STADSNIEUWS DONDERDAG 20 OCTOBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. 6 EERSTE VERDUISTERINGS PROEF IN LEIDEN Beroep op de ingezetenen Heit Hoofd van den Luchtbescher mingsdienst maakt het navolgende be kend: De eerste verduisteringsoefening hier ter stede zal op Woensdag 16 November a.s. vusschen half tien en 11 uur des avonds worden gehouden. Het gedeelte der gemeente, dat verduisterd zal wor den, is gelegen tusschen Nieuwe Rijn, Gangetje, Steenschuur, Rapenburg, De .Vliet, Verduistering is de beste passieve verde diging tegen nachtelijke aanvallen van vij andelijke vliegtuigen, maar dan moet die verduistering ook volkomen zijn. Het is dan echter noodzakelijk en van het aller grootste belang, dat iedereen daaraan medewerkt. En dat kan iedereen. Hoe? Dit zal u met welwillende medewerking van de plaat selijke pers in de eerstvolgende dagen worden medegedeeld. Leest' de mededeelin- gen, welke zullen volgen, met de aandacht, die zij waard zijn. Het gaat om een ern stige zaak. Ook voor de ingezetenen, die buiten het te verduisteren stadsgedeelte wonen, is het van het allergrootste gewicht' van deze me- dedeelingen kennis te nemen, omdat dezo verduistoringsoefening spoedig zal worden gevolgd door een yerduistcringsoefening, welke de geheele gemeente zal omvatten. Werkt allen mede- Het gaat om uw eigen belang en dat van uw naasten en meaemen- schen. Het gearceerde gedeelte neemt aart de eerste verduisteringsproef deel Ned. Chr. Reïsvereenigïng Het winterseizoen'1 in geluid Gisteravond heeft de afdeeling Leiden der Ned. Chr. Reiavereeniging haar eerste bij eenkomst in dit seizoen gehouden. Om kwart over acht werd de vergadering ge opend door den voorzitter der a/fdeeling, dm heer Joh. Vooys, die eenige hartelijke welkomstwoorden sprak tot de talrijke aan wezigen, meer in 't bijzonder tot den heer H. Bloem, die de aanwezigen dezen avoni met woord en beeld.door Zuid-Afrika zou leiden. Aangezien er geen voorstellen voor de Alg. Vergadering waren ingekomen, was het officieele gedeelte spoedig afgehandeld en verkreeg de heer .Bloem het woord, die in korte trekken de geschiedenis van Zuid- Afrika schetste, en een overzicht gaf van den aard der bevolking en de voortbrengse len der natuur. Vervolgens maakten wij op het witte doek een schitterende tocht langs de Zuidkusten genoten van den buitengewoon weelderigen plantengroei. Natuurlijk lieten wij niet na een bezoek aan Pretoria, de stad van Paul Kruger, te brengen. Voorts sloegen wij een blik in het leven der inlanders in de mijnen en waren toeschouwers bij hun vreemde ver makelijkheden. Na de pauze draaide de film „Paul Kru- gers wilde dierentuin". Zeldzaam mooie na- tuurtafereelen vertoonden zich voor ons oog en interessant was het de wilde dieren van nabij te kunnen gadeslaan, waarbij wij za gen dat de springbok zijn naam ten volle verdiende en de leeuiw niet ten onrechte de koning der dieren wordt genoemd. Dat deza prachtige tuin, waar alles natuur is des zomers, vele toeristen trekt, valt niet te Verwonderen. Hiermede was de avond ten einde, waarna ide 'voorzitter den heer Bloem in eenige wel gekozen woorden dank bracht voor zijn uit voerig en leerzaam betoog. Rest nog te vermelden dat het muzikale gedeelte bij den heer Sloos in goede handen De wilde autobusdiensten Naar aanleiding van het feit, dat Stoops reisbureau te Den Haag door de Ned. Spoorwegen en de Haagsche Tramweg maatschappij in kort geding gedagvaard is tegen Vrijdag a.s. voor den president der Rechtbank te verschijnen, daar beide Maatschappijen onmiddellijke stopzetting van de (wilde) autobusdiensten Rotter damDen Haag en Den HaagLeiden heb ben geelscht, heeft bovengenoemd reis bureau besloten ook alhier alleen diegenen te vervoeren die van de tram of den trein geen gebruik kunnen of wenschen te maken Vanaf heden zijn in de autobussen groote raambiljetten aangebracht met het op schrift: „Alleen ten dienste van hen die .