$limm JTrUtëdjr (ünuraiit CHINEEZEN MAKEN VAN KANTON ÉÉN VLAMMENZEE Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Eerste Japanners in Hankau s buitenwijken &&omtementsprij$: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 'h ct> Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 68936 NO. 6530 MAANDAG 24 OCTOBER 1938 19e Jaargang gfotatentiepriptn: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer022'ti Ingezonden Mededeelingeo van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend 0,10 Komt er thans wapenstilstand? Dc terugtrekkende Chineesche troepen, 'die in de stad Kanton een reeks open bare gebouwen in de lucht hebben doen vliegen, hebben bovendien van deze stad door brandstichting met petroleum en benzine een vlammenzee gemaakt, welke niet meer te beteugelen viel. De branden die tegelijkertijd begonnen in de vier 'stadswijken, breidde zich snel uit, als ge volg van de van bamboe vervaardigde bommen-netten, die over de daken der gebouwen waren gespreid en spoedig vlam vatten. Geheele districten werden yernietigd. Gedurende den geheelen dag van giste ren trachtten de Japanners die geen water beschikbaar hadden voor blus- schingswerkzaamheden bijgestaan door enkele Europeanen, de vlammenzee tot staan te brengen door het in de lucht la ten springen van gebouwen. Een krach tige Noordoostelijke wind joeg de vlam men evenwel over deze kunstmatige ga pingen verder. Negen woningblokken, die zich ten Noorden van het waterfront uit strekten werden geheel vernield, terwijl de buurt van de Bund van de Oostelijke poort in de richting van Wongsja eveneens één vuurzee was. De vlammen bereikten twee enorme munitiedepots, nabij het spoorwegstation van Wongsja. Ontzettende ontploffingen deden de geteele stad schudden en gedu rende vijf minuten daalde een regen van puin neer op de concessies op Sjamien, die een halve mijl verder gelegen zijn. Alle vensters in het district sprongen, twintig gebouwen, w.o. de oudste Engelsche kerk in China de Christ Church werden door het schudden van den bodem ernstig beschadigd, zoodat de ontruiming van het geheele Westelijk deel van de Britsche concessie noodzakelijk werd Als gevolg van de ontploffingen Is thans een groot gedeelte van Wongsja geheel ver dwenen; niets is overgebleven; slechts een reusachtige krater dnidt de plaats aan ■waar deze wijk heeft gestaan. Voorraden nabij de spoorwegterreinen, waaronder lo comotieven, spoorwagens en een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal, dat op trans port naar Hankau wachtte, werden hoog In de lucht geslingerd en kwamen grillig ver wrongen neerploffen. Gistermiddag om 3.30 uur bereikten de Vlammen voorraden zijde ter waarde van tienduizenden guldens, die eveneens In brand vlogen. De zijde, die zeer brandbaar Is, zond vlammen ten hemel van honderden meters hoog. Vele beroemde gebouwen in de stad werden vernield, waaronder ver scheiden tempels, het hoofdkwarüer van de provinciale regeering, het ministerie van Financiën, het Great Eastern Hotel, het New Asta Hotel, de veerbootwerven, het postkantoor, het Oikwan Hotel, het Fran- sche Doumerhospitaal en het gebouw van de Y. M. C. A. Alle patiënten in het Fran- sche hospitaal werden naar het Ameri- kaanscho ziekenhuis geëvacueerd. De vlammen: verspreidden zich naar de achterbuurten van Saikwan, zoodat het noodig was, alle leprozen, krankzinnigen en misdadigers, die daar waren onderge bracht, in vrijheid te stellen. Een regen van vonken viel den geheelen dag neer op Sjamien, waardoor twee bran, den ontstonden, die evenwel snel werden gebluscht. De brandweer wierp ook voort durend water op de daken en hield do wacht tegen verder brandgevaar, Wanhopige positie van Hankau Nu door den Japanschen Inval in Zuid- China op zoo snelle wijze een eind is ge maakt aan de belangrijke strategische po sitie van Kanton, wordt ook de positie der Chineezen bij Hankau steeds wanhopiger. Van alle kanten rukken de Japansche troe pen op, en volgens een bericht van „United Press" zouden