STADSNIEUWS MAANDAG 24 OCTOBER ig38 TWEEDE BLAD PAG. 6 A.-R. STATENCENTRALE „LEIDEN" Afscheid van den heer W. Warnaar Zaterd&grniddag werd in hotel „Den Burcht" een vergadering gehouden van de A.R. Statencentrale „Leiden". Deze verga dering stond onder leiding van den heer W. Warnaar uit Sassenheira, die nadat de 2e secretaris, Mr F. H. v. d. Tas, de no tulen der vorige vergadering gelezen had, in zijn openingswoord er op wees dat hij, 11a 26 jaar daarvan deel uitgemaakt te hebben, de Provinciale Staten van Zuid- Holland gaat verlaten. Als de nieuwe Sta ten geopend worden hoopt Spr. den 72-ja- rigen leeftijd te hebben bereikt en hij acht, dan den tijd van scheiden gekomen. Spr. mag zeggen, dat hij getracht heeft zijn werk in de Staten zoo trouw mogelijk te doen. Hij stipte in 't kort enkele dingen aan waarmee hij zich heeft bezig gehouden, waarbij hij in 't bijzonder noemde zijn werk als voorzitter der wegencommissie. Voorts wees spr. er op dat de verkiezingen voor de Prov. Staten op 11 Maart 1939 ge houden worden, zoodat nog slechts ruim vier maanden ons van deze stembus schei den. Hij wekte op tot getrouwheid in het werk, dat de kiesvereenigingen bij die ver kiezing weer wacht. Hulde aan den heer Warnaar De heer H. van Zonneveld sprak vervolgens den heer Warnaar toe. Uit een circulaire van het Provinciaal Co mité las hij voor de hoogst waardee- rende woorden, die daarin aan den heer Warnaar worden gewijd om zijn vele werk in de Prov. Staten en het groote gezag, dat hij in dit College ge noot. Namens de vergadering voegde Spr. daaraan woorden van dank en hulde toe. De heer Warnaar heeft steeds getoond een onverwoestbare lief de voor het beginsel te bezitten. Daar uit sproot zijn ijver en onvermoeibare plichtsbetrachting voort en daarin is hij voor ons allen een voorbeeld ge weest. De roeping hem van Godswege opgelegd, hveft hij trouw vervuld en wij herdenken dankbaar wat hij voor de doorwerking van dat beginsel heeft n. (Hartelijke instemming). Bij de bestuursverkiezing moest worden voorzien in de vacatures ontstaan door het overlijden van den heer J. Karstens en door het aftreden van den voorzitter die ook als zoodanig zich niet langer beschikbaar stelt. Bij enkele candidaatstelling werden gekozen de heeren Dr. C. Beekenkamp en Ds E. H. Broekstra. De candidaatstelling voor de Prov. Staten Daarna werd geruimen tijd gesproken over de a.s. verkiezing van de Provinciale Staten en meer in 't bijzonder over de wijze van samenstelling van de A.R. candidaten- lijst, waarvoor, een nieuw systeem zal wor den gevolgd. Op de plaatsen van 1—11 ko men de aftredende Statenleden, in zooverre zij niet voor een nieuwe candidatuur heb ben bedankt, aangevuld met de namen der genen die men voor de verschillende dis tricten in de vacatures wenscht gekozen te zien. Tot no. 15 worden eveneens namen geplaatst, die op alle lijsten der kieskrin gen zullen voorkomen, zoodat dus op.de nummers van 115 de namen in ver schillende kieskringen dezelfde zullen zijn met dien verstande, dat onderlinge ver schuivingen kunnen plaats vinden. Op de nummers één zullen dus de verschillende kieskringen hun eigen candidaat naar vo ren kunnen brengen, terwijl ook overigens de volgorde der namen verschillend kan zijn. Op de nummers 1620 kan elke staten centrale haar eigen namen naar voren brengen. Door de vergadering werd voornamelijk gesproken over de organisatorische zijde der zaak, n.L over de vraag of het beter was geweest de kiesvereenigingen gelegen heid te geven zich over deze verandering in de wijze van candidaatstelling uit te spreken. De penningmeester, de heer v. d. Perk, deed vervolgens nog eenige mededeelingen, terwijl aan 't eind van de vergadering Ds E. H. Broekstra nog eenige woorden van dank en hulde sprak jegens den heer Warnaar die thans als voorzitter der Sta tencentrale zijn laatste vergadering had geleid. Muziekvereeniging 6e R.V.A. wordt opgeheven Zooals in een vorige mededeeling be kend werd gemaakt, is bovengenoemde vereeniging door ledenverlies (over plaatsing van vele