(heden) niet per tram of trein kunnen of .wenschen te rijden". Naar wij vernemen zal bij stopzetting de autohusdienst door een andere NV. worden .voort gezet. HARDNEKKIGE PLAKKERS Wegens het beleedigen van een ambtenaar in functie en het belemmeren van een amb tenaar in de uitoefening van zijn beroep zijn hedennacht naar het bureau van politie gebracht de 34-jarige H. R. v, d. B. en de 51-jarige H. J. B., beiden uit Don Haag. Zij weigerden op het sluitingsuur een café aan den Stationsweg to verlaten en moesion met geweld daaruit verwijderd worden, waarbij zij zich aan bovengenoemd^ over tredingen schuldig maakten, Actie-Comité „Levendaal" Filmvcrtooning van de Kruistochten Het Actie-Comité „Levendaal", dat in de wijk van Ds. M. J. Punselie m den tijd van zijn bestaan veel voorvreffelijK werk heeft tot stand mogen brengen, en. nog geregeld-naar middelen zint ooi de belangstelling voor deze wijk gaande te houden, bad gisteravond in de Stadsge hoorzaal een filmvoorstelling belegd, welke goed bezocht was- Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op den eere-voorzitter Ds. M. J. Punselie en en kele leden van het wijkbestuur. Met een kort woord opende Ds. Punselie den avond. Dank bracht spr- in het bijzon der het Actie-Comité voor hei' vele werk, dat het in het belang" van de wijk heeft verricht In aansluiting hierop deelde de voorzitter van bet comité, de heer Van Daalen, nog enkele bijzonderheden over de film mede. Alvorens met de hoofdfilm een aanvang werd gemaakt werden achtereenvolgens een natuurfilm, een muzikale film en een humo ristisch filmpje van „Popeye the Sailorman" gedraaid. Hierna werd een aanvang gemaakt met de vertooning van de historische film „De Kruistochten". Met de keuze van deze film is het Actie-Comité al zeer gelukkig geweest. Immers hier kregen wij een rolprent te zien, die op intressante wijze ons een indruk gaf »'an de vervolgingen der Christenheid en van hei; moedig optreden van den in de ge schiedenis zoo bekenden Richard Leeuwen hart, een van de legeraanvoerders van den grooten kruistocht naar het Heilige Land. In het begin der film, die omstreeks 1187 na Christus speelt, maken wij kennis met een kluizenaar, die van nabij de aanslagen op het Christendom heeft gadegeslagen en nu in heilige verontwaardiging de taak op zich neemt om de volkeren ve verzamelen voor een kruistocht. Het lukt hem een groot leger op de been te brengen, dat na veel op onthoud het Heilige land bereikt, Richard Leeuwenhart zweert daar onder oede, dat zijn zwaard tusschen hem en zijn vrouw zal staan votdat het gerust heeft op het Heilige graf. Door vele vijanden omringd trekken zij tenslotte wel het Heilige land binnen maar veroveren het niet. Vele aanslagen van verraders doen den kruistocht misluk ken en. Richard Leeuwenhart moet tenslotte een eervolle vreden aanvaarden. Eén van de vredesvoorwaarden is echter, dat hij zelf de Heilige stad niet' mag binnengaan. Als hij op den morgen van den dag van den vrede aan de poort van Jeruzalem staat, komt hem zijn vrouw als losgelaten gevangene voorbij en lost zij Richards belofte in door zijn zwaard te doen rusten op het Heilige graf. De film, rijk aan prachtige fotografische opnamen, was grootsch van opzet en dwong een diepe bewondering af voor den strijd, die de kruisvaarders voor hun geloof hebben over gehad. 's Middags vond, eveneens ten bate van het Actie-Comité, een voorsteling voor kin deren plaats, waar de film „Hans en Grietje" vertoond werd. Chr. Hist. Jongerengroep Lezing van den heer D. de Jong In het Gebouw Rehoboth kwam gister avond de Chr. Hisï. Jongerengroep bij een onder leiding van den wnd. voorzit ter, den heer H. J. v. d. Weert hof. Deze opende dit samenzijn met een woord van welkom, waarna het woord werd gegeven aan den heer D. de Jong, hoofd der Herv. school te Rijns- burg en lid van het Kamerkieskringbe- stuur Leiden der C-H. Unie. Spr., die art. 31 van het program van be ginselen der C.H- Unie (defensie-paragraaf) behandelde, begon met er op te wijzen, dat Nederland zijn volksbestaan en onafhanke lijkheid duur gekocht heeft Vele zware oor logen hebben wij moeten voeren, waarin En geland ons trachtte te kortwieken en Frank