VAN WILDERNIS TOT VRUCHTBAAR LAND KXltOi) MAANDAG 24 OCTOBER 1938 DERDE BLAD PAG. 9 IN VERLEGENHEID De sprekers en schrijvers van de Ver- ceniging van Ohristen-anti-militairisten laten geen gelegenheid voorbij gaan om zioh te beklagen over „laster en verdacht making", welke vooral de Christelijke pers over hen uitstort. Wij zijn ons daarvan niet bewust; maar wij moeten wel telkens con- stateeren, dat ,,Kerk en Vrede" mede christenen allerlei leelijks toedicht en voorts nalaat ernstige critiek onder de oogen te zien. Eenige dagen geleden hebben de voor mannen van deze beweging op een verga dering in Amsterdam gesproken over het accoord van München. Nu wij do redevoe ringen in het orgaan der Vereeniging vol-, uit hebben gelezen, maakten zij op ons een gunstiger indruk dan de korte kranten verslagen. Wij beluisterden er de grond gedachte in, welke wij ook zelf meermalen hebben uitgesproken: „Wij zijn dankbaar, dat de vrede bewaard bleef, maar wij ver heugen ons met vreeze en voorts leggen wij alles in Gods hand; want wij weten zelfs piet wat goed voor ons is." Helaas komt deze stemming, welke wij in alle redevoeringen terug vonden, niet tot uiting in het vers, dat de eerste pagina ,van het laatste nummer van „Kerk en .Vrede" vult. De uitgebroken vrede wordt daarin op bitter-militante wijze meer beschimpt dan bezongen. De vrede ia ge kocht met onrecht, met het vogelvrij ver klaren van „joden, roode makkers en hon derdduizenden, die in doodsnood schreeu- .wen door dit feest." Afgedacht nu van de overdrijving want het was veel meer het wegvallen van een angstige beklemming, dan een feeste lijk vreugdebetoon bij de groote massa willen wij in deze poëtische uitbarsting ook nog wel een roep tegen onrecht zién. Maar wij vragen dap todh van den dichter en die vraag richt zich ook tot de sprekers op de vergadering: welke eisch hadt gij dan aan Engeland en Frankrijk en mis schien ook wel aan ons land willen stellen? Dat men moeite had met dit probleem, zooals men onlangs ook geen weg wist met passieve luchtbescherming, blijkt uit alle redevoeringen. Een der sprekers verklaarde ronduit, dat „menschen van zijn eigen Kerk hem niet meer begrepen." Dies kwam hij waarschijnlijk tot de juiste uitspraak: De oorlog is verschrikkelijk, maar deze vrede ook. Eenerzijds „is er de oorlog en wij hebben gezegd: dat is de hel, de chaos. Maar wij hebben de menschen heel duide lijk te maken, dat de andere mogelijkheid deze ig: een wereld met vrede, maar zonder vrijheid en zonder recht en dat is ook de hel." Onwillekeurig vraagt men dan toch: Aan een oorlog wil de anti-militarist niet mee doen, dat is duidelijk; maar bereikt hij met zijn weerloosheid ook iets tegen een vrede zonder recht? Werkt hij deze niet juist in de hand? Deze vraag schreeuwt om beantwoording, want zij staat ook in verband met die andere: welk advies had „Kerk en Vrede" te geven aan Tsjecho-Slowakije? Dit land stond voor de vreeselijke keuze, waarvoor wij gespaard bleven: een vernietigende oor log of een onereuse vrede! Bij elk conflict tusschen volkeren loopt „Kerk en Vrede" vast en moet men zich opnieuw beraden. Zou dat ook te wijten zijn aan het feit, dat men een utopie najaagt? DE DRANG NAAR DWANG De beweging „Eenheid door democratie" zou ons volk haast doen geloaven, dat de vrijheid ten onzent geen enkel gevaar loopt, Zoolang de democratie maar de overhand houdt Het is een ijdele waan. De democratie, hoe ook verheerlijkt en soms aangebeden, biedt geen waarborg voor het behoud dei vrijheid. Deze laatste heeft altijd weer ver dedigers noodig: ook in ons democratisch De toenemende