P. H. KAARS SIJPESTEIJN Licht in dienst van de duisternis KROMMENIE NEDERLANDSCH FABRIKAAT ERNST HEINKEL FLUGZEUGWERKE JACHTVLIEGTUIGEN BOMMENWERPERS TORPEDO-VLIEGTUIGEN en POSTVLIEGTUIGEN NEDERLAND LET OP U SAECK HERDENKINGSNUMMER van He Vijf Samenwerkende Christelijke Dagbladen blz. ïg De bescherming tegen luchlaanvallên bij nacht EVENZEER als het noodzakelijk is de vraag, hoe de burgerbevolking bij een eventueelen oorlog het best tegen luchtaanvallen kan be schermd worden, met ernst onder de oogen te zien, is het een gebiedende eisch, na te gaan, hoe de moderne verlichtingstechniek hierbij behulp zaam kan zijn. Haar taak is het immers zoo en waar mogelijk lichtbronnen te verschaffen, die .vanuit de lucht practisch niet waarneembaar zijn en toch voldoende licht geven om zoowel binnen- als buitenshuis eenige activiteit en eenig verkeer mogelijk te maken. Sedert geruimen tijd hebben de Philips fabrieken, zich dan ook reeds met dit probleem bezig ge houden en kwam men er tot de ontwikkeling van eenige speciale luchtbeschermingslampen, „Pro- tector"-lampen genaamd. Deze lampen hebben een klokvormigen ballon, waarvan een gedeelte van den inwendig schuil- gaanden „klepel" van een horizontalen lichtring is voorzien. Hierdoor wordt een uitstraling ver kregen, waarbij niet alleen geen directe straling naar boven mogelijk is, doch waarvan ook de eventueele reflectie op het wegdek etc. voor waar neming uit de lucht zoo ongunstig mogelijk is. Bij een goed doorgevoerde verduistering moet aan de twee volgende voorwaarden voldaan wor den: Eenerzijds moet het voor den vijandelijken vliegers niet meer mogelijk zijn zich door naar boven ontsnappend licht gemakkelijker te oriën- teeren of een bepaald doel te vinden. Anderzijds zal het normale leven zoo weinig mogelijk door een en ander mogen beinvloed worden. In de bedrijven waar het noodig is, moet worden kun nen gewerkt en op straat het noodzakelijke ver keer doorgang vinden, terwijl ook het huiselijk leven beter voor een Egyptische duisternis ge spaard blijft. De buitenverlichting bij luchtgevaar Het moet uitgesloten worden geacht, dat in vol slagen duistere straten, het noodzakelijke verkeer mogelijk js, zelfs niet als eventueel op kruispun ten een afgeschermde richtlamp is aangebracht. In elk geval behoeft het geen betoog, dat een zoo mogelijk verlichte straat veiliger en beter is. De vraag rijst nu, met welke middelen men een dergelijke onschadelijke verlichting zou kunnen verkrijgen. Het antwoord hierop is tweeledig.: Op de eerste plaats moet de lichtbron tenzij de lichtsterkte zeer laag is afgeschermd worden tegen direct zicht vanuit de lucht. Op de tweede plaats mag van het wegdek slechts zeer weinig licht terugstralen. Een en ander komt nu hierop neer, dat van een lichtbron met zeer beperkte lichtsterkte gebruik wordt gemaakt. Daartoe ging men er bij Philips toe over een speciaal lamptype de „Protector"-lamp, voor bui tenverlichting te ontwikkelen. Anders dan bij een normale gloeilamp wordt hiermede het licht niet naar alle kanten uitgestraald. Niet alleen is de lamp automatisch naar boven toe afgeschermd, doch ook de uitstraling recht naar beneden is zeer gering. Het licht wordt hoofdzakelijk in schuine richting over het wegdek uitgestraald, waardoor de afstand van waarneming van het teruggekaatste licht bij eenzelfde vlieghoogte ongeveer verdubbeld wordt, als wanneer de reflectie onmiddellijk onder een lantaarnpaal op trad. Dit komt neer op een vier maal kleinere lichtsterkte, die voor waarneming