jKeatue jCeiïtsrijc (ioiirant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Nochtans voorttrekken DE REGEERINGSPOLITIEK BESPROKEN Kanton door de Chineezen ontruimd i^SIB abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 63936 ZATERDAG 22 OCTOBER 1938 19e Jaargang abbertcntieprij?m: Van 1 tot 5 regels1.17'/* Elke regel meer022'It Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend 4 0.10 NO. 6529 Een eenigszins overspannen exami nandus schreef eens over Sauls strijd met de Filistijnen: „het gebulder der ka nonnen van Gilboa werd in Jeruzalem gehoord". Van zóódanig oorlogsrumoer geeft de Bijbel echter geen verslag. Maar heden ten dage is de stad. die wèl samen gevoegd en wèl gebouwd is, vol modern krijgsgerucht, in de straten en in de lucht. Van „vrede in de vesting en wel vaart in de paleizen" is geen sprake meer; de jood, die aan den klaagmuur staat, kan zuchten met Jeremia: „Ons erf deel is tot de vreemdelingen gewend, onze huizen tot de uitlanders". Of zooals het in Klaagliederen 4 heet: „De koningen der aarde zouden het niet geloofd hebben, noch al de inwo ners der wereld, dat de tegenpartijder en vijand tot de poorten van Jeruzalem zou ingaan". En letterlijk is in vervulling ge gaan, wat in het volgende hoofdstuk staat: „Wij moeten ons brood met ge vaar van ons leven halen, vanwege het zwaard der woestijn;" want de Engel- sche krijgsoversten waarschuwen de be volking zich niet op de straat te wagen, tenzij het brood ontbreekt, dat gedu rende een paar uren per dag buiten de poort gekocht of bij het departement voor volksgezondheid in ontvangst ge nomen kan worden. En misschien zucht nog wel hier en 'daar een vrome Israëliet: „Jeruzalem, de tempel, uw altaren; 't Ligt al verwoest 'door die geweldenaren"; terwijl ander zijds tal van mannen het historische mid del te baat genomen hebben om te ont komen afdalen langs een touw waardoor ook reeds de verspieders van Jericho wisten te ontvluchten. Ondertusschen gaat er een oproep 'door heel de wereld om de bedreigde joden in Palestina bij te staan. Zal er hulp komen? Ach, Jeruzalem is ook thans weer wereldbeeld. Want zoo verscheurd als Palestina is, zoo uiteengerafeld ligt heel de menschen gemeenschap. In de vroegere „vredesstad" ontmoeten elkan der heden ten dage Islamieten, Joden en Christenen; doch niet daar alleen; overal verscherpen zich de tegenstellingen tus- schen volken en naties, en binnen vele landsgrenzen geldt niet alleen vóór Jo den, maar ook voor christenen; „Wij lijden vervolging op onze halzen; zijn wij moede, men laat ons geen rust". Wie denkt aan deze verscheurdheid van wereld en volkeren, vraagt zich met onrustig kloppend hart af of er voor het menschdom dan nog eenige toekomst is. En de angst vermeerdert indien men er acht op slaat hoe men overal „de al taren van den levenden God" omver werpt en Zijn dienstknechten het zwij gen oplegt. Voeg daar nu nog bij, dat de historie zich herhaalt van Herodes den Groote, die zich goddelijke eer liet bewijzen en deswege van stonde aan door een engel 'des Heeren geslagen werd. Want als wij in Duitsche kranten advertenties lezen, waarin de familie van een overledene meedeelt, dat deze „in vast geloofsver trouwen op Adolf Hitler is ontslapen"; dan wordt het u nog banger te moede en vraagt ge onwillekeurig of God zoo iets nog langer kan gedoogen? De gees telijke nood is wel ontroerend diep en groot. De leider van het Duitsche volk houdt andere staatslieden voor, dat zij deze groote natie niet behoeven en niet be- hooren te bevaderen; zij hébben met de binnenlandsche aangelegenheden van Duitschland niets te maken. Strikt geno men en streng beperkt geven wij hem volkomen gelijk. Wil het Duitsche volk het nationaal-socialisme en de dictatuur als staatsvorm aanvaarden, dan hebben ;w ij en