hun eerste gemotoriseerde af deelingen reeds de buitenwijken hebben bereikt. Zij zouden de voorstad Twanfeng reeds hebben bezet, terwijl vier andere af- deelingen het gebied naderen der drie ste den Hankau, Woetsjang en Hanjang. De Japansche oorlogsschepen bevinden zich op 70 K.M. van Hankau. Het leven ligt stil Te Hankau staat het leven, naar Havas meldt, nagenoeg stil. Alle winkels zijn ge sloten, verkeer is er bijna niet De Chinee sche centrale, die stroom levert aan de Chineesche stad, werkt niet meer; de Brit sche centrale levert thans ook electriciteit aan de Fransche concessie. Daar elk oogen- blik de watervoorziening gestaakt kan wor den, hebben de Fransche autoriteiten maat regelen genomen, opdat zij water van de Fransche kanonneerbooten krijgen, weikei dynamo's ook voor stroom zouden kunnen zorgen. De autoriteiten der provincie Hoe- peh zijn naar Itsjang vertrokken; het trein verkeer naar het Zuiden is stopgezet. De Japanners hebben in verband met de luchtbombardementen aan de commandan ten van de buitenlandsche schepen ver zocht, verder stroomopwaarts te gaan lig gen. De Britsche marine-autoriteiten echter hebben zulks geweigerd; hun schepen blij ven bij de concessie te Hankau liggen, ge lijk zij ook te Kanton hun positie voor de Britsche concessie Sjamien hebben ge handhaafd, Vredespogingen begonnen? Wat de onderhandelingen betreft, die tn de afgeloopen dagen zijn gevoerd, houdt de correspondent van United Press, in strijd met andersluidende berichten, vol, dat Tsj-ang Kal Sjek tusschen Dinsdag en Donderdag der vorige week te Hongkong is geweest en thans naar Hankau is terug gekeerd; zijn echtgenoote zou te Hongkong zijn gebleven. Tsjang Kal Sjek zou met den Brlt- schen gezant Kerr over vredesonderhan delingen hebben gesproken, en zich bereid hebben verklaard af te treden ten gunste van Wang Tsjing Wel, den oud premier. Volgens den correspondent te Tokio van het Duitsche nieuwsbureau is men in poli tieke en militaire kringen aldaar van oor deel, dat de militaire operaties niet meer gestaakt mogen worden en dat de tijd voor onderhandelingen nog niet is gekomen. De innerlijke zwakte van het z.g. Chineesche eenheidsfront, zoo verklaart men, is thans duidelijk gebleken: door nieuwe steunpun ten moet Zuid-China geheel van de rest van China afgesneden worden. Een anti-Britsch manifest De houding v&n de gematigde Japansche kringen, welke een compromis tusschen Ja pan en Engeland voorstaan, wordt heftig bestreden door de Japansche nationalisti sche organisatie „Sjioenso", die een lang manifest publiceerde. De gematigden, aldus wordt daarin ge zegd, brengen de overwinning in gevaar, behaald dank zij de opofferingen, van dui zenden loyale soldaten en officieren. Wij moeten energiek zijn tegenover Engeland en nieuwe betrekkingen met de mogend heden voorbereiden. Japan heeft de volgende goede troeven In handen: moreele kracht, zooals er geen tweede ter wereld bestaat; het sterkste leger en de machtigste vloot; een soliden economischen toestand en onuitputtelijke mogelijkheden voor de bevoorrading. Engeland heeft wel voldoende macht om kleine mogendheden te verslaan, maar is daartoe niet bij machte, wanneer het om een groote vastbesloten natie gaat Zonder een vriendschappelijk compromis met Ja pan kan Londen onmogelijk zijn rechten en belangen in het Oosten, het Zuiden van de Stille Zuidzee en Australië verdedigen. Engeland gelooft nog steeds, dat Japan zal toegeven, als het zijn stem verheft. Diege nen, die bang zijn voor Engeland, besluit de oproep, moeten de eerste linies verlaten en plaats maken voor hen, die niet be vreesd zijn. Geen verlenging van den leerplicht Uit goede bron verneemt „Vooruit", dat in tegenstelling tot andersluidende berich ten bij de regeering zeer beslist geen plan nen bestaan tot wijziging van den 7-jarigen leerplicht in een 8-jarigen wat neer zou ko men op een 8-jarigen leerplicht voor 't lager onderwijs. Van bevoegde zijde voegt men hieraan toe, dat de ontkenning inzake de