uit de lucht overblijft. Interessant tè wellicht het feit, dat de maximale verlichtingssterkte van een „Protector" lamp, welke 4 m. boven het wegdek is aange bracht, c.a. 25 maal zoo klein is als de verlich ting bij volle maan. Nu heerscht de opvatting, dat blauw licht op grooteren afstand bij duisternis minder zichtbaar is, dan licht van een andere kleur. Dit standpunt is echter niet geheel juist. Vergelijken we ver schillende kleuren bij gelijke helderheid, dan blijkt, dat bij lage helderheden waar het bij verduistering om gaat) na adaptatie van het oog aan het lage verlichtingsniveau, het blauwe licht meer zichtbaar is, dan bijv. rood licht. Wat de buitenverlichting betreft, zij tenslotte op gemerkt, dat men voortdurend rekening moet houden met de mogelijkheid, dat het lichtnet ge- 'heel of gedeeltelijk uitvalt. Men moet dus zorgen voor een, van het net onafhankelijke, noodver lichting, die daaruit kan bestaan, door op door gangswegen en op kruispunten van andere stra ten kleine lantaarntjes op te stellen, waarvan het kleine, goed afgeschermde lampje door een accu, eventueel droog element, wordt gevóed. Veilige huisverlichting Hoe normaler het leven in huis zijn gang kan gaan, des te minder zal men onder den druk van de omstandigheden te lijden hebben. Wil men geen afstand doeg van de gezellige huiskamer lamp, dan zal men noodgedwongen immer in een speciale afscherming van de vensters moeten ver vallen. Worden alleen maar de overgordijnen ge sloten, dan is het gevaar niet denkbeeldig, dat er door een spleet nog licht ontsnapt. Om aan deze bezwaren tegemoet te komen, werd de „Pro De Vijf Samenwerkende Christelijke Dagbladen: De Rotter dammer, Nieuwe Haagsche Courant, Nieuwe Leidsche Courant, Nieuwe Utrechtsche Courant en Dordtsch Dagblad zijn verheugd hun lezersschaar dit Leger- en Vlootnummer ter gelegenheid van Neerlands 125-jarige herwonnen onafhankelijk heid te kunnen aanbiedenMoge 't een plaats vinden bij de ver zameling „merkwaardige nummers"welke wij in den loop der jaren gaven. tector"-lamp, ftype 2 vervaardigd, die van onderen voorzien is van een gematteerd venster, waardoor een kegelvormigen lichtbundel naar buiten treedt, Welke voldoepde is voor tafel verlichting. De ver- lichtingssterktë is zoodanig, dat men er met niet al te veel moeite nog bij lezen en schrijven kan. De practijk heeft uitgewezen, dat zelfs bij geopen de gordijnen een dergelijke verlichting uit de lucht niet is waar te nemen. De verduistering van fabrieken en andere groote gebouwen is geen eenvoudige opgave. In den laatsten tijd is een geheel nieuwe methode van verduisteren aan de orde gekomen, die in het buitenland en gelijktijdig hier ter lande met succes is toegepast. Door het gebruik van ultraviolette dus voor het oog onzichtbare straling, treden bij vele voorwerpen, onder bepaalde omstandigheden, z.g. „luminescentie"-effecten op, zoodat zij als het ware zelf een zwak licht gaan uitstralen. Op deze wijze kan men zich in een ruimte oriënteeren, zonder dat er gevaar voor lichtuitstraling naar buiten bestaat, hoewel er geen speciale afscher ming voor de ramen is aangebracht. Bij deze methode kunnen tevens z.g. „lichtgevende" verf stoffen toegepast worden. Lichtbronnen met ultraviolette stralen Door de meeste natuurlijke en kunstmatige licht bronnen worden behalve voor het oog zichtbare ook onzichtbare stralen uitgezonden. Licht is een trillingsverschijnsel en het hangt af van de golflengte of wij een bepaalde straling kunnen zien. Van al de optredende kleuren