onder-officieren) he laas iin het jaar waarin zij haar 10-jarig bestaan hoopte te herdenken, genood zaakt geworden tot opheffing over te gaan. Door vele vrienden, die de Vereeniging zich in de jaren van haar bestaan wist te verwerven, waren golden bijeengebracht om dit 10-jarig bestaan feestelijk te herdenken. Het Bestuur heeft aan de schenkers der gelden gevraagd, welke bestemming zij aan dit geld wensohten gegeven te zien. Nadat aan do wenschen daaromtrent was voldaan bleef nog een bedrag ad f 130 over. Dit beorag heeft het bestuur gemeend te moeten schenken aan een Leidsche instel ling van liefdadigheid van algemeene strek king, speciaal met doelstelling de kinderen te helpen. Om die reden is het bedrag van f 130 ge schonken aan de „Vereeniging Schoolkinder voeding en Kleeding". DE BRANDWEER RUKT UIT Zaterdagavond omstreeks 10 uur heeft de politie-brandwecr op de Haarlemmerstraat met een slang on de motorspuit de vlammen van een in brand gevlogen motorrijwiel, toe- behoorende aan den 32-jarigen K. v. W. ge- hlusclit In den nacht van Zaterdag op Zondag te 10 voor 4 is dc pclitie-frrandweer uitgerukt, omdat brand gemeld was in het café van J. V van H., Mare 36. Het vuur was ontstaan een aquarium, waaronder een petroleum- liehtje brandde. De bewoners hebben met emmers water de vlammen gedoofd. Toen de brandweer arriveerde brandde alleen nog het plafond, maar dat was ook spoedig in Orde. De schade is gering. Vereeniging van Mathesianen Lozing over lage temperaturen Zaterdag j.l. hield bovengenoemde ver eeniging haar eersten lezingsavond van het nieuwe suzoexi. De heer L. Uuwerkerk, leer- aar aan het Kacnerlingh Unnes-laborato- num, hield in de geheel gevulde collegezaal van dit gebouw een voordracht over lage temperavuren. Spreker gaf allereerst een korte theoreti sche uiteenzetting van het gedrag van ver schillende gassen. Hebben we een gesloten cylinder, gevuld met eeit bepaald gas en gaan we den druk daarvan verlioogen, dan zal bij eeu bepaalden druk dit gas conden- seeren. Echter boven een zekere vempera- i'uur kan het niet meer in vloeibaren vorm worden verkregen, ook al perst men het gas zeer sierk samen (voor koolzuur b-v. 31.40 C.) %)e temperatuur waarboven men een gas niet meer kan condenseeren, heet de criti- sche temperatuur van het gas. Wanneer de verdampingsvvarmte bij het verdampen van een vloeisioi aan deze zelf omtrokken wordt zal die vloeistof dus zelf in temperatuur dalen. Doei men dit tiapsgewijze (cascade- vorm) bijv. met chlooimetnyl, aethyleen en zuurstof, dan verkrijgt men tenslotte een temperatuur, waaiinj liet mogelijk is lucht vloeibaar te maken. Volgens deze methode, welke in het Leidsch cryogeen laborato rium (koudinakend laboratorium) wordt toegepast, verkrijgt men een temperatuur van 130 gr. onder nul. Een andere methode is h*t loepassen van het Joule Kei vineffect. Men laat liet tot hooge druk gecomprimeer de gas plotseling e.xpanseeren. Wanneer lucht b.v. van 220 tot 20 atm- valt, daalt de temp. tot 50 gr. onder 0. Door toepassing van expansiemotor en een regeneratorspi- raal kan men de temperatuur doen dalen tot die van vloeibare lucht (—191 gr.). Op de zelfde wijze worden waterstof en helium loeibaar en zelfs vast gemaakt. Na de pauze liet de spr. een serie hoogst interessante proeven zien met vloeibare lucht en als bijzondere origineele experi menten, ook met vloeibare waterstof. De lieer Le Pair assisteerde den spreker bij deze proeven- De voorzitter, de heer J. S. Göbel, dankte namens allo aanwezigen en het bestuur der V. v. M. den lieer Ouwerkerk hartelijk voor zijn geslaagde leizng. In een der bovenzalen van „De Harmonie'1 op de Breostraat wordt van 24—29 October een tentoonstelling gehouden van ijs-, ski-, ruiter- en jachlkleeding van het huis Dopchie-Willoquot te Brussel. Een groote collectie van doze kleeding treft men in het zaaltje aan. Uit een bezichtiging blijkt, dat vooral aan de eisahen dor practijk veel aan dacht is besteed. Geslaagd Voor het examen kantoor-stenograaf te Den Haag afgenomen door de Federatie voor stenografie „Groote" 6laagde mejuffr. C. Huiibers, leerlinge van mejuffr. B. de Swart, alhier KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND HANDELSREGISTER Nieuwe inschrijving. 