KERK EN ZENDING STAATSMIJNEN IN LIMBURG Heerlen „DE GROENE" ZESTIG JAAR DONDERDAG 20 OCTOBER 1938 NED. HEiRV. KERK Beroepen: Te Echteld, L. Lagerweij te 't Waal. Te Wijk (bij Heusden), J. Slok ,te Langerak. Aangenomen: Naar Oostzaan (toez.) Joh. P. van Mullem te Akersloot. Bedankt: Voor Suawoude en Tietjerk, J. W. v. d. Linden te Kootwijk. CANDIDAAT'EVANGELTSATÏÊ Naar wij-'vernemen, heeft de kerkeraad icier Geref. Kerk van Delfshaven goedkeuring gehecht aan de benoeming door het Comité voor Evangelisatie van een didaat in de theologie bestemd voor Evangelisatie-arbeid, uitgaande van genoem de Kerk. De voorbereiding der benoeming, ingaande 1 Januari 1939, wordt aanstonds [ier hand genomen. BEROEPBAAR VERKLAARD De classis Leeuwarden der Geref. Kerken heeft praeparatoir geëxamineerd en beroep baar verklaard cand. W. Okkema te Hui- eum. Hij is gaarne bereid de Kerken prediking te dienen en een eventueel beroep terstond in overweging te nemen. Zijn adres is: Leeuwarderstraat 25 Huizum (Fr.). De classis Almelo der Geref. Kerken heeft praeparatoir geëxamineerd en beroep baar verklaard cand. R. Bakker, wonende fce Enschedé, Perikweg 5 (telef. 3013). AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE ftUswök (Geld.) 1 Na te zijn bevestigd door Ds. F. M. M u 1- IIer, van- Eindhoven, die tot tekst had PS'alm 66 l lil, deed cand. A. S. Bij lsma, voor- -heen hulpprediker te Eindhoven, zijn intrede bij de Ned. Herv. Gemeente te Rijswijk (G.) Inet een predikatie over Jes. 40 6 en 8. voor 6HRISTELUKE INSTELLINGEN SVertrouivensadressen ten dienste van 'Stichtingen van Barmhartigheid, Zieken- 1huizen. Sanatoria, Instellingen, Tehuizen CENTDALE yEDVVAPMlNG Naamtdoze Vennootschap JACOBINE-HOLLANDIA" V.H. MERKX BOERBOOM CENTRALE VERWARMING Ook automatische stookinrichtingen NIJMEGEN TILBURG - ZWOLtE HÉÊF. 22*97 - TEL 2579 TEL 4369 Orandassurantie Maatschappij WOUDSEND" van 1816 gevestigd te Woudsend, prov. Friesland Pirectiet A H. TROMP ZONEN Vow venekering van Kerken Scholen billijke voorwaarden. Centrale Verwarming Ingenieursbureau RUNAU en KNOPPERS Groningen Tuinbouwstraat 118 Telefoon 1750 Ook Olie stookinrichtingen fabriceert Sroeien, fauteuil* e andere Zitmeubelen in eik feuten echt made/ BRAAT-DELFT Centrale verwarming Oliestookinrichtingen Metalen ramen Ambtsjubileum Ds R. E. Sluiter 40 jaar predikant, 35 jaar curator Theol. School Men schrijft ons uit 's-G ra v e n de el: Het aantal van hen, dde in de Qhr. Geref. Kerk na 1892 hun veertigjarig amibtejubilLeuim mochten vieren, is uiteraard zeer gering. Veten gingen boen, oer deze mijlpaal in hun leven ivvas bereikt. Daarom was er alle aanleiding voor de gemeente te 's-GravendeeL oim dankbaar met haar herdier en leeraar dien oudsten diienistdoenden predikant der Ohr. Geref. Keëk, Ds R. E. S1 u i- ter, dfiens 40-jarig jubileum te Dit geschiedde gisteravond bezochte samenkomst in het kerkgebouw, dat royaal met groen en bloomien feestelijk was getooid. Zondag sprak Ds Sluiter een gedachtenis rede uit, en Dinsdag werd een receptie ge houden, die door zeer velen werd bezocht, im. door het college van B. en W. Bij het binnentreden gisteravond in -het kerkgebouw, werd den jubilaris met de zij toegezongen Ps. 103 1, waarna de heer v. d. Berg voorging in gebed, en Ps. voorlas. Hij heette allen welkom, wees er op, dat men bij