wijziging van den 7-jarigen leerplicht in geenen deele beteekent, dat, wanneer de bedrijfsleeftijd verhoogd wordt niet tegelijkertijd maatre gelen zouden worden getroffen om te voor zien in de behoefte aan onderwijs voor kin deren die daardoor een jaar ten laste van de ouders zouden komen. CLEMENS BRENNINKMEYER t Een zakenman van groot formaat heengegaan AMSTERDAM, 24 Oct Naar wij ver nemen is te Mettingenin West- falen (D) na een kortstondige ziekte, in den leeftijd van 76 jaar, overleden de heer Clemens Brenninkmeijer met wien een der senioren van óe firma C en A. Brenninkmeyer is heenge gaan. In den loop der tachtiger jaren begon de heer Clemens Brenninkmeyer zijn loop-' baan als koopman te Leeuwarden, na eerst te Sneek zijn opleiding te hebben genoten. De firma C. en A. Brenninkmeyer had toen als manufacturen- en stoffenhandel reeds een zekeren omvang verkregen, maar kwam toch niet boven het karakter eener provin ciale zaak uit De enorme werklust en werkkracht van den jeugdigen Clemens Brenninkmeyer zochten al spoedig een breeder terrein van actie en zoo was aan hem het initiatief te danken, dat de manufacturen- en stoffen zaak werd uitgebreid met den hanael in ge maakte dameskleeding, welke een onmid dellijk succes werd. Dit welslagen bracht hem er ook toe vervolgens den blik te wer pen buiten de provincie Friesland en kort daarop waagde hij, in overleg met zijn mede firmanten, den sprong naar de hoofdstad, naar Amsterdam, waar hij aan oen Nieu- wendijk een zaak opende in stoffen en ge maakte dameskleeding. Nadat de Amsterdamsohe vestiging der firma C. en A. Brenninkmeyer geconsoli deerd was, breidde zij zich, vooral onder de krachtige stuwing van den heer Clemens Brenninkmeyer in gestadig en ononderbro ken tempo over ons land uit. In het jaar 1911 vertrok de thans ont slapene naar Berlijn om daar een zaak in damesconfectie te gaan openen. Hij wist te Berlijn een hechte grondslag voor de firma C. en A. Brenninkmeyer te leggen, waarop zich ook in Duitschland in de latere jaren snel een groote uitbreiding voltrok. Een groote voldoening was het voorts voor hem, nadat hij zich reeds als actief firmant teruggetrokken had, de voorspoedige ont wikkeling der zaken van C. en A. Brennink meyer in Engeland te mogen zien. Met den heer Clemens Brenninkmeyer is een zakenman van groot formaat heenge gaan. De overledene was commandeur in de Orae van den H. Gregorius den Groote. De teraardebestelling zal Dinsdag, 25 Oc tober, op de R.K. begraafplaats te Mettingen in Westfalen, geschieden. I ?ortThërry I V I IA/ociacior? de Vinadore/ iberoi vanal/l nptieichB R«ed/ betwond lentoon/leMioq Adam I68J I H.B DE BEfR, A.I770 AMSTERDAM. DE STAD KANTON EILAND HONAN kWAUGTQENG ANTON TOKTSAI HOSP. VICTORIA HOTEL DOUANE GERECHTSHOF R.K.FRANSCHE KERK TELEGRAAF KWOMINGTANG MUNT. i S.GODEN TEMPEL I CHIN.RIVIER POLITIE DE WIJZIGING DER TARIEFMACHTIGINGSWET (Van onzen parlementairen redacteur) Het driedaagsch debat over de wijziging der Tarief machtigingswet zal moeilijk als een schoone episode in de parlementaire annalen zijn te beschouwen. Toch kan het leerzaam zijn. Het wil ons voorkomen, dat de Regeering het zich daarbij moeilijker gemaakt heeft dan onvermijdelijk mag heeten. Indertijd, bij de Crisisinvoerwet, deden zich ook groote bezwaren voor. Het toen gevolgde beleid bracht echter een aanvaar den van dit wetsontwerp met groote stemmigheid. Ditmaal ging het ook om een uitermate ge wichtige zaak de ombuiging onzer han delspolitiek in beschermenden zin maar ondanks den langen tiid van voorbereidiug, heeft in het eind de regie van de zijde der Regeering ten eenenmale gefaald en kwam het tot groote divergentie op een punt, waar eenheid van gevoelen zeer gewenscht mocht heeten. De Memorie van Antwoord bleek veler inzien een hoogst bedenkelijk stuk. Zii volgde, teneinde de Regeorlng ontsla gen te krijgen van een in 1936 vrijwillig gedane belofte, een weg, die één fraciie misschien uitgezonderd vnor niemand aannemelijk was. En dit. hebben