21 October. „Eerste Katwijksche Autobusonderneming" (B. F.), Katwijk aan Zee, Kon. Wilhelminastraat 16. Venn.: W. van der Plas, Wed. J. van Schie- Guyt en J. Remmelzwaal, Katwijk aan Zee. Wijziging. 21 October. Technisch Bureau Houwcling en Zn., Warmond. LokhoBst- straat B. lig. Bovengenoemde vennootschap onder firma is ontbonden. Erven van wijlen J. van der Stok, Leiden, Breestraat 152 en 155, handel in huishoude lijke en luxe artikelen. N. E.: Wed. J. C. van der Stok-Lommelaars, Leiden. Volmacht ver leend pan J. H. J. van der Stok en A. van der Stok, Leiden. „Es-Ta-Fa" Verkoopkantoor, Voorschoten, Leidscheweg 219, exportbedrijf. De procura tie van mej. H. H. C. Stants en van G. H. van Leeuwen is ingetrokken. 22 October. De Zaanlandsche Zilversmede- rij. Voorschoten, Leidscheweg 219, handel in zilveren werken, annex zilverfabriek. Pro curatie verleend aan: A. Leinse, Haarlem (B.P.), BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWDW F Karsten 27 Jr en J Regeer 2G jr H J de Koeter 23 jr JE F Chabot 23 Jr BEVALLEN: K de WUaNawrockl dr en zn A LovahrtMolenaar dr JE Delmeor Soliouten dr OVERLEDEN: MCE Kraaneveld wed. van J Smit 77 jr UIT DEN OMTREK ALFEN a.d. RIJN Hoe de voetbal rolde A.R.C. wint van Quick Boys Onder zeer groote belangstelling Is Zater dag op het A.R.C.-terrein de strijd gestreden om do voorloopige bezetting van de eerste plaavs. Ook dilmaal zal of A.R.C- of Quick Boys kampioen worden en daarom was dit eerste treffen tusschen de beide ploegen, die nog geen vorllespunt hadden, van groot be lang. De wedstrijd is in een verdiende over winning voor onze plaatsgenooten geëin digd. In tegenstelling met vorige wedstrij den was nu de voorhoede het sterkste deel van het elftal. Reeds enkele minuten na het begin ont- snapto het doel van de Boys aan doorboring. Hieruit ontstond echter een corner, deze werd dooi*Piet Hesseling, die goed op dreef was, keurig genomen, een harde kopbal van A. Bergshocif volgde en onhoudbaar vloog de bal in het nel'. Onstuimig en razend vlug toog de A.R C.-voorhoedo er telkens tussehon uit. Do Boys hadden geen 'vat op dit spel en door drie fraaie doelpunten van W. Bergs- hoeff was het na een half uur 40. Deze stand bleef tot de rust gehandhaafd. Doordat A.R.C. meer verdedigde was Quick Boys na de rusv Iets sterker en is men er in geslaagd den achterstand in te loopen tot 4—2, waar bij het bleef. Scheidsrechter Arnoldus floot uitstekend en hield den wedstrijd binnen de perken van sportiviteit. R.R.C. II stelde hevig teleur door den uit- edstrijd tegen M.S.V- met niet minder dan 7—1 te verliezen. Men was er, vooral na de rust hopeloos uit, en scoorde zelfs viermaal in eigen doel. Met de rust was de stand nog 1—1. Beter deed A.R.C. IV het door tegen de leiders van haar afdeeling, Sleutels II, ve Leiden met 11 gelijk te spelen. Hoewel men maar met tien menschen was(de tiende was zelfs een adspirant, die echter best werk deed), had men de overwinning zelfs verdiend- De A.R.C.-adspirapjen speelden thuis te gen Quick Boys. Met de rust was de svand 2—1. Na de rust speelde men het grootste doel met tien menschen. Toch behaalden de baby's een fraaie 9—1 overwinning. AANBESTEDING! Door B. en W. onzer gemeente is Zaterdag in hét Secrotariegebouw aanbesteed de aan leg en verbetering van verschillende stra ten in de omgeving van het nieuwe Raad- huls. Er is als volgt ingeschreven: J. Vonk, 13.100,; H. J. Schoten, Ammerstol, 12.301; J- Bontenbal, Zevenhuizen, 12.300; L. Tim mer, Dordrecht, 12.029; Otto Linzel, Soest- dijk, 11.799; C. Koppe, 11.847; T. de Zwam, Heukelom, 11.700; F. Donker, 11.600; Ges man en Zoetcmeyer, 11.500; Gebr. Scolls, Leiderdorp, 11-400; C. de Raat en J. Tolk, 11.382; fa. Snel en Henry, 11.377; C. van Zwol, Amersfoort, 11.300; J. Versluis, Oude tater, 11.200; W. v. d. Helm, 11-175; San ders Aannemersbedrijf, Rijswijk, 11.123; H. Utidones 10.967. Een biljet was niet op de juiste wijze ingeleverd, dus ongeldig. Waar geen plaatsnaam vermeld woneD inschrijvers alhier. Gunning aan laagste in schrijvers. ONGEVAL Bij het voetballen op het H.B.S.