rijk ons dacht te vernietigen. Nadat spr. dan het standpunt van verschil lende partijen ten opzichte van de defensie heeft uiteengezet, waarbij hij er op wees dat sommige partijen onder den druk der tijden hun standpunt hebben gewijzigd, wees hij op de legerorganisatie (Colijn 1911) en op de mobilisatie in de jaren 19141918. Komende vot het beginselprogram der Unie, art. 24, hesprak spr. roeping, doel, restrictie en wenschen zooals deze in dit ar tikel zijn uitgedrukt. Voortgaande weidde de heer De Jong uit voerig uit over de consequenties t.o-v. oor logsvoorbereiding, bescherming der burger bevolking en voedselvoorziening om dan te wijzen op de positie welke ons land in Europa inneemt. Sprekende over de „geestelijke en moreele herbewapening" merklto spr. op, dat dezo dient te geschieden in orthodoxen zin. Er dient onder ons gevonden te worden een oproep tot „gebed voor den vrede" en daar naast een christelijke beleving van een en ander. Tenslotte toonde spr. aan, dat Ghr. Hist, beleekent nier slechts denken doch ook han delen ala christenen. Een aangename en verhelderende discus sie volgde op deze intressante lezing, waar na sluiting op gebruikelijke wijze volgde. Benoeming onderwijzeres Benoemd is aan de Chr. Opleidings school, Oosterstraat 16 alhier, (hoofd de heer W. A. Bodewes) mej, A. Happó te Oegstgeest, thans verbonden aan de Her vormde school te Katwijk aan Zee. NAAR DE HEMBRUG De le luitenant H. Heins van het 6o R.V.A. wordt' van 24 October tot en met 19 Novem ber gedetacheerd bij de Artillerie-Inrichting aan de Hembrug te Zaandam, voor het vol gen van een materieelcursus voor officieren van de bereden artillerie. CHR. JEUGDHULP De collecte die Zaterdag j.l. is gehouden ten bate van Moeder en Kind heeft opge bracht f 417.45. Mr Dr P. G. Knibbe neemt benoeming tot Raadslid aan Naar mij vernemen heeft Mr. Dr. P. G. Knibbe, die benoemd is als raads lid in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer T. S. Goslinga, thans deze benoeming aangenomen. De heer Kniblbe werd in 1892 te Landsmeer geboren. Hij bezocht het Geref. Gymnasium te Amsterdam en de Vrije Universiteit al daar, waaraan hij promoveerde tot meester in de rechten. Op 1 April 1922 werd hij be- noomd tot secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, na d.e reorganisatie der Kamer, die eerst een gemeenteinstelling was, en later een officieel orgaan werd van handel en nijver heid. De heer Knibee zette intusschen zijn studie voort on protnoveerd» 19 Juni 1931 tot doctor in de rechtswetenschappen op een proefschrift over het telefoonverkeer en het telefoonheleid in Nederland, De heer Knibbe heeft veel arbeid voor de Kamer Koophandel verricht Een groot deel den arbeid dier Kamer ontsproot aan zijn a/ltijd actieven geest. De heer Knilbibe is om. lid van de com missie voor Maatsch. Hulpbetoon. MOTORRIJDER AANGEREDEN Gistermiddag te 5 uur is op den Rijns- burgerweg, nabij perceel 78, de 35-jarige mo torrijder H. D. A. E. A. B„ uit Heemstede, aangereden door een auto, bestuurd door den 44-jarigen C. J. C„ uit Oegsgteest. De motorrijder bekwam schaafwonden en een wond aan het hoofd. Hij is door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht om vier bonden te worden. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND Wijziging. Alphensche Glasverzekering Maatschappij N.V. Alphen a d Rijn, Juliana straat 65. N. Comm.: A- P. Tolk, Alphen a. d. Rijn; N. Vos, Heemstede en B. Koning, Voorschoten. BURGERLIJKE STAND GEHUWD: J >W Hoogervi ker H v Mei J de Wek- H ""klein wed. Chr Pas- D J J Verhoeven en A E v d ONDERTROUWD: J F A Boks 24 j en E M t 24 J. J: C Vtllbrier.Biansjaar izer k .T M Goldenber^ N Splj- jrBogaards d J HMavenaarNengerman L C Liezenberg—Marcus z N Azler Stlkkelorum d. 