we hei wel. ondanks te voren ontvangen waarschu wingen. Maar ook zonder een dergelijk ad vies. had men met name ook de betrok ken minister van Economische Zaken kunnen weten, dat op dezen weg ernstige struikelblokken zouden worden ontmoet De Rezeeringsmethode om ontheven la worden van haar belofte om de Kamer, voor en aleer het zou komen tot een prin cipiële omzetting onzer handelspolitiek, in de gelegenheid te stellen daarover zich be hoorlijk te kunnen uitspreken, heeft dan ook niet aan het doel beantwoord. Ook in het debat bleek de Regeering tegen de critiek, zoowel formeel als mate rieel, niet opgewassen. Het is tot veler nog niet verklaarde verwondering de hei r De Geer geweest, die ten slotete een uitweg heeft uitgevonden. Zelfs hij zelf zal dien wel niet fraai vinden. Er is een meerderheid voor verkregen: 44-41. Was het wel een meerderheid? Naar dc cijfers, ja. Maar in wezen? Wie nauwkeurig de gedachtenwisseling nagaat en ook in 't bijzonder let op enkele uitlatingen vlak voor de stemming van achter de Regeeringstafel, begrijpt wel hoe die „meerderheid" ontstaan is. Veelzeggend was voorts ook, dat de heer Schouten, die in hét debat zoo'n belangrijk aandeel had. aant 't slot zijn vrienden nic-t tot het einde toe aan zich wilde binden En toen bij de beslissende stemming slechts een viertal fractiegenooten met hem afwij zend tegenover het amendement-de Geer en het wetsontwerp bleven staan, kon het toch eigenlijk voor niemand een geheim geweest zijn, dat in werkelijkheid het aantal van zijn medestanders in de anti-rev. fractie be langrijk grooter was dan in het getal vier tot uitdrukking kwam. Wij althans hebben het zoo begrepen en we hebben daarvan reeds melding ge maakt dat een zeker aantal in de gege ven omstandigheden er de voorkeur aan gaf om het niet tot een acuut conflict te doen komen. Formeel kwam de Regeering met de hak ken over de sloot, maar vraagt men ons in gemoede af: stond in wezen een meerderheid achter haar, dan zouden we daarop niet gaarne een bevestigend antwoord geven Zon gezien moet het genoemde debat naar meer dan één zijde tot leering kun nen strekken. We denken in dit verband ook aan zekeren Bredaschen redenaar, die den volke trachtte diets te maken alsof Re geering en volksvertegenwoordiging en ons volk staan te trappelen van ongeduld om den breeden heerweg der Roomsche eco nomische politiek op te stormen. Niets is minder waar dan dit. Op dit punt hoede men zich voor vergissingen. Wij behooren allerminst tot degenen, die in het algemeen afwijzend staan tegenover maatregelen van matig beschermenden aard. Dogmatici op dit punt zijn we niet Dergelijke maatregelen kunnen noodig en nuttig zijn. Ze zullen echter voor eiken tak van het bedrijfsleven zorgvuldig moeten worden overwogen aan de hand van be trouwbare gegevens, waaruit om het kort te zeggen de positie van de betrok ken bedrijfstakken ten -opzichte van de na tionale en internationale markt valt vast te stellen. Een ongeluk is spoedig begaan, ook als we letten op degenen, die ons om ringen. En het is meer dan ooit zaak om met onze volkswelvaart voorzichtig te zijn. Aan leuzen en formules mag zij althans niet ten offer vallen. Het is dan ook op dit punt, dat de meer derheid der Kamer zich vrijheid van ooi deelen wenschte voor te behouden. Ze heeft die, ondanks alles, van de Regeering ont vangen. Op welke wijze van deze vrijheid gebruik zal worden gemaakt onder min of meer cri,- tieke omstandigheden, wachten we met be langstelling af. Het zou ons deugd doen, indien daarbij de Regeering een procedure kon vinden en volgen, die uit een oogpunt van beleid en zakelijk handelen parlement en volk pro fijtelijk zou blijken te zijn. SLACHTOFFER VAN AANRIJDING OVERLEDEN PRINCENHAGF., 24 October. De 69-jarige heer J. Niemeijer. oud-rector van het Gymnasium te Breda, is Dinsdag j.l. te Princenhage door een auto- aangereden. In het ziekenhuis aldaar is hij in den afgeloo pen nacht aan de gevolgen daarvan over leden- Het wrak van de Sch 