-veld kwam Zaterdag de jeugdige Hoogendoorn leelijk te- vallen. Aanvankelijk dacht' men, dat hij een arm had gebroken. Nadat hij naar dr M. was gebracht, bleek gelukkig, dat zijn arm alleen uit de kom was, waarop de dokter wel raad wist DE BRUG OP DE AARKADE De nieuwe brug op de Aarkade is Zater dag gereed gekomen. Het eenricthingver- keer in de Van Mandersloostraat is hierdoor weer geheel van kracht. DE UNIE-COLLECTE De Unie-collecve voor de Scholen met den Bijbel bracht in onze gemeente, Aarlander- veen en Oudshoorn niet medegerekend 308.77 op- ALKEMADE WERKLOOSHEID Bij de arbeidsbemiddeling staan thans in geschreven 101 werkzoekenden, waarvan 77 landarbeiders, 5 bouwvakarbeiders, 1 fa brieksarbeider, 4 metaalbewerkers, 7 trans portarbeiders, 5 dienstboden, 2 diverse be roepen en 1 bouwkundig opzichter. HILLEGOM GEMEENTERAAD De Raad dezer gemeente vergadert op Woensdag 26 October 1938 des namiddags 2 uur. Agenda: 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergaderingen; 2. ingekomen stukken; 3. reclames plaatselijke belastin gen; 4. comptabiliteicsbesluiten; 5. voorstel tot vaststelling van de driejaarlijksche af rekening met de bijzondere scholen, ingevol ge artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920; 6. voorstel tot vaststelling van de vergoe ding ingevolge art. 101 der Lager Onderwijs wet 1920 over 1937 voor de bijzondere scho len; 7. voorstel tot benoeming van een amb tenaar van den burgerlijken stand; 8- voor stel tot het vertonen van een voorschot in gevolge de Landarbeiderswet; 9. voorstel tot wijziging van de instructie voor den gemeen te-ontvanger; 10. voorstel tot het verloenen van een crediet voor inenting van schoolkin deren tegen diphterie en roodvonk; 11. voor stel tot het wijzigen van de heffingsverorde- ning precariorechten; 12. voorstel tot beëin diging van de bestaande regeling inzake steunverleening aan kleine kweekers; 13. voorstel tot het verhuren van de ge meentelijke sportterreinen aan de Jhr Mock* kade; 14. voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet voor verbetering der zuive- ringswerken van het Pompstation; 15 con versie geldleening; 16. Mededeelingen: A. Aanbieding van de rekening over 1937 en de begrooting voor 1939 van de gemeente en de gemeentelijke bedrijven, alsmede be noeming van de commissiën van onderzoek; B. Nadere voorloopige vaststelling gemeen te-rekening 1935; C. Adres van verschillende onderwijzers-organisaties inzake verlaging leerlingen-schaal lager onderwijs- PATRIMONIUM Hedenavond 8 uur vergadert de plaatse lijke afdeeling in haar gebouw aan de v. d. Endelaan. De heer J. O- Vermeer zal het onderwerp „Het verschil in streven naar Maatschappelijke ordening tusschen R.K. Prot. Chr." behandelen. KATWIJK a.d. RIJN MELKOORLOG De inkoopprijs der melk is door de G.M.C. met y2 ct per L. verhoogd. Dus zai verhoo ging van den verkoopprijs spoedig volgen. Niet alzoo in Katwijk, waar de melkoorlog nog met onverminderde hardnekkigheid voortduurt Dezer dagen is weer een con ferentie gehouden tusschen de besturen der zelfventcnde boeren en den melkhandel. Men is echter tot geen bevredigend resultaat kunnen komen. Do zelfventende boeren wen schen niet toe te treden tot de CM.C. In- tusschen is de prijs hier nog 3teeds 5 ct, p. L. STEUN Naar we vernemen is spoedig de 3de steunuitkeering op tuinbouwproducten over 1938 te verwachten. In dezen tijd van mi sère zal zulks zeer welkom zijn. KATWIJK AAN ZEE CANDIDAATSTELLING NOTABELEN Op Maandag 31 October a.s. zal in de Herv. Kerk candidaatstelling plaats vindon voor de vervulling van drie vacatures in heï college van notabelen, wegens periodieke aftreding in Januari 1939 van de heeren J- Durieux, N. J.v. Duyvenbode en C. Ruijt Allen zijn weer herkiesbaar. OPENING VOETBALTERREIN V.V. „KATWIJK" Door den burgemeester werd Zaterdag middag het nieuwe