Nederlandsche Meubelfabriek Wageningen N.V, Op reis door schilderachtig Slowakije Eischt Ned. Fabrikaat KNUTSELAARS Koning Bienfait ,een haard ASBEST I RUBBER DONDERDAG 20 OCTOBER 1938 EERSTE BLAD PAG. 3 De Japansch- Chineesche oorlog De Chineesche positie rond Kanton De omsingeling van Hank au Na een hevig gevecht zijn de Japan- sche troepen erin geslaagd, Hwang-Sji- Kang aan de Jangtse te bezetten. Hwang- Sji-Kang ligt ongeveer 50 K.M. van Ki- Tsjoeng op den zuidelijken oever dor rivier. Verder hebben de Japansche troepen hun omsingeling van Hankau nauwer aangetrokken. In het Zuiden zijn de Japansche troepen eveneens verder doorgedrongen. Zij staan thans op 12 K.M. ton Zuiden van Jang-Sijn. Gedurende den afgeloopen nacht is het aanzien van Hankau geheel veranderd. Het stadsbestuur heeft duizenden riksja- koelies gelast te helpen bij het evacu- eeren van de burgerbevolking. De stra ten van de buitenlandsche nederzetting zijn vrijwel verlaten en in het Chinee sche deel der stad ziet men talloozen, die hun vee en huisraad brengen naar de provincies, welke minder gevaar loo- pen. De meening, dat de Chineezen voornemens zijn alles te doen om stand te houden in de verdedigingslinies, welke in een straal van 25 K.M. rond Kanton zijn gelegen, wordt bevestigd door het feit, dat duizenden Chi neesche soldaten uit de provincie Kwangsi voortdurend door Kanton trekken op weg naar het front in Zuid-Cliina. Naar schatting liggen in het gebied rond den spoorweg Kanton—Kauloen reeds 100.000 Chineesche soldaten. De Chineesche autoriteiten verklaren, dat de Japanners tot nu toe nog geen groot- scheepschen aanval hebben ondernomen en wel omdat zij eerst nog versterkingen willen afwachten. Een afzonderlijke vrede? Terwijl de Japansche legers Kanton steeds dichter naderen, worden de geruchten, dat de Zuid-Chineesche leiders afzonderlijk vrede met Japan willen sluiten, sterker. De waarschijnlijkheid van deze geruchten, wordt verhoogd door een boodschap van den vroegeren minister van buitenlandsche zaken, Eugène Tjen, aan de inwoners van Kanton, welke boodschap een zeer scherp .verwijt bevat tegen T s j a n g-K e i-S j e k. Rwantoeng, aldus de voormalige minister, is op het oogenblik niet in staat weerstand te bieden, omdat de opperste leider, die oordeelde, dat de verdediging van Hankau belangrijker is dan die van Kanton. Fwan- toehg van zijn beste troepen en van zijn luchtmacht heeft beroofd. De spoed waar mede de Japanners oprukken, bewijst, dat Tsjang-Kai-Sjek zich heeft vergist. Deze tra gische fout moet direct herstefld worden door politieke en militaire maatregelen, teneinde de noodlottige gevolgen ervan te beperken. Intussohen vorderen de Japansche troepen .ook aan het Hankau front, zoodat de maar schalk ook nu geen troepen meer naar Kan ton kan zenden, zelfs al zou hij zulks willen. FI.3500.- AAN BELONINGEN Britsche troepen bezetten oud Jeruzalem Engeland en de politieke vluchtelingen Plaats voor een paar honderd émigrés Naar Reuter verneemt, zou de Britsche regeering bereid zijn, in de naaste toe komst een beperkt aantal vluchtelingen uit de Sudeten-Duitsdhe gebieden op te nemen, mits do bevoegde autoriteiten voor behoorlijke regelingen en huisves ting voor hen kunnen zorg dragen. Er is reden om aan te nemen, dat het op te nemen aantal een paar honderd niet te boven zal gaan. In de eerste plaats zullen zij opgenomen worden, die van Duitschland en Oostenrijk naar Tsjeoho-Slowakije zijn getrokken. Men meent te weten, dat het vraagstuk 'der Duitsche en Oostenrijksche vluchtelin gen in Tsjecho-Slowakije met de dominions .wordt besproken. Het vluchtelingenvraagstuk heeft op drie .categorieën betrekking: 1. De Ts j e cho-Slo wak en in 't Sudetenland. 