drang naar een verplich ten arbeidsdienst voor jonge mannen, wijst dat. Die drang komt in alle kringen naar voren: enkele roomsch-katholieke kran ten zijn er ten volle mee verzoend en werden cr de vurige pleitbezorgers van. En op het liberaal-sociaal congres der liberalen is de conclusie verdedigd: „Het Congres spreekt zich uit vóór het in stellen van een verplichten arbeidsdienst (in den vorm van arbeidsleerplicht) voor jonge mannen uit dezelfde jaarklasse, waaruit I wil, blijve paraat, Werkverschaffing in Overijssel en Drenle Vreedzame annexatie Drente vooruit! Na aan een uitnemende, echt-Drentsche koffietafel met damesbediening in nationale dracht in café-Bruin te hebben aangezeten, ging de tocht naar het noorden om de Drent- sche ontginningen in oogenschouw te nemen. en werd een kijkje genomen bij de nog niet geopende sluizen in het nieuwe kanaal CoevordenZwinderen, waarvan de archi tecten, de heeren Wierenga uit Coevor den vertelden, dat het geheel in werkver schaffing is gemaakt door ongeschoolde werk- loozen in dienst van een aannemer. Een on gewone prestatie. Het kanaal dient zoowel tot bevordering m de scheepvaart als tot verbetering van de waterafvoer voor een stroomgebied van 31.000 H.A. Een derde van het overtollige water uit deze Streek gaat door het nieuwe kanaal, naar Coevorden, een ander derde deel langs de Zijtak en het Stieltjeskanaal naar Coevorden en de rest door de Hoo- geveensche vaart naar Meppel. Meteen waren we nu gekomen in de mooiste ontginning van Drente: het Zwin- dersche Veld. Hier vooral heeft de Ont ginningsmaatschappij „Het Lantschap Dren the" briumfen behaald. Na de ontginning van het complex groot bijna 900 H.A., waaraan 1932 zelfs 2000 arbeiders werkten, had men prima bouwgrond gekregen, waarop veen koloniale boeren uit Groningen zich gaarne vestigden. Het „Lantschap" stichtte eerst 14 boerderijen, gebouwd door verschillende ar chitecten, zoodat er een mooie afwisseling is; thans zijn er 25 groote boerderijen, alle aan particulieren verkocht. De gronden brachten f 800.— tot f 1000.— per H.A. op zonder en ongeveer f 1300.per H.A. met boerderij. Ten noorden van het Zwindersche Veld komt men in de boschwachterij Gees (waar over straks) en dan volgt één der eerste ontginningen van Drente: het Witte veen. Het complex is 1900 H.A., en is op 150 H.A. na geheel ontgonnen. Er staan 33 boerderijen en 50 arbeiderswoningen. De laatste kosten f 2.20 per week en zijn zoo gebouwd, dat de bewoners'kostgangers kunnen houden. Want er werken nog steeds ongeveer 200 werkloo- zen uit verafgelegen gemeenten en d" kunnen daar nu ondergebracht worden. De huurders zijn voormalige veenarbeiders uit de gemeente Emmen, die permanent werk loos waren en nu een 50 Are bouwland heb ben bij het huisje en er ook meestal nog een stukje los land bij huren. Het „Lantschap Drenthe" beheert 130 H.A., de rest is verpacht aan boeren. Er is een „brink" aangelegd en daarbij bevindt zich 78 H.A. bosch. Overigens is dit, naar wij ver namen, niet het beste deel van de ontginnin gen in Drente. Men tracht den bodem vrucht baar te maken door er compost op te bren gen. Bij het dorp Wijster aan de spoorlijn BeilenHoogeveen vindt men n.l. de opslag plaatsen van de maatschappen V.A.M., welke dagelijks vele wagons Haagsch huisvuil ont vangt en bewerkt. Nadat met een zeer grove zeef het vuil ontdaan is van flesschen, ketels, potten en pannen, gaat het naar de ontgin- ningsvelden en doet het dienst om de vrucht baarheid te verhoogen en ziektekiemen te dooden. Op een pas ontgonnen stuk land in i Witteveen zag men het vuil nog liggen. Glas