voetbaltcrrein van de voetbalvereen, „Katwijk" aan den Vreugde- ■eg officieel geopend. De Burgemeester leg de den nadruk op het nut van de lichame lijke oefening. Daarna voerde nog het woord de voorzit ter der vereeniging, de heer A. Visser, en de voorzitter der Chr Jeugdorganisatie, de heer A. Haasnoot. De openingswedstrijd Katwijk I—Rijns- burgsche Boys I eindigde in een 7—3 over winning voor Katwijk. De leiding van dezen wedstrijd berustte in handen van den heer Hillebrand. STAND DE RWERKLOOSHEID Bij het bureau voor arbeidsbemiddeling stonden heden 143 personen als werkloos in geschreven. Geplaatst werden 9 personen. Stand op 22 October '37 174, waarvan 170 van 18 jaar en ouder. JUBILARIS Binnen korten tijd zal do Katwijksche Bouwvereeniging haar 25-jarig bestaan her denken. Er is reeds een huldigingscomité gevormd onder leiding van den dirocteur, den heer L. Guijt MOTORREDDINGSSLOEP „ORANJE" Door de Fiitna Taat alhier is een nieuwe motorreddingssloep gebouwd, wolke dezer dagen te water is gelaten- Deze sloep heeft een lengte van 9.14 M., een breedte van 2.60 M. en een diepte van 1.50 M. Zij biedt plaats voor 42 personen en kan tevens dienst doen jor licht sleepwerk. Binnenkort zal de sloep naar Amsterdam worden overgebracht. COLLECTE De collecte ten bate van het Chr. Militair Tehuis te Leiden heeft in onze gemeente op gebracht 51.55Vfe- KOUDEKERK a.d. RIJN CHR. BESTURENBOND In het laatst dei vorige week kwam de Chr. Besturenbond „Koudekerk-Huzerswou- de", alhier in het zaaltje van Hotel de Brulu onder voorzitterschap van den heer G. P. de Jong, in vergadering bijeen. De heer W. v. V e g t e n bracht verslag uit van de in September gehouden district- vergadering te s'-Gravenhage. Hierna werd door den heer P. de Jong een inleiding geleverd voor de Chr. Soc. Studieclub over „Het ontstaan van landbouw en handwerk in Europa". Na eerst, uiteengezet te hebben welk standpunt de Christen heeft in te ne men, betreffende den ontwikkelingsgang der beschaving en cultuur tegenover de evolutie theorieën der ongeloovige wetenschap, werd achtereenvolgens geschetst de ontwikkeling van het economische leven bij de natuur volken in West-Europa: bij de Vroonhoeve organisatie en haar beleekenis voor land bouw en verschillende ambachten, terwijl tenslotte het ambacht of handwerk in zijn diverse vormen werd nagegaan in de ver schillende stadia tot op heden. Een zeer ge animeerde leerzame bespreking volgde. Ver volgens had nog een zeer breedvoerige be spreking (plaats over het actueole werkloos heidsvraagstuk en de daarmee, gepaard gaande werkloozenzorg. Alhoewel niet bij machte om, jammer genoeg, in de; e dingen verandering te brengen, was toch de eind conclusie dezer besprekingen, dat de manier waarop vaak met de werkloozen wordt om gesprongen in lijnrechten strijd is met de waarachtige beginselen van prartisch Chris tendom. I VOETBAL-UITSLAGEN Zaterdagmiddag speelde op eigen terrein Koudekerk I tegen C.N.V. 1 van Noord wijkerhout. Na 15 minuten spelen is hei C. N.V. I die de leiding neemt 10. Nu maakt de links-buiten van C.N.V. een fout, waar door een penalty ontstond. Deze werd benut om den stand gelijk te maken, totdat hei vóór de rust C.N.V. midvoor er 2—1 van maakte. Na de rust was de wedstrijd span nender. Beide doelen komen beurtelings in gavoor. Koudekerk I scoort het gelijk ma kende doelpunt. Met dezen stand kwam het einde. Koudekerk II speelde te Leiden tegen Fides Pacta II met als uitslag 4—0 voor Koudekerk II. COLLECTEN NED. HERV. KERK De collecten voor de Ned. Herv. Diaconie hebben in de maand September opgebracht f 120.28Vo. De collecte gehouden bij den Bid- en "Dankstond voor den vrede op 30 September 1.1. bracht op f 27.03. In de col lecte werd gevonden een gift van f 30.—, waarvan f 10.voor de Diaconie, f 75. voor de Kerk, f 5.— voor de Zending en f 10 voor de fondsen der Kerk. Het Verjarings fonds verzamelde f 15.50 en het plan '30 f 4.65.