'ERLEDEN; T Zoodjes hsvr. van H Krul- der 67 J G Merkman man 75 J. UIT DEN OMTREK ALFEN a.d. RIJN DIEFSTAL VAN BENZINE Door den heer van S., eigenaar van do stoocnwasscherij aan de Prins Hendrik straat is bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een vat benzin* De politie stelt een onderzoek In. GUNNING De herbouw van een boerenwoning te Woubrugge, welke aanbesteed is door den architect W. Brouwer, alhier, is gegund aan de aannemers Broers en van Bennekom te Hazerswoude voor f 9649 en het schilder werk aan fa. P H. van Keeken, alhier, voor f 370. ALFENSCHE DAMCLUB De uitslagen van de gespeelde bordenwed strijden luiden: A. v. d. EntM. Krumpel- man 0—2; J. Boot—G- de Grauw 0—2; Joh. v. Ofwegen—F. J. Oosverman afgebr.; J. Rui tenberg—Th. A. v. Laeuwen 2—0; L. v. Oos- teromT- Lagerweij afgebr.; W v. Ofwegen Jac. v. Ofwegen 0—2; J. OostermanM. Zijlstra 1—1; Jac. v. OeverenW. J. v. Ber- kel 2—0; M. van Triest—A. Wolswijk 0—2; G- v. Dam—A. Bauer 0—2; G. Zijlstra—G. v. Berkel 2—0. Op het politiebureau zijn inlichtingen te bekomen over de volgende gevonden voor werpen: vulpenhouder, etui inh. vulpen en potlood, regenjas, zeemlap, beursje m. inh., p. handschoenen, p. motorhandschoenen, dameshandschoenon, haakwerk in papier, p. sokken, melkbus, parapluie, portem. m. inh., eenige rijwieihelastinglaatjes- TWEE BROERS VRIJGESPROKEN Onze plaatsgenoot, de groentenhandelaar P. C. J. Z., stond voor den Haagschen Poli tierechter terecht wegens vermeende dief stal. Aan de veiling te 's-Gravenzande had hij zijn producten gekocht. Volgens regel moest hij direct betalen. Dit was niet gebeurd, want toen de veiling afgeloopen was, kwam de betaalmeester tot de ontdekking, dat Z. al weg was. Een vervolging wegens diefstal werd ingesteld, doch de voorzitter van de veilingvereeniging deelde mede, dat hij meer een vermoeden had van een misver stand dan van diefstal. Verdachte verklaarde dat hij eerst op een andere veiling geweest was- Hierdoor was het wat laat geworden en dit was de oor zaak geweest dat hij snel vertrokken was, zonder betaling, hoewel hij dit niet met kwade bedoelingen gedaan had. De officier vond het meer een brutaliteit dan diefstal, maar daar verdachte nu een maal wist dat hij de producten niet mee mocht nemen vorderde hij f 30 boete subs. 30 dagen hechtenis. De Politierechter sprak verdachte wegens gebrek aan bewijs vrij. Vervolgens stond een broer van den vori- gen verdachte, H. D. J. Z., terecht voor het feit dat hij de voornoemde producton opge laden en per auto vervoerd had. Deze verdedigde zich met do raededeeling dat hij niets wist van de bepalingen waar onder zijn broer kócht. Dat er iets niet in den haak was had hij niet geweten- De officier was van meening dat hij had kunnen weten dat alles nog niet in orde was en dat hij op zijn minst had moeten in- formeeren. Daarom vroeg do officier ook hier f 30 boete subs. 30 dagen hechtenis. Verdachte had bezwaren en hield vol dat hij niet bekend was met de gebeurtenissen. De Politierechter was dezelfde meening toegedaan en sprak ook dezen verdachte vrij. HAZERSWOUDE Gemeenteraad Gemeentebegrooting aangeboden. Bouw nieuwe Herv. School goed gekeurd. De Raad der gemeente kwam Woensdag morgen 10 uur in voltallige vergadering bij een, onder voorzitterschap van den burge meester, den heer A. W a r n a a r. Naar aanleiding van de notulen doet de .oorizitter eenige mededeelingen in zake oen rapport van den gemeente-opzichter, den heer J. Dekker, omtrent een door hein in gesteld onderzoek naar een tweetal wo ningen in het Oosteinde der gemeente. Hieruit blijkt dat de woningen gevaar op leveren voor bewoning, en wel in de termen zullen vallen voor onbewoonbaar-verklaring. B. en W. stellen voor over te gaan tot converteering van de geldleening groot f 16.S00, gesloten hij den Pensioenraad tegen Uys pet.. De Pensioenraad is bereid ge vonden de leening te verlengen en nu tegen 3(pet., waartoe wordt besloten. De begrooting aangeboden Aangeboden wordt de begrooting der gemeente over 1939, waarbij de tvoorzit- ter mededeelt dat B. en W. een sluiten de begroting kunnen aanhieden zonder helastingverhooging te moeten voor stellen. Tevens wordt aangeboden de begrooting voor het Waterbedrijf voor 1939. Tot leden der commissie voor hot onderzoeken dezer begrootingen worden aangewezen de hoeren G. Goedhart, N. P. Kap vein en Jac- de