anderen ons daar buiten te hou den. Maar dan zie men twee dingen toch niet voorbij. Allereerst dat de ideologie van dit staatsbeginsel meer dan elke an dere richting in het volksleven van an dere naties poogt door te dringen, ook al beweert men dat het geen export-ar tikel is. Dit is echter niet het voornaamste. Het ergste is, dat het godsdienst en ge loof zóó radicaal buiten het politieke en maatschappelijke leven plaatst, dat zelfs zij, die altijd vrees gekoesterd hebben voor wat zij ten onrechte noemen „ver menging van godsdienst en politiek", verontrust worden door uitgesproken on derdrukking van het geloof. Deze bleek immers nog pas weer in het decreet van den Duitschen minister van Binnenland sche Zaken, waarbij het alle burgerlijke overheden verboden word officieele vertegenwoordigers aan te wijzen bij ker kelijke plechtigheden. Ook is veelzeg gend het bericht in een Duitsch blad, dat de districts-schoolraad den aartsbis schop van Salzburg het toezicht op het godsdienstonderwijs op de scholen ont nomen heeft en dit overdroeg aan de burgerlijke autoriteiten, „aangezien geen waarborgen bestaan, dat de aartsbis schop zijn taak zou uitoefenen in natio- naal-socialistischen geest". Is dat een binnenlandsche aangelegen heid van een ander volk, waarmee wij niets te maken hebben? Ja, in zooverre onze regeering niet geroepen is deze aan randing der Christelijke vrijheid stel, dat het mogelijk ware met machts middelen tegen te gaan of ook zelfs maar een diplomatiek protest bij de Duitsche regeering in te dienen. Maar van geheel andere orde is de 'vraag of geestelijk verzet geoorloofd ja. zelfs plichtmatig is? De geestelijke strijd weet van geen landsgrenren. Die is werkelijk internationaal. Hij richt zich ook niet tegen eenige regeering of eenig volk maar tegen beginselen. En die ken nen evenmin een staatkundige begren zing. Ook hier herhaalt zich de geschiede nis. Groen van Prinsterer riep ons Christelijk volksdeel op om zich te ver zetten tegen beginselen der „Fransche" revolutie; niet tegen Frankrijk natuurlijk. Zoo ook hebben wij ons te keeren tegen het nationaal-socialisme, dat in zijn haat tegen joden, roomsch-katholie- ke en protestantsche christenen aan de Kerk het zwijgen wil opleggen; omdat de Kerk, den Bijbel verklarend, een andere ideologie predikt. Bezitten wij moed genoeg om die gees telijke worsteling te aanvaarden? Zeg gen wij het Paulus na: men kan mij in ketenen klinken, maar „het Woord Gods is niet gebonden?" Voor ditmaal ant woorden wij daar slechts dit op: Hoewel de gebrokenheid der volken er. de adem beklemmende wereldverwarring ons doen denken aan Jezus' woord, dat „Je ruzalem van de Heidenen vertreden zal worden, tot dat de tijden der Heidenen vervuld zullen zijn"; en wij dus slechts opwaarts zouden willen zien om biddend onze verlossing te verbeiden; noch tans moeten wij bedenken, dat dit niet het geopenbaarde Woord Gods is. Im mers, dat luidt: „Zeg de kinderen Israels, dat zij voorttrekken". ALG. FRIESCHE LEVENSVERZ.-MY LEEUWARDEN - BURMANIAHUIS GROOT N00RDH0LLAN0SCHE VAN 1845 AMSTERDAM - VAN BRIENENHUIS DUBBELE GARANTIE VOOR ALLE VERZEKERDEN Grijsaard aangereden en op slag gedood WILSUM, 22 October. Gistermiddag is de 85-jarige landbouwer Stuitjes, uit Brunnepe bij Kampen, toen hij den Wilsummersfeeg per fiets kwam uitrijden, door een pastee- rende auto, bestuurd door den heer De B.. uit Kampen, op den weg Zwolle—Kampen aangereden en vrijwel op slag gedood. De heer S. was op familiebezoek geweest en weer op weg naar huis toen het ongeval ge beurde. Algemeene beschouwingen over de rijksbegrooting In het Voorioopig Verslag over Hoofdstuk 1 van de Rijksbegrooting, de algemeene beschouwingen, komen zeer vele Tweede Kamerleden tot de conclusie dat belastingverhooging noodzakelijk is. Wel