van de scheepsboot begeven en is door de sleepboot „Hoek van Holland", die toeval lig in de buurt was, opgepikt. Alleen de kapitein en twee officieren zijn aan boord van het schip gebleven. Het staat nog niet vast (zulks in verband met den dikken mist) wanneer de beman ning van de „Chryssi" aan wal zal worden gebracht Uit radio-telegrafische mededeelin- gen van de sleepboot „Blankenburg" ver nam men, dat de Chryssi met 't achterschip onder water zit Het schip ligt vrij gevaar lijk voor de scheepvaart De „Chryssi" behoort toe aan de reederij der erven P. J. Goulandris te Andros en heeft een bruto-inhoud van 5467 ton. Het is in 1913 te Triest gebouwd. Het was op weg naar Buenos Ayres en geladen met steenko len. De Rijkshavenmeester te Rotterdam is naar Poortershaven vertrokken, om een on derzoek in te stellen. Men hoopt, dat het mogelijk zal zijn de „Chryssi" spoedig te bergen. Aangenomen wordt, dat het andere schip waarvan men niets meer heeft bespeurd, een eind verder voor anker is gegaan. De scheepvaart stilgelegd Vannacht omstreeks één uur verdween het schip in de diepte en op dat oogenblik staken alleen de masttoppen nog boven water. De kapitein en de officieren hadden inmiddels het schip verlaten en waren over gestapt op de sleepboot .Blankenburg". Behalve de kapitein en een officier zijn Je opvarenden vanmorgen omstreeks zeven uur, nadat zij het wrak om twee uur hadden verlaten, in dichten mist met de „Meermin" en „Argonaut" te Maassluis aangekomen. Zij zijn vanmorgen per autobus naar Rotterdam vervoerd. De botsing blijkt te zijn geschied met het uitgaande Portugeesche stoomschip „Maria Christina". Dit schip heeft weinig schalt- opgeloopen en heeft de reis vervolgd. Het wrak, dat voor het grootste gedeelte in het vaarwater ligt, is zeer belemmerend voor de scheepvaart, die vanaf gisteravond moest worden stilgelegd. Niet minder dan negen schepen waren gedwongen voor anker te gaan. aBftertcntiepriÉtn: Van 1 tot 3 regels I.171/* Elke regel meer 0-22'/j Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan '1 bureao wordt berekend 0.10 PONTIER KARREMAN MAKELAARS IN ASSURANTI ÉN ROTTERDAM behartigen de belangen van verzekerden VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Heden of morgen ontvangen onze lezers weder een mooie bijlage: „Nederland let op U saeck", deel II Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Defensiebe- grooting. Voor de jeugdwerkloozenzorg wordt een zelfstandige crisisdienst ingericht. De Algemeene Nederlandsche Zen-. dingsconferentie te Amsterdam. De algemeene vergadering van het Verbond tot Kerkherstel. Vannacht is nabij Maassluis een; Grieksch stoomschip aangevaren en ge-r zonken. Gistermiddag is te Leiden een oude heec bij het uitstappen door een trein gegre-* pen en gedood. Brand aan boord van het s.s. „Deutsche land". Hertog van Kent benoemd tot gouver neur-generaal van Australië. Tsjang Kai Sjeks troepen hebben zich' in goede orde bewesten Hankau terug-, getrokken. Tragische positie van Joden in Tsje* chisch grensgebied. Wat voor weer krijgen we Krachtig of stormachtig toenemende westelijke tot noordelijke wind, betrok ken tot zwaar bewolkt, regen (later in buien), zachter des nachts, overdag in het westen kouder en in het oosten zelfde temperatuur. RESTAU RANT DIKKER THIJS - AMSTERDAM DINER vanaff 1.75 LUNCH 125 ZEEUWSCHE HOEK 12—2 uur: Speciale Plats du Jour vanaf 0.50 Koffie 0.15. AMSTEL-HOTEL AMSTERDAM KAMERS ZONDER BAD vanaj .11- KAMER MET BAD vanaf 5.50 Uitgebreid Hollandsch Ontbijt f L— ibraakje op den Raamweg Alweer een geldkistje gestolen Men meldt ons uit Den Haag: Bij de familie B- op den Raamweg, die op het oogenblik in Amerika vertoeft, is in den afgeloopen nacht ingebroken. Wederom hadden de daders het op een geldkistje voorzien. Ze zijn binnengekomen via een brandgang, klommen vervolgens over een tuinschutting, sneden een ruit uit de keukendeur en openden deze deur mev de sleutel, die aan de binnenkant in het slot zat. Alle kamers werden doorzocht. Zij heb ben een geldkistje, dat in een nachtkastje geschroefd was, er uit gebroken en meege nomen. Wat ér in het kistje zat is nog niet hekend. BLIJDE GEBEURTENIS IN DE NED. LEGATIE TE BRUSSEL BRUSSEL. 