dit jubileum niet den mens oh in het middelpunt wil eteWien, maar Gods goedertierenJheid wil gedenken. Dat is naar den wensch van den jubilaris die er van overtuigd is, dat het God Die hem staandie hield in de moeilijkheden in het ambtelijk werk. Gezongen werd daarop Ps. 1341, staande, de zegenbede van vers 3. De heer v. <t Berg bood vervolgens na- imiens de gemeente vier fauteuils en een salonafel aan. Hij deed daarna voorlezing van een brief van de gemoenen te Assen, Murmerwoude en Steeniwijk, welke door den jubilaris wer den' gediend. Enschedé was vertegenwoor digd door eten deputaitie, Verschillende sprekers Verder werd helt woord gevoerd door Ds. L. de Bruyne van Zwolle (namens cu ratoren der Theoil. School), Ds. C. Smits van SLiedrecht (namens de classis), Ds. K. 'an Smeden (namens de kerk Enschede). Na een persoonlijk woord door ouderling Bras vain Enschede werd nog gesproken door Ds S. v. d. Molen van Rotterdam (dlie er om. aan hierinnerdle, dat Ds Sluiter sinds jaren werd afgevaardigd voor Generale en particuliere synode) dein heer H. v. d. Berg namens de vier j eugdvereendgingen. Dankwoord van Ds Sluiter Ten slotte voerde de jubiiipie zelf het woord. Builtenge- voon verrast \va- hij en de zij len door ail de tartehjkheid. Spr. leeft er Gods goedheid im op- femerkt. De lief je voor zijn per soon, en vooral >ok de liefde tot iet ambt, die uit dit alles blijken, lebben hem ver kwikt. De onder band mogu er door worden versterkt Die lof die spr- mocht hoorei!, wenschit hij neer ggen aan voeten van Helm, Die spr.'s leven leidde. Ds Sluiter vertzodht ten slotte, te zingen Ps. 105:24. Het prettige saimien zijn, dat werd afge- wieeel/d door zang en royale tractatie, werd daarna door hem met dankgebed eindigd. Ds R. E. Sluiter GEREF. KERKEN IN H.V. Algem. Vergadering te Amsterdam Te Amsterdam ls Dinsdag de algemeene vergadering der Geref. Kerken in Hersteld Verband gehouden. Onder de vele punten, welke aan de orde kwamen, was o.m. een nadere regeling be treffende de vorming van as. predikanten. Besloten werd hen, die candidaats- examen aan een Nederlandsche Univer siteit hebben afgelegd, eerst na zeven maanden van verdere studie, in nauw contact met de predikanten van het Hersteld Kerkverband, toe te laten tot het kerkelijk examen. Studenten aan openbare universiteiten wordt zeer aanbevolen de colleges van rechtzinnig kerkelijke hoogdeeraren te vol gen. Men had de overtuiging, dat de studie het candidaats-examen aan een open bare universiteit slechts in zeer geringe re latie staat tot het kerkelijk ambt, terwijl ca-ndidaten van de Vrije Universiteit breedere oriënteering van den tegen- woordigen stand der theologie gewenscht werd geacht. Voor nadere uitwerking van dit besluit benoemde de vergadering deputaten. De regeling zelf wordt in de beide kerkelijke bladen der Geref. Kerken in H.V. gepubli ceerd. Voorts werd, op verzoek van het bestuur der Federatie van H.V.