heeft het rood de grootste golflengte, terwijl het violet de kleur is met de kleinste golflengte, die voor ons oog in den vorm van licht kan worden waarge nomen. Straling met nog kleiner golflengte, gren zend aan het violet, noemen we ultraviolet en is niet zichtbaar. Hoe komen we nu aan ultra violette stralen, die voor luchtbeschermingsdoel einden te gebruiken zijn? Het is een bekend feit, dat kwartskwiklampen naast gewone straling veel ultraviolette stralen uitzenden. Door nu de glazen ballon, die de kwik lamp omgeeft, te vervangen door een specialen ballon, bestaande uit glas, dat door nikkeloxyd gezwart is, bereikt men, dat practisch de zicht bare straling geabsorbeerd wordt, terwijl de ultra violette stralen worden doorgelaten. De zwarte ballon werkt dus als een filter. Het is bekend, dat tallooze stoffen bij ultra violette bestraling lichtgevende eigenschappen hebben. Dat wij daar onder normale omstandig heden niets van bemerken, komt, omdat deze lichtverschijnselen door de normale lichtverschijn selen geheel worden overheerscht. Zorgen we echter, dat dit niet het geval is, dan is het lumi nescentie-effect zeer goed waarneembaar. Dit is nu het geval bij bestraling met ultraviolet licht. Wanneer we luminesceerende stoffen hier mede bestralen, zal een gedeelte van de opgeno men lichtenergie weer worden uitgestraald, ter wijl de goflengte langer geworden is Dit beteekent in ons geval, dat de eerst onzichtbare straling nu zichtbaar geworden is. De lumines ceerende stoffen gaan dus oplichten. En hier ligt de toepassingsmogelijkheid voor de luchtbescher ming. Eenerzijds een lichtbron, die onzichtbare straling uitzendt, anderzijds stoffen, die deze straling zichtbaar maken, waardoor dus voorwer pen zichtbaar worden, terwijl de oppervlakte helderheid zoo gering is en de verlichte vlakken relatief te klein zijn, om vanuit de lucht waarge nomen te kunnen worden. Laten wij een voorbeeld uit de practijk aan halen. Een pompstation voor een waterleiding bedrijf, waar zich diverse pompen, compressoren, afsluiters en meetinstrumenten in allerlei vorm bevinden, kon dank zij èèn enkele lamp tijdens een verduisteringsoefening normaal in bedrijf blijven. De groote raamvlakken behoefden niet afgeschermd te worden, hetgeen in fabrieksge bouwen van belang is. Alle belangrijke voorwer pen waren beplakt met kleine rubberstrookjes, die met een phosphoresceerende verfstof bedekt Inhoud van »Nederland, let op U saeck!« EERSTE DEEL blz. Het voorrecht van Nederlander te zijn 1 Een niet te breken band 1 Waakzaam zijn en waakzaam blijven, door Z.Exc. J. J. C. van Dijk 1 Bij den oorsprong van het Nederl. Veldleger, door Z.Exc. J. J. G. Baron van Vooist tot Voorst 2 Een gelukkige gedachte, door Z.Exc. I. H. Reynders 2 Een toonbeeld, door Z.Exc. C. J. 1. M. Weiter 2 Het wapen der Infanterie, door Generaal-Majoor W. F. A. Hackstroh 4 Het Hoog Militair Gerechtshof, door Mr. E. Jellinghaus 4 Het wapen der Artillerie, door Generaal-Majoor J. Harberts 6 De Cavalerie, door Kol. H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst 8 De Intendance, door Kol. A. Numans 8 De Militair Geneeskundige Dienst, door Generaal-Majoor S. W. Praag 11 Dc Hoogere Krijgsschool, door Luit.-kol. M. W. L. van Alphen 13 De Nederl. Weermacht te land en te zee en de Petroleum-Industrie. door J. E. F. de Kok 13 De geestelijke verzorging van Leger en Vloot, door Ds. H. Janssen 14 TWEEDE DEEL De groote nationale plicht 1 Een woord van H.K.H. Prinses fuliana 1 De taak der Kon. Marine, door vice-admiraal J. Th. Furstner 1 De militaire motordienst, door Luit.