2. De Sudeten in het Tsjecho-Slowaaksche gebied. 3. De Duitschers en Oostenrijkers, die na 'de Anschluss naar Tsjecho-Slowakije zijn gevlucht. Men is van oordeel, dat de twee eerstge noemde punten hoofdzakelijk voor bespre king tusschen Duitsc.hland en Tsjecho-Slo wakije in aanmerking komen. De derde cate gorie is het onderwerp van een onderzoek door Malcolm, den Volkenbondscommis saris voor de vluchtelingen. Op het oogenblik zou er geen betrouw bare schatting zijn van het aantal vluchte lingen in deze categorie en dit is natuurlijk in zekeren zin een moeilijkheid bij bespre kingen met de dominions. Een Japansche eenheidspartij Konoje wordt leider In Japansche politieke kringen bepleit men opnieuw de oprichting van een natio nale politieke partij, om het hoofd te bieden aan de ingewikkelde situatie als gevolg van de ontwikkelingen in China. De Miyako Sjimboen schrijft, dat drie leden van het kabinet-Konoje. de ministers van binnenlandsche zaken Soejetsoegoe justitie S j i o n o en landbouw Arima, beschouwd worden als krachtige voorstan ders van een beweging tot oprichting van een dergelijke eenheidspartij, waarvan prins Konoje de leiding zal aanvaarden. Deze heeft reeds aan de leiders van verschillende politieke partijen voorgesteld, begin Novem ber een vereenigde politieke partij in het leven te roepen. Intusschen gelooft het blad wel, dat de groote politieke partijen, o.m. de Minseito en de Seijoekai volledigen steun zullen ge ven bij do vorming van een nieuwe natio nale politieke partij. BETIMMERINGEN - MEUBELEN WAGENINGEN TELEFOON* 26T3 Rebellen boden weinig tegenstand Slechts 9 dooden en ruim 20 gewonden Britsche troepen hebben zich gisteren op nieuw meester gemaakt van het oude lads- deel van Jeruzalem, dat door Arabische op standelingen was bezet. De poorten werden met geweld geopend, en de Engelschen be gonnen hun intocht, terwijl vliegtuigen bo ven de huizen cirkelden, om hun aanwijzin gen te geven. De militairen stieten op wei nig tegenstand, hoewel enkele bommen ge worpen en schoten gelost werden. Het doorzoeken van de huizen in de oude stad door afdeelingen politie onder leiding van hooge politieofficieren zal waarsehijnliik vcrscheiden dagen duren, daar de rebellen bet voordeel hebben van de nauwe straten en bazars en vaa een grondige bekendheid niet de onderaardsche gangen. Het doorzoe- kfsi geschiedt onder gevaarlijke omstandig heden, in verband met de activiteit van vei- dekt. opgestelde scherpschutters. Men vermoedt dat de opstandelingen hun toevlucht genomen hebben tot het tempel plateau, waarvan de toegangen bezet zijn. en dat men hen door den honger tot overgaaf zal willen dwingen Voor zoover thans bekend werden bij de schermutselingen slechts negen personen ge dood en ruim twintig gewond. Van Britschen kant zou men geen dooden hebben te be treuren. Acre omsingeld Om de stad Acre is gisteren een cordon Engelsche troepen gelegd, naar aanleiding van een op het post kantoor gepleegden over val. De geheele stad wordt doorzocht, omdat er zich een gewapende bende zou schuil houden. Amerikaansch-Joodsche betooging In het nieuwe deel Tan Jeruzalem zijn gisteren bijeengekomen de vertegenwoordi gers van de in Palestina gevestigde Amen- kaansche Joden. Betoogd