26 Oct. De erhtgenoote van den Nederlandschen gezant te Brussel, ba rones van Harinxma Thoe Slonten. heeft het leven geschonken aan een dochter, die de namen Kyra Livia ontvangen heeft, Dat het hoofdbestuur met de luchtbescher ming geen raad weet. was bekend. Men zit in méér problemen vast. En daarom is het zeer vrijpostig te spreken van vele leden der vereeniging, die godsdienstig-zedelijke mo tieven tegen luchtbescherming hebben. In dien er echter zulke leden zijn, dan komt 't voor eigen verantwoordelijkheid als zij even tueel geen dekking tegen luchtaanvallen willen zoeken. Maar zij hebben er niet over te beslissen of anderen zich op hetzelfde standpunt wil len plaatsen. En het ware een ernstig delict en een strafbaar feit, wanneer zij door ver lichte vensters een vijandelijke luchtmacht als wegwijzer dienden. Naastenliefde, zoc heet het, belet deze menschen het zwaard te hanteeren ter verdediging van het vader land; doch waar blijft de bezorgdheid voor anderen, als men moedwillig het gevaar vergroot? Het hoofdbestuur der organisatie zal goed doen deze daad van de Rotterdamsche af deeling in het openbaar af te keuren. De verspreiding van het geschrift op dèt uur was indirecte sabotage. „IEDER HET ZIJNE" De man, die zich leider noemt der natio naal-socialistische beweging in Nederland is over zichzelf tevreden, in elk opzicht Wij zijn het in zeker opzicht ook over ons zelf. Want wij hebben de geheele, onbedui dende en saaie redevoering, welke de leidci ter inleiding van de wintercampagne in [Amsterdam voorgelezen heeft, ten voeten uit gelezen. Er mocht eens wat pikants in staan. Doch wij speurden tevergeefs. Het nieuwste dat wij vonden, hadden wij pas zelf geschreven: „als de N.S.B. niet door bo- vengrondsche actie kan slagen, dan zal zij het ondergrondsch probeeren". Natuurlijk is niet alles, wat de leider voorlas, onzin. Wij zeggen met hem: ons volk heeft hersens en is niet dommer dan andere volken: één uit dat volk zal dus ook 5vel wat verstandigs kunnen zeggen. Hij vindt echter, dat ons volk tot heden hog te dom is om zijn beweging te begrijpen Dus erkent hij, dat zijn partij van 1931 tot 1937 terugliep met 130.000 stemmen. Daarmee is de hoera-periode van het natio- naal-socialisme afgesloten; duizenden heb ben de gelederen verlaten; een paar duizend zijn er bijgekomen: of ze betrouwbaar zijn moet nog blijken. Het is royaal gezegd, maar vóór 1937 heb ben we niets anders gehoord van de N.S.B., dan dat ze in dichte gelederen het parle ment zouden binnen marcheeren en dé lei der scheen van 400.000 getrouwen zeker te fcijn. Dat was dan toch een leelijke vergis sing van den man, die nu beweert, dat hij! zich nimmer vergist heeft: noch wat hel program, noch wat de politieke toekomst betreft. Ja, hij verzekert zijn volgelingen, dat hij in de toekomst, evenals in het verleden, wei uitspraken zal doen, waarover zij zich zul len verbazen; maar het is hun plicht zich tegelijkertijd onmiddellijk achter hem te plaatsen in de verzekerdheid, dat die uit spraak gegrond is op zuivere intuïtie en behoorlijk weten. Behalve zijn weten is ook zijn macht ab soluut. Met ingang van 22 October sloot hij de Beweging voor de toetreding van Joden Ze worden feitelijk in „Schutzhaft" gezet Datzelfde wedervaart ook de Kerk: als lei Her der beweging staat hij er allen borg voor, dat