scherven, stukjes blik, gebroken kopjes enz., lagen er nog tusschen. Soms gaan de eigenaars deze afval opzoeken, meestal wordt ze weggewerkt. Een moeilijkheid was tot heden, dat men slechts één keer compost gebruiken kon: voor regelmatige bemesting deugde ze niet. Thans schijnt de V.A.M. een procédé ge vonden te hebben, waardoor het verwerkte huisvuil voor normale bemesting kan dienen. Dit zou een ware uitkomst zijn, want aan de ontginningen komt natuurlijk een einde en dan zou men geen weg weten met het aan gevoerde vuih Hiermee nemen we van de ontginningen voor landbouwdoeleinden afscheid, om nog iets te zeggen over Boschbouw en Boschwachterijen Ten Noorden van Zwinderen kómt men in een typisch Drentsch landschap met plaatsen als Oosterhesselen, Meppel, Zweeloo en We- zup. In die streek is in 1922 de boschwach terij Gees gesticht, ressorteerend onder de houtvesterij „Emmen" en groot 705 H.A. Ir. Blokhuis, houtvester aldaar, vertelde ons iets van het werk van het Staatsbosch- beheer in Drente. Het Staatsboschbeheer beschikt in Drente, Friesland en Overijsel over 18000 H.A. Daar- is thans 12000 H.A. beocscht, terwijl 1000 H.A. voor natuurreservaat bestemd is. Zooals we reeds vroeger verteld hebben, is in de bebossching een groote verandering gekomen. Aanvankelijk was rnen verzot op grove dennen, maar na 5 jaar bieek dit een islukking. De boom werd ziek en de grond slecht. De grove den heeft thans afgedaan. In zijn plaats kwam de Japansche larix, de fijnspar, de gewone en de Amerikaansche eik desnoods de els, de lijsterbes en de berk als vulhout. Vooral de els speelt het overal klaar. Aanplant van boomen is in ons land hard noodig: 1 op dit oogenblik zouden we slechts voor 9 maanden mijnhout hebben en kranten zouden als de invoer stop stond al spoedig niet kunnen verschijnen. Som- ige menschen zouden dat misschien hee- lemaal niet erg vinden. Bij Odoorn ligt een boschcomplex van 1200 H.A., waarmee men in 1925 begon en dat thans geheel beboscht is. In 't midden vindt men „De Poolshoogte", een kunstmatig eerst de militaire, gewone dienstplichtigen worden genomen. De arbeidsdiensttij d wordt gesteld op zes maanden. De kosten worden door het Rijk gedragen". Zoo koerst men met volle zeilen de natio- naalnsocialistische wateren in. Het liberalis me, dat zich steeds tegen overheidsbe moeiing heeft verzet, vaak zelfs op overdre ven en gevaarlijke wijze, zet hier alle over wegingen van persoonlijke vrijheid op zij en verklaart zich vierkant voor staats-opper- macht, ook over het particuliere leven. De oorzaak voor deze wending bij roomsch-katholieken en liberalen is niet vei te zoeken: men let enkel op de nuttigheid cn schuift alle beginselen tor zijde. Die schijnen voor de tegenwoordige omstandig heden afgedaan te hebben. Gelukkig in dit geval is er van een heid bij de liberalen weer geen sprake. Hei congres nam geen conclusies, doch men be sprak stellingen van het congrcsbestuur, welke onderwerp van discussie uitmaakten. Wij ontkennen het nut van zoo'n debat geenszins, maar de bedoeling van een con gres is. toch meestal, dat men tot een eenpa rig besluit komt en dat men ter propagee ring daarvan het land ingaat. Intusschen, wie in verplichten arbeids dienst een belaging der vrijheid ziet, vleie zich niet met de wetenschap, dat de libera len en ook de roomsch-Katholieken het on derling oneens zijn; de drang naar dwang neemt dagelijks toe en wie dit laatste niet Vorige nacht is men erin geslaagd het wrak van de logger „SCH 102" te lich ten en naar de haven te sleepenom verder te worden gelost. Onder groote belangstelling