—. De georganiseerde guldens-collecte voor de Zending, verzorgd door mej. Oost veen, onderwijzeres aan de Hcrv. School, bracht over 1938 op f 45.50 LEIDSCHENDAM Geref. Meisjesvereen. „Mirjam" Bovengenoemde vereeniging zal D.V. Don derdag 27 October a.s. in de Geref. kerk aan de Damlaan haar tweede jaarvergadering houden. De samenkomst, die om kwart voor acht aanvangt, zal staan onder leiding mei. C. F. van der Kos. Het programma vermeldt eenige inleidingen, alsmede voordrachten, terwijl een zangkoortje, samengesteld uit leden der vereeniging, enkele liederen ten gehoore zal brengen. Ds. M. Boukema spreekt een slotwoord. Ongetwijfeld zal het aardige programma de belangstelling van velen trekken en men rekent dan ook op een vol kerkgebouw. CHR. NAT. WERKMANSBOND Vrijdagavond heeft de afdeeling Leidschen- dam van den Chr. Nat. Werkmansbond „De Heere is onze Banier" in het dienstgebouw der Ned. Herv. kerk haar jaarvergadering gehouden. De samenkomst stond onder leiding van den heer O. Oostwouden, voorzitter der afdeeling. Na het jaarverslag van den secretaris en den penningmeester werden diverse huishou delijke zaken behandeld. Bijzondere aandacht hierbij werd besteed aan den practischen Bondsarbeid. VOOR RADTO-LUISTKRAAKS De Radio-luisteraars-commissie, samenge steld uit de pl. besturen der N.U.K.V., K.KO en V.A.R.A., zal Dinsdag 25 October a.s. des avonds van 78 uur in hotel „De Zwaan" weder zitting houden tot het uitreiken van reductie-bons op de radio-distributie aan werk loozen. Medegebracht moeten worden de werkloozenstempelkaart en de iaatstbetaalde distributie-kwitantie. Leden van omroepvereenigingen, recht hebbende op extra reductie, gelieve vevens het bewijs van lidmaatschap te overleggen. Aan kinderen worden geen bons mede gegeven. EIERVEILING T BLESSE PAARD Dq prijzen waren: kipeieren f 5,306,10; heneieren f 4.604,85; eendeieren f 3,60, al les per 100 stuks. VRIJE VEILING Aangevoerd werden: 9780 kipeieren f 5,25 -f 5,90; 2317 heneieren f 3,153,75, alles per 100 stuks. Kippen f 0,350,85; düiven f 0,08f 0,15; konijnen f 0,25f 1,25, alles per stuk. KLACHTEN OVER KROTWONINGEN De Inspecteur voor de Volksgezondheid, de gemeente-architect en de wethouder van Openbare Werken, hebben in verband met in gekomen klachten, een onderzoek ingesteld naar de perceelen Achterom 2 tot en met 8, eigenaar de heer A. H. van den Akker. Deze perceelen vertoonen zoodanige gebreken, dat onbewoonbaarverklaring wel spoedig zal vol gen, NOORDWIJK VOETBAL Gemeentelijk Radiodistributiebedrij f ParUs Radio; 12.05 Diversen: 12.20 Brussel VI: 14.20 Parfls Radio: 14.50 Keulen; 15.05 Parijs R 15.2o Keulen; 17.20 Parijs R; 18.20 Keulen; 18.50 Brussel VI; 19.05 Brussel Fr; 19.20 Brus- VI; 19.50 unohen of div; 20.20 Brusflel Fr; 21.20 Boedapest of div; 21.50 London Reg: 22.20 VI; 22.30 Keulen; 23.20 Radio Danmarlc of diversen Programma 4: 8 Brussel VJ; 9.20 Diversen; 10.35 London Reg; 11.20 Droitwich; 11.50 Lon- - :g; 17.20 Droltwioh; 23.05 Londen Reg; 23.20 Droitwich DINSDAG 25 OCTOBER Programma 3: 8Keulen, 9.20 diversen, 9.50 Keulen, 10.20 Parijs R., 12.05 diversen, 12.20 Pa rijs R„ 13.20 Brussel VI., 14.20 Radio PTT N. of div., 15.05 Parijs R., 15.20 Keulen, 16.20 Parus R., 17.20 Brussel VI., 18.50 Londen R.. 19.20 Brus iel VI., 19.50 Keulen, 20.20 Beromunster, 21.05 Lyon of div., 23.2() Radio Danm. of div. Programma 4: 8.Brussel VI. 9.20 diversen, 10.35 Londen Reg., 13.35 Droitwich, 14.20 Bond Reg., 16.20 Droitwich. 18.40 Brussel Fr., 19.— Droitwich, 19.50 Londen Reg., 20.20 Droitwich, 21.50 Londen Reg., 22.20 Brussel VI., 28.20 Brus ael Fr., 22.45 Londen Reg., 23.35 Droitwich. Noordwijk I speelde thuis tegen Wou- Lrugge I en behaalde een vrij gemakkelijke 30 overwinning. De gasten, die met enkele invallers speelden, hadden vooral voor de rust weinig in te brengen en als de Noord- wijk-voorhoede iets productiever was ge weest, dan zou een grootcre voorsprong dan 2—0 het gevolg geweest zijn. Nu bracht men het niet verder dan een groot aantal hoek schoppen. Na de rust brak Woubrugge eeni ge malen gevaarlijk door, doch de a ah ter- hoede wist onheil te voorkomen. Met 3—0 kwam het einde. De veteranen (Noordwijk