werden zeer ernstige bezwaren ingebracht tegen de aangekondigde nationale belasting", welke onevenredig zwaar zal drukken. Verhooging der successiebelasting achtte men minder schadelijkOndanks vele bezwaren, ziet men vrij algemeen de noodzakelijkheid in en men weet ook geen ander middel om tot dekking van het tekort te komen. Natuur lijk zal ook bezuiniging tot op het uiterste gebiedende noodzaak zijn. Uiterst voorzichtig budgetair beheer is vereischt. Wel worden er enkele technische en administratieve bezwaren tegen de voorgestelde belastingen geuit, en ook zijn er enkele leden, die be paalde belastingen vervangen zouden willen zien door andere dan de voorgestelde. Ook de Defehsie-uitgaven worden als noodzakelijk gezien. Hierbij dron gen enkele leden er op aan, dat de militaire autoriteiten de grootst mo gelijke zuinigheid bij de besteding der gelden in acht zullen nemen. Het zooveel mogelijk herstellen van het vrije ruilverkeer werd ook aan verschillende kanten bepleit. Ten aanzien van de werkloosheidsbestrijding werden weinig niéuwe gezichtspunten geopend. (Voor een uitvoerig resumé zie men blz. 5) Series zware ontploffingen in de stad Is er uitzicht op vrede Omtrent den val van Kanton, welke zich zoo verrassend snel heeft voorge daan, seint „United Press" o.a. het vol gende: De bezetting van den oostelijken sec tor van Kanton is verricht door drie dui zend man gemotoriseerde Japansche troepen, die langs de spoorlijn, vanuit Tsjek-Loeng, dat Maandag veroverd werd, naar Kanton oprukten. Het gros van de Japansche troepen telt niet meer dan dertig duizend man en is via Seng- Tsjing langs den hoofdweg naar Kanton opgemarcheerd. De groote Chineesche troepenconcen traties ten westen van de spoorlijn, voor al die bij de forten van Bocca Tigris, zijn thans geïsoleerd, zoodat het mogelijk is, dat deze een toevlucht zullen zoeken in de Britsche kolonie, wanneer de Japan ners een aanvang zullen maken met de zuivering van het schier-eiland Het voornaamste resultaat van de be zetting van Kanton zal zijn, dat Hong kong over zee, land en lucht van China zal zijn afgesneden. Reeds Donderdagavond was een groep buitenlandsche journalisten, die probeerden naar het front te gaan, op 20 mijlen ten oosten van Kanton door terugtrekkende Chineesche troepen teruggezonden. Er waren hardnekkige geruchten in om loop, dat de Chineesche militairen de stad prijs zouden geven. Vrijdagochtend werd de brug over do Paarlrivier door de Chineezen opgeblazen. De ontploffing gaf den buitenlandschen be woners der stad de eerste aanwijzing, dat de toestand des nachts ernstiger was gewor den. Later werd de stad opgeschrikt door serie ongemeen zware ontploffingen, die de geheele omgeving deden trillen. Hel bleek, dat 't Chineesche oppercommando do systematische vernietiging van alle regee- ringsgebonwen, alle indnstrieele etablisse menten en andere belangrijke gebouwen en bruggen had bevolen. Intnsschen loeiden de sirenes, die een luchtaanval aankondigden,; zoodat de opwinding in de stad in minder dan geen tijd den allerhoogsten graad be reikt had. Den geheelen dag trokken Chinee sche troepen door do stad, voorzien ,van tanks en zware artillerie. Do soldaten trok ken zich in Westelijke richting terug. De aanblik van deze zich terugtrekkende sol daten was voor duizenden burgers een reden om in de grootste haast de stad te verlaten. Er ls slechts een kleine militaire macht achtergebleven, nadat alle officieele perso nen en buraux de stad verlaten hebben. Later op den dag deden zich opnieuw rrware ontploffingen voor. De cementfabrieken, de papierfabrieken, de electrische centrales eu het eene groote regeeringsgebouw werd met dreunend geweld vernield. Andere kleinere gebouwen werden in brand gestoken. Vaak verspreidde het Vuur zich met groote snelheid