van het publiek wordt de „SCH 102" verder gelost* arbeiders hier van een „bloedkarwei" spra ken en dat er gedurig strubbeling was. D< boschbouw profiteert ongetwijfeld van de werkloosheid: zonder steun van het rijk, waardoor de loonpost feitelijk uitgeschakeld wordt, terwijl er eigenlijk geen bijkomende kosten zijn, zou er weinig van aanplant komen. Maar het werk aan „De Poolshoogte" was zoo zwaar, dat men hier wel normaal loon had mogen betalen. Opkruien van de uitgegraven aarde was tenslotte niet meer mogelijk: de grond moest met lieren omhoog getakeld worden. Bovendien vindt men overal veel keien, welke het graafwerk be moeilijken. Deze keien dienen voor het aan leggen van ..keiharde", goedkoope wegen. Door de boschwachterij „Gees" loopt b.v. een weg van bijna 6 K.M. Naast „De Poolshoogte" vanwaar men eei mooi vergezicht heeft, doch waarop men ii tijden van brandgevaar ook een uitkijkpost vestigt, ligt een zeer merkwaardige steen. Men vond daar n.l. een Drentsch Kei va grootte van een hunnebedsteen. Deze kei was aan de eene zijde netjes afgeplet, alsof ei stuk was afgezaagd. Hoe verbaasd was men toen men bij voortgezet graven op eenige meters afstand een stuk steen vond, veel kleiner, maar met een platte kant, welke dat zag men direct ongeveer op de andere moest passen. Toen men met veel moeite het laatste stuk op de zware kei geplaatst had, bleek overduidelijk, dat het vroeger één steen was geweest. Aan één zijde was de groote kei afgebrokkeld, maar drie kwart1 van den omtrek paste als een deksel op pan. Het geheel lijkt thans op een schedel met een nauwsluitende Drentsche pet zonder klep er op. Het doel van de excursie waren tenslotte de boschwachterijen Gieten en Borg Met de eerste begon men reeds in 1! Eerst werkten er 400 werkloozen aan omspitten, later werd een' ploeg gebruikt, doch sedert 1931 kwamen weer werkloozen met de schop. De Boschwachterij is thans 1050 H.A. groot; op 75 H.A. na is alles be boscht. Men vindt er bovendien aardige na tuurmonumenten, zooals de ronde Gletsche- kom met de J. B. Kan-bank van graniet. In 1935 begon men met de aanplant in de boschwachterij Borger, eerst een 900 H.A. groot heideveld in de gemeenten Borger en Rolde. Hier arbeiden sinds 1936 vele werk loozen; er is nog gedurende 4 jaar voor 200 Hiermee was het einde der excursie ge komen, waarvan het program zóó vlug afgewerkt, dat het gezelschap nog tijd had om de Balloër-kuil bij Rolde te bezichtigen, waar ten tijde der Germanen (misschien) recht gesproken is onder hooge eischen. In Assen werd de stoet ontbonden. Onze totaalindruk van dit bezoek is verdeeld gunstig. Wie, zooals wij het arme „Drente" van de schoolboekjes geker.d en rondgedwaald heeft op de eenzame heide, waar „de scheper met zijn kudde" het land schap stoffeerde, terwijl men nier en daar een stuk „esch" bij het armelijke dorp vond, waarop vervallen boerderijtjes stonden; die kent het tegenwoordige Drente niet meer. Zeker, zuiver financieel gesproken, werken de ontginningen met verlies: maar de winst is arbeid voor de werkloozen, die anders ge steund moeten worden; nieuwe, vaak beste cultuurgronden, waarop vele gezinnen een goed bestaan vinden: en een verhooging van landschapsschoon, waarvoor het nageslacht ons dankbaar zal zijn. De samenwerkende Zendingscorporaties Jaarverslag Juli 19371938 Het 70 bladzijden tellende jaarverslag van „Oegstgeest" getuigt van het vele en veel zijdige Zendingswerk, dat in weerwil van de drukkende financiecle positie der zendende Vereenigingen, met zooveel trouw en stoere volharding wordt voortgezet, nog zooveel verrassende zegen