-Jongeren een d 'e - utaat voor het jeugdwerk be- oemd. Aan Ds. Hildering te Soerabaja zal worden verzocht een film te vervaardigen over zijn arbeid onder de Chineezen op Oost- Java. Smelik, van Hilversum, die als af gevaardigde der Kerken op uitnoodiging de Universiteit te Debrecen ter gelegen heid van de viering van haar 400-jarig be staan naar Hongarije was gereisd, bracht erslag uit van zijn ervaringen. Enkele beperkende bepalingen werden vastgesteld in verband met het optre den van theologische studenten en ande ren in de Kerkdiensten nu het aantal vacante gemeenten aanzienlijk is ver minderd. Kerk en Staat in Duitschland De Staatssubsidie aan politiek onbetrouwbare geestelijken ingetrokken Na een lange pauze is tihans de Duitsciie Kerkstrijd weer in een stadium van bewo genheid gekomen. Er is n.l. door den Minis ter voor Kerkelijke Zaken een belangrijke, ook al eens voorspelde, stap gedaan op den weg der financieele losmaking der Kerk van den Staat, Zijn decreet (dat geldt voor Prui sen. Silezië en het Saargcbied) maakt een einde aan staatssubsidies f\ oor de salarissen en pensioenen van pries ters en predikanten, die niet ais politiek betrouwbaar worden beschouwd. De be dragen, welike voorkomen op de begroo- tingen, mogen voortaan alleen maar uit betaald worden voor salarissen en pen sioenen van hen, die „waardig gekeurd *ijn hulp van den staat to ontvangen". Het doel van het decreet is volgens de Times, om misbruik te voorkomen vat staatsgeld door personen en groepen, db „hun bedrijvigheid niet beperken' tot het te- rein van de kerk. maar die constitutioneel!-, principes schenden en die de wetten va staat overtreden". De gevolgen van het besluit Dit kan Iheleekenen, dat het decreet toe gepast kan worden tegen eflken bisschop of pastoor, die tegen de orders van de politie in herderlijke brieven van den kansel voor- In de protestantsche kerk, zoo heet het verder, worden door dit decreet eenige duizenden predikanten, die lid zijn van de belijdenisbeweiging, getroffen, „die hun eigen onwettig orgaan rvan kerkbe stuur handhaven in plaats van te ge hoorzamen aan de kerkelijke autoritei ten, die door den staat zijn benoemd"* [Voorts is den bevoegden localen autoritei ten opgedragen een nauwkeurig onderzoek in te stellen en de betalingen onmiddel lijk stop te zetten in gieval van perso en, die de wetten van den staat hebben /erschredcn. Indien noodig zullen de staats- autoriteiten den bevoegden kerkelijken auto riteiten verzoeken op te houden met uitbe taling van salarissen aan dergelijke perso nen. Het onderzoek moet direct worden begonnen. Het geld, dat in sommige gemeenten zal worden overgehouden, kan worden overgedragen eau andere, waar niet over voldoende wordt beschikt om de salarissen uit te betalen. idat de Duitsche regeerinig den kerkstrijd naar een einde wil voeren, waarbij de Kerk financieel vrij van den Staat komt te staan. En dit zal de Kerk dringen in de positie, waarin zij de kracht vanjiaargeloof te be wijzen heeft* KORTE BERICHTEN Vanaf heden is het adres der Geref. Kerk te Meerkerk: Ds. P. Rullmann. pred. aldaar. ONDERWIJS Hoogleeraarsbenoeming Universiteit te Amsterdam Na uitvoerige débatten, welke in openba re vergadering werden gehouden, heeft de Amsterdamsche Gemeenteraad gistermiddag tot gewoon hoogleeraar in de algemeene ge schiedenis aan de gemeentelijke universi teit benoemd Dr. N. B. Tenhaef te Am sterdam. Voor deze benoeming waren drie stemmingen noodig. Bij de eerste stemming kreeg Dr. Tenhaef, die op de eerste plaats stond van de voordracht van curatoren 17 in de 41 uitgebrachte stemmen, Dr. J. S. arts tra, die op de tweede plaats van deze voordracht stond, kreeg 9 stemmen, terwijl Dr. J. M. Romein, die niet op dc voordracht