IV) wisten zich ook te handhaven op de tweede plaats door een 5—3 overwinning op Woubrugge II. Kor ten tijd voor het einde was de stand nog gelijk (3-3). De resultaten van de „uitwedstrijden" zijn A.S.C. I—Noord wijk III 4—1; R.C.L. III— Noordwijk V 1 OEGSTGEES1 DRIE AUTO's LOOPEN SCHADE OP Op den Nieuwen Rijksweg nabij de drie witte palen had gistermorgen kwart voor twaalf een autobotsing plaats. Een auto komende uit Den Haag bestuurd door A. T. R., wonende te Den Haag begaf zich na daartoe de richting te hebben aangewezen, op het linkergedeelte van het wegdek om de richting Rijnsburg te volgen. Een ach ter deze wagen komende auto, dit bemer- kende, reed langzamer. Een derde auto bestuurd door M. P. K. uit I-Iillegersberg kwam echter met groote snelheid beide auto's achterop en reed hen van achteren aan. De botsing was hevig met het gevolg dat de auto's alle drie werden beschadigd. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. De politie heeft proces-verbaal opge maakt. Agenda Maandag, 24 Oct Leidsche Volkshuis, 8.15 uur. Dr. C. Pinkhof over Boerhaave. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 22 tot en met Vrijdag 28 October a.s. waar< genomen door de apotheek; C. B. Uuyster. N. Rijn 18, telef. 523. „Je Oegstgeest; Oegstgeestsche Apotncek, Wilhelmmapark 8, telef. 274. VOORSCHOTEN STEMDISTRICTEN Door de toenemende bebouwing In be paalde gedeelten der gemeente, gepaard gaande met de uitbreiding van het aantal inwoners, stellen B. en W. den raad voor het aantal stemdistricten uit te breiden tot vijf- Elk district zal dan pl.m. 700 kiezers bevatten. In aansluiting met bovenstaande vragen B. en W. machtiging om bij eventueele ver kiezingen ook gebruik ie mogen maken van een lokaal van het RjL Vereeniglngsgebouw ZEVENDUIZENDSTE INWONER B. en W. stellen den raad voor *'oor den- gene, die als zevenduizendste inwoner alhier geboren wordt, of indien de zevenduizendste x-eeds in het bevolkingsregister is ingeschre ven, den boreling, die onmiddellijk daarna wordt ingeschreven een spaarbankboekje be schikbaar te stellen ten bedrage van 25,— Gezien de geregelde aanwas der bevolking (1 Oct. j.l- 6892), verwachten B. en W. dat spoedig dit geval bereikt zal zijn. RAADSAGENDA De vergadering van den gemeenteraad die op Woensdag 26 October wordt gehouden krijgt de navolgende agenda te behandelen. 1 Onderzoek geloofsbrief W. L. van der Ham; 2. Notulen; 3. Ingekomen stukken; 4. Rekening-courant-overeenkomst N-V. Bank voor Ned. Gemeenten; 5. Brandweerverordo- ning; 6. Stemdistricten verordening; 7. Stem lokalen-verordening; 8. Samenstelling stem- bureaux; 9. Straamamenverordoning; 10. Uitloting obligatieleening; 11. Vergoeding reiskosten; 12. Begrooting sehoolartsondienst jaar 1939; 13. Vergoeding inenting; 14- Be schikbaarstelling spaarbankboekje 7000ste inwoner; 15. Leerling-vakman bedrijven; 16. Verdeeling kosten onderhoud gemeentewo ixingen; 17. Voorstel vot aansluiting bij de kring van gemeenten inzake rattenbestrij ding; IS Comptabiüteitsbesluiten; 19. Rond vraag. A.R. PROP. CLUB „KEUCHENIUS" De Anti-Rev- Prop. en Studieclub „Keu- chenius" hield Vrijdagavond haar eerste vergadering in dit winter-seizoen, In de zaal achter de Geref. Kerk, onder leiding van W. F. van Spronsen. Inleider van dezen avond was de heer J. Avten met het onderwerp „De sociale var houdingen gezien in het licht van Gods Woord en de door de Overheid te nemen maatregelen waar deze verhoudingen wor den verstoord" (naar aanleiding van art. 17) De inleider behandelde achtereenvolgens: de ongelijkheid der verhoudingen in de na tuur en de ongelijkheid der verhoudingen bij de menschen. Zeer uitvoerig stond hij bij deze twee punten stil, om daarna de taak der Overheid te behandelen. Die vaak was, volgens inleider, beschermend. Een uitvoerige en leerzame discussie volgde hierna. Na de pauze behandelde do heer W- Eg- g i n k de buitenlandsche politiek. Nadat nog enkele voordrachten waren gedaan sloot de heer Aten de vergadering met dankgebed. DE VALKENBURGSCHE TOL Zooals reeds medegedeeld gaat de tol