aangezien de brand weer de stad ook reeds had verlaten. De Chineesche troepen, die achtergebleven waren hinderden de Japanners zoo veel mo gelijk en vaak stichtten zij nog verwarring onder de binnenrukkende troepen door on verwacht mitrailleurvuur. Buitenlandsche militaire kringen zijn ver baasd over de snelheid, waarmede de Japan ners oprukken. Ook Chineesche terugtocht bij Hankan In een te Tokio uitgegeven communiqué van het hoofdkwartier van het leger wordt gezegd, dat ook de Chineesche strijdkrach ten, die Hankau moesten verdedigen, op alle fronten terugtrekken. Het schijnt, aldus het communiqué, dat de troepen uit Matsjeng, Soeng-Fou en Ho-Kou-Tsjen, steden, welke gelegen zijn in de Chineesche verdedigings linie in de prov. Hoepei, op ongeveer 50 mij len ten Noord-Oosten van Hankau, op Han kau terugtrekken. Een vredeskans? In een verklaring aan den vertegen woordiger van Reuter, heeft de oud-pre mier van China, Wang T s j i n g-W e i, o.m. gezegd: „Wanneer Japan vredes voorwaarden aanbood, die geen belem mering zouden inhouden voor het natio nale bestaan van China, dan zou China ze kunnen aanvaarden. Anders zou er geen ruimte zijn voor onderhandelingen. Wij zijn bereid vrede te sluiten te allen tijde, doch alleen op voorwaarden, die onze onafhankelijkheid niet bedreigen. Wij hebben nooit de deur gesloten voor bemiddeling". Zooals men weet. is Wang Tsjing-Wei de politieke erfgenaam van Soen Yat-Sen, den stichter der Chineesche republiek. Hij is thans voorzitter van den centralen poli- tieken raad van de Kwomintang. In Novem ber 1935 trad hij af als premier, nadat hij ternauwernood aan een moordaanslag was ontkomen. Tsjang Kal SJek verlaat Hankan. Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat alle vooraanstaande regeeringspersonen en de commandant der Chineesche strijd krachten, Tsjehtsjen, Hankau heden hal» ben verlaten. Bevestigd wordt dat ook Tsjang Ka! Sjek en zijn vrouw ver trokken zijn. Een weinig bekend officiar, Kwotsjang, is met het bevel te Hankau belast De Japanneezen zijn nog slechts 65 K.M. van de start verwijderd. Kanton biedt vreeselijken aanblik Volgens mededeelingen in betrouwbare kringen zijn de Japanneezen nog niet in Kanton binnengerukt. Het gros van het leger marcheert namelijk 15 K M. achter de ge- mechaniserde eenheden, die aan den rand der stad wachten. De straten in Kanton bieden een vreeselij ken aanblik. Duizenden menschen, die geen onderdak meer hebben, bivakkeeren met hun have op straat. Daartusschen ziet men honderden afschuwelijk verminkte burgers, slachtoffers van de Japansche luchtaanval len. Zij zijn uit de ziekenhuizen gebracht, omdat het verplegende personeel de stad verlaten heeft: zij hebben gebrek aan voed sel en water. Tot de gebouwen, die men gisteren in de lucht heeft laten vliegen, behoort ook de gevangenis. Duizend gevangenen had men tevoren de vrijheid gegeven. De oude water werken zijn vernield, doch van de brug over de Parelrivier heeft men slechts één boog kunnen beschadigen. Buiten Kanton hebben Chineesche troepen de gemechaniseerde eenheden drie uur op gehouden: de Chineezen werden echter ver nietigd. Ernstig auto-ongeval De bestuurder verdronken BEEK EN DONK, 22 October. Vrijdag avond is te Beek en Donk een auto-ongeluk gebeurd met doodelijken afloop. Een auto, met twee inzittenden, kwam op den Kanaal dijk in botsing met een boerenkar. Door den schok werd de auto met groote kracht in de Zuid-Willemsvaart geslingerd. Een der in zittenden, de heer R. N ij s t uit Den Bosch, zag nog kans het portier te openen en uit de auto te springen. Hij bleef ongedeerd. De bestuurder, de héér H. van Gelder, eveneens uit Den Bosch, verdween met de wagen in de diepte. Met een lier afkomstig van een juist pas- seerend sdhip, werd de auto weer op het droge