ontvangt en in de geeste lijke deining van het Oosten zoo bijzondere kansen heeft. Na een overzicht van de ver schillende Zendingsgebieden: Minahassa, Bolaang Mongondon, Posso, Deli, Oost-Java, West-Java, Z.O- Celebes, Sangi en Talaud, Nieuw-Guinee, Halmahera en Boeroe, volgt het verslag van de Ned. Zendingsschool, van de binnenlandsche actie, personalia en fi nanciën. Wat de laatste betreft, het in 1937 ge ■raagde bedrag van 8 ton is op een halve ton na bereikt, een wel eerbiedwekkende som, doch waarover een schaduw valt uit 't verloop der ontvangsten in 1938. Deze zijn tot 1 Juli f 276.000 geweest, terwijl noodig •as f 460.000. Breeder dan deze schaduw valt echter het licht der ontwakende belangstelling bij de kerkelijke instanties. In October 1936 was op Hemmen de groep der eerste 100 mannen bij elkaar gebracht, die zich verbonden in hun omgeving de kerkeraden persoonlijk te be zoeken en hen er op te wijzen, dat Zending natuurlijke zaak van Kerk e- n en Gemeenten is. Deze zelfde 100 mannen kwanten in October 1937 weder hij elkaar, waar bleek, dat vele Kerkera den bezocht waren, andere nog bezocht moesten worden, terwijl er ook een catego rie weigeraars bleek te zijn. Besloten werd de actie ook in den winter 1937-'38 voort te zetten. Ook van de predikanten verwacht men een zich meer bewust worden van den nood der Zending, welke feitelijk de nood der Kerk is. Wat de actie in de ring-vergaderin- een betreft, werden reeds 26 ringen door Mr Stufkens bewerkt, en staan nog 5 ringen op het programma. Wanneer m«n echter bedenkt, dat er 135 ringen in ons vaderland zijn. begrijpt men, dat ook deze actie nog veel tijd zal vorde ren. maar gezien het groote belang zeer zeker moet worden doorgezet In Januari 193-S heeft de Directie met een tweede honderdtal mannen op Hemmen ver gaderd. Een gevolg van deze actie is, dat zeer veel gemeentelijke Zendingscommissies zijn opgericht, die daarbij gebruik maken van de door Oegstgeest uitgegeven „Leidraad voor gemeentelijke Zendingsactie" Bovendien is nu aan alle Kerkeraden in den lande een schrijven uitgegaan met inge sloten leidraad, om te weten te komen,waai «vel en waar nier een gemeentelijke Zen dingscommissie bestaat Inzake de Zendingsschool wordt medege deeld, dat Ds. Joh. Rauws zijn arbeid weer heeft kunnen hervatten. Dr. J. D. K ay.s er (trep. huidziekten) moest om leeftijd en gezondheid zijn werk neerleggen: wegens vertrek naar Haarlem ook Dr H. Wamsteker (heelkunde)hij is vervan gen door Dr. P. J. K o o r e m a n, Prof. K r a e mer geeft nu les in Godsdienstgeschiedenis en phaenomenologie. De oud-leerlingen der 3e klasse Baas, Dickerhofen (N.-N.-Guinee) en de heer Baars is be stemd geworden voor de To Wana (Posso- gebied). De pogingen van het bestuiir der Zen dingsschool, om theologische candidaten te krijgen, die zich bereid verklaren een drie jarige opleiding in de Zendingsschool te ont vangen, hebben tot nog toe gefaald. Wat de proponenten betreft is het nu mogelijk een één-jarigen cursus te volgen, terwijl zij bovendien geheel of. gedeeltelijk vrijgesteld kunnen worden van vergoeding der kosten. Het is te betreuren, dat er onder de vele proponenten, die hier in Nederland zoo langen tijd op een beroep moeten wachten, nog zoo weinigen worden ge vonden. die zich tot de Evangeliebedie ning in Indië, hetzij als zendeling, hetzij als predikant der Indische Kerk, aange trokken gevoelen, en dat jonge predikanten en proponenten, wanneer zij naar Indië gaan, niet beseffen de hooge waarde van een korter of langer verblijf aan de Zendingsschool. Het jaarverslag bevat niet alleen de ge