werd, dat de Ame rikanen naar Palestina waren gekomen om voor andere geloofsgenooton den weg te ef fenen op de basis der Bal four-declara tie en de overeenkomst met Amerika. Zij deden uitkomen, dat Amerikaansche Joden 80 mil- lioen dollars in het land hebben belegd en dat tijdens den wereldoorlog 6000 Amerikaan sche Joden met hel Joodsche legioen in Pa lestina hebben gestreden, op grond waarvan zij de Joodsche rechten wenschen te zien ge handhaafd. De Hongaarsche minderheid in Slowakije Besprekingen te ICiinchen De Duitsche minister van buitenland- sche zaken Von Ribbentrop heelt gisteren te Mitnchen den Slowaakschen minister-president Ti ss o en den p'naU vervangen den premier Durcansky tot een bespreking ontvangen. In aansluiting aan dit onderhoud orjt ving VonRilibentrop den'Karpatho- Oekrainsohen minister Bacynski. Naar het „D N.B." verneemt, geeft de tegenwoordige stand der besprekingen welke op aansporing van de regiering te Praag zijn ondernomen, aanleiding tot de hoop, dat de door Duitschland en Italië ingeleide bemiddeling spoedig tot een definitieve oplossing der nog han gende Hongaarsche kwesties inzake do volksgroepeering in Tsjecho-Slowakije zal leiden. De Tsjecho-Slowaaksche legerberich'en melden, dat een Hongaarsch vliegtuig bov sn het gebied in de nabijheid van de Siowaak- sr.he stad Radovce heeft gevlogen en daar strooibiljetten heeft uitgeworpen, waarin een beroep op de Slowaken wordt gedaan. ..Broeders in Slowakije", zoo heet het, „ver nietigt de spoorwegen, postkantoren, muni tic-opslagplaatsen en deserteert uit het Tsjecho-Slowaaksche leger. De tijd vliegt voorbij. Wij moeten voor de onafhankelijk heid van Slowakije vechten. Na 20 jaar van 6trijd is het oogenblik gekomen om een vrijen Slowaakschen staat te stichten. Een dag vechten is beter dan 20 jaar lang het juk der Tsjechcii". De berichten vermelden verder, dat drie andere Hongaarsche vliegtuigen eveneens boven Slowaaksch grondgebied hebben ge vlogen, twee in dc nabijheid van Kemence en één in de nabijheid van Somoskom. STUKS 4 VGAKIUOS Een der poorten wan de oude stad in Jerusalem, waardoor de Britsche troepen gis teren zijn binnengerukt om de stad van opstandelingen te zuiveren Beek bij Koning Karei De gemeenschappelijke Poolsch- Hongaarsche grens De Poolsche minister van buitanlandscihe zaken Beek heeft gisteren te Galatz onderhoud van 3y2 uur gehad met Koning Karei van Roemenië. De minister toonde zich over het verloop van deze besprekin- zeer voldaan. Het geruoht gaat, dat Boekarest en Warschau een compromis zul' zullen aannemen betreffende de kwestie van een gemeenschappelijke grens tusschen Hon garij en Polen. Roemenië zou de annexatie bij Hongarije van Roethenië aanvaarden, behalve wat be treft het gedeelte, gelegen tusschen den spoorweg, welke de Tsjedhoslowaaksche stad Fassina met de Roemeensche stad Valeo Visceu verbindt Dit gebied, waarin 50.000 Roemenen wo nen zou aan Roemenië afgestaan worden met den genoemden spoorweg, hetgeen zou strooken met het nationaliteiten-beginsel. 