Kort. Een nieuwe Ned. Herv. School Hierop stelt de voorzitter aan de orde een aanvrage van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente om gelden voor een nieuw schoolgebouw. Het bestaande gebouw wordt niet meer doelmatig en geschikt geacht voor het geven van on derwijs. De voorzitter deelt mede, dat het verzoek op de vergadering van B. en W. is besproken, nadat door den Ge meente-opzichter een onderzoek naar den toestand van het gebouw was inge steld. Resultaat ivan de bespreking is dat B. en W. hebben gemeend mede werking te moeten verleenen en het ver zoek te moeten steunen, zoodat wordt geadviseerd aan don Raad het verzoek in te willigen. Reeds enkele jaren ver keert het gebouw in minder goede con ditie, en nu in verband met het uitbrei dingsplan weldra een geschikt terrein disponibel komt, en tegen matige rente geld voor den nieuwbouw zal zijn te be komen achten B. en W. het gewenscht aan het verzoek gevolg te geven tot een radicale oplossing van deze zaak. Bij do gehouden bespreking van dit punt zegt do heer J. B o i overtuigd te zijn dat do oude school niet meer aan behoorlijke eisohen voor hot geven van onderwijs vol doet. Tot zijn leedwezen moet hij echter op merken, dat bij den overgang van open bare naar Christelijke school, geen gebruik werd gemaakt van de schoone gelegenheid er bestond om van de bestaande Chris- teelijke school, die voldoende ruimte biedt voor allen, die Christelijk onderwijs voor hun kinderen begeeren, gebruik te maken. Had men dat wel gedaan, dan hadden nu ongetwijfeld onnoodige uitgaven kunnen worden voorkomen. Daar echter de wet vrij beid laat om, zooals in dit geval wordt ver langd 'n school te bouwen, verklaart de heer Y. B o 1 zijn medewerking te zullen verlee nen tot Inwilliging van het verzoek. De heer M- Noordam informeert of de schoolbouw publiek zal worden besteed, Spr. Wijst op de vele werkobjecten die in do ge meente in 't zicht zijn, nu allen tegelijk zul len komen. Hij vreest dat dit op schade zal uitloopen, voor hen die langen tijd hiermede zouden kunnen zijn gehaat. De heer M. Scheel zag gaarne zooveel mogelijk spoed betracht, wanneer tot het bouwen van een school zou worden beslo ten in het belang van de arbeidende klasse. De heer N. P. Kap te in informeerde of reeds een begrooting van de kosten is ge maakt voor een nieuwe school, en wat hel aandeel der gemeente zal bedragen dat daar aan moet worden bijgedragen. De heer G. Goedhart zag gaarne dat bij den bouw van een nieuwe school de so berheid zal worden betracht, en alle luxe wordt vermeden. Nadat nog enkele leden over deze zaak hun meening hadden geuit, beantwoordde de voorzitter de verschillende sprekers en deed uitkomen dat B. en W. de zaak zooiveel mogelijk willen bespoedigen. De heer Bol heeft aan zijn persoonlijke meening uiting gegeven, maar hij stelt zich op het stand punt van de wet en zal het verzoek steu nen Publieke aanbesteding van het werk. zal in dit geval, waar het een groot werk betreft, wel noodig zijn. Wat de kosten be treft: er is nog geen begrooting gemaakt. Een voorstel van B. en W. tot inwilliging van het verzoek wordt daarop met algemee- ne stemmen aangenomen. Hierop stelt de voorzitter aan de orde, on- derhandsche verhuring van een stuk tuin grond, groot 6 are 22 c,a. genaamd „Bethle hem", voor den tijd van 5 jaren, aan de hee- ren Louwers en van der Werf, tegen f 17,50 per jaar, wat wordt goedgevonden. Besloten werd tot onderhandsche verhu ring van het voormalige tolhuis aan den heer Voskuil voor f 2.75 per week; en on derhandsche verhuring van de conciërge woning boven het Raadhuis aan den heer Jac. van Pijlen voor f 4 iper week. Hierna sluiting. A. R. PROP. CLUB Door de A.R. Propagandaclub „Schrift en Historie" werd een vergadering gehouden onder leiding van den voorzitter, den heer C. Bogaards. Door den heer G. Drex- hage werd behandeld: „Veertig jaren Nationale ontwikkeling". Kroning en huwe lijk van H.M. de Koningin; Stichting Vrqdes paleis; het halen van Paul Kruger; de We reldoorlog en andere groote momenten pas seerden