gevens over de reeds genoemde Zendingsge bieden, doch ook zijn daarin verwerkt de verschijnselen, ervaringen, tekorten en eischen, betrekking hebbende op het veld- winnen van de Inheemsche kerken, immers de schoonste vruchten van het Zendings werk. De wijziging van de Tarief machtigingswet Bezwaren van den handel De Tweede Kamer Iheeft zich deze week uit te spreken over een w:jziging van de Tariefmachtigingswet 1934, waarbij aan de Krocm de bevoegdheid wordt verleend een nieuw invoerrecht te heffen of een bestaand invoerrecht af te schaffen, te verhoogen of te verlagen, voor een tijdvak van ten hoog ste drie jaar, indien in dringende gevallen de levensbelangen van Nederlandsche be drijven zulks noodzakelijk maken en het algemeen belang dit vereischt. In een circulaire van het Comité van ver weer uit oen Handel inzake de wijziging der Tariefmachtigingswet wordt uitvoerig be toogd. dat hiermede een nieuwe last op den importhand el wordt gelegd zonder dat hier toe in wezen aanleiding is. Van deze be voegdheid kan immers gebruik worden ge maakt zonder dat buitenlandsche concur rentie hiertoe aanleiding is. Het Comité zet uitvoerig uiteen: dat de voorgestelde wijziging der Tarief machtigingswet niet moet worden aange nomen; dat geen bezwaar bestaat tegen een rui mere omschrijving van de speciale machti ging. bedoeld in Art. 2 lid 1 der Tarief machtigingswet, in dien zin. dat de Kroon de speciale bevoegdheid verkrijgt om on middellijk tariefmaatregelen te nemen, in dien Nederlandsche bedrijven en de daarin bestaande werkgelegenheid ten gevolge van buitenlandsche concurrentie met sterken achteruitgans bedreigd worden; dat het tijdvak, waarvoor door de Kroon te heffen tariefmaatregelen zullen gelden, op ten hoogste één jaar bepaald blijve; dat in de Tariefmachtigingswet de ver plichting dient te worden opgenomen tot volledige teruggave vnnkrachtings K. B. ge- i Mot ooreto oHit-oi t,i„j heven invoerrecht, indien of voorzoover dit 17 L^Ll n 0n1 d i Besluit niet door den wetgever mocht w October 1.1. Iden goedgekend. Eindelijk een cigaret die versch is en versch blijft! OSMSS. InderdaadSkippy is versch! Skippy smiikt zooals alleen een kersversche cigaret kan sma ken: ongelooflijk goedpittig en toch zoo zacht! Skippy heeft niet alleen bij de fabricage alle zorg ondervonden, die aan een goede ciga ret besteed moet worden, maar is ook zoo be handeld, dar ze versch blijft: ze is verpakt in extra sterk staniol. Steek maar eens een Skippy op! Dan zult U zeggen: „Inderdaad, dit is sche tabak, dat is de cigaret waar ik op ge acht heb",..... 20 voor 15 cent ..maar SKIPPY smaakt duurder! II HKBi ngM Sociaal-democratische Bijbelles les"; In den Romeinschen tijd zien wij dan in deze stad een nieuwen godsdienstleer- aar opstaan, vereerd en gevolgd door een kleine secte, maar door de overgroole meerderheid verworpen en dan tenslotte tegelijk met twee moordenaars gekrui sigd op een plek, die voor het nageslacht verloren is gegaan. Want wie had in die dagen kunnen denken, dat deze onaanzienlijke timmer manszoon, met zijn buitensporige en tegen de bureaucratische ordening in- druischende denkbeelden, de stichter zou blijken van een wereldbeweging, die -twintig eeuwen later nog overeind zou staan als een weliswaar nameloos ver deelde en vaak onmachtige heilsinstel- ling. welker boodschap nog altijd hoop doet branden in de harten van honder den millioenen? Hierbij is elk commentaar en elke kant- teekening overbodig. Deze les is duidelijkl Nederl. Heide Maatschappij Bestuursvacatures weer vervuld ARNHEM 24 October. De Raad van Commissarissen der