gebracht, aoch de heer Van Gelder was er niet meer in. Spoedig werd met dreg gen begonnen. Ongeveer half drie in den nacht werd het lijk van den bestuurder op gehaald. Nationaal plan voor Lichamelijke ontwikkeling 's-GRAVENHAGE, 22 October. De ont werpers van het nationale plan voor de li chamelijke ontwikkeling van ons volk ver zoeken et volgei.de te willen mededeelen: Dank zij de medewerking van de pers stroomt dagelijks een overstelpende hoeveel heid telegrammen en brieven van vooraan staande Nederlanders en landgenooten bin nen, die aan het nationale plan tot verbete ring van ons lichamelijk volkswelzijn sym pathie en m-dewerking toezeggen. Aangezien de samenstelling v«*n het Alge meen Comité van Actie nog niet is geschied is het niet mogelijk in te gaan op de vele verzoeken tot opneming In bedoeld comité. VERLAGING DER TELEFOON TARIEVEN GEVRAAGD Rationalisatie bij P.T.T.' afgekeurd Gebrekkige postbestelling ten plattelande Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Postbegrooting wordt het volgende ontleend: Van verschillende zijden werd opnieuw geklaagd, dat de postbestelling op het platte land nog steeds gebrekkig en op vele plaat sen onvoldoende is. Van verschillende zijden werd er bij den minister op aangedrongen, de tele foontarieven verder te verlagen. Verla ging van de tarieven zal het verkeer on getwijfeld 6nel doen stijgen, zoodat de inkomstenderving, welke daarvan in het eerst het gevolg zou zijn. reeds spoedig zal worden goedgemaakt Verscheidene leden keurden af, dat het P.T.T.-bedrijf steeds verder wordt gerationa liseerd. Huns inziens is de werkloosheid daardoor aanzienlijk vergroot De regeering is naar hun meening ernstig in haar taak te kort geschoten door dit toe te laten. Sommige leden achtten het niet juist, dat de cmroepvereenigingen op allerlei gebied, o.a. door het uitgeven van kalenders en der gelijke, met bedrijven in concurrentie tre den. Zij verzochten den minister te willen bevorderen, dat deze vereenigingen zich be perken tot haar eigenlijke taak, het verzor gen van uitzendingen. Verscheidene leden vestigden de aandacht op een verklaring van 's ministers ambts voorganger waaruit mocht worden afgeleid, dat het particuliere initiatief bij de radio distributie primair zou blijven. Hoe is hier mee nu te rijmen, dat de NOZEMA de ex ploitatie van de radiodistributie ter hand is gaan nemen in steden als Delft en Enschede, terwijl aan particulieren belet werd onder nemingen van dezen aard daar op te rich ten? Tracht de regeering thans door middel van de Nozema tot overheidsexploitatie te geraken? Dit zouden de hier aan het woord zijnde leden ten sterkste afkeuren. EXPRES IN HET WATER GEREDEN? Vader verdacht van poging tot moord ALKMAAR, 22 Oct Onder K o e d ij k Is in het begin van dit Jaar op een donkeren avond een auto te water geraakt waarin de heer B., uit Bergen (N.H.) met zijn gezin was gezeten. De heer B. kon spoedig gered worden, maar men slaagde er met moeite in zijn vrouw, een baby van enkele maanden en drie kleine meisjes op het droge te bren gen. Bij deze reddingspogingen ging veel tijd verloren en men moest helaas den vader mededeelen, dat de meisjes, kinderen van vijf, vier en drie jaar, reeds bleken te zijn overleden. Naar wij vernemen heeft de justitie gisteren den vader gearresteerd, ver dacht van poging tot moord. Voor de rechtbank zal nu moeten blijken in hoe verre hier vcji een misdadigen opzet sprake is. DE SCHOOLKWESTIE TE WADDINXVEEN Bij K.B. is ongegrond verklaard het beroep, ingesteld door den raad der ge meente Waddinxveen, tegen het besluit van Gedep. Staten van Zuid-Holland van 10 Mei 1938, waarbij, met vernieti ging van het besluit van den raad der gemeente Waddinxveen van 17 Januari 1938, is bepaald, dat de door het bestuur der Vereeniging tot stichting en instand houding van Ned. Herv. Chr. Scholen te Waddinxveen overeenkomstig artikel 72 der Lager-Onderwijswet 1920 gevraagde medewerking tot stichting eener bijzon dere school voor lager onderwijs, aldaar, alsnog moet worden verleend. Inkoopprijs van de melk wordt verhoogd Met een halve cent per liter 's-GRAVENHAGE. 