van curatoren voorkwam, doch tot wiens benoeming de faculteit had gead viseerd, 15 stemmen verwierf. Bij de tweede vrije stemming werden op Dr. Tenhaef 15, op Dr. Romeyn 14 er Dr. Bartstra 12 stemmen uitgebracht, waar na ten slotte een herstemming tusschen Dr. Tenhaef en Dr. Romein besliste ten gunste Dr. Tenhaef, die 18 stemmen verwierf tegen Dr. Romein 16. Zeven stemmen wer den bij deze derde stemming blanco uitge bracht. Tot buitengewoon hoogleeraar in de Va- derlandsche Geschiedenis aan de Gemeente lijke Universiteit werd benoemd Dr. H. A. o van Gelder te Den Haag, num mer twee van de voordracht van curatoren. ."an Gelder verwierf reeds bij de eerste stemming een volstrekte meerderheid, n.l. Op jhr. dr. P. J. van Winter, die op de eerste plaats van de voordracht stond, den 19 stemmen uitgebracht. KLEUTERCONGRES Naar wij vernemen zal H. K. H. Prinses Juliana de openingsplechtigheid van het derde kleutercongres op 28 October aan- Utrecht bijwonen. ONDERSCHEIDING De heer G. J. van Putten, leeraar aan het Chr. Lyceum te Hilversum, is door de Fransche regeering benoemd tot Officier d'Académie. NIEUWE OPENBARE SCHOOL De Kroon heeft met vernietiging van het afwijzend besluit van Gedep. Staten hel raadsbesluit van Apeldoorn tot het bou wen van een nieuwe O.L. school in de kom der buurtschap Uddel goedgekeurd. Dr. J. HEIMANS Dr. J. H e i m a n s heeft gisteren een open bare les gehouden bij den aanvang van zijn colleges als privaat-docent in de planten geografie aan de Universiteit van Amster dam, over: „Historische plantengeografie van Nederland", Examens Utrecht. Cantd. theologie: M. G©udikam.p. Amsterdam. Cand. WLs- en natuurkun de: de heenen G. Kryt en K. A. Fischer. Leidien. Doet. lauüisc-h recht de heer II Vensteegih, den Haag; doet. rechten de hee mej. E. M van Vlo- unsterdexn. de heer J van Blerkom, Vllssimgen; propaed natuurkundig lng. J. M. Goppel. R'dam en A Smit Terschelling; lngen.-examen natuurkun dig intgen de heeren A. Nawhn, den Haag er K. H. T. Schut. Soerababja; Ingenieurs-examen werkt.ku.ndlg lngen. de heer T. A. Vos, Vlaar- .staathuLhondkuiide M. O. Den Haag. Gert. D. van Elk te Voorburg. 31. O. akte K. Den Haag (.wiskunde). Geel. de heer H. Verschoor, Heemetede. Wiskunde Dm o. Den Haag. Geel. de hee ren; 31. Deen, Boveri'karapel en K. Krijgsheld te MRWeteum. Alachlnlaitcii. Den Haag. Geel. voor diplo ma B; de heeren T. v. d. Berg te Papendrecht Voor het eenste gedeelte van diploma b.: j. C. van DUk te Dordrecht. Apotbeekcrn-aaalstent. Utrecht. Gert. mej. M. E. is'akiken te Dordrecht Dammen Keilers kans practisch verkeken De veertiende partij veer remise Morgen kan de beslissing al vallen AMSTERDAM, 20 October. De veertiende partij om het wereldkampioenschap dam men tusschen Keiler en Raic-henbach is gis teravond in het Parkhotel te Amsterdam na 60 zetten, in remise geëindigd. De stand is thans 15—13 ten gunste van den wereldkam pioen. Wit: R. C. Keiler. Zwart: M. Ralchenbach. 32—28-opcning 1. 32—28 18—23; 2. 33—29 23X32; 3. 37X28 19 —21; 4. 39—33 11—19: 5. 41—37 20—25; 6. 29X 20 25X14; 7. 37—32 12—18; 8. 46—41 7—12; 9. 34—29 14—20; 10. 41—37 1014; 11. 4439 1—7; 12. 50—44 5—10: 13. 40—34 20—25. Een zet, die tot interessant spel aanleiding kan geven. 14. 44—40 19—23; 15. 28X19 14X23. De gebrulkelüke weg. 16. 