-kol. A. van Loon 2 Het regiment Wielrijders, door Luit.-kol. H. C. van der Bijl 2 De Koninklijke Marine sedert 1813. door Schout bij Nacht H. Jolles 4 Het Nedcrlandsche Roode Kruis, door Floris Canté 4 Het Korps Mariniers 6 Pontonniers en Torpedisten 6 De dienst van het Loodswezen, door Vice-Admiraal N. J. van Laer 6 Genietroepen, door Kolonel F. A. Vaillant 8 De Koninklijke Marechaussee, door Kolonel J. van Selms 11 Het Nederl. Legermuseum, door S. J. van Limburg Stirum 11 De Koninklijke Militaire Kapel, door Kap. Dr. C. L. Walther Boer 13 De Koloniale Reserve en het Kon. Ned.-lndisch Leger, door Kap. L. A. v. d. Berge 13 De Staf der Genie v13 De Ontwikkeling van het Winkelbedrijf 13 De militaire beteekenis der Spoorwegen 13 Het materieel der Koninklijke Marine, door Vice-Admiraal A. Vos 15 De Nat. Christen Officieren-Vereemging. door Majoor Th. Ziedses des Plantes 15 De Koninklijke Marine in Ned.-lndië. door Schout bij Nacht C. E. L. Helfrich 12 Het Luchtvaartbedrijf, door Kol. H. C. van Royen 17 De Militaire Gasschool. door le Luit. G. A. A. P. Kloeg 17 De Graanhandel, door Jan Schilthuis 18 Het licht in dienst van de duisternis 19 waren. Het bleek echter, dat allerlei stoffen, zoo als kalk der muren en de olie der compressoren, het oplichten mede vertoonen, zoodat de licht gevende stoffen eigenlijk overbodig waren. Toch is het toepassen van phosphoresceerende stoffen bij deze methode van belang, omdat bij een storing in het electnsch net en dat zal by luchtaanvallen wel voorkomen de ultraviolette lamp niet meer brandt. De phosphoresceerende stoffen stralen dan echter hun verzamelde energie nog uren lang uit, waardoor men zich gemakke lijk kan blijven oriënteeren. Bij deze methode is het aantal benoodigde lampen wel zeer gering. Van belang is natuurlijk de plaatsing van de lamp; in ons geval was de lamp boven in het ge bouw gemonteerd Tenslotte nog een enkel woord over de verlich ting der verkeersmiddelen, hoofdzakelijk dus de auto's. De groote moeilijkheid hierbij is, dal de chauffeur een indruk krijgt van de helderheid van den weg, naar gelang de hoeveelheid terug gekaatst licht van zijn lantaarns. Het is echter zonder meer duidelijk, dat het grootste gedeelte van het licht niet in de richting van de auto, doch in de rijrichting wordt teruggekaatst. Een vijan delijk vlieger, die tegen de rijrichting van de auto inkijkt, zal den weg dus veel helderder zien, dan den bestuurder zelf. De auto-verlichting bij de verduistering is dus 'n zeer moeilijk probleem en daarom is het temeer noodzakelijk, dat de wegen zelf verlicht worden. Zoo heeft de moderne verlichtingstechniek er het hare toe bijgedragen om bij voorkomend lucht gevaar steden en dorpen te onttrekken aan het grimmig oog van den spiedenden vijand, zonder dat de duisternis zelf gevaarlijk wordt. Teleloon No. 81300 Zaandam (K 980) Telegram-adresSijpesfeijn-Krommenie WEVERIJ VAN: Katoenen-, Hennepen- en Vlassen zeildoek, Presenningdoek, Filter doek, Waterdicht doek voor dekkleeden, Legertentendoek, geïmpreigneerd tegen rotting WEVERIJ VAN: Hennepen- en Vlassen Brandslangen, Rondgeweven Vlassen Brandslangen, merk „Excelsior", tegen rotting geïmpreigneerd Rnbbergevoerde Brandslangen ROSTOCK EN ORANIENBURG VERTEGENWOORDIGD VOOR HOLLAND EN KOLONIëN DOOR: N V. VOORHEEN RUHAAK CO KORTE VIJVERBERG 4. DEN HAAG FILIALEN TE. SOERABAJA, BATAVIA, TEGAL, DJOCJACARTA EN BANDOENG

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 17