de revue. In de politieke beschouwingen door den heer C. Bogaards werd bezien: De stand van den Volkenhond, in het hijzonder ds sanctie-paragraaf; de nieuwe actio der ko mintern als Generale Staf der wereldrevo lutie; de Dultsche vraag naar Koloniën; de Volkenbondsstaten; Art. 119 Verdrag van Versailles. KATWIJK a.d. RIJN DIEFSTAL Van de 15-jarige Nelly M. is het zoo goed als nieuwe rijwiel met toebehooron, hetwelk was geplaavst in het portaal der R.K. kerk, tijdens den kerkdienst ontvreemd. De politie zoekt den dader, wiens uiterlijk en klceding bekend is, omdat anderen hem hebben zien heengaan met het rijwiel. KATWIJK AAN ZEE HARINGPRIJZEN Gisteren waren 5 partijtjes haring aan den afslag. Betaald werd: volle f 3.30 f 7.50, ijle f 6.20—f 6.10, steurharing f 6.50 t 5.50, alles per kantje. EEN LEUKE P.K.-AVOND De winkeliers, aangesloten bij ue P.K.- actie, hebben gisteravond een groot aantal inwoners een leuken en prettigen avond be zorgd. De Oranjezaal was geheel gevuld. Door den heer Bloot werd een mooie natuur film vertoond, terwijl een tweetal humoris ten voor een vroolijke stemming zorgden. In de pauze werd koffie met gebak gepresen teerd en het P.K -lied gezongen. KOUDEKERK a.d. RIJN De Ring „Koudekerk en Omstreken" in 't zilver RADIO-DISTRIBUTIE Ion, 10.20 ParUs Radio, Gedachtenis-samenkomst Dinsdagavond herdacht de Ring „Koude kerk en Omstreken" van de JoVigelingsver- eeniging op Geref, Grondslag in de Geref. Kerk alhier haar 25-jarig bestaan. Het samenzijn, hetwelk ondanks het on gunstige weer, vrij goed bezocht was, werd geopend door den heer Van der Haven, van Hazerswoude, die een welkomstwoord sprak tot de leden en oud-leden en belang stellenden. Na een breedvoerig overzicht van den secretaris over den verrichten arbeid in haar onderscheiden vorm, verkreeg de feestredenaai', prof. Den Hartogh, van Kampen, het woord om te spreken over: „Slagordening houden met een onwankel baar hart". Het woord was ontleend aan de H. Schrift en wel nader aan den Stam Zebulon, welke wel toegerust en voorbereid met een volkomen hart, krachtig deelnam in de slagorde Israels, teneinde den strijd des Heeren te strijden tegen de vijanden Gods in dien tijd, onder den krachtigen en vurigen strijder voor de eere Gods, David. In machtige taal en keurige stijl teeken de de redenaar de machtige worsteling tusschen God en den Satan vanaf den val der monschen. Spr. doorliep als in den geest do eeuwen en tijden, waarin de .menschenmoorder" in onderscheidene vor men en verschuivingen en openbaringen de zaak des Heeren en het volk Gods be streed, schetste in levende kleuren de hol den des geloofs in den loop der tijden er memoreerde Scheiding en Doleantie en politieke en maatschappelijke worsteling De arbeid der Geref. Jongclingsschap is in 't leven geroepen om te vormen krach tige helden des geloofs, die op elk terrein dos levens zich oefenen, voorbereiden en toerusten voor den krijg des Heeron met een wapenrusting uit het arsenaal van Machtige Jacobs. In geestdriftige taal werd de geweldig® kamp des geloofs geschilderd en do eind- triomf geschetst van den Leeuw uit Juda's stam. Het slot ging over in den lievelings psalm van dr Kuyper: „Gij toch, Gij zijt de roem, de kracht van hunne kracht!", hetwelk daarna door allen werd gezongen. Vervolgens werden toespraken gehouden door verschillende afgevaardigden zoowel van hier als elders. Ook door den eere-voor zitter, den heer G. Goedhart, werd ge sproken, terwijl voorts declamaties werden gehouden. De voorzitter dankte aan het slot allen, die bijgedragen hadden tot het welslagen van dit jubileum, waarna ds Haspers een slotwoord sprak en eindigde met dank gebed Het was een schoone avond, die bij velen nog lang in 't' geheugen zal blijven LEIDSCHENDAM A.-R. Propagandaclub „Dr H. Colijn" Goedgeslaagde jaarvergadering Dinsdagavond heeft de A.