3 broertjes en 2 zusjes waren heel erg verkouden, Beboschte heuvels, onderaardsche grotten, mijnbouw en graanland De huidige boedelscheiding Gaat men, Praag verlatende, Oostelijk Bohemen in, dan reist men via Moravië naar Brno, met den Spielberg in het mid den en naar Bratislawa, vroeger Pressburg geheeten. Men reist hier aanvankelijk door het typische Boheemsche landschap, voor een deel vlak, voor een deel heuvelachtig. Het is schilderachtig, want het is sterk beboscht En dit Bohemen is bezaaid met kleine stadjes en dorpen, die in vele ge vallen een uitermate karateristiek aanzien hebben; toonen, dat zij reeds tientallen, ja honderdtallen jaren hebben bestaan en veel hebben bewaard van wat in den loop der tijden is gebouwd- Dat verklaart ook, dat men hetzij te midden van een Duitsche of Hongaarsche streek een typisch Tsjechi sche, te midden van het Tsjechische land een typisch Duitsche plaats kan aantreffen, die afwijkende nationaliteiten verraadt in bouw, bevolking en taal. Juist omdat deze stads- of dorpseenheden zoo goed werderi bewaard, ging ook het karakter ervan niet erloren. Dit alles verandert, wanneer men ie thans niet meer merkbare grens tusschen Bohemen en Moravië heeft overschreden en in het Karstgebergte komt, dat vooral in de omgeving van het nabij Brno gelegen Blansco een ietwat Zwitsersch karakter aanneemt Hier zijn de beroemde onder aardsche grotten en kanalen van de Punkwa, die een bezichtiging zoo over waard zijn, al worden zij door datgene wat men in Slowakije aantreft, nog in de scha duw gesteld. Brno, vanwaar men het slag veld van Austerlitz met zijn aan de dooden gewijd monument kan zien, heeft een sterke Duitsche minderheid, die in deze in- dustrieelo stad geen ondergeschikte rol speelt; noch in de stad zelve, noch in de omgeving is de minderheid echter van dien aard, dat het Tsjechisch karakter erdoor verloren gaat Dit ziet er eenigszlns an'ders uït IS Bra tislawa, naar een der meest beroemde Bo heemsche vorsten van de oudheid geheeten. Het ligt op vrijwel gelijken afstand van Budapest en Weenen, en het is begrijpelijk, dat het als havenplaats tijdens de monar chie der Habsburgers wat verwaarloosd werd. Voor het industrie-rijke Tsjecho- Slowakije werd het de aangewezen uitvoer- haven naar het Oosten. Maar de bevolking is er gemengd, in de stad en in de omgeving vormen de Tsjechen nauwelijks een meer derheid, doch de minderheden zijn naai verschillende nationaliteiten, voornamelijk Duitsche en Hongaarsche, verdeeld. De Donau Btroomt er breed en majestueus langs; vanaf de heuvelachtig opgaande oude stad ziet de aloude Martinsdom, waar in vroeger de Koningen van Hongarije werden gekroond, op den stroom neer. Het zijn meer historische herinneringen dan etnografische rechten die van Hongaarsche zijde bestaan en men vergete niet, dat In de nabijheid van Bratislawa ligt het plaatsje St Martin geheeten, waar de Unie tusschen Tsjechen en Slowaken tot stand kwam. Dat geschiedde kort na het eindigen van den oorlog, ter bevestiging van de be loften, die tusschen uitgeweken Tsjechen en Slowaken in Amerika ten overstaan van Masaryk waren aangegaan. De weg, die Slowakije-waarts voert, gaat langs de Moravische Oostgrens, dat ge deelte van het land, waaruit Masaryk stamde, wiens ouders er als halve lijf eigenen op een keizerlijke bezitting werden geboren! Het gaat door een streek, waarin de kleederdrachten, die in dit deel van het land1 zoo schilderachtig zijn, zoowel bij de Tsjechen als de Slowaken, zoowel bij de Duitschers als bij de Hongaren, hoogtij vieren, vooral dan, wanneer huiselijke en gemeentelijke feesten worden gevierd. Burchten en ruïnes op do bergtoppen toonen, dat het land eenmaal, als de dalen van den Rijn, levendig en bevolkt was. Geen wonder, want ten tijde, 'dat Bohemen, Hongarije en Polen, alle drie machtige koninkrijken waren, trokken door dit dal de rijke kooplieden, die ten deele door deze burchten werden