Nederlandsche Heide Maatschappij heeft, voorzien in de vacatures van lid van liet Dagel. Bestuur en eersten secretaris, ontstaan door het overlijden van den heer A. A. Nengerman. De heer Mr. J. F. Baron van Haer- solte werd tot lid van het Dagel. Bestuur gekozen en de heer Jhr. G. F. van Tets van Goidschalxoord tot eersten sec retaris. Tot opvolger van den heer G. J. Bom, ad junct-directeur der maatschappij, die we gens pensioengerechtigden leeftijd den dienst der maatschappij heeft verlaten, werd als zoodanig benoemd de heer Ir. G Staf, thans inspecteur der maatschappij. Rechtskennis voor H.B.S. Men kan niet zonder reden de vraag stel len, of onze Hoogere Burgerscholen, afdee- ling A, niet te veel eischen van het leervak Recht van het Maatschappelijk Verkeer. De wetgeving vraagt dienaangaande niet wei nig. Enkele onderdeelen van deze kennis ontloopen niet verre hetgeen op de Univer siteiten aan rechtskennis wordt onderwe zen, en daar betreft het dan nog personen, voor wie de rechtsstudie speciaalstudie is geworden. Hoe zwaarder de eischen zijn, hoe meer een leerboek, dat in de eischen wil onder- DINSDAG, 25 OCTOBER HILVERSUM I. 1S75 cn 415.5 M. KRO-Ultzea- ding:. 8.00—9.15 Graim.muziek. (Om ca. 8.1S Berichten). 10.00 Gram.muziek. 11.30 Go&ï dienstig "halfuur. 12.00 Berichten 12.15 KRO - Orkest (1.00—1.20 Gram.muziek). 2.00 u. Vrouwenuur. 3.00—4.00 Modecursus. 4.05 Be richten, hierna: het IvRO-kamerorkest. 6.00 Gram.muziek. 5.15 R. K Kinderkoren ..Zang en spel" met pianobegeleiding. 6.45 Felicl- tatlebezoek. 6.05 Gram.muziek. 6.20 KRO- Melodisten en solist. 7.00 Berichten, 7 IS Causerie „Het aanslaan van de arbeiders beweging". 7.35 Spoctpraatje.8.00 Berich t-en ANP err~Mededééltngen. 815 Bet Stede lijk orkest van Maastricht en solist 9.00 Intervieuws. 9.20 Vervolg concert 10. OS Lajos Veres en zijn Honga&rsch orkest. 10.30" Berichten AN. 10740 KRO-Bcya en so list (11.00—11.10 Gram muziek). 11.30— 12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 8.20 Gram.mnz Morgei-i.vljdlni Qrsm_muzlik. 10.20i V 10.35 Ensemble Jetty Can tor. li 00 Wenken voor de huishouding. 11.30 Vervolg concert 12.15 Berichten, hier na Gram.muziek. 12.30 Orgel en zang. 1.00 AVRO-Amusem.orkest (opn.). 1.45 Omroep orkest en solist 2.45 ICniples. 3.45 Berichten, 30 Kinderkoorzang. dedeelingen. Gram.muziek. 8.30 Bonte Dins- dagavondtrein. 10.00 Dlsconleuws. 10.30 -am.platenconcert m. toelichting 11.00 Be- DROITWICH. 1.100 M. 12.35 Radlotooneel. 1.0S Zang en piano. 4.15 Harptrlo. 4.40 Sepjet 5.20 Piano. 5.40 Orkest 45 Causerie. 7.05 Zang en quatre-malns. 7!50 Dialoog. 8.20 Variété. 8.45 Causerie. 10.00 Discussie. 10.55 Harpkwintet 11.35 Orkest RADIO-PARIS. 1648 M. 12.40 Orkest 3 05 Pland 4.29 Concert 5.30 Orkest. 6.20 Zang. 8.3S 3.20 Orkest 6.20 Concert 7.5# 322 en 484 M. 322 M.r 12.50 en 1.3# 8.20 Maandoverzicht. 9.20 Symphoni» aangename verlevendiging. Aan deze vragen voldoet hecboek, dat de heeren Mr. J- van der Scheer en W. Sp.oer- stra onder den titel „Recht voor de-IT.B.S* A" in het licht hehhen gegeven. De cerate behandelde het Privaatrecht en de Sociale Wetgeving, de ander de Belastingwetgeving. De doorloopende nummering valt toe ,to juichen," en'het alphabëtisch register ia voop het naslaan van, veel belang. Het werk is uitgegeven bij J. B. Wolters* Uitgevers-Maatschappij N.V, ve Groningen— Batavia. De.S°CJe'f 9«*stigd in de Rotterdemsche Manege hield ZaterSagmCadag een f'"" f?" e'.nde d< "P het vliegveld Waalhaven, wachtte de meute een heerlijke hap vleesch, waar hevig om gevochten werd

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9