-R. propagandaclub „Dr. H. Colijn" alhier haar jaarvergadering gehouden, welke druk bezocht was. De eere-voorzitter der club, de heer K- Vink, opende de vergadering op de gebruike lijke wijze, waarna hij de aanwezigen harte lijk welkom heette. In zijn openingswoord herdacht spr. het overleden lid der club, den heer H. de Groot. Tevens herinnerde hij aan de eenheid ?an ons volk, welke tot uiting kwam bij de luisterrijk gevierde Jubileumfeesten, terwijl hij wees op den ernst der tilden. Het jaarverslag van den secretaris, den heer A. Kraan, getuigde van gestadigen groei der club. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de heer B. van der Ros als voorzitter der club gekozen, terwijl de heer J. Riemens werd herkozen en als nieuw bestuurslid werd aan gewezen de heer E. Veenstra, waarmede het aantal bestuursleden met één werd uitge breid. Vervolgens heeft de heer Vink een causerie gehouden over 't onderwerp: „Opmars naar de verkiezingen van 1939". Spr. begon met op te merken dat de Calvi nisten nuchtere menschen zijn, en dat is te prijzen, want wanneer deze eigenschap gemist werd, konden zij de taak, die God him oplegt, niet vervullen. De toekomst aan God overlatende moeten wij de hand aan de ploeg slaan, niet omziende naar hetgeen achter ons ligt. Wy kunnen alleen goede politieke actie voe ren, wanneer wy dit doen met Gods Woord in de hand en dit laten spreken. De taak der A.R. propagandaclub is in onderwerping gehoorzaam het Woord pre diken. Spr. toont met verschillende voorbeelden aan, dat de antithese tusschen de politieke partijen nie' te verbloemen is. De Schrift leert ons dit in de eerste plaats, maar onze tegenstanders toonon dit voorts in hun woorden. Wij moeten ons werk in de komendo ver kiezingscampagne verrichten in Christelijke gehoorzaamheid. De achteruitgang in de laatste jaren in de Prov. Staten moet in gehaald worden en in onze gemeente moet het prachtige resultaat van dit jaar bij do gemeenteraadsverkiezingen bestendigd blij ven. Wanneer wij strijden in gehoorzaam heid aan het Evangelie, zal God ons Zijn Zegen niet onthouden, aldus besloot spr. Op deze bezielende toespraak volgde een geanimeerde bespreking, waarna de heer A. G. Slingei land de vergadering met dank zegging beëindigde. De studieclub mag op een prachtig slaagde jaarvergadering terugzien. VEE IN BESLAG GENOMEN De Rijkspolitie, alsmede ambtenaren van de Rijksbelastingen, hebben een inval gc- rhrui in de boerderij van R., aan den Broek weg, aangezien het vermoeden bestond, dat oji deze boerderij frauduleus werd geslacht. Men kon geen overtreding constateeren, al hoewel bij verdachte voorbereidingen voor een slacht worden geconstateerd. Tevens bleek, dat do vee-expedltour Van 't II., alhier, vanaf de Rotterdamsche markt, koeien had aangevoerd, die vermoedelijk voor den slacht waren bestemd. De politie heeft de koelen in beslag ge nomen en proces-verbaal opgemaakt. DONDERDAG 20 OCTOBER Programma 3: 8.Ke 12.05 diversen. 13.20 Pai 4.20 Radio PTT Nord of div., 15.05 Parijs j, 15.20 Keulen, 16.20 Parijs Radio, 17.20 >el VI., 18.25 Keulen, 19.20 Boedapest of 19.50 Londen Ree.. 29.20 Brussel Fr., 21.20 m, 23.20 Radio Danmark of diversen, tgramma. 4: 8.— Brussel VI.. 9.20 diversen, - uien Rog., 15,20 Droltwich, 18.40 Londen Reg., 19,20 Droitwldh, 19.30 Sportpraatje door den heer J. G. A. JaJissen, journalist, 20.GRD, VRIJDAG 21 OCTOBER 3: 8.Keulen, 10.05 Parijs Radio, 12.20 Erusseel VI., 14.20 Radio PTT Nord of div., 15.05 Parijs Radio, 15.20 Keu- 15 Droltwich, 17.20 Brussel VI., 17.50 Fr., 18.20 Keulen, 29.20 Droitwioh, 21.20 21.50 Londen Reg., 22.20 Brussel VI., 22.30 Keulen, 23.20 Parijs Radio. Pi ogramma 4: 8.— Brussel VI., 9.20 diversen, 10.35 Londen Reg., 17.20 Droitwioh, 18.40 Lon- diveraen, 20.2q GRD, 28.— Droit 'ich, Iroltwich. Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 15 tot en met Vrijdag 21 Oct. a.s. waargenomen door de apotheken: D. J. van Driesum, Mare 110, tel. 406 en E. B. de Metiz, Kauierl. On- neslaan 21. tel. 3553. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotncek, Wilhelminapark 8, telef. 