beschermd, doch ten deele wanneer het roofridders gold, daardoor werden bedreigd. De hooge Tatra vormt een geheel op zich zelf staand gedeelte van het Karpathen- geb'ergte, dat hier Polen en Tsjecho-Slowa kije scheidt De dorpen" worüen Her Srmelijlter, 3e houten hulzen nemen in aantal af en ver anderen op het laatst voor hutten. Karpa- then-Rusland heeft een Oekrainsche meer derheid. De betrekkelijk kleine gebieden, die een Duitsche minderheid reeds geruimen tijd midden in de Slowaaksche laagvlakte be woont zijn vooral gelegen in het aangezicht van den hoogen Tatra, het meest indruk wekkend en belangrijk gedeelte van de Karpathen-keten. Dit Duitsche gebied ligt ten deele gegroepeerd om Kremnitz en Duitsch-Proben; dikwerf ver van deze stadjes, die haar oud karakter hebben oe- houden, liggen, tot zelfs op de berghellin gen, de nederzettingen, die er eeuwen ge leden werden gevestigd. Wie in Szent Ivan den trein verlaat, kan vandaar gemakkelijk den hoogsten top van den lagen Tatra bereiken, waar hij niet alleen geniet van een prachtig uitzicht over de West-Karpathen, maar ook de nabij gelegen grotten kan bezichtigen. Het ls daar een zeer levendig verkeer, te midden van dichte zware bosschen. Rijd er op een zomeravond langs, en ge zult plotseling vanuit het donkerste woud komen in een zee van licht, die het moderne hotel rondom zich schept Hier heeft men nog belevenissen, die, ondanks alle verschil in nationaal gevoelen, een sprookje nabij komen. De Hongaarsche minderheden, die in Slowakije worden gevonden, grenzen, ge lijk ook niet anders te verwachten valt aan Hongarije in den vorm, gelijk het na het tractaat van Trianon is ontstaan. Alleen dan, wanneer men een blik op de kaart werpt, bemerkt men hoe dicht Budapest, de Hongaarsche hoofdstad, is gelegen nabij do Noordelijke grenzen van dit gebied, die normaliter gesproken, door de Tsjechoslo- waaksche strijdkrachten goed konden wor den verdedigd- De Hongaarsche samenleving is hier van goed aaneengesloten aard; T is vooral het groote eiland, Schutt geheeten, dat de Hongaarsche bewoners bergt een korenschuur bij uitnemendheid. Vanaf Bratislawa tot Komarno toe be dekken dichte bosschen de oevers van den Donau, die een sterken stroom vertoont. De Neutra is een der belangrijke rijrivieren van de Waag; hier zoowel als aan de an dere zijdeN liggen plaatsjes, die voor de nijverheid van belang zijn. Daaronder is Leva, aan den voet van den ouden burcht; de Magyaren spraken hier van de Slowaak sche poort, mede ln verband met de neder laag, die zif aan de Turken in het midden der 17de eeuw toebrachten. Mongolen zijn hier overheen getrokken, Hussieten hebben er gestreden, de Turken zijn er langs ge gaan. Van boven, van de toppen der bergen, zien nog veelal oude burchten op dit men schelijk gewoel neer! Dat de Hongaren hechten" aan dit gebied, het Is begrijpelijk, niet slechts om den rijkdom, dien hef heeft i Drukke kabinetsbesprekingen in Londen Tijdens den gisteren te Londen gehouden kabinetsraad zijn in hoofdzaak drie vraag stukken ter sprake gekomen en wel: 1. De internationale situatie en in het bijzonder de stand der Engelsch-Italiaansche besprekingen. 2. Palestina. 