4944 Geeft hiermede een voor de flankspelpartö soms belangrijk steunpunt vrb. Toont wit hiermede, dat h(J het klassieke spel accepteert? 1613—19; 17. 4741 19—24; 18. 29X20 25X14; 19. 34—29 23X34; 20. 40X29 9—13; 21. 32—28 14—19; 22. 37—32 1924; 23. 29X20 15X24. Geeft nu zeer duidelijk de klassieke richting aan. 24. 4137 1721; 25. ;elmatlg karakter verkre gen, niet zoozeer uit een oogpunt van complica tie-mogelijkheden, maar wel wat den positie- bouw betreft. 30. 4034 17—22; 31. 28X17 12X 21. Ralchenibach verzwakt het witte centrum zooveel mogelijk om mogelijkheden In verband met de grilligheid van zijn stelling te behouden. 32. 3429 3—9; 33. 29X20 14X25; 84. 31—27 8— 13; 85. 33—28 2—8; 36. 39—33 10—15. Wit's cen trum staat gunstiger, maar Keiler moet oppas sen. dat Raichenbach hem met z8n eenlgszins verspreide stukkenopstelling ni^t op een dwaal spoor brengt. 37. 44—39 9—14; 38. 2722 T8X27; 39. 37—31 2.6X37; 40. 42X22 Wit heeft den ruil naar het zg. kerkhof genomen, die te voorzien was. 402126; 41. 2823 712; 42. 3328 12—17; 43. 22X11 6X17; 44. 3934 8—12; 45. 4813 17—21; 46. 38—32 21X32; 47. 28X37 1318. De Inleiding tot wits retlreeren. Gedwongen ls nu: 48.' 34—29 14—20. Dwingt toti 49. 2924 20X29; 50. 23X34 12—17. De standen zUn nu ongeveer gelök. Er volgen nu van belde -llen op den langen vleugel. 51. -33 18—22; 52. 85—30 17—21. Ralchenba toort zich niet aan Kellers opmarsoh n chfjf 30. daar b(J 22—27 gaat drelge 27—32; 57. 37X28 3641; 58. II SU PRACTISCHE WERKLOOS HEIDSBESTRIJDING Vervroegde pensionneering van typografen In de Grafische Vakken zijn door de prachtige samenwerking van patroons en arbeiders reeds vele en zegenrijke sociale maatregelen tot stand gekomen. Inzonderheid denken wij hierbij aan het pensioen van de 65-jarigen, dat 9 10.per week bedraagt en waarvan nu, 9 jaar na de instelling, reeds 580 personen profiteeren, die bovendien nog minstens 3.uit het Ouderdoms- en Invaliditeitsfonds ont vangen. Dit pensioenfonds bracht de leiders der organisaties op een idee voor praktische werkloosheidsbestrijding. In de Grafische bedrijven werken thans ongeveer 12.000 man, doch er zijn nog steeds 14 1800 werkloos. Daar staat echter tegenover, dat er ongeveer 500 personen van 6064 jöar in het bedrijf werkzaam zijn. En nu rees d© vraag, kunnen deze ar beidskrachten niet vervangen worden door werk loosen. Dit zou kunnen door vervroegde pen sionneering ten laste van het pensioen fonds. Doch hoewel dit na een bestaan van 9 jaar stevig in d© financiën zit, kan het deze last niet dragen. Trouwens, men zou niet alleen het normale pensioen moeten uitkeeren, maar ook nog minstens 3. Ouderdomsrente. Daaraan kan dus niet gedacht worden. De periode van 15 jaar moest dus over brugd worden. Want in het typografen- bedrijf denkt niemand1 er aan arbeiders onverzorgd op straat te zetten. Men heeft rtch dus beraden op het uitkeeren van eer. a c h t g e 1 d gedurende d© jaren, dat de arbeiders nog niet pensioengerechtigd zijn. Dit wachtgeld zou 65 pet. van het loon be dragen, vermeerderd' met ongeveer 2.20 per week voor premie en zegel, zoodat de werknemer in feite plm. 70 pet van zijn loon zou ontvangen. Wie zal dat betalen? Zwarts stukken staan gunstiger dan de witte, daar deze laatst kansen staan ln het beste en na Keilers fel spel zön de bordjes nu verhangen. Het ziel voor wit duister uit. 584117; 59. 