van de Valkenburgsche weg, die in onze ge meente staat, na een bestaan van ongeveer 100 jaar. mev 1 Jan. 1939 tot het verleden behooren. Met hot verdwijnen van deze tol gaat de laatste van de vier tollen weg, waarmede Voorschoten in den loop der ja ren is afeeslnten g weest. De tollen van de Papelaan. Leidscheweg en Ilaagschc Schouw zijn reeds eerder tot groot gerief van inwo ner en vreemdeling van Voorschoten ver dwenen. Eerlang zal, naar wij hopen, nu ook hei' wegdek wel verbeterd worden, ECONOMIE EN FINANCIEN Postcheque en Girodienst Fabelachtige groet Verschenen is het jaarverslag over 1937 kf-\ *5 ?0ue en Girodienst, waaruit blijkt, dat de dienst zich op normale wijze heeft ontwikkeld. De toename van het aantal aangeslotenen vertoont geen enkele tempe ring. Elke werkdag worden meer dan 100 nieuw? rekeningen geopend. ,fpe' aantal postrekeningen steeg van 38 500 tot 312.164. £e,delÖke omzet steeg in 1937 met 17,3 pCt tot rond f 17.093.000 000. Het totaal aantal boekingen op de postrekeningen ver meerderde met 11 ipCt. tot 91.571.000 waar mede een daggemiddelde van 299254 werd bereikt Allegheny Ludlum Steel Corp. Introductie gewone aandeelen te Amsterdam De heeren Cramer en Honhoff en D. W. Brand berichten, dat zij van Vrijdag 21 Oct 1938 af ter beurze van Amsterdam zullen verhandelen Certificaten van tien Aandee len z. n. w. der Allegheny Ludlum Steel Corp. uit te geven door het tweede kantoor van het Administratiekantoor Hubrecht, Van Harencarspel en Vas Visser. De eerste koers zal worden vastgesteld op basis van de noteering te New-York en zou gisteren 14^2 dollar per aandeel. Am. sterdamsche usance, hebben bedragen. waarop de fusie ln werking Is getreden ls 16 Augustus 1938. De producten van de Ludlum Steel Co. vullen die van de Allegheny Steel Co. aan en zön dan ook slechts ln geringe mate concurreerend. De zaken der beide, maaschappijen kunnen voordeollger onder dén beheer worden gedre ven. en hun producten kunnen doeltreffender en voordeellger aan de markt worden go bracht door middel van één enkele verkoops organisatie. Het doel der Mö- ls het fabriceeren, koopen en verkoopen van ijzer, staal en andere meta len, en van geheel of gedeeltelijk daarvan ver vaardigde producten, alsmode het drövi de prijsverlagingen, beter worden beoordeeld. De staalproductle ls sedert Juli 1938 aanzien lijk gestegen. Het dividend op de 7 pet. Cum. Preferente aandeelen werd geregeld betaald. Op de gewo ne aandeelen Allegheny Steel Corp. bedroeg het dividend als volgt: 1933 nihil, 1934 f 0.30, 1935 3 la.—. 1936 3 1.65 (incl. 0.40 extra), ln 1937 1.60. In 193S werd geen dividend gedeclareerd. Het dividend op de gewone aandeelen Lud- S 1.— 1936 1.65 (Incl. 0.40 extra), ln 1937 1.25, 1937 1.—. In 1938 werd geen dividend gedeclareerd. Van 20 Augustus 1938 af werden de aandee len der Allegheny Ludlum Steel Corp. voor het eerst te New York verhandeld. Sedert dien be droegen de hoogste on laagste noteeringen te New-York reap. 3 19% en 14%. De koers ls thans ongeveer 3 19. WATERSTANDEN RIVIEREN Hrelsaoh Kehl Maxaa Mannheim Lohr Kin gen aub CobJens Trier Kenlen Dnfl8eldorl hulirort Wesel Emmerik Heden Vorig Kenlen 87.06 37.17 Lobitb 9,61 9.69 Nijmegen 7.21 7.36 St Andrle» 2.83 2.H8 Arnhem 7J4 7.66 Vreeswijk W. 0.14 0.24 Westervoort 8.07 8.20 Deventer 1.96 2J4 Kampen 0.18 0.18 Maastricht 40.43 4062 KeJfeld Venlo 10.70 10.90 üravealol» 4.60 4.66 l.ith 0.95 0.82 BINNENL. WATERSTANDEN IJeeelkop—Arnhem ArnhemWijk bö Duurstede Wijk bij DuurstedeVreeswük Waterhoogte bö Arnhem IJsaelkopDoesburg Bewaking IJsselkop—Vreeswök Ingesteld HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 55 Ot TOBER Pelfzll. 0.10 12.23 Hellevoet», 3.66 16.13 Terachellln. 9.36 '.<1.66 Willemstad 2.94 17.0 Rarllngen '0.36 22.5' Krouwersh 3.08 16.25 Den Heidei 8.i0 90.35 /.lerihzee 3.49 16J8 IJmnlden 3/6 16.14 Wemeldlng< 4X9 16.20 H r. Roll. 8.(8 16.28 VUsaingen ï.l" 14.20 fchevenlngen 8.18 16.88 Tementen 2,46 16.66 Rotterdam 6.20 17.20 Ranswet 3.42 16.48

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6