3. De kwestie der verdediging. Vernomen wordt, dat Lord Halifax te voren een onderhoud heeft gehad met den premier, dat een half uur duurde en dat Chamberlain voorts een bespreking heeft gehad met minister Malcolm Mac- Donald. die hem In kennis stelde van de laatste uit Palestina ontvangen berichten. Een New-Yorksch politieschandaal De New Yorksche commissaris van politie Lewis Valentine heeft plotseling een groot politie schandaal ontdekt, toen hij be merkte, dat de inhoud van 6 boeken met aanteekeningen ran het hoofdbureau van politie te Brooklyn was verdwenen. Deze boeken, die van Augustus 1936 tot Januari 1938 liepen, behelsden de gegevens omtrent 7200 arrestanten. De bladen van deze boeken waren met een scherp mes uit de omslagen gesneden. Valentine heeft bekend gemaakt, dat reeds met een diepgaand onderzoek is begonnen. Valentine is blijkbaar zeer vertoornd en hij zeide, dat elk geval, waarvan de gegevens vermist worden, opnieuw zal worden onder zocht. teneinde op het spoor van dit schan daal te komen. Men verwacht orders, dat er speciale wach ten geplaatst zullen worden in die kamers waar de archieven zijn geborgen, op alle politiebureaux van de stad. Volgens andere berichten zouden de ge gevens van eenige misdaden op het hoofd bureau van politie van Manhattan even eens verdwenen zijn. Een nieuw Amoer-incident Russische militairen op Mandsjoerijsch gebied Elf Sovjet-Russische soldaten zijn bij een onwettig verblijf aangetroffen op een zand bank in de rivier Amoer, in de buurt van Hsia-Lin-Sjan; op ongeveer twee mijlen ten Oosten van Hei-Ho op het grondgebied van Mandsjoekwo. Dat was Dinsdagmiddag te ongeveer twee uur. Volgens een persbericht uit Gharbin zou den zij, na struiken op de zandbank te heb ben in brand gestoken, zijn begonnen met de oprichting van militaire versterkingen. De commissaris voor do 'buitenlandsche zaken van Mandsjoekwo te Charbin, Sjimo- noera, heeft stappen gedaan bij den aldaar gevestigden Sovjet-Russischen consul-gene raal en de directe verwijdering der militai re werken van de zandbank geëischt. Vliegtuig maakt hachelijke noodlanding Bij Montgomery, in Alabama (Ver. St) heeft een lijnvliegtuig, dat dienst deed tus schen New-Orleans en Atlanta, een nood landing moeten maken, doordat een vleugel in brand was geraakt en een motor los raakte. De bestuurder en zijn metgezel slaagden erin, ondanks de buitengewoon moeilijke omstandigheden het toestel veilig op den grond te brengen, waarna zij konden ont snappen door een gat in het plafond van de stuurhut Zij hadden slechts lichte verwon dingen opgeloopen. De elf passagiers bleven ongedeerd. Toe stel en post zijn geheel in vlammen opge gaan. DE TOESTAND VAN ATATURK De toestand van Kemal Ataturk van Turkije, die gisteren uiterst slecht was, zoo dat men meende het ergste te moeten ver wachten, is thans weder iets verbeterd. ITALI6 VERBIEDT RITUEEL SLACHTEN De Gazeta del Popoio meldt, dat de Ita- liaansche regeering aan alle prefecturen van het "koninkrijk telegrafisch heeft doen weten, dat met ingang van heden het slach ten volgens Joodsch ritueel verboden is. Het blad voegt hieraan toe, dat de bond van die renbescherming te Turijn en gezondheids- bureaux de aandacht van de regeering op deze afschuwwekkende handelwijze hadden gevestigd. GEMENGD NIEUWS Bij stortzee over boord geslagen Matroos verdronken DEN HELDER, 20 Oct. Gistermorgen is een matroos eerste klasse bij het houden van cofeningen op de Noordzee in de buurt van het vuurschip Haaks" door een stortzee van Hr. Ms. flottieljeleider „Tromp" over boord geslagen en verdronken. ERNSTIGE AANRIJDING TE BREDA PRINCENHAGE, 20 Oct Gisteravond is de 69 jarige heer J Niemeyer, gepensionneerd rector van het gymnasium te Breda, die iper rijwiel de Liesboschlaan wilde oversteken, door