1 38 2631; 60. 82 3136; 61. 2823 36—41; 34—30 25X34; 63. 23—19 Dreigt nu 3 32. Dit offer sluit inderdaad de winst uit. 3439; 54. 3314 47X50; 65. 1912 1 46; 66. 13—9 Remise. Nabeschouwing Het einde van den wedstrijd is in zicht. Men kan moeilijk zeggen, dat het Keiler na deze puntenverdeeling nog zal gelukken om Raichenbach van het vereischte minimum van 16 punten af te houden en de be kan in de 15de (partij dus al vallen. De Nederlandsche kampioen heeft nog ge probeerd, om zijn toch al geringe kans waai te nemen door den wereldkampioen met in teressante perspectieven op den linker-vleu- gel aan te ivallen en het leek er werkeljjk op, dat Keller in het middenspel voordeel had. Dit soort stellingen is echter bedriegelijk en na Raichenbachs grillige stukkenverdeeting moest Keiler wel, om kansen te scheppen een sterk centrum vormen. De titelhouder noodzaakte hem echter zich terug te trekken, en hoewel het eindspel eerst leek met ge lijk© kansen in te gaan, was het Raichen bach tenslotte nog, die het voordeel aan zijn kant hield, zonder dat het hem kon geluk ken nu al titelhouder te blijven. De vijftiende partij wordt vandaag weder om in 't Parkhotel te Amsterdam, gespeeld. Een stukje geschiedenis uit den schoolstrijd Op 1 November as. is het zestig jaar geleden dat ti Doetinchemde Groen van Prinsterer Kweekschool werd' ge opend. Naast „de Klokkenberg" en „Zet ten" is deze school de oudste, waar het personeel voor de Chr. Scholen werd op geleid, in den tijd toen er nog schreiend gebrek aan krachten bij het Christelijk onderwijs was. „De Groene" te Doetin- chem, zooals zij in de wandeling heet, is daarom een stukje geschiedenis uit den schoolstrijd. Korten tijd na den dood van Groen van Prinsterer op 19 Mei 1676 schonk de heer B. Remmelink te Steenderen aan den bekenden Ds. J. van D ij k te Doetln- chem f 12.000. Deze vereerder van Groen sprak daarbij de hoop uit, dat meerderen zijn voorbeeld zouden volgen om dan door gezamenlijke gaven een school te stichten, die den naam van den grooten christen staatsman dragen zou, en tevens den geest van zijn streven zou uitdrukken en de baker mat worden van vele onderwijzers die hun krachten aan het Christelijk onderwijs wil den wijden. van Dijk greep deze gelegenheid aan om te komen tot het stichten van een- Kweek school voor Christelijke onderwijzers (essen) met latere giften werd het stichtings kapitaal tot f 17.000 opgevoerd. De echt- genoote van Mr. Groen van Prinsterer schonk ook f 1000 voor dit doel. Een en ander had tot gevolg dat 1 November 1878 de plechtige opening van de Groen van Prin- sterer-kweekschool kon plaats hebben. De basis van de school werd het „Christus leeft" en tot leuze werd gekozen de spreuk van Groen: „Wij willen opwaarts zien en 1 waarts". In het eerste bestuur had o.a. zitting Mr. Baron Mackay, te Zutfen, de latere leider van het eerste Christelijk ministerie. Het eerste hoofd was de heer G. v. B1 e e die in 1881 reeds naar Rotterdam vertrok. „De Groene" heeft in den loop der Jaren met zeer vele moeilijkheden, vooral van fi- nancieelen aard, te worstelen gehad, doch ze is in den moelzamen strijd niet ondergegaan. De zeer primitieve schoollokalen zijn later in nieuwe en vernieuwde gebouwen onder gebracht en met het leerlingen/tal ging het goed. Tal van degenen die hier werden op geleid hebben leidende