274. DIEFSTAL VAN KONIJNEN EN FRUIT De heer H., wonende aan den Oostvliel- weg, alhier, heeft bij de politie aangifte ge daan van diefstal van drie konijnen. De politie stelt een onderzoek in. Uit den boomgaard van den heer B. aan den Westvlietweg wex-d een hoeveelheid fruit gestolen, LEIDERDORP OPENING CURSUS E H.B.O. Gisteravond is begonnen met den eursus E.H.B.O. in Irene. Ter opening van dezen cursus sprak de voorzitter van de afdeeling Leiderdorp van het „Groene Kruis", burge meester Brug, een woord van welkom tot de talrijke cursisten. Spr. wekte op tottrou- I wo opkomst. Nadat spr. zich met een waar- j deerend woord tot Dr. Persant Snoep, den leider van den cursus had gericht, sprak hij den wensch uit, dat dezo cursus een goed verloop zal mogen hebben. Hierna werd do eerste les gegevsn. LTSSB De afd. Lisserdijk van Bloembollencul tuur vergaderde Woensdagavond in café Faas. De leiding berustte bij den voorzit ter, den hoer B. B e r b e e, welke een woord van welkom sprak en tevens zijn blijdi schap er over uitsprak, dat de vrede be- stendigd kon blijven, hetgeen voor hel bloembollenvak van buitengewone betee ken is is. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende heeren A. van Oosten en A. Buur- bij enkele candidaatstelling herkozen, Deze namen hun herbenoeming aan, v voor de voorzitter dank bracht. Hierna kwam aan de orde de candida&t-] stelling voor het hoofdbestuur. Medegei deeld werd, dat door de afd. Lisse de can-i didatuur van den heer M. Veldhuvzen van Zanten P.z. werd aanbevolen. In den brec- de werd over de candidaatstelling in het algemeen gediscussieerd. Men was van meening, dat een kweeker in het hoofdbe stuur thans op zijn plaats is. De candida- tuur van den heer M. Veldhuyzen van Zan ten P.z. werd niet gesteund. Bij de rondvraag kwamen enkele vragen het vak betreffende aan de orde en word daarover van gedachten gewisseld. De heer Essen verzocht in het vervolg voor bestuursleden verplichte aftreding Op de eerstvolgende vergadering wordt hierover nader gehandeld. PREDIKBEURT Chr. Geref. Kenk, Donderdag 7.30 uur, ds Ramaker, van Kampen. OEGSTGEEST LUCHTBESCHERMING De Vereeniging voor de Luchtbescherming in Oegstgeest zet haar op 7 dezer begonnen propaganda met Kracht voort. Zoo zal de voorzitter, de heer G. Ch. Sen van Basel Wagemans. op Maandag 24 dezer, 's avonds om 8.30 uur, zijn op de eerste bijeenkomst gehouden voordracht over luchtbescherming en zelflbeschermlng andermaal houden voer de Radio Centrale „R.O.V.". Men schakelo in op lijn 4. RIJNSBURG PRIJSWINNAARS BURGERWACHT Klasse A: 1 H- Ravenbergen 192 p., 2 C. v. Delft 189 p., 3 J. J. v. Der son 186 p., 4 C. v. Klaveren 183 p., 5 G. Vos Dz. 181 p., 6 T- Heemskerk 181 p., 7 Aibr. v. Delft 180 p., 8 G. Vos Gz. ISO p., 9 G- v. d. Meij 177 p., 10 H. v. d. Gugten 173 p., 11 J. Rootselaar Sr, 171 p. Klasse B: 1 Abr. v- d. Mey 185 p., 2 C. Haasnoot 183 j., 3 J. Kromhout' 77 p., 4 J. de Rover 176 p., 5 J. Oudwater 177 p., 6 Joh. Vi d. Gugten 169 p-, 7 M. H. den Haan 167 p., 8 P. van der Kwaak 166 p., 9 R. Blankertj 165 p., 10 P. .Hogewoning 165 p., 11 J. Roden-1 burg 163 p., 12 P. Zeilstra 163 p., 13 -oh'j Driebergen 156 p., 14 Th. Hogewoning 154 p.| Klasse C: 1 C. C. v. d. Gugten 179 p., 2 N* A. v. d. Mey 177 p., 3 P. Vooys 168 p., 4 Alb- Noort 160 p., 5 H. W, Vooys 158 p., 6 J. M- A,; Collee 156 p., 7 A. v. Egmond 152 p., 8 J. v, Rootselaar Jr* 136 j., 9 J. Binnendijk 129 p., 10 J. Veldman 87 p., 11 Joh Oudwater 69 p, (2 series). ONDERLINGE COMPETITIE R.D.C. De uitslag der 7e ronde der onderling» competitie van R.D.C. luidt als volgt: Groep I: C- Zandbergen—F. A. Verkuil 2- 0; H. Ravensbergen vrij; Joh. v. d. Meij—JI.I Schoneveld 02; J. A. Schoneveld—A. v. dj Meij uitgest. Groep 2: A- v. d. Brink—Cor Schoneveld 0—2; Jac. v. EgmondS. Heemskerk afgebr; H. J. Ravensbergen—D. v. d, Mefj uiigost! Joh. Kromhout—J. C- Hogewoning uitgest W. v. d Haak—SI Verkuil 1—1. Groep 3: Jac. de Mooy vrij; Corn. HeemS' kerk—H. Hermans 1—1; J. v. d> Brink—Alb. Heemskerk uitgest.; W. BoekerH. de K(É ning uitgest.; Jac. Heemskerk vrij. De junioren-af deeling heeft Vrijdags avonds haar speelavond in het Ontspan ningslokaal,

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6