22 October. De „Consumptie-Melk-Centrale" en de alge- mee Vereen. voor Melk voorziening, welke de consumptiemelk-regeling in t Westen der lands uitvoeren, deelen mede, dat met ingang van Zondag 23 October as. het gedeelte van den prijs, dat de veehouder rechtstreeks van den kooper ontvangt, wordt verhoogd met y2 cent per tter melk. De prijs voor 2de klasse melk wordt hierdoor 6,25 cent per liter, terwijl voor le klasse en 3de klasse melk een premie resp. een korting van 0,25 cent per liter melk wordt toegepast. DE „HUNZE 13" OP DRIFT GERAAKT SCHELLINGWOUDE. 22 Oct Toen Am sterdam-Noord gisteravond in dikke duister nis gehuld lag. kwam hier bericht dat de bok met de „Hunze 13" in het buiten Y tijdens den noord-oosten wind. waardoor het N.V. GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK VOOR NEDERLAND gevestigd te GRONINGEN De Bank geeft uit: 31/2 Pandbrieven 100% (Koers van omwisseling IOOV2 VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit VIER bladen en het ZONDAGSBLAD De chauffeur, die in het begin van dit jaar met een auto bij Koedijk te water reed. wordt thans verdacht van poging tot moord. De inkoopsprijs van melk wordt ver* hoogd met y2 cent per liter. De wijziging van de Tariefmachtigings wet in de Tweede Kamer; het ontwerp betreffende terugvorderingen van crisis- heffingen is aangenomen. De Tweede Kamer over de Rijksbe-. grooting 1939. De Electriciteitswet in de Eerste Kamer. De benoemingen van leden van pacht* kamers in de verschillende kantons. De algemeene vergadering van het Kon. Ned. Landbouwcomité te 's-Graven* hage. De verduisteringsproef te Amsterdam* De voorlaatste partij om het wereld* kampioenschap dammen is remise ge* worden. In Kanton heeft de Chineesche over* heid de voornaamste gebouwen aan-ver nieling prijs gegeven; practisch zijn de Japanners er reeds meester. Een politieke escapade van den Graaf van Parijs. Nog steeds geweervuur in Jeruzalem. Wat voor weer krijgen we In het noorden: matige tot krachtige zuid-oostelijke tot oostelijke wind, licht tot hall bewolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur. In het zui den, meest krachtige tijdelijk matige meest oostelijke wind, half tot zwaar be wolkt of betrokken, weinig of geen re gen, iets zachter des nachts, overdag iets konder. Een nieuwe vinding. Een nieuwe rinding op rijwielgebied zal binnenkort worden gebracht door de uit vinder van de bekende Elweva-Duplex rijwielkabel, de Heer L. W. van Andel, te Andel N.-B. Het betreft thans een automatische kettingspanner die alle bezwaren bij de huidige opheft. Geen rammelender kettin gen meer en geen verstellen van trommel- remmen enz. De proefrijwielen welke reeds een jaar rijden, werken tot uiterste tevre denheid. (Ingez. Med.)' PRAKTIJKEXAMENS BOEKHOUDEN Middenstands - diploma Boekhouden M.0. Handelskennis L.0. Frans, Duits en Engels L.O. Wiskunde L.O. en M.O.K. Nederl., Engelse en Duitse' Handelscorrespondentie Hoofdakte};."S Wijnhandel André Kerstens Tilburg Fijne Bordeaux Wijnen w 7crpr:nrn WOTTL T£ L 3166O CAFÉ RUKS-TCLCFOON STROOMEND WARM «AK EN KOUD WATCR OP A LLC KAMGRS KAMERS HET0NTB'JT-f 3-MET BADKAMER - f 4- water aanmerkelijk gestegen was. op drift was geraakt Daar er gevaar was, dat het wrak weer vol water zou loopen is de bok met het schip naar een veiliger plaats, on geveer ter hoogte van de vliegloods te Schef- üngwoude, gebracht MBBBfcWfcv FUN {&sm DIE KEN IK i

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1