functies in het chris telijk schoolleven ingenomen. In de laatste jaren is door het bezaiinigings besluit aangaande de Kweekscholen, waar door de opleiding van vier tot drie Jaar werd ingekrompen 't leerlingental gedaald, maar toch mag nog van een bloeiende school op een gezonde financieele basis gesproken worden. Zij staat sinds 1933 onder leiding van den heer W. N. Broekhuysen. leerlingental bedraagt 58. Naast de gewone opleiding heeft de kweekschool een meisjes- en een jongensin ternaat, die door de bezuinigingsbepalingen moeilijke tijden doormaakten. Aan deze in ternaten bewaren nog velen goede herinne ringen uit den tijd toen het nog een offer was het Christelijk onderwijs te gaan die nen. Het jubileum der school zal Dinsdag 1 November feestelijk worden gevierd. In een gedachtenissamenkomst zal des middags de voorzitter Ds. J. Steenhuizen te Dinx- perlo voorgaan en na de receptie zal des avonds een feestavond gehouden worden on der leiding van den voorzitter van den Bond van Oud-groenen Dr. G. J. Dieperinck te Zwolle. Woensdag 2 November is geheel gewijd aan een reünie van Oud-groenen. Weerbericht BAROMETERSTAND Hoogste stand te Namcy 772.4. Laagste stand te Reykjavik 733.9. Stand vanmorgen half twaalf 771.1. WEEBVEP WACHTING Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen, nevelig tot licht bewolkt, waar schijnlijk droog weer, koude nacht, iets warmer overdag. ALGEMEEN WEEROVERZICHT Het gebied van hoogen luchtdruk over Frankrijk nam nog in be teekenis toe en breidde zich uit over Engeland, onze om geving en zuid-Duitschland. De depressie over Scandinavië trok oostwaarts. De de pressie op den oceaan werd goster zeer diep, doch trekt thans vrijwel noordwaarts naar IJsland. In het hoog endrukgebied is het mooi weer met lage nachtelijke minimum temperaturen en plaatselijke ochtendmist. In oost-Europa is het onder invloed van de aftrekkende depressie nog buiig en guur. Over IJsland is de temperatuur sinds gister gemiddeld ongeveer tien .graden C. gestegen terwijl er zware regen viel. Voor onze omgeving is mooi droog weer te verwachten met zwakken zuidelijken wind en lage ochtendtemperaturen, terwijl het overdag nog iets warmer zal worden. FIETSERS MOETEN HUN LICHT OP HEBBEN 21 Oct. Van 's av. 6.23 u. tot 's morg. 6.tS i van zijn toon op. Doch waar moet de andere 70 pet vandaan komen? DaarVoor heeft men 3 bronnen aangewezen: a. bijdragen van patroons en alle werken de arbeiders; b bijdragen van de plaatsvervangers; c. subsidie van de regeering. Om de noodzakelijke fondsen bijeen te brengen zouden allereerst alle werknemers 10 ct. per week moeten offeren en de patroons zouden er voor eiken arbeider 10 ct. bij moeten doen. Voor eiken arbeider, dde op wachtgeld gaat, moet een werklooze in de plaats komen (dit is conditio sine qua non!) en die plaatsvervanger zou 3.