een personenauto gegrejsen. Met een dubbele beenbreuk er. een hoofdwonde is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Prlnren- hage overgebracht Zijn toestand is hoogst ernstig. om de bevolking, waaruit het Hongaarsche bloed spreekt, maar ook om de mannen, die het heeft zien geboren worden. Blijven de gebieden, die, op grond van de door Polen gestelde eischen tot het Pool- sche Rijk zullen gaan behooren. Zij liggen gegroepeerd om Teschen, geheel in den Noord-Westelijken hoek van Slowakije, en de brug bij Teschen hield de grenslijn tus schen beide landen ln. Thans is aan den Poolschen eisch, die eigenlijk sedert de vredesverdragen bestaat, gevolg gegeven; geheel het Teschener ge bied. dat destijds tot Galicië behoorde, is thans in Poolsche handen en men zou ge neigd zijn te zeggen, dat nu ook elke reden is verdwenen, waardoor deze beide Slavi sche broedervolken nog gescheiden zouden zijn. Het betreft hier enkele tienduizenden Polen, die ten deele Sileziërs, ten deele Goralen zijn; ten deele industrleele arbei ders, ten deele boeren en herders. Dat de voldoening over deze winst IB Polen groot is, laat zich Begrijpen! Motorrijder tegen auto gebotst Op weg naar ziekenhuis overleden LUNTEREN, 20 Oct Gistermiddag is dd 21-jarige motorrijder H. Troost uit Rotter dam, controleur bij de Galakfabrieken alt daar, op den Barneveldscheweg met vrij groote snelheid tegen een personenauto ge reden. De man kwam van den Meulunterscheweg en wilde den Barneveldscheweg oprijden Toen hij de bocht naar links maakte, botste hij tegen de auto, die uit de richting Lunte- ren kwam en welke hij voorrang had moeten verleenen. Dc motorrijder werd over den weg geslln-. gerei en met ernstige verwondingen aan het hoofd opgenomen. De ongelukkige werd naap het Julianaziekenhuis te Ede overgebracht^ op weg waarheen hij aan zijn verwondingen is bezweken. Gij bevoordeelt daarmede Uw landgenootenen U zelve GEMENGD VOEDER voor VAKKENS. MELKVEE EN PLUIMVEE met gegarandeerd gehalte aan eiwit en vet volgens Algemeens H an del s voor w aarden QCDTCI C' OUEFABRIEKEN DCI\ I CLO AMSTERDAM N.V. FORTO-KOUDLIJM IS HET IDEAAL Steeds gereed, geen wachten, geen geknoei met stoffig poeder, geen resten, nlterst znlnig, enorme blndkracbtvlekvrij op eiken. Vr.ze Uw winkelier of anders ons. onder adresopg. v. Uw leverancier' FRENKEN'S FABRIEKEN - WEERT PROEFSTATION VOOR BOUWMATERIALEN en BUREAU voor CHEMISCH ONDERZOEK AMSTERDAM, DACOSTA KADE 104, TELEFOON 83047 TRANSPORTBANDEN DRIJFWERKEN DRAAGROLLEN A I I1 6R0NIN6FK A.U.LJSEKH0LT ROITERDA. schilleren^ denkt ieder die de PELGRIM HAARDKACHEL ziet N.V. PELGRIM GAANDEREN (Gem. Doetinchem) GEBROEDERS VRAETS MACHINEHANDEL BILTHOVEN (HOLLAND) Tel. 3196 SPECIAAL IN: Moderne Werk tuigmachines o.a. Draaibanken, Revolverdraai banken. Excen- terpersen, Trek- persen, Schoppersen, Forceerbanken, Schaafbanken, Boormachines, Fraisban- ken etc. etc. Vraagt vertegenw.bezoekll N.V. KEMPENSCHE ZINK MIJ. CZlncB.de Ia Camplne) BLOKZINE - KETELZINK - ZWAVELZUUR SUPERFOSFAAT. Eenige fabrlkante ln Nederland van MAAGDELUS BLOKZINE TELEFOON 59 - WEERT J. Koster Hzn. Scheepswerf „Gldeon* Groningen Holland Voorwaarde voor loonende exploitatie ie een economisch schip. Hiervan bent U seker meteen KOSTER-COASTER VAK DER LINDENENVELDHUIS AMSTERDAM ROTTERDAM GRON.NGEH VOOR ALLE DOELEINDEN I TECHNISCHE ARTIKELEN Naamlooze Vennootschap VAN AARSEN VAN GELDER S KAPOKFABRIEKEN MOOK

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2