hij aantasting waar en door wie ook, niet wenscht en dat hij de macht heeft om dat te beletten. Iedereen kan daar zek?' van zijn want hij (verklaart nog eens nadrukkelijk, dat hij niet gaarne dikke woorden gebruikt, doch, wat ei zich op zoo uitnemende wijze van haar taak heeft gekweten. Het had hen tot voldoening gestemd, dat de burgerbe volking in die dagen op ondubbelzin nige wijze blijk had gegeven van haai sympathie voor hen, die klaar stonden om onze zelfstandigheid te verdedi gen. Tegen de thans voorgelegde begrooting hadden enkele leden groot bezwaar, omdat daarbij, naar hun meening, geheel uit het oog is verloren de noodzakelijkheid van ver sterking van de economische weerbaarheid van Nederland en Nederlandsch-Indië. Consequenties onder voorbehoud aanvaard Vele leden verklaarden, de consequenties te aanvaarden van de beslissingen, het vo rige jaar gevallen, al hadden zij zich toen tegen een deel van die beslissingen verzet. Ze erkenden dus, dat vergeleken mev de begrooting voor 193S de kosten, voort vloeiende uit de vergrooting van het cóntin gent en de verlenging van den eersten oefe- ningstijd, en die voor de exploitatie van de weermacht op den duur zullen leiden tot een verhooging van de defensie-uitgaven onder scheidenlijk met 17,5 en 15,8 millioen gul den. Maar daar daarmede erkenden zij nog niet, dat het noodzakelijk is, dat de gewone dienst der begrooting voor 1939 met f 24,5 millioen zal worden verhoogd. Zij zouden het op prijs stellen, indien de Minister zou willen mededeelen. welke verhoogingen van den gewonen dienst aan de twee zoo juist genoemde factoren zijn toe te schrijven, en welke verhoogingen daarvan onafhankelijk Ernstig bezwaar hadden deze leden tegen het voorstel, den kapitaaldienst te verhoogen van 41,6 tol 98,8 millioen gul den. Met deze verhooging van f 57,2 mil lioen ten behoeve van uitgaven, waar- van het vorige jaar niet gerept werd, konden zij zich niet vereenigen. In het bijzonder maakten zij ernstig bezwaar tegen het voorstel, reeds thans een twee den vervangenden kruiser op stapel te zetten. Verhooging der uitgaven onvermijdelijk Veie leden hadden met voldoening gezien, dat de Minister met voortvarendheid er naar ook gebeure, hij gaat niet terug en hij gaai ook niet alleen voorwaarts. En het is een enorme prestatie geweest, welke zoo eens in de honderd jaar voorkomt, om de Beweging op te bouwen tot de hoogte, waarop zij nu staat Dat komt door de groote mate van persoonlijke verantwoordelijkheid van iedur lid, dat overigens, zoo wij zagen, elk dwang bevel van den leider onbegrepen dient op te volgen. Dan raakt de slavernij van vergun ningen voor loopen, fietsen, autorijden en werken uit Voor één ding zij men echter gewaar schuwd. Godsdienst is goed; de leider weet ook dat „de Macht, die boven de menschen staat" hem als werktuig gebruikt; maar men luistere niet naar de politieke pastoors en dominé's, die direct of indirect de staats macht willen uitoefenen: Kerk en Staat moeten zich houden aan het „ieder het zijne". En als de Kerk iets tegen het natio- naal-socialisme heeft, dan had zij den lei der tot verantwoording moeten roepen en niet moeten meedoen in het koor van ge weld, leugen, laster, verdachtmaking en ter reur. Deze laatste woorden komen in de rede natuurlijk eenige keeren voor. Wij laten alle dikke en hoogmoedige woorden voor wat ze zijn. Elk commentaar is overbodig. We maken slechts de opmer king, dat de N.S.B. meer actief dan passief kermis maakte met geweld en verdachtma king, en dat zij. als ze „Kerk en Staat ieder het zijne" wil geven, daarmee bedoelt, dat de Kerk over de diepste beginselen van hel staatsleven zal zwijgen. Doch dan zou do Kerk haar roeping ontrouw worden*

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1