— per week moeten afstaan van zijn loon. En in de derde plaats zou van de regee ring een subsidie gevraagd kunnen worden, omdat zij minder werkloozenuitkeering zou behoeven te betalen. Hoe groot dit bedrag zou moeten zijn, valt nog niet te zeggen. De vraag is hoeveel arbeiders vrijwillig ontslag zullen nemen en daarvan hangen de kosten geheel af. De plaatsvervangers treden in dezelfde rechten als de anderen, die op wachtgeld gaan. Zij mogen behalve in buitengewone gevallen niet ontslagen worden vóór den man, dien zij vervangen, ipet pensioen gaat Het bovenstaande is nog maar een plan, doch de hoofdbesturen der vakbonden zien er veel goeds in. Het hoofdbestuur van de moderne organisatie heeft reeds besloten om het voorstel, zoodra het rijp is, krachtig bij de leden aan te bevelen. De Ned. Chr. Bond heeft het plan in het Grafisch Orgaan gepubliceerd en wacht op dc weloverwogen meening van zijn leden. Hoe het hoofdbestuur er in principe zelf over denkt, blijkt wel uit het opschrift boven 'het artikel: „Daadwerkelijke, bestrijding der werkloosheid." Uat is het dan ook metterdaad. ECONOMIE EN FINANCIEN Duitsch crediet aan Polen Ten bedrage van 120 millioen zloty Na Turkije, zal thans ook Polen een cre diet van Duitschland ontvangen en wel ten bedrage van 120 millioen zloty. Het crediet zal niet in geld, doch in goederen worden verschaft Polen zal in goederen terugbetalen. De bedoeling van het crediet is, dat Polen economisch meer voor Duitschland zal gaan beteekenen door uit breiding en moderniseering van zijn indus trie. Duitschland hoopt van Polen graan en hout te kunnen betrekken en tevens de vroegere afzet van Sudetenland naar Polen te kunnen behouden KALEIDOSCOOP De New Yorksche beurs opende gister goed prijshoudend bij levendigen han del. Daarna trad een reactie in als gevolg van winstneiningen. Sporen waren onregel matig ondanks het feit, dat de wagonverla- dingen met 22000 zijn gestegen. De prijsver lagingen in de staalindustrie werkten depri- meerend. Koper- en autofondsen leden on der omvangrijke winstnemingen. In het laatste beursuur trad een herstel in onder leiding van staalfondsen, hetgeen veroor zaakt werd door Het bericht, dat de prijs verlaging voor autostaai wordt ingetrokken. De koersstijging was echter van korten duur en tengevolge van hernieuwde winst nemingen sloot de beurs op het laagste peil in gedrukte stemming. De omzet bedroeg 2.430.000 a&ndeelen. De directie der Besoeki Tabak- Maatschappij bericht, dat van den oogst 1937/38, bestaande uit 36.494 pakken, verkocht zijn 31.205 voor dooreen 16.38 cent per half kilo. Het onverkochte gedeelte van den oogst, bestaande uit krossok en hangkrossok. taxee rende op basis van de in de laatste inschrij ving behaalde prijzen, verwacht de directie voor het boekjaar 1938 een verlies van ruim 500.000 (v.j. winst 53.097), welk verlies uitsluitend voortvloeit uit de buitengewoon ongunstige prijzen voor Besoeki-tabak. Naar wij vernemen is het ter inschrij ving aangeboden bedrag van 1.025.000 aandeelen N.V. Ha n d e 1 M ij R. S. Stok vis en Zonen geheel door aandeelhou ders en houders van restantbewijzen ge nomen. De Chrysler Corp. heeft haar productieschema met 20 pet. uitgebreid. Van het nieuwe model 1939 z(jn reeds 137.000 wagens besteed. De gang van zaken is zeer gunstig. Sedert 1 October zijn 34.000 arbei ders in dienst genomen. De Amerikaansche staalin dustrie werkt momenteel op 51 pet. van de capaciteit, hetgeen een ha'f procent min der is dan een week geleden. De Duitsche Regeering heeft de ver- rekeningskoers van de Tsjechisc h-S 1 o- waaksche kroon in de Sudetenduit- sche gebieden vastgesteld op 12 Rijkspfen- nig. De Tsjechoslowaaksche kroon zal met ingang van 31 October as. ophouden wettig betaalmiddel te zijn in Sudetenduitschland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3