102 gelicht Fantastisch schouwspel in den nacht Maar wat was het koud 's GRAVENHAGE, 23 October. De wind was Oost en dus het water goed om een karwei als het bergen van de SCH 102 met succes te volbrengen. Maar wat was die Oostenwind koud, ijzig koud, zoodat de paar honderd belangstellen den, die op den Sdhevertingschen Noor- derpier het werk gade wilden slaan, daarvoor een offer van beteekenis moesten over hebben. Een paar dagen van te voren waren de zandzuigers begonnen om de positie van den logger voor den hijschkraan wat te vereen voudigen. Verder kwamen er de bergingsvaartuigen „Zeemeermin" en „Bruinvisch" alsmede de sleepboot .,Hoek van Holland" aan te pas en tevens de bekende duiker Sperling, wiens speciale taak het was drie staaltrossen on der het wrak door te brengen om er dan stroppen van te maken. Van Zaterdag op Zondag werd de laatste hand aan het werk gelegd. De bok „Kolos sus" was op het tooneel verschenen om de stroppen aan te trekken en vervolgens be hoedzaam het wrak aan water en zand te ontworstelen. Uren gineen voorbij alvorens het wrak in de takels hing en al dien tijd flitsten de zoeklichten over de kalme zee, de zoeklichten van den bok, die op bijna alle omstandigheden berekend is. Toen zorgden een paar scheepjes er voor. dat het manoeuvreeren eveneens vlot ver liep en zoo draaide het geheele gevaarte voorzichtig de haveomond in. In den loop van oen Zondag hebben heel velen het wrak bezichtigd, dat zich thans in de veilige haven bevindt Naar verluidt zou de haring nog voor een belangrijk deel verkoopbaar zijn. Overigens zag het sdhip er troosteloos uit. De machine kamer was een groote chaos, deels al ver roest en ook verschillende aadere onderdee- len van den logger zagen er uit als verloren. Schot gelost van achter eén boom Moordaanslag nabij Buren Dader nog niet gevonden BUREN, 24 Oct. Naar eerst thans be kend werd is Vrijdagavond bij de Juliana- brug tusschen Geldermalen en Bu ren een aanslag gepleegd op den 23-jarigen J. Smit uit Tie 1, die met een bakfiets in do omgeving van Geldermalsen boodschap pen had bezorgd voor het Tielsche filiaal van een groot winkelbedrijf in levensmidde len en met een bedrag van ruim honderd gulden naar Tiel terugkeerde. Het sohot, dat van zeer dicht bij en ver moedelijk van achter een boom op S. werd gelost trof evenwel geen doel. De politie, die van het gebeurde op de hoogte werd gebracht stelde terstond een uitgebreid onderzoek in, maar tot dusverre bleven haar nasporingen naar den dader, die het waarschijnlijk op het geld had ge munt zonder resultaat Overval op twee oude menschen Mestvork bleek een goed afweermiddel BEETSTERZWAAG, 24 Oct Twee met re volvers gewapende en gemaskerde mannen zijn de woning binnengedrongen van een bejaard, niet onbemiddeld echtpaar aan den vrij eenzamen Postweg, tusschen Beetster- zwaag en Hemrik. De kerels eischten het geld van de oude menschen. De bewoner greep echter een mestvork, waarop de mannen het hazenpad kozen. Na eenigen tijd waarschuwden de menschen den in de nabijheid wonenden boschwachter, die daarop het politie-apparaat der gemeente Opsterland in werking stelde. De politie hond van den rijksveldwachter Boersma werd gerequireerd; het spoor leidde naar een woonwagen in Sparjebert Twee jonge mannen zijn hier door de politie, bij wie zich ook de burgemeester van Opsterland had gevoegd, aangehouden en overgebracht naar het gemeentehuis van Beetsterzwaag. Hoewel zij ontkennen, worden zij toch vast gehouden. Efficiencytentoonstelling te Amsterdam AMSTERDAM. 24 October. Onder groote belangstelling is vandaag in de Apollo- hol de „Efficiency" tentoonstelling van ad niinistratieve hulpmiddelen voor fabrieks- eu kantoororganisatie geopend door Dr Ir M. H. D a m m e. Namens het uitvoerend comité der Effi ciency Tentoonstelling, d.w.z. namens het het bestuur der Nederlandsche vereeniging van importeurs en fabrikanten van kan toormachines, sprak de voorzitter, de heer M. C. Boas, een woord van welkom. Vervolgens heeft de lieer Damme een rede gehouden over efficiency in het kan- toorbedrijf, Spr. achtte het een noodzake lijke eisch dat in het moderne bedrijf ge bruik gemaakt wordt van de nieuwste vin dingen, opdat er zoo economisch mogelijk gewerkt kan worden. P. T, T. geeft hier een uitstekend voorbeeld. Vooruitgang in de mechanisatie Daarna maakten de aanwezigen een rondgang langs de stands De efficiency tentoonstellingen worden om de drie jaar gehouden, zoodat de voor uitgang in de mechanisatie duidelijk merk- VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De vergadering van de Nationale Ver eeniging tegen de werkloosheid. De „SCH 102" die voor de Scheve- ningsche haven verging, is thans gelicht en de haven binnengebracht. De eerste étappe der Fransche senaats verkiezingen. De eischen der Arabisch-Palestijnsche rebellen aan het adres van Engeland. Kanton is door de Chineezen vrijwel ge-i heel verwoest; de eerste Japansche een-d heden moeten in de voorsteden van Han-; kau zijn. Oud-president Benesj bevindt zich thans in Londen. Wat voor weer krijgen we Zwakke tot matige tot zuidelijke wind, helder tot licht of half bewolkt, droog weer, temperatuur om het vriespunit des nachts, overdag iets zachter. BLOM VOOR BANDEN ROTTERDAM TEL. 28000 DEN HAAG TEL. 770038 BATES MEERWANDIGE PAPIEREN ZAKKEN GEVEN U GEMAK en BESPARING BATES CEPRO ZAKKEN MIJ. N.V„ MAASTRICHT baar is. Door een periode van drie jaar to laten voorbijgaan kan men zeker zijn op iedere tentoonstelling nieuwe snufjes aan te treffen. Of het nu een duplicator of een adresseermachine is, een schrijfmachine of een tel-, reken- of boekhoudmachine, alle soorten hebben zich in de laatste drie jaar weer geheel verjongd. Vooral de electrifi- catie is op het gebied der kantoormachines vrijwel algemeen doorgevoerd. De negen-en-twintig stands geven een uitstekend overzicht van de meest moderne kantoormachines. De Dordtsche Gemeentebegrooting De gemeentebegrooting van Dordrecht, een stad met ruim 60.000 inwoners, vertoont een eindcijfer van 0y2 millioen, en is slui tend gemaakt, door f 130.000 uit de reserves te putten, tegen f 107.000 in 193S, en wel f 75.000 uit de algemeene reserve, en f 55.000 uit de reserves van het electriciteitsbe-lrijf. Dit, nadat allerlei gebruikelijke stortingen in <ie reservefondsen der bedrijven achter wege zijn gelaten, en nadat f 50.000 rente besparing door conversie, in de begrooting is verwerkt. Er worden geen lastenverlagingen voor gesteld, maar evenmin lastenverhoogingen. Zelfs willen B. en W. de 40 pet. der bedrijfs belasting wier opheffing was toegezegd, nog handhaven. De kasten van ondersteuning van behoef- tigen en van werkloozen bedragen bruto f 2.963.831. Voorgesteld wordt, f 440.000 uit te geven voor werkverschaffing, tegen f 150.000 in 1938. Als objecten worden ge noemd de toegangswegen naar de te bou wen Baanhoekbrug, en verdere uitvoering ran het Wantijplan. Verder worot voortge gaan met de asfalteering der binnenstad. In 1939 zal f 30.000 van het daartoe opge maakte drie-ton-plan worden verbruikt. Als werkverruiming 6taat voor de toe komst verder op het program een nieuw politiebureau, een tunnel bij de Dubbel' damsche overweg een nieuw gymnasium i een nieuw raadhuis. Dank zij conversie, kan het verlies der Zeehaven worden geraamd op f 248.557, ♦eeen f 27S.672 in 1938. Het verzoek der Chr. leeszaal om een subsidie van f 1000. wordt door de meer derheid van B. en W. opnieuw afgewezen, Geref. Vereen, voor Drankbestrijding Jaarvergadering Geldersche Bond De 13de jaarvergadering van den Gelder schen Bend van de Gereformeerde Vereeni ging voor Drankbestrijding zal op Zaterdag 5 November a.s. om 3 uur in bet gebouw Patrimonium te A a 11 e n worden gehouden. Behalve de huishoudelijke zaken vermeldt de agenda een referaat van den heer E. van Ruller te Arnhem over het onderwerp: „Met Monnica's beeld voor oogen-' en een slot- •oord van Ds W. E. Gerritsma te Aal urn ver: „Niet maffen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1